Об утверждении национального проекта в области связи "Доступный Интернет"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2023 года № 949.
В соответствии с пунктом 85 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый национальный проект в области связи "Доступный Интернет" (далее – национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию национального проекта:
1) принять меры по реализации национального проекта;
2) представлять информацию в Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан о ходе исполнения национального проекта согласно Системе государственного планирования в Республике Казахстан.
3. Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить координацию, мониторинг и методологическое сопровождение национального проекта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 октября 2023 года № 949
Национальный проект в области связи
"Доступный Интернет" Оглавление
Наименование
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Текущая ситуация в области телекоммуникаций
Раздел 3. Цель и задачи национального проекта
Раздел 4. Финансирование национального проекта
Приложение. План действий по реализации национального проекта в области связи "Доступный Интернет"
Раздел 1. Паспорт
1
Наименование
Национальный проект в области связи "Доступный Интернет" (далее – национальный проект)
2
Основание для разработки национального проекта
Пункт 85 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 790
3
Цель национального проекта
Обеспечение населения и субъектов предпринимательства высокоскоростным доступом к сети Интернет (≥ 100 Мбит/с)
4
Срок реализации
2023 – 2027 годы
5
Общий объем финансирования, необходимый для реализации национального проекта (с указанием источников и объема финансирования)
Всего: 1499333378 тыс. тенге, в том числе:
177554803 тыс. тенге – за счет средств республиканского бюджета;
6100000 тыс. тенге – за счет местного бюджета
1315678575 тыс. тенге – внебюджетные средства.
В разрезе годов:
в 2023 году – 87767267 тыс. тенге;
в 2024 году – 303719567 тыс. тенге;
в 2025 году – 363572289 тыс. тенге;
в 2026 году – 385989711 тыс. тенге;
в 2027 году – 358284544 тыс. тенге.
6
Наименование разработчика национального проекта
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
7
Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию национального проекта
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан,
Министерство национальной экономики Республики Казахстан,
Министерство финансов Республики Казахстан,
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан,
Министерство транспорта Республики Казахстан,
Министерство просвещения Республики Казахстан,
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан,
местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию);
акционерное общество "Казахтелеком" (по согласованию);
операторы связи (по согласованию).
8
Руководитель национального проекта
Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан Мусин Б.Б.
9
Куратор национального проекта
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан Скляр Р.В.
10
Ожидаемые результаты

Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 27 қазандағы № 949 қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 85-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі ұлттық жобаны үйлестіруді, мониторингтеуді және әдіснамалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 27 қазандағы
№ 949 қаулысымен
бекітілген
Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасы
Мазмұны
Атауы
Бет
1-бөлім. Паспорт
1-2
2-бөлім. Телекоммуникация саласындағы ағымдағы жағдай
3-6
3-бөлім. Ұлттық жобаның мақсаты мен міндеттері
6-13
4-бөлім. Ұлттық жобаны қаржыландыру
13
Қосымша. Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
1-бөлім. Паспорт
1
Атауы
Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба)
2
Ұлттық жобаны әзірлеу үшін негіз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 85-тармағы
3
Ұлттық жобаның мақсаты
Халықты және кәсіпкерлік субъектілерін Интернет желісіне жоғары жылдамдықты қолжетімділікпен қамтамасыз ету (≥100 Мбит/с)
4
Іске асыру мерзімі
2023 – 2027 жылдар
5
Ұлттық жобаны іске асыруға қажетті қаржыландырудың жалпы көлемі (қаржыландыру көздері мен көлемін көрсете отырып)
Барлығы: 1032345937 мың теңге, оның ішінде:
325171937 мың теңге – республикалық бюджет қаражаты есебінен;
707174000 мың теңге – бюджеттен тыс қаражат есебінен.
Жылдар бөлінісінде:
2023 жылы – 87767068 мың теңге;
2024 жылы – 263700291 мың теңге;
2025 жылы – 234428940 мың теңге;
2026 жылы – 246937526 мың теңге;
2027 жылы – 199512112 мың теңге.
6
Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
7
Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі,
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі,
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі,
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі,
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі,
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі,
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары,
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (келісу бойынша),
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамы (келісу бойынша),
байланыс операторлары (келісу бойынша).
8
Ұлттық жобаның жетекшісі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрі Б.Б. Мусин
9
Ұлттық жобаның кураторы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Р.В. Скляр
10
Күтілетін нәтижелер

Уровень проникновения домашних сетей широкополосного доступа в Интернет в 2027 году – 100 %
Раздел 2. Текущая ситуация в области телекоммуникаций
Интернет и цифровые информационно-коммуникационные технологии все больше интегрируются во все сферы экономики и общества: науку, культуру, медицину, образование, бизнес, политику, технологии и производство. Эти изменения становятся локомотивом социально-экономического развития и инноваций во всем мире.
Согласно данным Международного союза электросвязи (ITU) количество человек, пользующихся Интернетом, по всему миру в 2021 году превысило отметку в 4,9 млрд по сравнению с 4,1 млрд человек в 2019 году.
Рост количества интернет-пользователей, соответственно, приводит к увеличению объема информации, передаваемой ими через сеть. Так, общий интернет-трафик за последние 2 года вырос в 1,5 раза.
На ускорение процессов цифровизации повлияла наряду с технологическими трендами пандемия COVID-19. Переход на удаленную работу и онлайн-обучение дал новый импульс активному использованию гражданами и бизнесом возможностей социальных сетей, различных цифровых платформ в режиме видеоконференций.
В свою очередь цифровая трансформация с бесконтактным взаимодействием с гражданами и бизнесом повлекла нагрузку на имеющуюся информационную телекоммуникационную инфраструктуру.
В этой связи правительствами большинства стран были одобрены планы по организации соединений с пропускной способностью от 50 до 100 Мбит/с.
В целом пандемия COVID-19 выявила необходимость развития надежной, доступной для всех слоев населения и безопасной телекоммуникационной инфраструктуры с применением новых технологий.

2027 жылы кең жолақты қолжетімділіктегі үй желілерінің Интернетке ену деңгейі – 100 %
2-бөлім. Телекоммуникация саласындағы ағымдағы жағдай
Интернет және цифрлық ақпараттық-коммуникациялық технологиялар экономика мен қоғамның барлық салаларына: ғылымға, мәдениетке, медицинаға, білімге, бизнеске, саясатқа, технология мен өндіріске барынша интеграциялануда. Бұл өзгерістер бүкіл әлемде әлеуметтік-экономикалық даму мен инновацияның локомотивіне айналуда.
Халықаралық электр байланысы одағының (ITU) деректеріне сәйкес бүкіл әлем бойынша Интернетті пайдаланатын адамдар саны 2019 жылғы 4,1 миллиард адаммен салыстырғанда 2021 жылы 4,9 миллиард деңгейінен асып түсті.
Интернет-пайдаланушылар санының өсуі, тиісінше, желі арқылы олар жіберетін ақпарат көлемінің ұлғаюына алып келеді. Мәселен, соңғы 2 жылда жалпы интернет-трафик 1,5 есеге өсті.
Цифрландыру процестерінің жеделдеуіне технологиялық трендтермен қатар COVID-19 пандемиясы әсер етті. Қашықтан жұмыс істеуге және онлайн- оқытуға көшу азаматтар мен бизнестің бейнеконференция режимінде әлеуметтік желілердің, түрлі цифрлық платформалардың мүмкіндіктерін белсенді пайдалануына жаңа серпін берді.
Өз кезегінде азаматтармен және бизнеспен контактісіз өзара іс-қимыл арқылы цифрлық трансформация қолда бар ақпараттық телекоммуникациялық инфрақұрылымға жүктеме түсуіне әкеп соқты.
Осыған байланысты көптеген елдердің үкіметтері өткізу қабілеті 50-ден 100 Мбит/с-қа дейінгі қосылыстарды ұйымдастыру жоспарларын мақұлдады.
Жалпы COVID-19 пандемиясы халықтың барлық топтары үшін сенімді, қолжетімді және жаңа технологияларды қолдана отырып, қауіпсіз телекоммуникациялық инфрақұрылымды дамыту қажеттігін көрсетті.

Согласно прогнозам экспертов через 10 лет до 70 % продукции и услуг в мире будут базироваться на цифровых платформенных моделях, что также актуализирует вопрос проведения модернизации IT-инфраструктуры.
Сегодня Казахстан входит в топ-30 рейтинга самых оцифрованных государств Организации Объединенных Наций. Вместе с тем, в рамках подиндекса "Телекоммуникационная инфраструктура" Казахстан занимает 65 место.
При этом в настоящее время значительно растут темпы использования интернет-трафика в связи с ростом цифровой экономики, развлекательного контента, выходом бизнеса в виртуальное общение, т.е. переходом экономической деятельности на платформенную модель.
При условиях бурного ежедневного роста и увеличения продолжительности интернет-сессий из года в год увеличивается объем потребляемого трафика.
Рост пользователей социальных сетей и видеосервисов растет не только в нашей стране, но и во всем мире.

Сарапшылардың болжамына сәйкес 10 жылдан кейін әлемдегі өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің 70 %-ы цифрлық платформалық модельдерге негізделетін болады, бұл да IT-инфрақұрылымға жаңғырту жүргізу мәселесін өзектілендіреді.
Бүгінде Қазақстан Біріккен Ұлттар Ұйымының ең цифрланған мемлекеттер рейтингінің үздік 30-дығына кіреді. Сонымен қатар "Телекоммуникациялық инфрақұрылым" кіші индексі аясында Қазақстан 65-орында.
Бұл ретте қазіргі уақытта цифрлық экономиканың, ойын-сауық контентінің өсуіне, бизнестің виртуалды байланысқа шығуына, яғни экономикалық қызметтің платформалық модельге көшуіне байланысты интернет-трафикті пайдалану қарқыны айтарлықтай өсуде.
Күнделікті қарқынды өсу және интернет-сессиялар ұзақтығының ұлғаюы жағдайында тұтынылатын трафик көлемі жылдан жылға артып келеді.
Әлеуметтік желілер мен бейнесервистерді пайдаланушылар біздің елде ғана емес, бүкіл әлемде өсуде.

Так, на 16 % вырос трафик на социальные сети и мессенджеры (2022 год к 2021 году), на 13 % – Youtube и рекордный – 101 % на TikTok.
При этом важно отметить, что сам контент становится все более трафикоемким, так как качество произведенного видео постоянно увеличивается (со времен пандемии эта цифра достигла 1000 петабайт).
По данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – БНС) в 2022 году доля пользователей сети Интернет (включая мобильный) в возрасте от 6 до 74 лет составляет 94 %, доля домохозяйств, имеющих доступ к сети Интернет, – 96,2 %.

Айталық, әлеуметтік желілер мен мессенджерлерге трафик 16 %-ға (2021 жылға қарағанда 2022 жылы), Youtube – 13 %-ға және TikTok-та рекордтық 101 %-ға өсті.
Контенттің өзі трафикті көп қажет ететінін атап өту қажет, өйткені өндірілген бейненің сапасы үнемі артып келеді (пандемия кезінен бастап бұл көрсеткіш 1000 петабайтқа жетті).
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – ҰСБ) деректері бойынша 2022 жылы 6 – 74 жас аралығындағы Интернет желісін пайдаланушылардың (мобильдіні қоса алғанда) үлесі 94 %-ды, Интернет желісіне қол жеткізе алатын үй шаруашылықтарының үлесі 96,2 %-ды құрайды.

В Казахстане насчитывается 6290 сельских населенных пунктов (далее – СНП), из которых 4858 (76 %) обеспечены мобильным широкополосным доступом к сети Интернет, в том числе по технологии 4G – 2813 СНП, 3G – 2045 СНП.
В 2601 СНП из 6290 доведены волоконно-оптические линии связи (далее – ВОЛС).
Согласно исследованию, проведенному в апреле – июне 2022 года международной компанией IDC, текущее распределение рынка среди технологий широкополосного доступа выглядит следующим образом:

Қазақстанда 6290 ауылдық елді мекен (бұдан әрі – АЕМ) бар, оның 4858-і (76 %) Интернет желісіне мобильді кең жолақты қолжетімділікпен қамтамасыз етілген, оның ішінде 4G технологиясы бойынша 2813 АЕМ, 3G-мен 2045 АЕМ қамтылған.
6290 АЕМ-нің 2601-інде талшықты-оптикалық байланыс желілері (бұдан әрі – ТОБЖ) жүргізілді.
Халықаралық IDC компаниясының 2022 жылғы сәуір – маусымда жүргізген зерттеуіне сәйкес кең жолақты технологиялар арасында нарықтың ағымдағы үлесі келесідей:

оптоволоконная домашняя связь в сельской местности составляет 18 %, в малых городах – 28 %;
доля оптоволоконной связи в крупных городах – 44 %.
В сельской местности, малых городах и пригородах в основном используется технология ADSL (по медным проводам), доля которой превышает 35 %. В крупных городах 25 % абонентов используют ADSL.
Технология ADSL позволяет одновременно передавать голос и данные на скорости до 10 Мбит/сек по обычным "медным" телефонным каналам, что не отвечает растущим потребностям населения и бизнеса.
Следует отметить, что в Казахстане плотность населения одна из самых низких в мире, менее 7 человек на квадратный километр.

ауылдық жерлердегі талшықты-оптикалық үй байланысы 18 %-ды, шағын қалаларда – 28 %-ды;
ірі қалалардағы талшықты байланыс үлесі – 44 % ды құрайды.
Ауылдық жерлерде, шағын қалаларда және қала маңында негізінен АDSL технологиясы қолданылады (мыс сымдар арқылы), оның үлесі 35 %-дан асады. Ірі қалаларда ADSL-ді абоненттердің 25 %-ы пайдаланады.
ADSL технологиясы дауыс пен деректерді бір уақытта 10 Мбит/сек жылдамдықпен "мыс" телефон арналары арқылы жіберуге мүмкіндік береді, бұл халық пен бизнестің өсіп келе жатқан сұранысын қанағаттандырмайды.
Қазақстанда халық тығыздығы әлем бойынша ең төменгілердің қатарында, бір шаршы километрге 7 адамнан кем келетінін атап өту қажет.

Вместе с тем, в соответствии с абзацем вторым пункта 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О связи" в разрешении на использование радиочастотного спектра указываются вид или стандарт связи, территория использования, тип и технические параметры используемых радиоэлектронных средств, а также обязательства по обеспечению услугами связи населенных пунктов и (или) территорий.
В настоящее время согласно налоговым льготам на радиочастотный спектр в разрешениях указаны обязательства по обеспечению услугами связи и Интернета населенных пунктов с численностью жителей более 250 человек.
Так, за последние 3 года наблюдается снижение инвестиций в отрасль связи операторами:
2020 год – 136 млрд тенге;
2021 год – 109 млрд тенге;
2022 год – 76 млрд тенге.
Это связано с тем, что операторы связи обеспечили наиболее густонаселенные пункты, представляющие экономическую выгоду, которые имеют высокий спрос на интернет-соединения из-за высокой концентрации населения и бизнеса.
Таким образом, в настоящее время города имеют более развитую сетевую инфраструктуру, включая широкополосный доступ к Интернету и мобильную связь, по сравнению с селами.
При этом даже в условиях покрытия связью городских и крупных сел не все сельскохозяйственные предприятия и агропромышленные объекты в полной мере обеспечены услугами связи, так как большинство предприятий находится за пределами сельских населенных пунктов.
Другим важным вопросом является обеспечение потребителей услуг связи качественным Интернетом.
Для решения данного вопроса уполномоченным органом утверждены показатели качества услуг связи с установлением минимальных параметров для следующих технологий: 3G – 1 Мбит/с, 4G – 5 Мбит/с, а для фиксированного (проводного) доступа к Интернету – не менее 80 % от тарифного плана.
В целях повышения ответственности операторов связи за качество предоставляемых услуг с 10 сентября 2022 года увеличены штрафы за первичное нарушение со 100 до 1000 месячных расчетных показателей (далее – МРП) и за повторное нарушение – с 200 МРП до 1500 МРП. Данные меры позволяют увеличить исполнение выписанных операторам связи предписаний по устранению выявленных нарушений.
На сегодняшний день для обеспечения территории страны измерениями показателей качества услуг фиксированного доступа к Интернету у операторов фиксированной связи в разрезе областных центров требуется дооснащение системы мониторинга качества услуг фиксированного доступа к сети Интернет.
Кроме того, одним из сдерживающих факторов развития мобильной связи в стране является радиофобия. Внедрение нового стандарта связи 5G резко увеличило количество противников установки базовых станций мобильных операторов возле жилых комплексов в связи с якобы имеющимся негативным воздействием на здоровье людей.
В соответствии с действующим законодательством на основании одного заявления жильца (радиофоба) оператор обязан демонтировать свою базовую станцию, что неизбежно ухудшает качество сигнала из-за увеличения физического расстояния между передающими устройствами и увеличения нагрузок на них.
При этом поиск альтернативных мест переустановки базовых станций занимает длительное время, особенно в условиях плотной городской застройки.

Сонымен қатар "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 6-тармағының екінші абзацына сәйкес радиожиiлiк спектрiн пайдалануға арналған рұқсатта байланыс түрі немесе стандарты, пайдаланудың аумағы, пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдардың типі мен техникалық өлшемдері, сондай-ақ елді мекендерді және (немесе) аумақтарды байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер көрсетіледі.
Қазіргі уақытта радиожиілік спектріне арналған салықтық жеңілдіктерге сәйкес рұқсаттарда тұрғындар саны 250 адамнан асатын елді мекендерді байланыс және Интернет қызметтерімен қамтамасыз ету бойынша міндеттемелер көрсетілген.
Мәселен, соңғы 3 жылда операторлардың байланыс саласына жұмсайтын инвестицияларының төмендеуі байқалады:
2020 жылы – 136 млрд теңге;
2021 жылы – 109 млрд теңге;
2022 жылы – 76 млрд теңге.
Бұл байланыс операторларының халық пен бизнестің жоғары шоғырлануына байланысты интернет-қосылысқа сұранысы жоғары экономикалық пайда алып келетін неғұрлым тығыз қоныстанған елді мекендерді қамтамасыз етуіне байланысты.
Осылайша, қазіргі уақытта ауылдармен салыстырғанда қалаларда Интернетке кеңжолақты қолжетімділік пен мобильді байланысты қоса алғанда, желілік инфрақұрылым анағұрлым дамыған.
Бұл ретте қалалық және ірі ауылдар байланыспен қамтылған жағдайда да барлық ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен агроөнеркәсіптік объектілер байланыс қызметтерімен толыққанды қамтамасыз етілмеген, өйткені кәсіпорындардың көпшілігі ауылдық елді мекендерден тысқары жерлерде орналасқан.
Тағы бір маңызды мәселе – байланыс қызметтерін тұтынушыларды сапалы Интернетпен қамтамасыз ету.
Осы мәселені шешу үшін уәкілетті орган келесідей технологиялар үшін ең төмен параметрлерді белгілей отырып, байланыс қызметтері сапасының көрсеткіштерін бекітті: 3G – 1 Мбит/с, 4G – 5 Мбит/с, ал тіркелген (сымды) Интернетке қолжетімділік үшін – тарифтік жоспардың кемінде 80 %-ы.
Көрсетілетін қызметтердің сапасы үшін байланыс операторларының жауапкершілігін арттыру мақсатында 2022 жылғы 10 қыркүйектен бастап алғашқы бұзушылық үшін айыппұлдар 100-ден 1000 айлық есептік көрсеткішке дейін (бұдан әрі – АЕК) және қайталап бұзғаны үшін 200 АЕК-тен 1500 АЕК-ке дейін ұлғайтылды. Бұл шаралар байланыс операторларына анықталған бұзушылықтарды жою бойынша жазып берілген нұсқамалардың орындалуын арттыруға мүмкіндік береді.
Бүгінгі күні ел аумағын облыс орталықтары бөлінісінде тіркелген байланыс операторларының Интернетке тіркелген қол жеткізу қызметтерінің сапа көрсеткіштерін өлшеумен қамтамасыз ету үшін Интернет желісіне тіркелген қол жеткізу қызметтерінің сапасын мониторингтеу жүйесін жете жарақтандыру талап етіледі.
Бұдан басқа, елдегі ұялы байланыстың дамуын тежейтін факторлардың бірі – радиофобия. Жаңа 5G байланысы стандартын енгізу адамдардың денсаулығына теріс әсер етеді-мыс деген түсінікке байланысты тұрғын үй кешендерінің жанында мобильді операторлардың базалық станцияларын орнатуға қарсы шығушылардың санын күрт арттырды.
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес тұрғынның (радиофобтың) бір өтініші негізінде оператор өзінің базалық станциясын демонтаждауға міндетті, бұл таратушы құрылғылар арасындағы физикалық қашықтықтың ұлғаюына және оларға жүктемелердің артуына байланысты сигналдың сапасын сөзсіз нашарлатады.
Бұл ретте базалық станцияларды қайта орнатудың балама орындарын іздеу ұзақ уақыт алады, әсіресе тығыз қала құрылысы жағдайында.

Раздел 3. Цель и задачи национального проекта
Целью национального проекта является обеспечение населения и субъектов предпринимательства высокоскоростным доступом к сети Интернет (≥ 100 Мбит/с).
Для достижения цели снижения цифрового неравенства критически важно обеспечить соответствующей инфраструктурой все сельские населенные пункты. Учитывая процесс урбанизации и сильное воздействие цифровизации на экономическое развитие страны, предусмотрена государственная поддержка в соответствии с Планом действий по реализации национального проекта (далее – План) согласно приложению к национальному проекту.
Задача 1. Развитие проводной инфраструктуры связи
В отношении дальнейшего развития фиксированного (проводного) доступа к Интернету в селах основной упор будет сделан на строительство разветвленной системы ВОЛС.
Волоконно-оптический кабель будет доведен до 3000 СНП через механизм государственно-частного партнерства, что позволит предоставить доступ к высокоскоростному Интернету для 1,2 млн человек в селах. Это в свою очередь окажет положительное воздействие на развитие сел (цифровизация здравоохранения, образования, предпринимательства и др.).
Кроме того, будет улучшена ситуация с обеспечением качественным Интернетом 2003 сельских школ.
В целях улучшения качества фиксированного (проводного) Интернета в городах и доведения высокоскоростного Интернета до домохозяйств будет проведена работа по замене медных кабелей (технология ADSL) на высокопропускные ВОЛС. В результате это позволит предоставить доступ к высокоскоростному Интернету более 170 тыс. домохозяйств в городах и повысить скорость Интернета для абонентов с 8 Мбит/с до 100 Мбит/с.
В рамках субсидирования услуг связи на сельскохозяйственных и промышленных объектах планируется обеспечение необходимыми услугами связи для цифровизации данных отраслей.
Субсидированию будут подлежать различные проекты в области цифровизации сельского хозяйства и промышленности (к примеру, внедрение "Интернета вещей" - IoT, NB IoT, LoRaWan и т.д.), что позволит оптимизировать производственные процессы, а также повысит эффективность использования ресурсов, качество и безопасность продукции.
Подобные проекты предоставляют возможность управления фермой, мониторинга и подсчета скота, метеомониторинга, мониторинга температуры и влажности, сигнализации тревожных зон, внедрения системы параллельного вождения и автономного узла связи, дистанционного управления процессами сельского хозяйства, развертывания сетей 5G на производственных объектах, создания цифровых двойников месторождений, запуска "умных" карьеров, а также других комплексных решений по цифровой оптимизации в области растениеводства, животноводства и промышленности.
Обеспечение домохозяйств высокоскоростным Интернетом в селах также планируется осуществить посредством реализации механизма субсидирования средних и малых операторов связи (субсидирование "последней мили").
В целом эффект от субсидирования видится в виде сокращения разрыва неравномерного распределения доступа к Интернету между разными социальными группами и регионами, а также обеспечит равные возможности для 800 тысяч граждан, независимо от их местоположения или социально-экономического статуса, создаст благоприятную среду для развития цифровой экономики.
Основным условием субсидирования для операторов связи является возмещение им до 50 % от инвестиционных затрат по обеспечению доступом к Интернету домохозяйств в сельских районах.
Победитель конкурса будет определяться путем выбора предложения с наименьшей суммой возмещения инвестиционных затрат и согласно требованиям обеспечит полную техническую возможность подключения к Интернету каждого домохозяйства в селах.
Задача 2. Развитие беспроводной инфраструктуры связи

3-бөлім. Ұлттық жобаның мақсаты мен міндеттері
Ұлттық жобаның мақсаты халықты және кәсіпкерлік субъектілерін Интернет желісіне жоғары жылдамдықты (≥100 Мбит/с) қолжетімділікпен қамтамасыз ету болып табылады.
Цифрлық теңсіздікті төмендету мақсатына қол жеткізу үшін барлық ауылдық елді мекендерді тиісті инфрақұрылыммен қамтамасыз ету аса маңызды. Урбанизация мен цифрландырудың елдің экономикалық дамуына әсерін ескере отырып, Ұлттық жобаға қосымшаға сәйкес іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарына (бұдан әрі – Жоспар) Ұлттық жобаны мемлекеттік қолдау көзделген.
1-міндет. Сымды байланыс инфрақұрылымын дамыту
Ауылдарда Интернетке тіркелген (сымды) қолжетімділікті одан әрі дамытуға қатысты негізгі екпін ТОБЖ тармақталған жүйесін салуға жасалатын болады.
Талшықты-оптикалық кәбіл мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі арқылы 3000 АЕМ-ге дейін жеткізіледі, бұл ауылдардағы 1,2 млн адамның жоғары жылдамдықты Интернетке қол жеткізуіне мүмкіндік береді. Бұл өз кезегінде ауылдардың дамуына (денсаулық сақтауды, білім беруді, кәсіпкерлікті цифрландыруға және т.б.) оң әсер етеді.
Бұдан басқа, 2003 ауылдық мектепті сапалы Интернетпен қамтамасыз етумен байланысты жағдай жақсарады.
Қалаларда тіркелген (сымды) Интернеттің сапасын жақсарту және жоғары жылдамдықты Интернетті үй шаруашылықтарына дейін жеткізу мақсатында мыс кәбілдерін (ADSL технологиясы) өткізгіштігі жоғары ТОБЖ-ға ауыстыру жұмысы жүргізілетін болады. Нәтижесінде бұл қалалардағы 170 мыңнан астам үй шаруашылығының жоғары жылдамдықты Интернетке қол жеткізуіне және абоненттер үшін Интернет жылдамдығын 8 Мбит/с-тан 100 Мбит/с-қа дейін арттыруға мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы және өнеркәсіптік объектілерде байланыс қызметтерін субсидиялау шеңберінде осы салаларды цифрландыру үшін қажетті байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жоспарлануда.
Ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіпті цифрландыру саласындағы түрлі жобалар (мысалы, "заттар Интернетін" – IoT, NB IoT, LoRaWan және т.б. енгізу) субсидиялауға жатады, бұл өндірістік процестерді оңтайландыруға, сондай-ақ ресурстарды пайдалану тиімділігін, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін арттыруға мүмкіндік береді.
Мұндай жобалар ферманы басқару, малды мониторингтеу және санау, метео мониторинг, температура мен ылғалдылық мониторингі, қауіпті аймақтарға орнату, параллельді жүргізу жүйесі мен автономды байланыс торабын енгізу, ауыл шаруашылығы процестерін қашықтан басқару, өндірістік объектілерде 5G желілерін орнату, кен орындарының цифрлық көшірмесін құру, "ақылды" карьерлерді, сондай-ақ өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы және өнеркәсіп саласындағы цифрлық оңтайландыру жөніндегі басқа да кешенді шешімдерді іске қосуға мүмкіндік береді.
Ауылдарда үй шаруашылықтарын жоғары жылдамдықты Интернетпен қамтамасыз етуді орта және шағын байланыс операторларын субсидиялау тетігін ("соңғы мильді" субсидиялау) іске асыру арқылы да жүзеге асыру жоспарлануда.
Жалпы субсидиялаудың әсері әртүрлі әлеуметтік топтар мен өңірлер арасында Интернетке қолжетімділікті әркелкі бөлудің алшақтығын қысқарту түрінде көрініс табады, сондай-ақ орналасқан жеріне немесе әлеуметтік-экономикалық мәртебесіне қарамастан 800 мың азамат үшін тең мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді, цифрлық экономиканы дамыту үшін қолайлы орта жасайды.
Байланыс операторлары үшін субсидиялаудың негізгі шарты ауылдық аудандардағы үй шаруашылықтарының Интернетке қолжетімділігін қамтамасыз ету жөніндегі инвестициялық шығындардың 50 %-ына дейін өтеу болып табылады.
Конкурс жеңімпазы инвестициялық шығындарды өтеудің ең аз сомасы бар ұсынысты таңдау арқылы және талаптарға сәйкес айқындалатын болады, ауылдардағы әрбір үй шаруашылығын Интернетке қосудың толық техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
2-міндет. Сымсыз байланыс инфрақұрылымын дамыту

Подключение базовых станций сотовых операторов через спутник не позволяет предоставлять качественный Интернет и соответствовать минимальным требованиям по скорости (3G – 1 Мб/с, 4G – 5 Мб/с).
В связи с этим местные исполнительные органы построят антенно-мачтовые сооружения и подведут электроэнергию для перехода со спутника на наземную инфраструктуру.
В рамках выданных разрешений на использование радиочастотного спектра будут пересмотрены обязательства по обеспечению сельских населенных пунктов доступом к мобильному Интернету по технологии 4G в рамках налоговых льгот.
Предусматривается организация спутниковых каналов связи для обеспечения доступа к высокоскоростному Интернету в малонаселенных сельских пунктах. Данная организация будет осуществляться с использованием ресурсов космической системы связи. Целью этой инициативы является предоставление доступа к Интернету в селах, где в настоящее время отсутствует возможность проводного Интернета из-за удаленности или сложностей географии местности. В частности, в настоящее время насчитывается более 500 таких сел.
Потенциальными поставщиками спутникового Интернета будут рассмотрены технологии обеспечения Интернетом таких компаний, как акционерное общество "Республиканский центр космической связи" (национальный оператор спутниковой связи) и операторов негеостационарных спутниковых технологий (OneWeb, SES, SpaceX и др.).
Ожидается, что в качестве технологии абонентского доступа в данных селах для населения будут созданы общественные точки доступа к Интернету по технологии Wi-Fi.
Важным условием для дальнейшего развития телекоммуникационного рынка страны также является стремление государства к переходу на новые перспективные технологии в соответствии с общемировыми технологическими трендами. К примеру, в настоящее время таким трендом является запуск технологии мобильной связи пятого поколения – 5G.
Создание инфраструктуры для сетей мобильной связи 5G в столице, городах республиканского значения и областных центрах страны гарантирует доступность сотовой связи нового поколения.
Согласно лицензионным обязательствам акционерное общество "Kcell" (торговая марка Kcell/Activ) и товарищество с ограниченной ответственностью "Мобайл телеком – Сервис" (торговая марка Tele2/Altel 4G) обеспечат к 2027 году охват городов Астаны, Алматы и Шымкента технологией 5G на 75 %, а областных центров – на 60 %.
Локации и территории для покрытия технологией 5G будут определены с учетом мест с массовым скоплением людей.
Внедрение технологии 5G предоставит высокоскоростной доступ к Интернету, что позволит ускорить развитие цифровой экономики и улучшить условия работы современных технологических компаний. Это способствует увеличению производительности и конкурентоспособности экономики и в целом принесет в страну новые инвестиции и технологические разработки.
Быстрый обмен информацией и большие объемы передачи данных позволят создать более безопасные системы связи и мониторинга, что особенно важно для управления критической инфраструктурой и национальной безопасности.
В рамках обеспечения услугами связи и доступом к Интернету на республиканских и областных автодорогах местными исполнительными органами и операторами сотовой связи будут проведены работы по строительству более 400 антенно-мачтовых сооружений с подводом электроэнергии и установкой базовых станций сотовых операторов.
Как конечный результат от реализации данных мероприятий республиканские и основные областные дороги будут обеспечены связью и доступом к Интернету, что также создает условия обеспечения безопасности.
В то же время установка опор двойного назначения позволит решить важнейшие факторы, влияющие на низкое качество связи в городах и крупных районных центрах. Это особенно важно, учитывая, что одной из актуальных вопросов на сегодняшний день является распространенная радиофобия среди граждан, которая затрудняет развитие современных коммуникационных технологий.
В перспективе потребность в установке базовых станций следующего поколения 5G возрастет в несколько раз, так как данный стандарт связи требует более плотного покрытия базовыми станциями в целях обеспечения высоких скоростей передачи данных.
Задача 3. Увеличение транзитного потенциала и создание регионального дата хаба
В соответствии с предвыборной программой Президента Республики Казахстан Токаева К.К. "Справедливый Казахстан – для всех и для каждого. Сейчас и навсегда" реализуется комплекс мер по становлению Казахстана цифровым региональным хабом, включающий в себя строительство мощных центров обработки данных, прокладку трансграничных оптоволоконных магистралей и актуализацию законодательства для привлечения крупнейших международных IT-компаний.
Реализация проекта по строительству ВОЛС по дну Каспийского моря между Казахстаном и Азербайджаном предусматривает транзит трафика по территории Казахстана и подводному кабелю до Азербайджана с дальнейшим выходом в Европу (через Грузию – Черное море – Болгарию – Словакию в Германию).
В рамках данного проекта заключено двустороннее межправительственное соглашение между Казахстаном и Азербайджаном по содействию в совместной прокладке оптики по дну Каспийского моря.

Ұялы операторлардың базалық станцияларын спутник арқылы қосу сапалы Интернетті қамтамасыз етуге және жылдамдық бойынша ең төмен талаптарға (3G – 1 Мб/с, 4G – 5 Мб/с) сай болуға мүмкіндік бермейді.
Осыған байланысты жергілікті атқарушы органдар антенна-діңгекті құрылыстар салады және спутниктен жерүсті инфрақұрылымына өту үшін электр энергиясын жеткізеді.
Радиожиілік спектрін пайдалануға берілген рұқсаттар шеңберінде ауылдық елді мекендерді салықтық жеңілдіктер шеңберінде 4G технологиясы бойынша мобильді Интернетке қолжетімділікпен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер қайта қаралатын болады.
Халқы аз ауылдық елді мекендерде жоғары жылдамдықты Интернетке қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін спутниктік байланыс арналарын ұйымдастыру көзделеді. Мұндай ұйымдастыру ғарыштық байланыс жүйесінің ресурстарын пайдалана отырып жүзеге асырылатын болады. Бастаманың мақсаты – қазіргі уақытта шалғайда орналасуына немесе жердің географиялық күрделілігіне байланысты сымды Интернет жүргізуге мүмкіндігі жоқ ауылдарды Интернетке қолжетімділікті ұсыну. Атап айтқанда, қазіргі уақытта осындай 500-ден астам ауыл бар.
Спутниктік Интернеттің әлеуетті жеткізушілері "Республикалық ғарыштық байланыс орталығы" акционерлік қоғамы (ұлттық спутниктік байланыс операторы) сияқты компаниялардың және геостационарлық емес спутниктік технологиялар операторларының (OneWeb, SES, SpaceX және т.б.) Интернетпен қамтамасыз ету технологияларын қарастыратын болады.
Осы ауылдарда халық үшін абоненттік қол жеткізу технологиясы ретінде Wi-Fi технологиясы бойынша Интернетке қол жеткізудің қоғамдық нүктелері құрылады деп күтілуде.
Елдің телекоммуникациялық нарығын одан әрі дамытудың маңызды шарты мемлекеттің жалпы әлемдік технологиялық трендтерге сәйкес жаңа перспективалы технологияларға көшуге ұмтылуы да болып табылады. Мысалы, қазіргі уақытта мұндай тренд бесінші буындағы ұялы байланыс технологиясын – 5G іске қосу болып табылады.
Еліміздің елордасында, республикалық маңызы бар қалаларда және облыс орталықтарында 5G ұялы байланыс желілері үшін инфрақұрылым құру жаңа буындағы ұялы байланыстың қолжетімділігіне кепілдік береді.
Лицензиялық міндеттемелерге сәйкес "Kcell" акционерлік қоғамы (Kcell/Activ сауда маркасы) және "Мобайл телеком – Сервис" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Tele2/Altel сауда маркасы) 2027 жылға қарай Астана, Алматы және Шымкент қалаларын 5G технологиясымен 75 %-ға, ал облыс орталықтарын 60 %-ға қамтамасыз етеді.
5G технологиясымен қамтуға арналған локациялар мен аумақтар адамдар көп жиналатын орындарды ескере отырып айқындалатын болады.
5G технологиясын ендіру Интернетке жоғары жылдамдықты қол жеткізуді қамтамасыз етеді, бұл цифрлық экономиканың дамуын жеделдетуге және заманауи технологиялық компаниялардың жұмыс жағдайларын жақсартуға мүмкіндік береді. Бұл экономиканың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді және тұтастай алғанда елге жаңа инвестициялар мен технологиялық әзірлемелерді алып келеді.
Жылдам ақпарат алмасу және деректерді берудің үлкен көлемі анағұрлым қауіпсіз байланыс және мониторингтеу жүйелерін құруға мүмкіндік береді, мұның әсіресе, сындарлы инфрақұрылымды басқару және ұлттық қауіпсіздік үшін маңызы зор.
Республикалық және облыстық автожолдарда байланыс қызметтерімен және Интернетке қолжетімділікпен қамтамасыз ету шеңберінде жергілікті атқарушы органдар мен ұялы байланыс операторлары электр энергиясын жеткізіп және байланыс операторларының базалық станцияларын орната отырып, 400-ден астам антенна-діңгекті құрылыстар салу жұмыстарын жүргізетін болады.
Осы іс-шараларды іске асырудың түпкілікті нәтижесі ретінде республикалық және негізгі облыстық жолдар байланыспен және Интернетке қолжетімділікпен қамтамасыз етілетін болады, бұл да қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жағдай жасайды.
Сонымен қатар қосарланған мақсаттағы тіреуіштерді орнату қалалар мен ірі аудан орталықтарындағы байланыстың төмен сапасына әсер ететін аса маңызды факторларды шешуге мүмкіндік береді. Қазіргі кезде азаматтар арасында радиофобия кең таралып заманауи коммуникациялық технологияларды дамытуды қиындататын өзекті мәселелердің бірі болып табылатынын ескерсек, бұл өте маңызды.
Перспективада 5G базалық станцияларын орнату қажеттігі бірнеше есе артады, өйткені бұл байланыс стандарты деректерді берудің жоғары жылдамдығын қамтамасыз ету мақсатында базалық станцияларды анағұрлым тығыз орналастыруды талап етеді.
3-міндет. Транзиттік әлеуетті ұлғайту және өңірлік дата-хаб құру
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың "Әділетті Қазақстан: бәріміз және әрқайсымыз үшін. Қазір және әрдайым" атты сайлауалды бағдарламасына сәйкес Қазақстанның цифрлық өңірлік хабқа айналуы жөніндегі шаралар кешені іске асырылуда, ол қуатты деректер өңдеу орталықтарын салуды, трансшекаралық талшықты-оптикалық магистральдар төсеуді және аса ірі халықаралық IT-компанияларды тарту үшін заңнаманы өзектілендіруді қамтиды.
Қазақстан мен Әзербайжан арасында Каспий теңізінің түбі арқылы ТОБЖ салу жөніндегі жобаны іске асыру Қазақстан аумағы бойынша және одан әрі Еуропаға (Грузия – Қара теңіз – Болгария – Словакия арқылы Германияға) шығатын Әзербайжанға дейінгі суасты кәбілі арқылы трафиктің транзитін көздейді.
Осы жоба шеңберінде Қазақстан мен Әзербайжан арасында Каспий теңізінің түбі арқылы оптиканы бірлесіп төсеуге жәрдемдесу жөнінде екіжақты үкіметаралық келісім жасалды.

Протяженность кабеля по дну Каспийского моря будет составлять около 380-400 км. Проектная емкость передачи данных не менее 4-6 терабит/с.
Также для уменьшения задержек при пропуске транзитного трафика предусматривается строительство национальной гипермагистрали по территории Казахстана с Запада на Восток.
В настоящее время 5 % трафика между Европой и Восточной Азией проходит транзитом, используя наземные каналы связи на территории России (3,5 %) и Казахстана (1,5 %). Посредством реализации указанных проектов планируется увеличить долю Казахстана в транзите трафика данных в вышеуказанном направлении до 5 % к 2027 году.
Предусматривается создание современных центров обработки данных не ниже уровня Tier-III в Казахстане. Они будут использоваться для хранения и передачи международного трафика, а также для обработки данных как для международных пользователей, так и внутри страны. Эти центры обработки данных будут обеспечивать высокий уровень надежности и безопасности для эффективной работы и хранения информации.
Реализация данного проекта будет осуществляться частными инвесторами, что поспособствует росту рынка цифровых услуг в Казахстане и других странах Центральной Азии.
Международные поставщики услуг получат возможность аренды мощностей для хранения и обработки данных от местного провайдера услуг центра обработки данных в Казахстане.
Это создаст дополнительные потоки доходов для поставщиков услуг и предоставит условия для хранения данных, управления данными, резервного копирования и восстановления данных, поддержки массовых транзакций электронной коммерции, предоставления ресурсов для развития игровых онлайн-сообществ, аналитики больших данных, машинного обучения и искусственного интеллекта и др.
Реализация данных проектов позволит обеспечить альтернативный маршрут международного транзита данных, увеличить долю Казахстана в транзите данных между Европой и Восточной Азией, а также привлечь на рынок страны крупных технологических (big–tech) компаний (таких как Microsoft, Amazon, Google, Apple, Facebook и др.).
В свою очередь, приход big–tech компаний принесет в страну международную компетенцию в цифровой трансформации и поспособствует широкомасштабному внедрению облачных технологий.
Вместе с тем, внедрение коммерческих точек обмена интернет-трафиком позволит участникам рынка интернет-услуг обмениваться интернет-трафиком напрямую без использования международных каналов связи. Это даст возможность снизить расходы участников рынка интернет-услуг и уменьшить задержки доставки контента до пользователя.
Кроме этого, коммерческие точки обмена интернет-трафиком позволят расширить разнообразие контента в сети Интернет и повысить качество оказания услуг за счет прямых соединений с международными точками обмена интернет-трафиком и сетью доставки контента международных интернет-ресурсов.
Внедрение коммерческих точек обмена интернет-трафиком означает создание специальных мест, где провайдеры интернет-услуг могут прямо соединяться друг с другом и обмениваться данными. Это позволяет им передавать информацию напрямую, минуя сложные и долгие пути через международные каналы связи.
Этот подход позволяет провайдерам устанавливать прямые связи между собой, что экономит время и ресурсы. Они могут передавать данные друг другу напрямую, без лишних промежуточных шагов. Это улучшает эффективность их сетей и позволяет сократить расходы на передачу данных.
Прямой обмен трафиком также снижает задержки в доставке информации до пользователей. Контент становится доступным быстрее и надежнее, что способствует более качественному функционированию интернет-сервисов.
Таким образом, будут расширены возможности для развития предпринимательства на рынке интернет-услуг.
Для реализации национального проекта предлагаются соответствующие изменения в нормативные правовые и иные акты в части улучшения и качественного предоставления услуг связи:
в Закон Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" касательно строительства ВОЛС при планировании, реконструкции и ремонте республиканских и областных автомобильных дорог;
в Закон Республики Казахстан "О связи":
по вопросам сдачи в аренду систем оперативно-розыскных мероприятий малым и средним операторам;
по предоставлению равного доступа операторам связи к объектам недвижимости (административные здания, бизнес-центры, жилые комплексы) и промышленным объектам для размещения ВОЛС и оборудования сотовой связи;
по субсидированию услуг связи на сельскохозяйственных и промышленных объектах;

Каспий теңізінің түбі арқылы өтетін кәбілдің ұзындығы шамамен 380-400 км құрайды. Деректер берудің жобалық сыйымдылығы кемінде 4-6 терабит/с болады.
Сондай-ақ транзиттік трафикті өткізу кезінде кідірістерді азайту үшін Қазақстан аумағы бойынша Шығыстан Батысқа қарай ұлттық гипермагистраль салу көзделеді.
Қазіргі уақытта Еуропа мен Шығыс Азия арасындағы трафиктің 5 %-ы Ресей (3,5 %) және Қазақстан (1,5 %) аумағындағы жерүсті байланыс арналарын пайдалана отырып транзитпен өтеді. Аталған жобаларды іске асыру арқылы Қазақстанның жоғарыда көрсетілген бағыттағы деректер трафигінің транзитіндегі үлесін 2027 жылға қарай 5 %-ға дейін ұлғайту жоспарлануда.
Қазақстанда Tier-III деңгейінен төмен болмайтын заманауи деректерді өңдеу орталықтарын құру көзделуде. Олар халықаралық трафикті сақтау және беру, сондай-ақ деректерді халықаралық, сол сияқты ел ішіндегі пайдаланушылар үшін де өңдеуге пайдаланылады. Бұл деректерді өңдеу орталықтары тиімді жұмыс және ақпаратты сақтау үшін сенімділік пен қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз етеді.
Бұл жобаны іске асыруды Қазақстанда және Орталық Азияның басқа да елдерінде цифрлық көрсетілетін қызметтер нарығының өсуіне ықпал ететін жеке инвесторлар жүзеге асыратын болады.
Халықаралық көрсетілетін қызметтерді берушілер Қазақстандағы жергілікті деректерді өңдеу орталығының қызмет провайдерінен деректерді сақтау және өңдеу үшін қуаттарды жалға алу мүмкіндігіне ие болады.
Бұл қызмет провайдерлері үшін қосымша кіріс ағындарын жасайды және деректерді сақтау, деректерді басқару, деректердің резервтік көшірмесін жасау және қалпына келтіру, жаппай электрондық коммерция транзакцияларын қолдау, онлайн ойын қауымдастықтарын дамыту үшін ресурстар беру, үлкен деректерді талдау, машиналық оқыту мен жасанды интеллект және т.б. үшін жағдайлар жасайды.
Бұл жобаларды іске асыру халықаралық деректер транзитінің баламалы бағытын қамтамасыз етуге, Қазақстанның Еуропа мен Шығыс Азия арасындағы деректер транзитіндегі үлесін арттыруға, сондай-ақ ел нарығына ірі технологиялық (big-tech) компанияларды (Microsoft, Amazon, Google, Apple, Facebook сияқты және т.б.) тартуға мүмкіндік береді.
Өз кезегінде big-tech компанияларының келуі елге цифрлық трансформацияда халықаралық құзырет алып келеді және бұлтты технологияларды кеңінен ендіруге ықпал етеді.
Сонымен қатар коммерциялық интернет-трафикпен алмасу нүктелерін ендіру интернет-қызметтер нарығына қатысушыларға халықаралық байланыс арналарын пайдаланбай, интернет-трафикпен тікелей алмасуға мүмкіндік береді. Бұл интернет-қызметтер нарығына қатысушылардың шығыстарын азайтуға және контентті пайдаланушыға дейін жеткізудегі кідірістерді азайтуға мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, коммерциялық интернет-трафикпен алмасу нүктелері Интернет желісіндегі контенттің әралуандығын кеңейтуге және интернет-трафикпен алмасу нүктелерімен және халықаралық интернет-ресурстар контентін жеткізу желісімен тікелей байланыстар есебінен қызметтер көрсету сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Коммерциялық интернет-трафикпен алмасу нүктелерін ендіру интернет-провайдерлердің бір-бірімен тікелей байланысып, деректермен алмаса алатын арнайы орындар құруды білдіреді. Бұл оларға халықаралық байланыс арналары арқылы күрделі және ұзақ жолдарды айналып өтіп, ақпаратты тікелей жіберуге мүмкіндік береді.
Бұл тәсіл провайдерлерге өзара тікелей байланыс орнатуға мүмкіндік береді, уақыт пен ресурстар үнемделеді. Олар деректерді бір-біріне тікелей, артық аралық қадамдарсыз жібере алады. Бұл олардың желілерінің тиімділігін жақсартады және деректерді беру шығыстарын азайтады.
Трафикпен тікелей алмасу ақпаратты пайдаланушыларға дейін жеткізудегі кідірістерді азайтады. Контент жылдам әрі сенімді түрде қолжетімді бола бастайды, бұл интернет-сервистердің сапалы жұмыс істеуіне ықпал етеді.
Осылайша, интернет-қызметтер нарығындағы кәсіпкерлікті дамыту мүмкіндіктері кеңейтілетін болады.
Ұлттық жобаны іске асыру үшін байланыс қызметтерін жақсарту және сапалы ұсыну бөлігінде нормативтік құқықтық және өзге де актілерге тиісті өзгерістер енгізу ұсынылады:
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына республикалық және облыстық автомобиль жолдарын жоспарлау, реконструкциялау және жөндеу кезінде ТОБЖ салуға қатысты;
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына:
шағын және орташа операторларға арнайы жедел-іздестіру іс-шаралары жүйелерін жалға беру мәселелері бойынша;
байланыс операторларына жылжымайтын мүлік объектілеріне (әкімшілік ғимараттар, бизнес-орталықтар, тұрғын үй кешендері) және өнеркәсіптік объектілерге ТОБЖ мен ұялы байланыс жабдықтарын орналастыруға арналған тең қолжетімділік беру бойынша;
ауыл шаруашылығы және өнеркәсіптік объектілерде байланыс қызметтерін субсидиялау бойынша;

в части использования трансмиссии ВОЛС для технологий 4G и 5G при наличии ВОЛС в населенном пункте;
в части децентрализации функции государственного контроля в области связи;
в части возложения функции на республиканское государственное предприятие "Государственная радиочастотная служба" по согласованию частотно-территориального планирования сетей сотовой связи;
в части исключения требований по обеспечению обмена интернет-трафиком между операторами связи строго через точки обмена интернет-трафиком акционерного общества "Государственная техническая служба" и обеспечение возможности обмена трафиком через коммерческие точки обмена;
в Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" в части ускоренного оформления необходимых документов при строительстве сетей телекоммуникаций;
в законы Республики Казахстан "О государственных закупках" и "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" в части внедрения механизма по стимулированию местного производства радиооборудования сотовой связи;
в законы Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" по включению в генеральные планы населенных пунктов телекоммуникаций;
в законы Республики Казахстан "Об информатизации" и "О связи" для привлечения бигтех-участников на территорию Казахстана.
в Правила "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам" касательно повышения норматива предельно допустимого уровня;
разработка типовых проектно-сметных документаций на антенно-мачтовые сооружения, опоры двойного назначения и смарт-опоры сотовой и иной беспроводной связи с последующей передачей в банк данных типовых проектов.
Раздел 4. Финансирование национального проекта
На реализацию национального проекта в период 2023 – 2027 годы предусмотрено выделение 1499333378 тыс. тенге, в том числе:
2023 год – 87767267 тыс. тенге;
2024 год – 303719567 тыс. тенге;
2025 год – 363572289 тыс. тенге;
2026 год – 385989711 тыс. тенге;
2027 год – 358284544 тыс. тенге.
Источники финансирования:
из республиканского бюджета – 177554803 тыс. тенге;
местного бюджета – 6100000 тыс. тенге;
внебюджетные средства – 1315678575 тыс. тенге.
________________________________
Приложение
к национальному проекту
в области связи
"Доступный Интернет"
План действий по реализации национального проекта в области связи "Доступный Интернет"
№ п/п
Наименование
Срок завершения
Ответственные за исполнение
Форма завершения
2023 год
(тыс. тенге)
2024 год
(тыс. тенге)
2025 год
(тыс. тенге)
2026 год
(тыс. тенге)
2027 год
(тыс. тенге)
Всего финансирование (тыс. тенге)
Источники финансирования
РБ
МБ
ВБС
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Задача 1. Развитие проводной инфраструктуры связи
1
Показатель. Доведение волоконно-оптических линий связи до села (%)
2023-2027 годы
МЦРИАП, операторы связи (по согласованию)
административные данные
44
50
60
80
90
2
Показатель. Охват домохозяйств доступом к высокоскоростному Интернету (%)
2023-2027 годы
МЦРИАП, операторы связи (по согласованию)
официальные статистические данные
50
55
60
70
95
3
Показатель. Замена технологий ADSL на высокоскоростные технологии доступа к Интернету (%)
2023-2027 годы
МЦРИАП, операторы связи (по согласованию)
административные данные
10
30
50
70

елді мекенде ТОБЖ болған кезде 4G және 5G технологиялары үшін ТОБЖ трансмиссиясын пайдалану бөлігінде;
байланыс саласындағы мемлекеттік бақылау функциясын орталықсыздандыру бөлігінде;
ұялы байланыс желілерін жиіліктік-аумақтық жоспарлауды келісу жөніндегі функцияны "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" РМК-ге жүктеу бөлігінде;
байланыс операторлары арасында интернет-трафикпен алмасуды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды қатаң түрде "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамының интернет-трафикпен алмасу нүктелері арқылы қамтамасыз ету және коммерциялық алмасу нүктелері арқылы трафикпен алмасу мүмкіндігін қамтамасыз ету бөлігінде;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына – телекоммуникациялық желілерді салу кезінде қажетті құжаттарды жеделдетіп ресімдеу бөлігінде;
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына – ұялы байланыс радиожабдықтарының жергілікті өндірісін ынталандыру тетігін ендіру бөлігінде;
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына – елді мекендердің бас жоспарларына телекоммуникацияларды енгізу бойынша;
"Ақпараттандыру туралы" және "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына – Қазақстан аумағына бигтех-қатысушыларды тарту бөлігінде.
"Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" қағидаларына – шекті жол берілетін деңгейдің қатысты;
кейіннен үлгі жобалардың деректер банкіне бере отырып, антенна-діңгекті құрылыстарға, қосарланған мақсаттағы ұялы және өзге де сымсыз байланыстың тіреуіштеріне және смарт-тіреуіштерге арналған үлгі жобалау-сметалық құжаттамалар әзірлеу.
4-бөлім. Ұлттық жобаны қаржыландыру
Ұлттық жобаны іске асыруға 2023 – 2027 жылдар кезеңінде 1499333378 мың теңге бөлу көзделген, оның ішінде:
2023 жылы – 87767267 мың теңге;
2024 жылы – 303719567 мың теңге;
2025 жылы – 363572289 мың теңге;
2026 жылы – 385989711 мың теңге;
2027 жылы – 358284544 мың теңге.
Қаржыландыру көздері:
республикалық бюджеттен – 177554803 мың теңге;
жергілікті бюджеттен – 6100000 мың теңге;
бюджеттен тыс қаражат – 1315678575 мың теңге.
Байланыс саласындағы
"Қолжетімді Интернет"
ұлттық жобасына
қосымша
Байланыс саласындағы "Қолжетімді Интернет" ұлттық жобасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с №
Атауы
Аяқталу мерзімі
Орындауға жауаптылар
Аяқталу нысаны
2023 жыл
(мың теңге)
2024 жыл
(мың теңге)
2025 жыл
(мың теңге)
2026 жыл
(мың теңге)
2027 жыл
(мың теңге)
Барлық қаржыландыру (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
РБ
ЖБ
БТҚ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1-міндет. Сымды байланыс инфрақұрылымын дамыту
1
Көрсеткіш. Талшықты-оптикалық байланыс желілерін ауылға дейін жеткізу (%)
2023 – 2027 жылдар
ЦДИАӨМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
әкімшілік деректер
44
50
60
80
90
2
Көрсеткіш. Үй шаруашылықтарын жоғары жылдамдықты Интернетке қолжетімділікпен қамту (%)
2023 – 2027 жылдар
ЦДИАӨМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
ресми статистикалық деректер
50
55
60
70
95
3
Көрсеткіш. ADSL технологияларын Интернетке жоғары жылдамдықты қол жеткізу технологияларына ауыстыру (%)
2023 – 2027 жылдар
ЦДИАӨМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
әкімшілік деректер
10
30
50
70

4–квартал 2023 года
МЦРИАП, МПС, МТ
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах"
финансирование не требуется
19
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам сдачи в аренду СОРМ малым и средним операторам
4–квартал 2024 года
МЦРИАП
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
20
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан по предоставлению равного доступа операторам связи к объектам недвижимости (административные здания, бизнес-центры, ЖК) и промышленным объектам для размещения ВОЛС и оборудования сотовой связи
4–квартал 2023 года
МЦРИАП, МПС, МНЭ
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
21
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан в части ускоренного оформления необходимых документов при строительстве сетей телекоммуникаций
4–квартал 2023 года
МЦРИАП,МПС
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан"
финансирование не требуется
22
Мероприятие. Внесение изменений в законодательство Республики Казахстан по субсидированию услуг связи на сельскохозяйственных и промышленных объектах
4–квартал 2023 года
МЦРИАП, МСХ
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
23
Мероприятие. Разработка типовых проектно-сметных документаций на АМС, ОДН и смарт-опоры сотовой и иной беспроводной связи, с последующей передачей в банк данных типовых проектов
4–квартал 2023 года
МЦРИАП, МПС, операторы связи (по согласованию)
типовые проектно-сметные документации
финансирование не требуется
24
Мероприятие. Внесение изменений в санитарные требования касательно повышения норматива ПДУ
4–квартал 2023 год
МЦРИАП, МЗ
внесение изменений в Правила "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам"
финансирование не требуется
25
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан в части использования трансмиссии ВОЛС для технологий 4G и 5G при наличии ВОЛС в населенном пункте
4–квартал 2024 года
МЦРИАП
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
26
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан в части внедрения механизма по стимулированию местного производства радиооборудования сотовой связи
4–квартал 2024 года
МЦРИАП, МНЭ, МФ
внесение изменений и дополнений в законы Республики Казахстан "О государственных закупках" и "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора"
финансирование не требуется
27
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательный акт Республики Казахстан в части децентрализации функции государственного контроля в области связи (за счет и в пределах действующего лимита штатной численности)
4–квартал 2024 года
МЦРИАП
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
28
Мероприятие.
Внесение изменений и дополнений в законодательный акт Республики Казахстан в части возложения функции на РГП "Государственная радиочастотная служба" по согласованию частотно-территориального планирования сетей сотовой связи
4–квартал 2024 года
МЦРИАП
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
29
Мероприятие.
Внесение изменений в законодательство Республики Казахстан по включению в генеральные планы населенных пунктов сетей телекоммуникаций

2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ӨҚМ, КМ
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
19
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне шағын және орта операторларға ЖІІШ жалға беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
20
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамасына ТОБЖ және ұялы байланыс жабдықтарын орналастыру үшін байланыс операторларына жылжымайтын мүлік объектілеріне (әкімшілік ғимараттар, бизнес-орталықтар, ТК) және өнеркәсіптік объектілерге тең қолжетімділік беру бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ӨҚМ, ҰЭМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
21
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамасына телекоммуникация желілерін салу кезінде қажетті құжаттарды жедел ресімдеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ӨҚМ
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
22
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамасына ауыл шаруашылығы және өнеркәсіптік объектілерде байланыс қызметтерін субсидиялау жөніндегі өзгерістер енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, АШМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
23
Іс-шара. Одан әрі үлгі жобалардың деректер банкіне бере отырып, АДҚ-ға, ҚМТ-ке, ұялы және өзге де сымсыз байланыстың смарт-тіреуіштеріне арналған үлгі жобалау-сметалық құжаттамалар әзірлеу
2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ӨҚМ, байланыс операторлары (келісу бойынша)
үлгі жобалау-сметалық құжаттамалар
қаржыландыру талап етілмейді
24
Іс-шара. Санитариялық талаптарға ШРД нормативін арттыруға қатысты өзгерістер енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ДСМ
"Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қағидаларына өзгерістер енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
25
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне елді мекенде ТОБЖ болған кезде 4G және 5G технологиялары үшін ТОБЖ трансмиссиясын пайдалану бөлігінде актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
26
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне ұялы байланыс радиожабдықтарын жергілікті өндіруді ынталандыру жөніндегі тетікті енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ҰЭМ, Қаржымині
"Мемлекеттiк сатып алу туралы" және "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
27
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне байланыс саласындағы мемлекеттік бақылау функциясын орталықсыздандыру бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу (қолданыстағы штат санының лимиті есебінен және шегінде)
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
28
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне "Мемлекеттік радиожиілік қызметі" РМК-ге ұялы байланыс желілерін жиіліктік-аумақтық жоспарлауды келісу бойынша функцияны жүктеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
29
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамасына елді мекендердің бас жоспарларына телекоммуникациялық желілерді енгізу жөніндегі өзгерістер енгізу

4–квартал 2023 года
МЦРИАП, МПС
внесение изменений и дополнений в законы Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан"
финансирование не требуется
30
Мероприятие. Внесение изменений и дополнений в законодательный акт Республики Казахстан в части исключения требований по обеспечению обмена интернет-трафиком между операторами связи строго через точку обмена интернет-трафиком АО "Государственная техническая служба" и обеспечение возможности обмена трафиком через коммерческие точки обмена
4–квартал 2024 года
МЦРИАП, КНБ (по согласованию)
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О связи"
финансирование не требуется
31
Мероприятие. Внесение изменений в законодательство Республики Казахстан для привлечения бигтех-участников на территорию Казахстана
4–квартал 2024 года
МЦРИАП
внесение изменений и дополнений в законы Республики Казахстан "О связи" и "Об информатизации"
финансирование не требуется
ВСЕГО:
в том числе

2023 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ӨҚМ
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
30
Іс-шара. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне байланыс операторлары арасында интернет-трафикпен алмасуды қатаң түрде "Мемлекеттік техникалық қызмет" АҚ интернет-трафикпен алмасу нүктесі арқылы қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды алып тастау және коммерциялық алмасу нүктелері арқылы трафикпен алмасу мүмкіндігін қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ, ҰҚК (келісу бойынша)
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
31
Іс-шара. Қазақстан Республикасының аумағына бигтех-қатысушыларды тарту үшін өзгерістер енгізу
2024 жылғы 4-тоқсан
ЦДИАӨМ
"Байланыс туралы" және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
қаржыландыру талап етілмейді
БАРЛЫҒЫ:
оның ішінде