О Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 сентября 1993 года N 858. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 14 декабpя 1995 г. N 1725 ~P951725.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1287 "О совершенствовании государственного регулирования горно-металлургическим комплексом" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу в месячный срок подготовить пакет документов по созданию Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" в составе государственных предприятий, акционерных обществ и организаций цветной металлургии согласно приложению.
2. В связи с учреждением Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" упразднить Казахскую государственную корпорацию по производству цветных металлов "Казцветмет".
Установить, что Национальная акционерная компания "Казакстан тустi металдары" является правопреемником имущественных прав и обязанностей Казахской государственной корпорации по производству цветных металлов "Казцветмет".
Определить местонахождение исполнительного аппарата Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" в г. Алматы.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в ее состав, а также государственным пакетом акций ранее созданных акционерных обществ, не вошедших в состав государственных холдинговых компаний.
Передать Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" акции государственных холдинговых компаний.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций, не вошедших в государственные холдинговые компании, передавать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Возложить на Национальную акционерную компанию "Казакстан тустi металдары":
разработку приоритетных и стратегических направлений развития цветной металлургии, важнейших программ в области научно-технического прогресса, стандартизации, экологии, комплексного освоения минерально-сырьевых ресурсов Казахстана;
координацию производственно-хозяйственной и экономической деятельности холдинговых компаний, акционерных обществ, предприятий и организаций, занятых производством цветных и редких металлов;
разработку производственных программ и составление единого технологического баланса производства металлов, размещение объемов заказа для государственных нужд;
организацию работы по материально-техническому обеспечению предприятий цветной металлургии, комплектации строек, маркетингу и сбыту продукции цветной металлургии, диверсификации и коммерциализации производства;
разработку предложений по выдаче квот на экспорт продукции, производимой государственными холдинг-компаниями, акционерными обществами и предприятиями, входящими в состав Компании, координацию их внешнеэкономической деятельности;
осуществление внутриотраслевого маневрирования финансовыми ресурсами между холдинговыми компаниями, акционерными обществами и организациями за счет концентрации финансовых ресурсов в общих интересах, разработки внутриотраслевых цен;
организацию выпуска товаров массового спроса, кооперацию по производству и поставкам ремонтной продукции;
назначение и утверждение руководителей предприятий и организаций, не вошедших в состав государственных холдинговых компаний.

"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 9 қыркүйек N 858. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.12.14. N 1725 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Кен-металлургия кешенiн мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру туралы" 19936 жылғы 23 маусымдағы N 1287 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бiр ай мерзiмде түстi металлургияның мемлекеттiк кәсiпорындарының акционерлiк қоғамдары мен ұйымдарының құрамында қосымшаға сәйкес "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясын құру жөнiндегi құжаттардың пакетiн әзiрлесiн.
2. "Қазақстантүстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясының құрылуына байланысты Қазақ мемлекеттiк түстi металдар өндiрiсi жөнiндегi "Қазтүстiмет" корпорациясы таратылсын.
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы Қазақ мемлекеттiк түстi металдар өндiрiсi жөнiндегi "Қазтүстiмет" корпорациясының мүлiктiк құқықтары мен мiндеттерiнiң құқылы мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн.
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы атқарушы аппаратының орналасатын жерi Алматы қаласы болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына оның құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлiктерiн, сондай-ақ мемлекеттiк холдинг компанияларының құрамына кiрмеген бұрын құрылған акционерлiк қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiне иелiк ету, пайдалану мен басқару құқығын табыстасын.
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына мемлекеттiк холдинг компанияларының акциялары берiлсiн.
Мемлекеттiк холдинг компанияларына кiрмеген мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарды акционерлендiру барысына қарай, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткiзетiн акциялар пакетiн қоспағанда, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi Компаниялардың иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiлсiн.
4. "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясына:
Қазақстанның түстi металлургиясын дамытудың басым және стратегиялық бағыттарын, оның техникалық прогресiн, стандарттау мен экология, минералдық шикiзат ресурстарын кешендi игеру саласындағы маңызды бағдарламаларды әзiрлеу;
түстi және сирек металдар өндiрiсiмен шұғылданатын холдинг компанияларының, акционерлiк қоғамдардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың, өндiрiстiк шаруашылық және экономикалық қызметiн үйлестiру;
өндiрiстiк бағдарламаларды әзiрлеу және металдар өндiрiсiнiң бiртұтас технологиялық балансын жасау, мемлекеттiк мұқтажы үшiн тапсырыс мөлшерiн белгiлеу;
түстi металлургия кәсiпорындарын материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету, құрылыстарды жарақтандыру, түстi металлургия өнiмдерiнiң маркетингi мен өткiзiлуi, өндiрiстi әртараптандыру мен коммерциялау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
Компания құрамына кiретiн мемлекеттiк холдинг компанияларының акционерлiк қоғамдар мен кәсiпорындардың өндiрген өнiмдерiнiң экспортына квоталар беру жөнiндегi ұсыныстар әзiрлеу, олардың сыртқы экономикалық қызметiн үйлестiру;
сала iшiнде ортақ мүдде үшiн қаржы ресурстарын шоғырландыру есебiнен холдинг компаниялары акционерлiк қоғамдар мен ұйымдар арасында қаржы ресурстарымен амалдар жасауды жүзеге асыру, салалар iшiнде бағаларды әзiрлеу;
жалпы сұранымдағы тауарлар шығаруды ұйымдастыру, жөндеу өнiмдерiн өндiру мен берiп тұру жөнiнде кооперация ұйымдастыру;
мемлекеттiк холдинг компанияларының құрамына кiрмеген кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын тағайындау мен бекiту жүктелсiн.

5. Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" назначить своих представителей в составы наблюдательных советов ранее созданных государственных холдинговых компаний, акционерных обществ, оставив прежним их руководство.
Назначение и утверждение руководства Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" и государственных холдинговых компаний, входящих в ее состав, осуществляется в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606 "Вопросы государственного регулирования деятельности хозяйствующих субъектов в процессе разгосударствления и приватизации".
6. Государственным органам управления, главам местных администраций оказывать содействие в оперативном решении вопросов, связанных с деятельностью Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары", а также государственных холдинговых компаний и предприятий, входящих в ее состав.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 сентября 1993 г. N 858
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных холдинговых компаний, акционерных
обществ, производственных объединений, предприятий
и организаций, входящих в состав Национальной
акционерной компании "Казакстан тустi металдары" <*>
Сноска. В перечень внесены изменения - постановлением от 30 мая 1994 г. N 576.
Государственная холдинговая компания "Алтай-ТМ", г. Усть-Каменогорск Государственная холдинговая компания "Аксункар", г. Шымкент Государственная холдинговая компания "Казахмыс", г. Жезказган Акционерное общество "Лениногорский полиметаллический комбинат", г. Лениногорск Производственное объединение "Казвольфрам", п. Акчатау, Жезказганская область Алматинское специализированное предприятие "Энергоцветмет", г. Алматы Акционерное общество "Тусма", г. Алматы Акционерное общество рабочего снабжения "Отрар", г. Алматы Производственное объединения "Казвторцветмет", г. Алматы Кемпирсайское рудоуправление, пгт.Баташинский, Актюбинская область Кайрактинский горно-металлургический комбинат, пгт. Кайракты, Жезказганская область Шалкиинское рудоуправление, пгт. Шалкия, Кзыл-Ординская область Опытный свинцовый завод института "ВНИИцветмет", г. Усть-Каменогорск Институт "ВНИИцветмет", г. Усть-Каменогорск Институт "КазГИПРОцветмет", г. Усть-Каменогорск Институт "Казмеханобр", г. Алматы Институт "КазНИПИцветмет", г. Алматы Казахское республиканское внешнеэкономическое объединение "Казметаллэкспорт", г. Алматы Территориальный отдел военизированной охраны, г. Алматы

5. "Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы бұрын құрылған мемлекеттiк холдинг компанияларының, акционерлiк қоғамдарының бақылаушы кеңестерiнiң құрамдарына өз өкiлдерiн тағайындап, олардың бұрынғы басшыларын қалдырсын.
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы мен оның құрамына кiретiн мемлекеттiк холдинг компанияларының басшыларын тағайындау мен бекiту Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн мемлекеттiк реттеу мәселелерi" деген 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысында белгiленген тәртiппен
жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттiк басқару органдары, жергiлiктi әкiмдер "Қазақстан
түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясының, сондай-ақ оның
құрамына кiретiн мемлекеттiк холдинг компаниялары мен кәсiпорындарының
қызметiне байланысты мәселелердi жедел шешуге жәрдемдесетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi                     Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 9 қыркүйектегi
N 858 қаулысына
қосымша
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк
компаниясының құрамына кiретiн мемлекеттiк
холдинг компанияларының, акционерлiк қоғамдардың
өндiрiстiк бiрлестiктердiң, кәсiпорындар мен
ұйымдардың нақтыланған
Т I З Б Е С I
<*>
"Алтай-ТМ" мемлекеттiк холдинг компаниясы, Өскемен қаласы "Ақсұңқар" мемлекеттiк холдинг компаниясы, Шымкент қаласы "Қазақмыс" мемлекеттiк холдинг компаниясы, Жезқазған қаласы "Өскемен титан-магний холдинг комбинаты", Өскемен қаласы "Лениногор полиметал комбинаты" акционерлiк қоғамы, Лениногор қаласы "Қазвольфрам" өндiрiстiк бiрлестiгi, Жезқазған облысындағы Ақшатау поселкесi Алматы "Энерготүстiмет" арнаулы кәсiпорны, Алматы қаласы "Тұсма" акционерлiк қоғамы, Алматы қаласы "Отырар" қызметкерлердi жабдықтау акционерлiк қоғамы, Алматы қаласы "Қазқайталаматүстiмет" өндiрiстiк бiрлестiгi, Алматы қаласы Кемпiрсай кен басқармасы, Ақтөбе облысының қалалық үлгiдегi Баташы поселкесi
Қайрақты кен-металлургия комбинаты, Жезқазған облысының қалалық
үлгiдегi Қайрақты поселкесi
Шалқия кен басқармасы, Қызылорда облысының қалалық үлгiдегi
Шалқия поселкесi
ТүстiметШҒЗИ институтының тәжiрибелi қорғасын зауыты, Өскемен қаласы
ТүстiметШҒЗИ институты, Өскемен қаласы
Қазтүстiметмемжоба институты, Өскемен қаласы
Қазмеханобр институты, Алматы қаласы
Қазтүстiмет ҒЗЖИ институты, Алматы қаласы
Қазақ Республикалық сыртқы экономикалық "Қазметаллэкспорт"
бiрлестiгi, Алматы қаласы
Әскери күзеттiң аумақтық бөлiмi, Алматы қаласы
Ескерту. Тiзбеге өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң 30.05.1994 ж.
N 576 қаулысымен.