О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 505.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений
в Кодекс Республики Казахстан
об административных правонарушениях
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) часть вторую статьи 32 после слов "холодного оружия" дополнить словами ", привлечение к общественным работам";
2) в статье 33:
в заголовке статьи после слова "адвокатов," дополнить словами "юридических консультантов,";
часть первую после слова "адвокаты," дополнить словами "юридические консультанты,";
3) часть первую статьи 41 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) привлечение к общественным работам;";
4) часть первую статьи 42 после слова "арест" дополнить словами ", привлечение к общественным работам";
5) часть первую статьи 44 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) разницы между размером расходов лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, на приобретение имущества, определенного налоговым законодательством Республики Казахстан, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества и тысячекратным размером месячного расчетного показателя.";
6) дополнить статьями 49-1 и 49-2 следующего содержания:
"Статья 49-1. Общественные работы
1. Общественные работы применяются судом в отношении физических лиц.
2. Общественные работы налагаются судом при наличии согласия физического лица, совершившего административное правонарушение.
3. Общественные работы состоят в исполнении лицом, привлеченным к административной ответственности не требующих определенной квалификации бесплатных общественно полезных работ, организуемых местными исполнительными органами по месту его жительства.
4. Общественные работы исчисляются в часах и устанавливаются на срок от десяти до ста часов.
Исполнение общественных работ не должно быть менее одного часа и более четырех часов в день.
Общественные работы исполняются в свободное от работы и учебы время.

"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 505 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
ЖОБА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 32-баптың екінші бөлігінде "әкімшілік қамаққа алу түрінде" деген сөздерден кейін "және қоғамдық жұмыстарға тарту" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 33-баптың тақырыбындағы "адвокаттардың," деген сөзінен кейін "заң консультанттарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктегі "адвокаттар," деген сөзден кейін "заң консультанттары" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 41-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) қоғамдық жұмыстарға тарту;";
4) 42-баптың бірінші бөлігінде "қамаққа алу" деген сөздерден кейін ",қоғамдық жұмыстарға тарту" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 44-баптың бірінші бөлігі мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, оларға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың, жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мүлікті сатып алуға жұмсаған шығыстарының көрсетілген мүлікті сатып алуға жұмсалған шығыстарды жабу көздерінің сомасынан мың еселенген айлық есептік көрсеткішті шегергендегі мөлшері.";
6) мынадай мазмұндағы 49-1 және 49-2-баптармен толықтырылсын:
"49-1-бап. Қоғамдық жұмыстар
1. Сот қоғамдық жұмыстарды жеке тұлғаларға қатысты қолданады.
2. Сот қоғамдық жұмыстарды әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жеке тұлғаның келісімі болған кезде қоладанады.
3. Қоғамдық жұмыстар әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамның тұрғылықты жері бойынша жергілікті мемлекеттік органдар ұйымдастыратын тегін қоғамдық пайдалы жұмыстардың белгілі бір біліктілігін талап етпейтін орындауынан тұрады.
4. Қоғамдық жұмыстар сағатпен есептеледі және он сағаттан жүз сағатқа дейінгі мерзімге белгіленеді.
Қоғамдық жұмыстарды орындау күніне бір сағаттан және төрт сағаттан кем болмауы керек.
Қоғамдық жұмыстар жұмыстан және оқудан бос уақытта орындалады.

5. Лицами, не имеющими постоянного места работы и не обучающимися в учебных заведениях, общественные работы исполняются не менее одного часа и не более восьми часов в день, но не более сорока часов в неделю.
6. Общая продолжительность исполнения общественных работ не должна превышать четырех месяцев.
7. Общественные работы не могут применяться в отношении:
беременных женщин;
женщин, имеющих малолетних детей в возрасте до трех лет;
мужчин, воспитывающих в одиночку малолетних детей в возрасте до трех лет;
лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста;
лиц с инвалидностью первой и второй групп;
женщин в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет;
мужчин в возрасте шестидесяти трех и свыше лет;
иностранных граждан и не проживающих постоянно в Республике Казахстан лиц без гражданства.
8. В случае возникновения в период выполнения общественных работ одного или нескольких обстоятельств, предусмотренных частью седьмой настоящей статьи, суд по ходатайству местных исполнительных органов освобождает такое лицо от исполнения общественных работ.
Статья 49-2. Уклонение от общественных работ
1. Уклоняющимся от выполнения общественных работ признается лицо:
1) отказавшееся приступить к выполнению общественных работ;
2) не явившееся в организации более двух раз в течение срока выполнения общественных работ без уважительных причин;
3) в период выполнения общественных работ появившееся в состоянии алкогольного, наркотического или токсикоманического опьянения, подтвержденном медицинским освидетельствованием в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) выехавшее за пределы Республики Казахстан без уважительных причин.";
7) часть первую статьи 50 после слова "чрезвычайного" дополнить словами "или военного";
8) в подпункте 9) абзаца первого статьи 57 слово "или" заменить словами ", чрезвычайного и военного положения либо";
9) в статье 62:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность, за совершение административного коррупционного правонарушения, а также за правонарушения в области проведения проверок субъектов частного предпринимательства, в области пенсионного обеспечения, обязательного социального страхования законодательства Республики Казахстан, охраны окружающей среды, защиты конкуренции, об энергосбережения и повышения энергоэффективности, о государственных секретах, о естественных монополий, о недрах и недропользовании, о порядке организации и проведения мирных собраний, за уклонение от общественных работ – по истечении одного года со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) при совершении административного правонарушения в области законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности, в области охраны окружающей среды, а также о недрах и недропользовании, порядке организации и проведения мирных собраний, за нарушение процедур оценки соответствия объектов технического регулирования подлежит привлечению к административной ответственности не позднее трех лет со дня совершения административного правонарушения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) за правонарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, за совершение административного коррупционного правонарушения, за нарушения в области законодательства Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании подлежит привлечению к административной ответственности не позднее пяти лет со дня его совершения, но не может быть привлечено к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.";

5. Тұрақты жұмыс орны жоқ және оқу орындарында оқымайтын адамдар қоғамдық жұмыстарды күніне кемінде бір сағат және сегіз сағаттан артық емес, бірақ аптасына қырық сағаттан артық орындамайды.
6. Қоғамдық жұмыстарды орындаудың жалпы ұзақтығы төрт айдан аспауға тиіс.
7. Қоғамдық жұмыстарды мыналарға:
жүкті әйелдерге;
үш жасқа дейiнгi жас балалары бар әйелдерге;
үш жасқа дейiнгi жас балаларын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге;
он сегіз жасқа толмаған тұлғаларға;
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар тұлғаларға;
елу сегіз жастағы және ол жастан асқан әйелдерг;
алпыс үш жастағы және ол жастан асқан еркектерге;
шетел азаматтары және Қазақстан Республикасында тұрақты тұрмайтын азаматтығы жоқ тұлғаларға қатысты қолдануға болмайды.
8. Қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңінде осы баптың жетінші бөлігінде көзделген бір немесе бірнеше мән-жайлар туындаған жағдайда, сот жергілікті атқарушы органдардың өтінішхаты бойынша мұндай адамды қоғамдық жұмыстарды орындаудан босатады.
49-2-бап. Қоғамдық жұмыстардан жалтару
1. Қоғамдық жұмыстарды орындаудан:
1) қоғамдық жұмыстарды орындаудан бас тартқан;
2) ұйымға дәлелді себептерсіз қоғамдық жұмыстарды орындау мерзімі ішінде екі реттен артық келмеген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен медициналық куәландырумен расталған, алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық масаң күйде пайда болған қоғамдық жұмыстарды орындау кезеңінде;
4) дәлелсіз себептермен Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кеткендер.";
7) 50-баптың бірінші бөлігі "төтенше" деген сөзден кейін "немесе соғыс" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 57-баптың бірінші абзацының 9) тармақшасындағы "немесе" деген сөз "төтенше және соғыс жағдайларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 62-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке тұлға лауазымды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласқаны үшін, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексерулер, зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласында, Қазақстан Республикасының, қоршаған ортаны қорғау, бәсекелестікті қорғау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы, мемлекеттік құпиялар туралы, табиғи монополиялар туралы, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасағаны қоғамдық жұмыстардан жалтарғаны үшін-әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап бір жыл өткен соң, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткен соң әкімшілік жауаптылыққа тартыла алмайды.
Заңды тұлға (оның ішінде жеке кәсіпкер) Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы, Қоршаған ортаны қорғау саласындағы, сондай-ақ жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы заңнамасы саласында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалау рәсімдерін бұзғаны үшін әкімшілік жауаптылыққа кешіктірілмей тартылуға тиіс әкімшілік құқық бұзушылық жасалған күннен бастап үш жыл, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткен соң әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.
Заңды тұлға (оның ішінде жеке кәсіпкер) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын құқық бұзғаны үшін, әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасы саласындағы бұзушылықтар үшін ол жасалған күннен бастап бес жылдан кешіктірмей әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатады, бірақ әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткен соң әкімшілік жауапкершілікке тартыла алмайды.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Физическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности за совершение правонарушения в области налогообложения, сфере таможенного дела – по истечении одного года со дня его совершения, юридическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель) не подлежит привлечению к административной ответственности за правонарушения в области налогообложения, сфере таможенного дела, законодательства Республики Казахстан об обязательном социальном медицинском страховании – по истечении пяти лет со дня его совершения.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Течение срока наложения административного взыскания за административное правонарушение приостанавливается с момента назначения экспертизы, вынесения определения о приводе лица, в отношении которого ведется производство по делу, направления дела в суд или должностному лицу государственного органа, уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях, а также в случаях действия непреодолимой силы, препятствующей его дальнейшему производству.
Исчисление этих сроков возобновляется с момента получения результатов экспертизы, фактического доставления лица, привлекаемого к административной ответственности, в орган (к должностному лицу), исполняющий определение о приводе, а также окончания действия непреодолимой силы.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания:
1. Длящимся признается правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния, предусмотренного статьей Особенной части настоящего раздела, и не завершено к моменту его обнаружения.
2. Под действием непреодолимой силы, препятствующим дальнейшему производству по делу, следует понимать чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и тому подобное).";
10) в статье 73:
в абзаце втором части первой после слова "либо" дополнить словами "привлечение к общественным работам на двадцать часов или";
в абзаце втором части второй после слова "влекут" дополнить словами "привлечение к общественным работам на сорок часов либо";
11) в статье 73-1:
в части первой:
в абзаце первом слова ", повлекшее кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности," исключить;
в абзаце втором после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до шестидесяти часов";

2-1 бөлік мынадай редакцияда толықтырылсын:
"2-1. Жеке тұлға салық салу, кеден ісі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы аясында құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күннен бастап бір жыл өткен соң әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды, заңды тұлға (оның ішінде жеке кәсіпкер) салық салу, кеден ісі аясында, зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы аясында құқық бұзушылық жасағаны үшін оны жасаған күнінен бастап бес жыл өткен соң әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану мерзiмiнiң өтуі сараптама тағайындалған, өзіне қатысты іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамды күштеп әкелу туралы ұйғарым шығарылған, сондай-ақ iс сотқа немесе мемлекеттiк органның әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттiк берілген лауазымды адамына жiберілген кезден бастап, сондай-ақ оны одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайларда тоқтатыла тұрады.
Бұл мерзімдерді есептеу сараптама нәтижелері алынған, сондай-ақ әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адам күштеп әкелу туралы ұйғарымды орындайтын органға (лауазымды адамға) іс жүзінде жеткізілген, сондай-ақ еңсерілмейтін күштің әсері аяқталған кезден бастап қайта басталады.";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер:
1. Осы бөлiмнiң Ерекше бөлiгiнiң бабында көзделген белгiлi бiр іс-әрекеттiң бiрыңғай құрамының үздiксiз жүзеге асырылуымен сипатталатын және оны анықтаған кезде аяқталмаған құқық бұзушылық созылып кеткен құқық бұзушылық деп танылады.
2. Іс бойынша одан әрі іс жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсері деп төтенше жағдайдың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайдың немесе басқа да төтенше мән - жайлар қауіп-қатерінің немесе олардың туындауының енгізілуін түсіну керек.";
10) 73-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "не" деген сөзден кейін "жиырма сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында "он тәулікке" деген сөздердің алдынан "қырық сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 73-1-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "денсаулықтың қысқа мерзімге бұзылуына немесе жалпы еңбек қабілетін тұрақты түрде болмашы жоғалтуға әкеп соққан," деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы "әкімшілік қамаққа алуға" деген сөздердің алдынан "не алпыс сағатқа дейінгі қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын.";

в абзаце втором части 1-1 после слова "или" дополнить словами "привлечение к общественным работам на семьдесят часов либо";
в абзаце втором части второй после слов "влекут" дополнить словами "привлечение к общественным работам на сто часов либо";
12) в статье 73-2:
в абзаце втором части первой после слова "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до сорока часов либо";
в абзаце втором части 1-1 после слова "или" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на пятьдесят часов либо";
в абзаце втором части второй после слов "влекут" дополнить словами "привлечение к общественным работам на восемьдесят часов либо";
13) абзац второй части первой статьи 79 после слова "адвокатов," дополнить словами "юридических консультантов,";
14) в статье 91:
в части первой:
в абзаце первом слова ", а также порядка заключения договоров о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов" заменить словом "переводов";
в абзаце втором слово "четырехсот" заменить словом "двухсот";
части вторую и третью исключить;
части одиннадцатую и двенадцатую изложить в следующей редакции:
"11. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредоставление и (или) несвоевременное предоставление в уполномоченный орган единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) их аффилированными лицами сведений или иной запрашиваемой информации, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.
12. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) предоставление единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом, учредителями (акционерами) добровольного накопительного пенсионного фонда и (или) их аффилированными лицами недостоверной и (или) неполной отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации, –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание.
Для целей части одиннадцатой настоящей статьи физическое и (или) юридическое лицо не подлежит привлечению к административной ответственности в случае предоставления сведений или иной запрашиваемой информации не позднее одного рабочего дня с момента окончания сроков предоставления сведений или иной запрашиваемой информации.";

1-1-бөліктің екінші абзацындағы "немесе" деген сөзден кейін "жетпіс сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында "жиырма тәулікке дейінгі" деген сөздердің алдынан "қоғамдық жұмыстарға жүз сағатқа тартуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 73-2-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "не" деген сөзден кейін "қоғамдық жұмыстарға қырық сағатқа тартуға дейінгі не" деген сөздермен толықтырылсын;
1-1-бөліктің екінші абзацындағы "немесе" деген сөзден кейін "елу сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға не" деген сөздермен толықтырылсын
екінші бөліктің екінші абзацында "сексен сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға немесе"деген сөздермен толықтырылсын;
13) 79-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "адвокаттарға," деген сөзден кейін "заң консультанттарына," деген сөздермен толықтырылсын;
14) 91-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының) Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген зейнетақы төлемдерін, аударымдарын жүзеге асыру мерзімдерін және (немесе) тәртібін және (немесе) шарттарын бұзуы -
заңды тұлғаларға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші және үшінші бөліктер алып тасталсын;
он бірінші және он екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) олардың үлестес тұлғаларының мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) ұсынбауы және (немесе) уәкілетті органға уақтылы ұсынбауы, –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшыларының (акционерлерінің) және (немесе) олардың үлестес тұлғаларының дәйекті емес және (немесе) толық емес есептілікті, мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) ұсынуы, –
жеке тұлғаларға – елу, заңды тұлғаларға – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпе. Осы баптың он бірінші бөлігінің мақсаттары үшін жеке және (немесе) заңды тұлға мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты беру мерзімдері аяқталған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты ұсынған жағдайда әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.";

15) в статье 93:
часть вторую исключить;
в абзаце первом части пятой слово "второй," исключить;
16) в статье 158:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 158. Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, географического указания и наименования места происхождения товара";
в абзаце первом:
слово "или" заменить словами ", географического указания,";
слова "а также незаконное использование чужого фирменного наименования," исключить;
в абзаце втором после слова "обслуживания," дополнить словами "географическое указание,";
17) в статье 170:
в абзаце втором части седьмой слова ", с приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации" исключить;
в абзаце втором части двенадцатой слова ", и приостановлением действия либо лишением свидетельства об аккредитации" исключить;
18) в статье 175:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 175. Нарушение порядка проведения государственного контроля субъектов частного предпринимательства";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Нарушение порядка проведения государственного контроля субъектов частного предпринимательства, в том числе:
1) отсутствие оснований проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
2) отсутствие оснований для проведения расследования, предусмотренного пунктом 3 статьи 144-4 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
3) отсутствие акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
4) отсутствие уведомления, а равно несоблюдение сроков уведомления о проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;
5) нарушение требований статьи 151 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
6) нарушение порядка проведения расследования, установленного законодательством Республики Казахстан;
7) нарушение порядка отбора образцов продукции, предусмотренных статьей 149 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
8) нарушение периодичности проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, указанным в нормативных правовых актах Республики Казахстан, утвержденных в соответствии со статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
9) непредставление субъекту контроля и надзора акта о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки;

15) 93-бапта:
екінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөліктегі "екінші" деген сөзі алып тасталсын;
16) 158-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"158-бап. Бөтен тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, географиялық нұсқаманы және тауар шығарылған жердiң атауын заңсыз пайдалану";
бірінші абзацта:
"немесе" деген сөз ",географиялық нұсқаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сондай- ақ бөтен фирмалық атауды заңсыз пайдалану" деген сөздер алып тасталсын;
екінші абзацтағы "қызмет көрсету белгісі," деген сөздерден кейін "географиялық нұсқаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 170-бапта:
жетінші бөліктің екінші абзацындағы, "аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айыра отырып," деген сөздер алып тасталсын;
он екінші бөліктің екінші абзацындағы "және аккредиттеу туралы куәлiктiң қолданысын тоқтата тұрып не одан айыра отырып," деген сөздер алып тасталсын;
18) 175-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"175-бап. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібін бұзу";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік бақылау жүргізу тәртібін бұзу, оның ішінде:
1) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы, профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) тексеру негіздерінің болмауы;
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабының 3-тармағында көзделген тергеп-тексеру жүргізу үшін негіздің болмауы;
3) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеруге бару арқылы, профилактикалық бақылауды және (немесе) тексеруді тағайындау туралы актінің болмауы;
4) хабарламаның болмауы, сондай-ақ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) тексеру туралы хабарлама беру мерзімдерін сақтамау;
5) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 151-бабының талаптарын бұзу;
6) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-4-бабында белгіленген тергеп-тексеру жүргізу тәртібін бұзу;
7) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 149-бабында көзделген өнім үлгілерін іріктеу тәртібін бұзу;
8) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару және (немесе) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабына сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің кезеңділігін бұзу;
9) бақылау және қадағалау субъектісіне бақылау және қадағалау және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы, профилактикалық бақылауды тағайындау туралы актіні ұсынбау;

10) назначение государственными органами профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки по вопросам, не входящим в их компетенцию;
11) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки без регистрации акта о профилактическом контроле с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверке в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов, когда такая регистрация обязательна;
12) нарушение сроков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, проверки и расследования, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
13) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора без предварительного профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с пунктом 5 статьи 131 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
14) нарушение требований пункта 7 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в части соблюдения минимального допустимого порога (пяти процентов от общего количества субъектов контроля и надзора), в отношении которых осуществляется профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверка на соответствие требованиям при отсутствии информационной системы оценки и управления рисками в определенной сфере государственного контроля и надзора;
15) невручение субъекту контроля и надзора акта о результатах профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки не позднее срока окончания профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки, указанного в акте о назначении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки (дополнительном акте о продлении срока при его наличии), –
влечет штраф на должностное лицо в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
19) статью 175-1 исключить;
20) в статье 206:
в абзаце первом части третьей после слова "банками," дополнить словами "филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
в примечаниях:
в пункте 2 после слова "банков," дополнить словами "филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
в пункте 3 после слова "Банки," дополнить словами "филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан,";

10) мемлекеттік органдардың бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы, олардың құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру тағайындауы;
11) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау туралы актіні тіркеусіз тексеруді және (немесе) мұндай тіркеу міндетті болған кезде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тексеруді жүргізу;
12) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген бақылау және қадағалау, тексеру және тергеп-тексеру субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мерзімдерін бұзу;
13) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 131-бабының 5-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай алдын ала профилактикалық бақылаусыз бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барумен профилактикалық бақылау жүргізу;
14) Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) тексеру жүзеге асырылатын бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) санының жол берілетін ең төменгі шегін сақтамау бөлігінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 7-тармағының талаптарын бұзу тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде;
15) бақылау және қадағалау субъектісіне бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері туралы актіні және (немесе) тексеру субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау аяқталу мерзімінен кешіктірмей бақылау және қадағалау субъектісіне және (немесе) Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау тағайындау туралы актіде көрсетілген тексеруді тапсырмау және қадағалау және (немесе) тексеру (болған жағдайда мерзімді ұзарту туралы қосымша акт), –
лауазымды адамға жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
19) 175-1-бап алып тасталсын;
20) 206-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "Банктердің," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
ескертпелерде:
2-тармақтағы "банктерді," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарын," деген сөздермен толықтырылсын;
3- тармақтағы "Банктер," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары," деген сөздермен толықтырылсын;

21) подпункты 1), 3) и 5) пункта 1 примечания к статье 207 изложить в следующей редакции:
"1) в части первой – первого руководителя либо лица, утвердившего конкурсную (аукционную) документацию или информацию размещенного при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, заказчика или лиц, исполняющих их обязанности, и (или) лиц, непосредственно участвующих в разработке конкурсной документации (аукционной документации);";
"3) в частях третьей, восьмой, десятой, одиннадцатой и тринадцатой – первого руководителя либо лица, принявшего решение в соответствии с возложенными полномочиями, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности;";
"5) в части пятой – первого руководителя либо лица, принявшего решение в соответствии с возложенными полномочиями, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности, первого руководителя единого организатора государственных закупок либо лица, исполняющего его обязанности;";
22) абзац первый части первой статьи 208 изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление кредитным бюро деятельности, не относящейся к основным видам деятельности по формированию кредитных историй и предоставлению кредитных отчетов, дополнительным видам деятельности, деятельности, не относящейся к формированию и ведению базы данных по страхованию и услуг по расчету кредитного скоринга, –";
23) в статье 211:
в абзаце первом части пятой слова "а равно превышение предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций" заменить словами "а также при распространении и (или) размещении рекламы, содержащей информацию о величинах вознаграждения по микрокредиту,";
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Превышение организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, лицами, которым уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, предельного размера годовой эффективной ставки вознаграждения, определенного нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. Неуведомление либо несвоевременное уведомление уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о прохождении государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" в качестве микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере сорока месячных расчетных показателей.";
в пункте 2 примечания:

21) 207-бапта:
ескертпенің 1-тармағының 1), 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бірінші бөлікте – мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің бірінші басшысын не баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде орналастырылған конкурстық (аукциондық) құжаттаманы немесе ақпаратты бекіткен адамды, немесе олардың міндетін атқаратын адамдарды және (немесе) конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) әзірлеуге тікелей қатысатын адамдарды);";
"3) үшінші, сегізінші, оныншы, он бірінші және он үшінші бөліктерде – бірінші басшысын не өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес шешім қабылдаған адамды, тапсырыс берушінің не оның міндетін атқаратын адамды;";
"5) бесінші бөлікте – тапсырыс берушінің бірінші басшысын не өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес шешім қабылдаған адамды не оның міндетін атқаратын адамды, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының бірінші басшысын не оның міндетін атқаратын адамды;";
22) 208-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредиттік бюроның кредиттік тарихты қалыптастыру және кредиттік есептерді ұсыну жөніндегі негізгі қызмет түрлеріне жатпайтын қызметті, қосымша қызмет түрлерін, сақтандыру жөніндегі дерекқорды қалыптастыруға және жүргізуге жатпайтын қызметті және кредиттік скорингті есептеу жөніндегі қызметтерді жүзеге асыруы, –";
23) 211-бапта:
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "сол сияқты сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған шекті мөлшерінен асыруы" деген сөздер "сондай-ақ жарнаманы тарату және (немесе) орналастыру кезінде көрсетпеу, микрокредит бойынша сыйақы шамалары туралы қамтитын ақпаратты дұрыс көрсетпеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1 бөлігімен толықтырылсын:
"5-1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап ету) берілген тұлғалардың қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерінен асыру, –
заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард ретінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткені туралы хабардар етпеу не уақтылы хабардар етпеу, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертпелердің 2-тармағында:

после слова "пятой" дополнить цифрами ", 5-1";
после слова "уровня," дополнить словами "филиал банка-нерезидента Республики Казахстан,";
24) в статье 211-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере шестисот месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Совершение работником коллекторского агентства, взаимодействующим с должником и (или) его представителем, и (или) третьим лицом, следующих недобросовестных действий, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния:
1) введение должника и (или) его представителя, и (или) третьего лица в заблуждение относительно размера, характера и оснований возникновения задолженности по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита;
2) сообщение должнику и (или) его представителю, и (или) третьему лицу недостоверных фамилии и (или) имени, и (или) отчества (при наличии), а также сведений о месте работы, и (или) должности, не соответствующих действительности, –
влекут штраф на физических лиц в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на субъектов малого предпринимательства –- в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
25) в статье 211-2:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Изменение условий договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке, за исключением случаев их улучшения для заемщика, –";
в пункте 1 примечания после слова "банк," дополнить словами "филиал банка-нерезидента Республики Казахстан,";
26) в статье 212:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 212. Нарушение сроков представления финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета или иной отчетности финансовыми организациями и иными лицами";
в абзаце первом части первой:
слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," исключить;
после слова "отчетности" дополнить словами ", отчетности по данным бухгалтерского учета,";
27) статью 213 дополнить частью пятнадцатой следующего содержания:
"15. Нарушение юридическими лицами, исключительным видом деятельности которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, формирования бригад инкассаторов, составления явочных карточек и путевых листов при автомобильных инкассаторских перевозках, использования пломб, обеспечения инкассаторов экипировкой, индивидуальными средствами защиты, в том числе бронежилетами, касками (шлемами), а также служебным оружием, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.";

бесінші деген сөзден кейін ", 5-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
"екінші деңгейдегі банк" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банкінің филиалы," деген сөздермен толықтырылсын;
24) 211-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай редакцияда 1-1 бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Борышкермен және (немесе) оның өкілімен және (немесе) үшінші тұлғамен өзара іс-қимыл жасайтын коллекторлық агенттіктің жұмыскерінің мынадай жосықсыз әрекеттер жасауы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса:
1) борышкерді және (немесе) оның өкілін және (немесе) үшінші тұлғаны банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша берешектің мөлшеріне, сипатына және туындау негіздеріне қатысты жаңылыстыруы;
2) борышкерге және (немесе) оның өкіліне және (немесе) үшінші тұлғаға тегін және (немесе) атын, және (немесе) әкесінің атын (бар болса) дұрыс емес, сондай-ақ шындыққа сәйкес келмейтін жұмыс орны және (немесе) лауазымы туралы мәліметтер хабарлауы, -
жеке тұлғаларға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
25) 211-2-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қарыз алушы үшін оларды жақсарту жағдайларын қоспағанда, банктік қарыз шартының немесе микрокредит беру туралы шарттың талаптарын біржақты тәртіппен өзгерту, – ";
ескертпенің 1-тармағын "банк," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының резиденті емес банктің филиалы," деген сөздермен толықтырылсын;
26) 212-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"212-бап. Қаржы ұйымдарының және өзге де тұлғалардың қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің деректері жөніндегі есептілікті немесе өзге де есептілікті ұсыну мерзімдерін бұзуы";
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
"ұсыну мерзімін бұзуы" деген сөздерден кейін ", бухгалтерлік есеп деректері жөніндегі есептілікті" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 213-бап мынадай мазмұндағы он бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"15. Қызметінің айрықша түрі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау, инкассаторлар бригадаларын қалыптастыру, автомобильмен инкассаторлық тасымалдау кезінде келу карточкалары мен жол парақтарын жасау, пломбаларды пайдалану, инкассаторларды киім-кешекпен, жеке қорғаныш құралдарымен, оның ішінде броньды кеудешелермен, каскалармен (шлемдермен), сондай-ақ қызметтік қарумен қамтамасыз ету болып табылатын заңды тұлғалардың бұзуы, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

28) в статье 214:
в абзаце втором части первой, абзаце втором части второй, абзаце втором части третьей, абзаце втором части четвертой, абзаце втором части пятой, абзаце втором части шестой, абзаце втором части седьмой, абзаце втором части восьмой, абзаце втором части девятой, абзаце втором части десятой, абзаце втором части одиннадцатой, абзаце втором части двенадцатой после слов "на субъектов крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан,";
29) дополнить статьей 215-1 следующего содержания:
"Статья 215-1. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности
1. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности, выразившееся в:
1) необеспечении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, резервного хранения данных критичных информационных систем, их файлов и настроек, которые обеспечивают восстановление работоспособной копии информационной системы;
2) непринятии банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, при передаче третьим лицам критичных информационных активов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, мер по исключению возможности доступа третьих лиц к информации, передача которой третьим лицам не допускается в соответствии с гражданским, банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
3) непроведении подразделением по информационной безопасности и (или) подразделением внутреннего аудита банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, проверок деятельности структурных подразделений банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части оценки состояния информационной безопасности;
4) отсутствии у банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, шифрования телекоммуникационных соединений (за исключением соединений с городской телефонной сетью), выходящих за периметр защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры;

28) 214-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацындағы, екінші бөлігінің екінші абзацындағы, үшінші бөлігінің екінші абзацындағы, төртінші бөлігінің екінші абзацындағы, бесінші бөлігінің екінші абзацындағы, алтыншы бөлігінің екінші абзацындағы, жетінші бөлігінің екінші абзацындағы, сегізінші бөлігінің екінші абзацындағы, тоғызыншы бөлігінің екінші абзацындағы, оныншы бөлігінің екінші абзацындағы, он бірінші бөлігінің екінші абзацындағы, он екінші бөлігінің екінші абзацындағы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін, ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына Қазақстан Республикасының резиденті емес – сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
29) мынадай мазмұндағы 215-1-баппен толықтырылсын:
"215-1-бап. Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы банк заңнамасын бұзу
1. Мыналардың:
1) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық жүйенің жұмысқа қабілетті көшірмесін қалпына келтіруді қамтамасыз ететін маңызды ақпараттық жүйелердің деректерін, олардың файлдары мен теңшеулерін резервтік сақтауды қамтамасыз етпеуден;
2) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның маңызды ақпараттық активтерді үшінші тұлғаларға беру кезінде Қазақстан Республикасының азаматтық, банк заңнамасына, Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейтін ақпаратқа үшінші тұлғалардың қол жеткізу мүмкіндігін болдырмау шараларын қабылдамауынан;
3) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі бөлімшесінің және (немесе) ішкі аудит бөлімшесінің банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйіне бағалау жүргізу бөлігінде тексеру жүргізбеуінен;
4) банктерде, Қазақстан Республикасы резидент емес банктерінің филиалдарында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау аясынан шығатын телекоммуникациялық қосылыстарды (қалалық телефон желісімен қосылыстарды қоспағанда) шифрлаудың болмауынан;

5) несоблюдении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в правилах доступа, установленных на межсетевых экранах, требований по блокированию соединений, неиспользуемых для функционирования информационных активов банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и (или) отсутствии на периметре защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры средств обнаружения и предотвращения вторжений;
6) предоставлении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, пользователям доступа к критичным информационным активам банка, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, находящимся внутри периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры, по незашифрованному каналу из-за пределов периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры и (или) предоставлении пользователям доступа к критичным информационным системам из-за пределов периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры без использования методов двухфакторной аутентификации;
7) необеспечении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, безопасности доступа пользователей к ресурсам Интернета и (или) безопасности использования внешней электронной почты;
8) отсутствии в банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, перечня администраторов критичных информационных систем и (или) двойного контроля при исполнении функций администрирования критичных информационных систем и (или) специальных комплексов контроля использования привилегированных учетных записей;
9) отсутствии в критичных информационных активах банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, функции аудиторского следа, отражающей события установления соединений, идентификации, аутентификации и авторизации в критичном информационном активе, события модификации настроек безопасности, события модификации групп пользователей и их полномочий, события модификации учетных записей пользователей и их полномочий, события, отражающие установку изменений в информационной системе, события изменения параметров аудита, события изменений системных параметров;

5) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктер филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың желіаралық экрандарда белгіленген қол жеткізу қағидаларын, банктің, Қазақстан Республикасының резидент емес банк филиалының, Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық активтерінің жұмыс істеуі үшін пайдаланылмайтын қосылыстарды бұғаттауды баптау жөніндегі талаптарды сақтамауы және (немесе) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінде басып кіруді анықтау және болғызбау құралдарының болмауы;
6) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пайдаланушыларға банктің, Қазақстан Республикасының резидент емес банкі филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау аясының ішінде орналасқан маңызды ақпараттық активтеріне ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау аясының шегінен тыс шифрланбаған арна бойынша қол жеткізуді ұсынуынан және (немесе) пайдаланушыларға маңызды ақпараттық жүйелерге ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау аясының шегінен тыс екі факторлы аутентификаттау әдістерін пайдаланбай қолжетімділікті ұсынудан;
7) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың пайдаланушылардың Интернет ресурстарға қол жеткізу қауіпсіздігін және (немесе) сыртқы электрондық поштаны пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етпеуінен;
8) банктерде, Қазақстан Республикасы резидент емес банктерінің филиалдарында, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда маңызды ақпараттық жүйелердің әкімшілер тізбесінің және (немесе) маңызды ақпараттық жүйелерді әкімшілендіру функцияларын орындау кезінде қосарланған бақылаудың және (немесе) артықшылық берілген есептік жазбалардың пайдаланылуын бақылаудың арнайы кешендерінің болмауынан;
9) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың сыни ақпараттық активтерінде сындарлы ақпараттық активте қосылыстар орнату, сәйкестендіру, аутентификаттау және авторизациялау оқиғаларын, қауіпсіздік параметрлерін өзгерту оқиғаларын, пайдаланушылар топтары мен олардың өкілеттіктерін өзгерту оқиғаларын, есептік жазбаларды өзгерту оқиғаларын көрсететін аудиторлық із функциялары болмаған кезде пайдаланушылар мен олардың өкілеттіктері, ақпараттық жүйеде өзгерістер орнатуды көрсететін оқиғалар, аудит параметрлерінің өзгеру оқиғалары, жүйелік параметрлердің немесе өтемдік шаралардың өзгеру оқиғалары болмауынан;

10) непроведении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, полугодового сканирования критичных информационных активов на наличие уязвимостей и (или) отсутствии результатов сканирования в виде отчета о состоянии информационной безопасности с указанием рекомендаций о корректирующих мерах по устранению выявленных уязвимостей;
11) необеспечении банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, надлежащего функционирования службы реагирования на инциденты информационной безопасности, выразившемся в отсутствии перечня событий информационной безопасности, подлежащих мониторингу, источников таких событий, периодичности, порядка и методов мониторинга событий информационной безопасности и (или) в отсутствии документов, сведений и фактов, подтверждающих реализацию порядка реагирования на инциденты информационной безопасности;
12) неосуществлении службой реагирования на инциденты информационной безопасности банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, мониторинга и анализа событий информационной безопасности и (или) классификации и приоритизации инцидентов информационной безопасности;
13) необеспечении службой реагирования на инциденты информационной безопасности банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, консолидации, систематизации, хранения, целостности и сохранности информации об инцидентах информационной безопасности в журнале учета инцидентов информационной безопасности, с отражением информации об инциденте информационной безопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства и некоммерческие организации – в размере ста восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства и филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Нарушение банковского законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения информационной безопасности, выразившееся в отсутствии в банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, реализованных процессов по формированию и последующей актуализации перечня критичных информационных активов и (или) отсутствии реализованных процессов по оценке рисков информационной безопасности для критичных информационных активов,–
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста восьмидесяти, на субъектов крупного предпринимательства и филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";

10) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың маңызды ақпараттық активтерді осалдықтардың болуы тұрғысынан жартыжылдық сканерлеуді жүргізбеуінен және (немесе) анықталған осалдықтарды жою жөніндегі түзету шаралары туралы ұсынымдарды көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздіктің жай-күйі туралы есеп түрінде сканерлеу нәтижелерінің болмауынан;
11) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың мониторингке жататын ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары тізбесінің, осындай оқиғалар дереккөздерінің, ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу кезеңділігінің, тәртібінің және әдістерінің болмауынан көрінген ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларға ден қою қызметінің тиісінше жұмыс істеуін қамтамасыз етпеуінен және (немесе) ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларына ден қою тәртібінің іске асырылғанын растайтын құжаттардың, мәліметтердің және фактілердің болмауынан;
12) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу мен талдауды және (немесе) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын сыныптауды және басымдық беруді жүзеге асырмауынан;
13) банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы ақпаратты көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты ақпараттық қауіпсіздік оқыс оқиғаларын есепке алу журналында шоғырландыруды, жүйелеуді, сақтауды, тұтастығын және сақталуын қамтамасыз етпеуінен көрінген Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы банк заңнамасын бұзуы, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға және Қазақстан Республикасы резидент емес банктерінің филиалдарына – бір жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктерде, Қазақстан Республикасы резидент емес банктерінің филиалдарында маңызды ақпараттық активтердің тізбесін қалыптастыру және кейіннен жаңарту бойынша іске асырылған процестердің болмауынан және (немесе) маңызды ақпараттық активтер үшін ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау бойынша іске асырылған процестердің болмауынан көрінген Қазақстан Республикасының ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы банк заңнамасын бұзуы, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне және Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына – бір жүз сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

30) в заголовке статьи 217 слово "клиентов" исключить;
31) в статье 218:
в заголовке слово "организации" заменить словом "осуществлению";
в абзаце первом части пятой слово "организации" заменить словом "осуществлению";
в абзаце первом части седьмой слово "организации" заменить словом "осуществлению";
32) в абзаце первом части первой статьи 225 слова ", установленных законодательством Республики Казахстан" заменить словами "в части требований к месту, методу и способу заключения сделок, принципам расчетов по сделкам, запретам на некоторые виды сделок, размерам (лимитам) инвестирования в финансовые инструменты, а также к сделкам с производными финансовыми инструментам, срокам размещения пенсионных активов в депозиты (вклады),";
33) в заголовке статьи 226 после слова "организаций" дополнить словами ", принудительным прекращением деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан";
34) в статье 227:
в абзаце первом части первой после слов "виды банковских операций," дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных частью 1-1 настоящей статьи,";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Невыполнение, несвоевременное выполнение юридическими лицами, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них посредством применения меры надзорного реагирования в форме письменного предписания и (или) письменного соглашения, –
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Невыполнение, несвоевременное выполнение субъектами рынка ценных бумаг, единым накопительным пенсионным фондом, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, операторами платежных систем, операционными центрами платежных систем и поставщиками платежных услуг обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них посредством применения ограниченных мер воздействия, –
влекут штраф на физических лиц – в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста девяноста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце первом части четвертой после слов "(перестраховочной) организации" дополнить словами ", филиала банка-нерезидента Республики Казахстан";

30) 217-баптың тақырыбындағы "клиенттердің" деген сөз алып тасталсын;
31) 218-бапта:
тақырыптағы "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен
ауыстырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөліктің бірінші абзацындағы "ұйымдастыру" деген сөз "жүзеге асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 225-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген" деген сөздер "мәмілелер жасасу орнына, әдісі мен тәсіліне, мәмілелер бойынша есеп айырысу қағидаттарына, мәмілелердің кейбір түрлеріне тыйым салуға, қаржы құралдарына инвестициялау мөлшеріне (лимиттеріне), сондай-ақ туынды қаржы құралдарымен мәмілелерге, зейнетақы активтерін орналастыру мерзімдеріне қойылатын талаптар бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 226-баптың тақырыбында "ұйымдарын таратуға"деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының, қызметін мәжбүрлеп тоқтатуға байланысты талаптарды бұзу" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 227-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы ", осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалардың өздері қабылдаған және (немесе) өздеріне жазбаша нұсқама және (немесе) жазбаша келісім нысанында қадағалап ден қою шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттерді орындамауы, уақтылы орындамауы, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді."
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың, төлем жүйелері операторларының, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарының және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің өздері қабылдаған және (немесе) өздеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктелген міндеттерді орындамауы, уақтылы орындамауы, –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға - бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - бір жүз тоқсан, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөліктің бірінші абзацы "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;

35) статью 228 изложить в следующей редакции:
"Статья 228. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности
1. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, родительской организацией страховой группы одних и тех же пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц, филиалы страховой организации – нерезидента Республики Казахстан в размере трехсот месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное извещение страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан страхователей об изменении места нахождения своего постоянно действующего органа, обособленного подразделения или изменении наименования, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан сроков учҰта и хранения документов, связанных с их деятельностью, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Составление страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, –
влечет штраф на юридических лиц, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов, а также первоначальных разовых и дополнительных взносов в неполном объеме страховыми организациями в Фонд гарантирования страховых выплат, –
влекут штраф в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Неопубликование, несвоевременное опубликование страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страховым брокером, филиалом страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан финансовой отчетности, отчетности по данным бухгалтерского учета и иных сведений в средствах массовой информации, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

35) 228-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"228-бап. Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру
қызметі туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру тобы бас ұйымының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сол бір пруденциялық нормативтердi және (немесе) сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi бірнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екі ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзуы, –
заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарына үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокері филиалының сақтанушыларды өзінің тұрақты жұмыс істейтін органының, оқшауланған бөлімшесінің орналасқан жерінің өзгергені немесе атауының өзгергені туралы уақтылы хабарламауы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокері филиалының олардың қызметіне байланысты құжаттарды есепке алу және сақтау мерзімдерін бұзуы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасы резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтердi және (немесе) сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi сақтау туралы мәлiметтердiң бұрмалануына әкеп соққан есептiлiктi жасауы, –
заңды тұлғаларға, Қазақстан Республикасы резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Сақтандыру ұйымдарының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті немесе төтенше жарналарды, сондай-ақ бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды төлемеуі, уақтылы төлемеуі не толық көлемде төлемеу, –
екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокері филиалының қаржы есептiлiгiн, бухгалтерлік есеп деректері бойынша есептілікті және бұқаралық ақпарат құралдарындағы өзге де мәліметтерді жарияламауы, уақтылы жарияламауы, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

7. Незаключение страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договоров о предоставлении информации и получении страховых отчетов с организацией по формированию и ведению базы данных по страхованию с государственным участием и регистрации в данной организации, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
Примечание. Для целей части четвертой настоящей статьи административная ответственность наступает в случае, когда в результате корректировки искаженных сведений выявлено нарушение страховой (перестраховочной) организацией, филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
36) в статье 230:
в части первой:
в абзаце первом после слов "страховой организации" дополнить словами ", филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридическое лицо" исключить;
в части третьей:
в абзаце первом после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридическое лицо" исключить;
в части четвертой:
в абзаце первом после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
в части пятой:
в абзаце первом после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
в части шестой:
в абзаце первом после слова "организацией" дополнить словами ", филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "на юридических лиц" исключить;
37) в абзаце первом части первой статьи 233 после слова "банку" дополнить словами ", филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан";
38) в абзаце первом части второй статьи 234 после слова "банках" дополнить словами ", филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан";
39) в статье 239:
в абзаце первом части третьей слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность" исключить;
в абзаце первом части четвертой слова "организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность," и "организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность," исключить;

7. Сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымы филиалының мемлекет қатысатын сақтандыру бойынша дерекқорды қалыптастыру және жүргізу және осы ұйымда тіркеу бойынша ұйыммен ақпарат ұсыну және сақтандыру есептерін алу туралы шарттар жасаспауы, –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Бұрмаланған мәліметтерді түзету нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бұзғаны анықталған жағдайда, осы баптың төртінші бөлігінің мақсаттары үшін әкімшілік жауаптылық басталады.";
36) 230-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "сақтандыру ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаға" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ",Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
алтыншы бөлікте:
бірінші абзац "ұйымының" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
37) 233-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "банкке" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкінің филиалына" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 234-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы "банктердегі" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
39) 239-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "микроқаржылық қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;

40) в статье 244:
в абзаце втором части четвертой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
в абзаце втором части шестой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
в абзаце втором части восьмой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации";
41) в части девятой статьи 247 подпункты 3) и 5) исключить;
42) в абзаце первом части первой статьи 252 слова "проведение платежей и (или)" заменить словами "осуществление платежей, а равно их принятие, и (или) осуществление";
43) дополнить статьей 252-1 следующего содержания:
"Статья 252-1. Нарушение требований к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой и условий функционирования обменных пунктов
1. Необеспечение уполномоченными организациями ежедневного наличия на своих банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта денег в тенге или иностранной валюте, а также аффинированного золота в слитках (при наличии) в размере не менее ста процентов от минимального размера уставного капитала, –
влечет штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нарушение уполномоченными банками и уполномоченными организациями режима работы обменных пунктов, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
4. Непредставление, несвоевременное представление уполномоченными банками и уполномоченными организациями уведомлений о временном приостановлении деятельности обменного пункта на срок более тридцати календарных дней, о возобновлении деятельности обменного пункта, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
5. Хранение в помещениях операционных касс обменных пунктов уполномоченных банков и уполномоченных организаций денег, не относящихся к их деятельности, а также присутствие посторонних лиц, за исключением работников данной организации, –
влекут предупреждение.
6. Действие (бездействие), предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Проведение уполномоченными банками и уполномоченными организациями операций по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты без распоряжения об установлении курсов, размещение курсов покупки и (или) продажи валют на информационном стенде, не соответствующих курсам покупки, продажи, установленных в распоряжении об установлении курсов, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

40) 244-бапта:
төртінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші бөліктің екінші абзацы "шағын кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 247-баптың тоғызыншы бөлігіндегі 3), 5) – тармақшалар алып тасталсын;
42) 252-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "төлемдерді және (немесе)" деген сөздер "төлемдерді жүзеге асыру, сол сияқты оларды қабылдау және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) мынадай мазмұндағы 252-1-баппен толықтырылсын:
"252-1 бап. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды және айырбастау пункттерінің жұмыс істеу шарттарын бұзу
1. Уәкілетті ұйымдардың өздерінің банк шоттарында және (немесе) айырбастау пунктінің кассасында күн сайын теңгемен немесе шетел валютасымен ақшаның, сондай-ақ тазартылған құйма алтынның (бар болса) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің кемінде жүз пайызы мөлшерінде болуын қамтамасыз етпеуі, –
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік), –
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінің жұмыс режимін бұзуы, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пунктінің қызметін күнтізбелік отыз күннен астам мерзімге уақытша тоқтата тұру туралы, айырбастау пунктінің қызметін қайта бастау туралы хабарламаларды ұсынбауы, уақтылы ұсынбауы, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
5. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерінің операциялық кассаларының үй-жайларында олардың қызметіне жатпайтын ақшаны сақтау, сондай-ақ осы ұйымның жұмыскерлерін қоспағанда, бөгде адамдардың болуы, –
ескерту жасауға алып келеді.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік), –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың бағамдарды белгілеу туралы өкімсіз қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізуі, ақпараттық стендте бағамдарды белгілеу туралы өкімде белгіленген сатып алу, сату бағамдарына сәйкес келмейтін валюталарды сатып алу және (немесе) сату бағамдарын орналастыруы, -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

8. Несоблюдение уполномоченными банками и уполномоченными организациями установленных Национальным Банком Республики Казахстан пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
9. Нефиксирование уполномоченными банками и уполномоченными организациями в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты фамилии, имени, отчества (при его наличии), индивидуального идентификационного номера (при наличии), данных документа, удостоверяющего личность, а в случаях, предусмотренных законодательством, юридического адреса клиента, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
10. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, четвертой, седьмой и девятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
44) статью 255 исключить;
45) в статье 256:
в абзаце втором части первой после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации,", после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце первом части второй после слов "уполномоченный орган" дополнить словами "и (или) Национальный Банк Республики Казахстан";
в абзаце втором части второй после слов "малого предпринимательства" дополнить словами ", некоммерческие организации", после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в примечаниях:
в пункте первом слова "отчетность, содержащая сведения о квалифицированных инвесторах," исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Под отчетностью в части второй настоящей статьи, предоставляемой в Национальный Банк Республики Казахстан, понимается отчетность, представляемая в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
46) абзац первый части второй статьи 257 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение эмитентом порядка и условий выплаты вознаграждения по облигациям и (или) их погашения, установленных условиями выпуска негосударственных облигаций, –";
47) в статье 259:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 259. Совершение действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц в целях манипулирования на рынке ценных бумаг";
часть первую изложить в следующей редакции:

8. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін сақтамауы, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
9. Уәкілетті банктер мен уәкілетті ұйымдардың сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін (бар болса), жеке басын куәландыратын құжат деректерін, ал заңнамада көзделген жағдайларда клиенттің заңды мекенжайын тіркемеуі, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың үшінші, төртінші, жетінші және тоғызыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік),–
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
44) 255-бап алып тасталсын;
45) 256-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында "шағын кәсіпкерлік" деген сөздерден кейін ", коммерциялық емес ұйымдарға," деген сөздермен толықтырылсын;
"ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында "шағын кәсіпкерлік" деген сөздерден кейін "коммерциялық емес ұйымдарға," деген сөздермен, "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
ескертпенің бірінші тармағында "білікті инвесторлар туралы мәліметтерді қамтитын есептілік" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын осы баптың екінші бөлігіндегі есептілік деп Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес ұсынылатын есептілік түсініледі.";
46) 257-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмитенттің мемлекеттік емес облигациялар шығару шарттарында белгіленген облигациялар бойынша сыйақы төлеу және (немесе) оларды өтеу тәртібі мен шарттарын бұзуы, –";
47) 259-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"259-бап. Бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге де тұлғалардың іс-әрекеттерін жасау";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Совершение действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на субъектов малого предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан – в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
48) часть вторую статьи 260 исключить;
49) в статье 262:
в абзаце втором части четвертой после слов "крупного предпринимательства," дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан,";
дополнить частями седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:
"7. Объявление или опубликование профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим свою деятельность на рынке ценных бумаг на основании лицензии уполномоченного органа, рекламы, не соответствующей действительности на день ее опубликования, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
8. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление и (или) несвоевременное представление номинальным держателем в центральный депозитарий для хранения электронных данных по субсчету номинального держателя, открытому в системе учета центрального депозитария на имя номинального держателя и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария, –
влекут штраф на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
9. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) представление номинальным держателем недостоверных и (или) неполных электронных данных по субсчету номинального держателя, открытому в системе учета центрального депозитария на имя номинального держателя и предназначенному для агрегированного учета финансовых инструментов, принадлежащих его клиентам, в центральный депозитарий для хранения в объемах и порядке, установленных сводом правил центрального депозитария, –
влечет штраф на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
50) в статье 264:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 264. Нарушение законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:

"1. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге де тұлғалардың қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері жоқ бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында іс-әрекеттерін жасау, -
жеке тұлғаларға-екі жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына-бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
48) 260-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
49) 262-бапта:
жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын;
"7. Өз қызметін бағалы қағаздар нарғында жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының уәкілетті органның лицензиясы, ол жарияланған күні шындыққа сәйкес келмейтін жарнама негізінде хабарлауы немесе жариялауы, –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
8. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде номиналды ұстаушының атына ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын жиынтық есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты бойынша электрондық деректерді сақтау үшін номиналды ұстаушының орталық депозитарийге бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) ұсынбауы және (немесе) уақтылы ұсынбауы Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімде, -
орта кәсіпкерлік субъектілеріне-жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне-екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Номиналды ұстаушының номиналды ұстаушының атына Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған және оның клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын жиынтық есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты бойынша дұрыс емес және (немесе) толық емес электрондық деректерді көлемі мен тәртібімен сақтау үшін орталық депозитарийге бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) ұсынуы Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген көлемде, –
орта кәсіпкерлік субъектілеріне-жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне-екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
50) 264-бапта:
тақырып пен бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"264-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының және инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасын бұзуы

"1. Неосуществление единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом индивидуального учета пенсионных накоплений, в том числе находящихся в доверительном управлении управляющего инвестиционным портфелем, –";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Нарушение управляющим инвестиционным портфелем порядка взаимодействия с субъектами рынка ценных бумаг в процессе управления инвестиционным портфелем в целях исполнения принятых инвестиционных решений, порядка исполнения условий договора по управлению инвестиционным портфелем, кастодиального договора, заключенного между кастодианом, управляющим инвестиционным портфелем и (или) единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом, а также условий договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем, не причинившее крупного ущерба, –
влечет штраф на юридических лиц в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Осуществление единым накопительным пенсионным фондом за счет собственных активов или добровольным накопительным пенсионным фондом сделок и операций за счет собственных или пенсионных активов в нарушение требований к наличию инвестиционного решения для совершения сделки, типу рынка, на котором совершается сделка, методу и способу заключения сделки, ценовым параметрам сделки, принципу расчетов по сделке, запрету на некоторые виды сделок, перечню финансовых инструментов, разрешенных к приобретению, размеру (лимиту) инвестирования в финансовые инструменты, сроку размещения активов в депозиты (вклады), а также инвестирование пенсионных активов в нарушение инвестиционной декларации, а также осуществление единым накопительным пенсионным фондом операций в нарушение требований к осуществлению сверки пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у управляющего инвестиционным портфелем, – ";
51) части пятую и шестую статьи 268 исключить;
52) в статье 275:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Сокрытие физическим лицом сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, подлежащих отражению в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, совершенное путем их неотражения в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу, –";

1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы жинақтарының жеке есебін жүзеге асырмауы, – ";
мынадай мазмұндағы 1-1 – бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Инвестициялық портфельді басқарушының қабылданған инвестициялық шешімдерді орындау мақсатында инвестициялық портфельді басқару процесінде бағалы қағаздар нарығы субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібін, инвестициялық портфельді басқару бойынша шарттың талаптарын орындау кастодиан, инвестициялық портфельді басқарушы және (немесе) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалған кастодиан шарттың талаптарын орындау тәртібін сондай - ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен инвестициялық портфельді басқарушы арасында жасалған, ірі залал келтірмеген зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың талаптарын бұзуы –
заңды тұлғаларға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының мәміле жасау үшін инвестициялық шешімнің, мәміле жасалатын нарық типінің, мәмілені жасасу әдісі мен тәсілінің, мәміленің баға параметрлерінің, мәміле бойынша есеп айырысу қағидатының, мәмілелердің кейбір түрлеріне тыйым салудың, қаржы құралдарының тізбесінің болуына қойылатын талаптарды бұза отырып, өз немесе зейнетақы активтері есебінен мәмілелер мен операцияларды жүзеге асыруы, сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарына инвестициялау мөлшері (лимиті), активтерді депозиттерге (салымдарға)орналастыру мерзімі, сондай – ақ зейнетақы активтерін инвестициялық декларацияны бұза отырып инвестициялау, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін салыстырып тексеру жөніндегі талаптарды бұза отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының операцияларды жүзеге асыруы, –";
51) 268-баптың бесінші және алтыншы бөліктері алып тасталсын;
52) 275-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде меншік құқығында мүліктің, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі шетелдік банктердегі банк шоттарындағы ақшаның болуы туралы, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, кірістер мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетілуге жататын мәліметтерді жасыруы оларды активтер мен міндеттемелер туралы декларацияда, кірістер мен мүлік туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияда көрсетпеу жолымен, –";

дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Несоответствие расходов лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, а также их супругов, доходам указанных лиц, а именно превышение расходов на приобретение имущества, определенного налоговым законодательством Республики Казахстан, приобретенного в течение отчетного календарного года указанными лицами, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества в размере более чем тысячекратного месячного расчетного показателя, –
влекут штраф в размере девяноста процентов от размера превышения расходов на приобретение имущества, указанного в абзаце первом настоящей части, над суммой источников покрытия расходов на приобретение указанного имущества за вычетом тысячекратного месячного расчетного показателя.";
пункт 3 примечания изложить в следующей редакции:
"3. Для целей части третьей настоящей статьи непредставление лицом в декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, декларации по индивидуальному подоходному налогу в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан приравнивается к неотражению сведений о наличии имущества на праве собственности за пределами Республики Казахстан, а также денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан.";
53) в абзаце третьем части третьей статьи 278 слова "если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния," исключить;
54) в статье 285:
в заголовке после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в части первой:
в абзаце первом после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце первом подпункта 2) после слова "банком" дополнить словами ", филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце первом подпункта 6) после слова "банке" дополнить словами ", филиале банка-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце втором после слова "банком" дополнить словами ", филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан";
в абзаце первом части второй после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце первом части 2-1 после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце первом части третьей после слова "банками" дополнить словами ", филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан";
в подпункте 5) части третьей:
в абзаце первом после слов "по вине банка" дополнить словами ", филиала банка-нерезидента Республики Казахстан";
после слов "при переводе в банк" дополнить словами ", филиал банка-нерезидента Республики Казахстан";

мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, оларға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың, жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың, сондай-ақ олардың жұбайларының шығыстарының аталған адамдардың кірістеріне сәйкес келмеуі, атап айтқанда есепті күнтізбелік жыл ішінде аталған адамдар сатып алған Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған мүлікті сатып алуға жұмсалатын шығыстардың көздер сомасынан көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстардың мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жабылуы, –
осы бөліктің бірінші абзацында көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстардың көрсетілген мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздерінің сомасынан мың еселенген айлық есептік көрсеткішті шегергендегі мөлшерінің тоқсан пайызы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертпенің 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың үшінші бөлігінің мақсаттары үшін тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияда, кірістері мен мүлкі туралы декларацияда, жеке табыс салығы бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес ұсынбауы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде меншік құқығында мүліктің, сондай-ақ шетелдік банктердегі банк шоттарындағы ақшаның болуы туралы мәліметтерді көрсетпеуге теңестіріледі. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде.";
53) 278-баптың үшінші бөлігінің үшінші абзацындағы "егер осы әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздер алып тасталсын;
54) 285-бапта:
тақырыптағы "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "Банктері" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "банк" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкінің филиалы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "банкте" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкінің филиалында" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резиденті емес банктің филиалы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-бөліктің бірінші абзацында "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында "Банктердің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің 5) тармақшасында:
"банкке" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкі филиалының" деген сөздермен толықтырылсын;
"банктің" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктер филиалдарының" деген сөздермен толықтырылсын;

55) в статье 285-1:
в заголовке после слов "страховыми организациями," дополнить словами "филиалами страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан,";
в абзаце первом части третьей слова "страховыми организациями," заменить словами "страховой организацией, филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан,";
56) абзац первый статьи 286 изложить следующей редакции:
"Представление банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, заведомо ложных сведений об операциях по банковским счетам юридических или физических лиц, а равно выдача поручительств, гарантий и иных обязательств, заведомо не обеспеченных фактическим финансовым состоянием данного банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, если эти действия не повлекли причинение крупного ущерба физическому или юридическому лицу либо государству, - ";
57) подпункт 2) части первой статьи 299 исключить;
58) в части второй статьи 317 после слов "Республики Казахстан и" дополнить словом "(или)";
59) в статье 321:
в заголовке статьи после слов "технического и" дополнить словом "(или)";
в абзаце первом после слов "технического и" дополнить словом "(или)";
60) в абзаце втором статьи 357 слова "либо административный арест до тридцати суток" исключить;
61) в статье 410:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей, штраф на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятнадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.";

55) 285-1-бапта:
тақырыптағы "сақтандыру ұйымдарының" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымдары филиалдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "сақтандыру ұйымдарының," деген сөздер "сақтандыру ұйымдарының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру ұйымы филиалының," деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 286-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің, Қазақстан Республикасының резидент емес банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың заңды немесе жеке тұлғалардың банк шоттары бойынша операциялар туралы көрінеу жалған мәліметтер беруі, сол сияқты осы банктің, Қазақстан Республикасының резидент емес банкі филиалының көрінеу қаржылық жай-күйімен қамтамасыз етілмеген кепілгерліктерді, кепілдіктерді және өзге де міндеттемелерді беруі, егер бұл іс-қимылдар жеке немесе заңды тұлғаға не мемлекетке ірі залал келтіруге әкеп соқпады, – ";
57) 299-баптың бірінші бөлігіндегі 2) тармақша алып тасталсын;
58) 317-баптың екінші бөлігіндегі "сәйкес келмейтін және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
59) 321-бапта:
тақырыпта "техникалық және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші абзацтағы "техникалық және" деген сөздерден кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
60) 357-бапта "не отыз тәулікке дейін әкімшілік қамаққа алуға" деген сөздер алынып тасталсын.
61) 410-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – он бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";

62) в статье 415:
подпункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) выпуска в обращение продукции, не соответствующей требованиям, установленным техническими регламентами, а также не соответствующей сведениям, указанных в документах об оценке соответствия;
2) выпуска в обращение продукции, в отношении которой введены в действие технические регламенты, не прошедшей оценку соответствия, а также без наличия документов об оценке соответствия или при отсутствии сведений о наличии таких документов в реестре технического регулирования или единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза,-";
63) в статье 417:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 417. Нарушение порядка определения страны происхождения товара";
части первую, вторую, третью изложить в следующей редакции:
"1. Составление экспертами-аудиторами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара актов экспертизы о происхождении товара, которые составлены и выданы с нарушением правил по определению страны происхождения товара, –
влечет штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в размере десяти месячных расчетных показателей с приостановлением аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара на срок шесть месяцев.
2. Отказ в выдаче сертификата о происхождении товара в случае представления надлежаще оформленного акта экспертизы о происхождении товара для внутреннего обращения, документов, подтверждающих происхождение товара для внутреннего обращения, по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Выдача уполномоченной организацией сертификата о происхождении товара, в случае непредставления заявителем документов по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, на основании акта экспертизы для внутреннего обращения, выданного с нарушением порядка определения страны происхождения, с неверным определением критерия определения страны происхождения, –
влечет штраф на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара, в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
часть четвертую исключить;
части пятую и шестую изложить в следующей редакции:

62) 415-бапта:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін, сондай-ақ сәйкестікті бағалау туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмейтін өнімді айналымға шығару;
2) техникалық регламенттер қолданысқа енгізілген, сәйкестікті бағалаудан өтпеген, сондай-ақ сәйкестікті бағалау туралы құжаттарсыз немесе техникалық реттеу тізілімінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттардың бірыңғай тізілімдерінде мұндай құжаттардың болуы туралы мәліметтер болмаған кезде өнім айналымға шығаруға.";
63) 417-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"417-бап. Тауардың шығарылған елін айқындау тәртібін бұзу"
бірінші, екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сарапшы-аудиторлар тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі қағидаларды бұза отырып, тауардың шығарылған елiн, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау бойынша сараптама акілерін жасауы және оны беру, –
тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы – аудиторлардың аттестаттарын, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі аттестаттарды алты ай мерзімге тоқтата тұрып, он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде сарапшы-аудиторларға айыппұл салуға алып келеді.
2. Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы тиісті ресімделген сараптама актісі, ішкі айналым үшін тауардың шығу тегін растайтын құжаттар ұсынылған жағдайда тауардың шығу тегі туралы сертификат беруден бас тарту, –
тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілетті ұйымға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Уәкілетті ұйымның сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша құжаттарды өтініш беруші ұсынбаған жағдайда, шығарылған елді айқындау тәртібін бұза отырып, шығарылған елді айқындау критерийін дұрыс анықтамай ішкі айналым үшін берілген сараптама актісінің негізінде тауардың шығу тегі туралы сертификат беруі, –
тауардың шығу тегі туралы сертификат беруге уәкілетті ұйымға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртінші бөлігі алып тасталсын;
бесінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Представление фальсифицированных и (или) недостоверных документов, подтверждающих происхождение товара по перечню, утверждаемому уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности, для получения сертификата о происхождении товара, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере двенадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тридцати месячных расчетных показателей.
6. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара в размере сорока месячных расчетных показателей с лишением аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, на организацию, уполномоченную на выдачу сертификата о происхождении товара – в размере ста месячных расчетных показателей.";
64) в статье 419:
в абзаце втором части первой слова "тысячи шестисот" заменить словом "шестисот";
в абзаце втором части второй слова "двух тысяч" заменить словами "тысячи двухсот";
65) в абзаце втором статьи 424-1 слова "либо арест на срок до двадцати суток" заменить словами "либо лишение сертификата специалиста в области здравоохранения, либо без такового";
66) абзац второй части первой статьи 425 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста шестидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот десяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере тысячи шестисот месячных расчетных показателей.";
67) в статье 434:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей или привлечение к общественным работам на срок от двадцати до шестидесяти часов либо административный арест на срок от пяти до пятнадцати суток.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут привлечение к общественным работам на срок от шестидесяти до ста часов либо административный арест на срок от пятнадцати до тридцати суток.";
68) в статье 434-2:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей либо привлечение к общественным работам на двадцать часов.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей либо привлечение к общественным работам на сорок часов.";

"5. Бұрмаланған және (немесе) анық емес, тауардың шығарылған жері туралы сертификат алу үшiн сауда қызметін реттеу саласында уәкiлеттi орган бекiтетін тiзбе бойынша тауардың шығарылған жерін растайтын құжаттарды беру, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – он екі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жиырма, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне отыз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
6. Осы баптың бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік), –
сарапшы-аудиторларды тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттарынан айыра отырып, қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетелдік тауардың мәртебесін айқындау жөніндегі тауардың шығарылған жері туралы сертификат беруге уәкілетті ұйымға,–
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндемөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
64) 419-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "бір мың алты жүз" деген сөздер "алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "екі мың" деген сөздер "мың екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 424-1-баптың екінші абзацындағы "жиырма тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамаққа алуға алып келеді" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатынан айыруға не онсыз айыппұл салуға әкеп соғады" сөздермен ауыстырылсын;
66) 425-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз алпыс, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз он, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді."
67) 434-бапта:
бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не қоғамдық жұмыстарға жиырма сағаттан алпыс сағатқа дейінгі мерзімге тартуға не бес тәуліктен он тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді."
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қоғамдық жұмыстарға алпыс сағаттан жүз сағатқа дейінгі мерзімге тартуға не он бес тәуліктен отыз тәулікке дейін мерзімге әкімшілік қамауға алуға алып келеді."
68) 434-2-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не жиырма сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не қырық сағатқа қоғамдық жұмыстарға тартуға алып келеді.";

69) в абзаце втором части третьей статьи 440 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
70) в абзаце втором части второй статьи 443 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
71) в абзаце втором части второй статьи 449 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
72) в статье 463:
в абзаце втором части первой после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце втором части второй после слов "крупного предпринимательства," дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
73) в статье 464:
в абзаце втором части первой после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
в абзаце втором части второй после слов "крупного предпринимательства" дополнить словами ", филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан";
74) абзацы тринадцатый и четырнадцатый части первой статьи 468 изложить в следующей редакции:
"банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций в виде:
неучитывания идентификационного номера, а также неконтролирования правильности указания в соответствии с алгоритмом формирования бизнес-идентификационного номера и (или) контрольного разряда в индивидуальном идентификационном номере в соответствии с алгоритмом его расчета, установленным законодательством Республики Казахстан, -";
75) в части первой в статье 470:
в подпункте 3) слово и цифру "пункта 6" заменить словами и цифрами "пунктов 4 и 6";
в подпункте 4) слово "специальной" заменить словом "форменной";

69) 440-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "не жиырма сағатқа дейінгі қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
70) 443-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "не жиырма сағатқа дейінгі қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
71) 449-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "не жиырма сағатқа дейінгі қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
72) 463-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "ірі кәсіпкерлік" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының резиденті емес банктердің филиалдары, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерлерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын
екінші бөліктің екінші абзацында "орта кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін", ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
73) 464-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы "ірі кәсіпкерлік субъектілеріне" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерінің филиалдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "ірі кәсіпкерлік" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары, Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру брокерлерінің филиалдары" деген сөздермен толықтырылсын;
74) 468-баптың бірінші бөлігінің он үшінші және он төртінші абзацтары
мынадай редакцияда жазылсын:
"банктермен Қазақстан Республикасының резидент емес банктерінің филиалдары және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар:
сәйкестендіру нөмірін ескермеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген оны есептеу алгоритміне сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірінде бизнес-сәйкестендіру нөмірін және (немесе) бақылау разрядын қалыптастыру алгоритміне сәйкес көрсетудің дұрыстығын бақыламау, - ";
75) 470-бапта:
бірінші бөлікте:
3) тармақшадағы "6-тармағының" деген сөздер және цифрлар "4 және 6-тармақтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "арнаулы" деген сөз "нысанды" деген сөзбен ауыстырылсын;

76) в статье 471:
в абзаце втором части первой после слов "должностных лиц" дополнить словом ", нотариусов";
в абзаце втором части четвертой после слов "должностных лиц" дополнить словом ", нотариусов";
77) в подпункте 4) части первой статьи 472 слова "сдаче в специальный государственный фонд;" заменить словами "передаче уполномоченному органу по управлению государственным имуществом;";
78) в статье 478:
в заголовке после слова "чрезвычайного" дополнить словами "и военного";
в абзаце первом части первой после слов "чрезвычайное" дополнить словами "или военное";
79) в статье 490:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере двадцати пяти, на должностных лиц – в размере пятидесяти, на юридических лиц – в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение либо штраф на граждан Республики Казахстан в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
абзац второй части седьмой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на граждан Республики Казахстан в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на иностранцев и лиц без гражданства – в размере пятидесяти месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
80) в статье 496:
в абзаце втором части первой слово "ста" заменить словом "двухсот";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Несообщение свыше установленных законодательством Республики Казахстан сроков факта приобретения иностранного гражданства –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.";
в абзаце первом части третьей после слова "органах," дополнить словами "а также в субъектах квазигосударственного сектора, –";
в абзаце втором часть третью изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.";
81) абзац первый части второй статьи 504 изложить в следующей редакции:

76) 471-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "уәкілетті адамдардың," деген сөздерден кейін "сондай-ақ нотариустар" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы "лауазымды адамдарға" сөздерінің алдынан "нотариустарға," сөзімен толықтырылсын;
77) 472-баптың бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "арнаулы мемлекеттік қорғау" деген сөздер "мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға беруге;" деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 478-бапта:
тақырыпта "төтенше" деген сөзден кейін "және соғыс" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "төтенше" деген сөздерден кейін "немесе соғыс" деген сөздермен толықтырылсын;
79) 490-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – ескерту жасауға немесе үш ай мерзімге қызметін тоқтата тұра отырып, жиырма бес, заңды тұлғаларға-жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға – жиырма бес, лауазымды адамдарға – елу, заңды тұлғаларға-жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтарына ескерту жасауға не– елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жетінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азматтарына ескерту жасауға немесе елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, шетелдіктерге мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының шегінен әкімшілік жолмен шығарып жібере отырып, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
80) 496-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "жүз" деген сөз "екі жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерден артық шетел азаматтығын алу фактісін хабарламау –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкімшілік жолмен шығарып жіберуге алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік шығарып жібере отырып, үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
81) 504-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Нарушение установленных требований по защите государственных секретов лицами, допущенными или ранее допускавшимися к работе с государственными секретами, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –";
82) абзац первый статьи 506 изложить в следующей редакции:
"Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан правоохранительными или специальными государственными органами, органами и подразделениями Министерства обороны Республики Казахстан, Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также на особо важный государственный, стратегический и объекты отраслей экономики, имеющие стратегическое значение, и принадлежащие юридическим лицам, в уставном капитале которых государство прямо или косвенно владеет контрольным пакетом акций (долей участия), опасный производственный объект, охраняемые частной охранной организацией, –";
83) в статье 510:
подпункт 1) части первой изложить в следующей редакции:
"1) гражданином Республики Казахстан, иностранцем или лицом без гражданства без документов, удостоверяющих личность;";
подпункт 2) исключить;
в абзаце первом части четвертой после слова "частями," дополнить словом "первой";
в абзаце первом части пятой слова "частью первой," заменить словами "частями первой, второй";
84) в статье 512:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 512. Нарушение режимов внутренних и территориальных вод Республики Казахстан"
в абзаце первом части первой слова "в территориальных водах (море) и внутренних водах" заменить словами "внутренних и территориальных вод";
в абзаце первом части второй слова "в территориальных водах (море) и внутренних водах" заменить словами "внутренних и территориальных вод";
85) в абзаце втором части 1-1 статье 543 слова ",с конфискацией транспортных средств, являющихся непосредственными предметами совершения административного правонарушения, или без таковой" исключить;
86) в статье 559:
в абзаце втором части первой слово "предупреждение" исключить;
дополнить частями 1-1, 1-2, 1-3 следующего содержания:
"1-1. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

"2. Мемлекеттік құпиялармен жұмыс істеуге жіберілген немесе бұрын жіберілген адамдардың мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі белгіленген талаптарды бұзуы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, – ";
82) 506-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдары немесе арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары мен бөлімшелері, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары күзететін объектіге, сондай-ақ жеке күзет ұйымы күзететін аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық маңызы бар және жарғылық капиталында акцияларының бақылау пакетін (қатысу үлестерін) мемлекет тікелей немесе жанама түрде иеленетін заңды тұлғаларға тиесілі экономика салаларының объектілеріне, қауіпті өндірістік объектіге заңсыз кіру, – ";
83) 510-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының азаматы, жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;";
2) тармақша алып тасталсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацында "осы баптың," деген сөздерден кейін "бірінші" деген сөзбен толықтырылсын;
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші бөлік," деген сөздер "бірінші, екінші бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
84) 512-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"512-бап. Қазақстан Республикасының ішкі және аумақтық суларының режимдерін бұзу";
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "аумақтық суларындағы (теңізіндегі) және iшкi суларындағы," деген сөздер "ішкі және аумақтық суларындағы," сөздерімен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "аумақтық суларында (теңізінде) және iшкi суларында," деген сөздер "ішкі және аумақтық суларында," сөздерімен ауыстырылсын;
85) 543-баптың 1-1-бөлігінің екінші абзацындағы "әкімшілік құқық бұзушылық жасаудың тікелей нысанасы болып табылатын көлік құралдары тәркіленіп немесе онсыз" деген сөздер алып тасталсын;
86) 559-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "ескерту жасауға немесе" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 1-3-бөліктермен толықтырылсын:
"559-бап. Темiржол көлiгiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қағидаларды бұзу
1. Ат-арба көліктерінің (шаналардың) жүріп өту және жүк артылатын, мініс малдары мен малдарын теміржолдар арқылы айдап өту, темір жолдардың бөлінген белдеуінде мал жаю қағидаларын бұзу -
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, -
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

1-2. Прогон животных и скота через железнодорожные пути, выпас скота в полосе отвода железных дорог, повлекшие наезд на скот, –
влекут штраф в размере десяти расчетных показателей.
1-3. Действия, предусмотренные частью 1-2 настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
87) заголовок и абзац первый части первой статьи 571-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 571-1. Непредставление перевозчиком товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа при осуществлении перевозок груза, пассажиров и багажа автомобильным транспортом или осуществление этих перевозок без регистрации товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа в единой системе управления транспортными документами
1. Непредставление перевозчиком товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа при осуществлении перевозок груза, пассажиров и багажа автомобильным транспортом или осуществление таких перевозок без регистрации товарно-транспортной накладной (акта замера или взвешивания), путевого листа в единой системе управления транспортными документами, а равно незаполнение этих документов или внесение в них заведомо недостоверных сведений, – ";
88) в абзаце втором части первой статьи 572 после слов "влечет штраф" дополнить словами "на физических лиц в размере пяти,";
89) в статье 573:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление иностранным перевозчиком международных автомобильных перевозок на территории Республики Казахстан без разрешения или специального разрешения в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об автомобильном транспорте, а также с использованием разрешения, не соответствующего виду перевозки, -
влечет штраф в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Использование иностранным перевозчиком отечественного разрешения, незаполненного или заполненного с нарушением Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении, –
влечет штраф в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
90) в статье 593:
в абзаце первом части первой после слов "перевозки пассажиров и грузов," дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных частью 1-1 настоящей статьи, –";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:

1-2. Малдар мен жануарларды теміржолдар арқылы айдап өту, темір жолдардың бөлінген белдеуінде малмен соқтығысуға әкеп соқтырған жағдайда, –
он есептік көрсеткішке айыппұл салуға әкеп соғады.
1-3. Осы баптың 1-2-бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 5-1- бөлігімен толықтырылсын
"5-1. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер,
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
87) 571-1-баптың тақырыбы және бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"571-1-бап. Автомобиль көлігімен жүк, жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушының тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе өлшеу актісін), жол парағын ұсынбауы немесе осы тасымалдарды тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе өлшеу актісін), жол парағын көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркеместен жүзеге асыруы";
"1. Автомобиль көлігімен жүк, жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыру кезінде тасымалдаушының тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе өлшеу актісін), жол парағын ұсынбауы немесе мұндай тасымалдарды тауар-көлік жүкқұжатын (өлшеу немесе өлшеу актісін), жол парағын көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесінде тіркеместен жүзеге асыруы, сол сияқты осы құжаттарды толтырмауы немесе оларға көрінеу жалған мәліметтерді енгізуі, – ";
88) 572-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында "жеке тұлғаларға – бес," деген сөздермен толықтырылсын;
89) 573-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының автомобиль көлiгi туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, шетелдік тасымалдауышының Қазақстан Республикасының аумағында автомобильмен халықаралық тасымалдауды рұқсатсыз немесе арнайы рұқсатсыз, сондай-ақ тасымалдау түріне сәйкес келмейтін рұқсатты пайдалана отырып, жүзеге асыруы, –
бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік тасымалдаушының Қазақстан Республикасында автомобиль тасымалдарының рұқсат беру жүйесін халықаралық қатынаста қолдану қағидаларын бұза отырып, толтырылмаған немесе толтырылған отандық рұқсатты пайдалануы, –
жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
90) 593-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "жолаушылар мен жүктерді" сөздерінің алдынан "Осы баптың 1-1-бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мындай редакцияда 1-1 бөлікпен толықтырылсын:

"1-1. Перевозка пассажиров вне кабины транспортного средства, а равно допущение их высовывания в оконные проемы и люки транспортного средства, открывание дверей, а также совершение других подобных действий во время движения, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Несоблюдение требования пассажирами, выразившееся в нахождении их вне салона транспортного средства при его движении, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.";
91) статью 596 дополнить частями 3-1 и 4-1 следующего содержания:
"3-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное лицами, к которым лишение специального права в соответствии частью четвертой статьи 46 настоящего Кодекса не применяется, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
4-1. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, повлекшие повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, причинившее материальный ущерб, –
влечет лишение права на управление транспортными средствами на срок девять месяцев.";
92) статье 597 части 4-1 и 4-2 исключить;
93) в статье 607:
в абзаце втором части первой слово "десяти" заменить словом "двадцати";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, повлекшие повреждение транспортных средств, грузов, дорожных и иных сооружений либо иного имущества, причинившее материальный ущерб, –
влекут лишение права на управление транспортными средствами на срок девять месяцев.";
94) в статье 610:
в абзаце втором части первой слова "или лишение права управления транспортным средством на срок до шести месяцев" исключить;
в абзаце первом части второй дополнить словами "предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания либо";
95) в абзаце втором части четвертой статьи 615 после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на двенадцать часов";
96) в статье 637:
части седьмую и восьмую изложить в следующей редакции
"7. Невыполнение оператором связи и (или) владельцем сети связи обязанности по обеспечению функций своего телекоммуникационного оборудования для технического проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий в соответствии с требованиями к сетям и средствам связи, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.

"1-1. Жолаушыларды көлік құралының кабинасынан тыс тасымалдау, сол сияқты оларды көлік құралының терезе ойықтары мен люктеріне шығаруға жол беру, есіктерді ашу, сондай-ақ қозғалыс кезінде осындай басқа да әрекеттер жасау, –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мындай редакцияда төртінші бөлікпен толықтырылсын
"4. Жолаушылар көлік құралының салонынан тыс жерде болған кезде оның талабын сақтамауы, –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
91) 596-бап мынадай мазмұндағы 3-1 және 4-1 – бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, осы Кодекстің 46-бабының төртінші бөлігіне сәйкес арнаулы құқықтан айыру қолданылмайтын адамдар жасаған әрекет, –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4-1. Көлік құралдарының, жүктердің, жолдардың, жол және өзге де құрылыстардың не өзге де мүліктің материалдық залал келтіруіне әкеп соққан, осы баптың үшінші бөлігінде көзделген әрекет, –
тоғыз ай мерзімге көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруға әкеп соғады.";
92) 597-баптың 4-1 және 4-2-бөліктері алып тасталсын;
93) 607-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын::
"3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, көлік құралдарының, жүктердің, жол құрылыстары мен өзге де құрылыстардың не материалдық залал келтірген өзге де мүліктің бүлінуіне әкеп соққан іс-әрекеттер, –
тоғыз ай мерзімге көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыруға алып келеді.";
94) 610-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "немесе көлік құралын алты айға дейінгі мерзімге басқару құқығынан айыру" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған не" деген сөздермен толықтырылсын;
95) 615-бапта:
төртінші бөліктің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе қоғамдық жұмыстарға он екі сағатқа дейінгі мерзімге тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
96) 637-бапта:
жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Байланыс операторының және (немесе) байланыс желісін иеленушінің байланыс желілері мен құралдарына қойылатын талаптарға сәйкес жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын техникалық жүргізу үшін өзінің телекоммуникациялық жабдығының функцияларын қамтамасыз ету бойынша міндетті орындамауы, –
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – үш жүз, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бес жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне жеті жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.

8. Действия, предусмотренные частями шестой, седьмой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением лицензии на предоставление услуг в области связи или приостановлением деятельности в области связи или отдельных видов деятельности в области связи в случаях отсутствия лицензирования такой деятельности в области связи.";
дополнить частями шестнадцатой, семнадцатой, восемнадцатой и девятнадцатой следующего содержания:
"16. Невыполнение оператором связи и (или) владельцем сети связи обязанности по обеспечению сохранности и безопасности, бесперебойного функционирования телекоммуникационного оборудования с функциями технического проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
17. Невыполнение оператором почты обязанностей по обеспечению органов, осуществляющих оперативно-розыскную, контрразведывательную деятельность на сетях почтовой связи, организационными и техническими возможностями проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий на всех сетях почтовой связи, доступа к служебной информации о пользователях услуг оператора почты, а также принятию мер по недопущению раскрытия форм и методов проведения оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
18. Невыполнение оператором почты обязанностей по установке на почтовых сетях технических средств и оборудования, которые обеспечивают проведение оперативно-розыскных, контрразведывательных мероприятий, сбор и хранение информации о персональных данных, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере трехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере семисот месячных расчетных показателей.
19. Действия, предусмотренные частями семнадцатой, восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на субъектов малого предпринимательства в размере четырехсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере семисот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с приостановлением лицензии на предоставление услуг в области почтовой связи либо с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности.";

8. Осы баптың алтыншы, жетінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
байланыс саласындағы қызметтер көрсетуге арналған лицензияны тоқтата тұрып немесе байланыс саласындағы қызметті немесе байланыс саласындағы жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұрып, мұндай байланыс саласындағы қызметті лицензиялау болмаған жағдайда, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай редакцияда он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы жаңа бөліктерімен толықтырылсын
"16. Байланыс операторының және (немесе) байланыс желісі иесінің жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын техникалық жүргізу функциялары бар теле-коммуникациялық жабдықтың сақталуы мен қауіпсіздігін, үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындамауы, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне- жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
17. Пошта операторының пошта байланысы желілерінде операциялық-іздестіру, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын органдарды қамтамасыз ету, пошта байланысының барлық желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізудің ұйымдастырушылық және техникалық мүмкіндіктері, пошта операторының көрсетілетін қызметтерін пайдаланушылар туралы қызметтік ақпаратқа қол жеткізу, сондай-ақ пошта байланысы желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізу бойынша шаралар қабылдау жөніндегі міндеттерді орындамауы жедел іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізу нысандары мен әдістерін ашуға жол беру, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
18. Пошта операторының пошта желілерінде жедел-іздестіру, қарсы барлау іс-шараларын жүргізуді, Дербес деректер туралы ақпаратты жинауды және сақтауды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен жабдықтарды орнату жөніндегі міндеттерді орындамауы, –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
19. Осы баптың он жетінші, он сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, –
пошта байланысы саласында қызметтер ұсынуға арналған лицензияны тоқтата тұру не қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұрып арқылы шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – жеті жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне-екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

97) в абзаце первом части третьей статьи 646 слова "в орган, осуществляющий воинский учет," заменить словами "в соответствующие местные органы военного управления";
98) в абзаце первом статьи 647 слова "постоянное место жительства или" исключить;
99) в абзаце первом части первой статьи 648 после слова "направлению" дополнить словом "приписной";
100) в статье 653:
в абзаце втором части первой после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
в абзаце втором части второй после слов "месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до сорока часов";
101) в статье 659:
в абзаце первом части первой слова "органу (должностному лицу)" исключить;
в примечании слова "уполномоченным на то органом (должностным лицом)" исключить;
102) в статье 668:
в заголовке после слова "адвоката" дополнить словами ", юридического консультанта";
в абзаце первом после слова "конторы," дополнить словами "юридических консультантов";
103) в абзаце втором части первой статьи 669 после слов "пяти месячных расчетных показателей" дополнить словами "или привлечение к общественным работам на срок до двадцати часов";
104) часть третью статьи 675 изложить в следующей редакции:
"3. Незаконное ношение (использование) форменной одежды работника частной охранной организации, занимающего должность охранника, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей с конфискацией форменной одежды.";
105) абзац первый статьи 676 изложить в следующей редакции:
"Предоставление физическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо лицам, приравненным к ним, либо должностным лицам, либо лицам, занимающим ответственную государственную должность, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -";
106) статью 677 изложить в следующей редакции:
"Статья 677. Получение незаконного материального вознаграждения
Получение лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций либо приравненным к нему лицом, либо должностным лицом, либо лицом, занимающим ответственную государственную должность, лично или через посредника незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг за действия (бездействие) в пользу лиц, их предоставивших, если такие действия (бездействие) входят в служебные полномочия указанных лиц и эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере шестисот месячных расчетных показателей.";

97) 646-баптың үшінші бөлігінің бірінші абзацындағы "әскери есепке алуды жүзеге асыратын органға" деген сөздер "тиісті жергілікті әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
98) 647-баптың бірінші абзацындағы "тұрақты тұрғылықты жерге" деген сөздер алып тасталсын;
99) 648-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "есепке қою" деген сөздерден кейін "тіркеу" деген сөзбен толықтырылсын;
100) 653-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе қоғамдық жұмыстарға жиырма сағатқа дейінгі мерзімге тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе қоғамдық жұмыстарға қырық сағатқа дейінгі мерзімге тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
101) 659-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "органға (лауазымды адамға)" деген сөздер алып тасталсын;
ескертпеде "осыған уәкілеттік берілген орган (лауазымды адам)" деген сөздер алып тасталсын;
102) 668-бапта:
тақырыптағы "адвокаттың" деген сөзден кейін ", заң консультанты" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші абзацтағы "адвокаттық кеңесінің," деген сөзден кейін "заң консультанттары" деген сөздермен толықтырылсын;
103) 669-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "айыппұл салуға" деген сөздерден кейін "немесе қоғамдық жұмыстарға жиырма сағатқа дейін тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;
104) 675-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке күзет ұйымының күзетші лауазымын атқаратын жұмыскерінің нысанды киімін заңсыз киiп жүру (пайдалану), –
нысанды киімі тәркіленіп, жеке тұлғаларға бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
105) 676-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген тұлғаларға не оларға теңестірілген адамдарға не лауазымды адамдарға не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдарға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер беруі не қызметтер көрсетуі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс –әрекет белгілері болмаса,–";
106) 677-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"677-бап. Заңсыз материалдық сыйақы алу
Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның не оған теңестірілген адамның не лауазымды адамның не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның жеке өзі немесе делдал арқылы заңсыз материалдық сыйақыны, сыйлықтарды, жеңілдіктерді не көрсетілетін қызметтерді ұсынған адамдардың пайдасына жасаған әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін осыларды алуы, егер мұндай әрекеттер (әрекетсіздік) көрсетілген адамдардың қызметтік өкілеттіктері не кіретін болса және бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс әрекет белгілері болмаса, –
алты жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады. ";

107) абзац первый части первой статьи 678 изложить в следующей редакции:
"1. Предоставление юридическими лицами лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, либо лицам, приравненным к ним, либо должностным лицам, либо лицам, занимающим ответственную государственную должность, незаконного материального вознаграждения, подарков, льгот либо услуг, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –";
108) статью 680 изложить в следующей редакции:
"Статья 680. Непринятие мер по противодействию коррупции
1. Непринятие лицами, занимающими ответственную государственную должность, лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, лицами, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, должностными лицами мер по предотвращению и урегулированию конфликта интересов, а также осуществление указанными лицами должностных полномочий при наличии конфликта интересов, –
влекут штраф в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.
2. Недоведение лицом, занимающим ответственную государственную должность, лицом, уполномоченным на выполнение государственных функций, лицом, приравненным к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, должностным лицом до сведения вышестоящего руководителя и (или) руководства государственного органа либо организации, работником которой является, и (или) уполномоченных государственных органов о ставших им известными случаях готовящихся, совершаемых или совершенных коррупционных правонарушений, а также непринятие мер вышестоящими руководителями, руководством государственных органов, организаций, уполномоченных государственных органов по поступившему сообщению о коррупционном правонарушении в соответствии с законами Республики Казахстан, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Непринятие руководителями государственных органов и организаций, субъектов квазигосударственного сектора в пределах своих полномочий мер в отношении подчиненных им лиц, виновных в совершении коррупционных правонарушений, либо принятие указанных мер с нарушением законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Непредоставление руководителями государственных органов и организаций, субъектов квазигосударственного сектора в органы государственных доходов по месту жительства виновного лица, занимающего ответственную государственную должность, лица, уполномоченного на выполнение государственных функций, лица, приравненного к лицу, уполномоченному на выполнение государственных функций, и должностного лица уведомления о полученных им противоправных доходах, если на момент увольнения, иного освобождения от выполнения соответствующих функций с указанного лица не взысканы незаконно полученное имущество или стоимость незаконно предоставленных услуг, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";

107) 678-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды тұлғалардың мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға не оларға теңестірілген адамдарға не лауазымды адамдарға не жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдарға заңсыз материалдық сыйақы, сыйлықтар, жеңілдіктер беруі не қызметтер көрсетуі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, – ";
108) 680-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"680-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды қабылдамау
1. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдардың, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдардың, лауазымды адамдардың мүдделер қақтығысын болғызбау және реттеу жөніндегі шараларды қабылдамауы, сондай-ақ көрсетілген адамдардың мүдделер қақтығысы болған кезде лауазымдық өкілеттіктерін жүзеге асыруы,–
сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамның, лауазымды адамның өздеріне белгілі болған жағдайлар туралы жоғары тұрған басшының және (немесе) мемлекеттік органның не қызметкері болып табылатын ұйымның және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдардың басшылығына және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға мәліметке дейін сенімсіздігі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды дайындау, жасау немесе жасау, сондай-ақ жоғары тұрған басшылардың шаралар қолданбауы, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық туралы келіп түскен хабарлама бойынша Мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, уәкілетті мемлекеттік органдардың басшылығы, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, -
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға кінәлі, өздеріне бағынысты адамдарға қатысты өз өкілеттіктері шегінде шаралар қабылдамауы не көрсетілген шараларды Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұза отырып қабылдауы, –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын кінәлі адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамның, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамға теңестірілген адамның және лауазымды адамның тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік кіріс органдарына, егер қызметтен шығару кезіне ол алған құқыққа қарсы кірістер туралы хабарлама бермеуі, көрсетілген адамнан тиісті функцияларды орындаудан өзгедей босату арқылы заңсыз алынған мүлік немесе заңсыз көрсетілген қызметтердің құны өндіріп алынбаған, –
жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

109) абзац первый статьи 681 изложить в следующей редакции:
"Прием руководителями государственных органов и организаций, субъектов квазигосударственного сектора на работу лиц, ранее совершивших коррупционное преступление, в нарушение законодательства Республики Казахстан, а также допущение их дальнейшей работы, –";
110) в статье 684:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним судов по административным правонарушениям рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 73-3, 74, 76, 77, 78, 80 (частью 2-2), 80-1 (частями второй, четвертой и пятой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 147-1, 149, 150, 151 (частью второй), 154, 158, 159 (частями первой, второй, третьей, 3-1 и четвертой), 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями десятой и двенадцатой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 176-1, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 193 (частями второй и третьей), 200, 214 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой), 214-1, 234-1, 245, 246, 247 (частью одиннадцатой) 251, 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 283-1 (частями пятой и шестой), 294 (частями первой и второй), 319, 327-2 (частью второй), 328 (частями третьей и четвертой), 331 (частью четвертой), 344 (частью первой), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 381-1, 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 398, 400 (частью второй), 407 (частями второй и третьей), 409 (частью 7-8), 415 (частью второй), 416, 423, 423-1, 424 (частями третьей и пятой), 424-1, 423-1,425 (частью второй), 426 (частями второй, третьей и четвертой), 427, 433 (частью второй), 434, 434-2, 436, 439, 440 (частью третьей), 443 (частью второй), 443-1 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450 (частью второй), 451 (частью первой, второй и третьей), 452 (третьей и четвертой), 453, 456-1, 461, 462, 463, 465, 476, 477, 478, 479, 480 (частью второй), 481, 482, 483, 485 (частью второй), 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частями второй и третьей), 498, 506, 507, 508, 510 (частью четвертой), 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью 1-1), 532 (частью второй), 543 (частями третьей и четвертой), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 590 (частями 2-1, четвертой и 4-1), 596 (частями третьей, 3-1 и 4-1), 603 (частями первой и второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 612 (частями третьей и 4-1), 613 (частями первой, третьей, 3-1, четвертой, пятой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 621 (частью третьей), 638 (частью второй), 652, 653, 653-1, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 664-1, 665, 666, 667, 668, 668-1, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.";
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:

109) 681-бап бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органдар мен ұйымдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері басшыларының бұрын сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жұмысқа қабылдауы, сондай-ақ олардың одан әрі жұмыс істеуіне жол беруі, – ";
110) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөніндегі мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 73-3, 74, 76, 77, 78, 80 (2-2 және төртінші бөліктер), 80-1 (екінші, төртінші және бесінші бөліктер), 81 (екінші бөлік), 82 (бөлік екінші), 82-1, 85, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екінші бөлім), 145, 149, 150, 151 (154, 158, 159 (бірінші, екінші, үшінші, 3-1 және төртінші бөліктер), 156-1, 158, 159 (бірінші, екінші, үшінші бөліктермен, 3-1 және төртінші), 160 (екінші бөлігі), 160 (екінші бөлігі), 169 (екінші, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктері), 170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктері), 171, 173,174 (екінші бөлігі), 175, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 193 (екінші және үшінші бөліктері), 200, (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктермен), 214, 245, 246, 247 (он бірінші бөлігі), 251, 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерде), 282 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он бірінші және он үшінші бөліктермен), 283, 283-1 (бесінші, алтыншы), 294 (бірінші және екінші бөліктер), 319, 327-2 (екінші бөлігі), 328 (үшінші және төртінші бөліктері), 331 (төртінші бөлігі), 344 (бірінші бөлігі), 356 (он төртінші бөлігі), 357, 360 (бірінші бөлігі), 381-1, 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 385 (екінші бөлігі), 389, 392 (үшінші бөлігі), 395 (екінші бөлігі), 396 (екінші бөлігі), 398, 400 (екінші бөлігі), 407 (екінші және үшінші бөліктер), 409 (7-8 бөлігі), 415 (екінші бөлік), 416, 423, 423-1, 424 (үшінші және бесінші бөліктермен), 424-1, 425 (екінші бөлікпен), 426 (екінші, үшінші және төртінші бөліктермен), 427, 433 (екінші бөлікпен), 434, 434-2, 436, 439, 440 (үшінші бөлігі), 443 (екінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 445, 445-1, 446, 449 (екінші және үшінші бөліктер), 450 (екінші бөлік), 451 (бірінші, екінші және үшінші бөліктер), 452 (үшінші және төртінші бөліктер), 453, 456-1, 461, 462, 463, 465, 476, 477, 478, 479, 480 (екінші бөлігі), 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктермен), 489-1, 490, 495 (екінші бөлікпен), 496 (екінші және үшінші бөліктермен), 498, 506, 507, 508, 510 (төртінші бөлігі), 512 (екінші бөлігі), 513 (екінші бөлігі), 514 (екінші бөлігі), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері), 528 (1-1 бөлігі), 532 (екінші бөлігі), 543 (үшінші және төртінші бөліктері), 544, 545, 548 (екінші бөлігі), 549, 550, 552 (екінші бөлігі), 563 (екінші бөлігі), 564 (бесінші бөлігі), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктері), 590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші және 3-1, 4-1 бөліктері), 603 (бірінші және екінші бөліктері), 606 (екінші бөлігі), 607 (екінші бөлігі), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 612 (үшінші және 4-1 бөліктері), 613 (үшінші, төртінші бөліктері, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 638 (екінші бөлігі), 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 – баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.
екінші бөліктің 2) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 127, 127-1, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 135, 156-1, 430 (частью второй), 663 настоящего Кодекса.";
111) в статье 685:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 132, 146, 147, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204, 204-1, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 407-1, 407-2, 408, 420, 421, 422, 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой и второй), 441, 441-1, 442 (частями первой и второй), 443 (частью первой), 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 450 (частью первой), 458, 464, 469, 470, 480 (частью первой), 484, 485 (частью первой), 485-1, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505, 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частью третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, 1-1, 1-2, 1-3, второй, четвертой, пятой и 5-1), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 571 (частями второй и третьей), 572 (частью второй), 573, 590 (частями первой, второй, третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612 (частями первой, второй, четвертой, пятой и шестой), 613 (двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 619-1, 620, 621 (частями первой, второй и четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 626, 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса.";
подпункты 2), 3) части второй изложить в следующей редакции:
"2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 132, 147, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204-1, 359, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 420, 421, 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 441-1, 444 (частью второй), 458, 464, 469, 470, 480 (частью первой), 484, 485 (частью первой), 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505 (частью второй), 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частью третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 562, 571 (частью третьей), 590 (частями третьей, восьмой и десятой), 591 (частью второй), 592 (частями третьей и четвертой), 593, 594 (частью четвертой), 595 (частью четвертой), 596 (частями четвертой и пятой), 597 (частями пятой и шестой), 598 (частью второй), 599 (частью второй), 600(частью второй), 601 (частью второй), 602 (частью второй), 603 (частью третьей), 612 (частями четвертой, пятой и шестой), 613 (частью тринадцатой), 614, 615 (частью третьей), 617, 619, 619-1, 621 (частью второй), 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса, – начальники отделов, отделений полиции, подразделений административной, миграционной полиции, местной полицейской службы района (города, района в городе) и их заместители;

2) осы Кодекстің 127, 127-1, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 135, 156-1, 430 (екiншi бөлiгiнде), 663-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.";
111) 685-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi iстер органдары осы Кодекстiң 132, 146, 147, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 204, 204-1, 230 (екінші бөлігінде) (көлiк құралдарының иелерi және автомобиль көлiгiмен және қалалық рельстік көлiкпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 407-1, 407-2, 408, 420, 421, 422, 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші және екінші бөліктерінде), 441, 441-1, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 443-1 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 450 (бірінші бөлігінде), 458, 464, 469, 470, 480 (бірінші бөлігінде), 484, 485 (бірінші бөлігінде), 485-1, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлiгiнде), 505, 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (үшінші бөлігінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, 1-1, 1-2, 1-3, екінші, төртінші, бесінші және 5-1 бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 571 (екінші және үшінші бөліктерінде), 572 (екінші бөлігінде), 573, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612 (бірінші, екінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 613 (он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 619-1, 620, 621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлiгiндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 626, 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
екінші бөліктің 2), 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстiң 132, 147, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197,198, 204 1, 359, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 420, 421, 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 441-1, 444 (екінші бөлігінде), 458, 464, 469, 470, 480 (бірінші бөлігінде), 484, 485 (бірінші бөлігінде), 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлігінде), 505 (екінші бөлігінде), 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (үшінші бөлігінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 562, 571 (үшінші бөлігінде), 590 (үшінші, сегізінші және оныншы бөліктерінде), 591 (екінші бөлігінде), 592 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 593, 594 (төртінші бөлігінде), 595 (төртінші бөлігінде), 596 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 597  бесінші және алтыншы бөліктерінде), 598 (екінші бөлігінде), 599 екіншібөлігінде), 600 (екінші бөлігінде), 601 (екінші бөлігінде), 602 (екінші бөлігінде), 603 (үшінші бөлігінде), 612 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 613 (он үшінші бөлігінде), 614, 615 (үшінші бөлігінде), 617, 619, 619-1, 621 (екінші бөлігінде), 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – полиция бөлімдерінің, бөлімшелерінің, әкімшілік, көші-қон полициясы бөлімшелерінің, ауданның (қаланың, қаладағы ауданның) жергілікті полиция қызметінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;

3) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 196, 197, 407-1, 407-2, 420, 444 (частью второй), 458, 484, 485 (частью первой), 492, 496 (частью первой), 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частью третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, 1-1, 1-2, 1-3, второй, четвертой, пятой и 5-1), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 625 (за совершение правонарушений на железнодорожном транспорте), 630 (частью первой) настоящего Кодекса, – начальники подразделений полиции на транспорте, отделений, пунктов полиции органов внутренних дел и их заместители;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) за административные правонарушения, предусмотренные статьей 440 (частями первой и второй) настоящего Кодекса (в отношении осужденных, состоящих на учете службы пробации), - сотрудники службы пробации;";
112) статью 688 изложить в следующей редакции:
"Статья 688. Уполномоченный орган в области углеводородов
1. Уполномоченный орган в области углеводородов рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 281 (частями седьмой, восьмой, девятой и десятой), 345, 348, 349, 350, 353 (частью первой) (в части операций по разведке и (или) добыче углеводородов), 356 (частями первой, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, одиннадцатой, двенадцатой и тринадцатой), 464 (частью первой), 635 (частью третьей) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица уполномоченного органа в области углеводородов, а также руководители его территориальных подразделений и их заместители.";
113) часть вторую статьи 688-1 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе должностные лица уполномоченного органа в области добычи урана, а также руководители его территориальных подразделений и их заместители.";
114) часть вторую статьи 689 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель ведомства уполномоченного органа в области энергосбережения и повышения энергоэффективности и его заместители, руководители территориальных подразделений.";
115) в части первой статьи 690 цифры "301-1" заменить словами "301-1 (за исключением тепловых сетей),";

3) осы Кодекстiң 196, 197, 407-1, 407-2, 420, 444 (екінші бөлігінде), 458, 484, 485 (бірінші бөлігінде), 492, 496 (бірінші бөлігінде), 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (үшінші бөлігінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, 1-1, 1-2, 1-3, екінші, төртінші, бесінші және 5-1 бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), 566, 625 (теміржол көлігінде құқық бұзушылықтар жасағаны үшін), 630 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – iшкi iстер органдары полициясының желілік бөлімдерінің, бөлiмшелерiнiң, пункттерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы кодекстің 440 – бабында (бірінші және екінші бөліктерінде) көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін (пробация қызметінің есебінде тұрған сотталғандарға қатысты) – пробация қызметінің қызметкерлері;";
112) 688-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"688-бап. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган
1. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 281 (жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 345, 348, 349, 350, 353 (бірінші бөлігінде) (көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операциялар бөлігінде), 356 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 635 (үшінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.
2. Көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары сондай – ақ оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары және олардың орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
113) 688-1-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уран өндіру саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары, сондай-ақ оның аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен олардың орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
114) 689-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы және оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға аумақтық бөлімшелердің басшылары құқылы.";
115) 690-баптың бірінші бөлігіндегі "301-1" деген цифрлар "301-1 (жылу желілерін қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын.;

116) в абзаце первом части первой статьи 690-1 после слова "статьями" дополнить цифрами "297";
117) в части второй статьи 691 после цифр "616" дополнить цифрами "618";
118) в части первой статьи 692 слова "(частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, одиннадцатой, двенадцатой, четырнадцатой и пятнадцатой)" исключить;
119) в части первой статьи 698 слова "299 (частью первой) заменить словами "299 (частями первой и второй)";
120) статью 698-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 698-1. Уполномоченный орган в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней
1. Уполномоченный орган в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренные статьей 297-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе по административным правонарушениям, предусмотренным статьей 297-1, – руководитель уполномоченного органа в области регулирования производства драгоценных металлов и оборота драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней и его заместители.";
121) в части второй статьи 699 после слова "управления" дополнить словами "и их заместители";
122) в статье 700:
в абзаце первом части первой после цифр "2-2)," дополнить словами "428, 429 (часть вторая), 430,";
в абзаце первом части второй слова "80 (частями 2-1 и третьей)" заменить словами "80 (частями 2-1, третьей и четвертой)";
123) абзац первый части первой статьи 701 изложить в следующей редакции:
"Государственные органы, осуществляющие контроль и надзор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 203, 425 (частью первой), 428, 429 (частью первой), 431, 433 (частью первой), 464 (частью первой) настоящего Кодекса.";
124) в статье 703:
в части первой слова "статьей 406" заменить словами "статьями 406, 415 (частью первой)";
в абзаце первом части второй слова "статьей 406" заменить словами "статьями 406, 415 (частью первой)";

116) 690-1-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "кодекстің" деген сөзден кейін "297" деген цифрлармен толықтырылсын;
117) 691-баптың екінші бөлігінде "616" деген цифрлардан кейін "618" деген цифрлармен толықтырылсын;
118) 692-баптың бірінші бөлігіндегі "(бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, он бірінші, он екінші, он төртінші және он бесінші бөліктерінде)" деген сөздер алып тасталсын;
119) 698-баптың бірінші бөлігінде "299 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "299 (бірінші және екінші бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
120) 698-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 297-1-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Бағалы металдарды өндіруді және бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, бағалы металдар мен асыл тастардан жасалған зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымын реттеу саласындағы уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары 297-1-бапта көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға құқылы.";
121) 699-баптың екінші бөлігіндегі "бастықтары" деген сөзден кейін "мен олардың орынбасарлары" деген сөздермен толықтырылсын;
122) 700-бапта:
бірінші бөліктің абзацындағы "2-2-бөліктерінде," деген цифрлар "428, 429 (екінші бөлігінде), 430," деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "80 (2-1 және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "80 (2-1, үшінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
123) 701-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда
жазылсын:
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар осы Кодекстің 203, 425 (бірінші бөлігі), 428, 429 (бірінші бөлігі), 431, 433 (бірінші бөлігінде), 464 (бірінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды.";
124) 703-бапта:
бірінші бөліктегі "406-бабында" деген сөздер "406, 415 (бірінші бөлігінде)-баптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "406-бабына" деген сөздер "406, 415 (бірінші бөлігіне)-баптарына" деген сөздермен ауыстырылсын;

125) часть вторую статьи 704 изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе государственные инспектора по племенному животноводству.";
126) часть первую статьи 715 изложить в следующей редакции:
"1. Органы, осуществляющие государственный контроль в области технического регулирования, обеспечения единства измерений и сфере стандартизации, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 190-1, 193 (частью первой), 415 (частью первой), 415-1, 417 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 418 (частями первой и второй), 419, 464, 638 (частью первой) настоящего Кодекса.";
127) часть первую статьи 718 изложить в следующей редакции:
"1. Органы, осуществляющие государственный архитектурно-строительный контроль и надзор за качеством строительства объектов, рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 309, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 317-1, 317-2, 318, 321, 322, 323, 464 настоящего Кодекса.";
128) в статье 720:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Органы государственных доходов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями шестой, седьмой и восьмой), 92 (частями второй, третьей и четвертой), 92-1, 151 (частью первой), 153, 155, 174 (частями первой, третьей и четвертой), 176, 177, 178, 179, 180, 181, 181-1, 182, 194, 195, 221, 233 (частью первой), 239 (частями первой и второй), 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита по налогам), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (частями первой, второй, 2-1, 2-2 и третьей) 282 (частями первой, второй, 2-1, 2-2, пятой, десятой и двенадцатой), 283-1 (частями первой, второй, третьей, четвертой) 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (частями первой, второй и третьей), 529, 530, 531, 532 (частью первой), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 543 (частями первой, 1-1 и второй), 546, 547, 548 (частью первой), 551, 552 (частью первой), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (частями первой, второй, 2-1 и третьей), 571-1 настоящего Кодекса.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени органов государственных доходов вправе:
по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов государственных доходов, – руководители органов государственных доходов и их заместители;

125) 704-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.";
126) 715-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында және стандарттау саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдар 190-1, 193 (бірінші бөлігінде), 415-1, 417 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды. (үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 418 (бірінші және екінші бөліктерінде), 419, 464, 638 (бірінші бөлігінде) тармақшаларымен толықтырылсын.";
127) 718-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Объектiлердi салу сапасына мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын органдар осы Кодекстiң 309, 312, 313, 314, 315, 316, 317, 317-1, 317-2, 318, 321, 322, 323, 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
128) 720-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік кіріс органдары 91 (алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 92-1, 151 (бірінші бөлігінде), 153, 155, 174 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 176, 177, 178, 179-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды, 180, 181, 182, 194, 195, 203, 205, 221, 233 (бірінші бөлігінде), 239 (бірінші және екінші бөліктерінде), 246-1 (салықтар бойынша аудит жүргізу кезінде бұл бұзушылықтарға жол берілген кезде), 266, 269, 270, 271, 272, 273, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 280-1, 281 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2 және үшінші бөліктерінде), 282 (бірінші, екінші, 2-1, 2-2, бесінші, оныншы және он екінші бөліктерінде), 283-1 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде) 284, 285, 285-1, 286, 287, 288, 460-1, 460-2, 464, 471, 472, 473, 474, 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 528 (бірінші, екінші және үшінші бөліктер), 529, 530, 531, 532 (бірінші бөлігінде), 533, 534, 535, 536, 537, 538, 539, 540, 542, 543 (бірінші, 1-1 және екінші бөлігінде), 546, 547 ,548( бірінші бөлігінде), 551, 552 (бірінші бөлігінде), 553, 554, 555, 556, 557, 558, 571 (бірінші, екінші, 2-1, үшінші бөліктерінде), 571-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын;
"3. Мемлекеттік кіріс органдарының атынан әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
мемлекеттік кіріс органдарының ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған, осы Кодекстің барлық баптары бойынша – мемлекеттік кіріс органдарының басшылары мен олардың орынбасарлары;

по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 91 (частью шестой), 92 (частью второй), 92-1 (частью первой), 177 (частями пятой и одиннадцатой), 179 (частями четвертой, четырнадцатой, пятнадцатой и семнадцатой), 181 (частями пятой, одиннадцатой и двенадцатой), 194 (частью первой), 195 (частью первой), 269 (частью первой), 270 (частями первой и третьей), 271 (частью первой), 272 (частями первой и 2-1), 276 (частями первой и третьей), 280-1 (частями первой и третьей), 284 (частями первой, третьей, пятой, седьмой, девятой, одиннадцатой, тринадцатой, пятнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 288 (частью первой), 460-2 (частью первой), 525 (частью первой), 535 (частью первой), 558 (частью первой), административное взыскание в виде предупреждения, а также в виде штрафа в порядке, предусмотренном статьей 897 настоящего Кодекса, а также по правонарушениям в сфере таможенного дела – уполномоченные руководителем должностные лица органов государственных доходов.";
129) в части первой статьи 721 после слова цифр "89 (в части правонарушений, совершенных работодателем, состоящим в отношениях с государственным служащим)" дополнить цифрами ", 99";
130) в части первой статьи 722:
после цифр "207," дополнить цифрами "207-1,";
после слов "247 (частями первой, второй, третьей, пятой, седьмой" дополнить словами ", 7-1, девятой";
131) часть первую статьи 724 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный Банк Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 206, 210, 210-1, 212, 213 (частями пятой и пятнадцатой), 217, 218, 220 (частями седьмой и восьмой (в отношении платежных организаций), 227 (частями первой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), 1-1 и третьей (в отношении операторов платежных систем, операционных центров платежных систем и поставщиков платежных услуг), 239 (частями третьей и четвертой (в отношении юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой), 243, 244, 252, 252-1, 253, 464, 497 (в части первичных статистических данных, сбор которых входит в его компетенцию) настоящего Кодекса.";

осы Кодекстің 91 (алтыншы бөлігінде), 92 (екінші бөлігінде), 92-1(бірінші бөліктерінде), 177 (бесінші және он бірінші бөліктерінде), 179 (төртінші, он төртінші, он бесінші және он жетінші бөліктерінде), 181 (бесінші, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 194 (бірінші бөліктерінде), 195 (бірінші бөлігінде), 269 (бірінші бөлігінде), 270 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 271 (бірінші бөлігінде), 272 (бірінші және 2-1 бөліктерінде), 276 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 280-1 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 284 (бірінші, үшінші, бесінші, жетінші, тоғызыншы, он бірінші, он үшінші, он бесінші, он жетінші бөліктерінде және он тоғызыншы бөліктерінде), 288 (бірінші бөлігінде), 460-2 (бірінші бөлігінде), 525 (бірінші бөлігінде), 535 (бірінші бөлігінде), 558 (бірінші бөлігінде) – баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша ескерту түрінде, сондай-ақ 897-бабында көзделген тәртіппен айыппұл түрінде әкімшілік жаза – мемлекеттік кіріс органдарының басшысы уәкілеттік берген лауазымды адамдары құқылы.";
129) 721-баптың бірінші бөлігінде "89 (мемлекеттік қызметшімен қарым-қатынастағы жұмыс беруші жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде)" деген сөзден кейін ",99" деген цифрлармен толықтырылсын;
130) 722-баптың бірінші бөлігінде:
"207," деген цифрлардан кейін "207-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"247 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, жетінші және оныншы бөліктерінде)," деген сөзден кейін ",7-1, тоғызыншы" деген сөздермен толықтырылсын;
131) 724-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi осы Кодекстiң 206, 210, 210-1, 212, 213 (бесінші және он бесінші бөліктерінде), 217, 218, 220 (жетінші және сегізінші (төлем ұйымдарына қатысты) бөліктерінде), 227 (бірінші (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты) және үшінші (төлем жүйелерінің операторларына, төлем жүйелерінің операциялық орталықтарына және көрсетілетін төлем қызметтерін берушілерге қатысты) бөліктерінде), 239 (үшінші және төртінші (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қатысты) бөліктерінде), 243, 244, 252, 252-1, 253, 464, 497 (жинау өз құзыретiне кіретін алғашқы статистикалық деректер бөлiгiнде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";

132) часть первую статьи 724-1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 91 (частями первой, пятой, девятой, десятой, одиннадцатой, 11-1 и двенадцатой), 185 (когда эти нарушения совершены банками, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, коллекторскими агентствами), 186, 208, 211, 211-1, 211-2, 213 (частями четвертой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 215-1, 220 (частями первой, второй, третьей, четвертой, 4-1, пятой, седьмой и восьмой (в отношении банков, филиалов банков- нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций), 222, 223, 224, 225, 226, 227 (частями первой (в отношении банков, филиалов банков- нерезидентов Республики Казахстан, крупных участников банков, банковских холдингов, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, Банка Развития Казахстана, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), второй, третьей (в отношении эмитентов, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность), четвертой и пятой), 228 (частями пятой, девятой, десятой, двенадцатой, шестнадцатой, семнадцатой и девятнадцатой), 229, 230 (частями первой, третьей, четвертой, пятой и шестой), 231, 232, 239 (частями третьей и четвертой (в отношении финансовых организаций, (за исключением юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), филиалов банков- нерезидентов Республики Казахстан), 247 (частями четвертой и восьмой), 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 настоящего Кодекса.";

132) 724-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган осы Кодекстiң 91 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, 11-1, және он екінші бөліктерінде), 185 (бұл бұзушылықтарды банктер, Қазақстан Республикасының резидент емес банктердің филиалдары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдар, коллекторлық агенттіктер жасаған кезде), 186, 208, 211, 211-1, 211-2, 213 (төртінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 215-1, 220 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, жетінші және сегізінші бөліктерінде (банктерге, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), 222, 223, 224, 225, 226, 227 (бірінші (банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына, банктердің ірі қатысушыларына, банк холдингтеріне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, Қазақстанның Даму Банкіне, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), екінші, үшінші (эмитенттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), төртінші және бесінші бөліктерінде), 228 (бесінші, тоғызыншы, оныншы, он екінші, он алтыншы, он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде), 229, 230 (бірінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 231, 232, 239 (үшінші және төртінші бөліктерінде (қаржы ұйымдарына (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), Қазақстан Республикасы резидент емес банктерінің филиалдарына және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты), 247 (төртінші және сегізінші бөліктерінде), 255, 256, 257, 259, 260, 261, 262, 264, 265, 286, 464 – баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";

133) в статье 726:
в части второй после слова "заместители" дополнить словами ", руководители городских и районных управлений (отделы, отделения) и их заместители";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания от имени Пограничной службы Комитета национальной безопасности вправе:
1) руководитель Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и его заместители, начальники территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их заместители – предупреждение либо штраф на физических лиц и должностных лиц – до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства – до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
2) начальники пограничных управлений, управлений пограничного контроля, командиры дивизионов береговой охраны территориальных подразделений Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их заместители – предупреждение или штраф на физических лиц и должностных лиц – до семидесяти, на субъектов частного предпринимательства – до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
3) начальники отделов пограничного контроля, пограничных отделов и их заместители – предупреждение или штраф на физических и на должностных лиц до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;
4) начальники отделений пограничного контроля, пограничных отделений, командиры кораблей и катеров и их заместители – предупреждение или штраф на физических лиц до двадцати размеров месячного расчетного показателя;
5) начальники групп (смен) отделов (отделений) пограничного контроля – предупреждение или штраф на физических лиц до пятнадцати размеров месячного расчетного показателя.
6) контролҰры, старшие пограничных нарядов, выполняющие задачи по охране Государственной границы, – предупреждение.";
134) в части первой статьи 727 после слов "621 (частями первой, второй и четвертой)" дополнить словами ", 651 (в отношении военнослужащих, председателей, заместителей и членов медицинских, призывных, отборочных комиссий местных органов военного управления, воинских частей и учреждений),";
135) часть первую статьи 728 исключить;
136) в статье 729:
в части первой:
после цифр "204" дополнить цифрами "205";

133) 726-бапта:
екінші бөлікте "орынбасарлар" деген сөзден кейін ", қалалық және аудандық басқармалардың (бөлімдердің, бөлімшелердің) басшылары және олардың орынбасарлары" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің атынан әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің басшысы мен оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары – жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға – ескерту жасауға не айлық есептік көрсеткіштің жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне – бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері шекара басқармаларының, шекаралық бақылау басқармаларының бастықтары, жағалау күзеті дивизиондарының командирлері мен олардың орынбасарлары – жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға – ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің жетпіске дейінгі, жеке кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
3) шекаралық бақылау бөлімдерінің, шекара бөлімдерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары – жеке және лауазымды адамдарға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
4) шекаралық бақылау бөлімшелерінің, шекара бөлімшелерінің бастықтары, корабльдер мен катерлердің командирлері және олардың орынбасарлары – жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
5) шекаралық бақылау бөлімдері (бөлімшелері) топтарының (ауысымдарының) бастықтары – жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткіштің он беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға";
6) мемлекеттік шекараны күзету жөніндегі міндеттерді орындайтын шекара нарядтарының бақылаушылары, ағалары – жеке тұлғаларға ескерту жасауға құқылы.";
134) 727-баптың бірінші бөлігіндегі "621 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздерден кейін ", 651 (әскери қызметшілерге, жергілікті әскери басқару органдарының, әскери бөлімдер мен мекемелердің медициналық, әскерге шақыру, іріктеу комиссияларының төрағаларына, орынбасарлары мен мүшелеріне қатысты)," деген сөздермен толықтырылсын;
135) 728-баптың бірінші бөлігі алып тасталсын;
136) 729-бапта:
бірінші бөлігінде:
"204" деген цифрлардан кейін "205" деген цифрлармен толықтырылсын;

слова "320 (частями четвертой, пятой и шестой)," заменить цифрами "320";
после слов "401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой," дополнить словами "шестой, седьмой,";
слова "402 (частями первой, второй и третьей)" заменить словами "402 (частями первой, второй, третьей и четвертой)";
в части третьей:
после слова "предусмотренные" дополнить словом "статьями";
после цифры "320" слова "(частями четвертой, пятой и шестой)" исключить;
после цифр "505" дополнить цифрами "633, 634";
137) часть первую статьи 409 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области образования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 84, 409 (частями второй, третьей, четвертой, 4-1, 4-2, пятой, шестой, седьмой, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 и 7-9), 464 настоящего Кодекса.";
138) часть третью статьи 740 изложить в следующей редакции:
"3. Решение об удовлетворении ходатайства либо о полном или частичном отказе в его удовлетворении выносится в виде определения, которое доводится до лица, заявившего ходатайство, за исключением ходатайств об отложении и продлении срока рассмотрения дела судом.";
139) в статье 741:
в части первой:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) наличие по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления судьи, органа (должностного лица) о наложении административного взыскания, документа, подтверждающего исполнение (уплату) административного штрафа в порядке, установленном статьями 811 и 897 настоящего Кодекса, либо неотмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о признании лица подозреваемым;";
подпункты 10) и 12) исключить;
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) административного производства по делам о нарушении режима чрезвычайного положения, в случае прекращения действия чрезвычайного положения.";
дополнить частью третьей следующего содержания;
"3. В соответствии со статьей 809 настоящего Кодекса орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело, обнаружив обстоятельства, исключающие производство по делу об административном правонарушении, обязан вынести на любой стадии производства постановление о прекращении дела внезависимости от подведомственности дела.
О прекращении и основаниях прекращения производства лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, уведомляется в порядке, предусмотренном статьей 743 настоящего Кодекса.";

"320 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)," деген сөздер "320" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші бөліктерінде" деген сөздерден кейін "алтыншы, жетінші" деген сөздермен толықтырылсын;
"402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде)" деген сөздер "402 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктермен)" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
"505" цифрлардан кейін "633, 634" цифрлармен толықтырылсын;
137) 730-баптың бірінші бөлігі мындай редакцияда жазылсын:
"1. Бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 84, 409 (екінші, үшінші, төртінші, 4-1, 4-2, бесінші, алтыншы, жетінші, 7-1, 7-2, 7-3, 7-4, 7-5, 7-6, 7-7 және 7-9-бөліктерінде), 464-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.";
138) 740-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінішті қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандырудан толық немесе ішінара бас тарту туралы шешім соттың істі қарау мерзімін кейінге қалдыру және ұзарту туралы өтінішхаттарды қоспағанда, өтінішхатты мәлімдеген адамға жеткізілетін ұйғарым түрінде шығарылады. "
139) 741-бапта:
бірінші бөлікте:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адамға қатысты нақ сол факті бойынша судьяның, органның (лауазымды адамның) әкімшілік жаза қолдану туралы қаулысының, осы Кодекстің 811 және 897-баптарында белгіленген тәртіппен әкімшілік айыппұлдың орындалғанын (төленгенін) растайтын құжаттың не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы күші жойылмаған қаулының болуы, сондай-ақ, сол факті бойынша адамды күдікті деп тану туралы қаулының болуы;";
10) және 12) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) төтенше жағдай қолданылуы тоқтатылған жағдайда, төтенше жағдай режимін бұзу туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізу.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Осы Кодекстің 809-бабына сәйкес жүргізуінде осы іс жатқан орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді болдырмайтын мән-жайларды анықтай отырып, іс жүргізудің кез келген сатысында істің ведомстволық бағыныстылығына қарамастан істі тоқтату туралы қаулы шығаруға міндетті.
Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адам осы Кодекстің 743-бабында көзделген тәртіппен іс жүргізуді тоқтату және тоқтату негіздері туралы хабардар етіледі.";

140) в статье 742 слова "в случае, предусмотренном статьей 64-1" заменить словами "в случаях, предусмотренных статьями 64, 64-1";
141) в статье 744:
в части первой слова "в суде" исключить;
в части второй слова "в суде" заменить словами "или в рассмотрении дела органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях,";
в части третьей после слова "ареста," дополнить словами "привлечения к общественным работам,";
142) в статье 748:
в части второй:
после слов "участвуют адвокаты" дополнить словами ", юридические консультанты";
после слов "Наряду с адвокатами" дополнить словами "юридическими консультантами";
в части пятой после слова "Адвокат" дополнить словами "и юридический консультант";
143) в статье 750:
в части пятой после слова "адвоката" дополнить словами ", юридического консультанта";
часть шестую и седьмую изложить в следующей редакции:
"6. Расходы по оплате труда адвокатов, юридических консультантов производятся за счет бюджетных средств и в случае, предусмотренном частью второй 749 настоящего Кодекса, когда адвокат, юридический консультант участвовали в производстве по делу, которое ведется в отношении физического лица, по назначению.
7. Адвокат вступает в дело об административном правонарушении в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), юридический консультант по предъявлении удостоверения или выписки из реестра и письменного согласия лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении. Истребование иных документов, подтверждающих полномочия адвоката, юридического консультанта на ведение конкретного дела, запрещается.";
144) в части первой статьи 753 после слов "интересы потерпевшего" дополнить словами ", а также лица, имеющие статус юридического консультанта";
145) в абзаце третьем части первой статьи 767 после слов "деятельности судов" дополнить словами "или органом (должностным лицом), уполномоченным рассматривать дела об административных правонарушениях,";
146) в абзаце первом части первой статьи 785 после слова "постановления," дополнить словами "оформленного предписания о необходимости уплаты штрафа,";
147) подпункты 4) и 6) части первой статьи 786 изложить в следующей редакции:
"4) нарушений режима Государственной границы Республики Казахстан, пограничного и таможенного режимов, режима в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан и таможенную границу Евразийского экономического союза, злостного неповиновения законному распоряжению или требованию военнослужащего Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, военнослужащих иных войск, воинских формирований, сотрудника органов внутренних дел (полиции) – военнослужащим, сотрудником органов внутренних дел (полиции) или другим физическим лицом, исполняющим обязанности по охране Государственной границы Республики Казахстан, в территориальные подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и их структурные подразделения, в орган внутренних дел (полицию), орган местного управления;";

140) 742-баптағы "64-1-бабында көзделген жағдайда" деген сөздер "64, 64-1-баптарында көзделген жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
141) 744-бапта:
бірінші бөліктегі "сотта" деген сөз алып тасталсын;
екінші бөліктегі "сотқа" деген сөз "немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті орган (лауазымды адамның) істі қарауына" деген сөздермен ауыстырылсын.;
үшінші бөліктегі "қамаққа алу" деген сөздерден кейін "қоғамдық жұмыстар," деген сөздермен толықтырылсын;
142) 748-бапта:
екінші бөлікте:
"адвокаттар қатысады" деген сөзден кейін ",заң консультанттары" деген сөздермен толықтырылсын;
"адвокаттармен бірге" деген сөзден кейін "заң консультанттарымен" деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктегі "Адвокат" деген сөзден кейін "және заң консультанты" деген сөздермен толықтырылсын;
143) 750-бапта:
бесінші бөліктегі "Адвокаттың" деген сөзден кейін ",заң консультантының" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Кодекстiң 749-бабының екiншi бөлiгiнде көзделген, адвокат, заң консультанты жеке тұлғаға қатысты жүргізілетін іс бойынша іс жүргізуге тағайындау арқылы қатысқан жағдайда да адвокаттардың, заң консультанттарының еңбегiне ақы төлеу бойынша шығыстар бюджет қаражаты есебiнен жүргізіледі.
7. Адвокат, адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен сон, өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамның куәлігін немесе тізілімнен үзінді көшірмесін және жазбаша келісімін көрсеткен сон әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске заң консультанты қорғаушы ретінде кіріседі. Адвокаттың, заң консультантының нақты істі жүргізуге өкілеттігін растайтын өзге де құжаттарды талап етуге тыйым салынады.";
144) 753-баптың бірінші бөлігінде "құқығы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ заң консультанты мәртебесі" деген сөздермен толықтырылсын;
145) 767-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацындағы "орган" деген сөздерден кейін "немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi орган (лауазымды адам)" деген сөздермен толықтырылсын.;
146) 785-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "қаулыны орындауды қамтамасыз ету," деген сөзден кейін "айыппұл төлеу қажеттігі туралы ресімделген нұсқаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
147) 786-баптың бірінші бөлігінің 4) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара режимiн, шекара режимін және кедендік режимдi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi режимді бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi әскери қызметшiсiнiң, өзге де әскерлер, әскери құралымдар әскери қызметшiлерiнiң, iшкi iстер органдары (полиция) қызметкерiнiң заңды өкiмiне немесе талабына қаскөйлікпен бағынбаушылық жасалған кезде – әскери қызметшi, iшкi iстер органдарының (полиция) қызметкерi немесе Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын күзету жөнiндегi мiндеттердi атқаратын басқа жеке тұлға Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері мен олардың құрылымдық бөлімшелеріне, iшкi iстер органына (полицияға), жергiлiктi басқару органына;";

"6) административных правонарушений, по делам о которых в соответствии с подпунктом 30) части первой статьи 804 настоящего Кодекса протоколы об административном правонарушении составляют должностные лица уполномоченного органа по противодействию коррупции, – сотрудниками антикоррупционной службы;";
148) в подпункте 8) абзаца первого статьи 787 слова "подпунктом 4)" заменить словами "подпунктами 4) и 5)";
149) часть вторую статьи 789 после слова "чрезвычайное" дополнить словами "или военное";
150) статью 790 изложить в следующей редакции:
"Статья 790. Привод
1. Для достижения целей, указанных в статье 785 настоящего Кодекса, при неявке по вызову без уважительных причин физическое лицо либо представитель юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законный представитель несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности, могут быть подвергнуты приводу.
Общий срок привода не может превышать более одного месяца.
2. Уважительными причинами неявки лица, надлежаще извещенного о вызове, признаются: болезнь, лишающая возможности лицо явиться, смерть близких родственников, стихийные бедствия, иные причины, лишающие лицо возможности явиться в назначенный срок. О наличии уважительных причин, препятствующих явке по вызову в назначенный срок, физическое лицо либо представитель юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законный представитель несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности, обязаны уведомить орган, которым они вызывались.
3. Привод производится органами внутренних дел, уполномоченным органом по противодействию коррупции и службой экономических расследований на основании определения судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении.
4. Определение о приводе объявляется физическому лицу либо представителю юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу, законному представителю несовершеннолетнего лица, привлекаемого к административной ответственности перед его исполнением, что удостоверяется их подписью в определении.
5. Привод не может производиться в ночное время.
6. Не подлежат приводу несовершеннолетние в возрасте до шестнадцати лет, а лица, не достигшие восемнадцати лет, без уведомления их законного представителя, беременные женщины, женщины и мужчины, в одиночку воспитывающие детей, не достигших четырнадцатилетнего возраста, а также больные, которые по состоянию здоровья не могут или не должны оставлять место своего пребывания, что подлежит удостоверению врачом.";

"6) істері бойынша осы Кодекстің 804-бабы бірінші бөлігінің 30)тармақшасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамдары жасайтын – сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметкерлері әкімшілік құқық бұзушылықтар кезінде;";
148) 787-баптың бірінші абзацының 8) тармақшасындағы "4)тармақшасына" деген сөз "4) және 5) тармақшаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
149) 789-баптың екінші бөлігінде "төтенше" деген сөзден кейін "немесе әскери" деген сөздермен толықтырылсын;
150) 790-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"790-бап. Күштеп әкелу
1. Осы Кодекстің 785-бабында көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін шақыру бойынша дәлелсіз себептермен келмеген кезде өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлға не заңды тұлғаның өкілі, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі күштеп әкелінуі мүмкін.
Күштеп әкелудің жалпы мерзімі бір айдан аспауға тиіс.
2. Шақыру туралы тиісінше хабарланған адамның келмеуінің дәлелді себептері деп адамды келу мүмкіндігінен айыратын ауруы, жақын туыстарының қайтыс болуы, дүлей зілзалалар, адамды белгіленген мерзімде келу мүмкіндігінен айыратын өзге де себептер танылады. Өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлға не заңды тұлғаның өкілі, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі шақыру бойынша белгіленген мерзімде келуге кедергі келтіретін дәлелді себептердің бар екендігі туралы шақырылған органды хабардар етуге міндетті.
3. Күштеп әкелуді әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын судьяның, органның (лауазымды адамның) ұйғарымы негізінде ішкі істер органдары, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган және экономикалық тергеп-тексеру қызметі жүргізеді.
4. Күштеп әкелу туралы ұйғарым өзіне қатысты әкімшілік іс бойынша іс жүргізіліп жатқан жеке тұлғаға не заңды тұлғаның өкіліне, әкімшілік жауаптылыққа тартылатын кәмелетке толмаған адамның заңды өкіліне оны орындау алдында жарияланады, бұл ұйғарымда олардың қолтаңбасымен куәландырылады.
5. Күштеп әкелуді түнгі уақытта жүргізуге болмайды.
6. Он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар, ал заңды өкілдеріне хабарламай он сегіз жасқа толмаған адамдар, жүкті әйелдер, он төрт жасқа толмаған балаларды жалғыз өзі тәрбиелеп отырған әйелдер мен ерлер, сондай-ақ денсаулық жағдайына байланысты өзінің болатын жерінен кете алмайтын немесе кетпеуге, бұны дәрігердің куәландыруға тиіс науқастар күштеп әкелуге жатпайды.";

151) в части первой статьи 797:
в подпункте 1) после слов "406 (за исключением частей седьмой и восьмой)," дополнить цифрами "463,";
в подпункте 2):
после цифры "2)" дополнить цифрами "377,";
слова "476 (часть вторая)" заменить цифрами "476";
после слова "взыскания;" дополнить словами ", предписания о необходимости уплаты штрафа или до уплаты штрафа по сокращенному производству";
152) в статье 802 часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении, согласно подпункту 1) части первой настоящей статьи, в отношении субъекта контроля и надзора является результат проверки и расследования в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Действие настоящей части не распространяется на случаи выявления признаков административного правонарушения при осуществлении контроля и надзора в сферах, предусмотренных в пунктах 6, 7 и 12 статьи 129 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.";
153) в статье 804:
в части первой:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами, протоколы об административных правонарушениях имеют право составлять уполномоченные на то должностные лица:
1) органов внутренних дел (статьи 73, 73-1, 73-2, 73-3, 80-1 (части вторая, четвертая и пятая), 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 147-1, 149, 150, 154, 156-1 (части вторая и третья), 160 (часть вторая), 190 (части вторая, третья и четвертая), 200, 282 (части третья и четвертая), 381-1, 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 395 (часть вторая), 398, 416 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 423, 423-1, 427, 433 (часть вторая), 434, 434-2, 435, 436, 438 (часть третья), 440 (часть третья), 442 (часть третья), 443 (часть вторая), 443-1 (часть вторая), 444 (часть первая), 445 (части первая и одиннадцатая), 446, 448, 449 (части вторая и третья), 450 (часть вторая), 453, 461, 462, 463, 476, 477, 478, 479, 480 (часть вторая), 481, 482, 483, 485 (часть вторая), 488, 489 (части вторая, третья и четвертая), 490 (части первая и третья),, 495 (часть вторая), 496 (части вторая и третья), 506, 510 (часть четвертая), 512 (часть вторая), 513 (часть вторая), 514 (часть вторая), 517 (части вторая, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 590 (части 2-1, четвертая и 4-1), 596 (части третья и 3-1, 4-1), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (части вторая и третья), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 612 (части третья и 4-1), 613 (части первая, третья, четвертая, пятая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 608, 610, 611, 612, 613), 662, 663, 665, 667, 669, 674, 675);

151) 797-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "406 (жетінші және сегізінші бөліктерді қоспағанда)," деген сөздерден кейін "463," деген цифрлармен толықтырылсын;
2) тармақшада:
"осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "377," деген цифрлармен толықтырылсын;
"476 (екінші бөлігінде)" деген сөздер "476" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"қаулыны" деген сөзден кейін "айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқаманы орындағанға дейін" деген сөздермен толықтырылсын;
152) 802-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру және тергеп-тексеру нәтижесі бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін негіз болып табылады.";
Осы бөліктің күші Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 129-бабының 6, 7 және 12-тармақтарында көзделген салаларда бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру кезінде әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларға қолданылмайды.";
153) 804-бапта:
бірінші бөлікте:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) iшкi iстер органдарының (73, 73-1, 73-2, 73-3, 80-1 (екінші, төртінші және бесінші бөліктері), 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 133, 134, 149, 150, 154, 156-1 (екінші және үшінші бөліктері), 160 (екінші бөлігі), 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 200, 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 381-1, 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 395 (екінші бөлігі), 398, 416 (азаматтық және қызметтiк қарулар мен олардың патрондарына, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 423,423-1, 427, 433 (екінші бөлігі), 434, 434-2, 435, 436, 438 (үшінші бөлігі), 440 (үшінші бөлігі), 442 (үшінші бөлігі), 443 (екінші бөлігі), 443-1 (екінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 445 (бірінші және он бірінші бөліктері), 446, 448, 449 (екінші және үшінші бөліктері), 450 (екінші бөлігі), 453, 461, 462, 463, 476, 477, 478, 479, 480 (екінші бөлігі), 481, 482, 483, 488, 489 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 490 (бірінші бөліктер, екінші және төртінші), 495 (екінші бөлігі), 496 (екінші және үшінші бөліктері), 506, 510 (төртінші бөлігі), 512 (екінші бөлігі), 513 (екінші бөлігі) 514 (екінші бөлігі), 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері), 590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші және 3-1, 4-1 бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктері), 606 (екінші бөлігі), 607 (екінші бөлігінде), 608, 610 (екінші бөлігінде), 611 (екінші және үшінші бөліктері), 612 (үшінші және 4-1-бөліктері), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 654 (590, 591, 592, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 608, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 662, 663, 663, 667, 669, 674, 675-баптар);

2) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты 312 (часть вторая), 314, 416 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро– и взрывоопасности), 433 (часть вторая), 462);";
подпункты 4), 5), 6) изложить в следующей редакции:
"4) органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных военнослужащими, военнообязанными, призванными на сборы, и лицами, управляющими транспортными средствами Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 154, 434, 434-2, 436, 440 (часть третья), 444 (часть первая), 479, 482, 483, 488, 506, 590 (части 2-1, четвертая и 4-1), 596 (часть третья), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 612 (части третья и 4-1), 613 (части первая, третья, 3-1, четвертая, пятая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 652, 667, 676, 677 в отношении командиров (начальников) воинских частей (учреждений) по статьям 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением лиц, указанных в подпуктах 5) и 6) настоящей части;
5) органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных лицами, управляющими транспортными средствами специальных государственных органов, предусмотренных статьями 590 (часть четвертая), 596 (части третья и 3-1, 4-1), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 612 (части третья и 4-1), 613 (части третья, четвертая, пятая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), совершенных военнослужащими органов национальной безопасности Республики Казахстан по статьям 73-1 (часть первая), 73-2 (часть первая), 434, 652, 667, совершенных сотрудниками, работниками и военнослужащими органов национальной безопасности Республики Казахстан по статьям 440 (часть тре¬тья), 444 (часть пер¬вая), а также в отношении иных лиц по статье 506, в отношении должностных лиц воинских частей по статьям 676, 677, 680, 681 настоящего Кодекса;
6) органов военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан о правонарушениях, совершенных военнослужащими и военнообязанными, призванными на сборы, предусмотренных статьями 506, 590 (часть четвертая), 596 (часть третья и 3-1, 4-1), 603 (части первая и вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 612 (части третья и 4-1), 613 (части третья, четвертая, пятая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 652, 667, 676, 677, а также в отношении командиров воинских частей по статьям 680, 681 настоящего Кодекса;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:

2) азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органның 312 (екінші бөлігі), 314, 416 (өрт және жарылу қаупi бөлiгiнде машиналар мен жабдыққа, химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 433 (екінші бөлігі), 462-баптар);";
4), 5) 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы бөліктің 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы органдарының – әскери қызметшiлер, жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының көлiк құралдарын басқаратын адамдар жасаған, осы Кодекстің 73, 73-1, 73-2, 154, 434, 434-2, 436, 440 (үшінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 479, 482, 483, 488, 506, 590 (төртінші бөлiгi), 596 (үшінші бөлiгi), 603 (бірінші және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 612 (үшінші және 4-1-бөліктері), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 652, 667 -баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, 676, 677, 680, 681-баптары бойынша әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлеріне (бастықтарына) қатысты;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің әскери полициясы органдарының – арнаулы мемлекеттiк органдардың көлiк құралдарын басқаратын адамдар жасаған, осы Кодекстiң 590 (төртінші бөлiгi), 596 (үшінші, 3-1, 4-1 бөліктері), 603 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екiншi және үшінші бөлiктерi), 612 (үшінші және 4-1-бөліктері), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі)-баптарында көзделген, 73-1 (бірінші бөлігі), 73-2 (бірінші бөлігі), 434, 652, 667-баптары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері, жұмыскерлері және әскери қызметшілері 440 (үшінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 676, 677, 680, 681-баптары бойынша әскери бөлімдердің лауазымды адамдарына қатысты;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полициясы органдарының – әскери қызметшiлер мен жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер жасаған, осы Кодекстiң 506, 590 (төртiншi бөлiгi), 596 (үшiншi бөлiгi және 3-1, 4-1), 603 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi), 606 (екiншi бөлiгi), 607 (екiншi бөлiгi), 608, 610, 611 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 612 (үшінші және 4-1-бөліктері), 613 (үшінші, төртінші, бесінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртiншi бөлiгi), 621 (үшiншi бөлiгi), 652, 667-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ 680, 681-баптары бойынша әскери бөлiмдердiң командирлерiне қатысты;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"8) уполномоченного органа в области ветеринарии статьи 415 (часть вторая), 416 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю и надзору) 462, 463);";
подпункты 21), 22), 23) изложить в следующей редакции:
"21) органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (статьи 319, 462, 463);
22) государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (статьи 193 (части вторая и третья), 282 (части третья и четвертая), 416 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции), 425 (часть вторая), 433 (часть вторая), 462, 463, 476);
23) уполномоченного органа в сфере информатизации и связи (статьи 134, 214 (когда эти нарушения совершены лицами, осуществляющими деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество), 416 (по нарушениям требований безопасности к средствам связи), 462, 463, 638 (часть вторая);";
подпункты 26), 27) изложить в следующей редакции:
"26) органов транспортного контроля (статьи 462, 463, 613 (части первая, третья, 3-1);
27) органов Министерства финансов Республики Казахстан (статьи 214 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 245, 246, 247 (частью одиннадцатой), 462);";
подпункты 30), 31) изложить в следующей редакции:
"30) уполномоченного органа по противодействию коррупции (статьи 154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 676, 677, 678, 679, 680, 681);
31) органов государственных доходов (статьи 151 (часть вторая), 154, 158, 174 (часть вторая), 176-1, 246 (части пятая и шестая), 281 (части четвертая, пятая и шестая), 282 (части третья, четвертая шестая, седьмая, одиннадцатая и тринадцатая), 283, 283-1 (частями пятой и шестой), 357, 462, 463, 489 (части пятая, шестая, седьмая и восьмая), 528 (часть 1-1), 532 (часть вторая), 543 (части третья и четвертая), 544, 545, 548 (часть вторая), 549, 550, 552 (часть вторая), 590 (часть четвертая), 654, а также по административным правонарушениям, совершенным в автомобильных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, предусмотренным статьей 425 (часть вторая);";
подпункты 36), 37) изложить в следующей редакции:
"36) уполномоченного органа по предпринимательству (статьи 175, 462, 465);
37) органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерений и их территориальных органов (статьи 415 (часть вторая), 462, 463);";
подпункт 42) изложить в следующей редакции:

"8) ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның (415 (екінші бөлігіндегі) 416-бап (ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын тағамдық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462, 463);";
21), 22), 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын
"21) мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының (319, 462, 463-баптар);
22) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның (193 (екінші және үшінші бөлiктерi), 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 416 (тағамдық өнiмдерге, ойыншықтарға, химиялық өнiмдерге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 425 (екiншi бөлiгi), 433 (екінші бөлігі), 462, 463, 476-баптар);";
23) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның (134, 214 (бұл бұзушылықтарды цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар жасаған кезде), 416 (байланыс құралдарына қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 462, 463, 638 (екінші бөлігі)-баптар);";
26), 27) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын
"26) көліктік бақылау органдарының (462, 463, 613-баптар (бірінші, үшінші, 3-1-бөліктер);
27) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi органдарының (214 (бұл бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасаған кезде), 245, 246, 247 247 (он бірінші бөлік), 462-баптар);";
30), 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"30) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның 154, 173, 439, 658, 659, 660, 661, 662, 665, 667, 678, 680, 681 баптар);
31) Мемлекеттік кіріс органдарының (151 (екінші бөлік), 154, 158, 174 (екінші бөлік), 246 (бесінші және алтыншы бөліктер), 281 (бесінші және алтыншы бөліктер), 282 (үшінші және төртінші алтыншы, жетінші, он бірінші и он үшінші бөліктері) 283, 283-1 (бесінші алтыншы), 462, 463, 489 (бесінші, алтыншы, (жетінші және сегізінші бөліктер), 528 (1-1-бөлім), 532 (екінші бөлік), 543 (үшінші және төртінші бөліктер), 544, 545, 548 (екінші бөлік), 549, 550, 552 (екінші бөлік), 590 (төртінші бөлік), 654, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде жасалған, 425 (екінші бөлігі)-бапта көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша);";
36), 37) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"36) кәсiпкерлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның (175, 462, 465-баптар);
37) Техникалық реттеу және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы органдар мен олардың аумақтық органдары (415 (екінші бөлік), 462, 463-баптар);";
42) тармақша мынадай редакцияда жазылсын

"42) уполномоченного органа в области углеводородов (статьи 170 (части десятая и двенадцатая), 171 (части вторая и третья (по превышению предельных цен оптовой реализации товарного или сжиженного нефтяного газа), 356 (часть четырнадцатая) 462 (части первая, вторая, третья и четвертая), 463);";
подпункты 49), 50) изложить в следующей редакции:
"49) уполномоченного органа в области образования (статьи 127-1, 134, 409 (частью 7-8), 462, 463);
50) местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (статьи 134, 145, 156-1, 294 (части первая и вторая), 381-1, 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 453, 462, 463, 489-1, 490);";
подпункт 60) изложить в следующей редакции:
"60) уполномоченного органа по делам государственной службы 173, ( 462 (части третья и четвертая), 465, 661, 681);";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) уполномоченного органа в области защиты прав ребенка (статья 135, 462);";
в части второй слова "и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей," исключить;
в части 2-1 слова ", организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность," исключить;
часть третью дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) должностные лица органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в отношении сотрудников, работников и военнослужащих органов национальной безопасности Республики Казахстан (статьи 437, 440 (части первая и вторая), 444 (часть вторая)).";
154) в статье 810:
в части второй:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) когда санкцией применяемой статьи или части статьи предусмотрены иные виды взыскания, за исключением предупреждения;";
в подпункте 6) слова "настоящего Кодекса." заменить словами "настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) совершения административных коррупционных правонарушений.";
155) статью 811 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. В случае ненадлежащего применения порядка сокращенного производства по делу об административном правонарушении, дела, рассмотренные по правилам настоящей главы, могут быть пересмотрены по протесту прокурора в общем порядке в течение года со дня принятия решения о применении сокращенного производства.";

"42) көмірсутектер саласындағы уәкілетті органның (170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктері), 171 (екінші және үшінші бөліктері (тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын асыру бойынша), 356 (он төртінші бөлігі), 462 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 463-баптар;);";
49), 50) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"49) бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi органның (127-1, 134, 409 (7-8 бөлігі), 462, 463-баптар);
50) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарының (134, 145, 156-1, 294 (бірінші және екінші бөліктері), 381-1, 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 453, 462, 463, 489-1, 490-баптар);";
60) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"60) Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның (154, 173, 462-баптар (үшінші және төртінші бөліктер), 465, 661, 681-баптар);";
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"65) баланың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның (135, 462-баптар;);";
екінші бөліктегі "және банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға" деген сөздер алып тасталсын;
2-1-бөліктегі ", микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілер мен қызметшілеріне қатысты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті лауазымды адамдарының (437, 440 (бірінші және екінші бөліктері), 441, 444 (екінші бөлігі)-баптары) құқығы бар."
154) 810-бапта:
екінші бөлікте
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ескерту жасауды қоспағанда, қолданылатын баптың немесе баптың бір бөлігінің нормасының санкциясында өзге де жаза түрлері көзделген;";
6) тармақшадағы "әкімшілік құқықбұзушылықтар туралы хаттамалар жасаған жағдайда қолданылмайды" деген сөздер "әкімшілік құқықбұзушылықтар туралы хаттамалар жасаған" деген сөздермен ауыстырылсын.
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасаған жағдайда қолданылмайды.";
155) 811-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацында "адам" сөзі "тұлға сөзімен ауыстырылсын";
бірінші бөліктің екінші абзацында "адамның" сөзі "тұлғаның" сөзімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қысқартылған іс жүргізу тәртібі тиісінше қолданылмаған жағдайда, осы тараудың қағидалары бойынша қаралған істер қысқартылған іс жүргізуді қолдану туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жыл ішінде жалпы тәртіппен прокурордың наразылығы бойынша қайта қаралуы мүмкін.";

156) статью 817 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае введения чрезвычайного положения в Республике Казахстан или в отдельных ее местностях срок рассмотрения дела об административном правонарушении может быть приостановлен до прекращения чрезвычайного положения.";
157) в статье 822:
в подпункте 1) части первой после слова "лица" дополнить словами "или наименование органа,";
в части четвертой после слова "подписи" дополнить словами "органа (должностного лица),";
158) часть первую статьи 823 изложить в следующей редакции:
"1. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется незамедлительно по окончании рассмотрения дела, за исключением случаев неиспользования или ненадлежащего использования права, предусмотренного частью второй статьи 811 КоАП.
В таких случаях направляется текстовое сообщение на абонентский номер сотовой связи, указанный собственником (владельцем) транспортного средства на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационном сервисе уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов, о переводе суммы штрафа, указанной в санкции статьи Особенной части настоящего Кодекса.";
159) статью 826-3 дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае введения чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан или в отдельных ее местностях срок рассмотрения жалобы, протеста на постановление по делу об административном правонарушении может быть приостановлен до прекращения чрезвычайного положения.";
160) в статье 827:
в абзаце первом части первой:
слово "действием" заменить "действиям";
после слово "составлению" дополнить словом "(несоставлению)";
после слов "об административном правонарушении" дополнить словами "в случае указания сведений, не соответствующих фактическим данным и обстоятельствам";
дополнить часть восьмой следующего содержания:
"8. В случае принятия решения по делу об административном правонарушении, жалобы на действия (бездействие) и решения должностного лица, осуществляющего производство по административному делу, судьей оставляются без рассмотрения и выносится определение о возвращении жалобы.";
161) в статье 829:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Рассматривая жалобу, судья или орган (должностное лицо) обязаны всесторонне проверить изложенные в ней доводы, при необходимости истребовать дополнительные материалы, получить от соответствующих должностных лиц, физических и юридических лиц пояснения относительно обжалуемых действий (бездействия) и решений.
Жалоба, поданная на момент рассмотрения дела об административном правонарушении, передается другому судье, органу (должностному лицу), в производстве которого находится дело для их совместного рассмотрения, о чем выносится определение.";

156) 817-бап мынадай мазмұндағы 2-1 бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасында немесе оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай енгізілген жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау мерзімі төтенше жағдай тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұруы мүмкін.";
157) 822-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы "тегі, аты-жөні" деген сөздерден кейін "немесе органның атауы," деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлікте "қаулы шығарған" деген сөздерден кейін "органның (лауазымды адамның)" деген сөздермен толықтырылсын.;
158) 823-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. ӘҚБтК-нің 811-бабының екінші бөлігінде көзделген құқықты пайдаланбау немесе тиісінше пайдаланбау жағдайларын қоспағанда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы істі қарау аяқталғаннан кейін дереу жарияланады.
Мұндай жағдайларда көлік құралының меншік иесі (иеленушісі) "электрондық үкімет" веб-порталында және (немесе) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық сервисінде көрсеткен ұялы байланыстың абоненттік нөміріне осы Кодекстің Ерекше бөлігінің санкциясында көрсетілген айыппұл сомасын аудару туралы мәтіндік хабарлама жіберіледі.";
159) 826-3-бап мынадай мазмұндағы 5-1-бөлікпен толықтырылсын:
"5-1. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында немесе оның жекелеген жергілікті жерлерінде төтенше жағдай енгізілген жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға шағымды, наразылықты қарау мерзімі төтенше жағдай тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұруы мүмкін.";
160) 827-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
"адам" деген сөздерден кейін "нақты деректерге және мән-жайларға сәйкес келмейтін мәліметтер көрсетілген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
"әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың" деген сөздерден кейін "жасалуы" деген сөзбен толықтырлысын;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешім қабылданған жағдайда, әкімшілік іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды адамның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдарды судья қараусыз қалдырады және шағымды қайтару туралы ұйғарым шығарады.";
161) 829-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұнда жазылсын:
"1. Шағымды қарай отырып, судья немесе орган (лауазымды адам) онда баяндалған дәлелдерді жан-жақты тексеруге, қажет болған жағдайда қосымша материалдарды талап етуге, тиісті лауазымды адамдардан, жеке және заңды тұлғалардан шағымданатын әрекеттерге (әрекетсіздікке) және шешімдерге қатысты түсініктемелер алуға міндетті.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде берілген шағым іс жүргізуінде оларды бірлесіп қарау үшін іс жатқан басқа судьяға, органға (лауазымды адамға) беріледі, ол туралы ұйғарым шығарылады.";

дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Срок рассмотрения жалобы на действия (бездействия) и решения органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении, может быть приостановлен в случаях действия непреодолимой силы, препятствующего дальнейшему производству по делу.";
162) в статье 829-5:
часть третью после слов "Республики Казахстан," дополнить словами "а также за нарушение режима чрезвычайного положения";
часть четвертую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Срок рассмотрения дела, жалобы, протеста может быть приостановлен в случаях назначения экспертизы, привода, а также действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему производству по делу.";
163) часть вторую статьи 829-10 изложить в следующей редакции:
"2. При рассмотрении дела, жалобы, протеста проверяются законность и обоснованность возбуждения дела об административном правонарушении, вынесенных постановлений по имеющимся в деле, дополнительно представленным материалам, а также принимается решение по доводам жалобы, поданных в соответствии с абзацем вторым части первой статьи 829 настоящего Кодекса.
Суд не связан с доводами и обстоятельствами дела, жалобы, протеста и проверяет дело в полном объеме, при этом он вправе устанавливать новые факты и исследовать новые доказательства.
При рассмотрении дела, жалобы, протеста суд может изменить юридическую квалификацию деяния только в пределах статьи или части статьи Особенной части раздела 2 настоящего Кодекса, по которой возбуждено административное производство. Изменение квалификации деяния допускается только при условии улучшения положения лица, привлеченного к административной ответственности.";
164) статью 829-12 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) сведения об отложении или продлении рассмотрения дела, жалобы, протеста.";
165) часть вторую статьи 829-13 дополнить двенадцатым абзацем следующего содержания:
"Решение суда об отложении судебного заседания или продлении сроков рассмотрения дела об административном правонарушении заносится в краткий протокол судебного заседания.";
166) в части второй статьи 829-14:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В постановлении суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан также указывается срок, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан.";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Постановление суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан может быть обжаловано, а также пересмотрено по апелляционному ходатайству прокурора вышестоящим судом в порядке, предусмотренном главой 45 настоящего Кодекса.";

2-1-бөлік абзацпен толықтырылсын:
"2-1. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне жасалған шағымды қарау мерзімі іс бойынша одан әрі іс жүргізуге кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсері болған жағдайларда тоқтатыла тұруы мүмкін.";
162) 829-5-бапта:
үшінші бөлікте "шығарып жіберуге алып келетін" деген сөзден кейін "сондай-ақ төтенше жағдай режимін бұзғаны үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сараптама тағайындалған, күштеп әкелінген жағдайда, сондай-ақ іс бойынша одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әрекеті болған жағдайларда істі, шағымды, наразылықты қарау мерзімі тоқтатыла тұруы мүмкін.";
163) 829-10-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Істі, шағымды, наразылықты қарау кезінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қозғалуының, істегі бар және қосымша ұсынылған материалдар бойынша шығарылған қаулылардың заңдылығы мен негізділігі тексеріледі, сондай-ақ осы Кодекстің 829-бабы бірінші бөлігінің екінші абзацына сәйкес берілген шағымның дәлелдері бойынша шешім қабылданады.
Сот істің, шағымның, наразылықтың дәлелдерімен және мән-жайларымен байланысты емес және істі толық көлемде тексереді, бұл ретте ол жаңа фактілерді анықтауға және жаңа дәлелдемелерді зерттеуге құқылы.
Сот істі, шағымды, наразылықты қарау кезінде әкімшілік іс жүргізу қозғалған осы Кодекстің 2-бөлігінің Ерекше бөлігінің бабы немесе бабы бөлігі шегінде ғана іс-әрекеттің заңдық саралауын өзгерте алады. Әрекеттің саралануын өзгертуге әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайы жақсарған жағдайда ғана жол беріледі.";
164) 829-12-бапта 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) істі, шағымды, наразылықты қарауды кейінге қалдыру немесе ұзарту.";
165) 829-13-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы он екінші абзацпен толықтырылсын:
"Сот отырысын кейінге қалдыру немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау мерзімдерін ұзарту туралы сот шешімі сот отырысының қысқаша хаттамасына енгізіледі.";
166) 829-14-баптың екінші бөлігінде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары шығарып жіберу туралы сот қаулысында шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге тиіс мерзімі де көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары шығарып жіберу туралы сот қаулысына осы Кодекстің 45-тарауында көзделген тәртіппен шағым жасалуы, сондай-ақ жоғары тұрған сот прокурордың апелляциялық өтінішхаты бойынша қайта қарауы мүмкін.";

167) статью 829-16 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. После оглашения постановления судья разъясняет правовые последствия его принятия, порядок и сроки обжалования постановления и объявляет судебное заседание закрытым.";
168) часть вторую статьи 832 изложить в следующей редакции:
"2. Подача жалобы, принесение апелляционного ходатайства прокурором улучшающего положения лица, привлеченного к административной ответственности, могут быть поданы в сроки, в течение которого лицо считается подвергнутым административному взысканию. Сроки и их значение для правильного разрешения дела проверяются судом независимо от содержания жалобы, апелляционного ходатайства прокурора.";
169) статью 834 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Постановление суда о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан в случае поступления жалобы или апелляционного ходатайства прокурора до срока, указанного судом, в течение которого иностранец или лицо без гражданства должны покинуть территорию Республики Казахстан, приостанавливается до рассмотрения жалобы или апелляционного ходатайства прокурора.";
170) часть третью статьи 835 изложить в следующей редакции:
"3. Срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора может быть приостановлен в случаях назначения экспертизы и действия непреодолимой силы, временно препятствующего дальнейшему производству по делу.
В случаях поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора может быть продлен судом, рассматривающим дело, но не более чем на десять суток. Суд обязан приостановить срок рассмотрения жалобы, апелляционного ходатайства прокурора при невозможности ее (его) рассмотрения до разрешения другого дела, рассматриваемого в гражданском, уголовном или административном судопроизводстве. Решение о продлении и (или) приостановлении срока выносится в виде мотивированного определения.";
171) часть четвертую статьи 851 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Ходатайства о внесении представления и принесении кассационного протеста, улучшающего положения лица, привлеченного к административной ответственности, могут быть поданы в течение двух лет со дня вступления в силу постановления по делу об административном правонарушении.";
172) заголовок главы 47 изложить в следующей редакции:
"Глава 47. Пересмотр вступивших в законную силу протоколов об административных правонарушениях по делам, рассмотренным в сокращенном порядке, постановлений по делам об административных правонарушениях, вступивших в законную силу, предписаний о необходимости уплаты штрафа и постановлений по результатам рассмотрения жалоб, апелляционных ходатайств, протестов прокурора на них по вновь открывшимся обстоятельствам";

167) 829-16-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Қаулы жарияланғаннан кейін судья оны қабылдаудың құқықтық салдарын, қаулыға шағым жасау тәртібі мен мерзімдерін түсіндіреді және сот отырысын жабық деп жариялайды.";
168) 832-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайын жақсартатын прокурордың шағым беруі, апелляциялық өтініш жасауы адам әкімшілік жазаға тартылған болып есептелетін мерзім ішінде берілуі мүмкін. Істі дұрыс шешу үшін мерзімдері мен олардың мәнін сот шағымның, прокурордың апелляциялық өтінішхатының мазмұнына қарамастан тексереді.";
169) 834-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберу туралы сот қаулысы шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты сот көрсеткен, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге тиіс мерзімге дейін келіп түскен жағдайда, шағым немесе прокурордың апелляциялық өтінішхаты қаралғанға дейін тоқтатыла тұрады.";
170) 835-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы бірінші абзацпен толықтырылсын:
"3. Сараптама тағайындалған жағдайда, іс бойынша одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсері жағдайларында шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімі тоқтатыла тұруы мүмкін.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қатысушылардан өтінішхаттар келіп түскен не істің мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған жағдайларда, шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімін істі қараушы сот ұзартуы мүмкін, бірақ ол он тәуліктен аспауға тиіс. Сот шағымды, прокурордың апелляциялық өтінішхатын қарау мерзімін азаматтық, қылмыстық немесе әкімшілік сот ісін жүргізуде қаралатын басқа іс шешілгенге дейін оны қарау мүмкін болмаған кезде тоқтата тұруға міндетті. Мерзімді ұзарту және (немесе) тоқтата тұру туралы шешім дәлелді ұйғарым түрінде шығарылады.";
171) 851-баптың төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның жағдайын жақсартатын кассациялық наразылық білдіру және ұсыну туралы өтінішхаттар әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы күшіне енген күннен бастап екі жыл ішінде берілуі мүмкін.";
172) 47–тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"47-тарау. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заңды күшіне енген қаулыларды, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша хаттамаларды, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларды және оларға шағымдарды, прокурордың апелляциялық өтінішхаттарын, наразылықтарын қарау нәтижелері бойынша қаулыларды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау";

173) часть первую статьи 852 изложить в следующей редакции:
"1. Протоколы об административных правонарушениях по делам, рассмотренным в сокращенном порядке, постановления по делам об административных правонарушениях, предписания о необходимости уплаты штрафа и постановления по результатам рассмотрения жалоб, протестов могут быть пересмотрены по вновь открывшимся обстоятельствам.";
174) статью 853 изложить в следующей редакции:
"Статья 853. Суды, уполномоченные органы (должностные лица), пересматривающие по вновь открывшимся обстоятельствам протоколы об административных правонарушениях по делам, рассмотренным в сокращенном порядке, постановления по делам об административных правонарушениях, предписания о необходимости уплаты штрафа и постановления по результатам рассмотрения жалоб, протестов на них
Вступившие в законную силу протокол об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановление, предписание пересматриваются по вновь открывшимся обстоятельствам судом, уполномоченным органом (должностным лицом), вынесшим это решение.
В случаях пересмотра судом протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановления, предписания органа (должностного лица) и оставления их без изменения пересмотр по вновь открывшимся обстоятельствам осуществляется судом, вынесшим данное решение.";
175) в статье 854:
в абзаце первом части первой после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
в абзаце первом части второй после слов "заявление о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делам, рассмотренным в сокращенном порядке,";
176) в статье 855:
в абзаце первом части первой после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
в подпункте 4) части второй после слов "о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
в подпункте 2) части третьей после слова "копия" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,"
177) в абзаце первом части первой статьи 856 после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";

173) 852-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша хаттамалар, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша қаулылар, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамалар және шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелерi бойынша қаулылар жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қаралуы мүмкін.";
174) 853-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"853-бап. Қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша хаттамаларды, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша қаулыларды, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқамаларды және оларға шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері бойынша қаулыларды жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарайтын соттар, уәкілетті органдар (лауазымды адамдар)
Заңды күшіне енген қаулыны, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы, нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бұл шешімді шығарған сот, уәкілетті орган (лауазымды адам) қайта қарайды.
Сот органның (лауазымды адамның) қаулысын, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттамасын, нұсқамасын қайта қараған және оларды өзгеріссіз қалдырған жағдайда, жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауды осы шешімді шығарған сот жүзеге асырады.";
175) 854-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "қаулыларды," деген сөздерден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында "қаулыны," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
176) 855-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "қаулыны," деген сөздің кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 4) тармақшасында "мән-жайлар бойынша" деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің 2) тармақшасында "қажеттігі туралы нұсқаманың," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманының," деген сөздермен толықтырылсын;
177) 856 -бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "қаулыны," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;

178) в статье 857:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 857. Возвращение заявления о пересмотре протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановления, предписания о необходимости уплаты штрафа по вновь открывшимся обстоятельствам";
в абзаце первом части первой после слов "о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
179) подпункт 3) статьи 858 после слов "основаны пересматриваемые" дополнить словами "протокол об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
180) в абзаце первом статьи 859 после слов "Заявление о пересмотре" дополнить словами "протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке,";
181) статью 860 изложить в следующей редакции:
"Статья 860. Постановление суда, уполномоченного органа (должностного лица) о пересмотре дела
1. Суд, орган (должностное лицо), рассмотрев заявление о пересмотре протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановления, предписания о необходимости уплаты штрафа по вновь открывшимся обстоятельствам, удовлетворяет заявление и отменяет протокол об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановление, предписание либо отказывает в пересмотре.
2. Решения судов, органов (должностных лиц) об отмене протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке , постановления, предписания по вновь открывшимся обстоятельствам и об отказе в удовлетворении заявления о пересмотре протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановления, предписания по вновь открывшимся обстоятельствам могут быть обжалованы и опротестованы в установленном порядке.
3. В случае отмены протокола об административном правонарушении по делу, рассмотренному в сокращенном порядке, постановления, предписания дело рассматривается судом, органом (должностным лицом) по правилам, установленным настоящим Кодексом.";
182) в части второй статьи 895 после слова "Банк" дополнить словами ", филиал банка-нерезидента Республики Казахстан";
183) часть 1-1 статьи 897 изложить в следующей редакции:
"1-1. Положение части первой настоящей статьи в части сокращения размера административного штрафа не распространяется на административные правонарушения, предусмотренные статьями 91 (частями седьмой и восьмой), 92 (частями третьей и четвертой), 92-1 (частями второй и третьей), 266, 275 (частями первой, второй, 3-1 и пятой), 278 (частями второй и третьей), 279 (частью первой), 280, 281 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой), 282 (частями третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой), 283, 460-1 (частями второй, третьей), 537, 551 настоящего Кодекса.";

178) 857- бапта:
тақырыпта "Қаулыны," деген сөзден кейін ", қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің 3) тармақшасында "қаулыны," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
179) 858-баптың 3) тармақшасында "қаулы," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттама," деген сөздермен толықтырылсын;
180) 859 – бапта "Қаулыны," деген сөзден кейін "қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы," деген сөздермен толықтырылсын;
181) 860 – бап мынадай редакцияда жазылсын:
"860-бап. Соттың, уәкілетті органның (лауазымды адамның) істі қайта қарау туралы қаулысы
1. Сот, орган (лауазымды адам) қаулыны, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы, айыппұл төлеу қажеттігі туралы нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қарап, арызды қанағаттандырады және қаулының, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманың, нұсқаманың күшін жояды не қайта қараудан бас тартады.
2. Қаулының, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманың, нұсқаманың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша күшін жою туралы және қаулыны, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманы, нұсқаманы жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы арызды қанағаттандырудан бас тарту туралы соттардың, органдардың (лауазымды адамдардың) шешімдеріне белгіленген тәртіппен шағым жасалуы және наразылық білдірілуі мүмкін.
3. Қаулының, қысқартылған тәртіппен қаралған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша хаттаманың, нұсқаманың күші жойылған жағдайда, сот, орган (лауазымды адам) істі осы Кодексте белгіленген қағидалар бойынша қарайды.";
182) 895-баптың екінші бөлігіндегі "Банк" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының резидент емес банкінің филиалы" деген сөздермен толықтырылсын;
183) 897-баптың 1-1-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Әкімшілік айыппұл мөлшерін қысқарту бөлігінде осы баптың бірінші бөлігінің ережесі осы Кодекстің 91 (жетінші және сегізінші бөліктерінде), 92 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 92-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 266, 275 (бірінші, екінші, 3-1 және бесінші бөліктерінде), 278 (екінші және үшінші бөліктерінде), 279 (бірінші бөлігінде), 280, 281 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы бөліктерінде) 282 (үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші бөліктерінде), 283, 460-1 (екінші, үшінші бөліктерінде) 537, 551-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарға қолданылмайды.";

184) дополнить статьей 914-1 следующего содержания:
"Статья 914-1. Исполнение постановления о выполнении общественных работ
1. Постановление суда о привлечении лица к общественным работам подлежит исполнению после вступления его в законную силу.
2. Виды общественных работ и перечень организаций, в которых должны исполняться общественные работы, определяются местными исполнительными органами.
3. Местные исполнительные органы:
1) в течение трех рабочих дней с момента поступления постановления суда вызывают правонарушителя, заполнют его личные данные, разъясняют ему права и обязанности, порядок исполнения общественных работ, а также направляют уведомление в организации о направлении к ним лица для выполнения общественных работ;
2) составляют график и периодичность выполнения общественных работ;
3) осуществляют контроль за исполнением правонарушителем общественных работ;
4) уведомляют органы внутренних дел об уклонении лица от выполнения общественных работ.
4. Организация:
1) составляет акты выполненных работ, ведет табель отработанных часов;
2) ежеквартально предоставляет в местные исполнительные органы отчет об исполнении общественных работ.
5. Лицо, на которое наложено административное взыскание в виде общественных работ, обязано:
соблюдать установленные настоящим Кодексом условия и порядок выполнения общественных работ;
выполнять работы, организуемые местными исполнительными органами;
уведомлять местные исполнительные органы о перемене места жительства.
6. В продолжительность общественных работ не включается время проезда лица к месту общественных работ и обратно.";
185) часть первую статьи 916 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства приостанавливается в случае, предусмотренном частью 4 статьи 834 настоящего Кодекса.";
186) в подпункте 2) абзаца первого статьи 917 после слова "пятой" дополнить словами ", шестой и седьмой".
Статья 2. Нормы подпункта 12) части первой статьи 44, частей третьей и 3-1 статьи 275 вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

184) мынадай мазмұндағы 914-1-баппен толықтырылсын:
"914-1-бап. Қоғамдық жұмыстарды орындау туралы қаулыны орындау
1. Тұлғаның қоғамдық жұмыстарға тарту туралы сот қаулысы ол заңды күшіне енгеннен кейін орындалуға тиіс.
2. Қоғамдық жұмыстардың түрлерін және қоғамдық жұмыстар орындалуы тиіс ұйымдардың тізбесін жергілікті атқарушы органдар айқындайды.
3. Жергілікті атқарушы органдар:
1) сот қаулысы келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде құқық бұзушыны шақырады, оның жеке деректерін толтырады, оған құқықтары мен міндеттерін, қоғамдық жұмыстарды орындау тәртібін түсіндіреді, сондай-ақ қоғамдық жұмыстарды орындау үшін тұлғаны ұйымға хабарлама жібереді;
2) қоғамдық жұмыстарды орындау кестесі мен кезеңділігін жасайды;
3) құқық бұзушының қоғамдық жұмыстарды орындауын бақылауды жүзеге асырады;
4) адамның қоғамдық жұмыстарды орындаудан жалтарғаны туралы Ішкі істер органдарын хабардар етеді.
4. Ұйымдар:
1) орындалған жұмыстардың актілерін жасайды, жұмыс істеген сағаттардың табелін жүргізеді;
2) тоқсан сайын жергілікті атқарушы органдарға қоғамдық жұмыстардың орындалуы туралы есеп береді.
5. Қоғамдық жұмыстар түрінде әкімшілік жаза қолданылған адам:
осы Кодексте белгіленген қоғамдық жұмыстарды орындау шарттары мен тәртібін сақтау;
жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын жұмыстарды орындау;
тұрғылықты жерінің өзгергені туралы жергілікті атқарушы органдарға хабарлау.
6. Қоғамдық жұмыстардың ұзақтығына тұлғаның қоғамдық жұмыстар орнына бару және кері қайту уақыты кірмейді.";
185) 916-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан әкімшілік жолмен шығарып жіберу туралы қаулыны орындау осы Кодекстің 834-бабының 4-бөлігінде көзделген жағдайда тоқтатыла тұрады.";
186) 917-баптың бірінші абзацының 2) тармақшасындағы "бесінші" деген сөзден кейін "алтыншы және жетінші" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап. 44-бабы бірінші бөлігінің 12) тармағы, 275-баптың үшінші және 3-1 бөліктерінің нормалары 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс
күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті