О порядке выезда за границу по служебным делам и мерах по усилению контроля за расходованием валютных средств на заграничные командировки
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 июля 1993 г. N 630. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 1 марта 2005 г. N 187 (P050187)
В целях упорядочения выезда за границу по служебным делам, повышения эффективности заграничных командировок и усиления ответственности командирующих организаций за расходованием валютных средств Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о порядке выезда за границу по служебным делам (прилагается).
2. Министерствам и ведомствам, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, руководителям организаций, учреждений и предприятий Республики Казахстан:
- принять необходимые меры к строгому соблюдению установленного Положением порядка выезда за границу по служебным делам, рациональному использованию валютных средств, организации учета и отчетности по заграничным командировкам;
- регулярно заслушивать на коллегиях, заседаниях, научно-технических советах отчеты работников, выезжавших за границу по служебным делам.
3. Министерствам и ведомствам, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций ежеквартально представлять информацию:
- об использовании валютных средств на заграничные командировки - в Министерство финансов Республики Казахстан;
- отчеты о результатах заграничных командировок - в Министерство иностранных дел Республики Казахстан.
4. Министерству иностранных дел Республики Казахстан:
- регулярно направлять в министерства и ведомства, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций справочные и другие регламентирующие материалы, необходимые для работы по оформлению заграничных паспортов и получению виз иностранных государств, а также информирования о режиме и условиях пребывания граждан Республики Казахстан за границей;
- обеспечить в пределах своей компетенций координацию работы министерств и ведомств, глав областных, Алматинской и Ленинской городских администраций по организации загранкомандировок и повышения их эффективности, принять меры по ее совершенствованию, включая информирование Кабинета Министров Республики Казахстан два раза в год - в июле и январе о состоянии дел в этой области и выявленных недостатках в осуществлении заграничных командировок.
5. Запретить заграничные командировки работников органов государственной власти и управления, организаций, учреждений, предприятий и государственных банков за счет средств, не предусмотренных на эти цели, а также за счет принимающей стороны, за исключением случаев, предусмотренных двусторонними соглашениями, на безвалютной основе.

Қызмет бабымен шетелге шығудың тәртiбi және шетелдiк iссапарларға валюта қаржысының жұмсалуын бақылауды күшейту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 20 шiлде 1993 ж. N 630. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.01. N 187 қаулысымен.
Қызмет бабымен шетелге шығуды ретке келтiру, шетелдiк iс сапарлардың тиiмдiлiгiн арттыру және iссапарға жiберушi ұйымдардың валюта қаржысын жұмсаудағы жауапкершiлiгiн күшейту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қызмет бабымен шетелге шығудың тәртiбi туралы Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволары, облыстардың, Алматы және Ленинск қалалары әкiмдерi, ұйымдардың, мекемелер мен кәсiпорындардың басшылары:
- қызмет бабымен шетелге шығудың тәртiбi туралы Ережемен бекiтiлген тәртiптi қатаң сақтауға, валюта қаржысын тиiмдi пайдалануға, шетелдiк iссапарлар жөнiндегi есеп пен есеп берудi ұйымдастыруға қажеттi шаралар қабылдасын;
- коллегияларда, мәжiлiстерде, ғылыми-техникалық кеңестерде қызмет бабымен шетелге барып келген қызметкерлердiң есебiн үнемi тыңдап отырсын.
3. Министрлiктер мен ведомстволар, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi тоқсан сайын:
- шетелдiк iссапарларға валюта қаржысын пайдалану туралы - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне;
- шетелдiк iссапарлардың нәтижелерi туралы есеп жайында - Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне ақпарат берiп отырсын.
4. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi.
- министрлiктер мен ведомстволарға, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне шетелдiк паспорттарды ресiмдеу және шет мемлекеттердiң визаларын алу жұмысын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдерде болу режимi мен жағдайын хабарлап тұру үшiн қажет анықтамалық және басқа реттеушi материалдарды үнемi жiберiп отырсын;
- өз құзыры шеңберiнде министрлiктер мен ведомстволардың, облыстардың, Алматы және Ленинск қалалары әкiмдерiнiң шетелдiк iссапарларын ұйымдастыру және олардың тиiмдiлiгiн арттыру жұмысын үйлестiрудi қамтамасыз етсiн, жылына екi рет - шiлде мен қаңтар айларында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiн осы саладағы iстiң жайы және шетелдiк iссапарларын жүзеге асыруда байқалған кемшiлiктер туралы хабардар етудi қоса алғанда оны, жетiлдiру жөнiнде шаралар қабылдасын.
5. Мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары ұйымдар, мекемелер, кәсiпорындар мен мемлекеттiк банкiлер қызметкерлерiнiң осы мақсатқа көзделмеген қаржы есебiнен, сондай-ақ қабылдаушы жақтың есебiнен екi жақты келiсiмдермен валютасыз негiзде көзделгендегiден басқа уақытта шетелдiк iссапарларға шығуына тыйым салынсын.

6. Министерству финансов Республики Казахстан разработать и внести на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан:
(Абзац четвертый) - нормы возмещения командировочных расходов для работников Республики Казахстан, выезжающих за границу по служебным делам. <*>
Сноска. Пункт 6 изменен постановлением от 29 октября 1993 г. N 1080.
7. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан разработать и внести на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан перечень категорий лиц, при выезде которых в заграничные командировки запросы в органы национальной безопасности не направляются.
8. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 29 сентября 1989 г. N 301 "О реализации постановления Совета Министров СССР от 16 августа 1989 г. N 661 "О совершенствовании порядка выезда за границу по служебным делам".
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 июля 1993 г. N 630
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке выезда за границу по служебным делам
I. Общие положения
1. Служебные командировки специалистов и делегаций за границу являются важной формой сотрудничества Республики Казахстан с иностранными государствами.
К командированию за границу привлекаются наиболее подготовленные в профессиональном отношении работники.
Ответственность за подбор и подготовку направляемых за границу специалистов, эффективность их работы за рубежом несут руководители командирующих организаций.
2. При направлении специалистов и делегаций в служебные командировки за границу необходимо руководствоваться международными договорами, действующим законодательством Республики Казахстан, контрактами, планами международного сотрудничества и исходить из политической и экономической целесообразности поездок.
3. Командирующая организация обеспечивает согласование с принимающей стороной, а в необходимых случаях также с загранучреждениями Республики Казахстан даты выезда, программы командировки и срока пребывания за рубежом делегаций и специалистов.
4. В случаях, когда поездки носят политический характер и могут оказать влияние на состояние отношений Республики Казахстан с соответствующими международными организациями и государствами, командирующая организация в обязательном порядке согласовывает целесообразность направления делегаций или отдельных специалистов с Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
II. Принятие решений о командировании
за границу

6. Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгi:
- министрлiктер мен ведомстволарға Республикалық валюта қорынан шетелдiк iссапарларға бөлiнетiн валюта қаржысының лимитiн;
- мемлекеттiк ұйымдардың, мекемелер мен кәсiпорындардың валюталық түсiмi барларының шетелдiк iссапарларға валюта қаржысын жұмсау тәртiбi туралы ережесiн;
- Қазақстан Республикасының қызмет бабымен шетелге шығатын қызметкерлерi үшiн iссапар шығынының орнын толтыру нормаларын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi шетелдiк iссапарларына барған кезде ұлттық қауiпсiздiк органдарынан сұрау салынбайтын адамдардың тiзбесiн әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзсiн.
8. "Қызмет бабымен шетелге шығудың тәртiбiн жетiлдiру туралы" СССР Министрлер Советiнiң 1989 жылғы 16 тамыздағы N 661 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1989 жылғы 29 қыркүйектегi N 301 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 20 шiлдедегi
N 630 қаулысымен
Бекiтiлген
Қызмет бабымен шет елге бару тәртiбi туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Мамандар мен делегациялардың қызмет бабымен шет елге iссапарға баруы Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен ынтымақтасуының маңызды нысаны болып табылады.
Шет елге iссапарға кәсiби жағынан неғұрлым әзiр қызметкерлер жiберiледi.
Шет елге жiберiлетiн мамандарды iрiктеп алу мен даярлау олардың шет елдегi жұмысының тиiмдiлiгi үшiн iссапарға жiберушi ұйымдардың басшылары жауап бередi.
2. Мамандар мен делегацияларды қызмет бабымен шет елге iссапарға жiберген кезде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, қолданылып жүрген заңдардың, контракттарды, халықаралық ынтымақтастық жоспарларын басшылыққа алып, сапарлардың саяси және экономикалық тұрғыдан тиiмдiлiгiн ескеру қажет.
3. Iссапарға жiберушi ұйым қабылдаушы жақпен, ал қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелерiмен делегациялар мен мамандардың сапарға шығатын күнiн, бағдарламасын және шет елде болуы мерзiмiн келiсiп алуды қамтамасыз етедi.
4. Сапарлардың саяси сипаты болған жағдайда және Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекетаралық ұйымдармен және мемлекеттермен қарым-қатынасының жайына әсерiн тигiзетiн болса, iссапарға жiберушi ұйым делегацияларды немесе жекелеген мамандарды шет елге жiберу жайын мiндеттi түрде Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен келiседi.
II. Шет елге iссапарға жiберу туралы шешiм
қабылдау

5. Решения о выезде делегаций и специалистов по служебным делам за границу, независимо от сроков командировки, принимаются самостоятельно руководителями предприятий, объединений и организаций в отношении всех категорий работников, за исключением командировок, осуществляющихся за счет средств государственного бюджета. В целях обеспечения сохранности государственных секретов командирующие организации предварительно обращаются в органы национальной безопасности для установления осведомленности командируемых работников в государственных секретах. Ответ органов национальной безопасности на такой запрос дается в течение 15 дней.
Периодичность обращений в органы национальной безопасности по вопросам осведомленности - один раз в пять лет (если командируемый не изменил место работы). <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 июля 1999 г. N 1052 P991052_ .
6. Командирование за границу должностных лиц за счет средств государственного бюджета осуществляется по решениям Правительства Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 23 июля 1999 г. N 1052 P991052_ .
7. Выезды за границу специалистов, осведомленных в государственных секретах, осуществляются при необходимости их непосредственного участия в выполнении заданий и с учетом мнения органов национальной безопасности, сроков командирования, условий в стране пребывания.
8. Перечни категорий лиц, в отношении которых запросы в органы национальной безопасности не направляются, а также категории лиц, на которых не распространяются ограничения на выезд за границу в связи с осведомленностью в государственных секретах, определяются в установленном порядке.
9. Сроки пребывания за границей делегаций и специалистов определяются командирующей стороной.
При наличии финансового обеспечения Послы Республики Казахстан, постоянные представители Республики Казахстан при международных организациях могут продлевать сроки пребывания делегаций и специалистов за границей и разрешать переезд в третьи страны находящимся в загранкомандировке специалистам. Решения о переезде в третьи страны и продлении сроков командировок принимаются по согласованию с командирующими организациями.
III. Оформление заграничных паспортов и
получение виз иностранных государств
10. До введения национальных заграничных паспортов действительными считаются общегражданские заграничные, служебные и дипломатические паспорта бывшего СССР с отметкой "Гражданин Республики Казахстан".
11. Выдача общегражданских заграничных паспортов производится Министерством внутренних дел по территориальному принципу.

5. Делегациялар мен мамандардың қызмет бабымен шет елге баруы туралы шешiмдi, iссапардың мерзiмiне қарамастан, кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың басшылары, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын iссапарларды қоспағанда, барлық санаттағы қызметкер жөнiнде өздiгiнен қабылдайды. Мемлекеттiк құпияның сақталуы мақсатында iссапарға жiберушi ұйымдар сапарға шығатын қызметкерлердiң мемлекеттiк құпиядан хабардарлығын анықтау үшiн Ұлттық қауiпсiздiк органдарына алдын-ала өтiнiш жасайды. Ұлттық қауiпсiздiк органдары мұндай сауалдарға 15 күн iшiнде жауап бередi. <*>
Мемлекеттiк құпиядан хабардарлығы мәселесi жөнiнде ұлттық қауiпсiздiк органынан өтiнiш жасау мерзiмдiгi - бес жылда бiр рет (егер iссапарға шығушы жұмыс орнын ауыстырмаса).
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.07.23. N 1052   қаулысымен .
6. Лауазымды тұлғаларды мемлекеттiк бюджеттің қаражаты есебiнен шетелге iссапарға жiберу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешімдерi бойынша жүзеге асырылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.07.23. N 1052   қаулысымен .
7. Мемлекеттiк құпиядан хабардар мамандардың шет елге баруы тапсырманы орындауға олардың тiкелей қатысуы қажет болған жағдайда және ұлттық қауiпсiздiк органдарының пiкiрiн, iссапардың мерзiмiн және баратын елдiң жағдайын ескере отырып жүзеге асырылады.
8. Ұлттық қауiпсiздiк органдарынан сұрау салынбайтын адамдардың, сондай-ақ мемлекеттiк құпиядан хабардарлығына байланысты шет елге баруына шектеу жасалмайтын адамдардың тiзбесi белгiленген тәртiппен айқындалады.
9. Делегациялар мен мамандардың шет елде болу мерзiмiн iссапарға жiберушi ұйым анықтайды.
Қаржы жағы болған жағдайда Қазақстан Республикасының Елшiлерi, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты өкiлдерi делегациялар мен мамандардың шет елде болу мерзiмiн ұзарта алады және шет елде iссапарда жүрген мамандардың үшiншi елдерге баруына рұқсат ете алады. Үшiншi елдерге бару және iссапар мерзiмiн ұзарту туралы шешiм iссапарға жiберушi ұйымдармен келiсiм бойынша қабылданады.
III. Шетелдiк паспорттарды ресiмдеу және
шет мемлекеттердiң визасын алу
10. Ұлттық шетелдiк паспорттар енгiзiлгенге дейiн "Қазақстан Республикасының азаматы" деген белгi соғылған бұрынғы СССР-дiң жалпы азаматтық шетелдiк, қызметтiк және дипломатиялық паспорттары жарамды болып саналады.
11. Жалпы азаматтық шетелдiк паспорттарды Iшкi iстер министрлiгi аумақтық принцип бойынша бередi.

12. Министерство иностранных дел оформляет служебные дипломатические паспорта. Их выдача производится согласно требованиям соответствующих нормативных актов.
13. Для оформления выезда командирующая организация направляет необходимые для этого документы в следующие органы:
а) в Министерство иностранных дел:
- Аппарат Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, Верховный Совет Республики Казахстан, министерства, центральные ведомства и учреждения - во всех случаях;
- главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций - при командировании в страны, для выезда в которые требуется оформление виз;
- государственные, общественные и иные предприятия, объединения и организации - при командировании в страны, для въезда в которые требуется оформление виз, если иностранные посольства находятся за пределами Республики Казахстан;
б) в Министерство внутренних дел:
- главы областных, Алматинской и Ленинской городских администраций - при командировании в страны, с которыми существуют соглашения о безвизовых поездках граждан;
- государственные, общественные и иные предприятия, объединения и организации по территориальному принципу - при командировании в страны, с которыми существуют соглашения о безвизовых поездках граждан или в страны, для въезда в которые требуется оформление виз, но их посольства находятся в г. Алматы.
IV. О порядке допуска к загранплаванию и загранполетам,
международным железнодорожным и автомобильным
перевозкам
14. Допуск к загранплаванию осуществляется на основании решений пароходств, производственных объединений и других организаций, перечни которых утверждаются министерствами и ведомствами Республики Казахстан, имеющими суда загранплавания, и с соблюдением порядка, предусмотренного пунктом 5 настоящего Положения.
Указанный порядок в отношении лиц, рекомендуемых для работы в составе экипажей судов загранплавания, специалистов предприятий и организаций, осуществляющих постоянные выходы в заграничные рейсы, применяется при оформлении их на работу.
Решение о допуске к загранплаванию данной категории лиц, равно как и работников плавсостава, является основанием для направления их на работу на судах иностранных обществ и компаний.
Решения о допуске членов судовых экипажей к загранплаванию действительны в течение всего периода трудовой деятельности на судах загранплавания, если не возникает препятствующих этому причин. При увольнении работника из отрасли решение о его допуске к загранплаванию теряет силу.
15. Допуск к загранполетам осуществляется на основании решений Казахского управления гражданской авиации, производственных объединений и других организаций, перечни которых утверждаются министерствами и ведомствами Республики Казахстан, имеющими воздушные суда для загранполетов, и с соблюдением порядка, предусмотренного пунктом 5 настоящего Положения.
Указанный порядок в отношении лиц, рекомендуемых для полетов в составе летных экипажей, осуществляющих постоянные заграничные рейсы, применяется только при первоначальном оформлении их для полетов за границу.
Решение о допуске членов экипажей воздушных судов к загранполетам действительны в течение всего периода трудовой деятельности в составе подразделения, выполняющего многократные полеты за границу, если не возникает препятствующих этому причин.
Право допуска к загранполетам экипажей военных воздушных судов имеет Министерство обороны Республики Казахстан.

12. Сыртқы iстер министрлiгi қызметтiк және дипломатиялық паспорттарды ресiмдейдi. Мұндай паспорттар тиiстi нормативтi актiлердiң талаптарына сәйкес берiледi.
13. Шет елге бару құжаттарын ресiмдеу үшiн iссапарға жiберушi ұйым бұған қажеттi құжаттарды мына органдарға жiбередi:
а) Сыртқы iстер министрлiгiне:
- Қазақстан Республикасы Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң Аппараты, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi, министрлiктер, орталық ведомстволар мен мекемелер - барлық жағдайларда;
- облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi - бару үшiн виза ресiмдеу талап етiлетiн елдерге iссапарға шығу кезiнде;
- мемлекеттiк, қоғамдық және басқа кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар - бару үшiн виза ресiмдеу талап етiлетiн елдерге iссапарға шығу кезiнде, егер шет ел елшiлiктерi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан болса.
ә) Iшкi iстер министрлiгiне:
- облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi - азаматтардың визасыз негiзде жүрiп-тұруы туралы келiсiм жасалған елдерге iссапарға шыққан кезде;
- мемлекеттiк, қоғамдық және басқа кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар аумақтық принцип бойынша - азаматтардың визасыз негiзде жүрiп-тұруы туралы келiсiм жасалған елдерге iссапарға шығатын немесе бару үшiн виза ресiмдеу талап етiлетiн, бiрақ олардың елшiлiктерi Алматы қаласында орналасқан елдерге баратын кезде.
IV. Шет елге теңiз, әуе жолымен, темiр жол және
автомобиль көлiгiмен сапарға жiберу тәртiбi
туралы
14. Шет елге теңiз жолымен сапарға жiберу Қазақстан Республикасының шет елге шығатын кемелерi бар министрлiктерi мен ведомстволары тiзбесiн бекiтетiн пароходстволардың, өндiрiстiк бiрлестiктердiң және басқа ұйымдардың шешiмi негiзiнде, осы Ереженiң 5-тармағында көзделген тәртiптi сақтай отырып жүзеге асырылады.
Осы тәртiп шет елге баратын кемелер экипажының құрамында жұмыс iстеуге ұсынылған адамдарды, кәсiпорындар мен ұйымдардың шет елге үнемi шығып тұратын мамандарын жұмысқа алуға ресiмдеген кезде қолданылады.
Мұндай адамдарды, сондай-ақ жүзу құрамының қызметкерлерiн шет елге жiберу туралы шешiм оларды шет ел қоғамдары мен компанияларының кемелерiнде жұмысқа жiберу үшiн негiз болып табылады.
Кеме экипаждарының мүшелерiн сапарға жiберу туралы шешiм, бұған бөгет жасайтын себептер туындамаса, шет елге баратын кемелердегi еңбек қызметiнiң бүкiл кезеңiне жарамды болып табылады. Қызметкер саладан жұмыстан шығарылған кезде оны шет елге жiберу туралы шешiм күшiн жояды.
15. Шет елге әуе жолымен сапарға жiберу Қазақстан Республикасының шет елге шығатын әуе кемелерi бар министрлiктерi мен ведомстволары тiзбесiн бекiтетiн Қазақ азаматтық авиация басқармасының, өндiрiстiк бiрлестiктердiң және басқа ұйымдардың шешiмi негiзiнде, осы Ереженiң 5-тармағында көзделген тәртiптi сақтай отырып жүзеге асырылады.
Осы тәртiп шет елге үнемi шығып тұратын әуе кемелерi экипажының құрамында ұшуға ұсынылған адамдарды шет елге ұшу үшiн алғаш рет ресiмдеген кезде ғана қолданылады.
Әуе кемелерi экипажының мүшелерiн сапарға жiберу туралы шешiм, бұған бөгет жасайтын себептер туындамаса, шет елге бiрнеше рет ұшып баратын бөлiмше құрамындағы еңбек қызметiнiң бүкiл кезеңiне жарамды болып табылады.
Әскери әуе кемелерiнiң экипаждарын шет елге сапарға жiберудi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жүзеге асырады.

16. Полеты в страны, с которыми существует безвизовый режим, могут осуществляться летным составом без получения въездных-выездных виз.
В случаях, когда законодательство иностранного государства предусматривает наличие въездных-выездных виз для членов экипажей гражданских воздушных судов Республики Казахстан, оформление заграничных паспортов и получение виз производится в соответствии с разделом III настоящего Положения.
17. Выезд за границу работников, обслуживающих международные железнодорожные и автомобильные сообщения, осуществляется на основании решений управлений железных дорог, производственных объединений и других организаций, перечень которых утверждается Министерством транспорта и с соблюдением порядка, предусмотренного пунктом 5 настоящего Положения.
18. Инструкция о порядке оформления документов для выезда за границу по служебным делам, получения заграничных паспортов и въездных виз иностранных государств разрабатывается и утверждается Министерством иностранных дел и Министерством внутренних дел по согласованию с Комитетом национальной безопасности.
Указанная инструкция, а также образцы документов, необходимых для оформления выезда специалистов в служебные командировки за границу, рассылаются Министерством иностранных дел и Министерством внутренних дел.

16. Визасыз режим туралы келiсiм жасалған елдерге әуе кемелерiнiң құрамы келу-кету визасын алмай-ақ ұша бередi.
Шет мемлекеттiң заңдары бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерi экипаждары мүшелерi үшiн келу-кету визасының болуы көзделген болса, шетелдiк паспорттарды ресiмдеу және виза алу осы Ереженiң III бөлiмiне сәйкес жүзеге асырылады.
17. Халықаралық темiр жол және автомобиль қатынасы қызмет көрсететiн қызметкерлердiң шет елге баруы тiзбесiн Көлiк министрлiгi бекiтетiн темiр жол басқармаларының, өндiрiстiк бiрлестiктердiң және басқа ұйымдардың шешiмi негiзiнде, осы Ереженiң 5-тармағында көзделген тәртiптi сақтай отырып жүзеге асырылады.
18. Қызмет бабымен шет елге баруға арналған құжаттарды ресiмдеу, шетелдiк паспорттарды және шет мемлекеттердiң бару визаларын алу тәртiбi туралы нұсқауды Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Iшкi iстер министрлiгi Қазақстан республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң келiсуiмен әзiрлейдi және бекiтедi.
Аталған нұсқауды, сондай-ақ мамандардың қызмет бабымен шет елге iссапарға баруын ресiмдеуге қажеттi құжаттардың үлгiлерiн Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Iшкi iстер министрлiгi таратады.