О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации взаимодействия в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2024 года № 994
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации взаимодействия в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией.
2. Уполномочить Министра транспорта Республики Казахстан Карабаева Марата Каримжановича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации взаимодействия в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2024 года № 994
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об организации взаимодействия в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
принимая во внимание Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
будучи убежденными в необходимости дальнейшего укрепления дружественных отношений между двумя государствами и потенциала взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества,
учитывая, что согласованные действия по развитию транспорта, транспортной инфраструктуры и пунктов пропуска через казахстанско-российскую государственную границу будут способствовать укреплению взаимоотношений двух государств и созданию благоприятных условий для роста взаимной торговли, туризма, транзита и развития приграничных территорий государств Сторон,

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 22 қарашадағы № 994 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Көлік министрі Марат Кәрімжанұлы Қарабаевқа Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 22 қарашадағы
№ 994 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы өзара іс-қимылды ұйымдастыру туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты назарға ала отырып,
екі мемлекет арасындағы достық қарым-қатынас және өзара тиімді сауда-экономикалық ынтымақтастық әлеуетін одан әрі нығайту қажеттігіне сенімді бола отырып,
Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасы арқылы көлікті, көлік инфрақұрылымын және өткізу пункттерін дамыту жөніндегі келісілген іс-қимылдар екі мемлекеттің өзара қарым-қатынасын нығайтуға және Тараптар мемлекеттерінің өзара саудасын, туризмін, транзитін және шекара маңындағы аумақтарын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасауға ықпал ететінін ескере отырып,

основываясь на Соглашении между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о принципах сотрудничества и условиях взаимоотношений в области транспорта от 23 марта 1992 года,
принимая во внимание Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о пунктах пропуска через казахстанско-российскую государственную границу от 23 декабря 1998 года, а также Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об особенностях правового регулирования деятельности предприятий, учреждений и организаций железнодорожного транспорта от 18 октября 1996 года,
придавая высокое значение Соглашению между правительствами прикаспийских государств о сотрудничестве в области транспорта от 12 августа 2018 года,
учитывая ранее достигнутые договоренности по вопросам развития транспорта, транспортной инфраструктуры и пунктов пропуска, расположенных на территории государств Сторон,
основываясь на принципах равного партнерства, взаимной выгоды и уважения,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Целями настоящего Соглашения являются организация взаимодействия Сторон в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, а также реализация утверждаемых в рамках настоящего Соглашения планов мероприятий ("дорожных карт").
Статья 2
1. Компетентными органами, координирующими реализацию настоящего Соглашения (далее – компетентные органы), являются:
от Казахстанской Стороны – Министерство транспорта Республики Казахстан;
от Российской Стороны – Министерство транспорта Российской Федерации.
2. Об изменении наименований компетентных органов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, а также отнесении указанных вопросов к компетенции других органов Стороны незамедлительно уведомляют друг друга в письменной форме по дипломатическим каналам.
Статья 3
Стороны в рамках настоящего Соглашения осуществляют сотрудничество и обеспечивают координацию действий по следующим направлениям:
согласование и обеспечение реализации мероприятий по развитию инфраструктуры железнодорожного транспорта и участков автомобильных дорог, расположенных на территории государств Сторон, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска, расположенных на территории государств Сторон;
обеспечение надлежащего эксплуатационного состояния и достаточной пропускной способности объектов транспортной инфраструктуры и пунктов пропуска на территории государств Сторон;
обмен опытом и информацией в сфере развития транспорта и транспортной инфраструктуры;
иные направления сотрудничества в области развития железнодорожного транспорта и инфраструктуры, автомобильных дорог, а также автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска через государственную границу между Республикой Казахстан и Российской Федерацией, взаимно согласованные Сторонами.

1992 жылғы 23 наурыздағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы транспорт саласындағы өзара қарым-қатынас шарттары мен ынтымақтастықтың принциптері туралы келісімді негізге ала отырып,
1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімді, сондай-ақ 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы теміржол көлігі кәсіпорындарының, мекемелері мен ұйымдарының қызметін құқықтық реттеудің ерекшеліктері туралы келісімді назарға ала отырып,
2018 жылғы 12 тамыздағы Каспий маңы мемлекеттерінің үкіметтері арасындағы көлік саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге жоғары мән бере отырып,
Тараптар мемлекеттерінің аумағында орналасқан көлікті, көлік инфрақұрылымын және өткізу пункттерін дамыту мәселелері бойынша бұрын қол жеткізілген уағдаластықтарды ескере отырып,
тең әріптестік, өзара тиімділік пен сыйластық қағидаттарын негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары Тараптардың теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы өзара іс-қимылын ұйымдастыру, сондай-ақ осы Келісім шеңберінде бекітілетін іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") іске асыру болып табылады.
2-бап
1. Мыналар:
Қазақстан Тарапынан – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
Ресей Тарапынан – Ресей Федерациясының Көлік министрлігі осы Келісімді іске асыруды үйлестіретін құзыретті органдар (бұдан әрі – құзыретті органдар) болып табылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құзыретті органдар атауларының өзгергені туралы, сондай-ақ көрсетілген мәселелердің басқа органдардың құзыретіне жатқызылғаны туралы Тараптар бір-бірін дипломатиялық арналар арқылы жазбаша нысанда дереу хабардар етеді.
3-бап
Тараптар осы Келісім шеңберінде ынтымақтастықты жүзеге асырады және мынадай бағыттар:
Тараптар мемлекеттерінің аумағында орналасқан теміржол көлігі инфрақұрылымын және автомобиль жолдары учаскелерін, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің аумағында орналасқан автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту жөніндегі іс-шараларды келісу және оларды іске асыруды қамтамасыз ету;
Тараптар мемлекеттерінің аумағында көлік инфрақұрылымы объектілерінің және өткізу пункттерінің тиісті пайдалану жай-күйін және жеткілікті өткізу қабілетін қамтамасыз ету;
көлік және көлік инфрақұрылымын дамыту саласында тәжірибе және ақпарат алмасу;
Тараптар өзара келіскен теміржол көлігін және инфрақұрылымын, автомобиль жолдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттік шекара арқылы автомобиль және теміржол өткізу пункттерін дамыту саласындағы ынтымақтастықтың өзге де бағыттары бойынша іс-қимылдың үйлестірілуін қамтамасыз етеді.

Статья 4
Стороны принимают согласованные меры по выполнению утверждаемых в рамках настоящего Соглашения их компетентными органами планов мероприятий ("дорожных карт") по:
развитию железнодорожного транспорта и инфраструктуры железнодорожного транспорта;
развитию участков автомобильных дорог, расположенных на территории государств Сторон;
развитию автомобильных пунктов пропуска через казахстанско-российскую государственную границу;
развитию железнодорожных пунктов пропуска через казахстанско-российскую государственную границу.
Статья 5
При утверждении планов мероприятий ("дорожных карт") в рамках настоящего Соглашения компетентные органы руководствуются в том числе необходимостью синхронизации автомобильных и железнодорожных грузопотоков с целью привлечения новых объемов грузовой базы в автомобильных и железнодорожных перевозках между государствами Сторон, а также автомобильным и железнодорожным транзитом по их территориям.
Статья 6
1. В целях содействия реализации настоящего Соглашения компетентные органы создают рабочую группу с привлечением заинтересованных органов и организаций государств Сторон.
2. Заседания рабочей группы проходят поочередно на территории государств Сторон не реже одного раза в год.
3. В рамках рабочей группы компетентные органы рассматривают вопросы реализации настоящего Соглашения, а также обеспечивают разработку, утверждение и актуализацию планов мероприятий ("дорожных карт"), указанных в статье 4 настоящего Соглашения.
Статья 7
Положения настоящего Соглашения применяются также к планам мероприятий ("дорожным картам") по вопросам, указанным в статье 4 настоящего Соглашения, утвержденным до его вступления в силу.
Статья 8
Каждая из Сторон самостоятельно несет расходы по реализации настоящего Соглашения, если Стороны не договорятся об ином.
Статья 9
Вопросы и разногласия, возникающие между Сторонами в связи с толкованием или применением настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров и консультаций между компетентными органами.
Если в ходе переговоров и консультаций, упомянутых в абзаце первом настоящей статьи, разногласия не будут преодолены, то они разрешаются по дипломатическим каналам.
Статья 10
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения и оформляются отдельными протоколами.
Статья 11
1. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.

4-бап
Тараптар осы Келісім шеңберінде олардың құзыретті органдары бекітетін:
теміржол көлігін және теміржол көлігінің инфрақұрылымын дамыту;
Тараптар мемлекеттерінің аумағында орналасқан автомобиль жолдары учаскелерін дамыту;
Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерін дамыту;
Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасы арқылы теміржол өткізу пункттерін дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") орындау бойынша келісілген шараларды қабылдайды.
5-бап
Осы Келісім шеңберіндегі іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") бекіту кезінде құзыретті органдар Тараптар мемлекеттері арасындағы автомобиль және теміржол тасымалдарында жүк базасының жаңа көлемдерін тарту мақсатында автомобиль және теміржол жүк ағындарын үндестіруді, сондай-ақ олардың аумақтары бойынша автомобиль және теміржол транзиті қажеттілігін де басшылыққа алады.
6-бап
1. Осы Келісімді іске асыруға жәрдемдесу мақсатында құзыретті органдар Тараптар мемлекеттерінің мүдделі органдары мен ұйымдарын тарта отырып жұмыс тобын құрады.
2. Жұмыс тобының отырыстары жылына кемінде бір рет Тараптар мемлекеттерінің аумағында кезекпен өткізіледі.
3. Құзыретті органдар жұмыс тобы шеңберінде осы Келісімді іске асыру мәселелерін қарайды, сондай-ақ осы Келісімнің 4-бабында көрсетілген іс-шаралар жоспарларын ("жол карталарын") әзірлеуді, бекітуді және өзекті етуді қамтамасыз етеді.
7-бап
Осы Келісімнің ережелері ол күшіне енгенге дейін бекітілген, осы Келісімнің 4-бабында көрсетілген мәселелер бойынша іс-шаралар жоспарларына ("жол карталарына") да қолданылады.
8-бап
Егер Тараптар өзгеше уағдаласпаса, Тараптардың әрқайсысы осы Келісімді іске асыру бойынша шығыстарды дербес көтереді.
9-бап
Осы Келісімді түсіндіруге немесе қолдануға байланысты Тараптар арасында туындайтын мәселелер мен келіспеушіліктер құзыретті органдар арасында келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
Егер осы баптың бірінші абзацында аталған келіссөздер мен консультациялар барысында келіспеушіліктер еңсерілмейтін болса, онда олар дипломатиялық арналар арқылы шешіледі.
10-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын және жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
11-бап
1. Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы дипломатиялық арналар арқылы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.

2. Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и прекращает свое действие по истечении 6 месяцев с даты получения одной Стороной по дипломатическим каналам письменного уведомления другой Стороны о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Совершено в городе ________ "___" ________ 2024 года в двух экземплярах каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации

2. Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады және бір Тарап екінші Тараптың осы Келісімнің қолданысын тоқтату ниеті туралы жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап 6 ай өткен соң өз қолданысын тоқтатады.
2024 жылғы "___" _______ _____ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін