О Генеральном плане города Жезказгана области Ұлытау (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1231
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития города Жезказгана области Ұлытау Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Жезказгана области Ұлытау (включая основные положения), одобренный маслихатом области Ұлытау и Жезказганским городским маслихатом.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2023 года № 1231
Генеральный план города Жезказгана области Ұлытау
(включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Жезказгана области Ұлытау (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Генеральный план (основной чертеж) выполнен в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 1 января 2023 года;
первая очередь – 2030 год;
расчетный срок – 2038 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план, утвержденный в установленном порядке, является базой для разработки: черты населенного пункта, проектов размещения объектов первоочередного строительства, проектов планировки жилых и промышленных районов, проектов застройки, инженерного обеспечения, комплексной транспортной схемы, озеленения, схемы охраны окружающей среды, зонирования территории и рационального использования земель.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

Ұлытау облысы Жезқазған қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1231 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес және Ұлытау облысы Жезқазған қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Ұлытау облысының мәслихаты және Жезқазған қалалық мәслихаты мақұлдаған Ұлытау облысы Жезқазған қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1231 қаулысымен
бекітілген
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) аумақты ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына сәйкес әзірленетін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының, қала құрылысын жобалау саласына жататын Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспар (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес перспективалы аумақтық даму шекараларында орындалды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2023 жылғы 1 қаңтар;
бірінші кезек – 2030 жыл;
есепті мерзім – 2038 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Белгіленген тәртіппен бекітілген Бас жоспар: елді мекеннің шегін, бірінші кезектегі құрылыс объектілерін орналастыру жобаларын, тұрғын және өнеркәсіптік аудандарды жоспарлау жобаларын, құрылыс салу, инженерлік қамтамасыз ету, кешенді көлік схемасы, көгалдандыру, қоршаған ортаны қорғау схемасы, аумақты аймақтарға бөлу және жерді ұтымды пайдалану жобаларын әзірлеу үшін база болып табылады.
Бас жоспар:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайды ескеріп, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;

2) функциональное зонирование и ограничения на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела Генерального плана, включающего комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
7) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
Настоящий Генеральный план разработан на территорию 62,1 квадратных километра в пределах города Жезказгана и зоны влияния областного центра. Рассматриваемая территория принята в соответствии с перспективным территориальным развитием населенного пункта.
При разработке Генерального плана проведен анализ современного состояния градостроительной системы в области планировочной организации территории, центра населенного пункта, социально-экономического комплекса, демографической и жилищной политики, культурно-бытового обслуживания, инженерно-транспортной инфраструктуры и сложившейся экологической ситуации.
Главной целью Генерального плана является устойчивое развитие населенного пункта, обеспечивающее создание благоприятной среды обитания.
В соответствии с этой целью пространственная организация населенного пункта призвана отвечать разносторонним требованиям: предоставление удобных площадок для жилья, производства, культурно-бытового обслуживания, отдыха и других функций.
При разработке Генерального плана были использованы директивные, стратегические, инструктивные, методические и другие материалы, в процессе работы были изучены областные, городские проекты и программы различного направления, современный зарубежный и отечественный опыт градостроительного проектирования.
Глава 3. Общие сведения
Город Жезказган – административный центр области Ұлытау, расположен в центральной части области в полупустынной зоне Центрального Казахстана на правом берегу Кенгирского водохранилища и является центром Жезказганской городской администрации, в которую кроме города входит также три сельских округа – Кенгирский, Талапский и Малшыбайский. Город находится на пересечении автомобильных магистралей, имеет сквозное железнодорожное сообщение, международный аэропорт и обладает потенциалом для становления мультимодальным транспортным узлом, соединяя Кызылординскую, Туркестанскую, Костанайскую и Карагандинскую области.

2) осы аймақтың аумағын функционалдық аймақтарға бөлуді және пайдалануға шек қоюды;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумағының арақатынасын;
4) жер иеліктен шығарылатын және сатып алынатын негізгі аймақтарды, резервтегі аумақты;
5) аумақты табиғи және техногендік құбылыс пен процестің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі шараларды;
6) кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын қамтитын бас жоспардың көлікке қатысты бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттарды;
7) елді мекеннің тұрақты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды айқындайды.
Осы Бас жоспар Жезқазған қаласы және облыс орталығы ықпалының аймағы шегіндегі 62,1 шаршы километр аумаққа әзірленді. Қарастырылып отырған аумақ елді мекеннің перспективалы аумақтық дамуына сәйкес қабылданды.
Бас жоспарды әзірлеген кезде аумақты жоспарлап ұйымдастыру саласындағы қала құрылысы жүйесінің, елді мекен орталығының, әлеуметтік-экономикалық кешенінің, демографиялық саясат пен тұрғын үй саясатының, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің, инженерлік-көліктік инфрақұрылым мен қалыптасқан экологиялық ахуалдың қазіргі жай-күйіне талдау жасалды.
Бас жоспардың басты мақсаты елді мекенді қолайлы мекендеу ортасын құруды қамтамасыз ететіндей орнықты дамыту болып табылады.
Осы мақсатқа сәйкес елді мекенді кеңістік жағынан ұйымдастыру жан-жақты талаптарға сәйкес келуге тиіс: тұрғынжай, өндіріс, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, демалыс және басқа да функциялар үшін қолайлы алаңдар ұсыну.
Бас жоспарды әзірлеген кезде директивалық, стратегиялық, нұсқаушылық, әдістемелік және басқа материалдар пайдаланылды, жұмыс барысында облыстық, қалалық жобалар мен түрлі бағыттағы бағдарламалар талданып, қала құрылысын жобалаудың шетелдік және отандық заманауи тәжірибесі зерделенді.
3-тарау. Жалпы мәліметтер
Ұлытау облысының әкімшілік орталығы – Жезқазған қаласы облыстың орталық бөлігінде Орталық Қазақстанның шөлейт аймағында Кеңгір су қоймасының оң жағалауында орналасқан және Жезқазған қалалық әкімшілігінің орталығы болып табылады, оған қаладан басқа үш ауылдық округ – Кеңгір, Талап және Малшыбай округтері кіреді. Қала автомобиль магистральдарының қиылысында орналасқан, өтпелі теміржол қатынасы, халықаралық әуежайы бар әрі Қызылорда, Түркістан, Қостанай және Қарағанды облыстарын жалғайтын мультимодальды көлік торабына айналу әлеуетіне ие.

Общая численность населения Жезказганской городской администрации на начало 2023 года составляла 92,9 тыс. человек, в городе проживало 89,1 тыс. человек.
Глава 4. Природно-климатические условия
Климат. Территория города относится к климатическому подрайону III-В, со среднемесячной температурой января от минус 20º С до минус 2º С, повышенной интенсивностью солнечной радиации, отрицательными температурами воздуха в зимний период и жарким летом, определяющими необходимость теплозащиты зданий в холодный период и защиты их от излишнего перегрева в теплый период года.
Для города характерны резко континентальные черты климата с жарким летом и холодной зимой. Район относится к сухой зоне. Зима продолжительная (ноябрь – март), с устойчивым снежным покровом, слабым и умеренным ветром, усиливающимся до сильного, метелями, туманами.
Средняя годовая температура воздуха положительная и составляет 5,8 °С. Средняя месячная температура воздуха самого теплого месяца – июля составляет 24,4 °С, а самого холодного – января минус 13,8 °С. Годовая амплитуда температуры воздуха составляет 38,2 °С.
Рельеф. Всю территорию города и прилегающих площадей можно разделить на следующие основные типы и формы рельефа:
1) денудационная равнина;
2) аккумулятивная равнина.
Денудационная равнина получила свое развитие в северной и северо-восточной частях территории города и развивается по нижнепермским коренным породам.
Близ Кенгирского водохранилища равнина сильно расчленена, имеются обрывистые скалистые берега. Абсолютные отметки поверхности здесь колеблются от 360 до 380 м, относительные превышения отдельных элементов до 10-20 м.
Аккумулятивная равнина получила свое развитие за пределами денудационной равнины. Представлена отложениями различного генезиса (происхождения): аллювиально-пролювиального и делювиально-пролювиального.
Плоская поверхность этой равнины прослеживается в южной, юго-западной, юго-восточной и северо-западной частях территории города.
Местами поверхность аккумулятивной равнины расчленена резкими эрозионными врезами логов (балок) Костенгол-Сай и Тасмурза-Сай.
Основной формой рельефа, разделяющей город на две части, является балка Костенгол-Сай.
Тасмурза-Сай и южная часть Костенгол-Сай имеют пологие склоны бортов с незначительным уклоном к водохранилищу. Водоразделом между балками является небольшое, слабовыраженное в рельефе возвышение на территории поселка Пристанционный. Кроме этих форм рельефа в пределах города имеются две крупные ложбины, впадающие в Костенгол-Сай.
Наиболее крупная из них проходит по улице Абая, другая, слабовыраженная в рельефе, − вдоль улицы Балхашской.

Жезқазған қалалық әкімшілігі халқының жалпы саны 2023 жылдың басында 92,9 мың адамды құрады, Жезқазған қаласында 89,1 мың адам тұрды.
4-тарау. Табиғи-климаттық жағдайлар
Климаты. Жезқазған қаласының аумағы III-В климаттық кіші ауданға жатады, қаңтар айындағы орташа айлық температура минус 20 ºС-тан минус 2º С-қа дейінгі аралықта, күн радиациясы өте жоғары, қыс мезгілінде ауа температурасы теріс мәнде болады және жазы ыстық, бұл суық мезгілде ғимараттарды жылытып қорғау және оларды жылдың жылы мезгілінде шамадан тыс ысып кетуден қорғау қажеттігін айқындайды.
Қалаға жазы ыстық және қысы суық күрт континентті климаттық ерекшелік тән. Аудан құрғақ аймаққа жатады. Қысы ұзақ (қараша – наурыз), қар қалың түседі, жел әлсіз және қалыпты болғанымен, қатты боран, тұман тұруы да мүмкін.
Орташа жылдық ауа температурасы жақсы және 5,8 °C құрайды. Ең жылы ай – шілденің орташа айлық ауа температурасы 24,4 °C, ал ең суық қаңтар айынікі – минус 13,8 °C. Ауа температурасының жылдық амплитудасы – 38,2 °С.
Жер бедері. Бүкіл қала аумағы мен оған іргелес аумақтың жер бедерін мынадай негізгі түрлер мен пішіндерге бөлуге болады:
1) денудациялық жазық;
2) аккумулятивті жазық.
Денудациялық жазық қаланың солтүстік және солтүстік-шығыс бөліктерінен басталып, төменгі пермь кезеңінің жергілікті жыныстары арқылы тармақталады.
Кеңгір су қоймасына таяу жазық тым тарамдалып кетеді, жарлы тау-тасты жағалаулары бар. Мұндағы жер бетінің абсолютті белгісі 360 – 380 м аралығында, кейбір элементтердің салыстырмалы түрде асып кетуі – 10–20 м.
Аккумулятивті жазық денудациялық жазықтың шегінен тыс жерде дамыған. Ол түрлі генезис (шығу тегі) шөгінділерінен тұрады: аллювиальді-пролювиальді және делювиальді-пролювиальді.
Бұл жазықтың тегіс қабатын қаланың оңтүстік, оңтүстік-батыс және солтүстік-батыс бөліктерінде көруге болады.
Кейбір жерде аккумулятивті жазық қабатын Қостанкелдісай және Тасмырзасай жырасының (сайлардың) өткір эрозиялық тілімдері тіліп өтеді.
Жер бедерінің қаланы екіге бөліп жатқан негізгі нысаны – Қостанкелдісай сайы.
Тасмырзасай мен Қостанкелдісайдың оңтүстік бөлігі су қоймасына қарай сәл еңістеу жайпауыт беткейлі. Сайлар арасындағы су Пристанция кентінің аумағындағы жер бедерінде онша көріне қоймайтын шағын жота арқылы бөлінеді. Жер бедерінің осы пішіндерінен басқа, қала шегінде Қостанкелдісайға құятын екі үлкен жылға бар.
Олардың ең ірісі Абай көшесінің бойымен өтеді, екіншісі Балқаш көшесінің бойында онша көріне қоймайды.

Лощина небольшого древнего оврага, заполненная рыхлыми накоплениями, проходит по улице М. Джалиля в сторону Кенгирского водохранилища. Абсолютные отметки рельефа на этой части территории колеблются от 340 до 370 м.
Гидрография. Территория города Жезказгана расположена в засушливой зоне и характеризуется ограниченностью водных ресурсов.
Редкая гидрографическая сеть представлена рекой Каракенгир, главными притоками которой являются реки Сары-Кенгир, Жиланды, Жезды и Жиделисай.
Главными водными ресурсами города являются Кенгирское водохранилище (площадью 3,7 кв. км) на реке Каракенгир и Жездинское водохранилище на реке Жезды, расположенное к югу от города. Оба эти водохранилища руслового типа.
Гидрогеологические условия. Жезказганский промышленный район с городом Жезказганом обеспечен хозяйственно-питьевыми водами за счет группы месторождений трещинно-карстовых подземных вод: Айдосское, Жанайское, Западно-Эскулинское, Уйтасское, Шетыбайское, Кагылское с суммарными разведанными запасами в количестве 316,2 тыс. м3/сут. В дальнейшем возможно использовать разведанные запасы подземных вод Кожамсеитского, Баскагылского, Восточно-Эскулинского месторождений с суммарной величиной разведанных запасов подземных вод – 70,2 тыс. м3/сут. и ряд других месторождений.
Инженерно-геологические условия предопределены геологическими, гидрогеологическими и геоморфологическими особенностями расположения города.
Главными факторами, приводящими к удорожанию при строительстве, являются опасные геологические и гидрогеологические процессы и явления. Таковыми на территории города и прилегающих к нему территориях являются: выветривание горных пород, эрозия, заболачивание, набухание, засоление и просадочность.
Глава 5. Концепция стратегического развития города
С обретением административного статуса – центра области Ұлытау определена новая стратегия развития города.
Стратегией установлены цели – аспекты того, каким город должен стать в будущем, в чем будут его уникальность и привлекательность, какое место он должен занять в конкурентной борьбе с другими городами страны и региона:
аспект 1: современный многофункциональный административный, финансовый и культурный центр области Ұлытау;
аспект 2: промышленный, инновационный центр области;
аспект 3: транспортно-логистический центр области Ұлытау, интегрированный в республиканскую логистическую сеть;
аспект 4: научно-образовательный центр области.
Глава 6. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Прогнозная численность населения города определена по нескольким методам. Первый метод основан на использовании коэффициента воспроизводства населения, основанного на демографических процессах, протекающих в городе. В Генеральном плане численность населения также определялась по методу прогнозного спроса и предложения рабочих мест на рынке труда, который базируется на развитии отраслей экономики.
При определении перспективной численности населения города учитывалось предлагаемое проектом территориальное развитие его на перспективу с учетом административно-территориального положения в качестве вновь приобретенного статуса города областного значения. Статус областного центра предполагает увеличение миграционных процессов, связанных с предоставлением городом расширенных возможностей по привлечению источников финансирования и реализации инвестиционных проектов в различных сферах экономической деятельности, что напрямую будет способствовать созданию новых рабочих мест.

Борпылдақ жынысқа толы шағын байырғы жар өзегі Кеңгір су қоймасына қарай М. Жәлел көшесінің бойымен өтеді. Аумақтың осы бөлігіндегі жер бедерінің абсолюттік белгісі – 340 м-370 м-ге дейінгі аралықта.
Гидрография. Жезқазған қаласының аумағы қуаң аймақта орналасқан және су ресурсының шектеулі болуымен сипатталады.
Сирек кездесетін гидрографиялық желі – Қаракеңгір өзені, оған негізінен Сарыкеңгір, Жыланды, Жезді және Жиделісай өзендері келіп құйылады.
Жезқазған қаласының басты су ресурстары – Қаракеңгір өзеніндегі Кеңгір су қоймасы (ауданы 3,7 шаршы км) және қаладан оңтүстікке қарай орналасқан Жезді өзеніндегі Жезді су қоймасы. Бұл екі су қоймасы да арна түрінде.
Гидрогеологиялық жағдайлар. Жезқазған қаласымен бірге Жезқазған өнеркәсіптік ауданы шаруашылық-ауыз сумен Айдос, Жанай, Батыс Есқұла, Үйтас, Шетібай, Қағыл жарықшақты-карстық жерасты су көздері тобының есебінен қамтамасыз етілген, олардың жалпы барланған қоры тәулігіне 316,2 мың м3 құрайды. Кейіннен барланған жерасты су қорының жалпы мөлшері тәулігіне 70,2 мың м3 құрайтын Қожамсейіт, Басқағыл, Шығыс Есқұла және басқа да бірқатар көздердің барланған қорын пайдалануға болады.
Инженерлік-геологиялық жағдайларды қаланың орналасуындағы геологиялық, гидрогеологиялық және геоморфологиялық ерекшеліктер айқындап берген.
Негізгі қауіпті геологиялық және гидрогеологиялық процестер мен құбылыстар құрылыс салған кезде қымбатшылыққа әкелетін факторлар болып табылады. Бұларға қала аумағында және оған іргелес аумақта тау жыныстарын желдің мүжуі, эрозия, батпақтану, ісіну, тұздану және шөгу сияқты құбылыстар жатады.
5-тарау. Қаланың стратегиялық даму тұжырымдамасы
Әкімшілік мәртебе алып, Ұлытау облысының орталығына айналған соң, қаланы дамытудың жаңа стратегиясы айқындалды.
Стратегияда қала болашақта қандай болуы керек, оның бірегейлігі мен тартымдылығы неде, елдің және өңірдің басқа қалаларымен бәсекелік күресте қандай орында болуға тиіс деген мақсат-аспектілер белгіленді:
1-аспект: Ұлытау облысының қазіргі заманғы көп функционалды әкімшілік, қаржылық және мәдени орталығы;
2-аспект: облыстың өнеркәсіптік, инновациялық орталығы;
3-аспект: республикалық логистикалық желіге интеграцияланған Ұлытау облысының көліктік-логистикалық орталығы;
4-аспект: облыстың ғылыми-білім беру орталығы.
6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала халқының болжамды саны бірнеше әдіс бойынша айқындалды. Бірінші әдіс қалада болып жатқан демографиялық процестер негізінде тұрғындардың көбею коэффициентін пайдалануды негізге алады. Бас жоспарда тұрғындар саны экономика салаларының дамуына сүйенетін еңбек нарығындағы жұмыс орындарының болжамды сұранысы мен ұсынысы әдісі бойынша да айқындалды.
Қала тұрғындарының перспективалы санын айқындаған кезде оның жобада ұсынылып отырған облыстық маңызы бар қала ретіндегі жаңа мәртебедегі әкімшілік-аумақтық жағдайын ескергендегі перспективадағы аумақтық дамуы назарға алынды. Облыс орталығының мәртебесі қаржыландыру көздерін тарту және әртүрлі экономикалық қызмет салаларында инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша қала ұсынатын мүмкіндіктердің кеңеюіне байланысты көші-қон процестерінің ұлғаюын болжайды, бұл жаңа жұмыс орындарын құруға тікелей ықпал ететін болады.

Численность населения города на 1 января 2023 года составила 89,08 тыс. человек, на первую очередь составит 117,0 тыс. человек, на расчетный срок – 145,0 тыс. человек.
Параграф 2. Занятость
Основные индикаторы рынка труда: по состоянию на 1 января 2023 года численность населения трудоспособного возраста или рабочая сила города составила 44,94 тыс. человек или 50,5 % от всего населения, занятое население – 42,83 тыс. человек (95,3 % в структуре рабочей силы), в том числе: самостоятельно занятые работники – 2,71 тыс. человек (6,0 % от показателя рабочей силы), безработное население – 2,11 тыс. человек (4,7 % в структуре рабочей силы).
В качестве целевых индикаторов в Генеральном плане приняты следующие показатели: снижение к расчетному сроку уровня самозанятых до 5,0 %, уровня безработицы до 3,0 %, а также рост наемных работников на 2,7 % с параллельным снижением показателя лиц, не входящих в состав рабочей силы, на 3,6 %.
Параграф 3. Жилищно-гражданское строительство
В Генеральном плане предусмотрены решения по размещению административных учреждений областного центра, объектов социальной сферы и жилья с учетом проведенного анализа потребности города на первую очередь и расчетный срок.
В Генеральном плане проектные инициативы по развитию социальной инфраструктуры ориентированы на новые социально-экономические и градостроительные условия и направлены на удовлетворение разнообразных запросов и потребностей населения.
Приоритетом развития социальной сферы города является его развитие, соответствующее статусу областного центра области Ұлытау.
Общая площадь жилищного фонда города по состоянию на 1 января 2023 года составила 2294,36 тыс. м2, в том числе: индивидуальные усадебные жилые дома – 895,02 тыс. м²; многоквартирные жилые дома – 1399,34 тыс. м².
Средняя обеспеченность жильем на одного проживающего в городе на начало 2023 года составила 25,8 м².
На первую очередь реализации Генерального плана предусматривается новое строительство общей площадью 995,72 тыс. м².
В период расчетного срока реализации Генерального плана предусматривается новое строительство общей площадью 1140,95 тыс. м².
Убыль существующего жилищного фонда составит 81,03 тыс. м², в том числе 14,08 тыс. м² на первую очередь.
Жилищный фонд города запланирован на следующих показателях:
исходный год – 2294,36 тыс. м²;
первая очередь – 3276,00 тыс. м²;
расчетный срок – 4350,00 тыс. м².
Параграф 4. Образование
Количество мест объектов дошкольных учреждений и общеобразовательных учреждений в городе по проектным периодам составит:

2023 жылғы 1 қаңтарда қала тұрғындарының саны 89,08 мың адамды құрады, бірінші кезекте 117,0 мың адамды, есепті мерзімде 145,0 мың адамды құрайды.
2-параграф. Жұмыспен қамту
Еңбек нарығының негізгі индикаторлары: 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еңбекке қабілетті жастағы тұрғындар саны немесе қаланың жұмыс күші 44,94 мың адамды немесе жалпы халықтың 50,5 %-ын, жұмыспен қамтылған халық 42,83 мың адамды (жұмыс күшінің құрылымында 95,3 %) құрады, оның ішінде: өзін-өзі жұмыспен қамтыған жұмыскерлер – 2,71 мың адам, (жұмыс күші көрсеткішінің 6,0 %-ы) жұмыссыз тұрғындар – 2,11 мың адам немесе жұмыс күшінің құрылымында – 4,7 %.
Осы жобада нысаналы индикаторлар ретінде мынадай көрсеткіштер қабылданды: есепті мерзімге қарай өзін-өзі жұмыспен қамтығандар деңгейін 5,0 %-ға дейін, жұмыссыздық деңгейін 3,0 %-ға дейін төмендету, сондай-ақ жұмыс күшінің құрамына кірмейтін адамдар көрсеткішін 3,6 %-ға қатар төмендетіп, жалдамалы жұмыскерлерді 2,7 %-ға өсіру.
3-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Бас жоспарда қаланың бірінші кезекке және есепті мерзімге сұранысына жүргізілген талдау ескеріліп, облыс орталығының әкімшілік мекемелерін, әлеуметтік сала объектілері мен тұрғын үйлерді орналастыру бойынша шешімдер көзделген.
Бас жоспарда әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобалық бастамалар әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысына қатысты жаңа шарттарға бағдарланған және тұрғындардың әртүрлі сұранысы мен мұқтаждығын қанағаттандыруға бағытталған.
Қаланы Ұлытау облысының орталығы ретіндегі мәртебесіне сәйкес келетіндей дамыту оның әлеуметтік саласын дамытудағы басты міндет болып табылады.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қаладағы тұрғын үй қорының жалпы ауданы 2294,36 мың м2 құрады, оның ішінде: меншікжайлы жеке тұрғын үйлер: 895,02 мың м2; көп пәтерлі тұрғын үйлер: 1399,34 мың м2 құрады.
Қалада тұрып жатқан бір тұрғынға шаққанда тұрғын үймен орташа қамтамасыз етілу 2023 жылдың басында 25,8 м2 құрады.
Бас жоспар іске асырылатын бірінші кезекте жалпы ауданы 995,72 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді.
Бас жоспар іске асырылатын есепті мерзімде жалпы ауданы 1140,95 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді.
Қолданыстағы тұрғын үй қоры 81,03 мың м2 азайған, оның ішінде: бірінші кезекте 14,08 мың м2.
Қаланың тұрғын үй қоры мынадай көрсеткіштер бойынша жоспарланған:
бастапқы жыл − 2294,36 мың м2;
бірінші кезек − 3276,00 мың м2;
есепті мерзім − 4350,00 мың м2.
4-параграф. Білім беру
Жобалық кезеңдер бойынша қаладағы мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беру мекемелері объектілеріндегі орын саны:

для детских дошкольных учреждений: первая очередь – 7290 мест, расчетный срок – 12412 мест;
для общеобразовательных школ: первая очередь – 16 425 мест, расчетный срок – 21785 мест. Таким образом, при двухсменном обучении общая вместимость общеобразовательных учреждений на расчетный срок будет составлять порядка 43,57 тыс. мест, в том числе 32,85 тыс. мест на первую очередь.
Количество мест в объектах внешкольного образования в городе составит: на первую очередь – 1932 места, на расчетный срок – 2991 место.
Параграф 5. Здравоохранение
Количество койко-мест в круглосуточных стационарах составит: на первую очередь – 1535 койко-мест, на расчетный срок – 1935 койко-мест.
Количество объектов, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в городе, составит: на первую очередь – 3410 посещений в смену, на расчетный срок – 3710 посещений в смену.
Количество станций скорой медицинской помощи и автомобилей: первая очередь – 1 станция и 14 автомобилей, расчетный срок – 1 станция и 15 автомобилей.
Параграф 6. Экономическая деятельность
Город Жезказган является одним из крупных промышленных центров в Республике Казахстан. В городе расположены крупные, средние и мелкие промышленные предприятия, относящиеся к разным отраслям промышленности. На исходный год структура основного промышленного производства представлена одиннадцатью различными отраслями. Главенствующую роль занимает металлургическая промышленность. На ее долю приходится 79,2 % занятого персонала промышленного производства. Второй отраслью по численности занятости персонала являются ремонт и установка машин и оборудования, с долей персонала в 5,7 %. Замыкает тройку сфер отрасль по производству и распределению энергии. Ее доля в структуре занятости в промышленности составляет 3,8 %.
За последние годы в промышленной отрасли города наблюдается рост объема промышленного производства. За последние годы данный показатель вырос на 564,42 млрд тенге или 211,5 %. Рост объема промышленного производства благоприятно сказывается на социально-экономической обстановке в городе. Стоит отметить, что порядка 88,1 % от общего объема промышленной продукции на исходный год приходится на металлургическую промышленность.
Основой индустриально-инновационного развития города является дальнейшее развитие металлургической и электроэнергетической промышленности. Металлургическая промышленность представлена рядом градообразующих предприятий по производству цветных металлов: Жезказганский медеплавильный завод ТОО (далее – товарищество с ограниченной ответственностью) "Kazakhmys Smelting (Казахмыс Смэлтинг)", филиал ТОО "Корпорация "Казахмыс" – Производственное объединение "Жезказганцветмет". Кроме того, действует предприятие по производству катодного золота – филиал акционерного общества "Жалтырбулак".
Кроме предприятий металлургической промышленности из крупных предприятий в городе действует Жезказганская ТЭЦ ТОО "Kazakhmys Energy" (Казахмыс Энерджи), которая обеспечивает потребности города и промышленности в электрической и тепловой энергии, ТОО "Евротехсервис К" – ремонт и техническое обслуживание прочих машин и оборудования специального назначения, предприятие по производству хлеба, мучных и кондитерских изделий ТОО "Улытау НАН", ТОО "Производственная инновационная компания "Ютария LTD", занимающееся пошивом спецодежды и швейных изделий и т.д.

мектепке дейінгі балалар мекемелері үшін: бірінші кезекте − 7290 орын, есепті мерзімде − 12412 орын;
жалпы білім беретін мектептер үшін: бірінші кезекте оқытатын − 16425 орын, есепті мерзімде − 21785 орын. Осылайша, есепті мерзімде екі ауысымда оқытатын, жалпы білім беретін мекемелердің жалпы сыйымдылығы шамамен 43,57 мың орынды құрайтын болады, оның ішінде: бірінші кезекте 32,85 мың орын.
Қаладағы мектептен тыс білім беру объектілеріндегі орындар саны: бірінші кезекте − 1932 орын, есепті мерзімде − 2991 орын.
5-параграф. Денсаулық сақтау
Тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардағы орын саны: бірінші кезекте − 1535 орын, есепті мерзімде − 1935 орын.
Қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін объектілер саны: бірінші кезекте бір ауысымда 3410 адам, есепті мерзімде бір ауысымда 3710 адам қабылдайды.
Медициналық жедел жәрдем станциялары мен автомобильдер саны: бірінші кезекте − 1 станция және 14 автомобиль, есепті мерзімде − 1 станция және 15 автомобиль.
6-параграф. Экономикалық қызмет
Жезқазған қаласы Қазақстан Республикасындағы ірі өнеркәсіп орталықтарының бірі болып табылады. Қалада түрлі өнеркәсіп саласына жататын ірі, орта және ұсақ өнеркәсіп орындары орналасқан. Бастапқы жылы негізгі өнеркәсіптік өндірістің құрылымында әртүрлі он бір сала болды. Металлургия өнеркәсібі басым рөл атқарады. Оның үлесіне өнеркәсіптік өндірістегі жұмыспен қамтылған персоналдың 79,2 %-ы тиесілі. Жұмыспен қамтылған персонал саны бойынша екінші сала – машина мен жабдықты жөндеу және орнату, персоналдың үлесі – 5,7 %. Салалар үштігінің соңғысы – энергия өндіру және тарату саласы. Оның өнеркәсіптегі жұмыспен қамту құрылымындағы үлесі 3,8 %-ды құрайды.
Соңғы жылдары қаланың өнеркәсіп саласында өнеркәсіптік өндіріс көлемінің өскені байқалады. Соңғы жылдары бұл көрсеткіш 564,42 млрд теңгеге немесе 211,5 % өсті. Өнеркәсіптік өндіріс көлемінің өсуі қаладағы әлеуметтік-экономикалық ахуалға жақсы әсерін тигізеді. Бастапқы жылғы өнеркәсіптік өнімнің жалпы көлемінің шамамен 88,1 %-ы металлургия өнеркәсібіне тиесілі екенін атап өткен жөн.
Қаланың индустриялық-инновациялық дамуының негізі металлургия және электр энергетикасы өнеркәсібін одан әрі дамыту болып табылады. Металлургия өнеркәсібі түсті металдар өндіретін бірқатар қала түзуші кәсіпорындардан тұрады: "Kazakhmys Smelting (Қазақмыс Смэлтинг)" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС) Жезқазған мыс балқыту зауыты, "Қазақмыс" корпорациясы" ЖШС-нің  филиалы – "Жезқазғантүстімет" өндірістік бірлестігі. Бұдан басқа, "Жалтырбұлақ" акционерлік қоғамы филиалы – катодты алтын өндіретін кәсіпорын жұмыс істейді.
Қалада металлургия өнеркәсібінің кәсіпорындарынан басқа, ірі кәсіпорындардан "Kazakhmys Energy" ЖШС (Қазақмыс Энерджи) Жезқазған жылу электр орталығы жұмыс істейді, ол қала мен өнеркәсіптің электр және жылу энергиясына мұқтаждығын қамтамасыз етеді, арнайы мақсаттағы машиналар мен жабдықтарды жөндейтін және техникалық қызмет көрсететін "Евротехсервис К" ЖШС, нан, ұннан жасалған өнімдер мен кондитерлік өнімдер шығаратын "Ұлытау НАН" ЖШС кәсіпорны, арнайы киім мен тігін бұйымдарын және т.б. тігумен айналысатын "Ютария LTD" өндірістік инновациялық компаниясы" ЖШС бар.

На перспективу Генеральным планом учтено строительство ряда предприятий в разных отраслях промышленности, согласно инвестиционным проектам, планирующимся к реализации в 2022 – 2027 годах в городе Жезказгане, Комплексному плану социально-экономического развития области Ұлытау на 2022 – 2026 годы и информации о намечаемых новых, завершении недостроенных объектов строительства ТОО "Корпорация "Казахмыс" на территории города Жезказгана:
1) ТОО "Корпорация "Казахмыс":
строительство геологического кластера в городе Жезказгане;
строительство опытного завода гидрометаллургической переработки черновых медных концентратов (98 рабочих мест);
строительство нового сернокислотного цеха Жезказганского медеплавильного завода;
строительство парогазовой установки общей мощностью 100 мВт;
2) ТОО "КазХимСинтез" – строительство химического завода по выпуску промышленного реагента (150 рабочих мест);
3) АО "Соцально-предпринимательская корпорация "Ұлытау" – создание индустриальной зоны и строительство инфраструктуры к индустриальной зоне;
4) ТОО "Kaz Green Energy" – строительство биоэлектростанции в городе Жезказгане (мусороперерабатывающий завод) (76 рабочих мест);
5) строительство ветряной электростанции;
6) создание птицефабрики по производству мяса птицы в городе Жезказгане;
7) строительство мясоперерабатывающего комбината в городе Жезказгане;
8) ТОО "Intermarketing-M" – строительство кирпичного завода
(25 рабочих мест);
9) строительство Жезказганской тепловой электростанции № 2.
Кроме того, в городе запланированы мероприятия по модернизации ряда промышленных производств, таких как:
ТОО "Корпорация "Казахмыс" – модернизация оборудования среднего и мелкого дробления Жезказганской обогатительной фабрики № 1, 2; модернизация с газификацией Жезказганского медеплавильного завода по производству меди на базе месторождения "Жаман-Айбат";
модернизация мукомольного комплекса в городе Жезказгане.
На территории города на исходный год размещались две промышленные зоны. В рамках разработки Генерального плана данные промышленные зоны города условно обозначены как восточная и южная промышленные зоны.
Для перспективного развития промышленных зон проектом выявлены территории под размещение объектов производственного и коммунально-складского назначения общей площадью порядка 138,8 га, из которых порядка 70,0 га в восточной промышленной зоне и 68,8 га в южной промышленной зоне, на территории которой планируется создание новой индустриальной зоны. Кроме того, предусматривается территория под размещение новой тепловой электростанции площадью 1001,3 га. Таким образом, общая проектная территория под размещение объектов производственного и коммунально-складского назначения составит порядка 1140,1 га.

Бас жоспарда перспективаға Жезқазған қаласында 2022 – 2027 жылдары іске асыру жоспарланып отырған инвестициялық жобаларға, Ұлытау облысының 2022 – 2026 жылдарға арналған әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарына және межеленген жаңа құрылыс объектілері мен құрылысы аяқталмаған жаңа объектілерді салып бітіру туралы ақпаратқа сәйкес Жезқазған қаласының аумағында жоба бойынша бірқатар кәсіпорындар салу ескерілді:
1) "Қазақмыс" корпорациясы" ЖШС:
Жезқазған қаласында геологиялық кластер салу;
Қара мыс концентратын гидрометаллургиялық өңдейтін тәжірибелік зауыт салу (98 жұмыс орны);
Жезқазған мыс балқыту зауытының жаңа күкірт қышқылы цехын салу;
жалпы қуаты 100 мВт бу-газ қондырғысын салу;
2) "ҚазХимСинтез" ЖШС – өнеркәсіптік реагент шығаратын химия зауытын салу (150 жұмыс орны);
3) "Ұлытау" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" АҚ – индустриялық аймақ құру және индустриялық аймаққа инфрақұрылым салу;
4) "Kaz Green Energy" ЖШС – Жезқазған қаласында биоэлектростанция салу (қоқыс өңдеу зауыты) (76 жұмыс орны);
5) жел электр станциясын салу;
6) Жезқазған қаласында құс етін шығаратын құс фабрикасын салу;
7) Жезқазған қаласында ет өңдеу комбинатын салу;
8) "Intermarketing-M" ЖШС – кірпіш зауытын салу (25 жұмыс орны);
9) № 2 Жезқазған жылу электр станциясын салу.
Бұдан басқа, қалада бірқатар өнеркәсіптік өндірісті жаңғырту жөнінде мынадай бірқатар іс-шаралар жоспарланған:
"Қазақмыс" корпорациясы" ЖШС – № 1, 2 Жезқазған байыту фабрикасының орташа және ұсақтап уату жабдығын жаңғырту; "Жаман-Айбат кен орнының базасында мыс өндіретін бойынша Жезқазған мыс балқыту зауытын газ беріп жаңғырту;
Жезқазған қаласында ұн тарту кешенін жаңғырту.
Қала аумағында бастапқы жылы екі өнеркәсіптік аймақ орналасқан. Бас жоспарды әзірлеу шеңберінде жобаның авторлары қаланың өнеркәсіптік аймақтарын шартты түрде шығыс өнеркәсіптік аймағы және оңтүстік өнеркәсіптік аймағы деп белгілеген.
Өнеркәсіптік аймақтар аумағындағы перспективалы даму үшін жобада жалпы ауданы шамамен 38,8 га өндірістік және коммуналдық-қоймалық мақсаттағы объектілерді орналастыруға арналған аумақтар анықталды, оның ішінде шығыс өнеркәсіптік аймағында шамамен 70,0 га және аумағында жаңа индустриялық аймақ құру жоспарланып отырған оңтүстік өнеркәсіптік аймағында 68,8 га. Бұдан басқа, ауданы 1001,3 га жаңа жылу электр станциясын орналастыруға арналған аумақ көзделеді. Осылайша, өндірістік және коммуналдық-қоймалық мақсаттағы объектілерді орналастыруға арналған жалпы жобалық аумақ 1140,1 га жуық.

На отведенных территориях при возникновении потребности и экономической целесообразности возможно размещение ряда предприятий в различных отраслях производства и складирования с санитарно-защитной зоной от них в пределах 50-1000 метров согласно санитарным правилам от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека".
Глава 7. Основные направления градостроительного развития города
Параграф 1. Основные положения
Функционально-градостроительное зонирование территории города выполнено в Генеральном плане исходя из расчетных параметров развития города, сохранения существующей застройки, развития нового жилищного строительства, размещения административных, общественно-деловых и социальных объектов, объектов культурно-бытового обслуживания, организации транспортно-пешеходных связей и полного инженерного обеспечения.
В Генеральном плане выполнено функциональное зонирование территории и определены следующие функциональные зоны:
зона жилой застройки (районы и кварталы жилой застройки, школьные и дошкольные учреждения);
общественно-деловая (административная, общественно-деловая) зона;
рекреационная зона (пляжи, парки, бульвары, скверы);
зона инженерной и транспортной инфраструктуры;
производственная (промышленная) зона (коммунальные и производственные зоны, индустриальные парки);
зоны специального назначения (военных и иных режимных территорий);
санитарно-защитные и водоохранные зоны;
резервные территории (градостроительные ресурсы).
Каждая функциональная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и в границах данной функциональной зоны. Объекты, не соответствующие функции зоны, не предусматриваются к размещению независимо от форм собственности.
Границы функциональных зон должны отвечать требованиям принадлежности каждого земельного участка только к одной территориальной зоне.
Жилая зона города предназначается для застройки многоэтажными многоквартирными жилыми домами с обустроенными придомовыми территориями, жилыми домами индивидуальной застройки с обустроенными приусадебными участками и блокированными жилыми домами и включает следующие зоны города:
усадебных и блокированных жилых домов;
многоквартирных жилых домов до трех этажей;
многоквартирных жилых домов в 4-5 этажей;

"Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық эпидемиологиялық талаптар" 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидаларға сәйкес сұраныс туындағанда және экономикалық тұрғыдан орынды болса, бөлінген аумақтарда 50-1000 метр шегінде санитариялық қорғау аймағы бар өндіріс пен қоймаға жинаудың түрлі салаларындағы бірқатар кәсіпорындарды орналастыруға болады.
7-тарау. Қаланы қала құрылысы тұрғысынан дамытудың негізгі бағыттары
1-параграф. Негізгі ережелер
Қала аумағын функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлу Бас жоспарда қаланы дамытудың, қолданыстағы құрылыс салу жүйесін қалдырудың, жаңа тұрғын үй құрылысын дамытудың, әкімшілік, қоғамдық-іскерлік және әлеуметтік объектілерді, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін орналастырудың, көлік-жаяу жүргіншілер қатынасын ұйымдастырудың және толық инженерлік қамтамасыз етудің есепті параметрлеріне сүйеніп орындалды.
Бас жоспарда Жезқазған қаласының Бас жоспарда қарастырылып отырған аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу орындалған және мынадай функционалдық аймақтар айқындалған:
тұрғын үй құрылысы аймағы (тұрғын үй құрылысы аудандары мен орамдары, мектептер мен мектепке дейінгі мекемелер);
қоғамдық-іскерлік (әкімшілік, қоғамдық-іскерлік) аймақ;
рекреациялық аймақ (жағажай, саябақ, желекжол, сквер, т. б.);
инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймағы;
өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ (коммуналдық және өндірістік аймақтар, индустриялық парктер);
арнайы мақсаттағы аймақтар (әскери және өзге де режимдік аумақтар);
санитариялық қорғау және су қорғау аймақтары;
резервтегі аумақтар (қала құрылысы ресурстары).
Аумақтарды пайдалану жағынан әрбір функционалдық аймақтың өзінің нысаналы мақсаты бар және перспективада осы нысаналы мақсаттың шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекарасында ғана пайдаланылуға болады. Меншік нысанына қарамастан, аймақтың функцияларына сәйкес келмейтін объектілерді орналастыру қарастырылмайды.
Функционалдық аймақтардың шекарасы әрбір жер учаскесінің бір аумақтық аймаққа ғана тиесілі болуы жөніндегі талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Қаланың тұрғын аймағы үй маңындағы аумақта абаттандырылған көп қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлерді, меншікжай учаскелері жайластырылған және тұрғын үйлері бөліктелген жеке тұрғын үйлерді салуға арналады және қаланың мынадай аймағын қамтиды:
меншікжайлы және бөліктелген тұрғын үйлер;
үш қабатқа дейінгі көп пәтерлі тұрғын үйлер;
4-5 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер;

многоквартирных жилых домов в 6-12 этажей;
общественно-деловую зону, для объектов социального и культурно-бытового обслуживания (включая общеобразовательные школы и детские сады);
рекреационные, занимаемые зелеными насаждениями общего пользования.
Жилые зоны ограничиваются главными магистральными и жилыми улицами города, каждая имеет свою характеристику по застройке, этажности, уровню благоустройства, насыщенности социальными объектами и другим параметрам.
Общественная зона (общественно-деловая, общественный центр) является важнейшим структурообразующим элементом города, состоящим из объектов административного и общественного назначения, связанных между собой в единую систему. Данная зона предназначается для обеспечения условий формирования территории города объектами здравоохранения, культуры, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также образовательных учреждений (среднего профессионального или высшего профессионального образования), административных, культовых зданий, деловых, финансовых и общественных центров.
В общественно-деловых зонах возможно размещение гостиниц, подземных или многоэтажных гаражей. На территории общественно-деловой зоны размещаются открытые стоянки транспорта при вышеперечисленных объектах, не требующих специальных мероприятий по санитарной и экологической защите.
Производственные зоны предназначаются для размещения коммунальных, промышленных и складских объектов, обеспечивающих функционирование города. В производственную зону включаются территории санитарно-защитных зон самих объектов. Собственники производственных объектов за счет собственных средств проводят благоустройство территории производственной зоны.
Для объектов промышленного назначения, индустриальных и промышленных зон, для которых устанавливаются санитарно-защитные зоны, которые должны располагаться на значительном удалении от жилой застройки, необходимо предусмотреть следующие условия:
для промышленных предприятий санитарно-защитная зона зависит от класса опасности;
для объектов транспортного обслуживания охранная зона в пределах 50-100 м.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры предназначены для размещения и деятельности сооружений и коммуникаций железнодорожного, автомобильного, речного, воздушного транспорта, а также инженерного оборудования.
Обязательное условие при размещении объектов инженерной и транспортной инфраструктуры – соблюдение необходимых расстояний от таких объектов до территорий жилых, общественно-деловых и рекреационных зон для предотвращения вредного воздействия на среду жизнедеятельности.
Если же объекты инженерной и транспортной инфраструктуры обладают особенностью прямого вредного воздействия на безопасность населения, то они размещаются за пределами городских территорий (в т.ч. аэропорты).
Обязанности по благоустройству территорий отвода объектов инженерной и транспортной инфраструктуры и их санитарно-защитных зон возлагаются на собственников сооружений и коммуникаций, транспорта, связи и инженерного оборудования.
Санитарно-защитная зона предназначается для обеспечения условий формирования экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения. В пределах санитарно-защитной зоны ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые не совместимы с целями установления зон.
Рекреационные зоны в городах (зеленые насаждения общего пользования) предназначены для организации мест отдыха населения (парки, сады, городские леса, лесопарки, пляжи и иные объекты), создания благоприятного микроклимата на территории города, создания озелененных парковых пространств, организации и обустройства мест отдыха населения, благоустроенных мест для прогулок населения.
К рекреационным зонам города относятся лесопарки на побережье Кенгирского водохранилища, зоны лесов и парков, объектов отдыха, досуга и развлечений, туризма, гостиниц, дачного фонда.
На современном этапе в городе имеется острый дефицит зеленых насаждений общего пользования. В городе имеются только центральный парк и бульвар, а также небольшие скверы при общественных зданиях и зеленые насаждения вдоль магистральных улиц.
Зоны специального назначения выделяются для размещения кладбищ, свалок бытовых отходов, скотомогильников и иных объектов, использование которых не совместимо с использованием других территориальных зон городских поселений.
В зонах специального назначения размещаются объекты транспортного и инженерного обеспечения города (сооружения инженерной инфраструктуры, автомобильного транспорта) и их санитарно-защитные зоны.
Использование таких зон регламентируется требованиями специальных нормативов.
К объектам специального назначения относятся кладбища, скотомогильники, полигоны твердых бытовых отходов, для которых устанавливаются санитарно-защитные зоны и которые должны располагаться на значительном удалении от жилой застройки:
для кладбищ традиционного захоронения санитарно-защитная составляет 300 м;
для скотомогильников и очагов сибирской язвы – 1000 м.
К зонам специального назначения относятся зоны военных объектов и иные зоны режимных территорий, предназначенные для размещения объектов, в отношении которых устанавливается особый режим пользования.
В пределах границы городских территорий использование зон военных объектов и зон режимных территорий устанавливается ведомственными министерствами в соответствии со специальными нормативами.
Санитарно-защитная зона – это специальная территория с особым режимом использования, которая устанавливается вокруг промышленных и коммунальных объектов, являющихся источниками неблагоприятного воздействия на среду обитания и здоровье человека. Размер санитарно-защитной зоны обеспечивает уменьшение воздействия загрязнения на атмосферный воздух (химического, биологического, физического) до значений, установленных гигиеническими нормативами.

6-12 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер;
қоғамдық-іскерлік аймақ, әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері үшін (жалпы білім беретін мектептер мен балабақшаны қоса алғанда);
рекреациялық, жалпы пайдаланымдағы жасыл желек алып жатқан.
Тұрғын аймақтар қаланың басты магистральдық және тұрғын көшелерімен шектеледі, олардың әрқайсысының құрылысы, қабат саны, абаттандыру деңгейі, әлеуметтік объектілердің мол болуы және басқа да параметрлері бойынша өзіндік сипаттамасы бар.
Қоғамдық аймақ (қоғамдық-іскерлік, қоғамдық орталық) өзара біртұтас жүйеге байланысқан әкімшілік және қоғамдық мақсаттағы объектілерден тұратын қаланың аса маңызды құрылым түзуші элементі болып табылады. Бұл аймақ денсаулық сақтау, мәдениет, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерінің, сондай-ақ білім беру мекемелерінің (кәсіптік орта немесе кәсіптік жоғары білім беру), әкімшілік, ғибадат үйлерінің, іскерлік, қаржылық және қоғамдық орталықтардың қала аумағын қалыптастыруына жағдай жасауға арналған.
Қоғамдық-іскерлік аймақта қонақүйлерді, жерасты немесе көп қабатты гараждарды орналастыруға болады. Қоғамдық-іскерлік аймақ аумағында санитариялық және экологиялық қорғау жөніндегі арнайы іс-шаралар талап етілмейтін жоғарыда аталған объектілер жанынан көліктің ашық тұрағы орналастырылады.
Өндірістік аймақтар қаланың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін коммуналдық, өнеркәсіптік объектілер мен қойма объектілерін орналастыруға арналған. Өндірістік аймаққа объектілердің өздерінің санитариялық қорғау аймағының аумағы кіреді. Өндірістік объектілердің меншік иелері өндірістік аймақтың аумағын өз қаражаты есебінен абаттандырады.
Тұрғын үй құрылысынан едәуір қашық орналасуға тиіс санитариялық қорғау аймақтары белгіленетін өнеркәсіптік мақсаттағы объектілер, индустриялық және өнеркәсіптік аймақтар үшін мынадай шарттар көзделуі қажет:
өнеркәсіп орындары үшін санитариялық қорғау аймағы қауіптілік жіктемесіне байланысты;
көліктік қызмет көрсету объектілері үшін қорғау аймақтары 50-100 м шегінде.
Инженерлік және көліктіктік инфрақұрылым аймақтары теміржол, автомобиль, өзен, әуе көлігі құрылысжайлары мен коммуникациясын, сондай-ақ инженерлік жабдықтарды орналастыруға және олардың қызмет етуіне арналған.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерін орналастырған кездегі міндетті шарт: тыныс-тіршілік ортасына зиянды әсер етуді болғызбау үшін осындай объектілерден тұрғын үйлердің, қоғамдық-іскерлік және рекреациялық аймақтардың аумағына дейінгі қажетті қашықтықты сақтау.
Егер инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілерінде тұрғындардың қауіпсіздігіне тікелей зиянды әсер ететін ерекшелік болса, онда олар қала аумағын тыс жерде (оның ішінде әуежайлар) орналастырылады.
Инженерлік және көліктік инфрақұрылым объектілері мен олардың санитариялық қорғау аймағына бөлінген аумақты абаттандыру жөніндегі міндеттер құрылысжай мен коммуникация, көліктік, байланыс және инженерлік жабдық иелеріне жүктеледі.
Санитариялық қорғау аймағы тұрғындардың тыныс-тіршілігіне экологиялық қолайлы орта қалыптастыру жағдайын қамтамасыз етуге арналған. Санитариялық қорғау аймағы шегінде аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлері шектеледі немесе оларға тыйым салынады.
Қалалардағы рекреациялық аймақтар (ортақ пайдаланымдағы жасыл желектер) тұрғындар демалатын жерлерді (саябақ, бақ, қала ормандары, орманды саябақ, жағажай және өзге де объектілер) ұйымдастыруға, қала аумағында қолайлы микроклимат жасауға, көгалдандырылған саябақ кеңістіктер жасауға, тұрғындар демалатын жерлерді тұрғындардың серуендеуі үшін абаттандырылған жерлерді ұйымдастыру мен жайластыруға арналған.
Қаланың рекреациялық аймағына Кеңгір су қоймасының жағалауындағы орман саябағы, орман мен саябақ аймағы, демалыс және ойын-сауық, туризм, қонақүй, саяжай қоры объектілері аймағы жатады.
Қазіргі кезеңде қалада ортақ пайдаланымдағы жасыл желек жетіспейді. Қалада орталық саябақ пен желекжол, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар жанындағы шағын скверлер мен магистральдық көше бойындағы жасыл желек қана бар.
Арнайы мақсаттағы аймақтар зираттарды, тұрмыстық қалдықтар үйінділерін, мал қорымын және қала қоныстарының басқа аумақтарының аймағында пайдалануға болмайтын өзге де объектілерді орналастыруға бөлінеді.
Арнайы мақсаттағы аймақтарда қаланың көліктік және инженерлік қамтамасыз ету объектілері (инженерлік инфрақұрылым, автомобиль көлігі құрылысжайлары) және олардың санитариялық қорғау аймағы орналастырылады.
Мұндай аймақтарды пайдалану арнайы нормативтердің талаптарымен реттеледі.
Әлеуметтік мақсаттағы объектілерге зират, мал қорымы, тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны жатады, олар үшін санитариялық қорғау аймағы белгіленеді және олар тұрғын үй құрылысынан едәуір қашық орналасуға тиіс.
дәстүрлі жерлеу зираты үшін санитариялық қорғау аймағы 300 м құрайды;
мал қорымы мен күйдіргі ошақтары үшін – 1 000 м.
Арнайы мақсаттағы аймақтарға әскери объектілердің аймағы және пайдаланудың ерекше режимі белгіленетін объектілерді орналастыруға арналған режимдік аумақтардың өзге де аймағы жатады.
Қала аумағының шекарасы шегінде әскери объектілер аймағын және режимдік аумақ аймағын пайдалануды арнайы нормативтерге сәйкес ведомстволық министрлік белгілейді.
Санитариялық қорғау аймағы – адамның тіршілік ету ортасы мен адам денсаулығына келеңсіз әсер ететін көз болып табылатын өнеркәсіптік және коммуналдық объектінің төңірегінде белгіленетін ерекше пайдалану режимі бар арнайы аумақ. Санитариялық қорғау аймағының көлемі ластанудың (химиялық, биологиялық, физикалық) атмосфералық ауаға әсерін гигиеналық нормативтерде белгіленген мәнге дейін азайтуды қамтамасыз етеді.

Параграф 2. Общие регламенты функциональных зон
Для создания гармоничного, эстетичного пространства территории города, районов жилой застройки, общественного центра и индустриальных зон необходимо соблюдение градостроительных регламентов и последовательности разработки градостроительной и проектной документации.
Основные регламенты функциональных зон устанавливают зоны функционального использования территории и градостроительные регламенты, определяющие виды, параметры и ограничения их использования.
Регламенты функциональных зон применяются при оценке землепользования и связанной с ними недвижимости для налогообложения, арендной платы и других платежей, решении вопросов об отводе земельного участка, рассмотрении и согласовании проектов строительства и размещений различного рода сооружений, выдаче разрешений на строительство объектов.
Общие регламенты функциональных зон также применяются при реализации проектных решений Генерального плана и проектов детальной планировки города.
К основным регламентам застройки, которые необходимо соблюдать при реализации проектных решений Генерального плана, относятся регламенты по соблюдению:
красных линий улиц и дорог согласно схеме организации улично-дорожной сети и транспорта, поперечным профилям улиц и дорог и плану красных линий улиц и дорог;
границы зоны функционального назначения, в которой размещается объект;
границ функциональных зон;
объемов жилищного строительства в зонах;
охранных зон инженерных сетей и производственных предприятий.
Каждая функционально-градостроительная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и границах данной функциональной зоны.
В зонах могут быть предусмотрены участки сопутствующих основной функции объектов.
Глава 8. Пространственная организация территории
В основу архитектурно-планировочной организации селитебной территории города в Генеральном плане заложены следующие принципы:
создание к концу расчетного срока комплексного городского организма, имеющего логическую композиционную целостность и единую планировочную структуру;
максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений;
дальнейшее формирование и совершенствование транспортной сети города, обеспечивающей доставку трудящихся к местам приложения труда и общественным центрам города, жилым районам, промышленным районам;
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе.

2-параграф. Функционалдық аймақтардың жалпы регламенттері
Қала аумағының, тұрғын үй құрылысы аудандарының, қоғамдық орталық пен индустриялық аймақтың үйлесімді, эстетикалық кеңістігін жасау үшін қала құрылысы регламенттерін және қала құрылысы мен жобалау құжаттамасын әзірлеудің дәйектілігін сақтау қажет.
Функционалдық аймақтардың негізгі регламенттері аумақтың функционалдық пайдалану аймақтарын және оларды пайдаланудың түрлерін, параметрлері мен шектеулерін айқындайтын қала құрылысы регламентін белгілейді.
Функционалдық аймақтар регламенттері салық, жалдау ақысын төлеу және басқа да төлемдер үшін жер пайдалануды және онымен байланысты жылжымайтын мүлікті бағалаған, жер учаскесін бөлу туралы мәселелерді шешкен, әрқилы құрылысжайларды салу мен орналастыру жобаларын қараған, келіскен және келіскен, объектілерді салуға рұқсат берген кезде қолданылады.
Функционалдық аймақтардың жалпы регламенттері Бас жоспардың жобалық шешімдері мен қаланың егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын іске асырған кезде де қолданылады.
Бас жоспардың жобалық шешімдерін іске асырған кезде сақталуы қажет негізгі құрылыс салу регламенттеріне:
көше-жол желісі мен көлікті ұйымдастыру схемасына, көше мен жолдың көлденең бейініне және көше мен жолдың қызыл сызығының жоспарына сәйкес көше мен жолдың қызыл сызығын сақтау жөніндегі регламент;
объект орналастырылатын функционалдық мақсаттағы аймақтардың шекарасын сақтау жөніндегі регламент;
функционалдық аймақтардың шекарасын сақтау жөніндегі регламент;
аймақтардағы тұрғын үй құрылысы көлемін сақтау жөніндегі регламент;
инженерлік желі мен өндірістік кәсіпорындардың күзет аймағын сақтау жөніндегі регламент жатады.
Аумақтарды пайдалану жағынан функционалдық-қала құрылысы аймағының өзінің нысаналы мақсаты болады және перспективада осы нысаналы мақсат шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекарасында ғана пайдалануға болады.
Аймақтарда объектілердің негізгі функциясына ілеспе учаскелер қарастырылуы мүмкін.
8-тарау. Аумақты кеңістікте ұйымдастыру
Бас жоспарда қаланың селитебті аумағын сәулет-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастырудың негізіне мына қағидаттар алынған:
есепті кезеңнің соңына қарай қисынды композициялық тұтасып жатқан және жоспарлау құрылымы бір кешенді қала өзегін құру;
құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желекті сақтап қалып, қазіргі қаланың қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалану және есепке алу;
еңбекшілерді еңбек ететін жерлеріне және қаланың қоғамдық орталықтарына, тұрғын аудандарға, өнеркәсіптік аудандарға жеткізуді қамтамасыз ететін қаланың көлік желісін одан әрі қалыптастыру және жетілдіру;
қалада микроклиматтық жағдайды жақсартуға ықпал ететін жасыл желектердің санитариялық қорғау, су қорғау белдеуі бар ортақ пайдаланымдағы жасыл желектердің бірыңғай, өзара байланысты жүйесін ұйымдастыру.

По принятому варианту расселения развитие города на перспективу происходит на свободных территориях в северо-западном направлении к селу Кенгир и городу Сатпаеву, занимая площадь составит 6211,3 гектара, с учетом увеличения границ города за счет земель Кенгирского сельского округа.
На исходный (2023) год площадь застроенной территории города составила 4065,2 гектара (74,1 %), незастроенной территории 1423,7 гектара (25,9 %).
На расчетный срок (2038 год) аналогичные показатели составят 5167,3 гектара (83,2 %) и 1044,0 гектара (16,8 %) соответственно. Площадь резервных территорий составит 534,8 га. Резервные территории предусмотрены в северо-западной части города.
Помимо освоения новых площадок предусмотрена и реновация существующих городских территорий. Система расселения предусмотрена с изменением функций некоторых производственных территорий, кварталов ветхого жилья и размещением объектов административного центра с городскими и областными службами, а также нового многоквартирного жилья с объектами социальной сферы.
Расположенные в границах городских земель за промышленной зоной, южнее железной дороги коммунальные устройства (канализационные очистные сооружения, поля орошения, кладбища) благодаря достаточной удаленности от селитебных территорий остаются на своих площадках и в Генеральном плане получают дальнейшее развитие.
Участок полигона твердых бытовых отходов (далее – ТБО) в настоящее время размещается с севера от автодороги Жезказган – Караганда в районе хвостохранилища, располагается в урочище Борикозсай, а также с наветренной стороны по отношению к городу. В связи с этим проектом предлагается его закрытие с дальнейшей рекультивацией территории. Новая площадка для полигона твердых бытовых отходов проектом предусмотрена с юго-запада от города, с учетом господствующих ветров и на значительном удалении от застройки.
Производственные территории города, за исключением мелких дисперсных площадок промышленных предприятий, расположенных на селитебной территории, в основном, развиваются на двух площадках восточной и южной. Из них наиболее освоенная − восточная площадка, в проекте также предусматривается интенсивное освоение южной площадки.
На принятое архитектурно-планировочное решение Генерального плана существенное влияние оказало наличие акватории Кенгирского водохранилища, являющегося весьма существенным фактором, влияющим на смягчение микроклиматических условий населенного пункта, расположенного в полупустынной зоне, данный фактор стал доводом к тому, что в дальнейшем нужно бережно относиться к имеющемуся единственному водоему города. Также на принятие дальнейшего вектора территориального развития города оказали влияние экономический и практический факторы, когда при объединении, сближении населенных пунктов усиливаются социальная, культурная, экономическая, коммуникационная и другие связи.
По Генеральному плану вся селитебная территория формируется в семь жилых районов. Промышленные территории представлены двумя промзонами – Восточной и Южной.
Проектируемые и существующие жилые районы связываются между собой тремя магистралями общегородского значения: проспектом Алашахана, продолжением северной стороны бульвара Гарышкерлер и пробивкой улицы Абая. Вышеперечисленные улицы по Генеральному плану получают дальнейшее свое развитие на северо-запад, где их трассировка проходит параллельно сложившимся улицам.
С Южной промышленной зоной проектируемый жилые районы связаны двумя магистралями широтного направления.
Одна из них – улица Иманжана, которая получает продолжение на юг до соединения с существующей магистралью в промышленной зоне, вторая – новая улица в западной части города, которая будет являться границей расчетного срока данного Генерального плана.
Согласно предложениям Генерального плана усадебной застройкой планируется завершить сложившиеся кварталы индивидуального жилого строительства, где в настоящее время имеются свободные территории. Многоквартирными жилыми домами и малоэтажной застройкой будут формироваться новые, свободные от застройки территории, отделенные магистральными улицами от кварталов индивидуального жилого строительства.
Архитектурная композиция города строится на выделении главных пространственных осей, вдоль которых формируется общественная и жилая застройка. Доминантами в архитектурно-планировочной композиции города служат магистрали меридионального направления: проспект Мира в существующей части города, проспект Алашахана как в среде существующей застройки, так и на территориях перспективного строительства. Кроме того, важными магистралями на перспективных территориях застройки будут пробиваемые улицы Абая и Гарышкерлер.
В районе проектируемой многоэтажной застройки между проспектом Алашахана и заливом Костенгол-Сай будет формироваться общегородской подцентр, где будут размещены объекты общегородского значения, а именно музей, университет, комплекс административных зданий, театр и др. Проектируемые жилые комплексы предусмотрены с большим отступом от водохранилища, благодаря чему на прибрежных территориях предусматривается парковая зона.
В западной части города, вдоль пробиваемой улицы Абая, которая будет композиционной осью, также предусмотрена парковая зона с общегородским спортивным центром. Для придания более выразительного облика основным магистральным улицам проектом предлагается создать акценты в местах пересечения их формированием подцентров обслуживания.
В составе Генерального плана значительное внимание уделено формированию центров общественного отдыха.
Балку Костенгол-Сай предлагается благоустроить и высадить на ее берегах многолетние деревья, тем самым организуется новая парковая зона, которая фактически будет являться центральной, здесь же на пересечении пробиваемой улицы Гарышкерлер и существующей улицы Кошкарбаева имеется свободная от застройки возвышенная территория, где предусматривается размещение объектов общегородского значения, таких как Дворец спорта и крытый плавательный бассейн.
Особое внимание в проекте уделено планировке и благоустройству береговой линии водохранилища.
Предлагаемая проектом парковая зона занимает территорию между проектируемой многоэтажной застройкой и водохранилищем, плавно переходя на севере к рекреационно-ландшафтным паркам, организуемым вдоль залива Костенгол-Cай, а на юге соединяется с озелененными территориями залива Бекбулак-Cай.
Рекомендуемая система пешеходных улиц, на которых сосредоточены школьные и дошкольные учреждения, объекты городского центра и центры жилых районов, взаимосвязана с проектируемой прибрежной спортивно-парковой зоной и создает с ней единую систему озеленения.
Существующие учреждения здравоохранения и социального обеспечения предлагается дополнить новыми, расположив их рядом с центральной больницей и медицинским центром "Жезказган". Здесь предусмотрено размещение таких объектов здравоохранения, как перинатальный центр и областная детская больница. Также территории для городской поликлиники, детского реабилитационного центра и областного кардиологического центра предусмотрены вблизи пересечения пробиваемых улиц Ауэзова и Абая.
Предлагаемые Генеральным планом мероприятия в сложившейся части города направлены на максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений. Коммуникационный каркас города представлен следующими улицами: проспект Мира, улицы Некрасова, Байконурова, Шевченко – в меридиональном направлении, в широтном направлении – проспект Алашахана, улицы Гагарина, Маяковского, Абая, Аманжолова и автодорогой Жезказган – Сатпаев.
В целях создания комплексного городского организма и единой планировочной структуры существующие магистрали широтного направления продолжают свое развитие в новую часть города на северо-запад.
В первую очередь – это проспект Алашахана, который в настоящее время заканчивается у медицинского центра "Жезказган". Генеральным планом предлагается дальнейшее его развитие, где трассировка проспекта продлится на север до Кенгирского водовода, затем соединяясь с новой магистралью, уйдет на запад по направлению к селу Кенгир и городу Сатпаеву.
Следующей магистральной улицей, имеющей продолжение на северо-запад, является северная сторона бульвара Гарышкерлер, переход которой на новые территории влечет за собой строительство моста через балку Костенгол-Сай.
Улица Абая пересекает город с востока на запад, обеспечивая в настоящее время связь первого и второго жилых районов с поселками Комбинатский и Рыбачий.
На перспективу предлагается продолжить магистраль в северо-западном направлении, параллельно проектируемым магистралям – проспекту Алашахана и бульвару Гарышкерлер. Для улучшения пропускной способности магистрали предлагается перепланировка существующего кольца с организацией трассировки улицы в коридоре существующей линии электропередачи 110кВ.
В настоящее время связь города Караганды и города Сатпаева осуществляется через Восточную промышленную зону и селитебную часть города с выходом на улицу Сарыарка.
Для организации непрерывного движения и разгрузки города от транзитного движения на перспективу предлагается предусмотреть движение Караганда – Сатпаев параллельно магистральной железной дороги, минуя промышленную площадку и жилую застройку. С этой целью необходимо пробить ее на небольших участках до выхода на прямую магистраль Жезказган – Сатпаев.
Однако это решение не исключает строительство обводной скоростной автомобильной дороги, которая по Генеральному плану пройдет севернее города и с юга от медьзаводских дач. А существующая магистраль Караганда – Жезказган – Сатпаев в пределах города перейдет в разряд общегородской магистрали непрерывного движения.
Главными магистралями меридионального направления I и II второго жилых районов являются: проспект Мира, улицы Некрасова, Байконурова и Улытау.
Проспект Мира пересекает I и II жилые районы с севера на юг, соединяя водохранилище, общегородской центр, площадь Сатпаева и железнодорожный вокзал. Проспект мира плавно переходит в улицу Сатпаева. По проекту на юге улица Сатпаева соединится с проектируемой магистралью (пробиваемой улицей Каражар) вдоль железной дороги, которая откроет выход улице Сатпаева на улицу Сары-Арка.
Следующей магистралью меридионального направления является улица Некрасова, которая начинается от проспекта Алашахана, доходит до улицы Аманжолова и поворачивает на улицу Холмецкого. Проектом предлагается ее расширение на отрезке от улицы Маяковского до улицы Абая и от улицы Аманжолова до улицы Холмецкого за счет сноса, в основном, одноэтажной застройки.

Қоныстандырудың қабылданған нұсқасы бойынша қала шекарасының Кеңгір ауылдық округінің жерлері есебінен ұлғаюын ескеріп, қала перспективада 6211,3 гектар аумақты алып жатқан Кеңгір ауылы мен Сәтбаев қаласына қарай солтүстік-батыс бағытта бос жатқан аумақта дамитын болады.
Бастапқы (2023) жылы қаланың құрылыс салынған аумағы 4065,2 гектарды (74,1 %), құрылыс салынбаған аумағы 1423,7 гектарды (25,9 %) құрады.
Есепті мерзімде (2038 жыл) мұндай көрсеткіштер тиісінше 5167,3 гектарды (83,2 %) және 1044,0 гектарды (16,8 %) құрайды. Резервтегі аумақтардың ауданы 534,8 га құрайды. Резервтегі аумақтар қаланың солтүстік-батыс бөлігінде көзделген.
Жаңа алаңдарды игеруден басқа, қаланың қазіргі аумағын жаңарту да көзделген. Қоныстандыру жүйесі кейбір өндірістік аумақ, ескі тұрғын үй орамдарының функциясын өзгерту және қалалық және облыстық қызметтерімен әкімшілік орталықтың объектілерін, сондай-ақ әлеуметтік сала объектілері бар көп пәтерлі жаңа тұрғын үйді орналастыру арқылы көзделген.
Қала жерінің шекарасында өнеркәсіптік аймақтың сыртында теміржолдан оңтүстікке қарай орналасқан коммуналдық құрылыстар (кәріз тазарту құрылысжайлары, суару алқабы, зират) селитебті аумақтан мейлінше қашық орналасуына байланысты өз алаңдарында қалады және Бас жоспарда одан әрі дамытылады.
Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының учаскесі қазіргі уақытта Жезқазған − Қарағанды автожолының солтүстігінде қалдық қоймасы ауданында орналасқан, Бөрікөзсай шатқалында, сондай-ақ Жезқазған қаласына қатысты желдің өтінде жатыр. Осыған байланысты жобада аумақты жауып, кейіннен қалпына келтіру ұсынылады. Жел өтінің қай жақтан болатынын ескеріп, ТҚҚ полигонына арналған жаңа алаң жобада қаланың оңтүстік-батысынан және құрылыс салынатын жерлерден едәуір қашықта көзделген.
Селитебті аумақта орналасқан өнеркәсіп орындарының шағын дисперсті алаңдарын қоспағанда, қаланың өндірістік аумақтары, негізінен екі алаңда дамиды: шығыс және оңтүстік. Олардың ішінде ең игерілгені − шығыс алаңы, жобада оңтүстік алаңды қарқынды игеру де қарастырылған.
Кеңгір су қоймасы акваториясының болуы Бас жоспардың қабылданған сәулет-жоспарлау шешіміне айтарлықтай әсерін тигізді, қуаң аймақта орналасқан елді мекеннің микроклиматтық жағдайларын жеңілдетуге әсерін тигізетін аса маңызды фактор бола отырып, бұл қаладағы бірден-бір су қоймасына алдағы уақытта қамқорлықпен ұқыпты қарау қажет екендігіне дәлел болды. Елді мекендерді біріктірген, жақындатқан кезде әлеуметтік, мәдени, экономикалық, коммуникациялық және басқа да байланыстар күшейетін экономикалық және практикалық факторлар да қаланың одан әрі даму векторын қабылдауға мүмкіндік берді.
Бас жоспар бойынша бүкіл селитебті аумақ жеті тұрғын аудан етіп құрылады. Өнеркәсіптік аумақтар Шығыс және Оңтүстік деп аталатын екі өндірістік аймақтардан тұрады.
Жобаланатын және қазіргі тұрғын аудандар бір-бірімен жалпықалалық маңызы бар үш магистральмен байланысады, олар: Алашахан даңғылы, Ғарышкерлер желекжолының солтүстік жағының жалғасы және Абай көшесі. Бас жоспар бойынша жоғарыда аталған көшелер солтүстік-батысқа қарай одан әрі өрістетіледі, оларды трассалау қалыптасқан көшелерге қатарлас өтеді.
Жобаланған тұрғын аудандар оңтүстік өнеркәсіптік аймақпен ендік бағыттағы екі магистральмен байланысады.
Олардың бірі – Иманжан көшесі, ол оңтүстікке қарай өнеркәсіптік аймақтағы қолданыстағы магистральға қосылғанға дейін жалғасады, екіншісі – қаланың батыс бөлігіндегі жаңа көше, ол осы Бас жоспардың есепті мерзімінің шекарасы болып табылады.
Бас жоспардағы ұсыныстарға сәйкес жеке тұрғын үй құрылысының қалыптасқан, қазіргі уақытта бос аумақтары бар орамдарын меншікжайлы құрылыс салумен аяқтау жоспарлануда. Жеке тұрғын үй құрылысы орамдарынан магистральдық көшелермен бөлінген, құрылыс салынбаған бос жаңа аумақтарда көп пәтерлі тұрғын үйлер мен аз қабатты құрылыстар салынатын болады.
Қаланың сәулеттік композициясында кеңістіктегі негізгі осьтерді бөлу негізге алынады, қоғамдық және тұрғын үй құрылысы соларды бойлай салынады. Меридиандық бағыттағы магистральдар қаланың сәулеттік-жоспарлау композициясындағы доминанттар болып табылады, олар: қаланың қазіргі бөлігіндегі Мир даңғылы, қазіргі құрылыс салынып жатқан ортада да, перспективадағы құрылыс аумақтарында да Алашахан даңғылы. Сонымен қатар өткізіліп жатқан Абай және Ғарышкерлер көшелері перспективадағы құрылыс салынатын аумақтардағы маңызды магистральдар болады.
Алашахан даңғылы мен Қостанкелдісай сайы арасында жобаланып жатқан көп қабатты құрылыс салынатын ауданда жалпықалалық кіші орталық құрылып, онда жалпықалалық маңызы бар объектілер, атап айтқанда музей, университет, әкімшілік ғимараттар кешені, театр және т.б. орналасатын болады. Жобаланатын тұрғын үй кешендері су қоймасынан біршама алшақ салынады, соның нәтижесінде жағалау маңындағы аумақта саябақ аймағы көзделеді.
Қаланың батыс бөлігінде Абай көшесінің бойынан композициялық ось ретінде өткізілетін жалпықалалық спорт орталығы бар саябақ аймағы қарастырылған. Негізгі магистральдық көшелерге неғұрлым мейлінше көрік беру үшін жобада олар қиылысатын жерлерде қызмет көрсететін шағын орталықтар қалыптастыру арқылы акцент беру ұсынылады.
Бас жоспардың құрамында қоғамдық демалыс орталықтарын қалыптастыруға көп көңіл бөлінді.
Қостанкелдісай сайын абаттандыру және оның жағасына көпжылдық ағаштар отырғызу ұсынылады, сол арқылы іс жүзінде орталық саябақ болатын жаңа саябақ аймағы ұйымдастырылады, дәл сол жерде өткізіліп жатқан Ғарышкерлер көшесі мен қазіргі Қошқарбаев көшесінің қиылысында құрылыс салынбаған биік аумақ бар, сол жерде спорт сарайы мен жабық жүзу бассейні сияқты жалпықалалық маңызы бар объектілерді орналастыру көзделеді.
Жобада су қоймасының жағалау бойын жоспарлауға және абаттандыруға ерекше назар аударылды.
Жобада ұсынылатын саябақ аймағы жобаланатын көп қабатты құрылыс пен су қоймасы арасындағы аумақты алып жатыр, солтүстігінде біртіндеп Қостанкелдісай шығанағының бойынан ұйымдастырылатын рекреациялық-ландшафтық саябақтарға айналады, ал оңтүстігінде Бекбұлақсай шығанағының көгалды аумақтарымен жалғасады.
Мектептер мен мектепке дейінгі мекемелер, қалалық орталық объектілер және тұрғын аудандардың орталықтары шоғырланған жаяу жүргіншілер көшелерінің ұсынылып отырған жүйесі жағалау маңында жобаланатын спорт және саябақ аймағымен өзара байланысады және онымен бірге көгалды жүйе түзеді.
Қолданыстағы денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру мекемелерін орталық аурухана мен "Жезқазған" медициналық орталығының жанына орналастыра отырып, оларды жаңаларымен толықтыру ұсынылады. Мұнда перинаталдық орталық, облыстық балалар ауруханасы сияқты денсаулық сақтау объектілерін орналастыру қарастырылған. Сондай-ақ қалалық емхана, балаларды оңалту орталығы және облыстық кардиологиялық орталық үшін Абай көшесімен қиылысқан Әуезов көшесінің бойында аумақтар қарастырылған, бұл көшелер әлі өткізіліп жатыр.
Бас жоспарда қаланың бұрынғы бөлігіндегі ұсынылатын іс-шаралар құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желектерді сақтай отырып, қазіргі қаланың қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалануға және есепке алуға бағытталған. Қаланың коммуникациялық қаңқасы келесі көшелерден тұрады: Мир даңғылы, Некрасов, Байқоңыров, Шевченко көшелері – бойлық бағытта, ендік бағытта – Алашахан даңғылы, Гагарин, Маяковский, Абай, Аманжолов көшелері және Жезқазған – Сәтбаев автожолы.
Қаланың кешенді өзегі мен бірыңғай жоспарлау құрылымын құру мақсатында ендік бағыттағы қолданыстағы магистральдарды қаланың жаңа бөлігіне солтүстік-батысқа қарай дамыту жалғасады.
Бірінші кезекте – қазіргі уақытта "Жезқазған" медициналық орталығының тұсында аяқталатын Алашахан даңғылы. Бас жоспарда оны одан әрі дамыту ұсынылады, онда магистральды трассалау солтүстікке қарай Кеңгір су құбырына дейін ұзартылып, жаңа магистральмен жалғасқан соң Кеңгір ауылы мен Сәтбаев қаласы бағытында батысқа қарай кетеді.
Солтүстік-батысқа қарай жалғасатын келесі магистральдық көше – Ғарышкерлер желекжолының солтүстік жағы, оның жаңа аумақтарға өтуі Қостанкелдісай сайы арқылы көпір салуды талап етеді.
Абай көшесі қаланы шығыстан батысқа қарай кесіп өтіп, қазіргі уақытта бірінші және екінші тұрғын аудандардың Комбинат және Рыбачий кенттерімен байланысын қамтамасыз етеді.
Перспективада магистральды Алашахан даңғылы мен Ғарышкерлер желекжолының жобаланатын магистральдарына қатарлас солтүстік-батысқа қарай ұзарту ұсынылады. Магистральдың өткізу қабілетін жақсарту үшін көшені қолданыстағы 110кВ электр беру желісінің дәлізінде трассалауды ұйымдастыра отырып, қолданыстағы шеңберді қайта жоспарлау ұсынылады.
Қазіргі уақытта Қарағанды қаласы мен Сәтбаев қаласының байланысы Шығыс өнеркәсіптік аймағы мен Сарыарқа көшесіне шығатын қаланың селитебті бөлігі арқылы жүзеге асырылады.
Іркіліссіз қозғалысты ұйымдастыру және қаланы транзиттік көлік жүрісінен арылту үшін перспективада Қарағанды – Сәтбаев бағытындағы қозғалысты өнеркәсіп алаңы мен тұрғын үй құрылысын айналып өтіп, магистральды теміржолмен қатарластырып көздеу ұсынылады. Осы мақсатта тікелей Жезқазған – Сәтбаев магистраліне шыққанға дейін оны шағын учаскелерде өткізу қажет.
Алайда бұл шешім Бас жоспар бойынша қаланың солтүстігіне қарай және мыс зауыты саяжайларының оңтүстігінен өтетін айналма жүрдек автомобиль жолының құрылысын жоққа шығармайды. Ал қала шегіндегі Қарағанды – Жезқазған – Сәтбаев магистралі жалпықалалық іркіліссіз қозғалыс магистралі санатына өтеді.
I және II тұрғын аудандардың меридиандық бағытының басты магистральдары: Мир даңғылы, Некрасов, Байқоңыров және Ұлытау көшелері.
Мир даңғылы I және II тұрғын аудандарды солтүстіктен оңтүстікке қарай кесіп өтіп, су қоймасын, жалпықалалық орталықты, Сәтбаев алаңын және теміржол вокзалын байланыстырады. Мир даңғылы біртіндеп Сәтбаев көшесіне өтеді. Жоба бойынша оңтүстікте Сәтбаев көшесі теміржол бойындағы жобаланған магистральмен (өткізіліп жатқан Балқаш көшесімен) қосылады, ол Сәтбаев көшесінің Сарыарқа көшесіне шығуына жол ашады.
Меридиандық бағыттағы келесі магистраль – Некрасов көшесі, ол Алашахан даңғылынан басталып, Аманжолов көшесіне дейін жетеді де, Холмецкий көшесіне дейін бұрылады. Жобада оны Маяковский көшесінен Абай көшесіне дейін және Аманжолов көшесінен Холмецкий көшесіне дейін бір қабатты құрылысты бұзу есебінен кеңейту ұсынылады.

В целях значительного улучшения транспортного обслуживания необходимо улицу Байконурова пробить от улицы Гагарина до бульвара Гарышкерлер с выходом на улицу 30 лет Победы, что позволит значительно сократить время передвижения транспорта к 3 и 4-му микрорайонам, парку "30 лет Победы", 70-му кварталу и т.д.
Основными композиционными осями I и II жилых районов являются проспекты Мира, Алашахана, бульвар Гарышкерлер и улица Абая.
Проспект Мира, проходя с севера на юг, обеспечивает связь внешних районов с водохранилищем и Восточной промзоной. На эту ось выходят все главные площади города: Алашахана, Сатпаева и Первостроителей, завершается проспект на железнодорожном вокзале с автобусной станцией.
На широтных композиционных осях при формировании их нового облика большое внимание должно быть уделено благоустройству и озеленению.
Для организации кратковременного отдыха населения предполагается освоение двух площадок как на правом, так и на левом берегах водохранилища, в районе существующих объектов отдыха.
Одним из важнейших факторов, способствующих привлечению и закреплению кадров в городе, является создание комфортных условий для жизнедеятельности. Для достижения этой цели в Генеральном плане особое внимание уделяется созданию системы зеленых насаждений, которая играет исключительно высокую роль в оздоровлении окружающей среды, способствует созданию благоприятных санитарно-гигиенических и микроклиматических условий, необходимых для труда, быта и отдыха горожан, что особенно важно для города Жезказгана.
В связи с этим проектом предлагается широкое озеленение прибрежной полосы с созданием новых и реконструкцией существующих парков. Все парки, скверы, бульвары, аллеи объединяются между собой и прибрежной полосой озеленения, создавая единую взаимосвязанную систему зеленых насаждений общего пользования.
Глава 9. Организация системы озелененных пространств
Предлагаемая система организации озелененных пространств основана на перспективных архитектурно-планировочных решениях с учетом почвенно-климатических условий, особенностей рельефа и уже сложившегося озеленения.
Основная концепция организации озелененных пространств рассматриваемой территории – создание зеленого каркаса, который формируется прибрежной полосой Кенгирского водохранилища с балкой Костенгол-Сай, вклинивающихся в городскую территорию, которые связывают прибрежную полосу и внутригородское пространство с проектируемым зеленым защитным поясом, вместе с озелененными территориями парков, скверов и бульваров будет создана единая система озелененных пространств.
В целях достижения нормативной площади озелененных территорий на одного жителя 8 м² и к расчетному сроку нормативной площади озелененных территорий в 116 га необходимо создать не менее 69 га новых озелененных территорий общего пользования путем устройства новых пешеходных и парковых зон, скверов и лесопарков практически во всех районах города, в том числе и селитебной зоне, с целью увеличения площадей озеленения как уже существующих, так и новых жилых районов.

Көліктік қызмет көрсетуді біршама жақсарту мақсатында Байқоңыров көшесін Гагарин көшесінен Жеңістің 30 жылдығы көшесіне Ғарышкерлер желекжолына дейін шығарып ұзарту қажет, бұл 3-ші және 4-ші шағын аудандарға, "Жеңістің 30 жылдығы" саябағына, 70 орамға және басқаларына көлік қозғалысының уақытын едәуір қысқартуға мүмкіндік береді.
I және II тұрғын аудандардың негізгі композициялық осьтері – Мир даңғылы, Алашахан даңғылы, Ғарышкерлер желекжолы және Абай көшесі.
Мир даңғылы солтүстіктен оңтүстікке қарай өтіп, сыртқы аудандардың су қоймасымен және Шығыс өнеркәсіп аймағымен байланысын қамтамасыз етеді. Қаланың барлық басты алаңдарының бәрі: Алашахан, Сәтбаев және Первостроителей даңғылы осы оське шығады, автовокзал мен теміржол вокзалына келіп аяқталады.
Ендік композициялық осьтердің жаңа келбетін қалыптастырған кезде оларды абаттандыру мен көгалдандыруға көп көңіл бөлу керек.
Халықтың қысқа мерзімді демалысын ұйымдастыру үшін су қоймасының оң және сол жағалауында, қолданыстағы демалыс объектілері ауданында екі алаңды игеру қарастырылады.
Кадрлар тартуға және олардың қалада тұрақтап қалуына ықпал ететін аса маңызды факторлардың бірі тыныс-тіршілік үшін жайлы жағдай жасау болып табылады. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін Бас жоспарда қоршаған ортаны сауықтырудағы рөлі айрықша жоғары, қала тұрғындарының еңбек етуіне, тұрмысы мен демалысына қажетті қолайлы санитариялық-гигиеналық және микроклиматтық жағдайлар жасауға ықпал ететін жасыл желектер жүйесін құруға ерекше назар аударылады, бұл әсіресе Жезқазған қаласы үшін маңызды.
Осыған байланысты жобада саябақтардың жаңаларын құру және қолданыстағыларын реконструкциялау арқылы жағалау маңындағы жолақты жаппай көгалдандыру ұсынылады. Барлық саябақтар, скверлер, желекжолдар, аллеялар бір-бірімен және жағалау маңындағы көгалды жолақпен біріктіріліп, ортақ пайдаланымдағы жасыл желектердің біртұтас жүйесін түзеді.
9-тарау. Көгалды кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Көгалды кеңістіктерді ұйымдастырудың ұсынылып отырған жүйесі топырақ-климат жағдайларын, жер бедерінің ерекшеліктерін және қалыптасып қойған көгалдандыруды ескере отырып, перспективалы сәулет-жоспарлау шешімдеріне негізделген.
Қарастырылып отырған аумақтың көгалды кеңістіктерін ұйымдастырудың негізгі тұжырымдамасы – қала аумағына еніп, жағалау маңындағы жолақ пен қала ішінің кеңістігін жобаланып отырған жасыл қорғау белдеуімен байланыстыратын Қостанкелдісай сайымен бірге Кеңгір су қоймасының жағалау маңындағы жолағы арқылы қалыптасатын жасыл қаңқа құру, олар саябақтардың, скверлер мен желекжолдардың көгалды аумақтарымен бірге көгалды кеңістіктердің бірыңғай жүйесін түзетін болады.
Бір тұрғынға шаққанда көгалды аумақтардың 8 м2 нормативтік алаңына және есепті мерзімге қарай көгалды аумақтардың 116 га нормативтік алаңына жету мақсатында қазіргі тұрғын аудандарында да, жаңа тұрғын аудандарда да көгалды алаңдарды ұлғайту үшін қаланың барлық дерлік аудандарында, оның ішінде селитебті аймақта жаңа жаяу жүргіншілер мен саябақ аймақтарын, скверлер мен орман саябақтарын құру жолымен кемінде 69 га ортақ пайдаланымдағы көгалды жаңа аумақтар құру қажет.

К концу первой очереди площадь озелененных территорий общего пользования должна составлять 114,4 га, на окончание расчетного срока площадь озелененных территорий общего пользования составит 162,5 га.
Особое значение приобретает создание широкого защитного зеленого барьера от вредных выбросов промышленных предприятий.
Глава 10. Охрана памятников историко-культурного наследия
Город богат современными памятниками и обелисками, которые стоят на площадях, на замыкании улиц, бульваров, в парковой зоне.
Одними из главных задач Генерального плана являются сохранение сложившейся исторической среды, рациональное использование всех капитальных построек 40-50-х годов, обладающих архитектурной выразительностью и составляющих архитектурные комплексы и ансамбли.
Поэтому проектом предлагается сохранить все памятники, благоустроить и озеленить вокруг них территории и средствами малой архитектуры (скамейки, урны, декоративные фонари, подпорные стенки, цветники, альпийские горки, роккарии, альпинарии, современные парковые скульптуры, газоны и т.д.) придать этим площадям еще большую парадность и значимость.
В результате анализа существующего состояния исторической застройки, определения их ценности проектом были установлены охранные зоны памятников, зоны регулирования планировочной структуры, зоны охраняемого ландшафта.
Охранные зоны памятников охватывают территорию ядра города, кварталы регулярной планировочной структуры середины XХ века, сохранившиеся центральные улицы, площади, ансамбли.
В пределах установленных границ охранных зон памятников действуют особые правила использования, которые позволяют сохранить окружающую их историко-архитектурную среду.
В границах объединенных охранных зон памятников запрещено любое строительство, за исключением специальных мер по сохранению памятников.
Запрещается любая деятельность, ухудшающая физическое состояние исторической среды.
Любые строительные, реставрационные, ремонтные работы в границах охранных зон должны быть согласованы с уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия.
Охранной зоной памятников истории и культуры является территория земельного участка вокруг памятника со всеми находящимися на ней постройками.
Охранная зона устанавливается с целью сохранения отдельных архитектурных сооружений, ансамблей, а также памятников истории и археологии, являющихся ценным культурным наследием.
Режим на территории охранных зон должен исходить из следующих требований:
1) доступ на территорию памятника должен быть, как правило, свободным;

Бірінші кезектің соңына қарай ортақ пайдаланымдағы көгалды аумақтардың ауданы 114,4 гектарды құрауға тиіс, есепті мерзімнің соңында ортақ пайдаланымдағы көгалды аумақтардың ауданы 162,5 гектарды құрайтын болады.
Өнеркәсіп орындарының зиянды шығарындыларынан қорғайтын жалпақ жасыл тосқауыл жасау ерекше маңызға ие.
10-тарау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау
Қала алаңдарда, көшелер, желекжолдар түйіскен жерлерде саябақ аймағында тұрған заманауи ескерткіштер мен обелисктерге бай.
Бас жоспардың басты міндеттерінің бірі – қалыптасқан тарихи ортаны сақтап қалу, сәулеті жағынан көркем әрі сәулет кешендері мен ансамбльдер түзетін 40-50-ші жылдардағы барлық күрделі ғимараттарды ұтымды пайдалану.
Сондықтан жобада барлық ескерткіштерді сақтап қалу, олардың айналасындағы аумақтарды абаттандыру және көгалдандыру, шағын сәулет құралдарымен (орындықтар, урналар, сәнді шамдар, тіреу қабырғалары, гүлзарлар, Альпі төбешіктері, роккарийлер, альпинарийлер, заманауи саябақ мүсіні, көгалдар және т.б.) осы алаңдарға одан да зор сән-салтанат пен маңыз беру ұсынылады.
Тарихи құрылыстың қазіргі жай-күйін талдау, олардың құндылығын анықтау нәтижесінде жобада ескерткіштерді қорғау аймақтары, жоспарлау құрылымын реттеу аймақтары, қорғалатын ландшафт аймақтары белгіленді.
Ескерткіштердің қорғау аймақтары қала өзегінің аумағын, ХХ ғасырдың ортасындағы тұрақты жоспарлау құрылымының орамдарын, сақталып қалған орталық көшелерді, алаңдарды, ансамбльдерді қамтиды.
Ескерткіштердің қорғау аймақтарының белгіленген шекаралары шегінде оларды қоршаған тарихи-сәулеттік ортаны сақтап қалуға мүмкіндік беретін ерекше пайдалану қағидалары қолданылады.
Ескерткіштерді сақтап қалу жөніндегі арнайы шараларды қоспағанда, ескерткіштердің біріккен күзет аймақтарының шекараларында кез келген құрылыс салуға тыйым салынады.
Тарихи ортаның физикалық жай-күйін нашарлататын кез келген қызметке тыйым салынады.
Ескерткіштерді қорғау аймақтарының шекараларындағы кез келген құрылыс, реставрация, жөндеу жұмыстары тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймағы барлық құрылыстарымен бірге ескерткіштің айналасындағы жер учаскесінің аумағы болып табылады.
Қорғалатын аймақ жекелеген сәулет құрылысжайларын, ансамбльдерді, сондай-ақ құнды мәдени мұра болып табылатын тарих және археология ескерткіштерін сақтап қалу мақсатында белгіленеді.
Қорғалатын аймақтардың аумағындағы режим мынадай талаптарға сүйенуге тиіс:
1) ескерткіш аумағына, әдетте, еркін кіріп-шығуға болады;

2) все архитектурно-строительные и планировочные мероприятия территории охранных зон проводятся по указанию органов охраны памятников и под их контролем;
3) на территории охранной зоны запрещаются:
любое новое строительство без согласования с органами охраны памятников;
снос любых отдельно стоящих сооружений (не памятников) до выяснения необходимости сноса или использования для утилитарных целей;
прокладка воздушных линий электрических и телеграфных сетей и устройство районных трансформаторных пунктов;
создание транспортных узлов и транспортных путей, нарушающих историческую планировочную структуру участка;
стоянка автотранспорта без отсутствия на то специального указателя;
производство любого вида земляных работ без специального разрешения органов охраны памятников;
вырубка и посадка вновь зеленых насаждений;
захламление и загрязнение территории.
Вокруг памятника или группы памятников культуры, кроме охранной зоны, устанавливаются зоны регулирования застройки.
Зона регулирования застройки устанавливается с целью сохранения исторически сложившейся системы планировки, характера природного окружения охраняемого архитектурного ансамбля.
В этой зоне допускается новое строительство, но этажность и плотность застройки ограничиваются.
Не допускается коренная перепланировка. Все архитектурно-планировочные мероприятия, производимые на территории регулирования застройки, согласовываются с органами охраны памятников.
Утвержденные границы зон регулирования застройки и охранных зон являются основным и достаточным документом для отвода земли.
Контроль за соблюдением режима территории охранных зон обеспечивается органами охраны памятников.
К зонам регулирования планировочной структуры рекомендуется отнести: кварталы исторической части города в районе улиц Гагарина, Абая, Штифанова, Сейфуллина, Жанасова, Аманжолова, Пушкина, а также проспекта Мира.
К зонам охраняемого ландшафта рекомендуется отнести: набережную и скверы, расположенные между Кенгирским водохранилищем и улицами Женис, Деева, парковые зоны в сложившихся частях города (Жастар, Наурыз, бульвар Гарышкерлер и парковая зона возле центрального стадиона).
Глава 11. Транспортная инфраструктура и улично-дорожная сеть города
Участок автомобильной дороги республиканского значения А-17 "Кызылорда − Павлодар − Успенка − граница Российской Федерации" (далее – автодорога А-17) проходит через юго-восточную часть города. В 2020 году был разработан проект реконструкции автодороги А-17 (участок "Кызылорда − Жезказган"). После ввода в эксплуатацию данного участка существующий участок автодороги А-17 сменит статус на дорогу внутри населенного пункта и будет передан на баланс государственного учреждения "Аппарат акима города Жезказгана", а в дальнейшем на баланс и в эксплуатацию ТОО "Kazakhmys Smelting (Казахмыс Смэлтинг)".
Железнодорожный транспорт представлен железнодорожной станцией "Жезказган" и магистральным однопутным железнодорожным путем, а также сетью подъездных железнодорожных путей и промышленных станций. Станция "Жезказган" расположена на линии "Жезказган − Жарык" Карагандинского отделения железной дороги, филиала акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы". В 2015 году было завершено строительство участка "Жезказган − Саксаульская" и было произведено открытие данной ветки, по которой осуществляется движение грузовых поездов.

2) қорғалатын аймақтардың аумағындағы сәулет-құрылыс және жоспарлау іс-шаралары ескерткіштерді қорғау органдарының нұсқаулары бойынша және солардың бақылауымен жүргізіледі;
3) күзет аймағының аумағында:
ескерткіштерді қорғау органдарымен келіспей, кез келген жаңа құрылыс салуға;
сүріп тастау немесе кәдеге жарату мақсатында пайдалану қажеттігі анықталғанға дейін жеке тұрған кез келген құрылысжайды (ескерткіштерді емес) сүріп тастауға;
электр және телеграф желілерінің әуе желілерін өткізуге және аудандық трансформаторлық пункттерді орнатуға;
учаскенің тарихи жоспарлау құрылымын бұзатын көлік тораптары мен көлік жолдарын құруға;
тұруға арнайы нұсқауы жоқ автокөліктің тоқтап тұруына;
ескерткіштерді қорғау органдарының арнайы рұқсаты болмаса, жердегі жұмыстардың кез келген түрін жүргізуге;
жасыл желектерді кесуге және жаңаларын отырғызуға;
аумаққа қоқыс толтыруға және ластауға тыйым салынады.
Қорғалатын аймақтан басқа, ескерткіштің немесе мәдениет ескерткіштері тобының айналасында құрылыс салуды реттеу аймақтары белгіленеді.
Құрылыс салуды реттеу аймағы тарихи қалыптасқан жоспарлау жүйесін, қорғалатын сәулет ансамблінің табиғи ортасының сипатын сақтап қалу мақсатында белгіленеді.
Бұл аймақта жаңа құрылыс салуға рұқсат етіледі, бірақ ғимараттың қабат саны мен тығыздығы шектеледі.
Түбегейлі қайта құруға жол берілмейді. Құрылыс салуды реттеу аумағында жүргізілетін барлық сәулет-жоспарлау іс-шаралары ескерткіштерді қорғау органдарымен келісіледі.
Құрылыс салуды реттеу аймақтары мен күзет аймақтарының бекітілген шекаралары жер бөлу үшін негізгі және жеткілікті құжат болып табылады.
Күзет аймақтарының аумағы режимінің сақталуын бақылауды ескерткіштерді күзету органдары қамтамасыз етеді.
Жоспарлау құрылымын реттеу аймақтарына: Гагарин, Абай, Штифанов, Сейфуллин, Жанасов, Аманжолов, Пушкин көшелері, сондай-ақ Мир даңғылы ауданындағы қаланың тарихи бөлігінің орамдарын жатқызу ұсынылады.
Қорғалатын ландшафт аймақтарына: Кеңгір су қоймасы мен Жеңіс – Деев көшесінің арасында орналасқан жағалау мен скверлерді, қаланың бұрынғы бөліктеріндегі (Жастар, Наурыз, Ғарышкерлер желекжолы және орталық стадионның жанындағы саябақ аймағы) саябақ аймақтарын жатқызу ұсынылады.
11-тарау. Қаланың көліктік инфрақұрылымы және көше-жол желісі
Республикалық маңызы бар А-17 "Қызылорда – Павлодар – Успенка – Ресей Федерациясының шекарасы" автомобиль жолының (бұдан әрі – А17 автожолы) учаскесі қаланың оңтүстік-шығыс бөлігі арқылы өтеді. 2020 жылы А-17 автожолын ("Қызылорда – Жезқазған" учаскесі) реконструкциялау жобасы әзірленді. Осы учаске пайдалануға берілгеннен кейін А-17 автожолының қолданыстағы учаскесінің мәртебесі елді мекен ішіндегі жолға ауысады және "Жезқазған қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің балансына, одан әрі "Kazakhmys Smelting (Қазақмыс Смэлтинг)" ЖШС балансы мен пайдалануына беріледі.
Теміржол көлігі "Жезқазған" теміржол станциясынан және магистральдық бір табанды теміржол жолынан, сондай-ақ кірме теміржол жолдары мен өнеркәсіптік станциялар желісінен тұрады. "Жезқазған" станциясы "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы филиалының Қарағанды теміржол бөлімшесінің "Жезқазған – Жарық" желісінде орналасқан. 2015 жылы "Жезқазған − Сексеуіл" учаскесінің құрылысы аяқталып, жүк пойыздарының қозғалысы жүзеге асырылатын осы жол тармағы ашылды.

В настоящее время на расстоянии 7 км от Жезказгана находится международный аэропорт, эксплуатируемый с 1976 года. Ранее перевозчиком пассажиров и грузов являлось АО "Жезказган Эйр", в настоящее время обслуживает инфраструктуру аэропорта и используется для внутренних перевозок ТОО "Kazakhmys Smelting (Казахмыс Смэлтинг)".
Регулярные пассажирские авиарейсы осуществляются компаниями – АО "АК "SCAT" и АО "QAZAQ AIR" в города и из городов Астаны и Алматы. АО "Южное небо" осуществляет авиасообщение "Караганда − Жезказган" и "Жезказган − Караганда".
Существующие внешние пассажирские перевозки осуществляют различные перевозчики по 4 пригородным маршрутам.
Хранение личных легковых автомобилей жителей, проживающих в усадебной застройке, осуществляется на своих усадебных участках.
Для жителей, проживающих в этажной застройке, хранение автомобилей осуществляется рядом с местом проживания.
Владельцы личного грузового транспорта занимаются перевозкой различных грузов.
В настоящее время существующие пассажирские перевозки на автобусных маршрутах охватывают маршрутами движения автобусов все части города. Пассажирские автобусы базируются на территории города Жезказгана. Существующая протяженность автобусных маршрутов в границе города составляет 41,90 км. На первую очередь протяженность составит 57,80 км, на расчетный срок − 65,50 км.
На проектный период удлинение протяженности автобусных маршрутов предусматривается практически с охватом на всю территорию города.
По состоянию на 1 января 2020 года парк легковых автомобилей в Жезказгане в личной собственности насчитывал 23200 единиц.
Уровень автомобилизации личными легковыми автомобилями составлял 266 автомобилей на 1,0 тыс. жителей города (при численности населения 87254 человек, данные также на 1 января 2020 года).
Расчетный парк личных легковых автомобилей по проектным периодам составит: на первую очередь – 39780 единиц, на расчетный срок – 56550 единиц.
На перспективу, как и в настоящее время, в границах Генерального плана хранение личного транспорта жильцов индивидуальной жилой застройки будет осуществляться на своих усадебных участках.
Легковые автомобили жильцов, проживающих в многоэтажной застройке, хранятся на автомобильных стоянках в пешеходной доступности от места проживания и парковках по типу "карман" на внутридворовой территории.
Постоянное (ночное) хранение индивидуального транспорта в границах Генерального плана намечается: на первую очередь – 39780 единиц, из них на усадебных участках в количестве 12243 автомобиля, в 2-х - 12-ти этажной застройке – 27537 автомобилей; на расчетный срок – 56550 единиц, из них на усадебных участках в количестве 11531 автомобиль и в 2-х - 12-ти этажной застройке – 45019 автомобилей. Для временного хранения предусматриваются гостевые парковки на территории 2-х - 12-ти этажной застройки (из расчета 40 автомобилей на 1,0 тыс. жителей) на первую очередь – 3240 машино-мест, на расчетный срок – 4443 машино-места. Для временного хранения на приобъектных парковках по расчету потребуется на первую очередь для 8600 автомобилей, на расчетный срок – 12400 автомобилей.

Қазіргі уақытта Жезқазған қаласынан 7 км қашықтықта 1976 жылдан бері жұмыс істеп келе жатқан әуежай орналасқан. Бұған дейін жолаушылар мен жүктерді "Жезқазған Эйр" АҚ тасымалдаған, қазіргі уақытта бұл акционерлік қоғам әуежайдың инфрақұрылымына қызмет көрсетеді және "Kazakhmys Smelting" (Қазақмыс Смэлтинг)" ЖШС ішкі тасымалдары үшін пайдаланылады.
Астана және Алматы қалаларына және олардан тұрақты жолаушылар авиарейстерін "SCAT" ӘК" АҚ және "QAZAQ AIR" АҚ компаниялары жүзеге асырады. "Оңтүстік Аспаны" АҚ "Қарағанды – Жезқазған" және "Жезқазған – Қарағанды" әуе қатынасын жүзеге асырады.
Қазіргі сыртқы жолаушылар тасымалын әртүрлі тасымалдаушылар қала маңындағы 4 автобус бағыты бойынша жүзеге асырады.
Меншікжайлы үйде тұратын тұрғындардың жеке жеңіл автомобильдері өздерінің меншікжайлы учаскелеріне қойылады.
Қабатты ғимаратта тұратын тұрғындардың жеке жеңіл автомобильдері тұрғылықты жеріне таяу қойылады.
Жеке жүк көлігінің түрлі жүктерді тасумен айналысады.
Қазіргі уақытта автобус маршруттарындағы жолаушылар тасымалы қаланың барлық бөліктерін автобус маршруттарымен қамтиды. Жолаушылар автобустарының тұрақтары Жезқазған қаласының аумағында орналасқан. Жезқазған қаласының шекарасындағы автобус маршруттарының қазіргі ұзындығы – 41,90 км. Бірінші кезекте ұзындық 57,80 км, есепті мерзімде 65,50 км құрайды.
Жобалық кезеңде автобус маршруттарының ұзындығын қаланың барлық аумағын қамти отырып ұзарту көзделеді.
Жезқазған қаласында 2020 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке меншікте 23200 бірлік жеңіл автомобиль болды.
Қаланың 1,0 мың тұрғынына шаққанда жеке жеңіл автомобиль иелену деңгейі 266 автокөлікті құрады (халық саны – 87254 адам, 2020 жылғы 1 қаңтардағы деректер).
Жобалық кезеңдер бойынша жеке жеңіл автомобильдердің есепті паркі: бірінші кезекте 39 780 бірлікті, есепті мерзімде 56 550 бірлікті құрайды.
Қазіргі уақыттағыдай перспективада да бас жоспарының шекарасында жеке тұрғын үйлер тұрғындарының жеке көлігі олардың мекенжайлы учаскелеріне қойылатын болады.
Көп қабатты тұрғын үйлерде тұратын тұрғындар пайдаланып жүрген жеңіл автомобильдер тұрғылықты жерінен жаяу баруға болатын жердегі автомобиль тұрақтарына және аула ішіндегі аумақтағы "қалта" түріндегі автотұрақтарға қойылады.
Бас жоспарының шекарасында жеке көлікті тұрақты (түнгі) қою: бірінші кезекте – 39780 бірлік, оның ішінде мекенжайлы учаскелерде – 12243 автомобиль, 2-12 қабатты үйлерде – 27537 автомобиль, есепті мерзімге – 56550 бірлік, оның ішінде мекенжайлы учаскелерде – 11531 автомобиль және 2 қабатты үйлерде – 45019 автомобиль. Уақытша қою үшін қонақтар үшін 2-12 қабатты үйлер аумағында (1,0 мың тұрғынға 40 автомобиль есебінен) бірінші кезекте 3240 машина орны, есепті мерзімде 4443 машина орны көзделеді. Есеп бойынша уақытша қою үшін бірінші кезекте 8600 автомобильге, есепті мерзімде 12400 автомобильге объект жанындағы тұрақтар қажет болады.

Общая протяженность существующей улично-дорожной сети города по данным акимата составляет 145,01 км, преимущественно с асфальтовым покрытием. На исходный год общая фактическая протяженность улиц и дорог города составляет 139,01 км, в том числе: улиц общегородского значения – 35,94 км, улиц районного значения – 21,61 км, улиц местного значения: в жилой застройке – 67,32 км и дорог в промышленной зоне – 14,14 км. На первую очередь общая протяженность улиц составит 239,30 км, в том числе: улиц общегородского значения – 47,98 км, улиц районного значения – 29,63 км, улиц местного значения: в жилой застройке – 127,85 км и дорог в промышленной зоне – 33,84 км. Прирост улично-дорожной сети на первую очередь составит 100,29 км к исходному году. На расчетный срок общая протяженность улиц составит 289,08 км, в том числе: улиц общегородского значения – 55,72 км, улиц районного значения – 35,24 км, улиц местного значения: в жилой застройке – 157,94 км и дорог в промышленной зоне – 40,18 км.
Прирост улично-дорожной сети на расчетный срок составит 150,07 км к исходному году.
Глава 12. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Источниками водоснабжения являются Кенгирское водохранилище и Уйтас-Айдосское месторождение подземных вод, в перспективе Эскулинское месторождение подземных вод.
Общая проектная мощность водозаборов – 199,4 тыс. м3/сут, фактическая – 71,4 тыс. м3/сут, в том числе:
Кенгирского водохранилища: проектная – 138,0 тыс. м3/сут; существующая – 45,0 тыс. м3/сут;
Уйтас-Айдосского водозабора: проектная – 61,4 тыс. м3/сут; существующая – 26,4 тыс. м3/сут.
По результатам переоценки Уйтасского месторождения эксплуатационные запасы согласно протоколу ГКЭН РК № 2412-22-У по состоянию на 1 февраля 2022 года утверждены в количестве 14000 м3/сут по категории С1 со сроком 3 года.
По результатам переоценки Айдосского месторождения эксплуатационные запасы согласно протоколу ГКЗ РК № 119-01-У по состоянию на 1 июля 2000 года утверждены на 25-летний срок эксплуатации применительно к существующей схеме водозабора и водохозяйственной обстановке, балансовые запасы Айдосского месторождения составляют 47400 м3/сут (17 млн 301 тыс. м3/год).
Эсплуатационные запасы подземных вод Эскулинского месторождения были утверждены протоколом № 634-07-У от 16 ноября 2007 года Государственной комиссии по запасам Республики Казахстан для хозяйственно-питьевого водоснабжения на 25-летний срок эксплуатации в количестве 83,1 тыс. м3/сут (30,33 млн м3/год) по категориям А+В, в том числе по Западному участку – 78,3 тыс. м3/сут, по Восточному – 4,8 тыс. м3/сут.
Суммарный расчетный объем водопотребления на первую очередь строительства (2030 год) составляет 41,54 тыс. м³/сут; 15162,1 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды: 38,60 тыс. м³/сут, 14089,0 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 2,94 тыс. м³/сут, 1073,1 тыс. м³/год.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водопотребления для города Жезказгана на расчетный срок (2038 год) составляет 52,273 тыс. м³/сут; 19079,7 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды: 49,208 тыс. м³/сут, 17 960,9 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 3,065 тыс. м³/сут, 1 118,7 тыс. м³/год.
Предусматриваются с учетом решений ранее разработанных рабочих проектов:

Әкімдік деректері бойынша қаланың қазіргі көше-жол желісінің жалпы ұзындығы – 145,01 км, негізінен асфальт төселген. Бастапқы жылға қаланың көшелері мен жолдарының іс жүзіндегі жалпы ұзындығы – 139,01 км, оның ішінде: жалпықалалық маңызы бар көшелер – 35,94 км, аудандық маңызы бар көшелер – 21,61 км, жергілікті маңызы бар көшелер: тұрғын үй құрылысы салынған жерлерде – 67,32 км және өнеркәсіптік аймақтағы жолдар – 14,14 км. Бірінші кезекте көшелердің жалпы ұзындығы 239,30 км құрайды, оның ішінде: жалпықалалық маңызы бар көшелер – 47,98 км, аудандық маңызы бар көшелер – 29,63 км, жергілікті маңызы бар көшелер: бірінші кезекте тұрғын үй құрылысында – 127,85 км және өнеркәсіптік аймақтағы жолдар – 33,84 км. Бастапқы жылға қатысты көше-жол желісі 100,29 км ұлғаяды. Есепті мерзімге көшелердің жалпы ұзындығы 289,08 км құрайды, оның ішінде: жалпықалалық маңызы бар көшелер – 55,72 км, аудандық маңызы бар көшелер – 35,24 км, жергілікті маңызы бар көшелер: тұрғын үйлерде – 157,94 км және өнеркәсіптік аймақтағы жолдар – 40,18 км.
Бастапқы жылға қатысты есепті мерзімде көше-жол желісі 150,07 км ұлғаяды.
12-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Сумен жабдықтау көздері – Кеңгір су қоймасы мен Үйтас–Айдос жерасты су көзі, перспективада Есқұла жерасты су көзі де кіреді.
Су тартқыштардың жалпы жобалық қуаты тәулігіне 199,4 мың м2, іс жүзінде тәулігіне – 71,4 мың м3, оның ішінде:
Кеңгір су қоймасы: жобалық – 138,0 мың м3/тәул.; қазіргі – 45,0 мың м3/тәул;
Үйтас-Айдос су жинағышы: жобалық – тәулігіне 61,4 мың м3; қазіргі – тәулігіне 26,4 мың м3.
Үйтас су көзін қайта бағалау нәтижелері бойынша ҚР МЖҚПК № 2412-22-У хаттамасына сәйкес 2022 жылғы 1 ақпан жағдай бойынша пайдалану қорлары 1 жылдан 3 жылға дейін мерзімге С1 санатымен 14000м3/тәул. мөлшерінде бекітілді.
Айдос су көзін қайта бағалау нәтижелері бойынша ҚР МҚК № 119-01-У хаттамасына сәйкес 2000 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша пайдалану қорлары қазіргі кездегі су жинағышының схемасына және су-шаруашылық ахуалына қатысты 25 жылдық пайдалану мерзіміне бекітілді, Айдос су көзінің баланстық қоры – тәулігіне 47400 м3 (жылына 17 млн 301 мың м3).
Есқұла су көзінің жерасты суларының пайдалану қоры ҚР МҚК 2007 жылғы 16 қарашадағы № 634-07-У хаттамамен 25 жылдық пайдалану мерзіміне А+В санаттары бойынша тәулігіне 83,1 мың м3 (жылына 30,33 млн м3) мөлшерінде, оның ішінде Батыс учаскесі бойынша тәулігіне 78,3 мың м3, Шығыс учаскесі бойынша тәулігіне 4,8 мың м3 мөлшерінде шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін бекітілді.
Құрылыстың бірінші кезегіне (2030 жыл) су тұтынудың жиынтық есепті көлемі: тәулігіне 41,54 мың м3; жылына 15162,1 мың м3 құрайды, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтажына: тәулігіне 38,60 мың м3, жылына 14 089,0 мың м3;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 2,94 мың м3, жылына 1073,1 мың м3.
Жезқазған қаласы үшін есепті мерзімге (2037 жыл) су тұтынудың жиынтық болжамды есепті көлемі: тәулігіне 52,273 мың м3; жылына 19 079,7 мың м3, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтажына: тәулігіне 49,208 мың м3, жылына 17 960,9 мың м3;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 3,065 мың м3, жылына 1 118,7 мың м3.
Бұрын әзірленген жұмыс жобаларының шешімдерін ескере отырып:

прокладка водовода в одну линию от проектируемых насосов, планируемых к установке в существующей насосной станции II подъема, до очистных сооружений АО "Предприятие тепловодоснабжения" города Жезказгана. Общая протяженность водовода составляет 51063,66 м. Прокладка водовода через Кенгирское водохранилище и в месте пересечения сухого русла Карагансай (река Басбулак) предусматривается в виде "дюкера";
реконструкция резервуара V = 3000 м³ и замена отводящих трубопроводов от резервуара до насосной станции. После замены внутриплощадочных трубопроводов существующие сети подлежат демонтажу;
реконструкция существующих магистральных сетей водоснабжения – 102,0 км, в том числе на первую очередь – 40,0 км;
строительство магистральных водопроводных сетей, диаметром 100-800 мм, общей протяженностью – 70,6 км, в том числе на первую очередь – 41,6 км;
строительство резервного водовода в одну линию от проектируемых насосов, планируемых к установке в существующей насосной станции промводозабора (расположенного на берегу Кенгирского водохранилища) до хозяйственно-питьевых очистных сооружений АО "Предприятие тепловодоснабжения" города Жезказгана;
прокладка трассы нового водовода от Эскулинского водовода и реконструкция насосной станции 3-го подъема, а также установка дополнительных регулирующих резервуаров на объем 20,0 тыс. м3.
Планируется 100 % обеспечение питьевой водой из подземных источников.
Техническое водоснабжение предприятий обрабатывающей промышленности и ЖТЭЦ-1 филиала ТОО "Корпорация "Казахмыс", производственного объединения "Жезказганцветмет" осуществляется от существующего производственного водозабора на Кенгирском водохранилище.
Ориентировочные мероприятия по техническому водоснабжению:
строительство водовода от насосной станции I подъема до ТЭЦ-2;
строительство 1-ой и 2-ой ниток трубопровода доочищенных сточных вод с КОС до ТЭЦ-2.
Резервным источником является Кенгирское водохранилище на случай возможного отказа предприятиями в использовании доочищенных сточных вод.
Параграф 2. Водоотведение
Генеральным планом предусмотрена реконструкция системы водоотведения путем расширения сетей с целью обеспечения системами водоотведения всей территории застройки и замены участков трубопровода (износ канализационных сетей составляет 70 %).
Действующая система водоотведения производственных сточных вод от ТЭЦ и обогатительных фабрик напрямую связана с оборотной системой этих предприятий. В центре хвостохранилища расположено водозаборное устройство отстоявшейся воды для последующего возврата на повторное использование в системе обогатительных фабрик.
В соответствии с перспективным развитием города предусматриваются мероприятия по развитию системы водоотведения:

қолданыстағы II көтергіш сорғы станциясына орнату жоспарланып отырған, жобаланатын сорғылардан Жезқазған қаласының "Жылу және сумен жабдықтау кәсіпорны" АҚ тазарту құрылысжайларына дейін бір желі етіп су құбырын төсеу. Су құбырының жалпы ұзындығы – 51063,66 м. Кеңгір су қоймасы арқылы және Қарағансай құрғақ арнасының (Басбұлақ өзені) қиылысында "дюкер" түрінде су құбырын төсеу көзделеді;
V = 3000 м3 резервуарды реконструкциялау және резервуардан сорғы станциясына дейінгі бұру құбырларын ауыстыру. Алаң ішіндегі құбырлар ауыстырылғаннан кейін қолданыстағы желілер бұзып тасталады;
сумен жабдықтаудың қолданыстағы магистральдық желілерін реконструкциялау – 102,0 км, оның ішінде бірінші кезекте – 40,0 км;
диаметрі 100-800 мм жалпы ұзындығы 70,6 км магистральдық су құбыры желілерін салу, оның ішінде бірінші кезекте – 41,6 км;
өнеркәсіптік су жинағыштың қолданыстағы сорғы станциясына орнату жоспарланып отырған жобаланатын сорғылардан Жезқазған қаласындағы "Жылу және сумен жабдықтау кәсіпорны" АҚ-ның өнеркәсіптік су жинағыштың қолданыстағы сорғы станциясында орнатылған жобаланатын сорғылардан шаруашылық-ауыз су тазарту құрылысжайларына дейін бір желі етіп резервтік су құбырын салу (Кеңгір су қоймасының жағасында орналасқан);
Есқұла су құбырынан жаңа су құбырының трассасын төсеу және 3-ші көтергіш сорғы станциясын реконструкциялау, сондай-ақ 20,0 мың м3 көлеміне қосымша реттеуші резервуарлар орнату көзделеді.
Жерасты көздерінен ауыз сумен 100 % қамтамасыз ету жоспарлануда.
"Қазақмыс" корпорациясы" ЖШС "Жезқазғантүстімет" өндірістік бірлестігінің өңдеу өнеркәсібі орындары мен ЖЖЭО-1-ді техникалық сумен жабдықтау Кеңгір су қоймасындағы қолданыстағы өндірістік су тартқыштан жүзеге асырылады.
Техникалық сумен жабдықтау бойынша болжамды іс-шаралар:
I көтергіш сорғы станциясынан ЖЭО-2-ге дейін су құбырын салу;
ЖЭО-2-ге дейін кәріздік тазарту құрылыстарынан жете тазартылған сарқынды судың 1-ші және 2-ші құбыржол желісін салу.
Кәсіпорындар жете тазартылған сарқынды суларды пайдаланудан бас тартуы ықтимал болған жағдайда Кеңгір су қоймасы резервте болады.
2-параграф. Су бұру
Бас жоспарда құрылыс салынатын бүкіл аумақты су бұру жүйелерімен қамтамасыз ету және құбыржол учаскелерін ауыстыру мақсатында желілерді кеңейту жолымен су бұру жүйесін реконструкциялау көзделген (кәріз желілерінің тозуы 70 % құрайды).
ЖЭО мен байыту фабрикаларынан өндірістік сарқынды суларды бұрудың қолданыстағы жүйесі осы кәсіпорындардың айналым жүйесімен тікелей байланысты. Қалдық қоймасының орталығында тұндырылған суды кейіннен байыту фабрикаларының жүйесіне қайтадан пайдалануға қайтару үшін су тартатын құрылғы орналасқан.
Қаланың перспективадағы дамуына сәйкес су бұру жүйесін дамыту бойынша мынадай іс шаралар көзделеді:

реконструкция существующих канализационных очистных сооружений производительностью 58,5 тыс. м3/сут (на первую очередь) взамен существующих, находящихся в неудовлетворительном техническом состоянии, с увеличением производительности до 75,0 тыс. м3/сут (на расчетный срок);
реконструкция существующих девяти канализационных насосных станций и строительство новых КНС и ГКНС-2 взамен ГКНС-1;
реконструкция существующих и строительство новых канализационных сетей;
реконструкция сбросного тракта доочищенных сточных вод в реку Кара-Кенгир L=2,3 км (d-800 мм – 1,5 км, канал L=0,8 км);
строительство напорного трубопровода от КНС до ТЭЦ-2 d-100 мм, L=2х2,5 км;
строительство напорного трубопровода доочищенных сточных вод на новой ТЭЦ-2 d-600 мм, L=11 км;
реконструкция существующих двух ниток напорного трубопровода от ГКНС-2 до КОС, существующих канализационных сетей, а также новое строительство третьей нитки напорного трубопровода, канализационных сетей в существующих и вновь проектируемых районах.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения на первую очередь строительства (2030 год) составляет 54,926 тыс. м³/сут;
20048,0 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-бытовые нужды: 31,726 тыс. м³/сут, 11580,0 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 23,2 тыс. м³/сут, 8468,0 тыс. м³/год;
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения на расчетный срок (2038 год) составляет 71,819 тыс. м³/сут; 26213,94 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды: 40,519 тыс. м³/сут, 14789,44 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 31,3 тыс. м³/сут 11424,5 тыс. м³/год.
Параграф 3. Санитарная очистка
Развитие санитарной очистки по Генеральному плану предусматривает следующее:
на первую очередь:
закрытие существующего полигона;
строительство полигона ТБО;
установку мусорных контейнеров (V=1,1 м³) – 441 штук;
приобретение автотранспорта – 153 единиц;
на расчетный срок:
строительство комплекса управления отходами, предназначенного для централизованного сбора, временного хранения, обезвреживания и (или) утилизации отдельных отходов производства и потребления, а также комплексного полигона переработки и размещения отходов.
установку мусорных контейнеров (V=1,1 м³) общим количеством 544 штук;
увеличение автотранспорта до 92 единиц.
Параграф 4. Электроснабжение
Электроэнергия от внешних источников ПС Агадырь по ЛЭП 500 кВ поступает на электрическую подстанцию ПС 500 кВ "Жезказган" и далее по двум линиям 220 кВ на 220 ЖТЭЦ.
По ВЛ 220кВ ЖТЭЦ связана с ПС 500 "Жезказган" (двумя ЛЭП) и ПС 220 "Каражал" (одной ЛЭП), по ВЛ 110 кВ с ПС "Городская", "Д", "ГПП-ЮЗР", "ГПП-шх.57", "ГПП Никольская" (двумя ЛЭП), по ВЛ 35 кВ с ПС "Талап" и всеми городскими подстанциями (ЦРП) по радиальной схеме.
Суммарные электрические нагрузки по городу Жезказгану составят:

қазіргі өнімділігі тәулігіне 58,5 мың м3 (бірінші кезекте), техникалық жағдайы қанағаттанғысыз кәріздік тазарту құрылысжайларын реконструкциялап, өнімділігін тәулігіне 75,0 мың м3 дейін (есепті мерзімге) ұлғайту;
қолданыстағы тоғыз кәріздік сорғы станциясын реконструкциялау және БКСС-1 орнына жаңа КСС және БКСС-2 салу;
қолданыстағы кәріз желілерін реконструкциялау және жаңа кәріз желілерін салу.
жете тазартылған сарқынды суды Қаракеңгір өзеніне дейін ағызу жолын реконструкциялау L=2,3 км (d-800 мм – 1,5 км, L каналы=0,8 км);
кәріздік сорғы станциясынан ЖЭО-2 дейін d-100 мм, L=2х2,5 км тегеурінді құбыр салу;
жаңа ЖЭО-2-де жете тазартылған сарқынды сулардың d-600 мм L=11 км тегеурінді құбырын салу;
БКСС-2-ден КТҚ-ға дейінгі тегеурінді құбырдың қолданыстағы екі желісін, қолданыстағы кәріз желілерін реконструкциялау, сондай-ақ қазіргі және жаңадан жобаланатын аудандарда тегеурінді құбырдың үшінші желісін, кәріз желілерін жаңадан салу.
Құрылыстың бірінші кезегіне (2030 жыл) арналған су бұрудың жиынтық болжамды есепті көлемі: 54,926 мың м3/тәул.; 20048,0 мың м3/жыл., оның ішінде:
шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждыққа: тәулігіне – 31,726 мың м3, жылына – 11 580,0 мың м3;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 23,2 мың м3, жылына 8468,0 мың м3.
Есепті мерзімге (2037 жыл) су бұрудың жиынтық болжамды есепті көлемі: тәулігіне 71,819 мың м3; жылына 26213,94 мың м3 құрайды, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтажына: 40,519 мың м3/тәул., 14789,44 мың м3/жыл.;
өндірістік мұқтаждыққа: 31,3 мың м3/тәул., 11424,5 мың м3/жыл.
3-параграф. Санитариялық тазалау
Бас жоспар бойынша санитариялық тазалауды дамыту мыналарды көздейді:
бірінші кезекте:
қолданыстағы полигонды жабу;
ТҚҚ полигонын салу;
қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,1 м³) – 441 дана;
автокөлік сатып алу – 153 бірлік;
есепті мерзімге:
өндіріс пен тұтынудың бөлек қалдықтарын бір орталықтан жинауға, уақытша сақтауға, залалсыздандыруға және (немесе) кәдеге жаратуға арналған қалдықтарды басқару кешенін, сондай-ақ қалдықтарды өңдеу мен орналастырудың кешенді полигонын салу;
жалпы саны 544 дана қоқыс контейнерлерін орнату (V=1,1 м3);
автокөлікті 92 бірлікке дейін ұлғайту.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Ағадыр КС сыртқы көздерінен электр энергиясы 500 кВ ЭБЖ бойынша "Жезқазған" ҚС 500 кВ электр қосалқы станциясына және одан әрі Жезқазған жылу электр орталығына 220 кВ екі желі бойынша түседі.
ЖЖЭО 220кВ ӘЖ бойынша "Жезқазған" 500 ҚС-мен (екі ЭБЖ) және "Қаражал" 220 ҚС-мен (бір ЭБЖ), 110 кВ ӘЖ бойынша "Городская", "Д", "ГПП-ЮЗР", "ГПП-шх 57", "Никольская БПП" (екі ЭБЖ) ҚС-мен, 35 кВ ӘЖ бойынша "Талап" ҚС-мен және барлық қалалық қосалқы станциялармен (ОТП) радиалды схема бойынша байланысқан.
Жезқазған қаласы бойынша жиынтық электр жүктемелері:

всего на первую очередь ‒ 462706,77 кВт;
на расчетный срок ‒ 503936,32 кВт, в том числе:
жилой сектор:
первая очередь ‒ 39077,63 кВт;
расчетный срок ‒ 51608,84 кВт;
объекты соцкультбыта:
первая очередь ‒ 45629,14 кВт;
расчетный срок ‒ 54327,48 кВт;
промышленность:
первая очередь ‒ 462706,770 кВт;
расчетный срок ‒ 503936,32 кВт.
Для полного обеспечения от местных источников электроснабжения и уменьшения электрической нагрузки на ЖТЭЦ-1 необходимо:
строительство Жезказганской ТЭЦ-2;
строительство новой подстанции 220/110кВ;
строительство новой подстанции 110/35/6 кВ;
закольцовка системы электроснабжения.
Учитывая, что в городе есть сети, срок эксплуатации которых истек и их износоустойчивость превышает 80 %, необходимо на период первой очереди и расчетный срок произвести:
комплексную инвентаризацию электрических сетей с целью выявления устаревшего оборудования;
строительство новых, расширение и замену существующих потребительских трансформаторных подстанций;
модернизацию и реконструкцию сетей ЛЭП с заменой проводов на современные СИП, тем самым минимизируя аварийность в сетях;
комплекс работ по упорядочению трасс прохождения существующих распределительных сетей с выносом их в отведенные коридоры трасс прохождения вдоль проектируемых дорог;
сети, которые удовлетворяют условиям эксплуатации и не подлежат сносу по архитектурно-планировочным решениям, сохраняются;
в селитебной части города замену воздушных линий электропередачи напряжением 35 кВ и 10 кВ на кабельные, что повысит надежность электроснабжения;
электроснабжение потребителей всей западной и южной частей города (жилье, объекты соцкультбыта, промышленность, железная дорога, дачи) осуществляется от центральных распределительных пунктов № 4, 6, 7, 9, 12, 14, КД, Казцветметремонт.
Параграф 5. Теплоснабжение
Систему централизованного теплоснабжения города образуют Жезказганская ТЭЦ и система магистральных и распределительных тепловых сетей от нее.
Жезказганская ТЭЦ установленной электрической мощностью 252 МВт (располагаемая – 221 МВт), тепловой мощностью – 564 Гкал/ч (располагаемая – 467 Гкал/ч) расположена в Кенгирском промышленном узле города Жезказгана.
Проектом предлагается строительство новой ТЭЦ-2 на двух видах топлива: газ – уголь, размещаемой на городских землях, территории, примыкающей к Южному промышленному узлу.
От новой ТЭЦ-2 предлагается обеспечивать теплом существующих городских потребителей, получающих тепло от действующей ЖТЭЦ, и новой, многоэтажной жилой и общественной застройки и промышленных предприятий, вводимых в период 2022 − 2038 годы.
Потребители тепла, подключенные к существующим городским тепломагистралям, постепенно переключаются с ЖТЭЦ на теплоснабжение от новой ТЭЦ-2 по мере ввода тепловых мощностей.
Существующая ЖТЭЦ сохраняется для обеспечения потребности в тепле предприятий ТОО "Казахмыс".
Установленная тепловая мощность новой ТЭЦ-2 составит:
на первую очередь – 400 Гкал/ч;
на расчетный срок – 550 Гкал/ч.

бірінші кезекте барлығы – 462706,77 кВт;
есепті мерзімге – 503936,32 кВт, оның ішінде:
тұрғын үй секторы:
бірінші кезек – 39077,63 кВт;
есепті мерзім – 51608,84 кВт;
әлеуметтік мәдени тұрмыстық объектілер:
бірінші кезек – 45629,14 кВт;
есепті мерзім – 54327,48 кВт;
өнеркәсіп:
бірінші кезек – 462706,770 кВт;
есепті мерзім – 503936,32 кВт.
Жергілікті электрмен жабдықтау көздерінен толық қамтамасыз ету және ЖЖЭО-1 электр жүктемесін азайту үшін:
Жезқазған ЖЭО-2 салу;
жаңа 220/110 кВ қосалқы станция салу;
жаңа 110/35/6 кВ қосалқы станция салу;
электрмен жабдықтау жүйесін тұйықтау қажет.
Қалада пайдалану мерзімі өтіп кеткен желілер бар екенін, олардың 80 %-дан астамының тозғанын ескерсек, ескірген жабдықты анықтау мақсатында бірінші кезек кезеңінде және есепті мерзімде:
электр желілеріне кешенді түгендеу жүргізу;
тұтынушылық трансформаторлық қосалқы станциялардың жаңаларын салу, қолданыстағыларын кеңейту және ауыстыру;
сымдарды заманауи өздігінен оқшауланған сымдарға ауыстыра отырып, ЭЖЖ желілерін жаңғырту және реконструкциялау, осылайша желілердегі аварияны барынша азайту;
қолданыстағы тарату желілерінің өту жолдарын ретке келтіріп, оларды жобаланатын жолдар бойымен өтетін трассалардың бөлінген дәліздеріне шығару жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу қажет;
пайдалану шарттарын қанағаттандыратын және сәулет-жоспарлау шешімдері бойынша сүріп тастауға болмайтын желілер сақталады;
қаланың селитебті бөлігінде кернеуі 35 кВ және 10 кВ әуе электр беру желілерін кабельдік желілерге ауыстыру, бұл электрмен жабдықтаудың сенімділігін арттырады;
қаланың батыс және оңтүстік бөліктеріндегі барлық тұтынушыларды (тұрғын үй, әлеуметтік-мәдени, тұрмыстық объектілер, өнеркәсіп, теміржол) электрмен жабдықтау № 4, 6, 7, 9, 12, 14, КД, "Қазақтүсметжөндеу", саяжайлар орталық тарату пункттері арқылы жүзеге асырылады.
5-параграф. Жылумен жабдықтау
Жезқазған қаласының орталықтан жылыту жүйесін Жезқазған ЖЭО мен одан басталатын магистральдық және тарату жылу желілері жүйесі құрайды.
Белгіленген электр қуаты 252 МВт (қазір – 221 МВт), жылу қуаты – 564 Гкал/сағ (қазір – 467 Гкал/сағ) Жезқазған ЖЭО Жезқазған қаласының Кеңгір өнеркәсіптік торабында орналасқан.
Жобада отынның екі түрін: газ-көмір жағатын жаңа ЖЭО-2 салу ұсынылады, қаланың жерінде, Оңтүстік өнеркәсіптік торабына іргелес аумақта орналасады.
Жаңа ЖЭО-2-ден қолданыстағы ЖЖЭО-дан жылу алатын қаланың тұтынушыларын және 2022 – 2038 жылдар кезеңінде іске қосылатын жаңа, көп қабатты тұрғын үйді және қоғамдық құрылыс пен өнеркәсіп орындарын жылумен қамтамасыз ету ұсынылады.
Қолданыстағы қалалық жылу магистральдарына қосылған жылу тұтынушылар ЖЖЭО-дан жылу қуатының іске қосылуына қарай біртіндеп жаңа ЖЭО-2-ге ауысатын болады.
Қолданыстағы ЖЖЭО "Қазақмыс" ЖШС кәсіпорындарының жылуға мұқтаждығын қамтамасыз ету үшін сақталады.
Жаңа ЖЭО-2-нің белгіленген жылу қуаты:
бірінші кезекте – сағатына 400 Гкал;
есепті мерзімге – сағатына 550 Гкал.

Установленная электрическая мощность новой ТЭЦ-2 ориентировочно составит 240 МВт.
В качестве основного топлива на первых этапах рассматривается уголь, с последующим использованием природного газа.
Учитывая, что город Сатпаев расположен в ~ 15 км от города Жезказгана, а также то, что площадка размещения новой Жезказганской ТЭЦ-2 расположена между городами Жезказган и Сатпаев, создаются объективные предпосылки для рассмотрения возможности совместного теплоснабжения городов Жезказгана и Сатпаева от новой ТЭЦ-2.
Развитие системы децентрализованного теплоснабжения
Теплоснабжение существующей усадебной застройки, не подключенной к системе ЦТ, и новой индивидуальной и блокированной застройки осуществляется от автономных систем отопления с использованием автоматизированных котлов полной заводской готовности с герметичной камерой сгорания, работающих на газе.
Газификация города Жезказгана запланирована в три этапа и должна завершиться до 2027 года.
Развитие тепловых сетей
Развитие тепловых сетей в городе включает реконструкцию и расширение существующих тепловых сетей с увеличением диаметров труб при необходимости и строительство новых тепловых сетей в зоне перспективной застройки и от нового источника тепла:
на первую очередь:
новое строительство магистральных тепловых сетей – 13350 м;
новое строительство квартальных и распределительных сетей – 41500 м;
реконструкция квартальных и распределительных сетей – 48000 м:
на расчетный срок:
новое строительство магистральных тепловых сетей – 17100 м;
новое строительство квартальных и распределительных сетей – 38000 м;
реконструкция квартальных и распределительных сетей – 62000 м.
Для совместного теплоснабжения городов Жезказгана и Сатпаева от нового источника тепла на расчетный срок потребуется выполнить строительство надземной тепломагистрали 2Ду1000мм, протяженностью порядка 17,5 км, от ЦТРП на тепломагистралях ТМ-20 и ТМ-21 города Жезказгана до котельной ТС-1 в городе Сатпаеве. На котельной ТС-1 необходимо выполнить насосную станцию.
Параграф 6. Газоснабжение
Газоснабжение города Жезказгана стало возможным после реализации проекта и строительства магистрального газопровода "Сары Арка", проложенного по маршруту "Кызылорда – Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана" для газификации города Астаны, центральных и северных регионов страны.
В новом жилищном фонде направление использования природного газа предполагается следующее:
в малоэтажной застройке – отопление, горячее водоснабжение и приготовление пищи;
в многоэтажной застройке – приготовление пищи.
Исходя из возможных изменений свободных объемов природного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан проектом предусмотрены несколько возможных сценариев развития перспективной жилищной застройки города:

Жаңа ЖЭО-2-нің белгіленген электр қуаты шамамен 240 МВт құрайды.
Алғашқы кезеңдерде көмір негізгі отын ретінде қарастырылады, содан кейін табиғи газ қолданылады.
Сәтбаев қаласының Жезқазған қаласынан 15 км жерде орналасқанын, сондай-ақ жаңа Жезқазған ЖЭО-2 орналасатын алаң Жезқазған мен Сәтбаев қалаларының арасында орналасқанын ескерсек, Жезқазған мен Сәтбаев қалаларын жаңа ЖЭО-2-ден бірлесіп жылыту мүмкіндігін қарастыру үшін объективті алғышарттар жасалуда.
Орталықтандырылмаған жылыту жүйесін дамыту
ОЖ жүйесіне қосылмаған қазіргі меншікжайлы құрылыс пен жеке және бөліктелген жаңа құрылысты жылумен жабдықтау газбен жұмыс істейтін герметикалық жану камерасы бар толықтай зауытта дайындалған автоматтандырылған қазандықтар пайдаланылатын автономды жылыту жүйелерінен жүзеге асырылады.
Жезқазған қаласына газ жүргізу үш сатымен жоспарланған және 2027 жылға дейін аяқталуға тиіс.
Жылу желілерін дамыту
Қалада жылу желілерін дамыту қажет болған жағдайда құбырлардың диаметрлерін ұлғайтып, қолданыстағы жылу желілерін реконструкциялау мен кеңейтуді және перспективалы құрылыс салынатын аймақта және жаңа жылу көзінен жаңа жылу желілерін салуды қамтиды:
бірінші кезекте:
магистральдық жылу желілерін жаңадан салу –13350 м;
орамдық және тарату желілерін жаңадан салу – 41500 м;
орамдық және тарату желілерін реконструкциялау – 48000 м.
есепті мерзімге:
магистральдық жылу желілерін жаңадан салу – 17100 м;
орамдық және тарату желілерін жаңадан салу – 38000 м;
орамдық және тарату желілерін реконструкциялау – 62000 м.
Жезқазған және Сәтбаев қалаларын жаңа жылу көзінен бірлесіп жылыту үшін есепті мерзімге Жезқазған қаласының ТМ-20 және ТМ-21 жылу магистральдарындағы орталық жылу тарату пунктінен Сәтбаев қаласындағы ЖМ-1 қазандығына дейін ұзындығы шамамен 17,5 км 2ду1000мм жерүсті жылу магистралін салу талап етіледі. ЖМ-1 қазандығында сорғы станциясын қою қажет.
6-параграф. Газбен жабдықтау
Жезқазған қаласын газбен жабдықтау Астана қаласына, елдің орталық және солтүстік өңірлеріне газ жүргізу үшін "Қызылорда – Жезқазған – Қарағанды – Теміртау – Астана" бағыты бойынша салынған "Сарыарқа" магистральдық газ құбырының жобасы мен құрылысы іске асырылғаннан кейін мүмкін болды.
Жаңа тұрғын үй қорында табиғи газды пайдалану бағыты мынадай:
аз қабатты құрылыс-жылыту, ыстық сумен жабдықтау және тамақ дайындау;
көп қабатты құрылыста – тамақ дайындау.
Қазақстан Республикасының ішкі нарығындағы табиғи газдың бос көлемінің ықтимал өзгерістеріне сүйене отырып, жобада қаланың перспективалы тұрғын үй құрылысын дамытудың бірнеше ықтимал сценарийі көзделген:

оптимистичный 80000 нм3/час: возможность газоснабжения перспективной ТЭЦ-2 и проектируемого жилищного фонда;
пессимистичный 11000 нм3/час: возможность газоснабжения только проектируемого жилищного фонда;
отсутствие свободных объемов газа: обеспечение отопления, ГВС и приготовления пищи на электрической энергии от перспективной ТЭЦ-2.
В случае наличия свободных объемов природного газа проектом предусмотрено развитие газовых сетей города в виде новой АГРС на пропускную способность, соответствующую требуемым объемам природного газа, прокладки газопровода высокого давления I категории от АГРС до жилых районов V, VI, VII и прокладки отдельных газораспределительных сетей в проектируемом жилищном фонде.
Параграф 7. Телефонизация
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается строительство современной телекоммуникационной сети по технологии G-PON (Gigabit Passive Optical Network). G-PON – это технология подключения Интернета, цифрового телевидения и IP-телефонии через волоконно-оптический кабель.
При ожидаемом увеличении численности населения Генеральным планом предусмотрено строительство станционных и линейных сооружений на всей территории.
Количество проектируемых абонентов:
на первую очередь – 44991 номеров;
на расчетный срок – 54803 номеров.
Глава 13. Инженерная подготовка территории
В Генеральном плане города Жезказгана предусматривается решение комплекса мероприятий по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, а также улучшению санитарно-гигиенических и экологических условий жизни населения.
В результате изучения природных условий и анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
организацию полива зеленых насаждений;
берегоукрепление Кенгирского водохранилища.
Глава 14. Охрана окружающей среды
В целях определения экологических и иных последствий принимаемых хозяйственных решений по городу Жезказгану проведена экологическая оценка намечаемой деятельности на окружающую природную среду, и разработаны рекомендации и мероприятия по оздоровлению окружающей среды, предотвращению деградации, ухудшения и истощения естественных экологических систем и природных ресурсов.
Охрана атмосферного воздуха:
перевод котельных на газ значительно сократит выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух;
обеспечение контроля за соблюдением нормативов ПДВ, установленных физическими и юридическими лицами по природоохранному проектированию для каждого предприятия;
до окончания расчетного срока проектом предусмотрен снос жилья, расположенного в промышленном районе на территории санитарно-защитной зоны промышленных предприятий.
Охрана водных ресурсов:
реконструкция существующих канализационных очистных сооружений с увеличением производительности со строительством новых оборудований и зданий системы очистки сточных вод взамен существующих;
на промышленных предприятиях, где загрязнения сточных вод превышают нормы ПДК, необходимо предусмотреть локальные очистные сооружения по очистке сточных вод;
строительство, реконструкция, модернизация систем водоотведения с замкнутыми циклами, оборотных систем производственного назначения и повторного использования воды для технологических нужд производства;
соблюдение режима и особых условий хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос реки Каракенгир и Кенгирского водохранилища согласно требованиям Водного кодекса Республики Казахстан и разработанным мероприятиям;
обеспечение строгого контроля за качественным составом очищенных хозяйственно-бытовых сточных вод, отводимых в реку Каракенгир.
Отходы производства и потребления:
внедрение системы раздельного сбора мусора с последующей переработкой части коммунальных отходов, дальнейшее энергетическое и технологическое использование полученного сырья;
строительство нового полигона ТБО.
Охрана почвенно-растительного покрова:
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе;
в целях защиты и сохранения видового разнообразия флоры и фауны проектируемой территории проектом рекомендованы увеличение площадей зеленых насаждений, озеленение территорий административно-территориальных единиц, промышленных предприятий, вокруг больниц, школ, детских учреждений и освобождаемых территорий, земель, подверженных опустыниванию и другим неблагоприятным экологическим факторам.

оптимистік – 80000 нм3/сағ.: перспективадағы ЖЭО-2 мен жобаланатын тұрғын үй қорын газбен жабдықтау мүмкіндігі;
пессимистік – 11000 нм3/сағ.: жобаланатын тұрғын үй қорын ғана газбен жабдықтау мүмкіндігі;
газдың бос көлемінің болмауы: жылуды, ыстық сумен жабдықтауды және электр энергиясымен тамақ дайындауды перспективадағы ЖЭО-2-ден қамтамасыз ету.
Табиғи газдың бос көлемі болған жағдайда жобада өткізу қабілеті табиғи газдың талап етілетін көлеміне сәйкес жаңа автоматты газ тарату станциясы арқылы газ желілерін дамыту, автоматты газ таратушы станциядан V, VI, VII тұрғын аудандарына дейін I санаттағы жоғары қысымды газ құбырын төсеу және жобаланатын тұрғын үй қорына жекелеген газ тарату желілерін жүргізу көзделген.
7-параграф. Телефондандыру
Жаңадан игерілетін және реконструкцияланатын аумақтарда G-PON (Gigabit Passive Optical Network) технологиясы бойынша заманауи телекоммуникациялық желі салу ұсынылады. G-PON – Интернетті, цифрлық телевизияны және IP-телефонияны талшықты-оптикалық кабель арқылы қосу технологиясы.
Халық санының ұлғаюы күтіліп отырғанда Бас жоспарда бүкіл аумақта станциялық және желілік құрылысжайлар салу көзделген.
Жобаланатын абоненттер саны:
бірінші кезекте – 44991 нөмір;
есепті мерзімде – 54803 нөмір.
13-тарау. Аумақты инженерлік дайындау
Жезқазған қаласының бас жоспарында аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан қорғау, сондай-ақ халық тұрмысының санитариялық-гигиеналық және экологиялық жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін шешу көзделеді.
Табиғи жағдайларды зерделеу және аумақты қауіпті физика-геологиялық процестерден қорғау жөніндегі инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде бас жоспарда әзірленген аумақты инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
аумақты тігінен жоспарлау;
беткі суағар ұйымдастыру;
аумақты жерасты суының жайылуынан қорғау;
жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру;
Кеңгір су қоймасының жағалауын бекіту.
14-тарау. Қоршаған ортаны қорғау
Жезқазған қаласы бойынша қабылданатын шаруашылық шешімдердің экологиялық экологиялық бағалау жүргізілді және қоршаған ортаны сауықтыру, табиғи және өзге де салдарын айқындау мақсатында белгіленген қызметтің қоршаған ортаға әсеріне экологиялық жүйелер мен табиғи ресурстардың тозуын, нашарлауы мен сарқылуын болдырмау жөніндегі ұсынымдар мен іс-шаралар әзірленді.
Атмосфералық ауаны қорғау:
қазандықтарды газға ауыстыру ластағыш заттардың атмосфералық ауаға шығарындыларын едәуір азайтады;
әрбір кәсіпорын үшін табиғат қорғауды жобалау бойынша жеке және заңды тұлғалар белгілеген шекті мөлшердегі шығарындылар нормативтерінің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
есепті мерзім аяқталғанға дейін өнеркәсіптік ауданда өнеркәсіп орындарының санитариялық қорғау аймағының аумағында орналасқан тұрғын үйді сүріп тастау көзделген.
Су ресурстарын қорғау:
жұмыс істеп тұрған кәріздік тазарту құрылысжайларын реконструциялап, қолданыстағылардың орнына сарқынды суларды тазарту жүйесінің жаңа жабдықтары мен ғимараттарын салу арқылы олардың жұмыс өнімділігін арттыру;
сарқынды сулардың ластануы ШМК нормаларынан асатын өнеркәсіп орындарында ағынды суларды тазартатын жергілікті тазарту құрылысжайларын қарастыру қажет;
тұйық циклді су бұру жүйелерін, өндірістік мақсаттағы және өндірістің технологиялық мұқтажы үшін суды қайта пайдаланудың айналым жүйелерін салу, реконструкциялау, жаңғырту;
Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына және әзірленген іс-шараларға сәйкес Қаракеңгір өзені мен Кеңгір су қоймасының су қорғау аймақтары мен жолақтары шегінде шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын сақтау;
Қаракеңгір өзеніне бұрылатын тазартылған шаруашылық-тұрмыстық сарқынды сулардың сапалық құрамын қатаң бақылауды қамтамасыз ету.
Өндіріс және тұтыну қалдықтары:
коммуналдық қалдықтардың бір бөлігін кейіннен қайта өңдей отырып, қоқысты бөлек жинау жүйесін енгізу, алынған шикізатты кейіннен одан әрі энергетикалық және технологиялық тұрғыдан пайдалану;
жаңа ТҚҚ полигонын салу.
Топырақ-өсімдік жамылғысын қорғау
қаладағы микроклиматтық жағдайларды жақсартуға ықпал ететін, санитариялық қорғау, су қорғау және желден қорғау жолақтары бар ортақ пайдаланылатын жасыл желектің бірыңғай, өзара байланысты жүйесін ұйымдастыру;
жобаланатын аумақтың флорасы мен фаунасының түрлік әралуандығын қорғау және сақтау мақсатында жобада жасыл желектер алаңдарын ұлғайту, әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумақтарын көгалдандыру, өнеркәсіп орындарының, ауруханалардың, мектептердің, балалар мекемелерінің айналасындағы және босатылатын аумақтарды, шөлейттенуге және басқа да қолайсыз экологиялық факторларға бейім жерлерді көгалдандыру ұсынылды.

9.10
Иные мероприятия по охране природы и рациональному природопользованию
соответст. единицы
-
-
-
10
Ориентировочный объем инвестиций по I этапу реализации проектных решений*7
млн тенге
-
1377651,2
-
Примечания:
1) технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
исходный год нового Генерального плана;
первый этап;
расчетный этап;
2) показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб;

9.10
Табиғатты қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану жөніндегі өзге де іс-шаралар
тиісті бірліктер
-
-
-
10
Жобалық шешімдерді іске асырудың I кезеңі бойынша инвестициялардың болжамды көлемі*7
млн теңге
-
1377651,2
-
Ескертпелер:
1) қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі:
жаңа Бас жоспардың бастапқы жылы;
бірінші кезең;
есепті кезең;
2) коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік мұқтаждық үшін электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға сұраныс бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады;

3) оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды;
* – показатели рекомендательного характера;
*1 – территории, попадающие в водоохранную зону и не суммируемые в балансе территорий;
*2 – согласно статистическим данным, основанным на методологических стандартах Международной организации труда, уровень занятости населения определяется путем выявления показателя рабочей силы, который складывается из занятого и безработного населения;
*3 – средняя обеспеченность населения общей площадью жилищного фонда;
*4 – при двухсменном режиме обучения;
*5 – аналогичные объекты социального и культурно-бытового обслуживания населения, с соответствующими единицами;
*6 – дополнительные пункты с соответствующими единицами;
*7 – с учетом резерва.
Приложение
к Генеральному плану
города Жезказгана
области Ұлытау
(включая основные положения)
Основной чертеж
_________________________

3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау;
* – ұсынымдық сипаттағы көрсеткіштер;
*1 – су қорғау аймағына кіретін және аумақтар балансына қосылмайтын аумақтар;
*2 Халықаралық еңбек ұйымының әдіснамалық стандарттарына негізделген статистикалық мәліметтерге сәйкес халықты жұмыспен қамту деңгейі жұмыспен қамтылған және жұмыссыз тұрғындардан тұратын жұмыс күшінің көрсеткішін анықтау арқылы белгіленеді;
*3 – халықтың тұрғын үй қорының жалпы ауданымен орташа қамтамасыз етілуі;
*4 – екі ауысымдық оқу режимінде;
*5 тиісті бірліктері бар халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсететін ұқсас объектілер;
*6 – тиісті бірліктері бар қосымша тармақтар;
*7 – резервті есепке алғанда.
Ұлытау облысы Жезқазған
қаласының бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
қосымша
Негізгі сызба