О неотложных мерах по улучшению лекарственного обеспечения медицинских учреждений и населения республики
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 мая 1993 г. N 422. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
Снижение реального финансирования здравоохранения привело к значительному ухудшению лекарственного обеспечения медицинских учреждений и населения республики. Потребность в лекарствах и изделиях медицинского назначения удовлетворяется на 30 процентов, в том числе импортных на 12 процентов. Из-за отсутствия валютных средств не оплачены заключенные в 1992 году контракты на поставку импортных лекарственных средств на сумму 106 млн. долларов США. Не разработана реально обеспеченная финансовыми средствами и ресурсами программа создания республиканской фармацевтической промышленности. Не выделяются ассигнования, в том числе валютные, на реконструкцию имеющихся предприятий, цехов и отдельных производств, выпускающих лекарственные средства.
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству экономики, Министерству здравоохранения, Министерству науки и новых технологий, Министерству промышленности, Министерству сельского хозяйства, Министерству финансов Республики Казахстан, Государственному концерну "Казфармбиопром":
- в течение 2 месяцев завершить разработку Концепции развития фармацевтической промышленности в Республике Казахстан и представить на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан;
- до конца 1993 года разработать и утвердить Республиканскую программу развития фармацевтической промышленности;
- в течение первого полугодия т.г. рассмотреть вопрос о строительстве "под ключ" заводов по производству готовых лекарственных форм, инфузионных жидкостей и вакцин.
2. Министерству финансов, Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан предусматривать приоритетное выделение средств для закупки жизненно важных лекарств и изделий медицинского назначения, увеличить объем валюты для указанных целей в 1993 году до 100 млн. долларов США.
3. Министерству экономики Республики Казахстан выделить Министерству здравоохранения для оплаты оставшейся части контрактов, заключенных с иностранными фирмами в 1992 году на приобретение медикаментов и обеспечения потребности в лекарственных средствах в 1993 году товарно-сырьевых ресурсов в счет 10 процентов резерва, установленного постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 января 1993 г. N 66 и от 16 февраля 1993 г. N 118 (пункт 7).
4. Утратил силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 ноября 1994 г. N 1219.

Республиканың медициналық мекемелерi мен халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудi жақсарту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 21 мамыр 1993 ж. N 422. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Денсаулық сақтау iсiн шынайы қаржыландырудың кемуi республиканың медициналық мекемелерi мен халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудiң елеулi түрде нашарлауына әкеп соқтырды. Дәрi-дәрмек пен медициналық бұйымдардың қажеттiлiгi 30 процент, соның iшiнде импорттық өнiмдер жөнiнде - 12 процент қанағаттандырылуда. Валюталық қаржы болмауы салдарынан 106 миллион АҚШ доллары мөлшерiнде импорттық дәрi-дәрмек берiп тұруға арналып 1992 жылы жасалған контракт төленген жоқ. Республиканың фармацевтика өнеркәсiбiн құрудың қаржымен және ресурстармен нақты қамтамасыз етiлген бағдарламасы жасалмаған. Дәрi-дәрмек шығаратын қолда бар кәсiпорындарды, цехтар мен жекелеген өндiрiстердi қайта құру үшiн қаржы, соның iшiнде валюталық қаржы бөлiнбеген.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Ғылым және жаңа технология министрлiгi, Өнеркәсiп министрлiгi, ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қаржы министрлiгi, "Қазфармбиоөнеркәсiп" мемлекеттiк концернi:
- Қазақстан Республикасының фармацевтика өнеркәсiбiн дамыту концепциясын әзiрлеудi 2 ай iшiнде аяқтап, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына табыс етсiн;
- 1993 жылдың аяғына дейiн фармацевтика өнеркәсiбiн дамытудың республикалық бағдарламасын әзiрлеп, бекiтсiн;
- үстiмiздегi жылдың бiрiншi жартысы iшiнде дайын дәрi-дәрмектiк нысандар, инфузиялық сұйықтар мен вакциналар өндiру зауыттарын толық дайын етiп салу туралы мәселенi қарастырсын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгi өмiрлiк маңызы бар дәрi-дәрмектер мен медициналық бұйымдарды сатып алу үшiн қаржыны басымырақ бөлудi көздеп, осы мақсатқа бөлiнетiн валюта мөлшерiн 1993 жылы 100 млн. АҚШ долларына дейiн арттырсын.
3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1992 жылы дәрi-дәрмек сатып алу үшiн шетел фирмаларымен жасалған контракттың қалған бөлiгiн төлеу және 1993 жылы дәрi-дәрмек құралдарына деген қажеттi қамтамасыз ету үшiн Денсаулық сақтау министрлiгiне Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 25 қаңтардағы N 66 және 1993 жылғы 16 ақпандағы N 118 (7-тармақ) қаулыларымен белгiленген 10 проценттiк резерв есебiне тауар-шикiзат ресурстарын бөлсiн.
(4-тармақ)<*>
Ескерту. 4-тармақтың күшi жойылды - ҚРМК-нің 1994.11.02. N 1219 қаулысымен.

5. Просить Национальный банк Республики Казахстан рассмотреть вопрос о выделении Республиканскому производственному объединению "Фармация" кредита в сумме 8 млдр. рублей под 25 процентов годовых для приобретения лекарственной продукции.
6. Министерству экономики Республики Казахстан предусмотреть выделение в 1993 году из Фонда преобразования экономики Республики Казахстан 2 млрд. рублей для создания новых и реконструкции действующих предприятий медицинской и фармацевтической промышленности.
7. Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в установленном порядке внести предложения в Верховный Совет Республики Казахстан:
о внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 1993 год" в части увеличения объема финансовых средств для приобретения лекарственной продукции;
(Абзац третий утратил силу постановлением КМ РК от 2 августа 1995 г. N 1069)
8. Министерству здравоохранения, Министерству финансов Республики Казахстан рассмотреть вопрос о дотировании расходов на электрическую и тепловую энергию, коммунальные услуги для медицинских учреждений и фармацевтической промышленности.
9. Создать в структуре Министерства здравоохранения Республики Казахстан Главное управление по контролю за качеством и стандартизацией лекарственных средств и изделий медицинской техники с дополнительной штатной численностью в количестве 14 единиц с соответствующим фондом оплаты труда.
10. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, руководителям предприятий и организаций с учетом кризисного положения с лекарственным обеспечением населения республики:
выделять необходимые средства, в том числе валютные, для приобретения лекарств;
совместно с органами здравоохранения рассмотреть вопрос о возможности создания фонда поддержки населения по лекарственному обеспечению.
11. Признать утратившим силу пункт 7 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1992 г. N 234 "О мерах по лекарственному обеспечению населения республики" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 10, ст. 190).
Премьер-министр
Республики Казахстан

5. Дәрi-дәрмектiк өнiм сатып алу үшiн "Фармация" республикалық өндiрiс бiрлестiгiне 25 проценттiк жылдықпен 8 млрд. сом кредит бөлу мәселесiн қарау Қазақстан Республикасының ұлттық банкiнен сұралсын.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1993 жылы Қазақстан Республикасының Экономиканы өзгерту қорынан медицина және фармацевтика өнеркәсiбiнiң жаңа кәсiпорындарын салып, жұмыс iстеп тұрғандарын қайта құру үшiн 2 млрд. сом бөлудi көздейтiн болсын.
7. Денсаулық сақтау министрлiгi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесе отырып, белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне:
"1993 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының дәрiлiк өнiмдер сатып алу үшiн бөлiнетiн қаражат мөлшерiн ұлғайтуға қатысты бөлiгiне өзгерiс енгiзу туралы;
<*>
Ескерту. 7-тармақтың үшiншi абзацының күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1995.08.02. N 1069  қаулысымен
8. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қаржы министрлiгi медицина мекемелерi мен фармацевтика өнеркәсiбiнiң электр және жылу энергиясына, коммуналдық қызметке жұмсайтын шығынына дотация беру туралы мәселенi қарастырсын.
9. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi құрамына Дәрi-дәрмек пен медицина техникасы бұйымдарының сапасын бақылау мен стандарттау жөнiндегi бас басқарма құрылып, тиiстi еңбекақы қоры бар 14 адамдық қосымша штат берiлсiн.
10. Облыс, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары республика халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етудегi дағдарысты жағдайды ескерiп:
дәрi-дәрмек сатып алу үшiн қажеттi қаржы, оның iшiнде валюталық қаржы бөлiп отырсын;
денсаулық сақтау органдарымен бiрлесiп, халықты дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету iсiн қолдау қорын құру мүмкiндiгi  туралы мәселенi қарастырсын.
11. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Республика халқын дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" 1992 жылғы 13 наурыздағы N 234 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1992 ж., N 11, 190-бап) 7-тармағының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi