Об оpганизации сбоpа и пеpеpаботки втоpичных pесуpсов и отходов, содеpжащих дpагоценные металлы
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 20 августа 1992 года N 703. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 ноября 2004 г. N 1198 (P041198)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение о порядке сбора и переработки вторичных ресурсов и отходов, содержащих драгоценные металлы в Республике Казахстан (прилагается).
2. Поддержать инициативу государственных промышленных предприятий и объединений и других видов хозяйствующих субъектов Республики Казахстан о создании акционерного общества "Алтын" по сбору и переработке вторичных ресурсов и отходов, содержащих драгоценные металлы.
3. Министерству промышленности Республики Казахстан, акционерному обществу "Алтын":
сформировать необходимую сеть хозяйствующих субъектов с различной формой собственности и региональных приемно-перерабатывающих пунктов на территории республики по сбору и переработке вторичных ресурсов и отходов, содержащих драгоценные металлы;
с участием Национального государственного банка Республики Казахстан разработать и утвердить в установленном порядке необходимые нормативные документы по организации работы хозяйствующих субъектов и региональных приемно-перерабатывающих пунктов по сбору и переработке вторичных ресурсов и отходов, содержащих драгоценные металлы.
4. Министерствам, ведомствам Республики Казахстан, государственным корпорациям, концернам, ассоциациям и производственным объединениям, главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций обязать предприятия, учреждения и организации, независимо от форм собственности, подразделения оборонного комплекса, воинские части обеспечивать полный сбор и своевременную сдачу скрапа и других отходов на региональные приемно-перерабатывающие пункты по сбору и переработке вторичных отходов, содержащих драгоценные металлы, образуемых в результате хозяйственной и иной деятельности.
5. Рекомендовать Государственному комитету по статистике и анализу Республики Казахстан обеспечить сбор и разработку государственной отчетности о наличии и сдаче в переработку драгоценных металлов в виде лома и отходов, распространение ее на все предприятия и организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 августа 1992 г. N 703
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке сбора и переработки вторичных ресурсов
и отходов, содержащих драгоценные металлы
Общие положения

Iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсатуды ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 20 тамыз 1992 ж. N 703. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.11.15. N 1198 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасында iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсатудың тәртiбi туралы Ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өнеркәсiп кәсiпорындары мен бiрлестiктерiнiң және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi түрлерiнiң iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсату жөнiндегi "Алтын" акционерлiк қоғамын құру туралы инициативасына қолдау көрсетiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi, "Алтын" акционерлiк қоғамы:
iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсату жөнiндегi республика аумағында әр түрлi меншiк нысанындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен аймақтық қабылдау-ұқсату пункттерiнiң қажеттi желiсiн құратын болсын;
iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсату жөнiндегi шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен аймақтық қабылдау-ұқсату пункттерiнiң жұмысын ұйымдастыру тұрғысындағы қажеттi нормативтi құжаттарды Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiсiнiң қатысуымен белгiленген тәртiп бойынша әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, мемлекеттiк корпорациялар, концерндер, қауымдастықтар мен өндiрiстiк бiрлестiктер, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi шаруашылық және өзге де қызметтiң нәтижесiнде пайда болған iшiнде бағалы металдар бар қайталама ресурстарды және қалдықтарды жинау мен ұқсату жөнiндегi аймақтық қабылдау-ұқсату пункттерiне темiр-терсек атаулының және басқа да қалдықтардың түгелдей жиналып, уақтылы тапсырылуын қамтамасыз етуге меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындарды, мекемелер мен ұйымдарды, қорғаныс кешенiнiң бөлiмшелерiн, әскер бөлiмдерiн мiндеттесiн.
5. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне металл сынығы мен қалдық күйiндегi қолдағы бағалы металдар мен оларды ұқсатуға тапсыру туралы мемлекеттiк есептi жинақтау мен өңдеудi, меншiк нысаны мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мұны барлық кәсiпорындар мен ұйымдарға таратуды қамтамасыз ету ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 20 тамыздағы
N 703 қаулысымен
Бекiтiлген
Iшiнде бағалы металдар бар қайталама
ресурстарды және қалдықтарды жинау мен
ұқсатудың тәртiбi туралы
Ереже
Жалпы ережелер

1. Настоящее Положение разработано во исполнение постановления  Кабинета Министров Казахской ССР от 16 октября 1991 г. N 612 "О мерах по практической реализации Указа Президента Казахской ССР от 31 августа 1992 г. "О создании золотого запаса и алмазного фонда в Казахской ССР" и определяет порядок сбора и сдачи на переработку лома и отходов, содержащих драгоценные металлы.
2. Проведение биржевых, бартерных и иных операций с драгоценными металлами в слитках, полуфабрикатах, ломе и отходах хозяйствующими субъектами всех форм собственности, а также частными лицами не разрешается.
3. Президиум Верховного Совета Казахской ССР постановлением от 8 октября 1991 г. N 887-XII обязал все предприятия, учреждения и организации, а также лица, применяющие, перерабатывающие и использующие драгоценные металлы и изделия их содержащие:
вести строгий учет драгоценных металлов и осуществлять хранение драгоценных металлов, деталей и изделий, изготовленных с их применением, а также их отходов в соответствии с порядком, установленным Национальным государственным банком.
4. В соответствии с постановлением  Кабинета Министров Казахской ССР от 16 октября 1991 г. N 612:
предприятия, производящие добычу и переработку золотосодержащего сырья, в том числе вторичного, драгоценных металлов и изделий из них, заключают договора с внешними и внутриреспубликанскими потребителями;
проекты внутренних расчетных цен на лом и отходы, содержащие драгоценные металлы рассматриваются и утверждаются консорциумом "Казалмаззолото" совместно с Госэкономкомитетом.
Порядок сбора и приемки лома и отходов
драгоценных металлов
5. Предприятия и организации, потребляющие драгоценные металлы, обеспечивают полный сбор всех видов лома и отходов драгоценных металлов и сдачу их на договорных условиях специализированным приемно-перерабатывающим предприятиям или региональным приемным пунктам.
6. Источниками вторичных ресурсов драгоценных металлов являются лом и отходы:
от изношенного, устаревшего и не подлежащего реализации производственного, учебного, военного оборудования и изделий, имеющих электропроводную, электропусковую и радиоэлектронную аппаратуру;
от производства продукции и химических анализов, проведения научно-исследовательских, опытно-конструкторских и ремонтных работ, связанных с использованием драгоценных металлов;
от использования нестандартного оборудования и изделий, содержащих драгоценные металлы;
от переработки фотоматериалов, фиксажных и отбеливающих растворов, первых непроточных вод промывки кинофотоматериалов.

1. Осы Ереже "Қазақ КСР-iнде алтын қорын және алмас қорын жасау туралы" Қазақ КСР Президентiнiң 1991 жылғы тамыздың 31-iндегi Жарлығын нақтылы жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы қазанның 16-сындағы N 612 қаулысын атқару үшiн әзiрлендi әрi ол iшiнде бағалы металдар бар сынықтар мен қалдықтарды жинаудың және қайыра өңдеуге тапсырудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Меншiктiң барлық нысанындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге, сондай-ақ жеке адамдарға құймалардағы, жартылай дайын өнiмдердегi, сынықтар мен қалдықтардағы бағалы металдармен биржалық, баспа-бас айырбас және өзге операцияларды жүргiзуге рұқсат етiлмейдi.
3. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Президиумы өзiнiң 1991 жылғы 8 қазандағы N 887-XII қаулысымен бағалы металдар мен құрамында солар бар бұйымдарды қолданушы, ұқсатушы және пайдаланушы барлық кәсiпорындарды, мекемелер мен ұйымдарды:
Ұлттық мемлекеттiк банк белгiлеген тәртiпке сәйкес бағалы металдардың қатаң есебiн жүргiзуге және бағалы металдардың, оларды қолдану арқылы жасалған бөлшектер мен бұйымдардың, сондай-ақ олардың қалдықтарының сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттедi.
4. Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 16 қазандағы N 612 қаулысына сәйкес:
iшiнде алтыны бар шикiзатты, оның iшiнде қайталама шикiзатты, бағалы металдар мен олардан жасалған бұйымдарды өндiрушi, ұқсатушы кәсiпорындар сыртқы және республиканың iшiндегi тұтынушылармен шарттар жасасады;
iшiнде бағалы металдары бар сынықтар мен қалдықтарға арналған iшкi есептесу бағаларының жобаларын "Қазалмасалтын" консорциумы Қазақстан Республикасының Мемэкономкомымен бiрлесiп қарап, бекiтедi.
Бағалы металдардың сынықтарын және
қалдықтарын жинау мен қабылдап алудың тәртiбi
5. Бағалы металдарды тұтынушы кәсiпорындар мен ұйымдар бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарының барлық түрлерiнiң толық жиналуын және олардың уағдаластық шартымен мамандандырылған қабылдау-ұқсату кәсiпорындарына немесе аймақтық қабылдау пункттерiне тапсырылуын қамтамасыз етедi.
6. Бағалы металдардың қайталама ресурстарының көздерi:
электр өткiзгiш, электр қосқыш және радиоэлектронды аппаратурасы бар тозған, ескiрген әрi өткеруге жатпайтын өндiрiстiк, оқу, әскери жабдықтары мен бұйымдарынан;
бағалы металдарды пайдалануға байланысты өнiмдер өндiрiсi мен химиялық саралаулардан, ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-конструкторлық және жөндеу жұмыстарын жүргiзуден;
iшiнде бағалы металдары бар стандартсыз жабдықтар мен бұйымдарды пайдаланудан;
фотоматериалдарды өңдеуден, нықтағыш әрi ағартқыш ертiндiлерден, кинофотоматериалдарын жуғаннан кейiнгi ағызылмаған қалпындағы кiр суында қалған сынықтар мен қалдықтар болып табылады.

7. Сбор вторичных ресурсов производится как в виде недемонтированных изделий и необработанных материалов, так и в частично разделанном, рассортированном и переработанном виде.
Степень разборки изделий и извлечения деталей, содержащих драгоценные металлы, а также способы их предварительной подготовки согласовываются сдатчиком с приемно-перерабатывающим предприятием.
8. Не допускается отправка на переработку взрывоопасных, радиоактивных и ядовитых лома и отходов, а также горючих жидких материалов, содержащих драгоценные металлы.
9. При сдаче на приемно-перерабатывающие пункты не допускается смешивание лома с другими отходами, а также лома и отходов различных по содержанию и виду драгоценных металлов.
10. Лом и отходы, подготовленные к сдаче, подлежат опробыванию и анализу для определения процентного содержания драгоценных металлов.
С целью разрешения споров между сдатчиком отходов и перерабатывающим предприятием на предприятии, производящем приемку отходов, отбирают и хранят до подтверждения содержания драгоценных металлов в процессе переработки отпечатанные в установленном порядке арбитражные пробы отходов.
11. Отправляемые изделия из золота, платины и металлов платиновой группы и их сплавов, бывшие в употреблении или устаревшие, должны сопровождаться паспортом завода-изготовителя (или его копией), или анализами на драгоценные металлы, выполненными лабораторией сдатчика. При отсутствии у сдатчика лаборатории для определения содержания драгоценных металлов в ломе и отходах, а также данных о содержании их в изделиях лом, отходы и изделия анализируются в установленном порядке лабораторией приемно-перерабатывающего предприятия.
12. Лом и отходы, содержащие драгоценные металлы, упаковывают в тару, обеспечивающую их сохранность при транспортировке.
Вес брутто одного места не должен превышать:
для лома и отходов серебра - 40 килограммов
для лома и отходов золота, платины
и металлов платиновой группы - 20 килограммов
13. Транспортировка всех видов отходов с содержанием золота, платины и металлов платиновой группы более 5 процентов производится через специальную связь.
Материалы, в которых содержится золото, платина и металлы платиновой группы менее 5 процентов, а также лом и отходы серебра отправляются почтовыми посылками, багажом по железной дороге или другим видом транспорта с оценочной стоимостью отгружаемых материалов. В случае, когда лом и отходы не отправляются специальной связью, почтовыми посылками или багажом, а отправляются вагонами, контейнерами или автомобильным транспортом, грузы сопровождаются охраной предприятия-сдатчика. При содержании в отходах золота и платины и металлов платиновой группы менее 1 процента и серебра менее 5 процентов, в зависимости от характера и вида драгоценных металлов, в каждом отдельном случае вопрос о сопровождении груза решается руководителем предприятия-сдатчика.

7. Қайталама ресурстарды жинау бөлшектелмеген бұйымдар және өңделмеген материалдар күйiнде де, сондай-ақ iшiнара бөлектенген, сортталған және өңделген күйiнде де жүргiзiледi.
Iшiнде бағалы материалдары бар бұйымдарды бөлу мен бөлшектерiн алу деңгейi, сондай-ақ оларды алдын-ала әзiрлеу тәсiлдерi жөнiнде тапсырушы қабылдау-ұқсату кәсiпорнымен келiсiп алады.
8. Iшiнде қымбат бағалы металдары бар жарылу қаупi бар, радиоактивтi және улы сынықтар мен қалдықтарды, сондай-ақ жанғыш сұйық материалдарды өңдеуге жөнелтуге жол берiлмейдi.
9. Қабылдау-ұқсату пункттерiне тапсырған кезде сынықтарды басқа қалдықтармен, сондай-ақ iшiндегi бағалы металдардың мөлшерi және түрi әралуан сынықтар мен қалдықтарды да араластыруға жол берiлмейдi.
10. Тапсыруға дайындалған сынықтар мен қалдықтар iшiндегi бағалы металдардың процентiн анықтау үшiн сұрыптан өткiзiлiп саралануға тиiс.
Қалдықтарды тапсырушы мен ұқсатушы кәсiпорынның арасындағы дауларды шешу қалдықтарды қабылдаушы кәсiпорында қалдықтардың төрелiк сұрыптары iрiктелiнiп алынып, ұқсату кезiндегi iшiндегi қымбат бағалы металдардың мөлшерiн анықтағанша белгiленген тәртiп бойынша мөрленiп сақталады.
11. Пайдалануда болған немесе ескiрген алтыннан, платинадан және платина тобындағы металдар мен олардың қоспасынан жасалған жөнелтiлетiн бұйымдарға дайындаушы заводтың төлқұжаты (немесе оның көшiрмесi) немесе тапсырушының лабораториясы жасаған бағалы металды анықтайтын саралауы қоса жiберiледi. Тапсырушының сынықтар мен қалдықтардағы бағалы металдардың мөлшерiн анықтайтын лабораториясы, сондай-ақ олардың бұйымдардағы, сынықтардағы мөлшерi туралы деректерi болмаған жағдайда, қалдықтар мен бұйымдар белгiленген тәртiппен қабылдаушы-ұқсатушы кәсiпорынның лабораториясында сараланады.
12. Iшiнде бағалы металдары бар сынықтар мен қалдықтар тасымалданған кезде олардың сақталуын қамтамасыз ету үшiн қапталып буылады.
Бiр орынның жинақты салмағы:
күмiс сынықтары мен қалдықтары
үшiн                                        - 40 килограмнан
алтын, платина мен платина тобындағы
металдар сынықтары мен қалдықтары үшiн      - 20 килограмнан
аспауға тиiс.
13. Iшiндегi алтынның, платинаның және платина тобындағы металдардың мөлшерi 5 проценттен асатын қалдықтардың барлық түрлерiн тасымалдау арнаулы қатынас арқылы жүргiзiледi.
Iшiндегi алтыны, платинасы мен платина тобындағы металдардың мөлшерi 5 проценттен аспайтын материалдар, күмiс сынықтары мен қалдықтары бағаланған құны қойылып почта саухаттары, сымбалдар күйiнде темiр жол немесе көлiктiң басқа түрлерi арқылы жiберiледi. Сынықтар мен қалдықтар арнаулы қатынас, почта саухаты немесе сымбал күйiнде жөнелтiлмей, вагондармен, контейнерлермен немесе автомобиль көлiгiмен жөнелтiлген жағдайда, оған тапсырушы кәсiпорын жiберген күзетушiлер iлесiп жүредi. Қалдықтағы алтын мен платинаның және платина тобындағы металдардың мөлшерi 1 проценттен, күмiстiкi-5 проценттен кем болған жағдайда, бағалы металдардың сипаты мен түрiне байланысты жүктi алып жүру мәселесiн ретiне қарай тапсырушы кәсiпорынның басшысы шешедi.

14. Взвешивание и упаковка лома и отходов драгоценных металлов производятся материально-ответственными за хранение, полноту сбора и сдачу лома и отходов работниками, назначенными руководителем предприятия, организации или хозяйства.
15. Посылки или багажные места с ломом и отходами драгоценных металлов, поступившие на приемно-перерабатывающее предприятие по почте, железной дороге или другим видом транспорта без нарушения упаковки, принимаются материально-ответственным работником по массе брутто.
16. Вскрытие посылок (места), взвешивание и сверка фактического наличия ценностей и их качественного состава по каждому виду лома и отходов с данными, указанными в сопроводительном документе сдатчика (описи), производится материально-ответственным работником и комиссией по приемке лома и отходов, состав которой утверждается руководителем перерабатывающего предприятия.
При расхождении фактически установленных данных при приемке отходов драгоценных металлов с данными, значившимися в сопроводительных документах сдатчика, а также при отсутствии сопроводительных документов окончательным результатом приемки являются вес нетто и качество отходов, установленные комиссией.
17. Вскрытие посылок (мест) с ломом и отходами драгоценных металлов, прием по весу брутто и нетто производятся не позднее 5 дней со дня поступления. В период годовой инвентаризации сроки вскрытия посылок по усмотрению руководителя предприятия могут быть увеличены.
18. Приемка посылок оформляется актом в 2 экземплярах по форме согласно приложению N 1.
Первый экземпляр остается на приемно-перерабатывающем предприятии, второй - направляется отправителю лома и отходов драгоценных металлов.
19. Посылки с ломом и отходами драгоценных металлов, поступившие специальной связью без нарушения упаковки и печатей, принимаются без проверки веса брутто по реестру или квитанции с указанием наименования сдатчика и его адреса, до отгрузки посылки, ее ценности и веса брутто.
В случае нарушения упаковки и печати посылка в присутствии представителя специальной связи взвешивается по весу брутто и вскрывается. Прием производится по весу нетто по каждой позиции драгоценных металлов и оформляется актом с указанием по чьей вине допущены нарушения.
Акт утверждается руководителем предприятия, принявшего лом и отходы на переработку.
20. Прием отходов, лома, недемонтированного оборудования, приборов, изделий и прочих материалов, содержащих драгоценные металлы, непосредственно от сдатчиков производится приемщиком с составлением акта приемки, подписываемым сдатчиком и приемщиком.

14. Бағалы металдар сынықтары мен қалдықтарын өлшеп, буып-түюдi кәсiпорынның, ұйымның немесе шаруашылықтың басшысы тағайындаған сынықтар мен қалдықтардың сақталуы, толық жиналуы мен тапсырылуы үшiн материалдық тұрғыдан жауап беретiн қызметкерлер жүргiзедi.
15. Почта, темiр жол немесе көлiктiң басқа түрiмен қабылдаушы-ұқсатушы кәсiпорынға бумасы бұзылмай келiп түскен бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары салынған саухаттар мен сымбал орындарын жалпы жинақты салмағы бойынша материалдық тұрғыдан жауапты қызметкер қабылдап алады.
16. Саухаттарды (жүк орындарын) ашып өлшеудi және тапсырушы қоса жiберген құжатта (түгелдемеде) көрсетiлген деректермен бағалы заттардың толық жеткiзiлуiн және сынықтар мен қалдықтардың әрбiр түрi бойынша олардың сапалық құрамын салыстыруды материалдық тұрғыдан жауапты қызметкер мен құрамын ұқсатушы кәсiпорынның басшысы бекiтетiн сынықтар мен қалдықтарды қабылдап алу жөнiндегi комиссия жүргiзедi.
Бағалы металдардың қалдығын қабылдап алған кездегi нақтылы анықталған деректер мен тапсырушы қоса жiберген құжатта көрсетiлген деректердiң арасында айырмашылық болған жағдайда, сондай-ақ қоса жiберiлетiн құжаттар болмай шыққан кезде, комиссия анықтаған қалдықтардың таза салмағы мен сапасы қабылдап алудың түпкi нәтижесi болып саналады.
17. Бағалы металдар сынықтары мен қалдықтары бар саухаттарды (жүк орындарын) ашу, жинақты салмағы мен таза салмағы бойынша қабылдап алу түскеннен кейiн 5 күннен кешiктiрiлмей жүргiзiледi. Жылдық түгендеу жүргiзiлiп жатқан кезеңдерде кәсiпорын басшысының ұйғаруына қарай саухаттарды ашу мерзiмi ұлғайтылуы мүмкiн.
18. Саухаттарды қабылдап алу N 1 қосымшада көрсетiлген нысан бойынша 2 дана етiп жасалатын актiмен ресiмделедi.
Оның бiрiншi данасы қабылдау-ұқсату кәсiпорнында қалдырылады да екiншi данасы бағалы металдар сынықтары мен қалдықтарын жiберушiге жолданады.
19. Бумасы мен мөрi бұзылмай арнаулы қатынас арқылы келiп түскен бағалы металдар сынықтары мен қалдықтары бар саухаттар тапсырушының аты мен мекен-жайы, саухаттың жөнелтiлген күнi, бағалылығы мен жинақты салмағы көрсетiлген реестр немесе квитанция бойынша жинақты салмағы өлшенбей-ақ қабылданып алынады.
Бумасы мен мөрi бүлiнген болса, арнаулы қатынас өкiлiнiң қатысуымен жинақты салмағы өлшенiп, саухат ашылады. Қабылдап алу бағалы металдардың әр түрi бөлек алынып, таза салмағы бойынша жүргiзiледi де бүлiнгенi үшiн кiмнiң кiнәлi екенi көрсетiлген актiмен ресiмделедi.
Актiнi сынықтар мен қалдықтарды ұқсатуға қабылдап алған кәсiпорынның басшысы бекiтедi.
20. Iшiнде бағалы металдары бар қалдықтарды, сынықтарды, бөлшектелмеген жабдықтарды, аспаптарды, бұйымдар мен басқа да материалдарды тiкелей тапсырушының қолынан қабылдап алуды тапсырушы мен қабылдаушы қол қоятын қабылдау актiсiн жасау арқылы қабылдаушы жүргiзедi.

21. Взвешивание лома и отходов производится:
- с содержанием золота или платины и металлов платиновой группы более 15 процентов и серебра более 85 процентов - на весах первого класса;
- с содержанием золота или платины и металлов платиновой группы менее 15 процентов и серебра менее 85 процентов, а также лома и отходов серебра весом одного места более 50 кг независимо от содержания серебра с точностью плюс-минус 0,05 процента взвешиваемой массы.
22. Определение содержания драгоценных металлов в жидких растворах, гомогенизированных сыпучих материалах производится путем отбора средней пробы в присутствии сдатчика или комиссии, производившей вскрытие посылок (мест). Отобранная проба делится на две части, одна направляется в лабораторию для проведения анализа, вторая - арбитражная упаковывается и опечатывается в присутствии комиссии.
Неоднородные сыпучие отходы, лом перед отбором средней пробы гомогенизируются или сплавляются в присутствии комиссии. Пробо-отбор производится согласно утвержденной на предприятии инструкции.
Арбитражные пробы сохраняются в течение 3 месяцев со дня отправки поставщику паспорта на драгоценные металлы в отходах.
Арбитражная проба от фиксажных растворов сохраняется в темном месте в течение одного месяца со дня сообщения результатов анализа поставщику.
23. Содержание драгоценных металлов в недемонтированных приборах, оборудовании, изделиях устанавливается на основании паспортов, справочников и иных технических документов с учетом износа сдаваемых изделий и по результатам анализа отобранной в процессе переработки представительной пробы.
24. Лом и отходы драгоценных металлов, поступившие на приемно-перерабатывающие предприятия, подвергаются переработке для приведения их в состояние, пригодное для транспортировки и дальнейшего аффинирования.
Приложение N 1
к Положению о порядке сбора и переработки
вторичных ресурсов и отходов, содержащих
драгоценные металлы
Акт N 1
приемки лома и других дpагоценных металлов
от "___"_____________ 199__г.
Наименование!Наименование!    Масса отходов    !Вид дра-!   Содержание
предприятия-!   отходов  !---------------------!гоценных!   драгоценных
поставщика  !            ! лигатурный !объем, л!металлов!   металлов, г
!            !  вес, кг   !        !        !-----------------
!            !------------!        !        !по паспорт!по ре-
!            !брутто!нетто!        !        !ным данным!зульта
!            !      !     !        !        !          !там
!            !      !     !        !        !          !анализа
!            !      !     !        !        !          !постав-
!            !      !     !        !        !          !щика
---------------------------------------------------------------------------
Итого          _______________________              ______________________
_________________    __________    ________________________    ___________
(ф.и.о. сдатчика)    (подпись)    (ф.и.о. начальника пункта)    (подпись)
________________________    ___________
(ф.и.о. поставщика)       (подпись)

21. Сынықтар мен қалдықтарды өлшеу:
- iшiндегi алтыны немесе платинасы мен платина тобындағы металдары 15 проценттен, ал күмiсi 85 проценттен асатын сынықтар мен қалдықтар - бiрiншi класты таразыларда жүргiзiледi;
- iшiндегi алтыны немесе платинасы мен платина тобындағы металдары 15 проценттен, ал күмiсi 85 проценттен кем сынықтар мен қалдықтар, сондай-ақ iшiндегi күмiсiнiң мөлшерiне қарамастан бiр жүк орнының салмағы 50 килограмнан асатын күмiс сынықтары мен қалдықтары, таразыланатын салмақтың артық-кемi 0,05 процент болатын дәлдiкпен өлшенедi.
22. Сұйық ерiтiндiлердегi, бiртектi сусымалы материалдардағы бағалы металдардың мөлшерiн анықтау тапсырушының немесе саухатты (жүк орнын) ашқан комиссияның қатысуымен орташа сұрыбын алу арқылы жүргiзiледi. Алынған сұрыбы екiге бөлiнiп бiр бөлегi анықтау үшiн лабораторияға жiберiледi де, екiншiсi - төрелiк жасауға арналған бөлегi комиссияның көз алдында буылып, түйедi.
Әртектi сусымалы қалдықтар, сынықтар орташа сұрыбын анықтар алдында комиссияның көзiнше сұрыпталып араластырылады немесе балқытылады. Сұрыбын алу кәсiпорында бекiтiлген нұсқаулыққа сәйкес жүргiзiледi.
Төрелiк сұрыбы қалдықтағы бағалы металдардың төл құжаты өнiм берушi жөнелткен күннен 3 ай бойы сақталады.
Нықтағыш ерiтiндiлерге жасалған төрелiк сұрыбы саралау нәтижелерi жөнелтушiге хабарланған күннен бастап, бiр ай бойы қараңғы жерде сақталады.
23. Бөлшектелмеген аспаптардағы, жабдықтардағы, бұйымдардағы бағалы металдардың мөлшерi төлқұжаттардың, анықтамалықтардың және өзге техникалық құжаттардың негiзiнде бұйымдардың қаншалықты ұсталғаны ескерiлiп және ұқсату кезiнде алынған көрнектi сұрыпты саралау нәтижелерi бойынша айқындалады.
24. Қабылдау-ұқсату кәсiпорындарына келiп түскен бағалы металдардың сынықтары және қалдықтары тасымалдау мен одан әрi тазартуға жарамды қалыпқа келтiрiлгенше қайтадан өңделедi.
Iшiнде бағалы металдар бар
қайталама ресурстарды және
қалдықтарды жинау мен ұқсатудың
тәртiбi туралы Ережеге
N 1 Қосымша
(Кесте)