О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1246. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2024 года № 938.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.11.2024 № 938 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" следующие изменения:
в преамбулу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) идентификация по геномной информации – проверка на совпадение геномного профиля устанавливаемого лица, неопознанного трупа по базе данных геномной информации автоматизированной информационной системы "Биометрическая идентификация личности" (далее – АИС "БИЛ");";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) дактилоскопирование – получение отпечатков кожных узоров, образуемых папиллярными линиями ногтевых фаланг и (или) ладонных поверхностей рук (далее – отпечатки), на материальных носителях;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) автоматизированная информационная система "Биометрическая идентификация личности" – электронный информационный ресурс, состоящий из двух подсистем, одна из которых с дактилоскопической информацией в автоматизированной дактилоскопической информационной системе, а вторая с геномной информацией в автоматизированной геномной информационной системе;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) прикладное программное обеспечение для документирования населения (далее – ППО) – программный продукт, предназначенный для документирования и регистрации населения Республики Казахстан;";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Сбор дактилоскопической информации лиц проводится в подразделениях миграционной службы органов внутренних дел, в том числе его регистрационных пунктах документирования населения, органах национальной безопасности, загранучреждениях Республики Казахстан.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1246 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 8 қарашадағы № 938 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.11.2021 № 938 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) геномдық ақпарат бойынша сәйкестендіру – анықталып жатқан адамның, танылмаған мәйіттің геномдық профилінің "Жеке басты биометриялық сәйкестендіру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ЖБС" ААЖ) геномдық ақпаратының дерекқоры бойынша сәйкес келуін тексеру;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) дактилоскопиялау – материалдық жеткізгіштерде қолдың тырнақ фалангаларының және (немесе) алақан бетіндегі папиллярлық сызықтардан түзетілетін тері бедерінің таңбасын (бұдан әрі – таңбалар) алу;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Жеке басты биометриялық сәйкестендіру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі – біреуі автоматтандырылған дактилоскопиялық ақпараттық жүйедегі дактилоскопиялық ақпаратты қамтитын, ал екіншісі автоматтандырылған геномдық ақпараттық жүйедегі геномдық ақпаратты қамтитын екі кіші жүйеден тұратын электрондық ақпараттық ресурс;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) халықты құжаттандыруға арналған қолданбалы бағдарламалық қамтылым (бұдан әрі – ҚБҚ) – Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыруға және тіркеуге арналған бағдарламалық өнім;";
12-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинау ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшелерінде, оның ішінде халықты құжаттандыруды тіркеу пункттерінде, ұлттық қауіпсіздік органдарында, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде жүргізіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Процесс дактилоскопирования осуществляется бескрасковым методом пут ем сканирования десяти пальцев рук или десяти пальцев и ладоней обеих рук на специальном дактилоскопическом сканере либо красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты в случаях, установленных пунктом 26 настоящих Правил.";
пункт 18 исключить;
пункты 19, 19-1 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. При наличии у регистрируемого лица, за исключением иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, открытых ран и иных повреждений на отдельных ногтевых фалангах пальцев рук, временно исключающих дактилоскопирование, сбор дактилоскопической информации проводится по неповрежденным пальцам рук.
В случае, если лицо, подлежащее дактилоскопической регистрации, имеет деформированные суставы, сбор дактилоскопической информации проводится по менее деформированным пальцам рук.
При этом сотрудник, осуществляющий дактилоскопическую регистрацию, вносит отметку в базу данных АИС "БИЛ" о временном повреждении ногтевых фаланг десяти пальцев обеих рук и невозможности осуществления процедуры дактилоскопирования в день обращения и предупреждает регистрируемое лицо о необходимости прохождения повторного дактилоскопирования после излечения при последующем обращении для получения документа, удостоверяющего личность.
19-1. Дактилоскопирование граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан осуществляется бескрасковым методом пут ем сканирования десяти пальцев рук одним из следующих способов:
1) путем прижатия десяти пальцев рук (далее – прижимной способ);
2) путем прокатывания десяти пальцев рук (далее – прокатный способ).
Прижимной способ сканирования отпечатков десяти пальцев рук проводится в следующей очередности:
1) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
2) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
Прокатный способ сканирования отпечатков десяти пальцев рук проводится в следующей очередности:
1) прокатываются поочередно с одной кромки ногтя до другой, начиная с большого пальца, заканчивая мизинцем правой руки, затем аналогично прокатываются пальцы левой руки по предметному стеклу дактилоскопического сканера;

"16. Дактилоскопиялау процесі қолдың он саусағын немесе екі қолдың он саусағы мен алақандарын арнайы дактилоскопиялық сканерде сканерлеу арқылы бояу жақпайтын әдіспен не осы Қағидалардың 26-тармағында белгіленген жағдайларда бояу жағу әдісімен дактилоскопиялық картаның қағаз бланкісінде жүзеге асырылады.";
18-тармақ алып тасталсын;
19, 19-1 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда, тіркелетін адамның қолында саусақтарының жекелеген тырнақ фалангаларында ашық жаралар мен өзге де жарақаттар болып, дактилоскопиялауға уақытша мүмкіндік болмаған кезде дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдың жарақаттанбаған саусақтарынан жүргізіледі.
Дактилоскопиялық тіркелуге тиіс адамның буындары деформацияланған жағдайда дактилоскопиялық ақпаратты жинау қолдың анағұрлым азырақ деформацияланған саусақтарынан жүргізіледі.
Бұл ретте дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыратын қызметкер "ЖБС" ААЖ дерекқорына екі қолдың он саусағының тырнақ фалангаларына уақытша зақым келгені және өтініш жасалған күні дактилоскопиялау рәсімін жүзеге асырудың мүмкін еместігі туралы белгі қолды және тіркелетін адамға жазылғаннан кейін жеке басын куәландыратын құжатты алу үшін келесі жүгінген кезде қайтадан дактилоскопиялаудан өту қажеттігі туралы ескертеді.
19-1. Жеке басын куәландыратын құжаттарын ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау бояу жақпайтын әдіспен қолдың он саусағын мынадай тәсілдердің бірімен сканерлеу арқылы жүзеге асырылады:
1) қолдың он саусағын батыра басу (бұдан әрі – батыра басу тәсілі) арқылы;
2) қолдың он саусағын аунату (бұдан әрі – аунату тәсілі) арқылы.
Қолдың он саусағының таңбасын сканерлеудің батыра басу тәсілі мынадай кезекпен жүргізіледі:
1) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) бір уақытта қойылады;
2) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдың бас бармақтары бір уақытта қойылады.
Қолдың он саусағының таңбасын сканерлеудің аунату тәсілі мынадай кезекпен жүргізіледі:
1) оң қолдың бас бармағынан бастап шынашағымен аяқтап, тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін кезекпен аунатылады, содан кейін дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына сол қолдың саусақтары дәл солай аунатылады;

2) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
3) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
20. При нераспознавании АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, а также иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан необходимо обработать руки санитарно-гигиеническими средствами и пройти процедуру повторного дактилоскопирования. В случае повторного нераспознавания АИС "БИЛ" папиллярных узоров пальцев обеих рук при использовании прижимного способа дактилоскопирования применяется прокатный способ дактилоскопирования.";
пункт 21-2 изложить в следующей редакции:
"21-2. Перед началом процедуры документирования сотрудник проверяет наличие отметки о прохождении дактилоскопической регистрации физического лица в ППО.
При наличии отметки сотрудник проводит верификацию физического лица посредством АИС "БИЛ".
В случае отсутствия в ППО отметки о прохождении дактилоскопической регистрации физического лица сотрудник формирует в ППО заявку на прохождение дактилоскопической регистрации. После этого проводит дактилоскопическую регистрацию в АИС БИЛ.
Верификация физического лица осуществляется бескрасковым методом путем одновременного прикладывания четырех пальцев (указательного, среднего, безымянного пальцев и мизинца), затем больших пальцев правой и левой рук поочередно к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
При совпадении папиллярных узоров пальцев рук физического лица с его дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", проходит дальнейшую процедуру документирования.
В случае несовпадения папиллярных узоров пальцев рук физического лица с его дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", физическое лицо подлежит повторному дактилоскопированию согласно подпункту 2) пункта 22 настоящих Правил либо проводятся проверочные мероприятия, предусмотренные пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Перед дактилоскопированием или верификацией руки регистрируемого лица осматриваются на наличие открытых ран и чистоты рук.
При выявлении у регистрируемого лица:
открытых ран проводятся действия, предусмотренные пунктами 19, 20 и 21 настоящих Правил;
значительных загрязнений рук предоставляется возможность для их устранения путем обработки санитарно-гигиеническими средствами.
При дактилоскопировании обеспечивается соблюдение одного из следующих требований:
равномерное без скольжения прокатывание пальцев рук регистрируемого лица по предметному стеклу дактилоскопического сканера;
плотное прижатие пальцев рук регистрируемого лица к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
равномерное без скольжения прокатывание пальцев рук регистрируемого лица по поверхности окрашенной металлической или стеклянной пластины для раскатки краски (далее – пластины) и дактилоскопической карте, а также использование чистого валика и пластин.";
пункт 25 исключить;
пункт 26 изложить в следующей редакции:

2) оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына бір уақытта қойылады;
3) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдардың бас бармақтары бір уақытта қойылады.
20. Жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың екі қолындағы саусақтарының папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да танылмайтын болса, қолды санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу және дактилоскопиялау рәсімінен қайтадан өту қажет. Дактилоскопиялаудың батыра басу тәсілі пайдаланылған кезде екі қолдағы саусақтардың папиллярлық бедерлері "ЖБС" ААЖ-да тағы да танылмаған жағдайда дактилоскопиялаудың аунату тәсілі қолданылады.";
21-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-2. Құжаттандыру рәсімін бастамас бұрын қызметкер жеке тұлғаның ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгінің бар-жоғын тексереді.
Белгі бар болса, қызметкер жеке тұлғаны "ЖБС" ААЖ арқылы верификациялауды жүргізеді.
ҚБҚ-да жеке тұлғаның дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаған жағдайда қызметкер ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өтуге өтінім қалыптастырады. Содан кейін "ЖБС" ААЖ-да дактилоскопиялық тіркеуді жүргізеді.
Жеке тұлғаны верификациялау дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң қол мен сол қолдың төрт саусағын (сұқ, ортаңғы, атаусыз саусақ пен шынашақты), одан кейін бас бармақтарын бояу жақпайтын әдіспен бір уақытта кезекпен қою арқылы жүзеге асырылады.
Жеке тұлғаның қолындағы саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқорындағы оның дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келген жағдайда құжаттандыру рәсімінен одан әрі өтеді.
Жеке тұлғаның қолындағы саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатқа орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқорындағы оның дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келмеген жағдайда жеке тұлға осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасына сәйкес дактилоскопиялаудан қайтадан өтуге тиіс не осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шаралары жүргізіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Дактилоскопиялау немесе верификациялау алдында тіркелетін адамның қолында ашық жараның бар-жоғы және қолының тазалығы қаралады.
Тіркелетін адамда:
ашық жара анықталса, осы Қағидалардың 19, 20 және 21-тармақтарында көзделген іс-әрекет жүргізіледі;
қолы айтарлықтай лас болса, санитариялық-гигиеналық құралдармен өңдеу арқылы кірді кетіруге мүмкіндік беріледі.
Дактилоскопиялаған кезде мына талаптардың бірінің сақталуы қамтамасыз етіледі:
тіркелетін адамның қол саусақтарын дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына үйкемей біркелкі аунату;
тіркелетін адамның қол саусақтарын дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына тығыз батыра басу;
тіркелетін адамның қол саусақтарын бояуды жайып жағуға арналған боялған металл немесе шыны тілімшенің (бұдан әрі – тілімше) бетінен және дактилоскопиялық картаның үстінен үйкемей біркелкі басып түсіру, сондай-ақ таза білікше мен тілімшелерді пайдалану.";
25-тармақ алып тасталсын;
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Дактилоскопирование иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения трудовому иммигранту, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется прокатным способом одним из следующих методов:
1) бескрасковым методом пут ем сканирования десяти пальцев и ладоней рук;
2) красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты десяти пальцев и ладоней рук согласно пунктам 27, 28 настоящих Правил.
Сканирование десяти пальцев и ладоней рук выполняется в следующей очередности:
1) прокатываются поочередно с одной кромки ногтя до другой, начиная с большого пальца, заканчивая мизинцем правой руки, затем аналогично прокатываются пальцы левой руки по предметному стеклу дактилоскопического сканера;
2) одновременно прикладываются четыре пальца (без больших) правой, затем левой рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
3) одновременно прикладываются большие пальцы рук к предметному стеклу дактилоскопического сканера;
4) поочередно прикладываются к предметному стеклу дактилоскопического сканера ладони правой и левой рук.
Дактилоскопирование красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты применяется в случаях, когда сканирование пальцев рук не представляется возможным ввиду деформации суставов. Полученная бумажная дактилоскопическая карта уничтожается после ввода в ППО сотрудниками миграционной службы по акту согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
часть первую пункта 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Справка о прохождении дактилоскопической регистрации трудовым иммигрантом оформляется согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам и выдается ему в бумажном формате.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для получения прокатанного отпечатка палец руки боковой стороной ногтевой фаланги кладется на окрашенную пластину и прокатывается по ней от одной кромки ногтя до другой.
При дактилоскопировании красковым методом необходимо, чтобы окрашенной оказалась вся подушечка ногтевой фаланги и 3-5 мм средней фаланги. Покрытый краской палец таким же способом прокатывается на отведенном ему месте бланка дактилоскопической карты для получения отпечатка. По окончании прокатывания сотрудник, не выпуская пальца регистрируемого лица, поднимает его вверх без смазывания изображения папиллярного узора.";
пункт 29 исключить;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, вносит в соответствующий раздел ППО отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.
Сотрудник, осуществлявший сбор дактилоскопической информации у иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан, при обнаружении у них физических недостатков, исключающих возможность их дактилоскопирования, также вносит соответствующие отметки об освобождении лица от дактилоскопической регистрации.";

"26. Еңбекші көшіп келушілерге рұқсат берген кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау аунату тәсілімен мына әдістердің бірі арқылы:
1) қолдың он саусағы мен алақандарын сканерлеу арқылы бояу жақпайтын әдіспен;
2) осы Қағидалардың 27, 28-тармақтарына сәйкес дактилоскопиялық картаның қағаз бланкісінде қолдың он саусағы мен алақандарына бояу жағу әдісімен жүзеге асырылады.
Қолдың он саусағы мен алақандарын сканерлеу мынадай кезекпен орындалады:
1) оң қолдың бас бармағынан бастап шынашағымен аяқтап, тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін кезекпен аунатылады, содан кейін дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына сол қолдың саусақтары дәл солай аунатылады;
2) оң қолдың, содан кейін сол қолдың төрт саусағы (бас бармақсыз) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына бір уақытта қойылады;
3) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына қолдардың бас бармақтары бір уақытта қойылады;
4) дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң қолдың, содан кейін сол қолдың алақандары кезекпен қойылады.
Дактилоскопиялық картаның қағаз бланкінде бояу жағу әдісімен дактилоскопиялау буындардың деформациялануына байланысты қол саусақтарын сканерлеу мүмкін болмаған жағдайда қолданылады. Алынған қағаз дактилоскопиялық карта ҚБҚ-ға енгізгеннен кейін оны көші-қон қызметінің қызметкерлері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акт бойынша жояды.";
26-1- тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Еңбекші көшіп келушінің дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы анықтама осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оған қағаз форматта беріледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Аунатылған саусақ таңбасын алу үшін қол саусағы тырнақ фалангасының қырымен боялған тілімшеге қойылады және оның үстінде тырнақтың бір шетінен екіншісіне дейін аунатылады.
Бояу жағу әдісімен дактилоскопиялаған кезде тырнақ фалангасының ішкі жұмсақ бөлігі толығымен және ортаңғы фаланганың 3-5 мм боялуға тиіс. Бояу жағылған саусақ дактилоскопиялық карта бланкіндегі таңба алу үшін қалдырған жерде дәл осындай әдіспен аунатылады. Тіркелетін адам саусағын аунатып болғаннан кейін қызметкер оны босатпай, папиллярлық бедердің суретін бұзып жібермей жоғары көтереді.";
29-тармақ алып тасталсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Жеке басын куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде олардан дактилоскопиялық ақпарат жинаған қызметкер ҚБҚ тиісті бөліміне адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы белгі қояды.
Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын дене кемшіліктері анықталған кезде де олардан дактилоскопиялық ақпаратты жинаған қызметкер адамның дактилоскопиялық тіркеуден босатылғаны туралы тиісті белгі қояды.";

приложение 3-1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2023 года № 1246
Приложение 3-1
к Правилам проведения
дактилоскопической и
геномной регистрации
СПРАВКА
о прохождении дактилоскопирования трудового иммигранта
Дана______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
__________________________________________________________________________
дата рождения)
ИИН______________________________________________________________________
Наименование органа внутренних дел _________________________________________
Дактилоскопирование провел ________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (если оно указано в
__________________________________________________________________________
документе, удостоверяющем личность) сотрудника)
__________________________________________________________________________
(дата дактилоскопирования) (подпись сотрудника)
Место печати (при наличии)
Справка действительна при предъявлении национального паспорта
_____________________________

көрсетілген Қағидаларға 3-1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1246 қаулысына
қосымша
Дактилоскопиялық және
геномдық тіркеуді жүргізу
қағидаларына
3-1-қосымша
Еңбекші көшіп келушінің дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), туған күні)
__________________________________________________________ берілді.
ЖСН___________________________________________________________
Ішкі істер органының атауы _______________________________________
_______________________________________________________________
Дактилоскопиялау жүргізген_______________________________________
(қызметкердің лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (егер жеке басын
_________________________________________________________________
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
_________________________________________________________________
(дактилоскопиялау күні) (қызметкердің қолы)
Мөр орны (бар болса)
Анықтама ұлттық паспортты көрсеткен кезде жарамды