О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 2024 года № 1070
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан" следующие изменение и дополнение:
в Правилах выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Эмитент осуществляет выпуск, размещение, обращение, обслуживание и погашение следующих видов казначейских обязательств:
1) краткосрочные казначейские обязательства;
2) среднесрочные казначейские обязательства;
3) долгосрочные казначейские обязательства;
4) среднесрочные индексированные казначейские обязательства;
5) долгосрочные индексированные казначейские обязательства;
6) долгосрочные сберегательные казначейские обязательства;
7) специальные среднесрочные казначейские обязательства;
8) казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA (Tenge Over Night Index Average);
9) казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA (Tenge Over Night Index Average) TCI (TONIA Compounded Index).";
дополнить главой 12 следующего содержания:
"Глава 12. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI
129. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI, являются купонными эмиссионными ценными бумагами.
130. Номинальная стоимость казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, − 1000 тенге.
131. Название "Государственные казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI" на государственном языке именуется "TONIA TCI индексіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИСКАМ).
132. Казначейские обязательства, индексированные к индексу TONIA TCI, выпускаются со сроками обращения свыше года.
133. Размещение и погашение казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, осуществляются по номинальной стоимости, при этом в течение срока обращения выплачивается вознаграждение, именуемое индексированным купоном.
134. Расчетная база для исчисления суммы купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, – фактическое количество дней в месяце в течение всего срока обращения/365 дней в расчетном году.

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 1070 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесінде:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Эмитент қазынашылық міндеттемелердің мынадай түрлерін:
1) қысқамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
2) ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
3) ұзақмерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
4) ортамерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
5) ұзақмерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
6) ұзақмерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді;
7) арнайы ортамерзімді қазынашылық міндеттемелерді;
8) TONIA (Tenge Over Night Index Average) мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді;
9) TONIA (Tenge Over Night Index Average) TCI (TONIA Compounded Index) индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді шығаруды, орналастыруды, айналысқа қосуды, қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 12-тараумен толықтырылсын:
"12-тарау. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер
129. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер купондық эмиссиялық бағалы қағаздар болып табылады.
130. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің номиналдық құны – 1000 теңге.
131. "TONIA TCI индексіне индекстелген мемлекеттік қазынашылық міндеттемелер" (МЕТИСКАМ) атауы орыс тілінде "Казначейские обязательства, индексированные к ставке TONIA TCI" деп аталады.
132. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бір жылдан астам айналыс мерзімімен шығарылады.
133. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді орналастыру және өтеу атаулы құны бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте айналыс мерзімі ішінде индекстелген купон деп аталатын сыйақы төленеді.
134. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купонның сомасын есептеу үшін есеп айырысу базасы – бүкіл айналым кезеңінде айдағы күндердің іс жүзіндегі саны/есеп айырысу жылында 365 күн.

135. Выплата купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, осуществляется в дни, установленные эмитентом, два раза в год соответствующего года обращения казначейских обязательств.
Ставка купона по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI будет определяться за 10 рабочих дней до даты завершения купонного периода и данная ставка будет неизменной до конца купонного периода, по которой осуществляется выплата.
136. Сумма индексированного купона определяется следующей формулой:
S=N*T/2+C,
где:
S, тенге − сумма индексированного купона казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, подлежащая очередной выплате;
N, тенге − сумма номинальной стоимости соответствующего количества казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, подлежащая очередной выплате;
T, % − ставка купона по казначейским обязательствам, индексированным к показателю TONIA TCI, за истекший купонный период, подлежащий выплате, значение T округляется до третьей (включительно) цифры после запятой. Значение Т рассчитывается по следующей формуле:
Т=(TCI (TONIA Compounded Index) на конец/TCI (TONIA Compounded Index) на начало-1)*365/d,
где:
TCI (TONIA Compounded Index) на конец – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предстоящей выплаты купона;
TCI (TONIA Compounded Index) на начало – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предыдущей выплаты купона либо даты начала обращения казначейских обязательств;
d – фактическое количество календарных дней в расчетном периоде между датами определения TCI (TONIA Compounded Index) на начало и TCI (TONIA Compounded Index) на конец;
С, тенге − сумма фиксированного купона,
при этом C=N*K/2,
где:
K, % − значение фиксированного годового купона, определенного при размещении.
137. Ставка TONIA – средневзвешенная процентная ставка по сделкам открытия репо сроком на 1 (один) рабочий день в секторе автоматического репо с государственными ценными бумагами Республики Казахстан, заключенным на фондовой бирже, рассчитываемая в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Индекс TCI (TONIA Compounded Index) – композитный индекс TONIA, рассчитываемый в соответствии с внутренними документами финансового агента.
Индекс TCI (TONIA Compounded Index) публикуется ежедневно на сайте финансового агента.
Переменная часть ставки купона T, % в течение срока обращения бумаги будет меняться на ежедневной основе и рассчитываться по следующей формуле:

135. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон төлемі қазынашылық міндеттемелер айналыста болатын тиісті жылы екі рет эмитент белгілеген күндерде жүзеге асырылады.
TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон мөлшерлемесі купондық кезең аяқталатын күнге дейін 10 жұмыс күні бұрын айқындалады және бұл мөлшерлеме төлем жүзеге асырылатын купондық кезеңнің соңына дейін өзгермейді.
136. Индекстелген купонның сомасы мынадай формуламен айқындалады:
S=N*T/2+C,
мұнда:
S, теңге − кезекті төленетін, TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің индекстелген купонының сомасы;
N, теңге − кезекті төленетін TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің тиісті санының номиналдық құнының сомасы;
T, % − өткен төленетін купондық кезең үшін TONIA TCI көрсеткішіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша купон мөлшерлемесі, T мәні үтірден кейінгі үшінші (қоса алғанда) цифрға дейін дөңгелектенеді. Т мәні мынадай формула бойынша есептеледі:
T=(TCI (TONIA Compounded Index) соңына/TCI (TONIA Compounded Index) басына-1)*365/d
мұнда:
TCI (TONIA Compounded Index) соңына – алдағы купон төленетін күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
TCI (TONIA Compounded Index) басына – алдыңғы купон төленетін күнге немесе қазынашылық міндеттемелердің айналысы басталатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күн бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
d – TCI (TONIA Compounded Index) басына және TCI (TONIA Compounded Index) соңына анықтау күндері арасындағы есептеу кезеңіндегі күнтізбелік күндердің іс жүзіндегі саны;
С, теңге – тіркелген купон сомасы,
бұл ретте C=N*K/2,
мұнда:
K, % − орналастыру кезінде айқындалған тіркелген жылдық купонның мәні.
137. TONIA мөлшерлемесі − қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін, қор биржасында жасалған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарымен автоматты репо секторында 1 (бір) жұмыс күні мерзіміне репо ашу мәмілелері бойынша орташа алынған пайыздық мөлшерлеме.
TCI (TONIA Compounded Index) индексі – қаржы агентінің ішкі құжаттарына сәйкес есептелетін TONIA композиттік индексі.
TCI (TONIA Compounded Index) индексі күн сайын қаржы агентінің сайтында жарияланады.
Купон мөлшерлемесінің ауыспалы бөлігі Т, % қағаз айналысы мерзімі ішінде күн сайын өзгеріп отырады және мынадай формуламен есептеледі:

Т = (TCI (TONIA Compounded Index) на дату расчета/TCI (TONIA Compounded Index) на начало-1)*365/d,
где:
TCI (TONIA Compounded Index) на дату расчета – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты расчета;
TCI (TONIA Compounded Index) на начало – значение композитного индекса TONIA по состоянию на день, предшествующий десяти рабочим дням до даты предыдущей выплаты купона либо даты начала обращения казначейских обязательств.
138. Если переменная часть ставки купона (T, %) по казначейским обязательствам, индексированным к индексу TONIA TCI, за истекший купонный период равна отрицательному значению, то значение переменной части ставки купона принимается равной нулю.
139. Владельцам казначейских обязательств, индексированных к индексу TONIA TCI, допускается осуществлять любые гражданско-правовые сделки с казначейскими обязательствами, индексированными к индексу TONIA TCI, за исключением ограничений, установленных законодательными актами. При этом инвестор все операции с казначейскими обязательствами, индексированными к индексу TONIA TCI, оформляет через первичного дилера.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

Т=(TCI (TONIA Compounded Index) есептеу күніне/TCI (TONIA Compounded Index) басына-1)*365/d
мұнда:
TCI (TONIA Compounded Index) есептеу күніне – есеп айырысатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша TONIA композиттік индексінің мәні;
TCI (TONIA Compounded Index) басына – алдыңғы купон төленетін күнге немесе қазынашылық міндеттемелердің айналысы басталатын күнге дейінгі он жұмыс күнінің алдындағы күн бойынша TONIA композиттік индексінің мәні.
138. Егер өткен купондық кезең үшін TONIA TCI мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелер бойынша ауыспалы купон мөлшерлемесінің бөлігі теріс мәнге тең болса, онда ауыспалы купон мөлшерлемесінің бөлігінің мәні нөлге тең деп қабылданады.
139. TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелердің иелері заңнамалық актілерде белгіленген шектеулерді қоспағанда, TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор TONIA TCI индексіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов