О записке Главной контрольной инспекции при Президенте Республики Казахстан по вопросам несвоевременного выделения кредитов агропромышленному комплексу
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 мая 1993 года N 341
Принимая во внимание общее снижение исполнительской дисциплины по реализации актов Президента и Правительства Республики и выводы Главной контрольной инспекции при Президенте Республики Казахстан о срыве заданий по предоставлению предприятиям и организациям кредитов на пополнение оборотных средств, а также по обеспечению закупок и поставок продукции для государственных нужд в 1993 году Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Отметить, что Министерство сельского хозяйства и Министерство финансов Республики Казахстан своевременно не внесли обоснованных предложений по прямому выделению кредитных ресурсов предприятиям и организациям агропромышленного комплекса, а главы областных администраций представили свои заявки на кредиты с серьезными отступлениями от установленного порядка расчета потребности в них.
2. За безответственное отношение к выполнению постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 января 1993 г. N 19 P930019_ "Об организации работы по предоставлению предприятиям и организациям кредитов, выделенных на пополнение собственных оборотных средств" (САПП Республики Казахстан, 1993г., N 1, ст.17), существенную задержку внесения обоснованных предложений по предоставлению кредитных ресурсов агропромышленному комплексу, что осложнило деятельность хозяйствующих субъектов всех форм собственности, занятых сельскохозяйственным производством, первому заместителю Министра сельского хозяйства Романову А.Ф. и заместителю Министра финансов Менжулину Б.И. объявить строгие выговоры.
3. Просить Президента Республики Казахстан обратить внимание Нацбанка Республики Казахстан (Байназаров Г.) на неоперативность выделения кредитных ресурсов коммерческим банкам для последующего перераспределения их сельскохозяйственным предприятиям и организациям, на несвоевременность рассмотрения представляемых ему заявок и расчетов по выдаче кредитов и необоснованность отказа в них.
4. Поручить Руководителю Аппарата Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан Абыкаеву Н.А. рассмотреть ответственность работников отделов финансов и труда и экономической политики за необеспечение действенного контроля по реализации постановлений Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 января 1993г. N 19 "Об организации работы по предоставлению предприятиям и организациям кредитов, выделенных на пополнение собственных оборотных средств" и от 25 февраля 1993г. N 153 "О закупке и поставке продукции для обеспечения государственных нужд в 1993 году".

Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы бас бақылау инспекциясының агроөнеркәсiп кешенiне кредиттердiң уақтылы бөлiнбеуi мәселелер жөнiндегi тiлхаты туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 3 мамыр 1993 ж. N 341
Республика Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн жүзеге асыру жөнiндегi атқарушылық тәртiптiң жалпы төмендегенiн және Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Бас бақылау инспекциясының кәсiпорындар мен ұйымдарға айналым қаржыларын толықтыруға кредиттер берiлуi жөнiндегi, сондай-ақ 1993 жылы мемлекеттiк мұқтаждар үшiн өнiм сатып алу мен берiп тұруды қамтамасыз ету жөнiндегi тапсырмалардың орындалмай қалғаны туралы тұжырымдарын еске ала келiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қаржы министрлiгi агроөнеркәсiп кешенiнiң кәсiпорындары мен ұйымдарына кредит ресурстарын тiкелей бөлу жөнiндегi ұсыныстарды уақтылы енгiзбегенi, ал облыстардың әкiмдерiнiң кредит алуға арналған өтiнiмдерiн бұларға деген қажеттiлiктердi есептеудiң белгiленген тәртiбiнен елеулi ауытқушылықтармен бергенi атап көрсетiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Кәсiпорындар мен ұйымдарға меншiгiндегi айналым қаржыларын толықтыруға бөлiнген кредиттердi беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы" (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1993 ж., N 1, 17-бап) 1993 жылғы 7 қаңтардағы N 19 қаулысын P930019_ орындауға жауапсыз қарағаны, агроөнеркәсiп кешенiне кредит ресурстарын беру жөнiндегi негiзделген ұсыныстар енгiзудi едәуiр кешiктiргенi, мұның өзi ауыл шаруашылық өндiрiсiмен шұғылданатын меншiктiң барлық нысанындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн қиындата түскенi үшiн Ауыл шаруашылығы министрiнiң бiрiншi орынбасары А. Ф. Романовқа және Қаржы министрiнiң орынбасары П. И. Менжулинге қатаң сөгiс жариялансын.
3. Қазақстан Республикасының Президентiнен коммерциялық банктерге бұдан былайғы жерде ауыл шаруашылығы кәсiпорындары мен ұйымдарына бөлiп беру үшiн кредит ресурстарын беруде оралымсыздыққа жол берiлгенiне, кредиттер беру жөнiндегi өзiне келiп түскен өтiнiмдер мен есептеулердi уақтылы қарамағанына және олардан негiзсiз бас тартқанына Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң (Ғ. Байназаров) назарын аудару сұралсын.
4. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетi Аппаратының Басшысы Н. Ә. Әбiқаевқа Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Кәсiпорындар мен ұйымдарға меншiгiндегi айналым қаржыларын толықтыруға бөлiнген кредиттердi беру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы" 1993 жылғы 7 қаңтардағы N 19 қаулысы мен "1993 жылы мемлекеттiң мұқтажын қамтамасыз ету үшiн өнiм алу мен берiп тұру туралы" 1993 жылғы 25 ақпандағы N 153 қаулысының жүзеге асырылуына пәрмендi бақылауды қамтамасыз етпегенi үшiн Қаржы мен еңбек және Экономикалық саясат бөлiмдерi қызметкерлерiнiң жауапкершiлiгiн қарау тапсырылсын.

5. Обязать глав местных администраций, руководителей министерств и ведомств республики усилить контроль за реализацией актов Президента и Правительства республики, добиваться их полного и своевременного выполнения.
Премьер-министр
Республики Казахстан

5. Жергiлiктi әкiмдерге, республиканың министрлiктерi мен ведомстволарының басшыларына республика Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiнiң жүзеге асырылуына бақылауды күшейту, олардың толық және уақтылы орындалуына қол жеткiзу мiндеттелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi