Об учpеждении Госудаpственной молодежной пpемии "Даpын"
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 11 августа 1992 года N 666. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 7 августа 1996 г. N 983 ~P960983
В целях признания особых заслуг молодых дарований и талантливой творческой и научной молодежи, представителей производства и других сфер, вносящих своей деятельностью значительный вклад в социально-экономическое и культурное развитие общества, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Учредить Государственную молодежную премию "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан.
2. Утвердить положение о Государственной молодежной премии "Дарын" и о Комитете по ее присуждению.
3. Министерству финансов Республики Казахстан предусматривать в государственном бюджете выделение средств, необходимых для выплаты денежных премий.
4. У. с. - постановлением Кабинета Министров РК от 9 августа 1994 г. N 888, этим же постановлением утвержден новый состав Комитета.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 августа 1992 г. N 666
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственной молодежной премии "Дарын"
Кабинета Министров Республики Казахстан
1. Государственная молодежная премия "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан (именуемая далее премия "Дарын") присуждается молодым людям до 35 лет за значительные заслуги в творческой, научной, спортивной, производственной и других сферах трудовой деятельности, за создание и приумножение материальной и духовной культуры, за вклад в дело укрепления социально-экономической базы республики.
Сноска. Внесены изменения постановлением Кабинета Министров РК от 9 августа 1994 г. N 888.
2. Премия "Дарын" присуждается один раз в 2 года в количестве 5 премий. Размер премии - 40 тыс.рублей каждая.
Физическим либо юридическим лицам премия "Дарын" дважды не присуждается.
3. Представление работ на соискание премии "Дарын" производится министерствами, ведомствами, творческими союзами, научными учреждениями, трудовыми коллективами и общественными организациями, редакциями газет и журналов, а также отдельными лицами, имеющими значительные заслуги перед Республикой Казахстан.
4. На соискание премии "Дарын" могут выдвигаться отдельные творческие и трудовые коллективы, лица, деятельность которых признана в обществе и имеет социально-общественное значение.
Соискателями могут быть и не граждане Казахстана за выдающиеся заслуги в социально-экономическом и культурном развитии республики.
5. Работы, представляемые на соискание премии "Дарын", принимаются Комитетом по Государственной молодежной премии "Дарын" ежегодно до 1 сентября (в год присуждения премии) после опубликования условий конкурса на страницах печати. На соискателя представляются:
представление-рекомендация;
решение выдвигающей организации, отдельных лиц;

"Дарын" мемлекеттiк жастар сыйлығын тағайындау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 11 тамыз 1992 ж. N 666. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.08.07. N 983 қаулысымен.
Қоғамның әлеуметтiк-экономикалық және мәденидамуына өз қызметiмен елеулi үлес қосып жүрген жас дарындар мен шығармашыл және ғылымдағы талантты жастардың, өндiрiс пен басқа да салалар өкiлдерiнiң сiңiрген ерекше еңбегiн бағалау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы тағайындалсын.
2. "Дарын"Мемлекеттiк сыйлығы туралы және оны беру жөнiндегi Комитет туралы ережелер бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мемлекеттiк бюджетте ақшалай сыйлықты төлеуге қажеттi қаржы бөлудi көздесiн.
4. "Дарын"Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитеттiң адам құрамы бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 11 тамыздағы
N 666 қаулысымен
Бекiтiлген
"Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы туралы
Е Р Е Ж Е
1. "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы (бұдан былай "Дарын" сыйлығы делiнедi) шығармашылықтағы, ғылымдағы, өндiрiстегi және еңбек қызметiнiң басқа да салаларындағы елеулi еңбегi үшiн, материалдық және рухани мәдениеттi жасағаны және ұлғайтқаны үшiн, республикамыздың әлеуметтiк-экономикалық базасын нығайту iсiне қосқан үлесi үшiн 30-ға толмаған жас адамдарға берiледi.
2. "Дарын" сыйлығы 2 жылда бiр рет 5 сыйлық мөлшерiнде берiледi. Сыйлықтың мөлшерi - әрқайсысы 40 мың сомнан.
Жеке адамдарға немесе заңды ұйымдарға "Дарын" сыйлығы екi рет берiлмейдi.
3. "Дарын" сыйлығына жұмыстарды министрлiктер, ведомстволар, шығармашылық одақтар, ғылыми мекемелер, еңбек ұжымдары мен қоғамдық ұйымдар, газет және журнал редакциялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасына елеулi еңбек сiңiрген жеке адамдар ұсынады.
4. "Дарын" сыйлығына қызметi қоғамда танылған әрi әлеуметтiк-қоғамдық маңызға ие болған жекелеген шығармашылық және еңбек ұжымдары, адамдар ұсыныла алады.
Республиканың әлеуметтiк-экономикалық және мәдени дамуына аса зор еңбек сiңiрген Қазақстанның азаматтары емес адамдар да үмiткер бола алады.
5. "Дарын" сыйлығына ұсынылған жұмыстарды конкурс шарттары баспасөз бетiнде жарияланғаннан кейiн "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитет жыл сайын 1 қыркүйекке дейiн қабылдайды. Үмiткер жөнiнде:
ұсыныс-кепiлдеме;
ұсынып отырған ұйымның немесе жеке адамдардың шешiмi.

личный листок, 2 фотографии размером 4х6;
по запросу Комитета по Государственной молодежной премии "Дарын" могут быть дополнительно затребованы другие материалы, характеризующие производственную, творческую деятельность соискателя.
6. В целях широкого изучения общественного мнения список принятых Комитетом по Государственной молодежной премии "Дарын" к рассмотрению работ с указанием авторов и выдвигавших их организаций публикуется в печати после окончания приема работ. Каждая работа проходит экспертную оценку, при ее оценке учитывается общественное мнение, рецензии на страницах печати, отзывы творческих союзов, художественных и редакционно-издательских советов, трудовых коллективов и общественных организаций. Наиболее достойные работы обсуждаются и выдвигаются для присуждения Государственной молодежной премии "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан.
Организация просмотров программ кино-телефильмов, выставок изобразительного искусства, спектаклей, прослушиваний концертов, так же как и экспертная оценка других работ возлагается на Комитет по Государственной молодежной премии "Дарын".
7. Решение о присуждении Государственной молодежной премии "Дарын" принимается на заседании Комитета по Государственной молодежной премии "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан тайным голосованием большинством голосов.
8. Решения Комитета о присуждении Государственной молодежной премии "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан представляются в Кабинет Министров Республики Казахстан до 1 декабря в год присуждения премии.
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан о присуждении Государственной молодежной премии "Дарын" ежегодно публикуется в печати ко Дню Республики Казахстан.
9. Лицам, удостоенным премии "Дарын", присваивается звание "Лауреат Государственной молодежной премии "Дарын", вручаются удостоверение, нагрудный знак и денежная премия.
10. При присуждении Государственной молодежной премии "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан коллективу авторов или исполнителей денежная премия делится поровну между ними.
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 августа 1992 г. N 666
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комитете по Государственной молодежной премии
"Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан
1. Комитет по Государственной молодежной премии "Дарын" Кабинета Министров Республики Казахстан (в дальнейшем именуется Комитет) является государственно-общественной организацией, формируется из числа наиболее даровитых мастеров литературы и искусства, ведущих ученых, представителей производства, технической интеллигенции, с учетом предложений творческих союзов, научных и культурных учреждений, трудовых коллективов и общественных организаций сроком на 3 года.
Численный состав Комитета не должен превышать 25 человек.

жеке басының парағы, 4х6 көлемдi 2 фотосурет табыс етiледi.
"Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитет үмiткердiң өндiрiстiк, шығармашылық қызметiн сипаттайтын басқа да материалдарды қосымша сұратып алуы мүмкiн.
6. Қоғамдық пiкiрдi кеңiнен зерделеу мақсатында "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитет қарауға қабылдап алған жұмыстардың тiзiмi авторлары мен оларды ұсынған ұйымдар көрсетiлiп, жұмыстар қабылданып болғаннан кейiн баспасөз бетiнде жарияланады. Әрбiр жұмыс сарапшылық бағалаудан өткiзiледi. Жұмысты бағалағанда қоғамдық пiкiр, баспасөз беттерiндегi рецензиялар, шығармашылық одақтардың, көркем және редакциялық-баспа кеңестерiнiң, еңбек ұжымдарының және қоғамдық ұйымдарының пiкiрлерi ескерiледi. Неғұрлым лайықты жұмыстар талқыланып, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығын беруге ұсынылады.
Кино, телефильмдер бағдарламаларын көрсетудi, бейнелеу өнерiнiң көрмелерiн, спектакльдер көрсетудi, концерттер тыңдауды ұйымдастыру, сонымен бiрге басқа жұмыстарға сарапшылық баға беру "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитетке жүктеледi.
7. "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығын беру туралы шешiм Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi Комитеттiң мәжiлiсiнде жасырын дауыс беру арқылы көпшiлiк дауыспен қабылданады.
8. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығын беру туралы Комитеттiң шешiмi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне сыйлық берiлетiн жылы 1 желтоқсанға дейiн тапсырылады.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығын беру туралы қаулысы жыл сайын Қазақстан Республикасы Күнiне орай баспасөзде жарияланады.
9. "Дарын" сыйлығына ие болған адамдарға "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығының лауреаты" атағы берiледi, куәлiгi, кеудеге тағатын белгiсi және ақшалай сыйлық тапсырылады.
10. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығын авторлардың немесе орындаушылардың ұжымына бергенде ақшалай сыйлық олардың арасында тең бөлiнедi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 11 тамыздағы
N 666 қаулысымен
Бекiтiлген
"Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы
жөнiндегi комитет туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң "Дарын" Мемлекеттiк жастар сыйлығы жөнiндегi комитетi (бұдан былай Комитет делiнедi) мемлекеттiк-қоғамдық ұйым болып табылады, ол шығармашылық одақтардың, ғылыми және мәдени мекемелердiң, еңбек ұжымдары мен қоғамдық ұйымдардың ұсыныстары ескерiле отырып, әдебиет пен өнердiң неғұрлым дарынды шеберлерiнен, жетекшi ғалымдардан, өндiрiстiк және техникалық интеллигенция өкiлдерiнен 3 жыл мерзiмге құрылады.
Комитеттiң сандық құрамы 25 адамнан аспауға тиiс.