О квалификации действий работников предприятий газового хозяйства, допускающих обман граждан при продаже газовых баллонов
Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 23 cентября 1983 г. N 12. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 27.
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 22.12.2008 № 27 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
Рассмотрев представление министра юстиции Казахской ССР, Пленум Верховного Суда Казахской ССР отмечает, что в практике работы судов республики нет единства в квалификации действий лиц, занимающихся продажей газа населению с превышением цены, реализацией гражданам не полностью заполненных баллонов по цене полной вместимости.
Одни суды такие действия квалифицируют как хищение государственного имущества, другие - по ст. 166 УК как иной обман покупателей.
В целях обеспечения единообразия и правильной юридической оценки указанных действий Пленум Верховного Суда Казахской ССР ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Разъяснить судам, что работники предприятий газового хозяйства выполняют бытовые услуги населению, поэтому реализация ими гражданам заведомо неполных газовых баллонов по цене полной их вместимости, равно как продажа гражданам газа с превышением розничных цен должны квалифицироваться по ст. 166 УК. В тех случаях, когда лица, занимающиеся доставкой газа населению, совершают хищение баллонов с газом и продают эти баллоны не полностью заполненными по цене полной вместимости или с превышением розничных цен, в результате чего государству и гражданам причиняется материальный ущерб, действия этих лиц следует квалифицировать по совокупности преступлений как хищение чужого имущества и обман граждан. (специалист Р.Жантасова 23.11.1998 г.)

Азаматтарға газ баллондарын сату кезінде алдауға жол берген газ шаруашылығы қызметкерлерінің әрекетін саралау туралы
Қаулы Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумы 1983 жылғы 23 қыркүйек N 12. Күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 27 Нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 27 Нормативтік қаулысымен.
Қазақ КСР Жоғарғы Сотының Пленумы Қазақ КСР Әділет министрінің ұсынысын қарай отырып, халыққа артық бағамен газ сатумен, азаматтарға толық сыйымдылық бағасы бойынша толмаған баллондарды өткізумен айналысатын адамдар әрекетін саралауда республика соттарының жұмыс тәжірибесінде тұтастықтың жоқ екенін атап өтеді.
Бір соттар мұндай әрекетті мемлекеттік мүлікті ұрлау ретінде басқалары тұтынушыларды басқаша алдау ретінде ҚК-тің 166-бабы бойынша саралайды.
Қазақ КСР Жоғарғы Сотының Пленумы аталған әрекеттердің біртектілігін және дұрыс заңды баға берілуін қамтамасыз ету мақсатында
Қаулы етеді:
Газ шаруашылығы кәсіпорындарының қызметкерлері халыққа тұрмыстық қызмет көрсететіні, сондықтан олардың азаматтарға біле тұра толмаған газ баллондарын олардың толық сыйымдылығы бойынша өткізуі азаматтарға бөлшек сауда бағасын асыра сатумен бірдейлігі, ҚК-тің 166-бабы бойынша саралану керектігі соттарға түсіндірілсін. Халыққа газ жеткізумен шұғылданатын адамдар газы бар баллондарды ұрлап, оларды толық толықтырмай толық сыйымдылығы бағасы бойынша немесе бөлшек сауда бағасы бойынша сатса, соның салдарынан мемлекетке және азаматтарға материалдық залал келтірсе, бұл адамдардың әрекеті социалистік мүлікті ұрлау және азаматтарды алдау ретіндегі қылмыстардың жиынтығы бойынша саралануы керек. Оқығандар: (Қасымбеков Б.А.) (Икебаева Ә.Ж.)