О меpах по дальнейшему pазвитию и поддеpжке кpестьянских хозяйств
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 9 сентябpя 1993 г. N 857 . (Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 марта 2002 г. N 331 ~P020331 )
Придавая важное значение укреплению и развитию крестьянских хозяйств, повышению эффективности их работы, в соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап), Указом Президента Республики Казахстан от 5 марта 1993 г. N 1137 U931137_ "О дополнительных мерах по приватизации имущества государственных сельскохозяйственных, заготовительных, перерабатывающих и обслуживающих предприятий агропромышленного комплекса" и с учетом обсуждения положения дел на республиканском совещании представителей крестьянских хозяйств, состоявшемся 23 апреля 1993 года, Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Главам областных администраций, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству постоянно содействовать развитию и укреплению крестьянских хозяйств в строгом соответствии с принятым законодательством.
2. Главам местных администраций совместно с сельскохозяйственными и другими органами государственной власти и управления с привлечением ученых и представителей ассоциаций крестьянских хозяйств в двухмесячный срок разработать и утвердить региональные программы развития и поддержки крестьянских хозяйств с учетом особенностей каждой области и района. При этом обратить особое внимание на вопросы рационального и компактного формирования земельных участков крестьянских хозяйств, развития и использования имеющихся объектов социальной сферы, сервисного обслуживания, переработки и реализации продукции.
3. Рекомендовать главам администраций предусматривать в местных бюджетах дополнительные средства для поддержки и развития крестьянских хозяйств, а также для обустройства выделенных крестьянам земель дорожной сетью, электроэнергией, водоснабжением и средствами связи.
4. Министерству финансов Республики Казахстан с участием ассоциации крестьянских хозяйств "Агро":
предусматривать ежегодно в проектах бюджетов выделение ассигнований на развитие крестьянских хозяйств с учетом инфляции, удорожания энергоносителей, промышленной продукции и повышения тарифов на оказываемые услуги;
внести в Правительство Республики Казахстан предложения, предусматривающие изменения некоторых положений в законодательстве по предоставлению крестьянским хозяйствам дополнительных льгот в налогообложении и выделению для них кредитных ресурсов отдельной строкой.

Шаруа қожалықтарын одан әрi дамыту мен қолдау жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 9 қыркүйек 1993 ж. N 857. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.03.19. N 331 қаулысымен. ~P020331
Шаруа қожалықтарын нығайту мен дамытуға, олардың жұмысының тиiмдiлiгiн арттыруға ерекше маңыз бере отырып, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Агроөнеркәсiп кешенiнiң мемлекеттiк ауыл шаруашылық, дайындаушы, ұқсатушы және қызмет көрсетушi кәсiпорындарының мүлкiн жекешелендiру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" 1993 жылғы 5 наурыздағы N 1137 U931137_ Жарлығына сәйкес және 1993 жылғы 23 сәуiрде өткен шаруа қожалықтары өкiлдерiнiң республикалық кеңесiнде iс жағдайын талқылауды ескере келiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қаулы етедi:
1. Облыстардың әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi қабылданған заңдарға қатаң сәйкес шаруа қожалықтарын дамыту мен нығайтуға ұдайы жәрдемдесiп отырсын.
2. Жергiлiктi әкiмдер ауыл шаруашылығының және мемлекеттiк өкiмет пен басқарудың басқа да органдарымен бiрге, ғалымдар мен шаруа қожалықтары ассоциацияларының өкiлдерiн тарта отырып, әрбiр облыс пен ауданның ерекшелiгiн ескере келiп, шаруа қожалықтарын дамыту мен қолдаудың аймақтық бағдарламаларын екi ай мерзiм iшiнде жасап, бекiтсiн. Бұл ретте шаруа қожалықтарының жер учаскелерiн ұтымды да жинақы қалыптастыру, қолда бар әлеуметтiк сала, сервистiк қызмет көрсету, өнiмдердi ұқсату мен өткiзу объектiлерiн дамыту мен пайдалану мәселелерiне ерекше назар аударылсын.
3. Әкiмдерге шаруа қожалықтарын қолдау мен дамыту үшiн, сондай-ақ шаруаларға бөлiнген жерлерге жол жүйесiн, электр энергиясын беру, сумен жабдықтау және байланыс құралдарын орналастыру үшiн жергiлiктi бюджеттерден қосымша қаражат көздеу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Агро" шаруа қожалықтары ассоциациясының қатысуымен:
ақшаның құнсыздануын, энергия көздерiнiң, өнеркәсiп өнiмдерiнiң қымбаттауы мен көрсетiлетiн қызмет тарифiнiң өсуiн ескерiп бюджет жобаларында жыл сайын шаруа қожалықтарын дамытуға қаражат бөлiнуiн көздесiн;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне шаруа қожалықтарына салық салуда қосымша жеңiлдiктер беру жөнiндегi заңдардың кейбiр ережелерiне өзгерiстер енгiзудi және олар үшiн кредит ресурстарын жеке бөлiп қарайтын ұсыныстар енгiзсiн.

5. Установить, что распределение средств, выделяемых из бюджета на развитие и поддержку крестьянских хозяйств, осуществляется республиканской ассоциацией "Агро". Контроль за их целевым использованием возложить на Министерство финансов Республики Казахстан и ассоциацию крестьянских хозяйств "Агро".
6. Пункт 6 исключен - постановлением КМ РК от 9 июня 1995 г. N 809.
7. Поддержать предложение участников республиканского совещания крестьянских хозяйств по созданию фонда "Казахстанский фермер" и крестьянского банка.
8. Поручить Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Республиканскому объединению "Казагропромтехника" создавать пункты проката техники, магазины, машинно-тракторные станции (мини-МТС) и другие обслуживающие предприятия по линии государственных агрохимических, агрономических и зооветеринарных служб.
9. Рекомендовать ассоциации крестьянских хозяйств "Агро" совместно с Казахской академией сельскохозяйственных наук, другими министерствами и ведомствами осуществлять:
координацию и научно-методическое руководство подготовкой кадров для крестьянских хозяйств, их ассоциаций и союзов;
организацию школ и курсов по подготовке и переподготовке фермеров на базе сельских профтехучилищ, техникумов, высших учебных заведений;
создание и организацию экспериментальных крестьянских хозяйств по применению прогрессивных технологий, научных разработок;
пропаганду и систематическое изучение передового опыта ведения сельскохозяйственного производства и фермерского хозяйства в республике и зарубежных странах;
привлечение зарубежных экспертов и фермеров для передачи опыта по ведению фермерских хозяйств, а также стажировку членов крестьянских хозяйств республики у фермеров других стран.
10. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, ассоциации крестьянских хозяйств "Агро" организовать постоянное освещение в средствах массовой информации передового опыта и проблем крестьянского движения.
11. Контроль за исполнением данного постановления возложить на глав областных администраций, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан и ассоциацию крестьянских хозяйств "Агро".
Премьер-министр
Республики Казахстан

5. Шаруа қожалықтарын дамыту мен қолдауға бюджеттен бөлiнген қаражатты үлестiрудi республикалық "Агро" ассоциациясы жүзеге асырады деп белгiленсiн. Олардың нысаналы пайдалануына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен "Агро" шаруа қожалықтары ассоциациясына жүктелсiн.
6. <*>
Ескерту. 6-тармақ алынып тасталған - ҚРМК-нiң 1995.06.09.
N 809 қаулысымен.
7. Шаруа қожалықтарының Республикалық кеңесiне қатысушылардың "Қазақстан фермерi" қоры мен шаруа банкiн құру жөнiндегi ұсынысына қолдау бiлдiрiлсiн.
8. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне, Республикалық "Қазагроөнеркәсiптехника" бiрлестiгiне мемлекеттiк агрохимиялық, агрономдық және мал дәрiгерлiк қызметтер жүйесi бойынша техниканы жалға беру пункттерiн, дүкендер, машина-трактор стансаларын (шағын МТС) және басқа да қызмет көрсету кәсiпорындарын құру жүктелсiн.
9. "Агро" шаруа қожалықтары ассоциациясына Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясымен, басқа да министрлiктермен және ведомстволармен бiрге;
шаруа қожалықтары, олардың ассоциациялары мен одақтары үшiн кадрлар даярлауды үйлестiру мен оған ғылыми-әдiстемелiк басшылық жасауды;
селолық кәсiптiк-техникалық училищелердiң, техникумдардың, жоғары оқу орындарының негiзiнде фермерлердi даярлау мен қайта даярлау жөнiндегi мектептер мен курстар ұйымдастыруды;
прогрессивтi технологиялар мен ғылыми талдамаларды қолдану жөнiндегi эксперименттiк шаруа қожалықтарын құру мен ұйымдастыруды;
республика және шет елдерде ауылшаруашылық өндiрiсi мен фермерлiк шаруашылықты жүргiзудiң озық тәжiрибесiн насихаттау мен үздiксiз зерделеудi;
фермерлiк шаруашылықтарды жүргiзу жөнiндегi тәжiрибесiн ортаға салу үшiн шетелдiк сарапшылар мен фермерлердi тартуды, сондай-ақ республиканың шаруа қожалықтары мүшелерiнiң басқа елдердiң фермерлерiнде тағлымдамадан өткiзiлуiн ұйымдастыруды жүзеге асыру ұсынылсын.
10. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Жер қатынасы және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, "Агро" шаруа қожалықтары ассоциациясы шаруалар қозғалысының озық тәжiрибесi мен проблемаларын бұқаралық ақпарат құралдарында ұдайы жариялап отыруды ұйымдастырсын.
11. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмдерiне, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне және "Агро"шаруа қожалықтары ассоциациясына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi