О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 283
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) формирование и реализация единой государственной политики, осуществление межотраслевой координации в области высшего и послевузовского образования, науки и научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, разработка и реализация международных программ в области высшего и послевузовского образования и науки, а также на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование и реализация государственной политики в сферах государственной образовательной накопительной системы, развития языков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 2-8) следующего содержания:
"2-8) разработка и утверждение перечня услуг, связанных с государственным образовательным заказом;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) утверждение формы заявления для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью;";
дополнить подпунктом 39-2) следующего содержания:
"39-2) согласование определения оператора уполномоченного органа в области образования;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) разработка и утверждение правил осуществления международного сотрудничества организациями образования Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 72-1) следующего содержания:
"72-1) определение порядка педагогической переподготовки;";
подпункт 119) изложить в следующей редакции:
"119) разработка и утверждение правил присуждения степеней доктора философии (PhD), доктора по профилю;";
подпункт 146) исключить;

"Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 283 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ережеде:
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру, салааралық үйлестіруді жүзеге асыру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім және ғылым саласында халықаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру, сондай-ақ мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі, тілдерді дамыту салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-8) тармақшамен толықтырылсын:
"2-8) мемлекеттік білім беру тапсырысымен байланысты көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге арналған өтініштің нысанын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 39-2) тармақшамен толықтырылсын:
"39-2) білім беру саласындағы уәкілетті органның операторын айқындауды келісу;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 72-1) тармақшамен толықтырылсын:
"72-1) педагогтік қайта даярлау тәртібін айқындау;";
119) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"119) философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежелерін беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
146) тармақша алып тасталсын;

дополнить подпунктом 152-5) следующего содержания:
"152-5) разработка и утверждение профессионального стандарта в сфере языковой политики;";
дополнить подпунктами 160-2) и 160-3) следующего содержания:
"160-2) разработка и утверждение правил формирования и ведения Национального словарного фонда казахского языка;
160-3) определение юридического лица, ответственного за сопровождение и развитие Национального словарного фонда казахского языка;";
дополнить подпунктом 161-1) следующего содержания:
"161-1) разработка и утверждение правил формирования и ведения Национального корпуса казахского языка;";
дополнить подпунктом 177-28) следующего содержания:
"177-28) согласование приватизации организаций высшего и (или) послевузовского образования;";
дополнить подпунктом 177-29) следующего содержания:
"177-29) разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций в порядке, определенном уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов

мынадай мазмұндағы 152-5) тармақшамен толықтырылсын:
"152-5) тіл саясаты саласындағы кәсіптік стандартты әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 160-2) және 160-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"160-2) Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
160-3) Қазақ тілінің ұлттық сөздік қорын қолдап отыру мен дамытуға жауапты заңды тұлғаны айқындау;";
мынадай мазмұндағы 161-1) тармақшамен толықтырылсын:
"161-1) Қазақ тілінің ұлттық корпусын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 177-28) тармақшамен толықтырылсын:
"177-8) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жекешелендіруді келісу;";
мынадай мазмұндағы 177-29) тармақшамен толықтырылсын:
"177-29) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) жаңарту;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов