О меpах по пpавовому pегулиpованию вопpосов связанных с газовым оpужием
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 16 октябpя 1992 года N 878 (Извлечение). Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В связи с повышением спроса населения республики на газовое оружие, являющееся эффективным средством индивидуальной защиты, и отсутствием нормативной базы, регулирующей вопросы его изготовления, сбыта, приобретения, ношения, хранения и применения Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
разработать, согласовать с заинтересованными министерствами и ведомствами и внести на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан проект Положения о разрешительной системе, предусмотрев в нем меры контроля за газовым оружием, аналогичные мерам контроля за гладкоствольным охотничьим оружием;
до принятия решения по данному вопросу во всех случаях обращения предприятий, учреждений и организаций за разрешением на приобретение, хранение, перевозку и сбыт газового оружия руководствоваться ведомственными приказами и инструкциями, регламентирующими разрешительную систему;
организовать мероприятия по выявлению граждан, имеющих газовые пистолеты, с целью их предварительного учета и последующего оформления ими необходимых документов на право ношения и хранения газового оружия;
разработать и утвердить временные правила хранения и применения газового оружия, а также определить порядок выдачи временных разрешений на право его приобретения отдельными категориями граждан.
3. Разрешить в порядке эксперимента Казахскому республиканскому физкультурно-спортивному обществу "Динамо" реализацию ввозимого из-за рубежа газового оружия серийного производства должностным лицам органов государственной власти и управления, учреждений и организаций всех форм собственности, имеющим соответствующие разрешения органов внутренних дел.
Казахскому РФСО "Динамо" обеспечить через свои центры специальной физической подготовки обязательное обучение лиц, приобретающих газовое оружие, навыкам обращения с ним, правилам хранения и применения.
Министерству внутренних дел Республики Казахстан установить контроль за соблюдением указанных условий реализации газового оружия.

Газ қаруына қатысты мәселелердi хұқықтық реттеу жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 16 қазан 1992 ж. N 878. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Жеке қорғаныстың тиiмдi құралы болып табылатын газ қаруына деген республика халқының сұранысының артуына және оны жасау, өткiзу, сатып алу, ұстау, сақтау мен қолдану мәселелерiн реттеудiң нормативтiк базасының болмауына байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен және Денсаулық сақтау министрлiгiмен бiрлесiп, өздерiнiң өмiрiне, денсаулығына, абыройы мен мүлкiне қылмысты қол сұғушылықтардан жеке барын қорғау мақсатында азаматтардың газ қаруын сатып алуы, ұстауы, сақтауы мен қолдануы жөнiндегi мәселелердiң хұқықтық жақтарын зерделейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен және Ұлттық хауiпсiздiк комитетiмен келiсiп, қолданылып жүрген заң актiлерiне тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның жобасын бiр ай мерзiм iшiнде әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тапсырсын.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi:
тегiс оқпанды аңшы қаруына бақылау жасау шаралары тәрiздi газ қаруына бақылау жасау шараларын көздей отырып, рұқсат беру жүйесi туралы Ереженiң жобасын әзiрлеп, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсiп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына ұсынсын;
осы мәселе бойынша шешiм қабылданғанға дейiн кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар газ қаруын сатып алуға, сақтауға, тасымалдау мен өткiзуге рұқсат сұраған барлық жағдайларда рұқсат беру жүйесiн реттейтiн ведомстволық бұйрықтар мен нұсқамаларды басшылыққа алсын;
алдын-ала есепке және кейiннен газ қаруын ұстау мен сақтауға хұқық беретiн құжаттарын ресiмдеп алуы үшiн газ тапаншалары бар азаматтарды анықтау жөнiндегi шараларды ұйымдастырсын;
газ қаруын сақтау мен қолданудың уақытша ережелерiн әзiрлеп, бекiтсiн, сондай-ақ азаматтардың жекелеген санаттарының оны сатып алуына хұқық беретiн уақытша рұқсат ету тәртiбiн белгiлесiн.
3. Қазақ республикалық "Динамо" дене мәдениетi-спорт қоғамына шетелден әкелiнген сериялап шығарылатын газ қаруын, iшкi iстер органдарынан тиiстi рұқсаттары бар мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының, барлық меншiк нысандарындағы кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың лауазымды адамдарына тәжiрибе ретiнде сатуына рұқсат етiлсiн.
Қазақ республикалық "Динамо" дене мәдениетi-спорт қоғамы өзiнiң арнайы дене шынықтыру орталықтары арқылы газ қаруын сатып алған адамдарды оны меңгеру дағдысына, сақтау мен қолдану ережелерiне мiндеттi түрде үйретудi қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi газ қаруын сатудың аталған шарттарының сақталуына бақылау орнатсын.

4. Министерству промышленности Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом по экономике, Министерством финансов, Министерством материальных ресурсов и Главным управлением по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан рассмотреть вопросы конструкторской разработки и промышленного изготовления газового пистолета отечественного производства на предприятиях республики, в том числе, учитывая предложения Восточно-Казахстанской областной администрации, на Ульбинском металлургическом заводе.
Премьер-министр
Республики Казахстан

4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi Экономика жөнiндегi мемлекеттiк комитетпен, Қаржы министрлiгiмен, Материалдық ресурстар министрлiгiмен және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi Бас басқармамен бiрлесiп, республика кәсiпорындарында, оның iшiнде Шығыс Қазақстан облыстық әкiмшiлiгiнiң ұсынысын ескерiп, Үлбi металлургия зауытында, отандық өндiрiстiң газ тапаншасының конструкторлық әзiрлемесiн жасау мен өнеркәсiпте шығару мәселелерiн қарайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi