О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 2024 года № 246.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2018 года № 36 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) граждан Республики Казахстан, обратившихся для получения удостоверения личности и (или) паспорта гражданина Республики Казахстан впервые, а также для их восстановления либо замены, с их согласия;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста:
обратившихся для получения разрешения на временное или постоянное проживание в Республике Казахстан;
при оформлении впервые, а также в случаях восстановления, замены:
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверения лица без гражданства;
удостоверения беженца;
проездного документа;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности осуществляет сбор дактилоскопической информации граждан Республики Казахстан, а также детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет в порядке, установленном пунктом 10 настоящих Правил, при оформлении паспорта гражданина Республики Казахстан в загранучреждениях Республики Казахстан с их согласия.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности, органы внутренних дел в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, при оформлении виз Республики Казахстан.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Органы внутренних дел, национальной безопасности в соответствии с их компетенцией осуществляют сбор дактилоскопической информации иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан.
8. Дактилоскопическая регистрация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, достигших шестнадцатилетнего возраста, в отношении которых принято решение о выдаче удостоверения личности моряка Республики Казахстан, осуществляется уполномоченным государственным органом в области транспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 1 сәуірдегі № 246 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 36 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларында:
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өздерінің келісімімен Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін және (немесе) паспортын алғаш алу үшін, сондай-ақ оларды қалпына келтіру не ауыстыру үшін жүгінген Қазақстан Республикасы азаматтарының;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналардың:
Қазақстан Республикасында уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат алу үшін жүгінген;
мыналарды:
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін;
босқын куәлігін;
жол жүру құжатын алғаш ресімдеген, сондай-ақ қалпына келтірген, ауыстырған жағдайларда он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы азаматының паспорты Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде ресімделген кезде өздерінің келісімімен Қазақстан Республикасы азаматының, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, ішкі істер органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеген кезде он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары өз құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын, он алты жасқа толған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын жинауды жүзеге асырады.
8. Қазақстан Республикасының теңізшісінің жеке куәлігін беру туралы шешім қабылданған, он алты жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық тіркеуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.";

пункты 13, 14, 14-1 и 14-2 изложить в следующей редакции:
"13. Материальный носитель с дактилоскопической информацией граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства при оформлении документов, удостоверяющих личность, содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату и место рождения;
3) пол;
4) национальную принадлежность (по желанию владельца);
5) гражданство;
6) фотографию;
7) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
8) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
9) подпись владельца документа;
10) индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) наименование органа, выдавшего документ;
13) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
14. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
8) дату выдачи, срок действия визы;
9) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
10) наименование органа, выдавшего визу;
11) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
14-1. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения на временное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) адрес места постоянного проживания за рубежом;
8) адрес места временного проживания в Республике Казахстан;
9) адрес принимающей стороны;
10) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
14-2. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, содержит следующие сведения:

13, 14, 14-1 және 14-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні мен жері;
3) жынысы;
4) ұлттық тиесілігі (иесінің қалауы бойынша);
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) қолының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
8) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) құжат иесінің қолтаңбасы;
10) жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
11) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
12) құжатты берген органның атауы;
13) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
14. Қазақстан Республикасының визасын ресімдеген кезде шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) қолының он саусағының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
8) визаның берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
10) виза берген органның атауы;
11) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
14-1. Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат берген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) шетелде тұрақты тұратын жерінің мекенжайы;
8) Қазақстан Республикасында уақытша тұратын мекенжайы;
9) қабылдайтын тараптың мекенжайы;
10) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
11) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
12) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе).
14-2. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:

1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
8) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
9) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию;
10) дату и основания выдворения за пределы Республики Казахстан (вступившего в законную силу приговора или решения суда);
11) дату, до истечения которой судом установлен запрет на въезд на территорию Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 14-3 следующего содержания:
"14-3. Материальный носитель с дактилоскопической информацией иностранцев и лиц без гражданства при оформлении разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев и ладоней обеих рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) номер, дату выдачи, срок действия документа, удостоверяющего личность;
8) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
9) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) лица, осуществившего дактилоскопическую регистрацию;
10) дату выдачи, срок действия визы, разрешения на временное проживание;
11) адрес места планируемого постоянного проживания;
12) наименование органа, рассматривающего ходатайство на постоянное место жительства.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При наличии у иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, физических недостатков (отсутствие всех пальцев на обеих руках или папиллярных узоров на ногтевых фалангах всех пальцев обеих рук) дактилоскопирование осуществляется по ладоням рук.
Иностранцы и лица без гражданства освобождаются от дактилоскопической регистрации и процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан в случае отсутствия всех пальцев или кистей на обеих руках.";
пункт 21-2 изложить в следующей редакции:
"21-2. Перед началом процедуры документирования сотрудник миграционной службы спрашивает у гражданина Республики Казахстан о желании пройти дактилоскопическую регистрацию.
Гражданин Республики Казахстан в устной форме сообщает сотруднику миграционной службы о желании либо отказе от дактилоскопической регистрации.
Если гражданин Республики Казахстан изъявил желание пройти дактилоскопическую регистрацию, сотрудник миграционной службы формирует в ППО заявку на ее прохождение.
При отказе гражданина Республики Казахстан от прохождения дактилоскопической регистрации сотрудник миграционной службы также осуществляет документирование в ППО.
В случае прохождения ранее гражданином Республики Казахстан дактилоскопической регистрации и при наличии отметки сотрудник проводит верификацию посредством АИС "БИЛ".";

1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) екі қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, қолданылу мерзімі;
8) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі;
10) Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілген күн мен негіздері (заңды күшіне енген сот үкімі немесе шешімі);
11) өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына кіруге тыйым салынатын, сот белгілеген күн.";
мынадай мазмұндағы 14-3-тармақпен толықтырылсын:
"14-3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ресімдеген кезде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
2) туған күні;
3) жынысы;
4) қолының он саусағының және алақанының папиллярлық бедері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, күні, қолданылу мерзімі;
8) дактилоскопиялық тіркеу жүргізілген күн мен негізі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
10) виза, уақытша тұруға рұқсат берілген күні, қолданылу мерзімі;
11) тұрақты тұру жоспарланып отырған жердің мекенжайы;
12) тұрақты тұруға өтінішхатты қараған органның атауы.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарда дене кемістіктері болса (екі қолының барлық саусағы немесе екі қолының барлық саусағының тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлер болмаса), дактилоскопиялау қол алақандары бойынша жүзеге асырылады.
Екі қолының барлық саусағы немесе екі қолының басы болмаған жағдайда шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде дактилоскопиялық тіркеуден және жеке басын дактилоскопиялық ақпарат бойынша растау рәсімінен босатылады.";
21-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-2. Құжаттандыру рәсімін бастамас бұрын көші-қон қызметінің қызметкері Қазақстан Республикасының азаматынан дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қалайтын-қаламайтынын сұрайды.
Қазақстан Республикасының азаматы көші-қон қызметінің қызметкеріне дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қалайтыны не одан бас тартатыны туралы ауызша хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының азаматы дактилоскопиялық тіркеуден өтуді қаласа, көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да одан өтуге өтінімді қалыптастырады.
Қазақстан Республикасының азаматы дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқан кезде де көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да құжаттандыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының азаматы бұған дейін дактилоскопиялық тіркеуден өткен жағдайда және белгі бар болса, қызметкер "ЖБС" ААЖ арқылы верификациялауды жүргізеді.";

дополнить пунктами 21-3 и 21-4 следующего содержания:
"21-3. При документировании иностранцев и лиц без гражданства сотрудник миграционной службы проверяет наличие отметки о прохождении дактилоскопической регистрации в ППО.
При наличии отметки сотрудник проводит верификацию иностранцев и лиц без гражданства посредством АИС "БИЛ".
Если отсутствует отметка о прохождении дактилоскопической регистрации иностранцев и лиц без гражданства в ППО, сотрудник миграционной службы формирует в ППО заявку на прохождение дактилоскопической регистрации. После этого проводит дактилоскопическую регистрацию в АИС "БИЛ".
В случае отказа от прохождения дактилоскопической регистрации иностранец или лицо без гражданства, или лицо, законные интересы которого он представляет, письменно заполняет отказ от прохождения дактилоскопической регистрации согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
21-4. Верификация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, осуществляется бескрасковым методом путем одновременного прикладывания четырех пальцев (указательного, среднего, безымянного пальцев и мизинца), затем больших пальцев правой и левой рук поочередно к предметному стеклу дактилоскопического сканера.
При совпадении папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства проходят дальнейшую процедуру документирования.
В случае несовпадения папиллярных узоров пальцев рук граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства с их дактилоскопической информацией, размещенной в документе, удостоверяющем личность, либо по базе данных АИС "БИЛ", граждане Республики Казахстан, добровольно прошедшие дактилоскопическую регистрацию, иностранцы и лица без гражданства после проведения проверочных мероприятий, предусмотренных пунктами 126, 127 и 128 настоящих Правил, подлежат повторному дактилоскопированию согласно подпункту 2) пункта 22 и пункту 22-1 настоящих Правил.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Иностранцы и лица без гражданства, ранее прошедшие дактилоскопическую регистрацию, проходят процедуру дактилоскопирования повторно, если:
1) сбор дактилоскопической информации ранее не проводился ввиду временного повреждения десяти пальцев обеих рук или проводился по неповрежденным пальцам ввиду наличия на отдельных ногтевых фалангах пальцев рук открытых ран и иных повреждений, временно исключавших их дактилоскопирование;

мынадай мазмұндағы 21-3 және 21-4-тармақтармен толықтырылсын:
"21-3. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандырған кезде көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгінің бар-жоғын тексереді.
Белгі бар болса, қызметкер шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды "ЖБС" ААЖ арқылы верификациялауды жүргізеді.
Егер ҚБҚ-да шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы белгі болмаса, көші-қон қызметінің қызметкері ҚБҚ-да дактилоскопиялық тіркеуден өтуге өтінімді қалыптастырады. Осыдан кейін "ЖБС" ААЖ-да дактилоскопиялық тіркеуді жүргізеді.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам немесе ол заңды мүдделерін білдіретін адам дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартқан жағдайда осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуден бас тартуды жазбаша толтырады.
21-4. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды верификациялау дактилоскопиялық сканердің төсеніш шынысына оң және сол қолдың төрт саусағын (сұқ, ортаңғы, атаусыз саусақ пен шынашақты) бір уақытта, содан кейін бас бармақтарын кезекпен қою арқылы бояу жақпайтын әдіспен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың қол саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келетін болса, Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар құжаттандырудың одан кейінгі рәсімінен өтеді.
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың қол саусақтарының папиллярлық бедерлері жеке басын куәландыратын құжатта орналастырылған не "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша олардың дактилоскопиялық ақпаратымен сәйкес келмеген жағдайда дактилокоспикалық тіркеуден өз еркімен өткен Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар осы Қағидалардың 126, 127 және 128-тармақтарында көзделген тексеру іс-шаралары жүргізілгеннен кейін осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасына және 22-1-тармағына сәйкес қайтадан дактилоскопиялаудан өтеді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар егер:
1) екі қолының он саусағының уақытша зақымдануына байланысты бұған дейін дактилоскопиялық ақпарат жинау жүргізілмесе немесе қол саусақтарының жекелеген тырнақ фалангаларында дактилоскопиялауға уақытша мүмкіндік бермейтін ашық жаралар мен өзге де жарақаттың болуына байланысты зақымданбаған саусақтар бойынша жүргізілсе;

2) лицо, прошедшее дактилоскопическую регистрацию, не распознается автоматизированной системой по базе данных АИС "БИЛ" ввиду приобретенных необратимых повреждений папиллярных узоров ногтевых фаланг пальца (например, рубцов, шрамов вследствие кожных заболеваний, значительных травм).";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. При нераспознавании гражданина Республики Казахстан, ранее прошедшего дактилоскопическую регистрацию, по АИС "БИЛ" ввиду приобретенных необратимых повреждений папиллярных узоров ногтевых фаланг пальца (например, рубцов, шрамов вследствие кожных заболеваний, значительных травм) повторное дактилоскопирование проводится с его согласия.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Дактилоскопирование иностранцев и лиц без гражданства при выдаче разрешения на временное или постоянное проживание, выдворяемых за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан, осуществляется прокатным способом одним из следующих методов:
1) бескрасковым методом путем сканирования десяти пальцев и ладоней рук;
2) красковым методом на бумажный бланк дактилоскопической карты десяти пальцев и ладоней рук согласно пунктам 27 и 28 настоящих Правил.";
часть первую пункта 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Справка о прохождении дактилоскопирования иностранца или лица без гражданства оформляется согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам и выдается ему в бумажном формате.";
часть первую пункта 33 изложить в следующей редакции:
"33. Дактилоскопической регистрации не подлежат лица со следующими физическими недостатками, исключающими возможность дактилоскопирования:
1) отсутствие всех пальцев или кистей на обеих руках;
2) наличие заболевания, являющееся основанием для освобождения от прохождения дактилоскопической регистрации, при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, используется для:
1) подтверждения и (или) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства;
2) учета и контроля иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан;
3) обеспечения безопасности личности, общества и государства;
4) учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации.";

2) дактилоскопиялық тіркеуден өткен адам саусақтың тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлердің жүре пайда болған, қалпына келмейтін зақымдардың (мысалы, тыртық, тері ауруының салдарынан болған тыртықша, елеулі жарақаттар) болуына байланысты "ЖБС" ААЖ дерекқоры бойынша автоматтандырылған жүйеде танылмаса, дактилоскопиялау рәсімінен қайтадан өтеді.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Бұрын "ЖБС" ААЖ бойынша дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасының азаматы саусақтың тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлердің жүре пайда болған, қалпына келмейтін зақымдарының (мысалы тыртық, тері аурулары салдарынан болған тыртықша, елеулі жарақаттар) болуына байланысты танылмаған жағдайда қайта дактилоскопиялау оның келісімімен жүргізіледі.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Уақытша немесе тұрақты тұруға рұқсат беру кезінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберілетін не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттар қолданылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялау аунату тәсілімен мына әдістердің бірімен:
1) қолдың он саусағы мен алақандарын сканерлеу арқылы бояу жақпайтын әдіспен;
2) осы Қағидалардың 27 және 28-тармақтарына сәйкес қолдың он саусағы мен алақандарын дактилоскопиялық картаның қағаз бланкісіне бояу жағу әдісімен жүзеге асырылады.";
26-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес ресімделеді және оған қағаз форматта беріледі.";
33-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Дактилоскопиялау мүмкіндігін жоққа шығаратын мынадай дене кемістігі бар:
1) екі қолының барлық саусақтары немесе қолының басы жоқ;
2) дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы бар болса, дактилоскопиялық тіркеуден өтуден босату үшін негіз болып табылатын сырқаты бар адамдар дактилоскопиялық тіркеуден босатылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын растау және (немесе) анықтау;
2) Қазақстан Республикасының аумағындағы шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу және бақылау;
3) жеке тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімі арқылы есепке алу және бақылау үшін пайдаланылады.";

пункты 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"47. Использование дактилоскопической информации граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, прошедших дактилоскопическую регистрацию, для учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации осуществляется в порядке, устанавливаемом органами национальной безопасности Республики Казахстан.
48. Осуществление проверок по дактилоскопической информации лица, ранее прошедшего дактилоскопическую регистрацию, или предоставление дактилоскопической информации лица, прошедшего дактилоскопическую регистрацию, осуществляются Министерством внутренних дел по запросам компетентных государственных органов, оформленным согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направленным в Министерство внутренних дел посредством фельдъегерской связи или единой системы электронного документооборота с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере доступа к информации.";
дополнить пунктами 136-1, 136-2, 136-3, 136-4 и 136-5 следующего содержания:
"136-1. Предоставление дактилоскопической информации лицу, прошедшему дактилоскопическую регистрацию, осуществляется подразделениями миграционной службы органов внутренних дел на основании его письменного обращения или обращения его законного представителя (далее – заявитель).
136-2. Для получения дактилоскопической информации в электронном виде заявитель подает письменное обращение через веб-портал "электронное правительство" (далее – веб-портал) либо в территориальные подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней после получения письменного обращения о предоставлении в электронном виде дактилоскопической информации проверяет по базе ППО сведения о прохождении дактилоскопической регистрации заявителем.
При отсутствии сведений о прохождении дактилоскопической регистрации заявителем сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения сообщает об отсутствии дактилоскопической информации в личный кабинет заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.

47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімі арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды есепке алу және бақылау үшін дактилоскопиялық тіркеуден өткен Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпаратын пайдалану Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.
48. Дактилоскопиялық тіркеуден бұрын өткен адамды дактилоскопиялық ақпарат бойынша тексеруді жүзеге асыруды немесе дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамның дактилоскопиялық ақпаратын ұсынуды Ішкі істер министрлігі құзыретті мемлекеттік органдардың осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделген және Ішкі істер министрлігіне фельдъегерлік байланыс немесе электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жіберілген сұрау салулары бойынша Қазақстан Республикасының ақпаратқа қолжетімділік саласында заңнамасының талаптарын сақтай отырып жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 136-1,136-2, 136-3, 136-4 және 136-5-тармақтармен толықтырылсын:
"136-1. Дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамға дактилоскопиялық ақпаратты беруді ішкі істер органдарының көші-қон қызметінің бөлімшелері оның жазбаша өтініші немесе оның заңды өкілінің (бұдан әрі – өтініш беруші) өтініші негізінде жүзеге асырады.
136-2. Дактилоскопиялық ақпаратты электрондық түрде алу үшін өтініш беруші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі – веб-портал) не ішкі істер органдары көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшелеріне жазбаша өтініш береді.
Көші-қон қызметінің қызметкері дактилоскопиялық ақпаратты электрондық түрде ұсыну туралы жазбаша өтінішті алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ҚБҚ базасы бойынша өтініш берушінің дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтерді тексереді.
Өтініш берушінің дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтер болмаған кезде көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтінішті қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы хабарлама жібереді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.

При наличии сведений о дактилоскопической регистрации сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения направляет в оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел запрос, оформленный согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
Оперативно-криминалистическое подразделение территориального органа внутренних дел, получив запрос, в течение двух рабочих дней направляет дактилоскопическую информацию в подразделение миграционной службы органов внутренних дел посредством единой системы электронного документооборота с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере доступа к информации.
Сотрудник миграционной службы после получения дактилоскопической информации в течение двух рабочих дней уведомляет заявителя посредством личного кабинета заявителя на веб-портале о готовности к выдаче его дактилоскопической информации.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением о готовности к выдаче его дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Выдача дактилоскопической информации заявителю осуществляется в рабочее время через канцелярию подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
136-3. Для получения дактилоскопической информации в бумажном виде (дактилоскопической карты, выполненной красковым методом) заявитель письменно обращается за дактилоскопической информацией через веб-портал либо в территориальные подразделения миграционной службы органов внутренних дел.
Сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения проверяет наличие сведений о прохождении дактилоскопической регистрации по базе ППО.
При отсутствии сведений о дактилоскопической регистрации заявителя сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения сообщает об отсутствии дактилоскопической информации в личный кабинет заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
При наличии сведений о дактилоскопической информации заявителя сотрудник миграционной службы в течение двух рабочих дней со дня принятия письменного обращения направляет запрос, оформленный согласно приложению 3-3 к настоящим Правилам, в оперативно-криминалистическое подразделение органов внутренних дел, а также сообщает заявителю о времени и месте проведения дактилоскопирования посредством личного кабинета заявителя на веб-портале.
В случае отсутствия личного кабинета заявителя на веб-портале сотрудник миграционной службы направляет уведомление текстовым сообщением об отсутствии дактилоскопической информации по абонентскому номеру сотовой связи или электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
Дактилоскопирование заявителя проводится не позднее трех рабочих дней с момента подачи обращения в территориальном подразделении органов внутренних дел. Сопровождение заявителя для его дактилоскопирования возлагается на сотрудника миграционной службы.

Дактилоскопиялық тіркеу туралы мәліметтер бар болса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аумақтық ішкі істер органының жедел-криминалистикалық бөлімшесіне осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес ресімделген сұрау салуды жібереді.
Аумақтық ішкі істер органының жедел-криминалистикалық бөлімшесі сұрау салуды алып, екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдары көші-қон қызметінің бөлімшесіне дактилоскопиялық ақпаратты Қазақстан Республикасының ақпаратқа қолжетімділік саласындағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жібереді.
Көші-қон қызметінің қызметкері дактилоскопиялық ақпаратты алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинеті арқылы оның дактилоскопиялық ақпараты беруге әзір екендігі туралы хабардар етеді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, оның дактилоскопиялық ақпараты беруге әзір екендігі туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Өтініш берушіге дактилоскопиялық ақпаратты беру ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөлімшесінің кеңсесі арқылы жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
136-3. Дактилоскопиялық ақпаратты қағаз түрінде (бояу жағу әдісімен орындалған дактилоскопиялық картаны) алу үшін өтініш беруші веб-портал арқылы не ішкі істер органдары көші-қон қызметінің аумақтық бөлімшесіне дактилоскопиялық ақпаратты алуға жазбаша өтінішпен жүгінеді.
Көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтінішті қабылдап алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ҚБҚ базасы бойынша дактилоскопиялық тіркеуден өткені туралы мәліметтердің бар-жоғын тексереді.
Өтініш берушіні дактилоскопиялық тіркеу туралы мәліметтер болмаса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинетіне дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы хабарлама жібереді.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Өтініш берушінің дактилоскопиялық ақпараты туралы мәліметтер бар болса, көші-қон қызметінің қызметкері жазбаша өтініш қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ішкі істер органдарының жедел-криминалистикалық бөлімшесіне осы Қағидаларға 3-3-қосымшаға сәйкес ресімделген сұрау салу жібереді, сондай-ақ веб-порталдағы өтініш берушінің жеке кабинеті арқылы өтініш берушіге дактилоскопиялауды жүргізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Веб-порталда өтініш берушінің жеке кабинеті болмаған жағдайда көші-қон қызметінің қызметкері ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе электрондық мекенжай арқылы не хабарламаны немесе қоңырауды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, дактилоскопиялық ақпараттың жоқ екені туралы мәтіндік хабармен хабарлама жібереді.
Өтініш берушіні дактилоскопиялау өтініш берілген сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесінде жүргізіледі. Дактилоскопиялау үшін өтініш берушіні ертіп жүру көші-қон қызметінің қызметкеріне жүктеледі.