О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2017 года № 624 и от 24 ноября 2017 года № 772 "О некоторых вопросах специальных экономических зон"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 января 2024 года № 46
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2017 года № 624 "О некоторых вопросах специальных экономических зон":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Положении о специальной экономической зоне "Морпорт Актау", утвержденном указанным постановлением:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Территория СЭЗ составляет 1926,1719 гектара и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах", настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. На территории специальной экономической зоны или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
план территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в Положении о специальной экономической зоне "Оңтүстік", утвержденном указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қазандағы № 624 және 2017 жылғы 24 қарашадағы № 772 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 қаңтардағы № 46 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қазандағы № 624 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"АЭА аумағы 1926,1719 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Ережемен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. АЭА-ны басқару "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА аумағы кедендік бақылау жүргізу мақсатында жайластырылуға тиіс. АЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды кеден саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. АЭА-ны мерзiмiнен бұрын тарату "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
"Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
план территории специальной экономической зоны "Павлодар" изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в Положении о специальной экономической зоне "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос", утвержденном указанным постановлением:
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. На территории специальной экономической зоны или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
9. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2017 года № 772 "О некоторых вопросах специальных экономических зон":
преамбулу изложить в следующей редакций:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Положении о специальной экономической зоне "Астана – Технополис", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специальная экономическая зона "Астана – Технополис" (далее – СЭЗ) расположена на территории города Астаны в границах согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ составляет 688,6 гектара и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) инновационного развития города Астаны путем привлечения инвестиций и использования имеющихся и привлеченных передовых технологий, ноу-хау, создания современной инфраструктуры;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ускоренного развития города Астаны путем привлечения инвестиций в социальную сферу, область здравоохранения.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. На территории специальной экономической зоны или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
10. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. АЭА-ны мерзiмiнен бұрын тарату "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
"Павлодар" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы"" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылады.
9. Еркiн кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендiк бақылау аймағы болып табылады. Кедендiк бақылау жүргізу мақсатында АЭА шекаралары оның периметрі бойынша Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жайластырылады және жабдықталады.";
2) "Арнайы экономикалық аймақтардың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 қарашадағы № 772 қаулысында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астана – Технополис" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Астана – Технополис" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) Астана қаласының аумағында қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес шекараларда орналасқан.
АЭА аумағы 688,6 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялар тарту және қолда бар әрі тартылған озық технологияларды, ноу-хауды пайдалану, заманауи инфрақұрылым құру арқылы Астана қаласын инновациялық дамыту;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әлеуметтік салаға, денсаулық сақтау саласына инвестициялар тарту арқылы Астана қаласын жедел дамыту мақсаттарында құрылады.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылады.
10. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА аумағы кедендік бақылау жүргізу мақсатында жайластырылуға тиіс. АЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды кеден саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
план границ специальной экономической зоны "Астана – Технополис" изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
в Положении о специальной экономической зоне "Астана – новый город", утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специальная экономическая зона "Астана – новый город" (далее – СЭЗ) расположена в пределах территориальной границы города Астаны, в границах согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ "Астана – новый город" является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан и составляет 15421,72 гектара. В состав территории СЭЗ входят: индустриальный парк № 1 площадью 598,1 гектара, зона освоения площадью 3269 гектаров, зона реновации площадью 5134 гектара, городская легкорельсовая линия площадью 72,41 гектара и территория местного исполнительного органа площадью 1,9 гектара.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) ускоренного развития города Астаны путем привлечения инвестиций и использования передовых технологий в строительстве, а также создания современной инфраструктуры;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" и иным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. На территории специальной экономической зоны или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
11. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. СЭЗ упраздняется по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах".";
в целевых индикаторах функционирования специальной экономической зоны "Астана – новый город", критическом уровне недостижения целевых индикаторов, утвержденных указанным постановлением:
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечания:
* - показатели индикаторов приведены с нарастающим итогом;

"17. АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
"Астана – Технополис" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астана – жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Астана – жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) Астана қаласының аумақтық шекарасы шегінде қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес шекараларда орналасқан.
"Астана – жаңа қала" АЭА аумағы Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады және 15421,72 гектарды құрайды. АЭА аумағының құрамына: ауданы 598,1 гектар № 1 индустриялық парк, ауданы 3269 гектар игеру аймағы, ауданы 5134 гектар реновациялау аймағы, ауданы 72,41 гектар қалалық жеңіл рельсті желі және ауданы 1,9 гектар жергілікті атқарушы органның аумағы кіреді.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) инвестициялар тарту және құрылыста озық технологияларды пайдалану, сондай-ақ заманауи инфрақұрылым құру арқылы Астана қаласын жедел дамыту;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен реттеледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. АЭА-ны басқару "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылады.
11. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА аумағы кедендік бақылау жүргізу мақсатында жайластырылуға тиіс. АЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды кеден саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. АЭА "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша таратылады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астана – жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының жұмыс істеуінің нысаналы индикаторларында, және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің сыни деңгейінде:
ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертпелер:
* - индикаторлардың көрсеткіштері өсу қорытындысымен келтірілген;

при расчете применен курс: 1 доллар США – 333 тенге.
** - сумма объема производства товаров и услуг (работ) на территории СЭЗ меньше суммы объема инвестиций в связи с тем, что сумма привлеченных инвестиций указана с нарастающим итогом с момента создания СЭЗ (2002 год), а объем производства товаров и услуг (работ) указан согласно запущенным производствам с 2010 года. На сегодняшний день осуществляется производство 41 предприятием, 11 объектов на стадии строительства и 13 проектов на стадии проектирования.
По индустриальному парку № 1 города Астаны объем инвестиций составляет 140000 миллионов тенге, объем производства после выхода предприятий на проектную мощность составит 175720 миллионов тенге в год.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 января 2024 года № 46
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне
"Морпорт Актау"
План территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау"
№ п/п
Наименование зон:
Площадь, гектар
1.
Портовая зона
371,6719
2.
Индустриальная зона
1554,5
Итого:
1926,1719
________________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 января 2024 года № 46
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне "Павлодар"
План территории специальной экономической зоны "Павлодар"
№ п/п
Наименование зон:
Площадь, гектар
1.
Специальная экономическая зона "Павлодар"
1200
Итого:
1200
_________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 января 2024 года № 46
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне
"Астана – Технополис"
План границ специальной экономической зоны "Астана – Технополис"
Предлагаемая территория СЭЗ "Астана – Технополис" – 688,6 га
Территория специальной экономической зоны "Астана – Технополис".
S = 688,6 гектара.
__________________________

есептеу кезінде қолданылған бағам: 1 АҚШ доллары – 333 теңге.
** - АЭА аумағында тауарлар мен көрсетілетін қызметтер (жұмыстар) өндірісі көлемінің сомасы тартылған инвестициялар сомасының АЭА құрылған кезден бастап (2002 жыл) өсу қорытындысымен, ал тауарлар мен көрсетілетін қызметтер (жұмыстар) өндірісі көлемінің 2010 жылдан бастап іске қосылған өндірістерге сәйкес көрсетілгеніне байланысты инвестициялар көлемінің сомасынан аз. Бүгінгі күні 41 кәсіпорын өндірісті жүзеге асыруда, 11 объект құрылыс сатысында және 13 жоба жобалау сатысында.
Астана қаласының № 1 индустриялық паркі бойынша инвестициялар көлемі 140000 миллион теңгені құрайды, кәсіпорындар жобалық қуатына шыққаннан кейін өндіріс көлемі жылына 175720 миллион теңгені құрайтын болады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "30" қаңтардағы
№ 46 қаулысына
1-қосымша
"Ақтау теңіз порты"
арнайы экономикалық аймағы
туралы ережеге
қосымша
"Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары
Р/с №
Аймақтар атауы:
Ауданы, гектар
1
Порттық аймақ
371,6719
2
Индустриялық аймақ
1554,5
Жиыны:
1926,1719
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "30" қаңтардағы
№ 46 қаулысына
2-қосымша
"Павлодар" арнайы
экономикалық аймағы
туралы ережеге
қосымша
"Павлодар" арнайы экономикалық аймағы аумағының жоспары
Р/с №
Аймақтар атауы:
Ауданы, гектар
1
"Павлодар" арнайы экономикалық аймағы
1200
Жиыны:
1200
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы "30" қаңтардағы
№ 46 қаулысына
3-қосымша
"Астана – Технополис"
арнайы экономикалық
аймағы туралы ережеге
қосымша
"Астана – Технополис" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары
"Астана – Технополис" АЭА-ның ұсынылатын аумағы – 688,6 га
"Астана – Технополис" арнайы экономикалық аймағының аумағы.
S = 688,6 гектар.