О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2002 года № 222 "Об утверждении Правил допуска иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2024 года № 186.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2002 года № 222 "Об утверждении Правил допуска иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.";
Правила допуска иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2024 года № 186
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2002 года № 222
Правила допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан
1. Настоящие Правила допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и определяют порядок допуска иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан.
2. Иностранцы и лица без гражданства к государственным секретам Республики Казахстан допускаются только в рамках реализации международных договоров Республики Казахстан с соблюдением требований, предусмотренных Правилами передачи государственных секретов и их носителей иностранным государствам и (или) международным организациям, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
3. Для допуска иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан уполномоченный орган иностранного государства, определенный в международном договоре, в установленном законодательством порядке направляет ходатайство руководителю государственного органа, в котором будет произведен допуск иностранцев к государственным секретам Республики Казахстан.
К ходатайству прилагается свидетельство, подтверждающее полномочия иностранца и содержащее данные о том, что он имеет право допуска к секретным сведениям своего государства соответствующего уровня секретности.
Лица без гражданства обращаются для получения допуска к государственным секретам Республики Казахстан в государственный орган, в котором требуется получение допуска к государственным секретам Республики Казахстан.

"Шетелдіктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат берудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 ақпандағы № 222 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 14 наурыздағы № 186 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шетелдіктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат берудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 ақпан № 222 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Шетелдіктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат берудің ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 14 наурыздағы
№ 186 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 15 ақпандағы
№ 222 қаулысымен
бекітілген
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары
1. Осы Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттiк құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды.
2. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын iске асыру шеңберiнде ғана Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Мемлекеттік құпияларды және олардың көздерін шет мемлекеттерге және (немесе) халықаралық ұйымдарға беру қағидаларында көзделген талаптарды сақтай отырып жiберiледi.
3. Шетелдiктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беру үшiн шет мемлекеттiң халықаралық шартта айқындалған уәкiлеттi органы шетелдiктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат беретiн мемлекеттiк органның басшысына заңнамада белгіленген тәртіппен өтінішхат жiбередi.
Өтiнiшхатқа шетелдiктiң тиiстi өкiлеттiктерiн растайтын және шетелдiкте өз мемлекетiнiң құпиялылық деңгейіндегі құпия мәлiметтерiне қол жеткізу құқығының бар екені туралы деректерді қамтитын куәлiк қоса берiледi.
Азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларына рұқсат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат алуды талап ететін мемлекеттік органға жүгінеді.

4. Руководитель государственного органа или организации, где будет осуществлен допуск иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам, согласовывает с органами национальной безопасности Республики Казахстан возможность и целесообразность допуска конкретных иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам. Срок согласования не должен превышать двадцати рабочих дней.
5. В случае отказа в согласовании допуска конкретных иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам при отсутствии возможности и целесообразности руководитель государственного органа направляет в установленном законодательством порядке уполномоченному органу иностранного государства уведомление о представлении кандидатур других лиц на допуск к государственным секретам Республики Казахстан или лицу без гражданства уведомление об отказе в допуске к государственным секретам.
6. При положительном согласовании руководитель государственного органа или организации Республики Казахстан издает приказ о допуске иностранцев и лиц без гражданства к государственным секретам. Взаимные обязательства администрации, а также иностранцев и лиц без гражданства отражаются в договоре о допуске к государственным секретам.
7. Приказ о допуске иностранцев и лиц без гражданства должен содержать сведения о том, на какой срок разрешен допуск, для выполнения каких работ предоставляется допуск, с какими конкретно сведениями должен ознакомиться иностранный гражданин и лицо без гражданства, максимальный гриф секретности сведений, с которыми разрешено ознакомление.
8. На основании приказа о допуске иностранца и лица без гражданства к государственным секретам сотрудниками подразделения по защите государственных секретов (далее – ПЗГС) или сотрудником, ответственным за работу с государственными секретами (при отсутствии в организации ПЗГС), государственного органа или организации, где осуществляется допуск иностранца и лица без гражданства к государственным секретам, производится инструктаж иностранного гражданина и лица без гражданства по соблюдению требований режима секретности.
9. После проведения инструктажа иностранец и лицо без гражданства дают письменное обязательство о неразглашении государственных секретов Республики Казахстан, к которым они будут иметь доступ.
Письменное обязательство хранится в подразделении по защите государственных секретов государственного органа или организации Республики Казахстан не менее пяти лет после прекращения работы иностранцев и лиц без гражданства с государственными секретами Республики Казахстан.

4. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру жүзеге асырылатын мемлекеттiк органның немесе ұйымның басшысы нақты шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат берудiң мүмкiндiгi мен орындылығын Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi. Келiсу мерзiмi жиырма жұмыс күнінен аспауға тиiс.
5. Нақты шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру мүмкiн болмаған және ол орынсыз болған кезде келiсуден бас тартылған жағдайда мемлекеттiк органның басшысы заңнамада белгіленген тәртіппен шет мемлекеттiң уәкiлеттi органына Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат беруге басқа адамдардың кандидатураларын ұсыну туралы хабарлама немесе азаматтығы жоқ адамға мемлекеттік құпияларға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама жiбередi.
6. Келiсу оң болған кезде Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органының немесе ұйымның басшысы шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру туралы бұйрық шығарады. Әкімшіліктің, сондай-ақ шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың өзара міндеттемелері мемлекеттік құпияларға рұқсат беру туралы шартта көрсетіледі.
7. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға рұқсат беру туралы бұйрықта рұқсаттың қандай мерзімге берілгені, рұқсат қандай жұмыстарды орындау үшін берілетіні, шетелдік азамат пен азаматтығы жоқ адам қандай нақты мәлiметтермен танысуға тиiс екендiгi, танысу рұқсат етiлген мәлiметтердiң құпиялылығының ең жоғары белгiсi туралы мәлiметтер қамтылуға тиiс.
8. Шетелдiк пен азаматтығы жоқ адамға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру туралы бұйрықтың негiзiнде шетелдiк пен азаматтығы жоқ адамға мемлекеттiк құпияларға рұқсат беру жүзеге асырылатын мемлекеттiк органның немесе ұйымның мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлiмшесінің (бұдан әрi – МҚҚБ) қызметкерлерi немесе мемлекеттiк құпиялармен жұмыс үшiн жауапты қызметкері (ұйымда МҚҚБ болмаған жағдайда) шетелдiк азаматқа және азаматтығы жоқ адамға құпиялылық режим талаптарын сақтау жөнінде нұсқама жүргізеді.
9. Нұсқама жүргiзiлгеннен кейiн шетелдiк пен азаматтығы жоқ адам өзiне рұқсат берiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын жарияламау туралы жазбаша мiндеттеме бередi.
Жазбаша мiндеттеме Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органының немесе ұйымының мемлекеттiк құпияларды қорғау бөлiмшесiнде шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларымен жұмысты тоқтатқаннан кейiн кемiнде бес жыл сақталады.

10. Информация о фактическом допуске иностранцев и лиц без гражданства в каждом конкретном случае в течение двадцати рабочих дней с момента допуска направляется в органы национальной безопасности Республики Казахстан.
__________________________

10. Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарға нақты рұқсат беру туралы ақпарат әр нақты жағдайда рұқсат берілген кезден бастап жиырма жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарына жiберiледi.