О Государственном приватизационном фонде Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 июля 1993 г. N 582. Утpатило силу постановлением Кабинета Министров РК от 19 мая 1995 г. N 715 ~P950715.
В целях организованного проведения аукционных продаж акций приватизируемых предприятий за приватизационные инвестиционные купоны граждан, обеспечения эффективного контроля за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов и в соответствии с пунктом 2 постановления Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1290 "О мерах по организации инвестиционных приватизационных фондов" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу в месячный срок создать Государственный приватизационный фонд (далее-Фонд) и утвердить его организационную структуру и штатное расписание.
2. Установить, что Фонд является государственным органом, осуществляющим по поручению Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу организацию и проведение купонных аукционов по продаже государственных пакетов акций (паев, долей) акционерных обществ и хозяйственных товариществ, преобразованных в ходе приватизации, за приватизационные инвестиционные купоны. Фонд обеспечивает контроль за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов в процессе массовой приватизации.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Фонде.
4. Фонд в своей деятельности руководствуется законами Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан и Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, а также Положением о Фонде.
5. Установить предельную численность аппарата Фонда в количестве 45 единиц (без персонала по охране и обслуживанию здания) и лимит служебных легковых автомобилей в количестве 2 единиц.
6. Распространить на сотрудников Фонда условия оплаты труда, предусмотренные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 мая 1993 г. N 377 для руководящих работников и специалистов аппарата главных управлений, комитетов и других республиканских учреждений при Кабинете Министров Республики Казахстан и при министерствах и государственных комитетах Республики Казахстан.
7. Установить, что председатель Фонда утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу.
Приравнять должность председателя Фонда по условиям медицинского, бытового обеспечения и транспортного обслуживания к должностям заместителей председателя государственных комитетов Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жекешелендiру қоры туралы
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 9 маусым N 582. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң 1995.05.19. N 715 қаулысымен.
Жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың акцияларын азаматтардың инвестициялық жекешелендiрушi купондарына аукциондық сатуды ұйымшылдықпен өткiзу, инвестициялық жекешелендiру қорларының қызметiн тиiмдi бақылауды қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Инвестициялық жекешелендiру қорларын ұйымдастыру жөнiндегi шаралар туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1290 қаулысының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бiр ай мерзiм iшiнде Мемлекеттiк жекешелендiру қорын (бұдан әрi - Қор) құрып, оның ұйымдық құрылымы мен штат кестесiн бекiтсiн.
2. Қор жекешелендiру барысында қайта құрылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерi акцияларының (жарналарының, үлестерiнiң) мемлекеттiк пакеттерiн жекешелендiрушi инвестициялық купондарға сату жөнiндегi купондық аукциондарды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң тапсыруы бойынша ұйымдастырып, өткiзудi жүзеге асырушы мемлекеттiк орган болып табылады деп белгiленсiн. Қор жаппай жекешелендiру барысында инвестициялық жекешелендiру қорларының қызметiн бақылауды қамтамасыз етедi.
3. Қор туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
4. Қор өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ Қор туралы Ереженi басшылыққа алады.
5. Қор аппаратының шектi саны 45 адам (үйдi күзету және қызмет көрсету жөнiндегi адамдарды қоспағанда) және қызметтiк 2 жеңiл автомобильге лимит белгiленсiн.
6. Қордың қызметкерлерiне Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 12 мамырдағы N 377 қаулысымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы және Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен мемлекеттiк комитеттерi жанындағы бас басқармалар, комитеттер және басқа республикалық мекемелер аппаратының басшы қызметкерлерi мен мамандарына көзделген еңбекке ақы төлеу шарттары қолданылсын.
7. Қордың төрағасын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi деп белгiленсiн.
Қор төрағасының лауазымы медициналық, тұрмыстық қамсыздандыру және көлiк қызметiн көрсету шарттары жөнiнен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк комитеттерi төрағаларының орынбасарларының лауазымына теңестiрiлсiн.

8. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть необходимые ассигнования для содержания аппарата Фонда за счет средств республиканского бюджета на содержание органов государственного управления.
9. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу определить порядок использования средств, поступивших от проведения купонных аукционов и за выдачу лицензии инвестиционным приватизационным фондом и управляющим этих фондов.
10. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и главе Алматинской городской администрации выделить служебное помещение для размещения работников Фонда.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 июля 1993 г. N 582
Положение
о Государственном приватизационном фонде
Республики Казахстан
Настоящее Положение разработано в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан за 1993-1995 годы (II этап) и определяет основные задачи, функций и права Государственного приватизационного фонда Республики Казахстан (в дальнейшем - Фонд).
1. Фонд является государственным органом, уполномоченным Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу (в дальнейшем - Комитет) осуществлять владение и управление государственными пакетами акций (паев, долей) в капитале акционерных обществ и хозяйственных товариществ, преобразованных в ходе приватизации.
2. Фонд призван по поручению Комитета осуществлять организацию и проведение специализированных купонных аукционов по продаже государственных пакетов акций (паев, долей) приватизируемых предприятий инвестиционным приватизационным фондам за приватизационные инвестиционные купоны и обеспечивать по решению Межведомственной комиссии по выдаче лицензий контроль за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов.
3. Фонду предоставляется в соответствии с договором поручения, заключенного между Комитетом и Фондом, исключительное право продажи государственных пакетов акций (паев, долей) приватизируемых предприятий на купонных аукционах.
4. При Фонде для подведения итогов аукционов образуется постоянно действующая комиссия, состав которой утверждается Комитетом.
5. В своей деятельности Фонд руководствуется законами Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан и Комитета, а также настоящим Положением.

8. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттiң мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға арналған қаржы есебiнен Қордың аппаратын ұстауға қажеттi қаражат көздейтiн болсын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан
Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен
бiрлесiп, купондық аукциондар өткiзуден және инвестициялық
жекешелендiру қорлары мен сол қорлардың басқарушыларына лицензия
беруден түскен қаржыны пайдалану тәртiбiн белгiлесiн.
10. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi мен Алматы қаласының әкiмi Қор қызметкерлерiн
орналастыру үшiн қызметтiк үй-жай бөлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 9 маусымдағы
N 582 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жекешелендiру
қоры туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен кету мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға арналған (II кезең) Ұлттық бағдарламасына сәйкес жасалды және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк жекешелендiру қорының (бұдан әрi - Қор) негiзгi мiндеттерiн, функциясы мен құқықтарын белгiлейдi.
1. Қор жекешелендiру барысында акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктерiне айналғандардың мемлекеттiк акциялары (жарналары, үлестерi) пакетiн капитал түрiнде иелену мен басқаруды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Комитет) уәкiлдiк берген мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Қор комитеттiң тапсыруы бойынша жекешелендiрiлетiн кәсiпорындар акцияларының (жарналарының, үлестерiнiң) мемлекеттiк пакетiн инвестициялық жекешелендiру қорларына жекешелендiрушi инвестициялық купондарды сату жөнiндегi арнайы купондық аукциондардың ұйымдастырылуын жүзеге асыруға және лицензия беретiн ведомствоаралық комиссияның шешiмi бойынша инвестициялық жекешелендiру қорларының қызметiн бақылауды қамтамасыз етуге тиiс.
3. Комитет пен Қор арасында жасасылған шартқа сәйкес Қорға жекешелендiрiлушi кәсiпорындардың мемлекеттiк акциялары (жарналары, үлестерi) пакетiн купондық аукциондарда сату айрықша құқығы берiледi.
4. Аукциондар қорытындыларын шығару үшiн Қор жанынан тұрақты жұмыс iстейтiн комиссия құрылады, оның құрамын Комитет бекiтедi.
5. Қор өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулыларын және өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң және Комитеттiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.

6. Фонд создается по решению Комитета. Взаимоотношения Фонда и Комитета определяются настоящим Положением.
7. Фонд является юридическим лицом, пользуется правами и выполняет обязанности, связанные с его деятельностью на всей территории Республики Казахстан. Фонд имеет самостоятельный баланс, круглую печать со своим наименованием на казахском и русском языках, счета в банках.
8. Основными функциями Фонда являются:
аккумулирование переданных Комитетом государственных пакетов акций (паев, долей) приватизируемых предприятий;
ведение учета полученных государственных пакетов акций (паев, долей) и осуществление всех операций, связанных с их дальнейшей реализацией на проводимых аукционах;
осуществление контроля за фактическим наличием в инвестиционных приватизационных фондах приватизационных инвестиционных купонов граждан перед началом проведения каждого купонного аукциона;
подготовка и проведение в соответствии с действующим порядком купонных аукционов двух уровней по продаже государственных пакетов акций (паев, долей) приватизируемых предприятий республиканского и регионального значения;
обеспечения эффективного контроля за деятельностью инвестиционных приватизационных фондов в процессе массовой приватизации;
регулирование и координация аукционных процессов на основе обработки и анализа поступающих из отделений специализированного Государственного сберегательного банка Республики Казахстан и Информационно-учетного центра Комитета данных о размещении приватизационных инвестиционных купонов граждан в различные инвестиционные приватизационные фонды;
обеспечение широкой гласности итогов аукционов для их участников через средства массовой информации с опубликованием перечня победителей, количества приобретенных акций в обмен на приватизационные инвестиционные купоны и других сведений;
проведение постоянного анализа за движением приватизационных инвестиционных купонов, акций приватизируемых предприятий, их курсов на аукционных торгах и подготовка на этой основе информационных сообщений;
ведение банка данных о приватизируемых предприятиях на основе сбора, обработки и анализа поступающей информации об их финансово-экономическом положении и подготовка аналитических данных об их деятельности.
9. Для выполнения своих основных функций Фонд имеет право:
получать от Комитета и его территориальных органов для своевременного ознакомления участников аукционов перед их началом необходимую информацию (проспект эмиссий акций, Устав и другие документы) о приватизируемых предприятиях, акции которых выставляются на продажу;
устанавливать порядок приема заявок, проведения аукционов, публикации информационного сообщения о продаже государственных пакетов акций приватизируемых предприятий;
планировать свою деятельность, самостоятельно определять структуру и штатное расписание в пределах выделенной численности и фонда оплаты труда.

6. Қор Комитеттiң шешiмi бойынша құрылады. Қор мен Комитеттiң өзара қарым-қатынасы осы Ережемен белгiленедi.
7. Қор заңды ұйым болып табылады, Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында өз қызметiне қатысты құқықтарды пайдаланып, мiндеттердi орындайды. Қордың дербес балансы, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған дөңгелек мөрi, банкiлерде есепшоттары болады.
8. Қордың негiзгi функциялары:
жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың Комитет берген мемлекеттiк акциялар (жарналары, үлестерi) пакетiн жинақтау;
алынған мемлекеттiк акциялар (жарналар, үлестер) пакетiне есеп жүргiзiп, оларды өткiзiлетiн аукциондарда одан әрi сатуға байланысты барлық операцияны жүзеге асыру;
әрбiр купондық аукционды өткiзер алдында инвестициялық жекешелендiру қорларында азаматтардың жекешелендiрушi инвестициялық купондарының нақты бар-жоғын бақылау;
республикалық және аймақтық маңызы бар жекешелендiрiлушi кәсiпорындар мемлекеттiк акцияларының (жарналарының, үлестерiнiң) пакетiн сату жөнiнде қолданылып жүрген тәртiпке сәйкес екi деңгейде купондық аукциондарды әзiрлеп, өткiзу;
жаппай жекешелендiру барысында инвестициялық жекешелендiру қорлары қызметiн тиiмдi бақылауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Мамандандырылған мемлекеттiк жинақ банкiсiнiң бөлiмшелерi мен комитеттiң Ақпарат-есеп орталығын келiп түскен азаматтардың жекешелендiрушi инвестициялық купондарын әртүрлi инвестициялық жекешелендiру қорларына орналастыруы туралы мәлiметтердi өңдеу және талдау негiзiнде аукцион барысын реттеп, үйлестiру;
жеңiмпаздар тiзiмдерiн, жекешелендiрушi инвестициялық купондарға айырбасқа сатып алынған акциялар санын және басқа да деректердi бұқаралық хабарлама құралдары арқылы жариялай отырып, олардың қорытындылары аукциондарға қатысушыларға кеңiнен әйгiлi болуын қамтамасыз ету;
жекешелендiрушi инвестициялық купондардың, жекешелендiрiлушi кәсiпорындар акцияларының, олардың аукциондық саудадағы курсының қозғалысына ұдайы талдау жасап отыру және соның негiзiнде ақпарат хабарларын әзiрлеу;
жекешелендiрiлушi кәсiпорындардың қаржы-экономикалық жағдайы туралы ақпарат жинау, келiп түскендерiн өңдеу және талдау негiзiнде олар туралы мәлiметтер қорын жүргiзу әрi олардың қызметi жайында мәлiметтер әзiрлеу.
9. Өзiнiң негiзгi функциясын орындау үшiн Қордың:
аукциондар басталар алдында оларға қатысушыларды уақтылы таныстыру үшiн Комитет пен оның аумақтық органдарынан акциялары сатуға қойылған жекешелендiрiлетiн кәсiпорындар туралы қажеттi ақпарат (шығарылатын акциялар проспектi Жарғы және басқа да құжаттар) алуға;
өтiнiмдер қабылдау тәртiбiн белгiлеуге, аукциондар өткiзуге, жекешелендiрiлетiн кәсiпорындардың мемлекеттiк акциялары пакетiн сату туралы ақпарат хабарлар жариялауға;
өз қызметiн жоспарлауға, бөлiнген қызметкерлер саны және еңбекке ақы төлеу қоры шегiнде құрылымды, штат кестесiн дербес белгiлеуге құқығы бар.

10. Источниками финансирования Фонда являются:
средства из республиканского бюджета Республики Казахстан;
денежные средства, полученные от приватизации государственной собственности;
доходы, поступившие в виде единовременного сбора за выдачу лицензии инвестиционным приватизированным фондом и управляющим этих фондов.
Учет денежных поступлений по этим источникам ведется раздельно.
11. Контроль за целевым использованием средств, направляемых в Фонд, осуществляется Государственным комитетом финансового контроля при Кабинете Министров Республики Казахстан совместно с Комитетом.
12. Руководство Фондом возлагается на председателя Фонда. Председатель Фонда назначается Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению председателя Комитета.
13. Фонд ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. Реорганизация и ликвидация Фонда производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

10. Қордың қаржылану көздерi:
Қазақстан Республикасы республикалық бюджетiнiң қаржысы;
мемлекеттiк меншiктi жекешелендiруден алынған ақшалай қаражат;
инвестициялық жекешелендiру қорларына және сол қорлардың басқарушыларына лицензия бергенi үшiн бiр жолғы алым түрiнде түскен кiрiстер.
Бұл көздер бойынша ақшалай түсiмдер есебi бөлек-бөлек жүргiзiледi.
11. Қорға жолданған қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк қаржы бақылау комитетi Комитетпен бiрлесiп жүзеге асырады.
12. Қорға басшылық жасау Қор төрағасына жүктеледi. Қор төрағасын Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайды.
13. Қор бухгалтерлiк есеп жүргiзедi және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен есеп берiп отырады.
14. Қорды қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.