Об утвеpждении пpавил изменения записи о национальности гpаждан Республики Казахстан в паспоpтах, удостоверениях личности и актах гpажданского состояния
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 17 августа 1992 года N 684. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2016 года № 326
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.06.2016 № 326 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 26 июля 1992 г. "О дополнении статьи 63 Кодекса о браке и семье Казахской ССР" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила изменения записи о национальности граждан Республики Казахстан в паспортах, удостоверениях личности и актах гражданского состояния.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .
2. Установить, что изменение записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности граждан производится по их письменному заявлению один раз органами внутренних дел на основании свидетельства о рождении и других документов, подтверждающих обоснованность ходатайства.
Изменение записи о национальности в актах гражданского состояния производится органами ЗАГСа на основании заявления гражданина по представлении необходимых документов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.02.2005 N 140; от 30.06.2011 № 736.
2-1. Разрешить в виде исключения изменять записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности и актах гражданского состояния граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан, на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий". <*>
Сноска. Дополнено пунктом 2-1 - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .
3. Министерству внутренних дел, Министерству юстиции Республики Казахстан привести в соответствие с настоящим постановлением действующие ведомственные акты.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 17 августа 1992 г. N 684
Правила
изменения записи о национальности граждан Республики
Казахстан в паспортах, удостоверениях личности
и актах гражданского состояния
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .

Паспорттар, жеке куәлiктер мен азаматтық хал актiлерiндегi Қазақстан Республикасы азаматтарының ұлты туралы жазбаны өзгерту Ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 17 тамыздағы N 684 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 2 маусымдағы № 326 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2016 № 326 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақ КСР Неке және үйелмен туралы Кодексiнiң 63-бабын толықтыру туралы" 1992 жылғы 26 маусымда қабылдаған Заңына байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Паспорттар, жеке куәлiктер мен азаматтық хал актiлерiндегi Қазақстан Республикасы азаматтарының ұлты туралы жазбаны өзгертудiң ұсынылған Ережесi бекiтiлсiн.
Ескерту. Тақырып пен 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.
2. Азаматтардың паспортындағы және жеке куәлігіндегі ұлты туралы жазбаны өзгертуді олардың жазбаша өтініштері бойынша берілген арызының негізділігін растайтын тууы туралы куәлік пен басқа құжаттардың негізінде ішкі істер органдары бір рет жасайтын болып белгіленсін.
Азаматтық хал актiлерiндегi ұлты туралы жазбаны өзгертудi АХАТ органдары азаматтың өтiнiшi негiзiнде ол қажеттi құжаттарын бергеннен кейiн жүргiзедi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140, 2011.06.30 N 736 Қаулыларымен.
2-1. "Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуiрдегi Заңына сәйкес берілетiн ақтау туралы анықтамалар негiзiнде Қазақстан Республикасының аумағына қуғын-сүргiн кезеңiнде күштеп қоныс аударылған Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарындағы, жеке куәлiктерi мен азаматтық хал актiлерiндегi ұлты туралы жазбаны өзгертуге ерекше түрде рұқсат етiлсiн.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Әдiлет министрлiгi қолданылып жүрген ведомстволық актiлердi осы қаулымен сәйкестендiретiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 17 тамыздағы
N 684 қаулысымен
Бекiтiлген
Паспорттар жеке куәлiктер мен азаматтық хал
актiлерiндегi Қазақстан Республикасы азаматтарының
ұлты туралы жазбаны өзгерту
Ережесi
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.

В соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 1992 г. "О дополнении статьи 63 Кодекса о браке и семье Казахской ССР" определить следующий порядок изменения гражданами Республики Казахстан ранее избранной национальности на национальность другого родителя:
1. Изменение записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности граждан Республики Казахстан производится органами внутренних дел.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
2. Заявление об изменении записи о национальности в паспорте или удостоверении личности гражданина Республики Казахстан подается лично заявителем в органы внутренних дел по месту постоянного жительства с обязательным приложением следующих документов:
1) двух фотографических карточек;
2) свидетельства о рождении;
3) паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, подлежащего замене.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
3. При обоснованности заявления об изменении записи о национальности органом внутренних дел составляется заключение о выдаче нового паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан с измененной национальностью, которое утверждается начальником органа внутренних дел.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
4. В свидетельстве о рождении заявителя делается отметка о выдаче нового паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в связи с изменением национальности. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .
5. В заявлении Ф-1 указываются причина обмена паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и номер свидетельства о рождении, на основании которого произведено изменение записи о национальности в паспорте или удостоверении личности гражданина Республики Казахстан.
Если ранее паспорт или удостоверение личности гражданина Республики Казахстан были выданы другим органом внутренних дел, ему направляется сообщение о выдаче нового паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан для производства отметки в заявлении Ф-1.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 14.02.2005 N 140; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
6. Изменение записи о национальности в актах гражданского состояния производится органами ЗАГСа.
После получения паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан с измененной национальностью гражданин, состоящий в браке или имеющий детей, должен обратиться с заявлением в органы ЗАГСа по месту регистрации брака и рождения детей или в органы ЗАГСа по месту своего постоянного жительства для внесения изменения в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния и получения новых документов. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .

Қазақстан Республикасының "Қазақ КСР Неке және үйелмен туралы Кодексiнiң 63-бабын толықтыру туралы" 1992 жылғы 26 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының бұрын таңдаған ұлтын ата-анасының бiрiнiң ұлтына өзгертудiң мынандай тәртiбi белгiленсiн:
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының паспортындағы және жеке куәлігіндегі ұлты туралы жазбаны өзгертуді ішкі істер органдары жүргізеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы азаматының паспортындағы немесе жеке куәлігіндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту туралы өтінішті арызданушының тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органына міндетті мынадай құжаттармен қоса береді:
1) екі фотосуреті;
2) тууы туралы куәлігі;
3) айырбастауға жататын Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе жеке куәлігі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
3. Ұлты туралы жазбаны өзгерту жөніндегі өтініш негізді болған жағдайда ішкі істер органы тарапынан ұлты өзгертілген Қазақстан Республикасы азаматының жаңа паспортын немесе жеке куәлігін беру туралы қорытынды жасалады, оны ішкі істер органының бастығы бекітеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
4. Өтiнiш иесiнiң тууы туралы куәлiгiне ұлтының өзгеруiне байланысты Қазақстан Республикасы азаматының жаңа паспорты немесе жеке куәлiгi жаңа паспорт берiлгенi туралы белгi қойылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.
5. Ф-1 өтiнiшiнде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын немесе жеке куәлiгiн айырбастау себебi және соның негізiнде Қазақстан Республикасы азаматының паспортындағы немесе жеке куәлiгiндегi ұлты туралы жазба өзгертілген туу туралы куәлiктiң нөмiрi көрсетiледi.
Егер бұрын Қазақстан Республикасы азаматының паспортын немесе жеке куәлігін басқа ішкі істер органы берген болса, оған Ф-1 өтінішінде белгі қою үшін Қазақстан Республикасы азаматының жаңа паспортының немесе жеке куәлігінің берілгені туралы хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140, өзгеріс енгізілді - 2011.06.30 N 736 Қаулыларымен.
6. Азаматтық хал актiлерiндегi ұлты туралы жазбаны өзгертудi АХАТ органдары жүргiзедi.
Ұлты өзгертiлген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын немесе жеке куәлiгiн алғаннан кейiн некеде тұрған немесе балалары бар азамат некеге тiркелген және балалары дүниеге келген жергiлiктi жер бойынша АХАТ органдарына немесе өзiнiң тұрғылықты жерi бойынша АХАТ органдарына азаматтық халдың тиiстi актi жазбасындағы ұлты туралы мәлiметке өзгерiс енгiзу және жаңа құжаттар алу үшiн өтiнiш беруге тиiс.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.

7. Вышеназванные изменения вносятся органами ЗАГСа без составления заключения на основании заявления гражданина, паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, справки органа внутренних дел о выдаче нового паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан с измененной национальностью и свидетельств, подлежащих замене.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2011 № 736.
8. После внесения изменения районный, городской, районный в городе отделы (бюро) ЗАГСа направляют в областной, Алма-Атинский городской архивы ЗАГСа извещения о внесении аналогичных изменений во вторые экземпляры актовых записей.
9. Споры об изменении записи о национальности в паспортах и удостоверениях личности граждан разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в судебном порядке. <*>
Сноска. Смотри постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12.01.93 N 31. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 февраля 2005 г. N 140 .

7. Жоғарыда аталған өзгерістерді АХАЖ органдары қорытынды жасамай-ақ азаматтың өтініші, Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе жеке куәлігі, ұлты өзгертілген Қазақстан Республикасы азаматының жаңа паспортының немесе жеке куәлігінің берілгені туралы ішкі істер органының анықтамасы және айырбастауға жататын куәлік негізінде енгізеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.06.30 N 736 Қаулысымен.
8. АХАТ-тың аудандық, қалалық, қаладағы аудандық бөлiмдерi (бюро) өзгерiстер енгiзгеннен кейiн дәл осындай өзгерiстердi актiлiк жазбалардың екiншi даналарына енгiзу туралы хабарлар АХАТ-тың облыстық, Алматы қалалық архивтерiне жiберiледi.
9. Азаматтардың паспортындағы және жеке куәлiгiндегі ұлты туралы жазбаны өзгерту жөнiндегi даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен шешiледi.
Ескерту. ҚРМК-нiң 1993.01.12. N 31 қаулысын қараңыз.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.14 N 140 қаулысымен.