О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 792.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункты 63) и 64) исключить;
подпункт 66) изложить в следующей редакции:
"66) разработка перечня товаров, работ, услуг, приобретение которых осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;";
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) разработка и утверждение типовых договоров о государственных закупках;";
подпункт 70) исключить;
подпункты 71) и 72) изложить в следующей редакции:
"71) разработка и утверждение перечня товаров, работ, услуг ежедневной и (или) еженедельной потребности на период до подведения итогов государственных закупок способом конкурса, аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках;
72) разработка и утверждение перечней товаров, работ, услуг, по которым централизованные государственные закупки осуществляются едиными организаторами государственных закупок;";
подпункты 74) и 75) исключить;
подпункт 238) исключить;
подпункт 386) исключить;
подпункты 389), 390) и 391) исключить;
подпункт 441) исключить;
дополнить подпунктами 442-1), 442-2), 442-3), 442-4), 442-5), 442-6), 442-7), 442-8) и 442-9) следующего содержания:
"442-1) разработка и утверждение перечня товаров, работ, услуг, порядка и объемов государственных закупок, осуществляемых у субъектов малого и среднего предпринимательства;
442-2) разработка и утверждение перечня видов товаров, работ, услуг, государственные закупки которых осуществляются в соответствии с типовыми конкурсными документациями, аукционными документациями;
442-3) определение справочника товаров, работ, услуг, используемого для осуществления государственных закупок;
442-4) проведение мониторинга государственных закупок;
442-5) определение порядка размещения денег по операциям, осуществляемым с использованием электронного кошелька;

"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 792 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
63) және 64) тармақшалар алып тасталсын;
66) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"66) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес сатып алу жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу;";
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"69) мемлекеттік сатып алу туралы үлгілік шарттарды әзірлеу және бекіту;";
70) тармақша алып тасталсын;
71) және 72) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"71) конкурс, аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары шығарылғанға және мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің күн сайынғы және (немесе) апта сайынғы қажеттілігі тізбесін әзірлеу және бекіту;
72) орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбелерін әзірлеу және бекіту;";
74) және 75) тармақшалар алып тасталсын;
238) тармақша алып тасталсын;
386) тармақша алып тасталсын;
389), 390) және 391) тармақшалар алып тасталсын;
441) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 442-1), 442-2), 442-3), 442-4), 442-5), 442-6), 442-7), 442-8) және 442-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"442-1) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінен мемлекеттік сатып алу жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін, тәртібі мен көлемдерін әзірлеу және бекіту;
442-2) үлгілік конкурстық құжаттамаларға, аукциондық құжаттамаларға сәйкес мемлекеттік сатып алу жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;
442-3) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығын айқындау;
442-4) мемлекеттік сатып алудың мониторингін жүргізу;
442-5) электрондық әмиян пайдаланылып жүзеге асырылатын операциялар бойынша ақшаны орналастыру тәртібін айқындау;

442-6) согласование типовых конкурсных документаций, аукционных документаций, разрабатываемых и утверждаемых уполномоченными органами соответствующей отрасли;
442-7) согласование порядка приобретения научно-исследовательскими институтами и организациями высшего и (или) послевузовского образования товаров, работ, услуг, необходимых для выполнения научных исследований и научных работ, реализуемых за счет бюджетных средств, определяемого уполномоченным органом в области науки;
442-8) согласование требований к электронным торговым площадкам, определяемых единым оператором;
442-9) согласование требований к веб-порталу, определяемых единым оператором;";
подпункты 443), 444), 445), 446), 447), 448) и 449) исключить;
дополнить подпунктом 591-1) следующего содержания:
"591-1) разработка и утверждение минимальных розничных цен на водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара, крепкие ликероводочные изделия, коньяк и бренди;";
дополнить подпунктами 643-1), 643-2), 643-3), 643-4), 643-5) и 643-6) следующего содержания:
"643-1) разработка и утверждение порядка проведения аттестации кандидатов в аудиторы;
643-2) разработка и утверждение национальных стандартов финансовой отчетности и методических рекомендаций к ним;
643-3) разработка и утверждение типового плана счетов бухгалтерского учета;
643-4) разработка и утверждение перечня, формы и периодичности представления отчетности профессиональными организациями, организациями по сертификации;
643-5) разработка и утверждение положения о консультативном органе;
643-6) разработка и утверждение перечня и формы годовой финансовой отчетности для сдачи организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций) в депозитарий;";
дополнить подпунктом 669-6) следующего содержания:
"669-6) разработка и утверждение правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов на производимые и импортируемые этиловый спирт и алкогольную продукцию (кроме пивоваренной продукции);";
подпункты 758-56) и 758-57) изложить в следующей редакции:
"758-56) согласование перечня и объемов товаров, работ, услуг, а также перечня государственных предприятий учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, у которых приобретаются такие товары, работы, услуги, утверждаемых центральным исполнительным органом Республики Казахстан, возглавляющим единую систему органов внутренних дел, по согласованию с антимонопольным органом;
758-57) согласование перечня отдельных видов товаров, работ, услуг, закупаемых у общественных объединений лиц с инвалидностью Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, производящих товары и (или) поставляющих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, определяемого центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения, по согласованию с антимонопольным органом;".

442-6) тиісті саланың уәкілетті органдары әзірлейтін және бекітетін үлгілік конкурстық құжаттамаларды, аукциондық құжаттамаларды келісу;
442-7) ғылым саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, ғылыми-зерттеу институттары мен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын ғылыми зерттеулер мен ғылыми жұмыстарды орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын келісу;
442-8) бірыңғай оператор айқындайтын электрондық сауда алаңдарына қойылатын талаптарды келісу;
442-9) бірыңғай оператор айқындайтын веб-порталға қойылатын талаптарды келісу;";
443), 444), 445), 446), 447), 448) және 449) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 591-1) тармақшамен толықтырылсын:
"591-1) арақтарға және айрықша арақтарға, тауар шығарылған жердің қорғалған атауы бар арақтарға, күштілігі жоғары ликер-арақ бұйымдарына, коньяк пен брендиге ең төмен бөлшек сауда бағаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 643-1), 643-2), 643-3), 643-4), 643-5) және 643-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"643-1) аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткiзу тәртiбiн әзірлеу және бекiту;
643-2) ұлттық қаржылық есептiлiк стандарттарын және оларға қатысты әдiстемелiк ұсынымдарын әзiрлеу және бекiту;
643-3) бухгалтерлiк есеп шоттарының үлгi жоспарын әзiрлеу және бекiту;
643-4) есептiлiктің тiзбесiн, нысандарын және оны кәсiптік ұйымдардың, сертификаттау жөнiндегi ұйымдардың ұсыну мерзімділігін әзiрлеу және бекiту;
643-5) консультациялық орган туралы ереженi әзiрлеу және бекiту;
643-6) жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) депозитарийге тапсыруы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысанын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 669-6) тармақшамен толықтырылсын:
"669-6) өндірілетін және импортталатын этил спирті мен алкоголь өніміне (сыра қайнату өнімінен басқа) дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
758-56) және 758-57) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"758-56) монополияға қарсы органмен келісу бойынша ішкі істер органдарының бірыңғай жүйесін басқаратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы бекітетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен көлемін, сондай-ақ мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер сатып алынатын қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелері мемлекеттік кәсіпорындарының тiзбесiн келісу;
758-57) монополияға қарсы органмен келісу бойынша халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган айқындайтын тауарларды өндіретін және (немесе) тауарларды беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін, Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдарының қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдарының қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан сатып алынатын жекелеген тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер түрлерінің тізбесін келісу;".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого и тридцать девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 сентября 2024 года;
2) абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, сорокового, сорок первого и сорок второго пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

2. Осы қаулы:
1) 2024 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші және отыз тоғызыншы абзацтарын;
2) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, қырқыншы, қырық бірінші және қырық екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов