Об утверждении порядка выдачи охранных документов Республики Казахстан на изобретения, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания, защищенные охранными документами СССР
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 11 ноября 1992 года N 949. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 258
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.04.2021 № 258.
В целях защиты на территории Республики Казахстан прав изобретателей и патентообладателей, изобретения, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания которых защищены охранными документами СССР, а также заявки которых находятся на рассмотрении в Комитете Российской Федерации по патентам и товарным знакам (Роспатенте), Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать действие на территории Республики Казахстан ранее выданных охранных документов СССР на объекты промышленной собственности до выдачи по ним охранных документов Республики Казахстан.
2. Предоставить право авторам совместно с заявителями и патентообладателями ходатайствовать о прекращении действия охранных документов СССР на объекты промышленной собственности на территории Республики Казахстан с одновременной выдачей патентов и свидетельств Республики Казахстан.
3. Утвердить Порядок выдачи охранных документов Республики Казахстан на изобретения, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания, защищенные охранными документами СССР (прилагается).
Требования к материалам и формы ходатайств на выдачу патентов и свидетельств Республики Казахстан по авторским свидетельствам, свидетельствам и патентам СССР, а также по заявкам, находящимся на рассмотрении в Роспатенте, устанавливает Национальное патентное ведомство Республики Казахстан.
Сноска. В абзаце втором исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 11 ноября 1992 года N 949
П О Р Я Д О К
выдачи охранных документов Республики Казахстан
на изобретения, промышленные образцы, товарные
знаки и знаки обслуживания, защищенные
охранными документами СССР
Сноска. В тексте Порядка исключены слова "при Кабинете Министров" - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Для выдачи охранных документов Республики Казахстан на изобретения, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания (далее - товарные знаки) по охранным документам СССР ходатайства подаются в Национальное патентное ведомство Республики Казахстан (далее - Казпатент):

КСРО-ның қорғаушы құжаттарымен қорғалған өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерiне Қазақстан Республикасының қорғаушы құжаттарын беру тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 11 қараша 1992 ж. N 949. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 258 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.04.2021 № 258 қаулысымен.
Өнер табыстары, өнеркәсiп үлгiлерi, тауар белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерi КСРО-ның қорғаушы құжаттарымен қорғалған, сондай-ақ осындай өтiнiмдерi. Ресей Федерациясының Патенттер мен тауар белгiлерi жөнiндегi комитетiнiң (Респатент) қарауында жатқан өнертапқыштар мен патент иелерiнiң хұқығын Қазақстан Республикасының аумағында қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне бұрын КСРО-ның берген қорғаушы құжаттарының оларға Қазақстан Республикасының қорғаушы құжаттары берiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының аумағында күшi бар деп танылсын.
2. Өтiнiш берушiлер және иелерiмен бiрге авторларға Қазақстан Республикасының аумағындағы өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне Қазақстан Республикасының патенттерi мен куәлiктерiн бiр мезгiлде бере отырып, КСРО-ның қорғаушы құжаттарының күшiн жою туралы өтiнiш жасауға хұқық берiлсiн.
3. КСРО-ның қорғаушы құжаттарымен қорғалған өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерiне Қазақстан Республикасының қорғаушы құжаттарын беру Тәртiбi (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
КСРО-ның авторлық куәлiктерi, куәлiктерi мен патенттерi, сондай-ақ Респатенттiң қарауында жатқан өтiнiмдер бойынша Қазақстан Республикасының патенттерi мен куәлiктерiн беру жөнiндегi материалдарға қойылатын талаптар мен өтiнiш жасау нысандарын Қазақстан Республикасы Ұлттық патент ведомствосы белгiлейдi.
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 11 қарашадағы
N 949 қаулысымен
Бекiтiлген
КСРО-ның қорғаушы құжаттарымен қорғалған
өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар
белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерiне
Қазақстан Республикасының қорғаушы
құжаттарын берудiң
Тәртiбi
ЕСКЕРТУ. Тәртiптiң мәтiнiндегi сөздер алынып тасталды -
ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен.
КСРО-ның қорғаушы құжаттары бойынша өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар белгiлерi мен қызмет көрсету белгiлерiне (бұдан әрi - тауар белгiлерi) Қазақстан Республикасының қорғаушы құжаттарын беру үшiн өтiнiштер Қазақстан Республикасының Ұлттық патент ведомствосына (бұдан әрi - Қазпатент) жолданады:

1. По авторским свидетельствам и патентам СССР на изобретения, по которым не истек 20-летний срок с даты подачи заявки, по ходатайствам патентообладателей, заявителей совместно с авторами, иных физических или юридических лиц при условии их согласия и уплаты пошлины в размере 1/2 расчетного показателя выдаются патенты Республики Казахстан в течение всего оставшегося срока.
На защищенные свидетельствами и патентами СССР промышленные образцы выдаются патенты Республики Казахстан сроком на 10 лет, считая с даты поступления заявки (с возможностью продления срока действия патента еще на 5 лет), при условии удовлетворения поданного автором совместно с заявителем или патентообладателем до 1 декабря 1993 года ходатайства о выдаче патента Республики Казахстан и уплаты пошлины в размере 1/2 расчетного показателя.
Исключительное право на изобретение и промышленный образец возникает со дня выдачи патента Республики Казахстан.
Сноска. Абзац первый пункта 1 - в редакции постановления от 10 января 1994 г. N 52. В пункте 1 заменены слова - постановлением Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987.
2. К ходатайству о выдаче патентов Республики Казахстан на изобретения и промышленные образцы прилагаются документ об уплате пошлины и охранные документы СССР по каждому объекту.
В случае, если соглашение между заявителем или патентообладателем и автором (авторами) изобретения или промышленного образца о совместной подаче ходатайства не достигнуто, выдача патента не производится.
3. По заявкам на выдачу патентов на изобретения, свидетельств или патентов на промышленные образцы, находящимся на рассмотрении в Роспатенте, по которым делопроизводство не завершено и не выданы охранные документы, заявители совместно с авторами имеют право подать ходатайство о выдаче патентов Республики Казахстан с сохранением приоритета по первоначально поданным заявкам.
Подача ходатайства производится до 1 марта 1993 года. К ходатайствам прилагаются копии материалов заявки, заверенные Научно-исследовательским институтом государственной патентной экспертизы (далее НИИГПЭ) Роспатента, а также документ об уплате пошлины в размере 1/2 расчетного показателя.
Сноска. В пункте 3 заменены слова - постановлением Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987.
4. Физические и юридические лица Республики Казахстан, использующие или сделавшие необходимые приготовления для использования изобретений и промышленных образцов, на которые выданы авторские свидетельства, либо свидетельства на промышленные образцы до дня подачи ходатайства о выдаче патента Республики Казахстан, и в дальнейшем пользуются ими независимо от воли патентообладателя без расширения объема.

1. Автордың арыз иесiмен немесе патент иесiмен бiрге Қазақстан Республикасының патентiн беру туралы жасаған өтiнiшi қанағаттандырылып, есептiк көрсеткiшiнiң 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығын төлеген жағдайда, КСРО-ның куәлiктерiмен және патенттерiмен қорғалған өнеркәсiп үлгiлерiне Қазақстан Республикасының патенттерi, өтiнiм түскен күннен есептегенде, 20 жылдан аспайтын мерзiмге берiледi.
Автордың арыз иесiмен немесе патент иесiмен бiрге 1993 жылдың 1 желтоқсанына дейiн Қазақстан Республикасының патентiн беру туралы жасаған өтiнiшiн қанағаттандырып, есептiк көрсеткiшiнiң 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығын төлеген жағдайда, КСРО-ның куәлiктерiмен және патенттерiмен қорғалған өнеркәсiп үлгiлерiне Қазақстан Республикасының патенттерi, өтiнiм түскен күннен есептегенде (патенттiң қолдану мерзiмiн тағы да 5 жылға созу мүмкiндiгi болатын) 10 жылға берiледi.
Өнертабысқа және өнеркәсiп үлгiсiне Қазақстан Республикасының патентi берiлген күннен бастап ерекше хұқық көрiнiс табады.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚРМК-нiң 1994.01.10. N 52
қаулысымен.
2. Өнертабыс пен өнеркәсiп үлгiлерiне Қазақстан Республикасының патенттерiн беру туралы өтiнiшке баж салығын төлегенi туралы құжат пен әрбiр объектi бойынша КСРО-ның қорғаушы құжаттары қоса тапсырылады.
Егер арыз берушi немесе патент иесi мен автордың (авторлардың) арасында өнертабысқа немесе өнеркәсiп үлгiсiне бiрлескен өтiнiш беру туралы келiсiмге келе алмаған жағдайда патент берiлмейдi.
3. Респатентте қаралып жатқан, олар бойынша iс жүргiзу аяқталмаған және қорғаушы құжаттары берiлмеген өнертабысқа патенттер, өнеркәсiп үлгiлерiне куәлiктер немесе патенттер беру жөнiндегi өтiнiмдер бойынша арыз иелерi авторлармен бiрге бастапқы берiлген өтiнiмдер бойынша басымдықты сақтайтын Қазақстан Республикасының патентiн беру туралы өтiнiш жасауға хұқы бар.
Өтiнiш 1993 жылдың 1-наурызына дейiн берiледi. Өтiнiштерге Респатенттiң мемлекеттiк патенттiк сараптау ғылыми-зерттеу институты (бұдан әрi - МПСҒЗИ) расталған өтiнiм материалдарының көшiрмелерi, сондай-ақ есептiк көрсеткiшiнiң 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығының төленгенi туралы құжат қоса тапсырылады.
4. Қазақстан Республикасының патенттiң беру туралы өтiнiш жасаған күнге дейiн, авторлық куәлiктер берiлген өнертабыс пен өнеркәсiп үлгiлерiн немесе куәлiктер берiлген өнеркәсiп үлгiлерiн пайдаланған немесе пайдалану үшiн қажеттi әзiрлеме жасаған Қазақстан Республикасының жеке адамдары мен заңды ұйымдары бұдан былай да оларды, патент иесiнiң еркiне қарамастан, көлемiн кеңейтпей пайдалана алады.

5. Действующие товарные знаки, защищенные свидетельствами СССР, регистрируются в Казпатенте с выдачей свидетельств Республики Казахстан сроком на 10 лет (с возможностью продления) по ходатайству их владельца, поданному до 1 ноября 1993 года вместе с копией свидетельства и документом об уплате пошлины в размере 1/2 расчетного показателя.
Сноска. В пункте 5 заменены слова - постановлением Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987.
6. Товарные знаки, заявленные на регистрацию в Роспатент до 1 декабря 1992 года, по ходатайству заявителя регистрируются в Казпатенте с сохранением приоритета с учетом решения экспертизы.
Ходатайство представляется до 1 ноября 1993 года с приложением решения экспертизы НИИГПЭ или уведомления о принятии к рассмотрению заявки, если решение еще не получено, а также документа об уплате пошлины в размере 1/2 расчетного показателя.
Сноска. В пункте 6 заменены слова - постановлением Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987.
7. Если по не зависящим от заявителя обстоятельствам ходатайства о выдаче патентов Республики Казахстан на изобретения и промышленные образцы не могли быть поданы до 1 декабря 1993 г., а ходатайства о выдаче свидетельств Республики Казахстан на товарные знаки - до 1 ноября 1993 г., сроки могут быть продлены на два месяца.
8. Казпатент после выдачи соответствующего охранного документа Республики Казахстан публикует сведения о нем.

5. КСРО-ның куәлiктерiмен қорғалған, қолданылып жүрген тауар белгiлерi, олардың иесiнiң 1993 жылдың 1-қарашасына дейiн түсiрiп, куәлiктiң көшiрмесi мен есептiк көрсеткiшiнiң 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығын төлегенi туралы құжат қосылған өтiнiшi бойынша Қазпатентте тiркелiп, 10 жыл мерзiмге (ұзарту мүмкiндiгiмен) Қазақстан Республикасының куәлiктерi берiледi.
6. 1992 жылдың 1 желтоқсанына дейiн Респатентке тiркеуге жiберiлген тауар белгiлерi мәлiмдеушiнiң өтiнiшi бойынша сараптау шешiмiнiң басымдылығы ескерiлiп, Қазпатентте тiркеледi.
МПСҒЗИ-дың сараптау шешiмi немесе ондай шешiм әлi алынбаған болса, өтiнiмнiң қарауға қабылданғаны туралы мәлiмдеу қағазы, сондай-ақ есептiк көрсеткiшiнiң 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығын төлегенi туралы құжат қосылған өтiнiш 1993 жылдың 1-қарашасына дейiн тапсырылады.
ЕСКЕРТУ. 1,3,5,6-тармақтарындағы сөздер ауыстырылды - ҚРҮ-нiң
1996.08.09. N 987 қаулысымен.
7. Егер мәлiмдеушiнiң еркiнен тыс жағдайларға байланысты 1993 жылдың 1 желтоқсанына дейiн өнертабысқа және өнеркәсiп үлгiлерiне Қазақстан Республикасының патенттерiн беру туралы өтiнiштер, ал 1993 жылдың 1-қарашасына дейiн тауар белгiлерiне Қазақстан Республикасының куәлiктерiн беру туралы өтiнiштер жасалмаған болса, онда мерзiмдер екi айға созылуы мүмкiн.
8. Қазақстан Республикасының тиiстi қорғаушы құжаттарын бергеннен кейiн Қазпатент ол жайында мәлiметтер жариялайды.