О новых нормах предельно допустимых нагрузок для женщин при подъеме и перемещении тяжестей вручную
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 января 1994 года N 89. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 июля 2005 г. N 781
В целях обеспечения здоровых и безопасных условий труда для женщин, работающих на предприятиях, в учреждениях, кооперативах, крестьянских хозяйствах и других организациях любых форм собственности и хозяйствования, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить нормы предельно допустимых нагрузок для женщин при подъеме и перемещении тяжестей вручную согласно приложению.
Указанные нормы являются обязательными для применения при разработке проектной документации проектными, конструкторскими и технологическими организациями со дня их утверждения.
Контроль за внедрением этих норм возложить на Министерство труда Республики Казахстан.
Министерствам, государственным комитетам, ведомствам, руководителям предприятий, организаций, учреждений, кооперативов, крестьянских хозяйств и других хозяйствующих субъектов различных форм собственности и хозяйствования разработать и осуществить в течение 1994-1998 годов мероприятия по механизации работ, на которых женщины заняты подъемом и перемещением тяжестей вручную, имея в виду поэтапное введение в действие новых норм предельно допустимых нагрузок. Предусматривать в отраслевых тарифных соглашениях и коллективных договорах обязательства сторон по выполнению указанных мероприятий, исключающие увольнение женщин в связи с введением новых норм.
2. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и ведомствами пересмотреть с учетом новых норм предельно допустимых нагрузок для женщин при подъеме и перемещении тяжестей вручную действующие стандарты и технические условия, в том числе во видам тары для расфасовки товаров, и при необходимости внести в них соответствующие изменения.<*>
Сноска. Пункт 2 изменен - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан организовать проведение научных исследований по изучению влияния на здоровье женщин нагрузок при подъеме и перемещении тяжестей вручную с учетом специфики производств Республики Казахстан и подготовить соответствующие рекомендации. Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан предусматривать выделение средств на эти цели.

Ауыр заттарды қолмен көтергенде және тасығанда әйелдер үшiн жол берiлер салмақ шегiнiң жаңа нормалары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1994 жылғы 20 қаңтар N 89. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 27 шілдедегі N 781 қаулысымен
Кәсiпорындарда, мекемелерде, кооперативтерде, шаруа қожалықтарында және меншiк пен шаруашылық жүргiзудiң кез келген нысандарындағы басқа да ұйымдарда жұмыс iстейтiн әйелдер үшiн салауаттылықты және қауiпсiз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ауыр заттарды қолмен көтергенде және тасығанда әйелдер үшiн жол берiлер салмақ шегiнiң нормалары қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Аталған нормалар оларды бекiткен күннен бастап жобалау, конструкторлық және технологиялық ұйымдардың жобалау құжаттарын әзiрлеу кезiнде қолдануы үшiн мiндетi болып табылады.
Бұл нормаларды енгiзуге бақылау жасау Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгiне жүктелсiн.
Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, ведомстволар, кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң, кооперативтердiң, шаруа қожалықтарының және меншiк пен шаруашылық жүргiзудiң әр түрлi нысандарындағы басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң басшылары ауыр жүктердi көтеру мен тасуда әйелдер қолмен атқаратын жұмыстарды 1994-1998 жылдар iшiнде механикаландыру жөнiндегi шараларды қолданып, iске асырсын, мұнда салмақ көтерудiң жол берiлер шегiнiң жаңа нормалары кезең-кезең бойынша енгiзiлуi ескерiлсiн. Салалық тарифтiк келiсiмдер мен ұжымдық шарттарда жаңа нормалардың енгiзiлуiне байланысты әйелдердi жұмыстан босатуды болдырмайтын аталған шараларды орындау жөнiндегi тараптардың мiндеттемелер алуы көзделсiн.
2. Қазақстан Республикасының Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарма мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен және ведомстволармен бiрге ауыр заттарды қолмен көтергенде және тасығанда әйелдер үшiн жол берiлер салмақ шегiнiң жаңа нормаларын есепке ала отырып, қолданылып жүрген стандарттар мен техникалық шарттарды, соның iшiнде тауарларды буып-қаттауға арналған ыдыс түрлерi бойынша да, қайта қарасын және қажетiнше оларға тиiстi өзгерiстер енгiзсiн<*>.
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлген - ҚРҮ-нiң 1996.08.20 N 1031 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi Қазақстан Республикасының өндiрiс ерекшелiктерiн ескере отырып, ауыр заттарды қолмен көтерген және тасыған кездегi салмақтың әйелдер денсаулығына әсерiн зерделеу жөнiнде ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастырсын және тиiстi ұсыныстар әзiрлесiн. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi осы мақсатқа қаражат бөлiнуiн көздесiн.

4. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР и Казахского Республиканского Совета профсоюзов от 8 января 1982 г. N 11 "О реализации постановления Совета Министров СССР и ВЦСПС от 5 декабря 1981 г. N 1149 "О введении новых норм предельно допустимых нагрузок для женщин при подъеме и перемещении тяжестей вручную" (СП КазССР, 1982 г., N 4 ст. 18).
Первый заместитель Премьер-министра Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 января 1994 г. N 89
Нормы
предельно допустимых нагрузок для женщин
при подъеме и перемещении тяжестей вручную
______________________________________________________________________
Характер работы                ! Предельно допустимая
!    масса груза
______________________________________________________________________
Подъем и перемещение тяжестей при
чередовании с другой работой (до 2 раз
в час)                                             10 кг
Подъем и перемещение тяжестей постоянно
в течение рабочей смены                            7 кг
Величина динамической работы,
совершаемой в течение каждого часа рабочей
смены, не должна превышать:
с рабочей поверхности                         1750 кгм
с пола                                        875 кгм
Примечания: 1. В массу поднимаемого и перемещаемого груза включается
масса тары и упаковки.
2. При перемещении грузов на тележках или в контейнерах
прилагаемое усилие не должно превышать 10 кг.

4. "СССР Министрлер Советi мен ВЦСПС-тiң "Ауыр заттарды қолмен көтергенде және тасығанда әйелдер үшiн жол берiлер салмақ шегiнiң жаңа нормаларын енгiзу туралы" 1981 жылғы 5 желтоқсандағы N 1149 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақ ССР Министрлер Советi мен Кәсiподақтардың Қазақ республикалық советiнiң 1982 жылғы 8 қаңтардағы N 11 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1982 ж., N 4, 18-бап) күшiн жойған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 20 қаңтардағы
N 89 қаулысына
Қосымша
Ауыр заттарды қолмен көтергенде және тасығанда әйелдер
үшiн жол берiлер салмақ шегiнiң
НОРМАЛАРЫ
___________________________________________________________________
Жұмыс сипаты             і Жүктiң жол берiлер
і  салмағының шегi
___________________________________________________________________
Ауыр заттарды басқа жұмыспен кезектестiре
отырып көтеру және тасу (сағатына 2 ретке
дейiн)                                               10 кг
Жұмыс ауысымы бойына ауыр заттарды көтеру
және тасу                                             7 кг
Жұмыс ауысымының әрбiр сағаты бойына жұмыс
ырғағының шамасы мынадан артпауға тиiс:
жұмыс орнының үстiңгi жағынан                 1750 кгм
еденнен                                        875 кгм
Ескертулер: 1. Көтерiлетiн және тасылатын жүктiң салмағына ыдыс пен
ораудың да салмағы қосылады.
2. Жүктi арбамен немесе контейнермен тасыған кезде күшке
түсетiн жүк 10 кг-нан артпауға тиiс.