О реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан "О мерах по усилению финансово-банковского воздействия на стабилизацию экономики республики"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 февраля 1992 г. N 91
Во исполнение постановления Верховного Совета Республики Казахстан "О мерах по усилению финансово-банковского воздействия на стабилизацию экономики республики", обеспечения межбанковских операций и кассового исполнения государственного бюджета Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Коммерческим банкам в недельный срок произвести передачу на баланс Нацгосбанка Республики Казахстан бывших служебных зданий Госбанка СССР по состоянию на 1 января 1988 г. с возвратом после соответствующей экспертизы средств коммерческим банкам по ранее выкупленным или реконструированным ими или их учредителями зданиям.
2. Обеспечить передачу служебных зданий с кладовыми и кассовыми узлами на баланс Нацгосбанка Республики Казахстан с балансов следующих коммерческих банков:
- Казагропромбанка - филиалы в сельской местности и г. Аркалыке.
В служебных зданиях, построенных за период с 1988 по 1991 годы, по согласованию сторон передать в аренду необходимую площадь для размещения расчетно-кассовых центров Нацгосбанка с кладовыми и кассовыми узлами;
- Кредсоцбанка - филиалы Калининский и Алатауский в г. Алма-Ате, Кировский в г. Караганде и Кировский в г. Семипалатинске.
В г. Сатпаеве Джезказганской области передать в аренду Нацгосбанку Республики Казахстан необходимую площадь для размещения расчетно-кассовых центров с кладовыми и кассовыми узлами;
- Туранбанка - филиал в г. Актау Мангистауской области.
Для обеспечения межбанковских расчетов и кассового исполнения государственного бюджета в городах и районах, где расположены только служебные здания Туранбанка, предоставить в аренду необходимую площадь для размещения расчетно-кассовых центров Нацгосбанка Республики Казахстан с кладовыми и кассовыми узлами;
- филиалов Алтынденбанка, расположенных в сельских районах Алма-Атинской области;
- здания Каскеленского регионального акционерного коммерческого агропромбанка.
3. Предложить Нацгосбанку Республики Казахстан создать в 2-недельный срок во всех районах, городах, городских районах областных центров и г. Алма-Ате расчетно-кассовые центры по обеспечению межбанковских расчетов, кассового исполнения государственного бюджета, кассового обслуживания коммерческих банков и бюджетных организаций и учреждений.
Во вновь принятых зданиях предоставить в аренду необходимую площадь для размещения коммерческих банков и создать условия для их работы.

Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң "Республика экономикасын тұрақтандыруға қаржылық-банкiлiк ықпалды күшейту жөнiндегi шаралар туралы" қаулысын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1992 жылғы 2 ақпандағы N 91
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Республика экономикасын тұрақтандыруға қаржылық-банкiлiк ықпалды күшейту жөнiндегi шаралар туралы" қаулысын орындау, Мемлекеттiк бюджеттiң банкiлераралық операциялары мен кассалық орындауын қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Коммерциялық банктер апталық мерзiм iшiнде 1988 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi КСРО Мемлекеттiк банкiнiң бұрынғы қызмет үйлерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiнiң балансына берiп, тиiстi сараптаудан кейiн олардың немесе олардың құрылтайшыларының бұрын сатып алынған немесе қайта жарақтандырылған үйлерi бойынша қаржыларын коммерциялық банктерге қайтаратын болсын.
2. Қойма және касса тораптарымен қоса қызмет үйлерiн мына төмендегi коммерциялық банктердiң балансынан Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiнiң балансына беру қамтамасыз етiлсiн:
- Қазақ акционерлiк коммерциялық Агроөнеркәсiп банкiсiнен - филиалдары селолық жерлерде және Арқалық қаласында.
1988 жылдан 1991 жылға дейiнгi кезеңде салынған қызмет үйлерiнен екi жақтың келiсiмi бойынша қойма және касса тораптары бар Ұлттық мемлекеттiк банкiнiң есептеу-кассалық орталықтарын орналастыру үшiн қажеттi алаң жалға берiлсiн;
- акционерлiк коммерциялық "Кредәлеуметбанк" банкiсiнен Алматы қаласындағы Калинин және Алатау филиалдары, Қарағанды қаласындағы Киров филиалы және Семей қаласындағы Киров филиалы;
Жезқазған облысының Сәтбаев қаласында қойма және касса тораптары бар есептеу-кассалық орталықтарын орналастыруға қажеттi алаң Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiсiне жалға берiлсiн.
- акционерлiк-коммерциялық "Тұранбанк" банкiсiнен - Маңғыстау облысының Ақтау қаласындағы филиалы.
"Тұранбанк" акционерлiк-коммерциялық банкiнiң қызмет үйлерi ғана орналасқан қалалар мен аудандарда Мемлекеттiк бюджеттiң банкiлераралық есептеулер мен кассалық орындалуын қамтамасыз ету үшiн қойма және касса тораптары бар Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң есептеу-кассалық орталықтарын орналастыруға қажеттi алаң берiлетiн болсын;
- Алматы облысының селолық аудандарында орналасқан "Алтындәнбанктiң" филиалдары;
- Қаскелең аймақтық акционерлiк коммерциялық агроөнеркәсiпбанкiнiң үйi.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiне екi апта iшiнде барлық аудандарда, қалаларда, облыс орталықтары мен Алматы қаласындағы қалалық аудандарында Мемлекеттiк бюджеттiң банкiлераралық есептеулерiн, кассалық орындалуын, коммерциялық банктер және бюджеттiк ұйымдар мен мекемелердi кассалық қамтуды қамтамасыз ететiн есептеу-кассалық орталықтарын құру ұсынылсын.
Жаңадан қабылданған үйлерде коммерциялық банктердi орналастыруға қажеттi алаң жалға берiлiп, олардың жұмыс iстеуiне қажеттi жағдайлар жасалсын.

4. Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок перевести все счета бюджетных учреждений для обслуживания в расчетно-кассовые центры Нацгосбанка Республики Казахстан.
5. Облисполкомам, Алма-Атинскому, Ленинскому горисполкомам
оказывать необходимую помощь облуправлениям Нацгосбанка Республики
Казахстан по созданию расчетно-кассовых центров, их размещению и
обеспечению необходимыми материальными ресурсами.
Премьер-министр
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бiр ай iшiнде бюджеттiк мекемелердiң барлық шоттарын қамту үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық мемлекеттiк банкiнiң есептеу-кассалық орталықтарына көшiретiн болсын.
5. Облаткомдар, Алматы, Ленинск қалааткомдары Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiсiнiң облыстық басқармаларына есептеу-кассалық орталықтар құру, оларды орналастыру және қажеттi материалдық ресурстармен қамтамасыз ету жөнiнде қажеттi көмек көрсететiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi