О Книге Памяти
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1993 года N 958
Кабинет Министров Республики Казахстан отмечает, что в связи с реорганизацией структур органов государственной власти и управления, республиканского Военного комиссариата постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 28 мая 1991 г. N 338 P910338_ "О реализации Указа Президента Союза Советских Социалистических Республик от 8 февраля 1991 г. N VII-1440 "О дополнительных мерах по увековечению памяти советских граждан, погибших при защите Родины в предвоенные годы и в период Великой Отечественной войны, а также исполнявших интернациональный долг" не выполняется. До настоящего времени не решены вопросы финансирования рабочих групп при Институте истории и этнологии им. Ч. Валиханова Национальной академии наук Республики Казахстан и главной редакции "Казак энциклопедиясы".
Состав редакционной коллегии по подготовке и изданию республиканской Книги Памяти претерпел серьезные изменения. Календарный план работы и методические рекомендации по изданию Книги Памяти до сих пор не утверждены.
До настоящего времени не определены предприятия полиграфии по изданию областных, городских и сводного тома республиканской Книги Памяти. Нерешенным остался и вопрос финансирования подготовки и издания сводного тома республиканской Книги Памяти.
В целях активизации мероприятий по увековечению памяти погибших в предвоенные годы и в период Великой Отечественной войны, а также исполнявших интернациональный долг Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить состав редакционной коллегии по подготовке и изданию республиканской Книги Памяти (прилагается).
2. Редакционной коллегии по подготовке и изданию республиканской Книги Памяти, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций обеспечить дополнительные меры по активизации деятельности рабочих групп и редакционных коллегий Книг Памяти.
Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, главной редакции "Казак энциклопедиясы", Институту истории и этнологии им. Ч. Валиханова Национальной академии наук Республики Казахстан создать необходимые условия для деятельности рабочих групп.
3. Министерству обороны Республики Казахстан принять меры по установлению имен погибших в боях и без вести пропавших в предвоенные годы и в период Великой Отечественной войны, а также при исполнении интернационального долга.

Зерде кiтабы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 29 қыркүйек 1993 ж. N 958
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi мемлекеттiк өкiмет және басқару органдарының, республикалық Әскери комиссариат құрылымдарының қайта ұйымдастырылуына байланысты "Соғыс алдындағы жылдары және Ұлы Отан соғысы кезеңiнде Отанын қорғауда, сондай-ақ интернационалдық борышын өтеуде қаза тапқан совет азаматтарын мәңгi есте қалдыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Советтiк Социалистiк Республикалар Одағы Президентiнiң 1991 жылғы 8 ақпандағы N VII-1440 Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақ ССР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 28 мамырдағы N 338 қаулысы орындалмай отырғанын атап көрсетедi. Осы уақытқа дейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық академиясының Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты мен "Қазақ энциклопедиясы" бас редакциясы жанындағы жұмыс топтарын қаржыландыру мәселесi шешiлген жоқ.
Республикалық Зерде Кiтабын әзiрлеу мен шығару жөнiндегi редакциялық алқа құрамы елеулi өзгерiске ұшырады. Зерде Кiтабын шығару жөнiндегi жұмыстың күнтiзбелiк жоспары мен әдiстемелiк ұсыныстары күнi бүгiнге дейiн бекiтiлген жоқ.
Зерде Кiтабының облыстық, қалалық кiтаптарын және республикалық жиынтық томын шығаратын полиграфия кәсiпорындары осы уақытқа дейiн анықталған жоқ. Зерде Кiтабының республикалық жиынтық томын әзiрлеу мен шығаруды қаржыландыру мәселесi де шешiлмей отыр.
Соғыс алдындағы жылдары және Ұлты Отан соғысы кезеңiнде, сондай-ақ интернационалдық борышын өтеуде қаза тапқандарды мәңгi есте қалдыру жөнiндегi шараларды белсендi жүргiзу мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Республикалық Зерде Кiтабын әзiрлеу мен шығару жөнiндегi редакция алқасының құрамы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Республикалық Зерде Кiтабын әзiрлеу мен шығару жөнiндегi редакция алқасы, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi Зерде Кiтабының жұмыс топтары мен редакциялық алқаларының қызметiн жандандыру жөнiнде қосымша шаралар қолданылуын қамтамасыз етсiн.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, "Қазақ энциклопедиясының" бас редакциясы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты жұмыс топтарының қызметi үшiн қажеттi жағдай жасасын.
3. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi ұрыста қаза тапқандар мен соғыс алдындағы жылдары және Ұлы Отан соғысы кезеңiнде, сондай-ақ интернационалдық борышын орындау кезiнде хабарсыз кеткендердiң есiмiн анықтау жөнiнде шаралар қолдансын.

4. Редакционной коллегии по подготовке и изданию республиканской Книги Памяти, Министерству печати и массовой информации, Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт" в двухмесячный срок рассмотреть и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о финансовом и материальном обеспечении республиканской Книги Памяти.
Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций обеспечить издание областных, городских Книг Памяти.
5. Признать утратившим силу абзац первый пункта 5 постановления Кабинета Министров Казахской ССР от 28 мая 1991 г. N 338 "О реализации Указа Президента Союза Советских Социалистических Республик от 8 февраля 1991 года N VII-1440 "О дополнительных мерах по увековечению памяти советских граждан, погибших при защите Родины в предвоенные годы и в период Великой Отечественной войны, а также исполнявших интернациональный долг" (СП КазССР, 1991 г., N 15, ст.93).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1993 г. N 958
СОСТАВ
редакционной коллегии по подготовке и изданию
республиканской Книги Памяти
Сарсенбаев А.С.     - Министр печати и массовой информации
Республики Казахстан, председатель
редакционной коллегии
Сагдиев М.Р.        - председатель Казахского республиканского
совета ветеранов войны и труда, заместитель
председателя
Козыбаев М.К.       - директор Института истории и этнологии им.
Ч. Валиханова Национальной академии наук,
заместитель председателя
Нургалиев Р.Н.      - главный редактор главной редакции
"Казак энциклопедиясы", заместитель
председателя
Едыгенов Н.Е.       - автор-составитель сводного тома
республиканской Книги Памяти, кандидат
исторических наук, секретарь редакционной
коллегии
Члены редакционной коллегии:
Алибеков Е.К.       - председатель комиссии по увековечению памяти
защитников Родины республиканского совета
ветеранов войны и труда, генерал-лейтенант
в отставке
Ахмадин А.А.        - заместитель Министра внутренних дел Республики
Казахстан, генерал-майор милиции
Белан П.С.          - ведущий сотрудник, руководитель рабочей группы
по изданию Книг Памяти Института истории и
этнологии им. Ч. Валиханова Национальной
академии наук
Исенгулов А.Г.      - заместитель Министра обороны Республики
Казахстан, генерал-майор
Косанов А.          - заместитель Председателя Государственного
комитета Республики Казахстан по делам
молодежи
Соболев В.В.        - первый заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Танабаева Р.И.      - первый заместитель председателя Фонда мира
Республики Казахстан
Чупров В.М.         - заместитель начальника Главного управления
архивами и документацией при Кабинете
Министров Республики Казахстан

4. Республикалық Зерде Кiтабын әзiрлеу мен шығару жөнiндегi редакция алқасы, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi, "Қазконтракт" Республикалық контракт корпорациясы Республикалық Зерде Кiтабын шығаруды қаржымен және материалдық қамтамасыз ету туралы ұсынысты екi ай мерзiмде қарап, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi
облыстық, қалалық Зерде Кiтаптарының шығарылуын қамтамасыз етсiн.
5. Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң "Соғыс алдындағы жылдары
және Ұлы Отан соғысы жылдары кезеңiнде Отанын қорғауда, сондай-ақ
интернационалдық борышын өтеуде қаза тапқан совет азаматтарын
мәңгi есте қалдыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Советтiк
Социалистiк Республикалар Одағы Президентiнiң 1991 жылғы
8 ақпандағы N VII-1440 Жарлығын жүзеге асыру туралы" 1991 жылғы
28 мамырдағы N 338 қаулысының (Қазақ КСР ҚЖ, 1991 ж., N 15,
93-бап) 2-бабының бiрiншi абзацының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 29 қыркүйектегi
N 958 қаулысына
Қосымша
Республикалық Зерде Кiтабын әзiрлеу және шығару
жөнiндегi редакциялық алқаның
Құрамы
Сәрсенбаев А.С.    - Қазақстан Республикасының Баспасөз және
бұқаралық ақпарат министрi, редакция алқасының
төрағасы
Сағдиев М.Р.       - Қазақ Республикалық Соғыс және еңбек
ардагерлерi кеңесiнiң төрағасы, редакция
алқасы төрағасының орынбасары
Қозыбаев М.К.      - Ұлттық ғылым академиясының Ш. Уәлиханов
атындағы тарих және этнология институтының
директоры, редакция алқасы төрағасының
орынбасары
Нұрғалиев Р.Н.     - "Қазақ энциклопедия" Бас редакциясының бас
редакторы, редакция алқасы төрағасының
орынбасары
Едiгенов Н.Е.      - Республикалық Зерде Кiтабының жиынтық томын
құрастырушы авторы, тарих ғылымдарының
кандидаты, редакция алқасының хатшысы
Редакция алқасының мүшелерi:
Әлiбеков Е.К.      - Республикалық Соғыс және еңбек ардагерлерi
кеңесiнiң Отан қорғаушыларды мәңгi есте сақтау
жөнiндегi комиссиясының төрағасы, отставкадағы
генерал-лейтенант
Ахмадин Ә.А.       - Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң
орынбасары, милиция генерал-майоры
Белан П.С.         - Ұлттық ғылым академиясы Ш. Уәлиханов атындағы
Тарих және этнология институтының жетекшi
қызметкерi, Зерде Кiтабын шығару жөнiндегi
жұмыс тобының жетекшiсi
Есенғұлов А.Ғ.     - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң
орынбасары, генерал-майор
Қосанов Ә.         - Қазақстан Республикасының Жастар iстерi
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының
орынбасары
Соболев В.В.       - Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Танабаев Р.I.      - Қазақстан Республикасы Бейбiтшiлiк қоры
төрағасының бiрiншi орынбасары
Чупров В.М.        - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
жанындағы архивтер мен құжаттама Бас
басқармасы бастығының орынбасары