Об утверждении Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2023 года № 449.
В соответствии с пунктом 2 статьи 41 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 2023 года № 449
Правила
исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и определяют порядок исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт без предоставления служебного жилища согласно Правилам и срокам проведения ротации государственных служащих, категориям и должностям государственных служащих, подлежащих ротации, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 (далее – Правила ротации).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ротационные выплаты – выплаты в целях найма жилища, устанавливаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы ротированным в другой населенный пункт государственным служащим;
2) уполномоченное лицо – лицо (орган), имеющее право назначения на должность и освобождения от должности государственных служащих государственного органа;

Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 6 маусымдағы № 449 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 41-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 6 маусымдағы
№ 449 қаулысымен
бекітілген
Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" және "Тұрғын үй қатынастары туралы" заңдарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерге ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдеріне, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарына сәйкес (бұдан әрі – Ротациялау қағидалары) қызметтік тұрғынжай берілмей, басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, бекіту және қайта бастау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ротациялық төлемдер – басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес тұрғынжайды жалдау мақсатында белгіленетін төлемдер;
2) уәкілетті тұлға – мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерін қызметке тағайындауға және қызметтен босатуға құқығы бар тұлға (орган);

3) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища;
4) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая актом уполномоченного лица для рассмотрения вопросов признания служащих нуждающимися в жилище, назначения ротационных выплат и других вопросов по жилищным отношениям. Положение о жилищной комиссии и ее состав утверждаются уполномоченным лицом;
5) структурное подразделение – ответственное структурное подразделение государственного органа, на которое возложены функции по учету сотрудников и членов их семей, нуждающихся в жилище, и фонда служебного жилища, а также другие вопросы по жилищным отношениям.
3. К получателям ротационных выплат относятся государственные служащие (далее – служащий), подлежащие обязательной ротации, которые ротируются в другой населенный пункт без предоставления служебного жилища согласно Правилам ротации.
4. Основаниями для назначения служащему ротационных выплат являются отсутствие у государственного органа служебного жилища в населенном пункте по месту ротации служащего, признание служащего нуждающимся в жилище, а также акт уполномоченного лица (органа) о ротации служащего.
5. Администраторы бюджетных программ составляют расчеты расходов государственного органа по ротационным выплатам согласно настоящим Правилам и предоставляют соответствующую бюджетную заявку в уполномоченный орган по бюджетному планированию.
6. Учет служащих, признанных получателями ротационных выплат, ведется структурным подразделением.
7. Расчет подлежащих к выплате сумм получателям ротационных выплат на основании сформированных структурным подразделением списков производится финансовым подразделением государственного органа (далее – финансовое подразделение).
8. Фактическая сумма ротационных выплат рассчитывается с даты вступления в должность в порядке ротации в другой населенный пункт и выплачивается до наступления оснований, предусмотренных пунктами 26 и 27 настоящих Правил.
9. Ротационные выплаты имеют строго целевое назначение и не могут быть использованы служащим и государственным органом на другие цели.
10. Запланированные, но не использованные государственным органом по состоянию на 31 декабря текущего финансового года суммы ротационных выплат аннулируются.
Глава 2. Порядок исчисления размера ротационных выплат
11. Размер ротационной выплаты исчисляется путем умножения размера стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, в который служащий ротирован, на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого служащего.

3) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын және тұрғын емес алаңдарының жиынтығы;
4) тұрғын үй комиссиясы – қызметшілерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану, ротациялық төлемдерді тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары бойынша басқа да мәселелерді қарау үшін уәкілетті тұлғаның актісімен құрылатын комиссия. Тұрғын үй комиссиясы туралы ережені және оның құрамын уәкілетті тұлға бекітеді;
5) құрылымдық бөлімше – мемлекеттік органдардың тұрғынжайға мұқтаж қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерін және қызметтік тұрғынжай қорын есепке алу жөніндегі функциялар, сондай-ақ тұрғынжай қатынастары жөніндегі басқа да мәселелер жүктелген жауапты құрылымдық бөлімшесі.
3. Ротациялау қағидаларына сәйкес ротациялық төлем алушыларға міндетті ротациялауға жататын, басқа елді мекенге қызметтік тұрғынжай берілмей ротацияланатын мемлекеттік қызметшілер (бұдан әрі – қызметші) жатады.
4. Қызметші ротацияланған жердегі елді мекенде мемлекеттік органның қызметтік тұрғынжайының болмауы, қызметшінің тұрғынжайға мұқтаж деп танылуы, сондай-ақ уәкілетті тұлғаның (органның) қызметшіні ротациялау туралы актісі қызметшіге ротациялық төлемдер тағайындау үшін негіздер болып табылады.
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік органның ротациялық төлемдер бойынша шығыстарының есеп-қисаптарын осы Қағидаларға сәйкес жасайды және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға тиісті бюджеттік өтінімді ұсынады.
6. Ротациялық төлем алушылар деп танылған қызметшілерді есепке алуды құрылымдық бөлімше жүргізеді.
7. Құрылымдық бөлімше қалыптастырған тізімдердің негізінде ротациялық төлем алушыларға төленуге тиіс сомалардың есеп-қисабын мемлекеттік органның қаржы бөлімшесі (бұдан әрі – қаржы бөлімшесі) жүргізеді.
8. Ротациялық төлемдер нақты сомасы басқа елді мекенге ротациялау тәртібімен лауазымға кіріскен күннен бастап есептеледі және осы Қағидалардың 26 және 27-тармақтарында көзделген негіздер басталғанға дейін төленеді.
9. Ротациялық төлемдер қатаң нысаналы мақсатта болады және оларды қызметші мен мемлекеттік орган басқа мақсаттарға пайдалана алмайды.
10. Ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша мемлекеттік орган жоспарлаған, бірақ пайдаланбаған ротациялық төлемдердің сомалары жойылады.
2-тарау. Ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу тәртібі
11. Ротациялық төлемнің мөлшері қызметші ротацияланған Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайластырылған тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалдау құнының мөлшерін тұрғынжай алаңына көбейту арқылы есептеледі. Тұрғынжай алаңы қызметшінің өзімен қоса отбасының әрбір мүшесіне шаққанда он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.

12. Размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики, публикуемым на его интернет-ресурсе, по состоянию за январь текущего года.
13. Расчет площади, необходимой для проживания служащего и членов его семьи, определяется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
14. Если стоимость арендуемого жилища превышает положенные ротационные выплаты, в том числе в случае отсутствия членов семьи у служащего, то разница в стоимости оплачивается ротируемым служащим самостоятельно.
Глава 3. Порядок назначения и осуществления ротационных выплат
15. Ротационные выплаты производятся государственным органом по месту ротации служащего в месячный срок со дня их назначения.
16. Реализация права на жилище ротированных служащих и членов их семей осуществляется со дня признания служащего нуждающимся в жилище путем предоставления служебного жилища или перечисления на счет получателя ротационных выплат.
Членами семьи ротированных служащих признаются:
1) супруг (супруга);
2) ребенок (дети), в том числе совместный или одного из супругов, за исключением ребенка (детей) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (супружества (супружеств), проживающего (проживающих) раздельно на основании решения суда;
3) совместный или одного из супругов ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью), за исключением ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (супружества (супружеств), проживающего (проживающих) раздельно на основании решения суда;
4) родитель (родители) ротируемого служащего или его супруги (супруга), находящийся (находящиеся) на их иждивении, а также родитель (родители) с инвалидностью ротируемого служащего или его супруги (супруга).
17. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил, служащий в течение десяти рабочих дней после издания акта о ротации представляет в жилищную комиссию следующие документы:
1) заявление на имя председателя жилищной комиссии, а в случае его отсутствия на имя лица, замещающего председателя жилищной комиссии, о признании его нуждающимся в жилище и назначении ротационных выплат по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) справку о составе семьи, а также занимаемой им должности, выданную службой управления персоналом (кадровой службой) государственного органа;
3) справку с указанием информации об отсутствии служебного жилища в соответствующем населенном пункте у государственного органа и (или) непредоставлении ротированному служащему служебного жилища, выданную структурным подразделением;

12. Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жайластырылған тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалдау құнының мөлшері ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын деректеріне сәйкес айқындалады.
13. Қызметшінің және оның отбасы мүшелерінің тұруына қажетті алаңды есептеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындалады.
14. Егер жалға берілетін тұрғынжайдың құны тиесілі ротациялық төлемдерден асып кетсе, оның ішінде қызметшінің отбасы мүшелері болмаса, онда құнның айырмасын ротацияланатын қызметші өзі төлейді.
3-тарау. Ротациялық төлемдерді тағайындау және жүзеге асыру тәртібі
15. Ротациялық төлемдерді қызметші ротацияланған жердегі мемлекеттік орган олар тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
16. Ротацияланған қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің тұрғынжайға құқығын іске асыру қызметші тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап қызметтік тұрғынжай беру немесе ротациялық төлемдерді алушының шотына аудару арқылы жүзеге асырылады.
Ротацияланған қызметшілердің отбасы мүшелері деп:
1) жұбайы (зайыбы);
2) сот шешімінің негізінде бөлек тұратын, бұрынғы некеден (некелерден) (ерлі-зайыптылықтан) туған баланы (балаларды) қоспағанда, баласы (балалары), оның ішінде ерлі-зайыптылардың ортақ немесе біреуінің баласы (балалары);
3) сот шешімінің негізінде бөлек тұратын, бұрынғы некеден (некелерден) (ерлі-зайыптылықтан) мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) қоспағанда, ерлі-зайыптылардың ортақ немесе біреуінің мүгедектігі бар баласы (мүгедектігі бар балалар);
4) ротацияланатын қызметшінің немесе оның жұбайының (зайыбының) асырауындағы ата-анасы (ата-аналары), сондай-ақ ротацияланатын қызметшінің немесе оның жұбайының (зайыбының) мүгедектігі бар ата-анасы (ата-аналары) танылады.
17. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген негіздер болған кезде қызметші ротациялау туралы акт шыққаннан кейін он жұмыс күні ішінде тұрғын үй комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) тұрғын үй комиссиясы төрағасының атына, ал ол болмаған жағдайда тұрғын үй комиссиясы төрағасын алмастыратын тұлғаның атына өзін тұрғынжайға мұқтаж деп тану және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ротациялық төлемдер тағайындау туралы өтініш;
2) отбасы құрамы, сондай-ақ мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) берген өзі атқаратын лауазымы туралы анықтама;
3) тиісті елді мекенде мемлекеттік органның қызметтік тұрғынжайының жоқ екені және (немесе) ротацияланған қызметшіге қызметтік тұрғынжайдың берілмегені туралы ақпаратты көрсетіп, құрылымдық бөлімше берген анықтама;

4) копии документов, удостоверяющих личность ротируемого служащего и членов его семьи, свидетельств о рождении детей, документов, подтверждающих родство родителя (родителей) с ротируемым служащим и (или) его супругом (супругой), свидетельства о заключении (расторжении) брака, документов, подтверждающих иждивение или инвалидность;
5) справку об отсутствии (наличии) жилища, принадлежащего на праве собственности в данном населенном пункте у служащего и членов его семьи, полученную не позднее чем за десять календарных дней до дня подачи заявления (справка представляется служащим ежегодно).
18. Структурное подразделение не позднее трех рабочих дней со дня получения заявления от служащего осуществляет сверку на полноту представленных документов и подготавливает материалы на заседание жилищной комиссии.
При отсутствии необходимых документов, предусмотренных в пункте 17 настоящих Правил, структурное подразделение возвращает документы служащему для доработки. Служащий в течение двух рабочих дней устраняет недостатки и вносит документы в полном объеме в структурное подразделение.
19. Жилищной комиссией не позднее десяти рабочих дней со дня регистрации заявления выносится решение о признании служащего нуждающимся в жилище, которое оформляется протоколом заседания жилищной комиссии.
20. В случае несоответствия служащего требованиям подпунктов 3) и 5) пункта 17 настоящих Правил или при наличии у государственного органа свободного служебного жилища по месту ротации служащего жилищной комиссией выносится решение об отказе в признании служащего нуждающимся в жилище.
21. Копия протокола или выписка из протокола заседания жилищной комиссии доводится структурным подразделением до сведения служащего под подпись. При необходимости дополнительные копии протокола заседаний жилищной комиссии и (или) выписка из него выдаются на основании письменного заявления служащего по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. Копия протокола заседания жилищной комиссии или выписка из него представляется структурным подразделением в финансовое подразделение, которое подготавливает расчет суммы ротационных выплат по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
23. В срок не более пяти рабочих дней со дня вынесения решения о признании служащего нуждающимся в жилище структурным подразделением подготавливается список получателей ротационных выплат, финансовым подразделением – расчет ротационных выплат, которые утверждаются актом уполномоченного лица.
Внесение изменений и дополнений в списки получателей ротационных выплат и их расчеты осуществляются в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил.

4) ротацияланатын қызметшінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың, балалардың туу туралы куәліктерінің, ата-анасының (ата-аналарының) ротацияланатын қызметшімен және (немесе) оның жұбайымен (зайыбымен) туыстығын растайтын құжаттардың, неке қию (бұзу) туралы куәліктің, асырауында екенін немесе мүгедектігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
5) қызметшінің және оның отбасы мүшелерінің осы елді мекенде меншік құқығында тиесілі тұрғынжайының жоқ (бар) екені туралы өтініш берілген күнге дейін алынғанына күнтізбелік он күн өтпеген анықтама (анықтаманы қызметші жыл сайын ұсынады).
18. Құрылымдық бөлімше қызметшіден өтініш алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған құжаттардың толықтығын салыстырып тексеруді жүзеге асырады және тұрғын үй комиссиясының отырысына материалдарды дайындайды.
Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген қажетті құжаттар болмаған кезде құрылымдық бөлімше құжаттарды қызметшіге пысықтау үшін қайтарады. Қызметші екі жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жояды және құрылымдық бөлімшеге құжаттарды толық көлемде енгізеді.
19. Тұрғын үй комиссиясы өтініш тіркелген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей қызметшіні тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы шешім шығарады, ол тұрғын үй комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.
20. Қызметші осы Қағидалардың 17-тармағының 3) және 5) тармақшаларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда немесе мемлекеттік органда қызметші ротацияланған жерде бос қызметтік тұрғынжайы болған жағдайда тұрғынжай комиссиясы қызметшіні тұрғынжайға мұқтаж деп танудан бас тарту туралы шешім шығарады.
21. Тұрғын үй комиссиясы отырысы хаттамасының көшірмесін немесе хаттамасынан үзінді көшірмені құрылымдық бөлімше қызметшінің назарына қол қойғызып жеткізеді. Қажет болған кезде тұрғын үй комиссиясының отырыстары хаттамасының қосымша көшірмелері және (немесе) одан үзінді көшірмелер қызметшінің осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша өтініші негізінде беріледі.
22. Тұрғын үй комиссиясының отырысы хаттамасының көшірмесін немесе одан үзінді көшірмені құрылымдық бөлімше қаржы бөлімшесіне ұсынады, ол осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ротациялық төлемдер сомасының есеп-қисабын дайындайды.
23. Қызметшіні тұрғынжайға мұқтаж деп тану туралы шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде құрылымдық бөлімше ротациялық төлемдерді алушылардың тізімін, қаржы бөлімшесі ротациялық төлемдердің есеп-қисабын дайындайды, ол уәкілетті тұлғаның актісімен бекітіледі.
Ротациялық төлемдерді алушылардың тізімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және оларды есептеу осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.

24. После утверждения акта уполномоченного лица служащий в течение десяти рабочих дней предоставляет в финансовое подразделение договор о ротационных выплатах с указанием банковского счета получателя для перечисления ротационных выплат, заключенный между государственным органом, служащим и банком второго уровня по их выбору (далее – банк), по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 4. Перерасчет ротационных выплат
25. Перерасчет размера ротационных выплат производится при:
1) изменении состава семьи, в том числе достижении ребенком (детьми) совершеннолетия, за исключением ребенка (детей) с инвалидностью, которому инвалидность установлена до достижения им возраста восемнадцати лет;
2) ежегодном изменении стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан, определяемой согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики по состоянию за январь текущего года;
3) перемене места прохождения государственной службы в связи с ротацией из одного населенного пункта в другой.
Перерасчет размера ротационных выплат, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляется на основании акта уполномоченного лица, издаваемого на основании заявления служащего с приложением документов, определенных в пункте 17 настоящих Правил.
Глава 5. Прекращение, приостановление и возобновление ротационных выплат
26. Ротационные выплаты прекращаются согласно акту уполномоченного лица в случаях:
1) освобождения от должности, на которую служащий ротирован, понижения в должности или увольнения служащего из государственного органа;
2) утраты служащим статуса нуждающегося в жилище по месту ротации;
3) смерти служащего, признания безвестно отсутствующим или объявления умершим в установленном законом порядке;
4) отказа служащего от получения ротационных выплат;
5) назначения служащего на другую должность.
27. Ротационные выплаты ротированному служащему приостанавливаются в случае его выхода в социальный отпуск (отпуск без сохранения заработной платы, отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, учебный отпуск) более чем на два календарных месяца.
28. Ротационные выплаты возобновляются с даты приступления служащего к исполнению должностных обязанностей.
29. Для возобновления ротационных выплат служащий в течение десяти рабочих дней после приступления к исполнению должностных обязанностей представляет в жилищную комиссию документы, указанные в пункте 17 настоящих Правил.

24. Уәкілетті тұлғаның актісі бекітілгеннен кейін қызметші он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орган, қызметші және екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі – банк) арасында жасалған, ротациялық төлемдерді аудару үшін алушының банктік шоты көрсетілген ротациялық төлемдер туралы шартты қаржы бөлімшесіне ұсынады.
4-тарау. Ротациялық төлемдерді қайта есептеу
25. Ротациялық төлемдердің мөлшерін қайта есептеу:
1) отбасы құрамы өзгерген, оның ішінде он сегіз жасқа толғанға дейін мүгедектік белгіленген мүгедектігі бар баланы (балаларды) қоспағанда, бала (балалар) кәмелеттік жасқа толған;
2) ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның деректеріне сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі жайластырылған тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалға алу құны жыл сайын өзгерген;
3) бір елді мекеннен екіншісіне ротациялауға байланысты мемлекеттік қызмет өткеру орны ауысқан кезде жүргізіледі.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, ротациялық төлемдердің мөлшерін қайта есептеу қызметшінің осы Қағидалардың 17-тармағында айқындалған құжаттар қоса берілген өтініші негізінде шығарылатын уәкілетті тұлғаның актісі негізінде жүзеге асырылады.
5-тарау. Ротациялық төлемдерді тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау
26. Ротациялық төлемдер уәкілетті тұлғаның актісіне сәйкес:
1) қызметші ротацияланған лауазымнан босатылған, лауазымы төмендетілген немесе қызметші мемлекеттік органнан шығарылған;
2) қызметші ротацияланған жердегі тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан;
3) қызметші қайтыс болған, хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе заңда белгіленген тәртіппен қайтыс болды деп жарияланған;
4) қызметші ротациялық төлемдерді алудан бас тартқан;
5) қызметші басқа лауазымға тағайындалған жағдайларда тоқтатылады.
27. Ротацияланған қызметші күнтізбелік екі айдан астам мерзімге әлеуметтік демалысқа (жалақысы сақталмайтын демалыс, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыс, оқу демалысы) шыққан жағдайда оған ротациялық төлем тоқтатыла тұрады.
28. Қызметші лауазымдық міндеттерін атқаруға кіріскен күннен бастап ротациялық төлемдер қайта басталады.
29. Ротациялық төлемдерді қайта бастау үшін қызметші лауазымдық міндеттерін атқаруға кіріскеннен кейін он жұмыс күні ішінде тұрғын үй комиссиясына осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

Глава 6. Возврат ротационных выплат
30. Ротационные выплаты, ошибочно зачисленные на счет служащего, ротируемого в другой населенный пункт, подлежат возврату в соответствии с порядком, установленным разделом 9 договора ротационных выплат, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
31. В случае невозвращения ротируемым служащим ротационных выплат, ошибочно зачисленных на его счет, их возврат осуществляется в судебном порядке.
32. Действие (бездействие) уполномоченного лица, принимающего решение по исчислению размера, назначению, перерасчету, прекращению, возврату, приостановлению и возобновлению ротационных выплат служащим, ротированным в другой населенный пункт, может быть обжаловано в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, возврата,
приостановления и
возобновления ротационных
выплат государственным
служащим, ротированным в
другой населенный пункт
Расчет площади, необходимой для проживания служащего и членов его семьи
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) ротируемого
Дата и номер приказа о ротации
Полное наименование должности, на которую ротирован служащий
Местонахождение государственного органа/должности куда ротирован служащий (наименование области, города)
Количество совместно проживающих членов семьи (включая служащего)
Необходимая полезная площадь жилья (18 кв.м. на 1 чел.) (графа 6 умножается на 18)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель службы управления _____________ _______________
персоналом (кадровой служб       (дата, подпись)       (Ф.И.О.
(при его наличии)
" ____" _________ 20 ___ года
Примечание: сведения о площади претендуемого жилища служащего заполняются
службой управления персоналом (кадровой службой).
Приложение 2 к Правилам
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, возврата,
приостановления и
возобновления ротационных
выплат государственным
служащим, ротированным в
другой населенный пункт
Кому: ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица)
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя),
проживающего по адресу
____________________________
____________________________
тел. ________________________
Заявление о назначении/возобновлении (выбрать нужное) жилищных выплат
Прошу Вас назначить/возобновить (выбрать нужное) ротационные выплаты в связи с
_______________________________________________________________________________
(указывается характер события)
______________________________________________________________________________.
К заявлению прилагаю следующие документы:

6-тарау. Ротациялық төлемдерді қайтару
30. Басқа елді мекенге ротацияланатын қызметшінің шотына қате есепке жатқызылған ротациялық төлемдер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ротациялық төлемдер туралы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес қайтарылады.
31. Ротацияланатын қызметші өз шотына қате есепке жатқызылған ротациялық төлемдерді қайтармаған жағдайда оларды қайтару сот тәртібімен жүзеге асырылады.
32. Басқа елді мекенге ротацияланған қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, тоқтату, қайтару және тоқтата тұру және қайта бастау жөнінде шешімді қабылдайтын уәкілетті тұлғаның әрекетiне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Басқа елді мекенге
ротацияланған мемлекеттік
қызметшілерге берілетін
ротациялық төлемдердің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, қайтару,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
1-қосымша
Қызметшінің және оның отбасы мүшелерінің тұруына қажетті алаңды есептеу
Р/с №
Ротацияланатын қызметшініңТ.А.Ә.(бар болса)
Ротациялау туралы бұйрықтың күні мен нөмірі
Қызметші ротацияланған лауазымның толық атауы
Қызметші ротацияланған мемлекеттік органның/лауазымның орналасқан жері (қала, облыс атауы)
Олардың бірге тұратын отбасы мүшелерінің саны (қызметшіні қоса алғанда)
Тұрғын үйдің қажетті пайдалы алаңы (1 адамға 18 ш.м.) (6-баған 18-ге көбейтіледі)
1
2
3
4
5
6
7
Персоналды басқару қызметінің
(кадр қызметі) басшысы _______________ ____________________
(күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
20 ___ жылғы " ____" _________
Ескертпе: қызметшінің көзделіп отырған тұрғын үйінің алаңы туралы мәліметтерді
персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) толтырады.
Басқа елді мекенге
ротацияланған мемлекеттік
қызметшілерге берілетін
ротациялық төлемдердің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату,
қайтару, тоқтата тұру және
қайта бастау қағидаларына
2-қосымша
Кімге:______________________
(уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
кімнен:_____________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
____________________________
мекенжайы бойынша тұрады,
тел._________________________
Тұрғын үй төлемдерін тағайындау/қайта бастау (қажеттісін таңдау) туралы өтініш
Сізден____________________________________________________________________
(оқиғаның сипаты көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
байланысты ротациялық төлемдерді тағайындауды/қайта бастауды (қажеттісін таңдау) сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

1. ___________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5. ___________________________________
6. ___________________________________
" _____" _________ _______ г. (число) (месяц) (год)
Заявитель ________________________________
подпись (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 3 к Правилам
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, возврата,
приостановления и
возобновления ротационных
выплат государственным
служащим, ротированным в
другой населенный пункт
Кому: ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица)
____________________________
от _________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя),
проживающего по адресу
____________________________
____________________________
тел. ________________________
Заявление о предоставлении копии протокола
заседания жилищной комиссии или выписки из него (выбрать нужное)
Прошу Вас предоставить копию протокола заседания жилищной комиссии или выписку из него (выбрать нужное).
" _____" _________ _______ г. (число) (месяц) (год)
Заявитель ________________________________
подпись (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 4 к Правилам
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, возврата,
приостановления и
возобновления ротационных
выплат государственным
служащим, ротированным в
другой населенный пункт
Расчет ротационных выплат
по _________________________________________________________
(наименование государственного органа)
№ п/п
Ф.И.О.(при его наличии) ротируемого
Должность (полностью)
Дата начала выплат
Площадь претендуемого жилища (из графы 7 приложения 1)
Стоимость (в тенге) аренды 1 м2 жилища в регионе по данным уполномоченного органа по статистике
Сумма ротационной выплаты в месяц (графа 5 умножается на графу 6) (в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель финансового _______________ __________________________
подразделения             (дата, подпись)       (Ф.И.О. (при его наличии)
Примечания:
1) расчет ротационных выплат заполняется финансовым подразделением;
2) сведения в графах 1-5 представляются службой управления персоналом (кадровой службой);
3) размер стоимости аренды одного квадратного метра благоустроенного жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики, публикуемым на его интернет-ресурсе, по состоянию за январь текущего года.
Приложение 5 к Правилам
исчисления размера, назначения,
перерасчета, осуществления,
прекращения, возврата,
приостановления и
возобновления ротационных
выплат государственным
служащим, ротированным
в другой населенный пункт
Типовой договор о ротационных выплатах
____________________________________ банк, именуемый в дальнейшем "банк", в лице ____________________________, действующего на основании ___________________, государственное учреждение "________________________", именуемое в дальнейшем "государственное учреждение", в лице ____________________, действующего на основании _____________________, и получатель ______________, именуемый в дальнейшем "получатель", действующий на основании удостоверения личности от "__" ______ 20 ___ года № ______, выданного ___________, далее совместно именуемые "Стороны", на основании Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон) и Правил исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, возврата, приостановления и возобновления ротационных выплат государственным служащим, ротированным в другой населенный пункт (далее – Правила), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" ____ 20__ года, заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:

1. ___________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5. ___________________________________
6. ___________________________________
_______ ж. " _____" ______________________ (жыл) (күн) (ай)
Өтініш беруші ___________________________________
қолы (Т.А.Ә. (бар болса)
Басқа елді мекенге
ротацияланған мемлекеттік
қызметшілерге берілетін
ротациялық төлемдердің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, қайтару,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
3-қосымша
Кімге:______________________
(уәкілетті тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
____________________________
кімнен:_____________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
________________________________________________________
мекенжайы бойынша тұрады,
тел._________________________
Тұрғын үй комиссиясының отырысы хаттамасының көшірмесін немесе одан үзінді көшірме (қажеттісін таңдау) беру туралы өтініш
Сізден тұрғын үй комиссиясы отырысы хаттамасының көшірмесін немесе одан үзінді
көшірме (қажеттісін таңдау) беруді сұраймын.
__________ ж. " _____" __________________________ (жыл) (күн) (ай)
Өтініш беруші _________________________________________
қолы (Т.А.Ә. (бар болса)
Басқа елді мекенге
ротацияланған мемлекеттік
қызметшілерге берілетін
ротациялық төлемдердің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, қайтару,
тоқтата тұру және қайта
бастау қағидаларына
4-қосымша
___________________________________________________бойынша (мемлекеттік органның атауы) ротациялық төлемдердің есеп-қисабы
Р/с №
Ротацияланатын қызметшінің Т.А.Ә. (бар болса)
Лауазымы (толық)
Төлемдердің басталған күні
Көзделіп отырған тұрғынжайдың алаңы (1-қосымшаның 7-бағанынан)
Статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша өңірде тұрғынжайдың 1 м2 жалға алу құны (теңгемен)
Ротациялық төлемнің айына сомасы (5-баған 6-бағанға көбейтіледі) (теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
Қаржы бөлімшесінің ______________________ ____________________
басшысы (күні, қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Ескертпелер:
1) ротациялық төлемдердің есеп-қисабын қаржы бөлімшесі толтырады;
2) 1 – 5-бағандардағы мәліметтерді персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) ұсынады;
3) Қазақстан Республикасының тиісті өңірінде жайластырылған тұрғын үйдің бір шаршы метрін жалдау құнының мөлшері ағымдағы жылғы қаңтардағы жағдай бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланатын деректеріне сәйкес айқындалады.
Басқа елді мекенге
ротацияланған мемлекеттік
қызметшілерге берілетін
ротациялық төлемдердің
мөлшерін есептеу, оларды
тағайындау, қайта есептеу,
жүзеге асыру, тоқтату, қайтару,
тоқтата тұру және қайта бастау
қағидаларына
5-қосымша
Ротациялық төлемдер туралы үлгі шарт
Бұдан әрі "банк" деп аталатын __________________________ банкінің атынан ____________ негізінде әрекет ететін _________, бұдан әрі "мемлекеттік мекеме" деп аталатын ___________ мемлекеттік мекемесінің атынан ______________ негізінде әрекет ететін __________________________ және бұдан әрі "алушы" деп аталатын, _____________ берген 20___ жылғы "__"_________№_________ жеке куәліктің негізінде әрекет ететін алушы __________________________, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар, "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы "__" _________ № ___ қаулысымен бекітілген Басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге берілетін ротациялық төлемдердің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, қайтару, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:

1. Основные понятия, используемые в договоре
1. В договоре используются следующие основные понятия:
1) ротационные выплаты – выплаты в целях найма жилища, устанавливаемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере государственной службы ротированным в другой населенный пункт государственным служащим;
2) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища;
3) жилищная комиссия – комиссия, создаваемая актом уполномоченного лица для рассмотрения вопросов признания государственных служащих нуждающимися в жилище, назначения ротационных выплат и других вопросов по жилищным отношениям. Положение о жилищной комиссии и ее состав утверждаются уполномоченным лицом;
4) наймодатель – сторона в договоре найма жилища, являющаяся собственником жилища или лицом, уполномоченным собственником сдавать жилище в наем.
2. Предмет договора
2.1. Банк после представления договора, подписанного государственным учреждением и получателем, а также документов, необходимых для открытия текущего счета в соответствии с требованиями, установленными Национальным Банком Республики Казахстан, открывает получателю личный специальный текущий банковский счет в тенге (далее – счет) для получения получателем ротационных выплат с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2.2. Государственное учреждение перечисляет деньги, предусмотренные в качестве ротационных выплат, на счет получателя, открытый в банке.
2.3. Получатель использует ротационные выплаты в целях найма жилища.
2.4. Банк осуществляет перевод ротационных выплат со счета получателя на основании его указания на счет наймодателя. В платежном документе указываются цели их использования, предусмотренные пунктом 2.3 настоящего договора.
2.5. Открытие, закрытие, ведение счета, а также проведение операций по счету осуществляются банком, государственным учреждением и получателем в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах", постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов", Правилами, внутренними документами банка и договором.
3. Ведение счета
3.1 Банк осуществляет следующие операции по счету и оказывает банковские услуги, связанные с его обслуживанием:
1) зачисляет на счет ротационные выплаты в тенге, поступающие безналичным путем с соответствующего счета государственного учреждения, открытого в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан;

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ротациялық төлемдер – басқа елді мекенге ротацияланған мемлекеттік қызметшілерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасына сәйкес тұрғынжайды жалдау мақсатында белгіленетін төлемдер;
2) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын және тұрғын емес алаңдарының сомасы;
3) тұрғын үй комиссиясы – мемлекеттік қызметшілерді тұрғынжайға мұқтаж деп тану, тұрғын үй төлемдерін тағайындау мәселелерін және тұрғын үй қатынастары жөніндегі басқа да мәселелерді қарау үшін уәкілетті тұлғаның актісімен құрылатын комиссия. Тұрғын үй комиссиясы туралы ережені және оның құрамын уәкілетті тұлға бекітеді;
4) жалға беруші – тұрғынжайды жалдау шартындағы тұрғынжайдың меншік иесі немесе тұрғынжайды жалға беруге меншік иесі уәкілеттік берген тұлға болып табылатын тарап.
2. Шарттың нысанасы
2.1. Мемлекеттік мекеме мен алушы қол қойған шарт, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген талаптарға сәйкес ағымдағы шотты ашу үшін қажетті құжаттар ұсынылғаннан кейін банк алушының Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан ротациялық төлемдерді алуы үшін алушыға жеке арнайы ағымдағы банктік шотты (бұдан әрі – шот) теңгемен ашады.
2.2. Мемлекеттік мекеме ротациялық төлемдер ретінде көзделген ақшаны алушының банкте ашылған шотына аударады.
2.3. Алушы ротациялық төлемдерді тұрғын үйді жалдау мақсатында пайдаланады.
2.4. Банк ротациялық төлемдерді алушының шотынан оның нұсқауы негізінде жалға берушінің шотына аударуды жүзеге асырады. Төлем құжатында осы шарттың 2.3-тармағында көзделген оларды пайдалану мақсаттары көрсетіледі.
2.5. Шот ашуды, жабуды, жүргізуді, сондай-ақ шот бойынша операциялар жүргізуді банк, мемлекеттік мекеме және алушы "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына, Қағидаларға, банктің ішкі құжаттарына және шартқа сәйкес жүзеге асырады.
3. Шотты жүргізу
3.1 Банк шот бойынша мынадай операцияларды жүзеге асырады және оған қызмет көрсетуге байланысты банктік қызметтер көрсетеді:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған мемлекеттік мекеменің тиісті шотынан қолма-қол ақшасыз жолмен түсетін ротациялық төлемдерді теңгемен шотқа есепке жатқызады;

2) осуществляет переводы денег со счета согласно пункту 2.4. настоящего договора;
3) производит приостановление операций по счету в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора;
4) выдает государственному учреждению по его требованию с письменного согласия получателя, а также получателю справки об остатке денег на счете и (или) движении денег по счету;
5) производит возврат ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.
Операции, не указанные в настоящем пункте, банком по счету не проводятся.
3.2. Банк не выдает наличные деньги со счета.
3.3. Комиссии за открытие, обслуживание счета и проводимые по нему операции оплачиваются получателем самостоятельно путем оплаты в кассу банка согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты, за исключением затрат на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора. В таком случае затраты на комиссии при возврате ошибочно перечисленных государственным учреждением денег со счета производятся за счет государственного учреждения путем перечисления на текущий счет банка.
4. Права и обязанности Сторон
4.1. Государственное учреждение обязуется перечислять ротационные выплаты на счет получателя в соответствии с Правилами и настоящим договором.
4.2. Государственное учреждение имеет право отозвать ошибочно перечисленные ротационные выплаты в порядке, установленном разделом 9 настоящего договора.
4.3. Получатель обязан:
1) направить ротационные выплаты на цели, предусмотренные пунктом 2.3 настоящего договора;
2) при изменении состава семьи уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) дней со дня регистрации актов гражданского состояния и получения соответствующего свидетельства в органах юстиции;
3) при утрате статуса нуждающегося в жилище, а также исполнении обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных пунктом 2.3 настоящего договора, уведомить об этом государственное учреждение в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня утраты статуса нуждающегося в жилище и исполнения данных обязательств;
4) принять меры по возврату неиспользованных денег по назначению на счет в случае расторжения им договора с получателем денег со счета.
4.4. Банк гарантирует тайну по операциям получателя.
4.5. Настоящим получатель предоставляет банку право без дополнительного согласия (акцепта) списывать со счета деньги, неправомерно или излишне перечисленные государственным учреждением, в соответствии с порядком, установленным разделом 9 настоящего договора.

2) осы шарттың 2.4-тармағына сәйкес шоттан ақша аударуды жүзеге асырады;
3) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес шот бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүргізеді;
4) алушының жазбаша келісімімен мемлекеттік мекеменің талап етуі бойынша оған, сондай-ақ алушыға шоттағы ақша қалдығы және (немесе) шот бойынша ақша қозғалысы туралы анықтама береді;
5) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтаруды жүргізеді.
Осы тармақта көрсетілмеген операцияларды банк шот бойынша жүргізбейді.
3.2. Банк шоттан қолма-қол ақша бермейді.
3.3. Шот ашу, оған қызмет көрсету және ол бойынша жүргізілетін операциялар үшін комиссияларды төлем күні қолданыста болған банктің тарифтеріне сәйкес банк кассасына төлеу жолымен алушы өзі төлейді, бұған осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссияларға шығындар кірмейді. Мұндай жағдайда мемлекеттік мекеме қате аударған ақшаны шоттан қайтару кезіндегі комиссияларға жұмсалатын шығындар мемлекеттік мекеменің есебінен банктің ағымдағы шотына аудару жолымен жүргізіледі.
4. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
4.1. Мемлекеттік мекеме Қағидаларға және осы шартқа сәйкес алушының шотына ротациялық төлемдерді аударуға міндеттенеді.
4.2. Мемлекеттік мекеменің қате аударылған ротациялық төлемдерін осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіппен кері қайтарып алуға құқығы бар.
4.3. Алушы:
1) ротациялық төлемдерді осы шарттың 2.3-тармағында көзделген мақсаттарға жіберуге;
2) отбасының құрамы өзгерген жағдайда бұл туралы мемлекеттік мекемені азаматтық хал актілерін тіркеген және әділет органдарында тиісті куәлік алған күннен бастап 10 (он) күннен аспайтын мерзімде хабардар етуге;
3) тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан, сондай-ақ осы шарттың 2.3-тармағында көзделген мақсаттарда жасалған шарт бойынша міндеттемелерді орындаған кезде бұл туралы мемлекеттік мекемені тұрғынжайға мұқтаж мәртебесін жоғалтқан және осы міндеттемелерді орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде хабардар етуге;
4) шоттан ақша алушымен шартты бұзған жағдайда, пайдаланылмаған ақшаны мақсаты бойынша шотқа қайтару жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
4.4. Банк алушының операциялары бойынша құпияға кепілдік береді.
4.5. Осы арқылы алушы банкке қосымша келісімсіз (акцептсіз) осы шарттың 9-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік мекеме заңсыз немесе артық аударған ақшаны шоттан есептен шығару құқығын береді.

4.6. Получатель обязуется письменно уведомлять банк об изменении своих личных данных (паспортные данные, ИИН, адрес проживания, номер телефона, электронный адрес e-mail, номер факса и другие сведения, содержащиеся в направленных банку документах), не позднее 5 (пять) дней с момента их изменения.
5. Порядок расчетов
5.1. Счет для ротационных выплат открывается и ведется самостоятельно каждым получателем, признанным нуждающимся в жилище.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Все споры, возникшие между Сторонами по настоящему договору, разрешаются посредством переговоров в течение 10 (десять) рабочих дней.
6.2. При недостижении Сторонами согласия путем переговоров споры по инициативе заинтересованной Стороны рассматриваются в судебном порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Дополнительные условия
7.1. Любые изменения и дополнения к договору действительны при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны Сторонами.
7.2. Настоящий договор может быть расторгнут только по соглашению Сторон.
7.3. Настоящий договор может быть расторгнут по инициативе государственного учреждения в случаях, предусмотренных пунктом 26 Правил.
7.4. Настоящий договор составлен в трех экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для каждой из Сторон.
7.5. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания его Сторонами.
8. Ответственность Сторон. Исключение ответственности
8.1. Стороны несут ответственность за неисполнение и (или) ненадлежащее исполнение по настоящему договору взятых на себя обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за разглашение сведений без согласия Сторон.
8.2. В любых случаях ответственность банка при нарушении условий договора ограничивается размером реального ущерба, причиненного получателю неправомерными действиями (бездействием) банка.
8.3. Получатель вправе подать в банк заявление об оспаривании операции по счету, отраженной в выписке по счету, в течение 30 (тридцать) календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте проведения такой операции.
9. Порядок действий получателя государственного учреждения и банка в случае обнаружения ошибок при перечислении платежей по ротационным выплатам
9.1. Получатель, обнаружив отсутствие отдельных сумм уплаченных ротационных выплат при получении сведений о суммах ротационных выплат на счете, направляет письменное заявление руководителю государственного учреждения об обнаружении ошибок (неправомерно или излишне перечисленных и (или) не перечисленных ротационных выплат) (далее – ошибочно перечисленных ротационных выплат) с предоставлением ему копий платежных документов о перечислении ротационных выплат в банк за любое время и выписки из прилагаемых к платежным документам списков физических лиц, касающихся его персонально, для получения соответствующих сведений и принятия мер к исправлению допущенных ошибок.

4.6. Алушы банкке өзінің жеке деректерінің (паспорт деректері, ЖСН, тұратын мекенжайы, телефон нөмірі, электрондық е-mail мекенжайы, факс нөмірі және банкке жіберілген құжаттардағы басқа да мәліметтер) өзгергені туралы олар өзгерген кезден бастап 5 (бес) күннен кешіктірмей жазбаша хабар беруге міндеттенеді.
5. Есеп айырысу тәртібі
5.1. Тұрғынжайға мұқтаж деп танылған әрбір алушы ротациялық төлемдерге арналған шотты дербес ашады және жүргізеді.
6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Осы шарт бойынша Тараптар арасында туындаған барлық даулар 10 (он) жұмыс күні ішінде келіссөздер арқылы шешіледі.
6.2. Тараптар келіссөздер жолымен келісімге қол жеткізбеген кезде мүдделі Тараптың бастамасы бойынша даулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
7. Қосымша шарттар
7.1. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар олар жазбаша нысанда жасалған және Тараптар қол қойған жағдайда жарамды болады.
7.2. Осы шартты Тараптардың келісімі бойынша ғана бұзуға болады.
7.3. Осы шарт Қағидалардың 26-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік мекеменің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін.
7.4. Осы шарт Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден қазақ және орыс тілдерінде заңдық күші бірдей үш данада жасалды.
7.5. Осы шарт оған Тараптар қол қойған кезден бастап күшіне енеді.
8. Тараптардың жауапкершілігі. Жауапкершілікті алып тастау
8.1. Тараптар осы шарт бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне алған міндеттемелерді орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін, сондай-ақ Тараптардың келісімінсіз мәліметтерді жария еткені үшін жауаптылықта болады.
8.2. Кез келген жағдайда шарттың талаптарын бұзған кездегі банктің жауапкершілігі банктің заңсыз әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) алушыға келтірілген нақты зиянның мөлшерімен шектеледі.
8.3. Алушы шот бойынша үзінді көшірмеде көрсетілген шот бойынша операцияға дау айту туралы өтінішті банкке осындай операцияны жүргізу фактісі туралы өзіне белгілі болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде беруге құқылы.
9. Ротациялық төлемдер бойынша төлемдерді аудару кезінде қателер анықталған жағдайда алушының, мемлекеттік мекеменің және банктің іс-қимыл тәртібі
9.1. Алушы шоттағы ротациялық төлемдердің сомалары туралы мәліметтерді алған кезде төленген ротациялық төлемдердің жекелеген сомаларының жоқ екенін анықтаса, мемлекеттік мекеменің басшысына қателердің (заңсыз немесе артық аударылған және (немесе) аударылмаған ротациялық төлемдердің) (бұдан әрі – қате есепке жатқызылған ротациялық төлемдер) анықталғаны туралы жазбаша өтініш жіберіп, тиісті мәліметтер алу және жіберілген қателерді түзету шараларын қолдану үшін өзіне кез келген уақыт аралығы үшін банкке ротациялық төлемдердің аударылғаны туралы төлем құжаттарының көшірмелерін және төлем құжаттарына қоса берілетін жеке тұлғалардың өзіне қатысы бар тізімдерінен үзінді көшірмелерді ұсынады.

9.2. В случае обнаружения государственным учреждением ошибок или получения им письменного заявления получателя об обнаружении ошибок, допущенных при перечислении сумм ротационных выплат, они подлежат корректировке государственным учреждением путем регулирования последующих перечислений ротационных выплат. При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений ротационных выплат государственное учреждение обращается в банк с заявлением о возврате ошибочно перечисленных ротационных выплат. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных ротационных выплат прилагается заявление получателя, получившего ошибочно перечисленные ротационные выплаты, о согласии списания с его счета ошибочно зачисленных сумм.
9.3. В заявлении на возврат ошибочно перечисленных сумм ротационных выплат указываются: наименование и реквизиты государственного учреждения (бизнес-идентификационный номер (БИН), индивидуальный идентификационный номер (ИИН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК), причина возврата, реквизиты платежных документов, в которых были допущены ошибки (№, дата и сумма), а также реквизиты получателя, со счета которого производится возврат, а также индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, начальником финансового подразделения государственного учреждения (главным бухгалтером) и заверено печатью.
9.4. При поступлении заявления государственного учреждения на возврат ошибочно зачисленных ротационных выплат банк в течение 10 (десять) операционных дней со дня получения заявления:
1) проверяет факт ошибочного перечисления ротационных выплат, указанных в письме государственного учреждения;
2) проверяет факт отсутствия возвратов по подтвержденным поступлениям ошибочно перечисленных ротационных выплат;
3) проверяет наличие согласия бенефициара на списание банком ошибочно поступивших на его счет денег;
4) осуществляет возврат ошибочно зачисленных ротационных выплат государственному учреждению или сообщает о невозможности такого возврата с обоснованием причин.
9.5. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим государственное учреждение, при оформлении электронных платежных поручений банк принимает меры по урегулированию допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
9.6. В случае отсутствия средств на счете получателя получатель восстанавливает неправомерно или излишне перечисленные ротационные выплаты на бюджетный счет государственного учреждения.
При этом банковская комиссия для восстановления на бюджетный счет государственного учреждения неправомерно или излишне перечисленных ротационных выплат оплачивается получателем согласно тарифам банка, действующим на дату оплаты.

9.2. Мемлекеттік мекеме қателерді анықтаған немесе ол ротациялық төлемдердің сомаларын аудару кезінде жіберілген қателердің анықталғаны туралы алушының жазбаша өтінішін алған жағдайда оларды мемлекеттік мекеме ротациялық төлемдердің кейінгі аударымдарын реттеу арқылы түзетуге тиіс. Ротациялық төлемдердің кейінгі аударымдарын реттеу арқылы қателерді түзету мүмкін болмаған кезде мемлекеттік мекеме қате аударылған ротациялық төлемдерді қайтару туралы өтінішпен банкке жүгінеді. Қате аударылған ротациялық төлемдерді қайтару туралы өтінішке қате аударылған ротациялық төлемдерді алған алушының өз шотынан қате есепке жатқызылған сомаларды есептен шығаруға келісетіні туралы өтініші қоса беріледі.
9.3. Қате есептелген ротациялық төлемдердің сомаларын қайтаруға арналған өтініште: мемлекеттік мекеменің атауы мен деректемелері (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қате жіберілген төлем құжаттарының деректемелері (№, күні мен сомасы), сондай-ақ шотынан қайтару жүргізілетін алушының деректемелері және қайтаруға жататын жеке сомалар көрсетіледі. Өтінішке мемлекеттік мекеменің басшысы, қаржы бөлімшесінің бастығы (бас бухгалтер) қол қоюға және ол мөрмен расталуға тиіс.
9.4. Қате есепке жатқызылған ротациялық төлемдерді қайтаруға мемлекеттік мекеменің өтініші түскен кезде банк өтінішті алған күннен бастап операциялық 10 (он) күн ішінде:
1) мемлекеттік мекеменің хатында көрсетілген ротациялық төлемдерді қате аудару фактісін тексереді;
2) қате аударылған ротациялық төлемдердің расталған түсімдері бойынша қайтарымдардың болмау фактісін тексереді;
3) банктің өз шотына қате түскен ақшаны есептен шығаруына бенефициар келісімінің бар-жоғын тексереді;
4) қате есепке жатқызылған ротациялық төлемдерді мемлекеттік мекемеге қайтаруды жүзеге асырады немесе себептерін негіздей отырып, мұндай қайтарудың мүмкін еместігі туралы хабарлайды.
9.5. Мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеген кезде қателерге жол берген жағдайда банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген қателерді реттеу жөнінде шаралар қабылдайды.
9.6. Алушының шотында қаражат болмаған жағдайда алушы мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына заңсыз немесе артық аударылған ротациялық төлемдерді қалпына келтіреді.
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің бюджеттік шотына заңсыз немесе артық аударылған ротациялық төлемдерді қалпына келтіру үшін банк комиссиясын алушы банктің төлем күні қолданыста болған тарифтеріне сәйкес төлейді.

9.7. В случае отказа получателя от возврата неправомерно или излишне перечисленных ротационных выплат возмещение производится в судебном порядке.
10. Разное
10.1. Правовой режим счета определяется действующим законодательством Республики Казахстан.
10.2. Договор действует до закрытия счета в соответствии с договором.
10.3. Закрытие счета производится по согласию Сторон.
10.4. Настоящим получатель дает свое согласие на представление банком государственному учреждению информации о номере счета, движении денег по счету, закрытии счета и иных сведений в порядке и на условиях, предусмотренных договором.
11. Порядок изменения договора
11.1. Изменения и дополнения в настоящий договор вносятся путем подписания дополнительного соглашения.
12. Форс-мажор
12.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по договору, если это неисполнение явилось следствием непреодолимой силы, а именно: опасные природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по настоящему договору.
13. Местонахождение и платежные реквизиты Сторон
Государственное учреждение:
________________________
(полное наименование)
_______________________
_______________________
(адрес)
_______________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(Ф.И.О.)
________________________
________________________
(подпись)
Банк:
_______________________
(полное наименование)
_______________________
_______________________
(адрес)
_______________________
_______________________
(телефон)
________________________
________________________
(Ф.И.О.)
________________________
________________________
(подпись)
Получатель:
________________________
(Ф.И.О.) (полностью)
________________________
________________________
(адрес)
________________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(подпись)
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
"__" ______ 20 __ года
М.П.
М.П.

9.7. Алушы заңсыз немесе артық аударылған ротациялық төлемдерді қайтарудан бас тартқан жағдайда өтеу сот тәртібімен жүргізіледі.
10. Әртүрлі
10.1. Шоттың құқықтық режимі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен айқындалады.
10.2. Шарт шартқа сәйкес шот жабылғанға дейін қолданылады.
10.3. Шотты жабу Тараптардың келісімі бойынша жүргізіледі.
10.4. Осымен алушы банктің мемлекеттік мекемеге шартта көзделген тәртіппен және талаптарда шоттың нөмірі, шот бойынша ақша қозғалысы, шотты жабу туралы ақпаратты және өзге де мәліметтерді беруіне өз келісімін береді.
11. Шартты өзгерту тәртібі
11.1. Осы шартқа өзгерістер мен толықтырулар қосымша келісімге қол қою арқылы енгізіледі.
12. Форс-мажор
12.1. Тараптар шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл орындамау еңсерілмейтін күштің, атап айтқанда: осы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей әсер еткен қауіпті табиғи құбылыстар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, індет, әскери іс-қимылдар салдарынан болса, жауапкершіліктен босатылады.
13. Тараптардың орналасқан жері және төлем деректемелері
Мемлекеттік мекеме:
________________________
(толық атауы)
_______________________
_______________________
(мекенжайы)
_______________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(Т.А.Ә.)
________________________
________________________
(қолы)
Банк:
_______________________
(толық атауы)
_______________________
_______________________
(мекенжайы)
_______________________
_______________________
(телефон)
________________________
________________________
(Т.А.Ә.)
________________________
________________________
(қолы)
Алушы:
________________________
(Т.А.Ә.) (толық)
________________________
________________________
(мекенжайы)
________________________
________________________
(телефон)
________________________
________________________
(қолы)
20 __ жылғы "__" ______
20 __ жылғы "__" ______
20 __ жылғы "__" ______
М.О.
М.О.