2. Статус автономного самоуправляемого высшего учебного заведения предоставляется Кабинетом Министров Республики Казахстан по результатам аккредитации вуза. В особых случаях статус автономного вуза может быть предоставлен Президентом Республики Казахстан.
3. В своей деятельности автономное высшее учебное заведение руководствуется законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан, нормативными актами Министерства образования Республики Казахстан, а также настоящим Положением и уставом вуза.
4. Автономное высшее учебное заведение:
гарантирует стабильно высокий уровень высшего образования, соответствующий мировым стандартам подготовки специалистов;
осуществляет эффективное использование бюджетных и внебюджетных средств;
имеет материально-техническую и социальную базу, отвечающую условиям интеллектуального и культурного развития студентов и сотрудников вуза;
способствует развитию системы образования республики;
осуществляет иные функции, необходимые для обеспечения основной деятельности, не противоречащие законодательству.
5. Автономное высшее учебное заведение имеет право:
самостоятельно определять структуру и штаты вуза, условия и размеры оплаты труда профессорско-преподавательского состава и сотрудников, включая зарубежных ученых и специалистов;
определять новые направления подготовки специалистов, планы и порядок приема студентов, стажеров, аспирантов и докторантов, а также устанавливать сроки и формы их обучения;
заключать с зарубежными организациями договоры по всем направлениям основной деятельности вуза, участвовать в международных программах, симпозиумах и конференциях;
проводить конечную экспертизу при присвоении преподавателям ученых званий доцента и профессора.
6. Автономному высшему учебному заведению передаются в полное хозяйственное ведение все основные фонды и оборотные средства, находящиеся в прямом его пользовании. Ими впредь полностью владеет, пользуется и распоряжается только автономный вуз.
7. Автономное высшее учебное заведение пользуется приоритетным правом на:
участие в республиканских и международных программах, финансируемых Правительством;
получение целевых государственных дотаций на подготовку специалистов, развитие международных связей и проведение научных исследований по актуальным проблемам развития республики;
получение земельных участков и содействие со стороны республиканских и местных органов государственной власти в организации структурных подразделений вуза.
Автономному вузу могут быть предоставлены Правительством также другие права и льготы.
8. Автономное высшее учебное заведение финансируется непосредственно Министерством финансов Республики Казахстан по индивидуальным нормативам.
9. Автономное высшее учебное заведение в своей основной деятельности устанавливает прямые связи со всеми заинтересованными министерствами и ведомствами, другими республиканскими учреждениями и организациями.
10. Автономное высшее учебное заведение имеет право избирать своего ректора, который утверждается Президентом Республики Казахстан. Должностной оклад ректора автономного вуза определяется Кабинетом Министров Республики Казахстан.
11. Автономный вуз подлежит государственной аттестации, которая проводится Министерством образования Республики Казахстан как центральным органом исполнительной власти в области образования.
12. В случае снижения качества подготовки специалистов, его несоответствия государственным стандартам высшего образования вуз может быть лишен статуса автономного Кабинетом Министров Республики Казахстан.
13. Для согласования деятельности автономного вуза с интересами общества, обеспечения финансовой поддержки, укрепления его материально-технической базы, а также для более эффективного использования интеллектуального потенциала создается Совет попечителей.
В состав Совета попечителей, утверждаемый Кабинетом Министров Республики казахстан, могут входить видные представители науки, образования и культуры, творческих и иных организаций, предприятий различных форм собственности, фондов, ассоциаций, акционерных обществ и др., способные вносить весомый вклад в решение проблем автономного вуза.

2. Өзiн-өзi басқаратын автономиялы жоғары оқу орны мәртебесiн жоғары оқу орындарын аккредитациялаудың нәтижесi бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бередi. Ерекше жағдайларда автономиялы жоғары оқу орны мәртебесiн Қазақстан Республикасының Президентi беруi мүмкiн.
3. Автономиялы жоғары оқу орны өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарын, Қазақстан Республикасының Жоғары Кеңесi мен Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Бiлiм министрлiгiнiң нормативтi актiлерiн, сонымен қатар, осы Ереженi және жоғары оқу орындарының жарғысын басшылыққа алады.
4. Автономиялы жоғары оқу орны:
мамандар даярлаудың әлемдiк стандарттарына сай келетiн жоғары бiлiм берудiң тұрақты биiк деңгейiне кепiлдiк бередi;
бюджет қаржысы мен бюджеттен тыс қаржыларды тиiмдi пайдалануды жүзеге асырады;
жоғары оқу орнының студенттерi мен қызметкерлерiнiң парасат пен мәдени жағынан дамуының шарттарына сай келетiн материалдық-техникалық және әлеуметтiк базаны иеленедi;
республиканың бiлiм беру жүйесiн дамытуға жәрдемдеседi;
негiзгi қызметiн қамтамасыз ету үшiн заңдарға қайшы келмейтiн басқа да мiндеттердi жүзеге асырады.
5. Автономиялы жоғары оқу орнының:
жоғары оқу орнының құрылымы мен штатын, шет ел ғалымдары мен мамандарын қоса алғанда, профессор-оқытушылар құрамына, қызметкерлерiне еңбекақы төлеу шарттары мен мөлшерiн өздiгiнен анықтауға;
мамандар даярлаудың жаңа бағыттарын, студенттердi, стажерлердi, аспиранттар мен докторанттарды қабылдаудың жоспары мен тәртiбiн, сонымен қатар, оларды оқытудың мерзiмi мен нысанын анықтауға;
жоғары оқу орнының негiзгi қызметiнiң барлық бағыттары бойынша шетелдiк ұйымдармен шарттар жасауға, халықаралық бағдарламаларға, симпозиумдар мен конференцияларға қатысуға;
оқытушыларға доцент және профессор деген ғылыми атақ беруде соңғы сараптама жүргiзуге құқығы бар.
6. Автономиялы жоғары оқу орнының тiкелей қарамағындағы барлық негiзгi қорлар мен айналым қаражаты шаруашылық жүргiзуде түгелдей оның иелiгiне берiледi. Алдағы уақытта мұның бәрiне автономиялы жоғары оқу орнының өзi ғана иелiк етiп, пайдаланады және жұмсайды.
7. Автономиялы жоғары оқу орны:
Үкiмет қаржыландыратын республикалық және халықаралық бағдарламаларға қатысуға;
мамандар даярлауға, халықаралық байланысты дамытуға және республиканы өркендетудiң көкейкестi проблемалары бойынша ғылыми зерттеулер жүргiзуге нысаналы мемлекеттiк жәрдем алуға;
жер учаскесiн алуға және жоғары оқу орнының құрылымдық бөлiмшелерiн ұйымдастыруда мемлекеттiк өкiметтiң республикалық және жергiлiктi органдары тарапынан көмек алуға басымдық құқығымен пайдаланды.
Автономиялы жоғары оқу орнына үкiмет тарапынан басқа да құқықтар мен жеңiлдiктер берiлуi мүмкiн.
8. Автономиялы жоғары оқу орнын дербес нормативтер бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi тiкелей қаржыландырады.
9. Автономиялы жоғары оқу орны өзiнiң негiзгi қызметiнде барлық мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен, басқа да республикалық мекемелермен және ұйымдармен тура байланыс жасап отырады.
10. Автономиялы жоғары оқу орны өзiнiң ректорын өзi сайлап алуға хақылы, оны Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi. Автономиялы жоғары оқу орны ректорының лауазымдық жалақысын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейдi.
11. Автономиялы жоғары оқу орны бiлiм беру саласында атқарушы өкiметтiң орталық органы ретiнде Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi жүргiзетiн мемлекеттiк аттестациядан өтiп отыруға тиiс.
12. Мамандар даярлаудың сапасы төмендеп, жоғары бiлiм беру мемлекеттiк талаптарға сай келмеген жағдайда жоғары оқу орны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмiмен өзiнiң автономиялық мәртебесiнен айырылуы мүмкiн.
13. Автономиялы оқу орнының қызметiн қоғам мүддесiмен ұштастыру үшiн, оған қаржылай көмек көрсетiп, материалдық-техникалық базасын нығайту үшiн, сонымен бiрге, оның интеллектуалдық әлеуетiн барынша тиiмдi пайдалану үшiн Қамқоршылар кеңесi құрылады.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн Қамқоршылар кеңесiнiң құрамына автономиялы жоғары оқу орнының проблемаларын шешуге үлкен үлес қосуға қабiлеттi ғылымның, бiлiм беру саласы мен мәдениеттiң, шығармашылық және өзге ұйымдардың, меншiктiң түрлi нысанындағы кәсiпорындардың, қорлардың, ассоциациялардың, акционерлiк қоғамдардың және басқаларының көрнектi өкiлдерi кiре алады.

14. Контрольные и защитные функции, их своевременная и полная реализация в интересах автономного вуза, решение вопросов его развития осуществляются Кабинетом Министров Республики Казахстан.

14. Автономиялы жоғары оқу орнының мүддесi үшiн бақылау және қорғау функцияларын, бұларды уақтылы және толығымен орындауды, әрi оқу орнын дамыту мәселелерiн шешудi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жүзеге асырады.