О неотложных мерах по дальнейшей организации таможенного контроля в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 декабря 1992 года N 1097. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29 апреля 1996 N 520 ~P960520
В целях защиты экономических интересов республики, предотвращения незаконного вывоза материальных и культурных ценностей, ввоза оружия, наркотиков и других запрещенных предметов, повышения эффективности борьбы с контрабандой Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству финансов Республики Казахстан до 1 января 1993 года определить структуру, дислокацию и зоны деятельности таможенных учреждений на территории Республики Казахстан.
2. Считать необходимым определить численность работников
центрального аппарата Главного таможенного управления Министерства
финансов Республики Казахстан в количестве 120 единиц.
3. Разрешить Министерству финансов Республики Казахстан
увеличивать штатную численность работников таможенных органов
Республики Казахстан в 1993 году до 3150 единиц, в 1994-1995
годах -до 1000 единиц в год дополнительно.
4. Министерству финансов Республики Казахстан до 1 апреля
1993 года создать таможни:
- Жезказганскую в Жезказганской области;
- Кзыл-Ординскую в Кзыл-Ординской области;
- Кокчетавскую в Кокчетавской области;
- Кустанайскую в Кустанайской области;
- Ленинскую в Кзыл-Ординской области;
- Петропавловскую в Северо-Казахстанской области;
- Семипалатинскую в Семипалатинской области;
- Уральскую в Западно-Казахстанской области;
на границе Республики Казахстан с Китайской Народной
Республикой:
- Бахтинскую в Семипалатинской области;
- Майкапчагайскую в Восточно-Казахстанской области.
Произвести реорганизацию действующих таможенных учреждений Республики Казахстан в соответствии с задачами защиты внутреннего рынка.
5. Главам областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций принять меры по созданию и обустройству автомобильных и железнодорожных таможенных переходов на границе Республики Казахстан с сопредельными государствами, пунктов пропуска в аэропортах, морских и речных портах в соответствии с задачами защиты экономических интересов государства.
Обеспечить предоставление земельных участков под строительство зданий и сооружений, а также объектов социально-бытового и специального назначения для таможенных учреждений.
6. Возложить на Министерство финансов Республики Казахстан функции заказчика по строительству объектов социально-бытового назначения и других объектов, необходимых для развития таможенной службы.

Қазақстан Республикасында кедендiк бақылауды онан әрi ұйымдастыру жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 29 желтоқсан N 1097. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.04.29. N 520 қаулысымен.
Республиканың экономикалық мүдделерiн қорғау, материалдық және мәдени құндылықтардың заңсыз әкетiлуiн, қару-жарақтардың, есiрткiлер мен басқа да тиым салынған заттардың әкелiнуiн болдырмау, контрабандаға қарсы күрестiң тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1993 жылғы 1 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасының аумағындағы кедендiк мекемелердiң құрылымын, жер-жерге орналасуын және қызмет аймақтарын анықтасын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден
басқармасы орталық аппараты қызметкерлерiнiң санын 120 адам
мөлшерiнде белгiлеу қажет деп табылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне Қазақстан
Республикасы кеден органдары қызметкерлерiнiң штаттық санын 1993
жылы 3150 адамға дейiн, ал 1994 - 1995 жылдары - жылына қосымша
1000 адамға дейiн көбейтуге рұқсат етiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1993 жылғы
1 сәуiрге дейiн:
- Жезқазған облысында Жезқазған;
- Қызылорда облысында Қызылорда;
- Көкшетау облысында Көкшетау;
- Қостанай облысында Қостанай;
- Қызылорда облысында Ленинск;
- Солтүстiк Қазақстан облысында Петропавл;
- Семей облысында Семей;
- Батыс Қазақстан облысында Орал;
Қазақстан Республикасының Қытай Халық Республикасымен
шекарасында:
- Семей облысында Бахты;
- Шығыс Қазақстан облысында Майқапшағай кедендерiн
ұйымдастыратын болсын.
Қазақстан Республикасының жұмыс iстеп тұрған кеден мекемелерi iшкi нарықты қорғау мiндеттерiне сәйкес қайта құрылсын.
5. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi мемлекеттiң экономикалық мүддесiн қорғау мiндеттерiне сәйкес Қазақстан Республикасымен жапсарлас мемлекеттер шекараларында автомобиль және темiр жол кеден өткелдерiн, аэропорттарда, теңiз және өзен порттарында өткiзу бекеттерiн құру және ыңғайлы орналастыру жөнiнде шаралар қолдансын.
Кеден мекемелерi үшiн үй және ғимараттар, сондай-ақ әлеуметтiк-тұрмыстық және арнайы мақсаттарға арналған объектiлер салуға жер учаскелерiн беру қамтамасыз етiлсiн.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне кеден қызметiн дамыту үшiн қажеттi әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы объектiлердi және басқа да объектiлердi салуға байланысты тапсырыс берушi мiндетi жүктелсiн.

7. Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан проект переработанного с учетом дополнительных требований Положения о порядке производства досмотра транспортных средств и оформления грузов на ввоз в республику и вывоз из республики в страны Содружества Независимых Государств.
8. Министерству финансов, Госэкономкомитету, Министерству материальных ресурсов Республики Казахстан в месячный срок предусмотреть выделение необходимых материально-технических и финансовых ресурсов на оплату труда сотрудников таможенной системы, приобретение специальной техники и оборудования, а также строительство, обустройство и реорганизацию в 1993-1995 годах объектов социально-бытового назначения, таможенной инфраструктуры и создание вычислительного центра для сбора и обработки государственной таможенной статистики.
9. Министерству финансов, Министерству внутренних дел, Министерству транспорта Республики Казахстан, Казахскому управлению гражданской авиации, концерну "Казавтотранс", Казахскому территориально-производственному управлению речного флота совместно с Комитетом национальной безопасности определить меры, предотвращающие ввоз и вывоз продукции, товаров и сырья без таможенного оформления.
10. Министерству сельского хозяйства, Министерству здравоохранения, Министерству культуры Республики Казахстан по согласованию с Главным таможенным управлением Министерства финансов Республики Казахстан организовывать в пунктах пропуска санитарный, ветеринарный, фитосанитарный, медицинский контроль, а также контроль за вывозом предметов искусства и иных культурных ценностей.
11. Министерству связи Республики Казахстан по заказам Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан и за счет бюджетных средств в течение 1993-1994 годов обеспечить таможенную систему Республики Казахстан надежной связью.
12. Министерству финансов Республики Казахстан в 1993 году внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о подготовке кадров для таможенной службы Республики Казахстан.
13. Ходатайствовать перед Верховным Советом Республики Казахстан о распространении на работников таможенной службы Республики Казахстан всех прав, льгот, порядка, условий прохождения службы, оплаты труда, выплаты надбавок к должностным окладам, за выслугу лет и звания, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан для лиц рядового и начальствующего состава военнослужащих Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы көлiк құралдарына тексеру жүргiзу тәртiбi және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнен республикаға әкелiнетiн және республикадан әкетiлетiн жүктердi хаттау туралы Ереженiң жобасын бiр ай мерзiмде әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Мемэкономкомы, Материалдық ресурстар министрлiгi кеден жүйесi қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге, арнайы техника мен жабдықтар сатып алуға, сондай-ақ 1993-1995 жылдары әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы объектiлердi, кедендiк инфрақұрылымды ыңғайлы орналастыру мен қайта құруға және мемлекеттiк кеден статистикасын жинау мен өңдеу үшiн есептеу орталығын ұйымдастыруға қажеттi материалдық-техникалық және қаржы ресурстарын бiр ай мерзiмде бөлудi қарастырсын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Ұлттық хауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, Көлiк министрлiгi, Қазақ азаматтық авиация басқармасы, "Қазавтокөлiк" концернi, Қазақ аумақтық-өндiрiстiк өзен флоты басқармасы өнiмдердi, тауарларды және шикiзаттарды кедендiк хаттаусыз әкелудi және әкетудi болдырмайтын шараларды анықтасын.
10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Мәдениет министрлiгi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасымен келiсе отырып өткiзу бекеттерiнде санитарлық, мал дәрiгерлiк, фитосанитарлық, медициналық бақылауды, сондай-ақ өнер заттарын және басқа мәдени құндылықтарды әкетуге бақылау жасауды ұйымдастырсын.
11. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бас кеден басқармасының тапсырысы бойынша және бюджеттiк қаражаттар есебiнен 1993-1994 жылдар iшiнде Қазақстан Республикасының кеден жүйесiн сенiмдi байланыспен қамтамасыз етсiн.
12. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1993 жылы Қазақстан Республикасының кеден қызметi үшiн кадрлар дайындау жөнiндегi ұсынысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
13. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi әскери қызметшiлерiнiң қатардағы және басшы құрамдағы адамдары үшiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында қарастырылған барлық хұқықтарды, жеңiлдiктердi, тәртiптердi, қызмет атқару,
еңбекақы, лауазымды қызмет окладтарына қосымша үстемеақы, көп жылдық
еңбегi мен атақтары үшiн төлем шарттарын кеден жүйесi қызметкерлерiне
де қолдану туралы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне өтiнiш
жасалсын.

14. Предоставить Главному таможенному управлению Министерства финансов Республики Казахстан право самостоятельно использовать 10 процентов всех доходов от таможенной деятельности в рублях и 5 процентов от валютных доходов на финансирование мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением.
15. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан

14. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден
басқармасына кедендiк қызметтiң соммен түскен барлық табыстарының
10 процентiн және валюталық табыстарының 5 процентiн осы қаулыда
қарастырылған шараларды қаржыландыру үшiн дербес пайдалану хұқығы
берiлсiн.
15. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi