О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2021 года № 935 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2022 – 2025 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 521
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2021 года № 935 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2022 – 2025 годы" следующие изменения:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также другим организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) ежегодно, не позднее 15 декабря, представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 января, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.";
План мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2022 – 2025 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

"Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2022 – 2025 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 935 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 521 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2022 – 2025 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 935 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Жоспардың орындалуына жауапты басқа да ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын, 15 желтоқсаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі жыл сайын, 10 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2022 – 2025 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 июня 2024 года № 521
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 декабря 2021 года № 935
План мероприятий по реализации резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности Организации Объединенных Наций, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин на 2022 – 2025 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (тысяч тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 маусымдағы
№ 521 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 935 қаулысымен
бекітілген
Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды іске асыру жөніндегі 2022 – 2025 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Орындауға жауаптылар Орындау мерзімі Болжанатын шығыстар
(мың теңге)
Қаржыландыру көздерi
1 2 3 4 5 6 7

1. Участие женщин и мужчин в предотвращении конфликтов и миростроительстве
1.
Рассмотрение вопросов включения положений о посредничестве с использованием медиации для предотвращения и предупреждения или разрешения конфликтов при разработке проектов международных договоров Республики Казахстан
включение положений в проекты международных договоров
МИД, МВД
2022 – 2025 годы
-
не требуются
2.
Подготовка военных советников-женщин по гендерным вопросам и защите гражданских лиц и детей на базе Центра миротворческой подготовки (КАЗЦЕНТ)
обучающие тренинги
МО, МИД
2022 – 2025 годы
-
не требуются
3.
Продвижение женщин в системах МО, МВД, МЧС, ГП на руководящие должности, а также мониторинг их дальнейшей карьеры
мониторинг
МО, МВД, МЧС, ГП (по согласованию)
2022 – 2025 годы
-
не требуются
4.
Разработка гендерно-чувствительного подхода к профессиональному развитию в сфере безопасности и обороны с упором на показатели по количеству женщин, прошедших тренинги и обучение, женщин, получивших награды, и женщин на руководящих должностях
аналитическая справка
МО, МВД, МЧС, ГП (по согласованию)

1. Жанжалдардың алдын алуға және бейбітшілік орнатуға әйелдер мен ерлердің қатысуы
1.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының жобаларын әзірлеу кезінде жанжалдарды болғызбау және олардың алдын алу немесе оларды шешу үшін медиация пайдаланылатын делдалдық туралы ережелерді енгізу мәселелерін қарау
халықаралық шарттардың жобаларына ережелерді қосу
СІМ, Қорғанысмині
2022 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
2.
Бітімгершілік даярлық орталығы (ҚАЗЦЕНТ) базасында гендерлік мәселелер және азаматтық тұлғалар мен балаларды қорғау бойынша әскери кеңесші-әйелдерді даярлау
оқыту тренингтері
Қорғанысмині, СІМ
2022 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
3.
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП жүйелерінде басшы лауазымдарға әйелдерді ілгерілету, сондай-ақ олардың одан арғы мансабын мониторингтеу
мониторинг
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ,
БП (келісу бойынша)
2022 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
4.
Тренингтер мен оқытудан өткен әйелдер, наградалар алған әйелдер мен басшы лауазымдардағы әйелдер санының көрсеткіштеріне сүйене отырып, қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы кәсіптік дамудың гендерлік тұрғыдан сезімтал тәсілін әзірлеу
талдамалық анықтама
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП, (келісу бойынша)

2023-2025 годы
-
не требуются
5.
Привлечение дипломатического персонала из числа женщин к международным переговорам и консультациям по вопросам разоружения и нераспространения оружия и международной безопасности
участие женщин в переговорах и консультациях
МИД, МО, МВД, ГП (по согласованию)
2022 – 2024 годы
-
не требуются
6.
Создание переговорной группы из числа женщин для участия в международных переговорах, консультациях и мероприятиях в рамках программ СБ ООН и институтов ООН, многостороннего и двустороннего сотрудничества по вопросам разоружения и нераспространения оружия, правового сотрудничества и международной безопасности
переговоры и иные мероприятия
МИД, МО, МВД, ГП (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
не требуются
7.
Проведение региональных и субрегиональных консультаций на тему: "Женщины, Мир и Безопасность" с участием женщин и мужчин, являющихся активистами и представителями гражданского общества, в том числе имеющих опыт участия в разрешении конфликтов, обеспечении стабильности и безопасности, защиты прав и свобод человека и гражданина
региональные и субрегиональные консультации
МКИ, МИД, МО, МИО, структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане
8.
Проведение дистанционных обучающих тренингов по использованию инструмента медиации для урегулирования конфликтов для сотрудников органов внутренних дел, обороны и представителей общественных организаций с привлечением учебных заведений при МВД и МО
дистанционные обучающие тренинги
МО, МВД, МИО, НЦПЧ (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2023 – 2025 годы
-
не требуются
9.
Проведение разъяснительной работы в контексте повестки "Женщины, мир и безопасность" в ведомственных академиях органов внутренних дел, органов обороны, органов прокуратуры и чрезвычайных ситуаций
ведомственные семинары
МО, МВД, МЧС, ГП (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
не требуются
10.
Подготовка и включение раздела по участию женщин и мужчин Казахстана в предотвращении конфликтов и миростроительстве в рамках исследования на тему "Гендерная политика в современном казахстанском обществе", включая выработку рекомендаций по дальнейшему продвижению гендерной политики
исследование
МИОР
2022 год
3 388
РБ в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 001 "Формирование государственной политики в сфере информации и общественного развития"
11.
Проведение тренингов для пула журналистов, взаимодействующих с МО, МИД, МВД, ГП и пресс-служб указанных органов по равноправному и всестороннему участию женщин и мужчин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждении насилия против женщин
тренинги
МИОР, МО, МИД, МВД,
ГП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2022 год
в пределах предусмотренных средств
РБ
в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы
009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
12.

2023 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
5.
Қарусыздану мен қаруды таратпау және халықаралық қауіпсіздік мәселелері бойынша халықаралық келіссөздер мен консультацияларға әйелдер арасынан дипломатиялық персоналды тарту
әйелдердің келіссөздер мен консультацияларға қатысуы
СІМ, Қорғанысмині, ІІМ, БП (келісу бойынша)
2022 – 2024 жылдар
-
талап етілмейді
6.
БҰҰ ҚК бағдарламалары және БҰҰ институттары, қарусыздану және қаруды таратпау, құқықтық ынтымақтастық және халықаралық қауіпсіздік мәселелері бойынша көпжақты және екіжақты ынтымақтастық шеңберінде халықаралық келіссөздерге, консультацияларға және іс-шараларға қатысу үшін әйелдер қатарынан келіссөз тобын құру
келіссөздер және өзге де іс-шаралар
СІМ, Қорғанысмині, ІІМ, БП (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
7.
Азаматтық қоғамның белсенділері және өкілдері болып табылатын, оның ішінде жанжалдарды шешуге, тұрақтылық пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысуда, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғауда тәжірибесі бар әйелдердің және ерлердің қатысуымен "Әйелдер, Бейбітшілік және Қауіпсіздік" тақырыбында өңірлік және субөңірлік консультациялар өткізу
өңірлік және субөңірлік консультациялар
МАМ, СІМ, Қорғанысмині, ЖАО, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер"
қаражаты есебінен
8.
ІІМ және Қорғанысмині жанындағы оқу орындарын тарта отырып, ішкі істер, қорғаныс органдарының қызметкерлері және қоғамдық ұйымдар өкілдері үшін жанжалдарды реттеу үшін медиация құралын пайдалану бойынша қашықтан оқыту тренингтерін өткізу
қашықтан оқыту тренингтері
Қорғанысмині, ІІМ, ЖАО, АҚҰО (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша),
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2023 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
9.
Ішкі істер органдарының, қорғаныс органдарының, прокуратура және төтенше жағдайлар органдарының ведомстволық академияларында "Әйелдер, бейбітшілік және қауіпсіздік" күн тәртібі тұрғысында түсіндіру жұмыстарын жүргізу
ведомстволық семинарлар
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
10.
Гендерлік саясатты одан әрі ілгерілету бойынша ұсынымдар тұжырымдауды қоса алғанда, "Қазіргі қазақстандық қоғамдағы гендерлік саясат" тақырыбындағы зерттеу шеңберінде қазақстандық әйелдер мен ерлердің жанжалдарды болғызбауға және бейбітшілік орнатуға қатысуы жөніндегі бөлімді дайындау және енгізу
зерттеу
АҚДМ
2022 жыл
3 388
РБ 001
"Ақпарат және қоғамдық даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
11.
Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, БП-мен өзара іс-қимыл жасайтын журналистер пулы және аталған органдардың баспасөз қызметтері үшін жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға әйелдер мен ерлердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша тренингтер өткізу
тренингтер
АКДМ, Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2022 жыл
көзделген қаражат шегінде
РБ 009
"Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
12.

Проведение информационных кампаний, включающих изготовление и распространение специальных сюжетов (роликов) или передач, нацеленных на разъяснение и продвижение резолюций 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467, принятых Советом Безопасности ООН, по равноправному и всестороннему участию женщин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждению насилия против женщин, повышению осведомленности, усилению взаимодействия с гражданским обществом в вопросах предупреждения конфликтов и защиты женщин
разработка и реализация медиа-плана
МКИ, заинтересованные центральные государственные органы
ежегодно
в пределах предусмотренных средств
РБ в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 003 "Проведение государственной информационной политики"
13.
Проведение дистанционных тренингов и симуляционных мероприятий для пула журналистов, взаимодействующих с МО, МИД, МВД, ГП, пресс-службами указанных органов и аккредитованных представительств органов и институтов ООН по равноправному и всестороннему участию женщин и мужчин в предотвращении и урегулировании конфликтов, обеспечении мира и безопасности, предупреждении насилия против женщин
дистанционные тренинги и симуляционные мероприятия
МКИ, МО, МИД, МВД, ГП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2025 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане
14.
Содействие проведению на регулярной основе общественных мониторинговых мероприятий с вовлечением женщин из числа матерей военнослужащих и представителей гражданского общества в рамках законодательства об общественном контроле, воинской службе и статусе военнослужащих
проведение мониторинговых мероприятий
МО, МВД,
МЧС, ГП (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию)
2024-2025 годы
-
не требуются
2. Предотвращение насилия в отношении женщин и девочек, их защита, особенно в условиях конфликта
15.
Разработка и принятие методических рекомендаций для социальных работников, сотрудников центров по поддержке семьи и общественных организаций по реабилитации женщин и детей, возвратившихся из Сирии и Ирака в рамках гуманитарных операций
методические рекомендации
МКИ, МЗ, МП, структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию)
2023 год
-
не требуются
16.
Проведение конференции в онлайн-формате по вопросам международного сотрудничества по обеспечению региональной безопасности женщин в новую эру
конференция в онлайн-формате
НЦПЧ (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию), МИД, заинтересованные государственные органы,
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)

Жанжалдарды болғызбау мен реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға, хабардар болуды арттыруға, жанжалдардың алдын алу мен әйелдерді қорғау мәселелерінде азаматтық қоғаммен өзара іс-қимылды күшейтуге әйелдердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі қабылдаған 1325 (2000), 1820, 1888, 1889, 1960, 2106, 2122, 2242, 2467-қарарларды түсіндіруге және ілгерілетуге бағытталған арнайы сюжеттер (роликтер) немесе бағдарламалар дайындауды және таратуды қамтитын ақпараттық науқандар өткізу
медиа-жоспарды әзірлеу және іске асыру
МАМ, мүдделі орталық мемлекеттік органдар
жыл сайын
көзделген қаражат шегінде
РБ 003
"Мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
13.
Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, БП-мен, көрсетілген органдардың баспасөз қызметтерімен және БҰҰ органдарының және институттарының аккредиттелген өкілдіктерімен өзара іс-қимыл жасайтын журналистер пулы үшін жанжалдардың алдын алуға және оларды реттеуге, бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әйелдерге қарсы зорлық-зомбылықтың алдын алуға әйелдер мен ерлердің тең құқылы және жан-жақты қатысуы бойынша қашықтан тренингтер мен симуляциялық іс-шаралар өткізу
қашықтан тренингтер және симуляциялық іс-шаралар
МАМ, Қорғанысмині, СІМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2025 жыл
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы есебінен
14.
Қоғамдық бақылау, әскери қызмет және әскери қызметшілер мәртебесі туралы заңнама шеңберінде әскери қызметшілер аналарының және азаматтық қоғам өкілдерінің қатарынан әйелдерді тарта отырып, тұрақты негізде қоғамдық мониторингтік іс-шараларды жүргізуге жәрдемдесу
мониторингтік іс-шаралар жүргізу
Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша), АҚҰО
(келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
2. Әйелдер мен қыздарға қатысты зорлық-зомбылықты болғызбау және оларды, әсіресе жанжал жағдайында қорғау
15.
Ізгілік операциялар аясында Сирия мен Ирактан оралған әйелдер мен балаларды оңалту жөніндегі әлеуметтік жұмыскерлер, отбасын қолдау орталықтарының және қоғамдық ұйымдардың қызметкерлері үшін әдістемелік ұсынымдар әзірлеу және қабылдау
әдістемелік ұсынымдар
АҚДМ, ДСМ, БҒМ, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
2023 жыл
-
талап етілмейді
16.
Жаңа дәуірде әйелдердің өңірлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық ынтымақтастық мәселелері бойынша онлайн-форматта конференция өткізу
онлайн-форматтағы конференция
АҚҰО (келісу бойынша),
ӘІОДСҰК (келісу бойынша), СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)

2022 – 2024 годы
-
не требуются
17.
Участие в реализации программы сотрудничества с ЕС и ООН-женщины по экономическому развитию женщин, находящихся в условиях конфликта и постконфликтной ситуации, через образовательные тренинги в Казахстане
тренинги
МОН, МЗ, МИД,
ЕС (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2022 год
-
за счет средств ЕС
18.
Проведение скоординированной республиканской акции "16 дней активных действий против гендерного насилия" с широким вовлечением государственных органов, гражданских организаций, представителей сфер культуры, образования и науки, а также освещением в СМИ и социальных сетях
встречи, круглые столы, акции, флеш-мобы, дайджест
МКИ, МВД, ГП (по согласованию), МТСЗН, МЗ, МНВО, МП, МИО, НКДЖСДП (по согласованию), Аппарат КС (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию),
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
ежегодно
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане
19.
Проведение тренингов и семинаров для повышения осведомленности и потенциала сотрудников системы образования и местных исполнительных органов для содействия обучения культуре равенства и не дискриминации, гендерным компетенциям в организациях образования с привлечением структуры ООН-женщины и офиса ОБСЕ в Казахстане
тренинги,
семинары
МКИ,
МП,
МНВО, МИД,
НКДЖСДП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию)
2024 год
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане и офиса ОБСЕ в Казахстане
20.
Проведение тренингов для СМИ по вопросам освещения нулевой терпимости к насилию в отношении женщин и детей
тренинги
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию),
структура "ООН-женщины" (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
за счет средств структуры "ООН-женщины" в Казахстане
21.
Проведение тренингов для адвокатов и юридических консультантов по вопросам защиты прав, свобод и законных интересов потерпевших от насилия женщин, и девочек
тренинги
МКИ, МЮ, МВД, НКДЖСДП (по согласованию), офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
за счет средств ОБСЕ
22.
Проведение тренингов для психологов и экспертов, участвующих в досудебных расследованиях и судебных процессах по делам, связанным с насилием в отношении женщин и детей
тренинги
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию), офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
за счет средств ОБСЕ
23.
Правовое просвещение граждан для укрепления доверия общества к защите от бытового насилия путем организации информационно-просветительской работы в учреждениях образования
выступления и иные мероприятий просветительского характера
МКИ, МНВО, МП, МВД, МЮ, МИО
2025 год
-
не требуются
24.
Проведение социологического исследования по вопросу противодействия бытовому насилию и выявлению его причин путем проведения правовых опросов среди граждан с последующим включением итогов исследования в очередной Доклад о выполнении Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин
социологическое исследование
МКИ, МВД, МНВО, МИО
2025 год
дополнительные средства не требуются
РБ в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 004 "Обеспечение укрепления взаимоотношений институтов гражданского общества и государства, модернизация общественного сознания"
25.
Создание рабочей группы по разъяснению законодательства по противодействию бытовому насилию
приказ МКИ
МКИ, МВД, МП, МНВО, МЗ, МТСЗН,
МИО, НКДЖСДП (по согласованию)
2024 год
-
не требуются
26.
Оказание мер по социальному сопровождению лиц, пострадавших от бытового насилия
консультации
МТСЗН, МИО
2024 год
-
не требуются
27.
В рамках деятельности Казахстанского агентства международного развития "KazAID" с участием МЧС и МИД проведение мероприятий по оказанию экспертной и технической поддержки женщинам и детям Афганистана и других стран, оказавшимся в условиях чрезвычайного положения
экспертная и техническая поддержка
МИД, МЧС, МЗ, МТСЗН, МНВО
2024 – 2025 годы
-
за счет средств Казахстанского агентства международного развития "KazAID"

2022 – 2024 жылдар
-
талап етілмейді
17.
Қазақстандағы білім беру тренингтері арқылы жанжал және жанжалдан кейінгі жағдайдағы әйелдерді экономикалық дамыту бойынша ЕО-мен және БҰҰ-әйелдермен ынтымақтастық бағдарламасын іске асыруға қатысу
тренингтер
БҒМ, ДСМ, СІМ, ЕО (келісу бойынша),
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2022 жыл
-
ЕО қаражаты есебінен
18.
Мемлекеттік органдарды, азаматтық ұйымдарды, мәдениет, білім және ғылым салаларының өкілдерін кеңінен тарта отырып, сондай-ақ БАҚ-та және әлеуметтік желілерде жариялаумен "Гендерлік зорлық-зомбылыққа қарсы белсенді іс-қимылдың
16 күні" үйлестірілген республикалық акциясын өткізу
кездесулер, дөңгелек үстелдер, акциялар, флеш-мобтар, дайджест
МАМ, ІІМ, БП (келісу бойынша), Еңбекмині, ДСМ, ҒЖБМ, ОМ, ЖАО,
ӘІОДСҰК (келісу бойынша), КС аппараты (келісу бойынша),
АҚҰО (келісу бойынша),
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
жыл сайын
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы есебінен
19.
Білім беру ұйымдарында БҰҰ-әйелдер құрылымын және ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисін тарта отырып, теңдік пен кемсітпеушілік мәдениетіне, гендерлік құзыреттіліктерге оқытуға жәрдемдесу үшін білім беру жүйесінің және жергілікті атқарушы органдар қызметкерлерінің хабардар болуын және әлеуетін арттыруға арналған тренингтер мен семинарлар өткізу
тренингтер, семинарлар
МАМ, ОМ, ҒЖБМ, СІМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша),
ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисі (келісу бойынша)
2024 жыл
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы, ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисінің
қаражаты есебінен
20.
БАҚ үшін әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылыққа мүлдем төзбеушілікті жариялау мәселелері жөніндегі тренингтер өткізу
тренингтер
МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер"
қаражаты есебінен
21.
Адвокаттар мен заң консультанттары үшін зорлық-зомбылықтың құрбаны болған әйелдердің және жас қыздардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғау бойынша тренингтер өткізу
тренингтер
МАМ, Әділетмині, ІІМ,ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисі (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
ЕҚЫҰ қаражаты есебінен
22.
Әйелдер мен балаларға қатысты зорлық-зомбылыққа байланысты істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерулерге және сот процестеріне қатысатын психологтар мен сарапшылар үшін тренингтер өткізу
тренингтер
МАМ,
ӘІОДСҰК (келісу бойынша), ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисі (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
ЕҚЫҰ қаражаты есебінен
23.
Білім беру мекемелерінде ақпараттық-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру арқылы қоғамның тұрмыстық зорлық-зомбылықтан қорғауға деген сенімін нығайту үшін азаматтарды құқықтық ағарту
ағартушылық сипаттағы сөз сөйлеулер және өзге де іс-шаралар
МАМ, ҒЖБМ, ОМ, ІІМ, Әділетмині,
ЖАО
2025 жыл
-
талап етілмейді
24.
Әйелдерге қатысты кемсітушіліктің барлық нысандарын жою туралы конвенцияны орындау туралы кезекті баяндамаға кейіннен зерттеудің қорытындыларын енгізе отырып, азаматтар арасында құқықтық сауалнамалар жүргізу арқылы тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл және оның себептерін анықтау мәселелері бойынша әлеуметтанушылық зерттеу жүргізу
әлеуметтанушылық зерттеу
МАМ, ІІМ, ҒЖБМ, ЖАО
2025 жыл
қосымша қаражат талап етілмейді
РБ 004 "Азаматтық қоғам институттары мен мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуды қамтамасыз ету, қоғамдық сананы жаңғырту" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
25.
Тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі заңнаманы түсіндіру жөніндегі жұмыс тобын құру
МАМ бұйрығы
МАМ, ІІМ, ОМ, ҒЖБМ, ДСМ, Еңбекмині, ЖАО, ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
2024 жыл
-
талап етілмейді
26.
Тұрмыстық зорлық-зомбылықтан зардап шеккен адамдарды әлеуметтік сүйемелдеу шараларын көрсету
консультациялар
Еңбекмині, ЖАО
2024 жыл
-
талап етілмейді
27.
"KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігінің қызметі шеңберінде, ТЖМ және СІМ қатысуымен Ауғанстанда және басқа елдерде төтенше жағдайларға тап болған әйелдер мен балаларға сараптамалық және техникалық қолдау көрсету жөніндегі іс-шараларды өткізу
сараптамалық және техникалық қолдау көрсету
СІМ, ТЖМ, ДСМ, Еңбекмині, ҒЖБМ
2024 – 2025 жылдар
-
"KazAID" қазақстандық халықаралық даму агенттігінің қаражаты есебінен

3. Поощрение гендерного аспекта и развития лидерства
28.
Проведение тренингов по лидерству для женщин- военнослужащих и женщин других правоохранительных органов, а также миротворческих подразделений с привлечением ведомственных учебных заведений МВД, ГП, МО, МЧС
тренинги
МИОР, МО, МВД, МЧС,
ГП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане, НКДЖСДП (по согласованию)
2022 год
в пределах предусмотренных средств
РБ
в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
29.
Анализ практики назначения женщин на руководящие должности в правоохранительных органах, органах в области обороны, судебной системы и дипломатической службы, конституционного контроля, юстиции, а также внедрение гендерно-сбалансированных подходов в деятельности указанных служб, включая мероприятия по повышению квалификации и взаимодействию с профессиональным юридическим сообществом и иными неправительственными организациями
аналитический отчет
МО, МВД, ГП (по согласованию), МЧС, МИД,
СА (по согласованию), Аппарат КС (по согласованию)
2023 – 2025 годы
-
не требуются
30.
Проведение круглого стола в онлайн-формате на тему "Роль женщин в обеспечении мира и безопасности" с участием представителей гражданского общества, правоохранительных органов, органов обороны и безопасности
организация и проведение круглого стола
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию),
МО, МВД,
ГП (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2023 год
-
не требуются
31.
Проведение отчетного мероприятия о роли женщин в обеспечении мира и безопасности с участием представителей государственных органов и иных организаций и привлечением представителей СМИ
отчетное мероприятие
МИД, МКИ,
МО, МВД, МЧС, МЮ, МЗ, МТСЗН, ГП (по согласованию), НКДЖСДП (по согласованию), СА (по согласованию), Аппарат КС (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию),
офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию), МОМ (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
не требуются
32.
Реализация тематических проектов, включающих проведение тренингов в регионах по повышению политических возможностей и развитию лидерского потенциала женщин
тренинги
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию), МИО,
структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2024 год
не требует дополнительных затрат
РБ в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
33.
Проведение исследования на тему: "Женщины в процессе принятия решений"
исследование
МКИ, НКДЖСДП (по согласованию), структура "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию)
2024 год
не требует дополнительных затрат
РБ в пределах предусмотренных средств в рамках бюджетной программы 009 "Обеспечение реализации проектов, осуществляемых совместно с международными организациями"
34.

3. Гендерлік аспектіні көтермелеу және көшбасшылықты дамыту
28.
ІІМ, БП, Қорғанысмині, ТЖМ ведомстволық оқу орындарын тарта отырып, әскери қызметші әйелдер мен басқа да құқық қорғау органдарындағы, сондай-ақ бітімгершілік бөлімшелеріндегі әйелдер үшін көшбасшылық жөніндегі тренингтер өткізу
тренингтер
АҚДМ, Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, БП (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
2022 жыл
көзделген қаражат шегінде
РБ 009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету"
бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
29.
Әйелдерді құқық қорғау органдарында, қорғаныс, сот жүйесі және дипломатиялық қызмет, конституциялық бақылау, әділет саласындағы органдарда басшы лауазымдарға тағайындау практикасын талдау, сондай-ақ біліктілікті арттыру және кәсіби заң қоғамдастығымен және өзге де үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, аталған қызметтердің жұмысына гендерлік-теңгерімді тәсілдерді енгізу
талдамалық есеп
Қорғанысмині, ІІМ, БП (келісу бойынша), ТЖМ, СІМ, СӘ (келісу бойынша), КС аппараты (келісу бойынша)
2023 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
30.
Азаматтық қоғам, құқық қорғау органдары, қорғаныс және қауіпсіздік органдары өкілдерінің қатысуымен "Бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі әйелдердің рөлі" тақырыбында онлайн- форматта дөңгелек үстел өткізу
дөңгелек үстелді ұйымдастыру және өткізу
АҚДМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша),
Қорғанысмині, ІІМ, БП (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2023 жыл
-
талап етілмейді
31.
Мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар өкілдерінің қатысуымен және БАҚ өкілдерін тарта отырып, әйелдердің бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі туралы есептік іс-шара өткізу
есептік іс-шара
СІМ, МАМ, Қорғанысмині, ІІМ, ТЖМ, Әділетмині, ДСМ, Еңбекмині, БП (келісу бойынша), ӘІОДСҰК (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша),
КС аппараты (келісу бойынша),
АҚҰО (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисі (келісу бойынша), ХКҰ (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
32.
Әйелдердің саяси мүмкіндіктерін арттыру және көшбасшылық әлеуетін дамыту бойынша өңірлерде тренингтер өткізуді қамтитын тақырыптық жобаларды іске асыру
тренингтер
МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша) ЖАО,
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2024 жыл
қосымша қаражатты талап етпейді
РБ 009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
33.
"Әйелдер шешім қабылдау процесінде" тақырыбына зерттеу жүргізу
зерттеу
МАМ, ӘІОДСҰК (келісу бойынша)
Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша)
2024 жыл
қосымша қаражатты талап етпейді
РБ 009 "Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды іске асыруды қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасының шеңберінде көзделген қаражат шегінде
34.

Инициирование и обсуждение вопроса создания ассоциации (союза) женщин в сфере правосудия и безопасности в странах Центральной Азии в целях организации площадки для обмена опытом по реализации Резолюции 1325 (2000), нормативной правовой базы, методологии, исследований, рекомендаций, а также проведения совместных мероприятий с участием МИД, МКИ и структуры "ООН-женщины" в Казахстане
предложение в Администрацию Президента
МИД, МВД, МО, МЧС, МИО,
ГП (по согласованию), СА (по согласованию), Аппарат КС (по согласованию), "ООН-женщины" в Казахстане (по согласованию), офис ОБСЕ в Казахстане (по согласованию)
2024 – 2025 годы
-
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
НЦПЧ – государственное учреждение "Национальный центр по правам человека в Республике Казахстан";
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
НКДЖСДП – Национальная комиссия по делам женщин и семейно-демографической политике при Президенте Республики Казахстан;
СМИ – средства массовой информации;
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан;
ООН – Организация Объединенных Наций;
СБ ООН – Совет Безопасности Организации Объединенных Наций;
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
ОБСЕ – Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе;
ЕС – Европейский Союз;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
Аппарат КС – Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан;
МО – Министерство обороны Республики Казахстан;
РК – Республика Казахстан;
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
СА – Судебная администрация Верховного Суда Республики Казахстан;
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
ЧС – чрезвычайные ситуации;
МОМ – Международная организация по миграции;
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
_________________________________

1325 (2000) қарарды, нормативтік-құқықтық базаны, әдіснаманы, зерттеулерді, ұсынымдарды іске асыру бойынша тәжірибе алмасу алаңын ұйымдастыру, сондай-ақ СІМ, МАМ және Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымының қатысуымен бірлескен іс-шаралар өткізу мақсатында Орталық Азия елдерінде сот төрелігі және қауіпсіздік саласындағы әйелдер қауымдастығын (одағын) құру мәселесіне бастама жасау және талқылау
Президент Әкімшілігіне ұсыныс
СІМ, ІІМ, Қорғанысмині, ТЖМ, ЖАО, БП (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша), КС аппараты (келісу бойынша), Қазақстандағы "БҰҰ-әйелдер" құрылымы (келісу бойынша), ЕҚЫҰ-ның Қазақстандағы офисі (келісу бойынша)
2024 – 2025 жылдар
-
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі;
АҚҰО – Қазақстан Республикасындағы "Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық" мемлекеттік мекемесі;
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ӘІОДСҰК – Қазақстан Республикасының Президентінің жанындағы Әйелдер істері және отбасылық-демографиялық саясат жөніндегі ұлттық комиссиясы;
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары;
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі;
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы;
БҰҰ – Біріккен Ұлттар Ұйымы;
БҰҰ ҚК – Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесі;
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
ЕҚЫҰ – Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы;
ЕО – Еуропалық Одақ;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
КС аппараты – Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты;
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі;
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
СӘ – Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының Сот әкімшілігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ТЖ – төтенше жағдай;
ХКҰ – Халықаралық көші-қон ұйымы;
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі.