О мерах по совершенствованию планирования и финансирования науки и научно-технических программ в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 января 1993 года N 61. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 октября 2005 года N 1034 (P051034)
В целях совершенствования планирования научных исследований в республике и повышения эффективности использования бюджетных средств, выделяемых для финансирования науки и научно-технических программ, Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять предложения Министерства науки и новых технологий Республики Казахстан о разработке программ фундаментальных исследований по приоритетным направлениям науки и научно-технического прогресса государственных целевых научно-технических программ, поисковых научно-технических программ, технических проектов и разработок.
2. Утвердить головными организациями:
по государственным целевым научно-техническим программам - национальные научные центры или соответствующие организации по определению Министерства науки и новых технологий;
по поисковым научно-техническим программам и проектам - научные учреждения или коллективы, конструкторские, технологические и производственные организации по определению Министерства науки и новых технологий;
по отраслевым научно-техническим программам - специализированные научные учреждения и организации академического или отраслевого подчинения по определению соответствующих министерств и ведомств совместно с Министерством науки и новых технологий.<*>
Сноска. Абзац второй пункта 2 - исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1996 г. N 924.
3. Министерству науки и новых технологий совместно с Академией наук Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить положения о порядке формирования и реализации указанных научных и научно-технических программ, имея в виду обеспечить широкое участие в указанных программах научных коллективов и организаций республики, независимо от их ведомственной принадлежности.
4. Обязать Министерство финансов Республики Казахстан осуществлять финансирование науки в пределах ассигнований, предусмотренных на эти цели республиканским бюджетом, через Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан с последующим распределением выделенных ассигнований соответствующим головным организациям по проблемам в рамках утвержденных научно-технических программ.
5. Утвердить Положение о порядке финансирования научно-исследовательских, опытно- конструкторских работ и научно-технических программ и проектов из республиканского бюджета (прилагается).

Қазақстан Республикасында ғылымды және ғылыми-техникалық бағдарламаларды жоспарлау мен қаржыландыруды жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 22 қаңтар 1993 ж. N 61. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.10.15. N 1034 қаулысымен.
Республикада ғылыми зерттеулердi жоспарлауды жетiлдiру және ғылым мен ғылыми-техникалық бағдарламаларды қаржыландыру үшiн бөлiнетiн бюджеттiк қаражаттарды пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру мақсатымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiнiң ғылым мен ғылыми-техникалық прогрестiң, мемлекеттiк мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалардың, ғылыми-техникалық iздестiру бағдарламаларының, техникалық жобалар мен талдамалардың басым бағыттары бойынша iргелi зерттеулер бағдарламаларын жасау туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Мыналар бас ұйымдар болып бекiтiлсiн:
мемлекеттiк мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша - Ғылым және жаңа технология министрлiгiнiң айқындауы бойынша Ұлттық ғылыми орталықтар немесе тиiстi ұйымдар;
ғылыми-техникалық iздестiру бағдарламалары мен жобалары бойынша - Ғылым және жаңа технология министрлiгiнiң айқындауы бойынша ғылыми мекемелер немесе ұжымдар, конструкторлық, технологиялық және өндiрiстiк ұйымдар;
салалық ғылыми-техникалық бағдарламалар бойынша - Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен бiрлесе отырып, тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың айқындауы бойынша академиялық немесе салалық бағыныстағы мамандандырылған ғылыми мекемелер мен ұйымдар.
ЕСКЕРТУ. 2-тармағындағы 2-абзацы алынып тасталды - ҚРҮ-нiң
1996.07.24. N  924 қаулысымен.
3. Ғылым және жаңа технология министрлiгi Қазақстан Республикасының Ғылым академиясымен бiрлесiп, бiр айлық мерзiм iшiнде аталған бағдарламаларға республиканың ғылыми ұжымдары мен ұйымдарының ведомстволық бағыныстылығына қарамастан кеңiнен қатысуын қамтамасыз етудi ескере отырып, аталған ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламаларды қалыптастыру мен жүзеге асыру тәртiбi туралы ереже әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне ғылымды қаржыландыруды Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi арқылы республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаржы шегiнде бөлiнген қаржыны бекiтiлген ғылыми-техникалық бағдарламалар шеңберiнде тиiстi бас ұйымдарға проблемалар бойынша бөле отырып жүзеге асыру мiндеттелсiн.
5. "Ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды республикалық бюджеттен қаржыландыру тәртiбi туралы" Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).

6. Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан до утверждения указанных научных и научно-технических программ осуществлять финансирование научных учреждений республики через соответствующие министерства и ведомства в объемах среднего уровня финансирования науки в IV квартале 1992г.
7. Для обеспечения целевого финансирования фундаментальных и поисковых исследований, имеющих принципиальное значение для развития производственного потенциала республики, создать при Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан Фонд науки. Средства Фонда сформировать за счет отчислений из республиканского бюджета, предусмотренных на науку, в размере трех процентов, а также за счет добровольных отчислений от прибыли предприятий, объединений, организаций, целевых субсидий министерств, ведомств республики и других источников.
Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан в месячный срок сформировать и утвердить персональный состав совета Фонда науки, а также внести в Кабинет Министров Республики Казахстан на утверждение проект Положения о Фонде науки при
Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан.
8. Признать утратившим силу постановление  Совета Министров
Казахской ССР от 22 ноября 1990г. N 457 "Об основных направлениях
формирования республиканских научно-технических программ на
1991-1995 годы и на период до 2000 года".
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 января 1993 года N 61
П О Л О Ж Е Н И Е
о порядке финансирования научно-исследовательских,
опытно-конструкторских работ и научно-технических
программ и проектов из республиканского бюджета
Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом  Z921100_ "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан", постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 марта 1992г. N 221  P920221_ "О Министерстве науки и новых технологий Республики Казахстан" и определяет порядок финансирования научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и научно-технических программ и проектов из республиканского бюджета Республики Казахстан.
2. Основными источниками финансирования науки и техники являются средства республиканского бюджета Республики Казахстан, внебюджетных специализированных фондов, субсидий министерств, ведомств и других органов государственного управления, средства государственных и коммерческих организаций и предприятий, заинтересованных в реализации научных и научно-технических программ, банковские кредиты.

6. Ғылым және жаңа технология министрлiгi аталған ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар бекiтiлгенге дейiн республиканың ғылыми мекемелерiн ғылымды қаржыландырудың 1992 жылдың IV-тоқсанындағы орташа деңгейi мөлшерiнде тиiстi министрлiктер мен ведомстволар арқылы қаржыландырсын.
7. Республиканың өндiрiстiк әлеуетiн дамытуда принциптi маңызы бар iргелi және iздестiру зерттеулерiн мақсатты қаржыландыруды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi жанынан Ғылым қоры құрылсын. Қордың қаражаты мемлекеттiк бюджеттен ғылымға 3 процент мөлшерiнде бөлiнген қаржы есебiнен, сондай-ақ кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, ұйымдардың тапқан пайдасынан ерiктi түрде аударған қаражаттардан, министрлiктердiң, ведомстволардың мақсатты жәрдем ақшаларынан және басқа көздерден құралсын.
Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi бiр айлық мерзiм iшiнде Ғылым қоры Кеңесiнiң құрамын қалыптастырып, бекiтсiн және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне "Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi жанындағы Ғылым қоры туралы" Ереженiң жобасын бекiтуге енгiзсiн.
8. Қазақ ССР Министрлер Кеңесiнiң "Республикалық ғылыми-техникалық бағдарламаларды қалыптастырудың 1991-1995 жылдарға және 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған негiзгi бағыттары туралы" 1990 жылғы 22 қарашадағы N 457 Қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 22 қаңтардағы
N 61 қаулысымен
бекiтiлген
Ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық
жұмыстарды және ғылыми-техникалық
бағдарламалар мен жобаларды республикалық
бюджеттен қаржыландырудың тәртiбi туралы
Ереже
Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасының ғылымы және мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаты туралы" Заңға, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi туралы" 1992 жылғы 12 наурыздағы N 221 қаулысына сәйкес жасалды және ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiнен қаржыландыру тәртiбiн айқындайды.
2. Ғылым мен техникалық қаржыландырудың негiзгi көздерi Қазақстан Республикасының республикалық бюджетi, бюджеттен тыс мамандандырылған қорлардың қаражаты, министрлiктердiң, ведомстволардың және басқа мемлекеттiк басқару органдарының жәрдем ақшасы, ғылыми-және ғылыми-техникалық бағдарламалардың жүзеге асуына мүдделi мемлекеттiк және коммерциялық ұйымдар мен кәсiпорындардың қаражаты, банк несиесi болып табылады.

3. Положение предусматривает целевое бюджетное финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по следующим основным направлениям: программы фундаментальных исследований, государственные целевые научно-технические программы, поисковые научно-технические программы, технические проекты и разработки.
4. Научные и научно-технические программы и проекты в области медицины финансируются через Министерство здравоохранения республики, являющееся государственным заказчиком в указанной отрасли народного хозяйства; ассигнования выделяются Министерством науки и новых технологий республики непосредственно указанному Министерству.
Научные и научно-технические программы и проекты по агропромышленному комплексу согласовываются с соответствующими министерствами и ведомствами республики, являющимися государственными заказчиками.
5. Финансирование научно-исследовательских, проектных, опытно-конструкторских, технологических организаций и учреждений других отраслей народного хозяйства осуществляется соответствующими отраслевыми министерствами и ведомствами в пределах средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на развитие основной деятельности этих отраслей.
6. Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, проводимые высшими учебными заведениями, финансируются за счет бюджетных ассигнований в рамках программ по основным направлениям, указанным в пункте 3 настоящего Положения, по договорам с головными организациями.
7. Головные организации, ответственные за основные направления работ, осуществляют свою деятельность в соответствии с Положением о научно-технических программах и проектах.
Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан координирует деятельность головных организаций и осуществляет общий контроль за рациональным использованием выделенных бюджетных средств.
Порядок финансирования научно-исследовательских
и опытно-конструкторских работ
8. Головные организации в течение III квартала текущего года представляют в Министерство науки и новых технологий республики обоснования по объемам затрат из республиканского бюджета на проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и материально-техническое обеспечение в рамках формируемых программ в предстоящем финансовом году.
В области медицины аналогичные обоснования вносятся Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
9. Министерство науки и новых технологий Республики Казахстан на основе проведенной экспертизы дает оценку представленных предложений и формирует проект плана-прогноза финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ из республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.

3. Ереже ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды мынадай негiзгi бағыттар бойынша мақсатты бюджеттiк қаржыландыруды көздейдi: iргелi зерттеулер бағдарламалары мемлекеттiк мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар, iздестiру ғылыми-техникалық бағдарламалары, техникалық жобалар мен талдамалар.
4. Медицина саласындағы ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар аталған халық шаруашылығы салаларына мемлекеттiк тапсырыс берушi болып табылатын республиканың Денсаулық сақтау министрлiгi арқылы қаржыландырылады; республиканың Ғылым және жаңа технология министрлiгi қаржыны аталған министрлiкке тiкелей бөледi.
Агроөнеркәсiптiк кешен жөнiндегi ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар мемлекеттiк тапсырыс берушi болып табылатын республиканың тиiстi министрлiктерiмен және ведомстволарымен келiсiледi.
5. Халық шаруашылығының басқа салаларының ғылыми-зерттеу және жобалау, тәжiрибе-конструкторлық, технологиялық ұйымдары мен мекемелерiн осы салалардың негiзгi қызметiн дамыту үшiн бюджетте көзделген қаражат шеңберiнде тиiстi салалық министрлiктер мен ведомстволар қаржыландырады.
6. Жоғары оқу орындары жүргiзетiн ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген негiзгi бағыттар жөнiндегi бағдарламалар шеңберiнде бас ұйымдармен келiсiм бойынша бюджеттiк қаржы есебiнен қаржыландырылады.
7. Жұмыстардың негiзгi бағыттарына жауап беретiн бас ұйымдар өз жұмысын "Ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар туралы" Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Ғылым және жаңа технология министрлiгi бас ұйымдардың қызметiн үйлестiредi және бөлiнген бюджет қаражатының тиiмдi жұмсалуына жалпы бақылау жасап отырады.
Ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық
жұмыстарды қаржыландыру тәртiбi
8. Бас ұйымдар үстiмiздегi жылдың үшiншi тоқсаны iшiнде Ғылым және жаңа технология министрлiгiне алдағы қаржылық жылда жасалатын бағдарламалар шеңберiнде ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды жүргiзуге және материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған республикалық бюджеттен бөлiнетiн шығындардың көлемi бойынша негiздемелер ұсынады.
Медицина мен ауыл шаруашылығы салаларында мұндай негiздемелердi Денсаулық сақтау министрлiгi мен Ауыл шаруашылығы министрлiгi енгiзедi.
9. Ғылым және жаңа технология министрлiгi жүргiзiлген сараптар негiзiнде ұсынылған қорытындыларға баға бере келiп, алдағы шаруашылық жылда ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды республикалық бюджеттен қаржыландырудың жоспар-болжам жобасын жасайды.

10. Обобщенные материалы представляются в установленные сроки в Министерство экономики и Министерство финансов республики для формирования общего плана-прогноза социально-экономического развития республики. С учетом заключений Министерства экономики и Министерства финансов Министерство науки и новых технологий республики осуществляет корректировку плана-прогноза финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
11. После утверждения Верховным Советом Республики Казахстан Закона о бюджете Республики Казахстан Министерство науки и новых технологий осуществляет окончательную корректировку объемов финансирования головных организаций по основным направлениям с учетом фактически выделенных бюджетных ассигнований на науку. Финансирование научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по основным направлениям осуществляется Министерством науки и новых технологий через головные организации и в соответствии с Положением о научно-технических программах.

10. Қорытылған материалдар республиканы әлеуметтiк-экономикалық дамытудың жалпы жоспар-болжамын жасау үшiн белгiленген мерзiмде Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiне тапсырылады. Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгiнiң қорытындыларын ескере келiп, Ғылым және жаңа технология министрлiгi ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қаржыландырудың жоспар-болжамын түзетiп отырады.
11. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi Қазақстан Республикасының бюджетi туралы заңды бекiткеннен кейiн Ғылым және жаңа технология министрлiгi ғылымға нақты бөлiнген бюджеттiк қаржыны есепке ала отырып, бас ұйымдарды негiзгi бағыттар бойынша қаржыландыру көлемiн түпкiлiктi түзетедi. Негiзгi бағыттар бойынша ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды бас ұйымдар арқылы және "Ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы" Ережеге сәйкес Ғылым және жаңа технология министрлiгi қаржыландырып отырады.