О подготовке призывной и допризывной молодежи к службе в Вооруженных Силах, развитии технических и военно-прикладных видов спорта в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 июня 1993 года N 479. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20 июня 1997 г. N 998 ~P970998.
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z939000_ "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" и в целях развития технических и военно-прикладных видов спорта Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству обороны Республики Казахстан:
шире использовать возможности спортивно-технических клубов, учебных и авиационных организаций ДОСААФа для подготовки и переподготовки военно-технических специалистов из числа призывников и военнообязанных для Вооруженных Сил, а также первоначальной подготовки юношей для поступления в военные учебные заведения;
утвердить по согласованию с ЦК ДОССАФа Республики Казахстан перечень специальностей, подготавливаемых для Вооруженных Сил Республики Казахстан в учебных организациях ДОСААФа;
определять ежегодно потребность в подготовке военно-технических специалистов для Пограничных и Внутренних войск, а также войск правительственной связи и Республиканской гвардии Республики Казахстан.
Количество призывников, подлежащих подготовке в учебных организациях ДОСААФа, утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан;
укомплектовывать учебные и авиационные организации ДОСААФа вооружением, специальной техникой, запасными частями к ней, автомобилями, техническими средствами обучения и имуществом в соответствии с табелями и нормами снабжения. Хозрасчетным организациям ДОСААФа указанное имущество и техника предоставляются за плату;
совместно с Министерством образования и ЦК ДОСААФа Республики Казахстан пересмотреть программы подготовки и переподготовки военно-технических специалистов, повышения квалификации руководящего и обучающего состава учебных и авиационных организаций ДОСААФа и внести их на утверждение в Кабинет Министров Республики Казахстан.
2. Считать офицерский состав Вооруженных Сил СССР, ранее откомандированный Министерством обороны СССР для дальнейшего прохождения службы в ДОСААФе, состоящем в кадрах Вооруженных Сил Республики Казахстан и прикомандированным к ДОСААФу. Производить в дальнейшем откомандирование лиц офицерского состава для прохождения военной службы в системе ДОСААФа по заявкам ЦК ДОСААФа Республики Казахстан.
Министерству обороны Республики Казахстан обеспечивать офицерский состав, прикомандированный к ДОСААФу Республики Казахстан, всеми видами довольствия.

Қазақстан Республикасында шақырылатын және шақыруға дейiнгi жастарды қарулы күштерде қызмет атқаруға даярлау, спорттың техникалық және әскери-қолданбалы түрлерiн дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 7 маусым N 479. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.06.20. N 998 қаулысымен. ~P970998
"Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, спорттың техникалық және әскери-қолданбалы түрлерiн дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi:
шақырылатындар және әскери мiндеттiлер қатарынан Қарулы Күштерге әскери-техникалық мамандар даярлау мен қайта даярлау, сондай-ақ жастарды әскери оқу орындарына түсуге бастапқы даярлау үшiн ӘАФКЕҚ-ның спорттық-техникалық клубтарының, оқу және авиация ұйымдарының мүмкiндiктерiн кеңiнен пайдалансын;
Қазақстан Республикасының ӘАФКЕҚ Орталық комитетiмен келiсе отырып ӘАФКЕҚ-ның оқу орындарында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi үшiн даярланатын мамандықтардың тiзбесiн бекiтсiн;
жыл сайын Қазақстан Республикасының Шекара, Iшкi әскерлерiне, сондай-ақ үкiметтiк байланыс әскерлерi мен Республика ұланына әскери-техникалық мамандар даярлау жөнiндегi қажеттiлiктi анықтасын;
ӘАФКЕҚ-ның оқу ұйымдарында даярлануға тиiстi шақырылушылардың санын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi;
ӘАФКЕҚ-ның оқу және авиация ұйымдарын жабдықтау табельдерi мен нормаларына сәйкес қару-жарақпен, арнаулы техникамен, оның босалқы бөлшектерiмен, автомобильдермен, оқытудың техникалық құралдарымен және мүлiкпен жасақтайтын болсын. ӘАФКЕҚ-ның шаруашылық есептегi ұйымдарына аталған мүлiк пен техника төлемақы алып берiледi;
Қазақстан Республикасының бiлiм министрлiгiмен және ӘАФКЕҚ Орталық комитетiмен бiрлесiп әскери-техникалық мамандар даярлау мен қайта даярлау, ӘАФКЕҚ-ның оқу және авиация ұйымдарының басшы және оқушы құрамының бiлiктiлiгiн көтеру бағдарламасын қайта қарап, оны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзсiн.
2. КСРО Қорғаныс министрлiгi бұрын одан әрi қызмет өткеру үшiн ӘАФКЕҚ-ға iссапарға жiберген КСРО Қарулы Күштерiнiң офицерлер құрамы ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң кадрында тұратындар деп саналсын. Бұдан былай офицерлер құрамындағы адамдарды одан әрi қызмет атқару үшiн ӘАФКЕҚ жүйесiне iссапарға жiберу Қазақстан Республикасы ӘАФКЕҚ Орталық комитетiнiң өтiнiмi бойынша жүргiзiлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген офицерлер құрамын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi барлық үлес түрлерiмен қамтамасыз етсiн.

3. Утвердить перечень должностей в ДОСААФе Республики Казахстан, замещаемых лицами офицерского состава Вооруженных Сил, прикомандированными к ДОСААФу, согласно приложению N 1.
Рекомендовать ЦК ДОСААФа Республики Казахстан пересмотреть периодически и согласовывать с Министерством обороны Республики Казахстан перечень должностей ДОСААФа, замещаемых лицами офицерского состава Вооруженных Сил, прикомандированными к ДОСААФу.
Установить, что назначение на должности лиц офицерского состава, прикомандированных к ДОСААФу Республики Казахстан, присвоение им воинских званий, а также увольнение с военной службы производятся Министерством обороны по представлению председателя ЦК ДОСААФа республики.
4. Осуществлять подготовку специалистов для Вооруженных Сил и народного хозяйства в ДОСААФе на договорной основе.
5. Министерству обороны, Министерству образования, Министерству туризма, физической культуры и спорта Республики Казахстан, предприятиям и организациям совместно с ЦК ДОСААФа Республики Казахстан обеспечить дальнейшее развитие технических и военно-прикладных видов спорта, широкое вовлечение молодежи в военно-технические кружки, проведение соревнований для призывников и допризывников молодежи.
6. Министерству промышленности Республики Казахстан совместно с соответствующими министерствами и ведомствами обеспечить по заявкам ЦК ДОСКААФа производство в республике спортивных автомобилей, мотоциклов, картов, дельталетов, микролитражных двигателей, радиоаппаратуры и другой спортивной техники, необходимых для развития технических и военно-прикладных видов спорта.
7. Главам местных администраций:
оказывать практическую помощь школам и комитетам ДОСААФа в работе по подготовке специалистов для Вооруженных Сил, народного хозяйства, развитии технических и военно-прикладных видов спорта, создании совместных и малых предприятий, производственных мастерских и других хозрасчетных организаций;
предусматривать материальные, финансовые средства в местных бюджетах для развития и совершенствования учебно-материальной базы технических и военно-прикладных видов спорта, проведения спортивных соревнований для призывной и допризывной молодежи;
предусматривать через управления сельского хозяйства и производственные объединения автомобильного транспорта обеспечение заявок организаций ДОСААФа запасными частями к учебной и спортивной мототехнике;
обеспечить выделение общежитий или их строительство для призывников из сельской местности, обучающихся в учебных организациях ДОСААФа;
не допускать привлечения и использования учебной техники организаций ДОСААФа на работы, не связанные с обучением призывников и подготовкой специалистов для народного хозяйства;
выделять безвозмездно военно-патриотическим клубам для занятий спортивные залы, сооружения и помещения.

3. ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген Қарулы Күштердiң офицерлер құрамындағы адамдары атқаратын Қазақстан Республикасының ӘАФКЕҚ-дағы лауазымдар тiзбесi N 1 қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген Қарулы Күштердiң офицер құрамындағы адамдары атқаратын ӘАФКЕҚ лауазымдарының тiзбесiн дүркiн-дүркiн қайта қарап, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен келiсiп отыру Қазақстан Республикасының ӘАФКЕҚ Орталық комитетiне ұсынылсын.
Қазақстан Республикасы ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген офицер құрамындағы адамдарды қызметке тағайындауды, оларға әскери атақ берудi, сондай-ақ әскери қызметтен босатуды республика ӘАФКЕҚ Орталық комитетi төрағасының ұсынуы бойынша Қорғаныс министрлiгi жүргiзедi деп белгiленсiн.
4. Қарулы Күштер мен халық шаруашылығы үшiн ӘАФКЕҚ-да мамандар даярлау шарт негiзiнде жүзеге асырылсын.
5. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Бiлiм министрлiгi, Туризм, дене тәрбиесi және спорт министрлiгi, кәсiпорындар мен ұйымдар Қазақстан Республикасының ӘАФКЕҚ Орталық комитетiмен бiрлесiп спорттың техникалық, әскери-қолданбалы түрлерi одан әрi дамытылуын, жастардың әскери-техникалық үйiрмелерге кеңiнен тартылуын, шақырылатын және шақыруға дейiнгi жастар үшiн жарыстар өткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
6. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi тиiстi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп ӘАФКЕҚ Орталық комитетiнiң өтiнiмi бойынша республикада спорттың техникалық және әскери-қолданбалы түрлерiн дамыту үшiн қажеттi спорт автомобильдерiн, мотоциклдерiн, карттарын, дельталеттерiн, шағын литражды двигательдер, радио аппаратуралар мен спорт техникасының басқа да түрлерiн шығаруды қамтамасыз етсiн.
7. Жергiлiктi әкiмдер:
Қарулы Күштерге, халық шаруашылығына мамандар даярлау жөнiндегi жұмыста, спорттың техникалық және әскери-қолданбалы түрлерiн дамыту iсiнде, бiрлескен және шағын кәсiпорындар, өндiрiстiк шеберханалар мен басқа да шаруашылық есептегi ұйымдар құруды ӘАФКЕҚ-ның мектептерi мен комитеттерiне нақты көмек көрсетсiн;
спорттың техникалық және әскери-қолданбалы түрлерiнiң оқу-материалдық базасын дамыту мен жетiлдiру, шақырылатын және шақыруға дейiнгi жастардың спорт жарыстарын өткiзу үшiн жергiлiктi бюджеттерде қаржы мен материалдық құрал-жабдық бөлiнуiн көздейтiн болсын;
ауыл шаруашылығы басқармалары мен автомобиль көлiгi өндiрiстiк бiрлестiктерi арқылы ӘАФКЕҚ ұйымдарының оқу және спорттық мототехниканың босалқы бөлшектерге деген өтiнiмдерi орындалуын қамтамасыз етудi көздеп отырсын;
ӘАФКЕҚ оқу ұйымдарында оқитын селолық жерлерден шақырылушыларға жатақханалар бөлудi немесе оларды салуды қамтамасыз етсiн;
ӘАФКЕҚ ұйымдарының оқу техникасын шақырылушыларды оқытумен және халық шаруашылығына мамандар даярлаумен байланысты емес жұмыстарға қатыстыру мен пайдалануға жол бермейтiн болсын;
әскери-патриоттық клубтардың сабақ өткiзуi үшiн спорт залдарын, ғимараттары мен үй-жайларын тегiн бөлiп отырсын.

8. Министерству экономики, Республиканской контактной корпорации "Казконтракт", Казахскому государственному концерну "Казнефтепродукт" предусматривать в установленном порядке выделение организациям ДОСААФа необходимых материально-технических ресурсов на подготовку специалистов для вооруженных Сил и народного хозяйства.
9. Согласиться с предложением ЦК ДОСААФа о предоставлении ему прав на выдачу свидетельств и удостоверений установленного образца лицам, прошедшим соответствующую подготовку на курсах ДОСААФа, в том числе лицам, подготовленным к управлению летательными аппаратами, и авиационным техникам, подготовленным к обслуживанию этих аппаратов.
10. Рекомендовать министерствам и ведомствам, ассоциациям, объединениям, предприятиям и организациям, независимо от форм собственности, центрам занятости населения шире использовать возможности ДОСААФа для подготовки кадров массовых технических профессий согласно приложению N 2.
11. Министерству обороны, Министерству образования, Министерству печати и массовой информации, Государственному комитету Республики Казахстан по делам молодежи совместно с ЦК ДОСААФа Республики Казахстан, общественными организациями и творческими союзами усилить работу по патриотическому воспитанию населения, ознакомлению молодежи с основами военного дела, широко пропагандировать деятельность оборонного общества.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 июня 1993 г. N 479
ПЕРЕЧЕНЬ
должностей в ДОСААФе Республики Казахстан,
замещаемых лицами офицерского состава Вооруженных
Сил, прикомандированным к ДОСААФу
(таблица)
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 июня 1993 г. N 479
ПЕРЕЧЕНЬ
профессий, разрешенных для подготовки
в райгоркомитетах, спортивно-технических клубах,
учебных организациях ДОСААФа Республики Казахстан
(таблица)

8. Экономика министрлiгi, "Қазконтракт" республикалық контракт корпорациясы, "Қазмұнайөнiм" мемлекеттiк концернi Қарулы Күштер мен халық шаруашылығына мамандар даярлау үшiн қажеттi материалдық-техникалық ресурстардың белгiленген тәртiппен ӘАФКЕҚ ұйымдарына бөлiнуiн көздеп отырсын.
9. ӘАФКЕҚ курстарында тиiстi даярлықтан өткен адамдарға, оның iшiнде ұшу аппараттары мен авиация техникаларын басқаруға, бұл аппараттарға күтiм жасауға даярланған адамдарға белгiленген үлгiдегi анықтамалар мен куәлiктердi беру құқын беру туралы ӘАФКЕҚ Орталық комитетiнiң ұсынысы кұпталсын.
10. Министрлiктерге, ведомстволарға, қауымдастықтарға, бiрлестiктерге, кәсiпорындар мен ұйымдарға меншiк нысандарына қарамастан, халықты жұмыспен қамту орталықтарына N 2 қосымшаға сәйкес бұқаралық техникалық кәсiп кадрларын даярлау үшiн ӘАФКЕҚ-ның мүмкiндiктерiн кеңiнен пайдалану ұсынылсын.
11. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Бiлiм
министрлiгi, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi, Жастар
iсi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi ӘАФКЕҚ Орталық комитетiмен
және басқа қоғамдық ұйымдармен, шығармашылық одақтармен бiрлесiп
халыққа патриоттық тәрбие беру, жастарды әскери iстiң негiздерiмен
таныстыру жөнiндегi жұмысты күшейтiп, қорғаныс қоғамының қызметiн
кеңiнен насихаттайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 7 маусымдағы
N 479 қаулысына
N 1 қосымша
ӘАФКЕҚ-ға уақытша iссапарға жiберiлген
Қарулы Күштердiң офицерлер құрамдағы
адамдары атқаратын ӘАФКЕҚ-дағы лауазымдар
Тiзбесi
(Кесте)
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 7 маусымдағы
N 479 қаулысына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы ӘАФКЕҚ-ның
аудандық, қалалық комитеттерiнде,
спорттық-техникалық клубтарында, оқу ұйымдарында
даярлау үшiн рұқсат берiлген кәсiптердiң
Тiзбесi
(Кесте)