О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 334.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) определение порядка по введению мер нетарифного регулирования в отношении отдельных товаров;";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) согласование мер нетарифного регулирования в отношении отдельных товаров, вводимых центральными государственными органами в пределах компетенции;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) формирование и реализация государственной торговой политики;";
дополнить подпунктами 35-1), 35-2), 35-3), 35-4), 35-5), 35-6), 35-7) и 35-8) следующего содержания:
"35-1) утверждение минимальных оптовых цен на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары в соответствии с порядком установления минимальной оптовой цены на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары;
35-2) разработка перечня социально значимых продовольственных товаров;
35-3) проведение мониторинга цен на социально значимые продовольственные товары;
35-4) утверждение методики расчета целевых индикаторов в области торговли для оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов;
35-5) утверждение правил регистрации в информационной системе;
35-6) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности в форме внеплановой проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 Жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 334 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 Жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) жекелеген тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шараларын енгізу тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) орталық мемлекеттік органдар әкелетін жекелеген тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шараларын құзыреті шегінде келісу;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) мемлекеттік сауда саясатын қалыптастыру және іске асыру;";
мынадай мазмұндағы 35-1), 35-2), 35-3), 35-4), 35-5), 35-6), 35-7) және 35-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"35-1) Қазақстан Республикасында өндірілетін, оған әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме сауда бағаларын Қазақстан Республикасында өндірілетін, оған әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме бағаны белгілеу тәртібіне сәйкес бекіту;
35-2) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін әзірлеу;
35-3) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына мониторинг жүргізу;
35-4) жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау үшін сауда саласындағы нысаналы индикаторларды есептеу әдістемесін бекіту;
35-5) ақпараттық жүйеде тіркеу қағидаларын бекіту;
35-6) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, жоспардан тыс тексеру және профилактикалық бақылау нысанында Қазақстан Республикасы сауда қызметін реттеу туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;

35-7) осуществление государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на основании решений местных исполнительных органов об установлении таких цен на социально значимые продовольственные товары в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
35-8) разработка порядка установления минимальной оптовой цены на производимые, ввозимые и (или) реализуемые в Республике Казахстан социально значимые продовольственные товары;";
дополнить подпунктами 49-1), 49-2) и 49-3) следующего содержания:
"49-1) определение порядка и формы подтверждения целевого назначения товаров;
49-2) согласование перечня товаров, определяемого центральными государственными органами в пределах своей компетенции, экспорт и (или) импорт которых осуществляется на основании разрешительных документов в соответствии с мерами, установленными пунктом 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
49-3) мониторинг приема и рассмотрения обращений потребителей продавцом (изготовителем, исполнителем), субъектами досудебного урегулирования потребительских споров, которые обеспечиваются посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей;";
подпункт 55-5) изложить в следующей редакции:
"55-5) осуществление сервисной поддержки субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности на внешние рынки с привлечением единого оператора по продвижению несырьевого экспорта путем:
диагностики их экспортного потенциала;
организации и проведения торговых миссий, осуществления выставочно-ярмарочной деятельности, продвижения товарных знаков отечественных производителей за рубежом и организации национальных стендов казахстанских производителей за рубежом;
повышения информированности потенциальных зарубежных покупателей через размещение на постоянной основе информации об отечественных производителях и их товарах, услугах за рубежом;
оказания информационной и аналитической поддержки по вопросам развития и продвижения экспорта отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности;
содействия в продвижении отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности на международный рынок гуманитарной помощи;
иных мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 224) изложить в следующей редакции:
"224) составление протоколов, возбуждение и рассмотрение дел об административных правонарушениях, а также наложение административных взысканий в сферах технического регулирования, защиты прав потребителей, регулирования торговой деятельности в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;".

35-7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағаларды белгілеу туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімдері негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
35-8) Қазақстан Республикасында өндірілетін, әкелінетін және (немесе) өткізілетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына ең төмен көтерме бағаны белгілеу тәртібін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 49-1), 49-2) және 49-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"49-1) тауарлардың нысаналы мақсатын растау нысаны мен тәртібін анықтау;
49-2) орталық мемлекеттік органдармен өз құзыреті шегінде айқындалатын "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағында белгіленген шараларға сәйкес рұқсат беру құжаттарының негізінде экспорт және (немесе) импорт жүзеге асырылатын тауарлардың тізбесін келісу;
49-3) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың Бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы сатушының (дайындаушының, орындаушының), тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тұтынушылардың жолданымдарын қабылдауы мен қарауын мониторинглеу;";
55-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55-5) шикізаттық емес экспортты ілгерілету жөніндегі бірыңғай операторды тарта отырып, өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін сервистік қолдауды мыналар арқылы жүзеге асыру:
олардың экспорттық әлеуетін диагностикалау;
сауда миссияларын ұйымдастыру және өткізу, көрме-жәрмеңке қызметін жүзеге асыру, отандық өндірушілердің тауар белгілерін шетелде ілгерілету және қазақстандық өндірушілердің шетелде ұлттық стендтерін ұйымдастыру;
отандық өндірушілер және олардың тауарлары, көрсетілетін қызметтері туралы ақпаратты шетелде тұрақты негізде орналастыру арқылы әлеуетті шетелдік сатып алушылардың хабардар болуын арттыру;
өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің экспортын дамыту және ілгерілету мәселелері бойынша ақпараттық және талдамалық қолдау көрсету;
өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін гуманитарлық көмектің халықаралық нарығына ілгерілетуге жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де шаралар;";
224) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"224) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен техникалық реттеу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, сауда қызметін реттеу салаларында хаттамалар жасау, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғау және қарау, сондай-ақ әкімшілік жазалар қолдану;".

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов