О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2021 года № 9 "Об утверждении Правил установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и перечня запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 331.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2021 года № 9 "Об утверждении Правил установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и перечня запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований" следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 24-1) части первой статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в приложении 1 к указанному постановлению:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – Правила) определяют порядок установления запретных зон при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований и запретных районов при арсеналах, базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидаларын және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтардың және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 15 қаңтардағы № 9 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 331 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидаларын және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтардың және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 15 қаңтардағы № 9 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы бірінші бөлігінің 24-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулыға 1-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аймақтарды және Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдары, базалары мен қоймалары жанындағы тыйым салынған аудандарды белгілеу тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Граница запретного района для эксплуатируемых объектов хранения рассчитывается с учетом обеспечения безопасности от воздействия поражающих факторов в виде ударной волны, разлета осколков боеприпасов и их фрагментов в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 февраля 2021 года № 78 "Об утверждении алгоритма расчета расстояния по действию ударной волны на человека, здание и сооружение, массы взрывчатого вещества и показателя разлета осколков.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. В трехмесячный срок после введения в действие настоящих Правил командование воинской части:
1) разрабатывает и утверждает план, где указываются расчеты расстояния по действию ударной волны на человека, здание и сооружение хранимого запаса боеприпасов по взрывчатому веществу (далее – ВВ) на каждое хранилище;
2) наносит на схему объекта хранения зону поражения при возможном взрыве боеприпасов и их фрагментов по наивысшему хранилищу ВВ в формате А3;
3) в зависимости от подведомственной подчиненности направляет план и схему в трех экземплярах на бумажном и электронном носителях соответственно в Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Службу государственной охраны Республики Казахстан для их последующего согласования.
Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения плана и схемы направляют их для согласования в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы.
9. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в течение 10 (десять) рабочих дней с учетом расчетов расстояния по действию ударной волны на человека, здание и сооружение хранимого запаса боеприпасов по взрывчатому веществу на каждое хранилище согласовывают план и схему и выносят постановление об утверждении границ запретной зоны и запретного района.
10. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение 15 (пятнадцать) календарных дней с момента согласования границ запретных зон и запретных районов обеспечивает внесение в базу данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра сведения о границах запретных зон и запретных районов.";

"5. Пайдаланылатын сақтау объектілері үшін тыйым салынған аудан шекарасы "Адамға, ғимаратқа және құрылысқа соққы толқынының әсер етуі бойынша арақашықтықты, жарылғыш зат массасын және жарықшақтардың жан-жаққа ұшу көрсеткішін есептеу алгоритмін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 12 ақпандағы № 78 бұйрығына сәйкес соққы толқыны, оқ-дәрілер жарықшақтарының және олардың фрагменттерінің шашырауы түріндегі зақымдау факторларының әсерінен қауіпсіздікті қамтамасыз ету ескеріліп есептеледі.
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгеннен кейін үш ай мерзімде әскери бөлімнің қолбасшылығы:
1) әрбір сақтау орнына арнап жарылғыш зат (бұдан әрі – ЖЗ) бойынша оқ-дәрілердің сақталатын қорының адамға, ғимаратқа және құрылысқа соққы толқынының әсері бойынша арақашықтықтың есебі көрсетілген жоспарды әзірлейді және бекітеді;
2) А3 форматындағы сақтау объектісінің схемасына ЖЗ ең көп сақталатын сақтау орны бойынша оқ-дәрілер және олардың фрагменттері ықтимал жарылған кездегі зақым келетін аймақты түсіреді;
3) жоспарды және схеманы кейіннен келісу үшін оларды қағаз және электрондық жеткізгіштерде үш данада ведомстволық бағыныстылаққа байланысты тиісінше Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне жолдайды.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі жоспарды және схеманы алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларды келісу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына жолдайды.
9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары 10 (он) жұмыс күні ішінде әрбір сақтау орнына жарылғыш зат бойынша оқ-дәрілердің сақталатын қорының адамға, ғимаратқа және құрылысқа соққы толқынының әсер етуі бойынша арақашықтықтың есебі ескерілген жоспарды және схеманы келіседі және тыйым салынған аймақтың және тыйым салынған ауданның шекарасын бекіту туралы қаулы шығарады.
10. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы келісілген сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы туралы мәліметтерді мемлекеттік жер кадастры автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорына енгізуді қамтамасыз етеді.";

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение 30 (тридцать) календарных дней после внесения в базу данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра сведений о границах запретных зон и запретных районов инициирует принудительное отчуждение находящихся в их пределах земельных участков для государственных нужд.";
в приложении 2 к указанному постановлению:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 03876" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, Карагандинская область, Актогайский район, Ортадересинский сельский округ, почтовый индекс 100300
";

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы тыйым салынған аймақтардың және тыйым салынған аудандардың шекарасы туралы мәліметтерді мемлекеттік жер кадастры автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорына енгізгеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде олардың шегінде орналасқан жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығаруға бастама жасайды.";
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жолмынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "03876 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Ақтоғай ауданы, Орта Дересін ауылдық округі, пошталық индексі 100300
";

строки, порядковые номера 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18, изложить в следующей редакции:
"
7.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 30217" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Абай, город Семей, Западный промышленный узел, 1-й военный городок, почтовый индекс 071400
8.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 10810" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Абай, город Аягоз, Южный военный городок, почтовый индекс 070202
9.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 40398" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Алакольский район, город Ушарал, почтовый индекс 040200
10.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 47007" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Абай, Жарминский район, поселок Жангизтобе, почтовый индекс 060607
11.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 15701" Министерства обороны Республики Казахстан

реттік нөмірлері 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "30217 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Семей қаласы, Батыс өнеркәсіп торабы, 1-ші әскери қалашық, пошталық индексі 071400
8.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "10810 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Аягөз қаласы, Оңтүстік әскери қалашық, пошталық индексі 070202
9.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "40398 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Алакөл ауданы, Үшарал қаласы, пошталық индексі 040200
10.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "47007 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Жарма ауданы, Жаңғызтөбе кенті, пошталық индексі 060607
11.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "15701 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі

Республика Казахстан, область Абай, Аягозский район, город Аягоз, шоссе Алматы – Усть-Каменогорск, здание 1/3, почтовый индекс 070200
12.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 41446" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Абай, город Аягоз, почтовый индекс 070200
13.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 32363" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, вторая линия, почтовый индекс 040800
14.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 18404" Министерства обороны Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Аягөз ауданы, Аягөз қаласы, Алматы –Өскемен тасжолы, 1/3-ғимарат, пошталық индексі 070200
12.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "41446 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Абай облысы, Аягөз қаласы, пошталық индексі 070200
13.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "32363 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, екінші желі, пошталық индексі 040800
14.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "18404 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі

Республика Казахстан, область Жетісу, Ескельдинский район, Конырский сельский округ, строение 1, почтовый индекс 040013
15.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 12740" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Кербулакский район, Сарыозекский сельский округ, село Сарыозек, участок № 102, военный городок № 8, сооружение 14, почтовый индекс 041100
16.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 29108" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Кербулакский район, Сарыозекский сельский округ, село Сарыозек, участок № 102, военный городок № 8, сооружение 14, почтовый индекс 041100
17.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 74261" Министерства обороны Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Ескелді ауданы, Қоңыр ауылдық округі, 1-құрылыс, пошталық индексі 040013
15.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "12740 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Кербұлақ ауданы, Сарыөзек ауылдық округі, Сарыөзек ауылы, № 102 учаске, № 8 әскери қалашық, 14-құрылыс, пошталық индексі 041100
16.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "29108 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Кербұлақ ауданы, Сарыөзек ауылдық округі, Сарыөзек ауылы, № 102 учаске, № 8 әскери қалашық, 14-құрылыс, пошталық индексі 041100
17.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "74261 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі

Республика Казахстан, область Жетісу, Панфиловский район, город Жаркент, ул. Головацкого, 2, почтовый индекс 041300
18.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 62064" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, Алматинская область, город Қонаев, почтовый индекс 040800
";
строку, порядковый номер 20, изложить в следующей редакции:
"
20.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 21751" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Ескельдинский район, аэродром города Талдыкоргана, почтовый индекс 040500
";
строку, порядковый номер 22, изложить в следующей редакции:
"
22.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 01852" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Алакольский район, Жанаминский сельский округ, военный городок 3, воинская часть, здание 1, почтовый индекс 040200
";
строку, порядковый номер 26, изложить в следующей редакции:
"
26.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 55078" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Каратальский район, село Бастобе, учетный квартал 050, строение 65, почтовый индекс 04100
";
строку, порядковый номер 31, исключить;
строки, порядковые номера 38 и 39, изложить в следующей редакции:
"
38.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 68665" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, город Астана, район Алматы, жилой массив Железнодорожный, ул. Шалкар, дом 9/3, почтовый индекс 010000
39.
Республиканское государственное учреждение "Войсковая часть 48386" Министерства обороны Республики Казахстан
Республика Казахстан, область Жетісу, Ескельдинский район, Конырский сельский округ, строение 1, почтовый индекс 040013
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Панфилов ауданы, Жаркент қаласы, Головацкий көшесі, 2, пошталық индексі 041300
18.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "62064 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, Қонаев қаласы, пошталық индексі 040800
";
реттік нөмірі 20-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
20.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "21751 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Ескелді ауданы, Талдықорған қаласының әуеайлағы, пошталық индексі 040500
";
реттік нөмірі 22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "01852 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Алакөл ауданы, Жанама ауылдық округі, 3-ші әскери қалашық әскери бөлімі, 1-ғимарат, пошталық индексі 040200
";
реттік нөмірі 26-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
26.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "55078 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Қаратал ауданы, Бастөбе ауылы, есептік орам 050, 65-құрылыс, пошталық индексі 041000
";
реттік нөмірі 31-жол алып тасталсын;
реттік нөмірлері 38 және 39-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
38.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "68665 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Алматы ауданы, Теміржол тұрғын алабы, Шалқар көшесі, 9/3-үй, пошталық индексі 010000
39.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "48386 әскери бөлімі" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қазақстан Республикасы, Жетісу облысы, Ескелді ауданы, Қоңыр ауылдық округі, 1-құрылыс, пошталық индексі 040013
".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов