О либерализации цен на энергоресурсы и регулировании тарифов на отдельные виды услуг
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 марта 1994 года N 288. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 2003 г. N 258
В целях обеспечения устойчивой работы предприятий и объединений топливно-энергетического комплекса республики и повышения эффективности использования энергоресурсов в народном хозяйстве Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1, 2 - у.с. пост. КМ РК от 15 декабря 1994 г. N 1416.
3. Утратил силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 ноября 1994 г. N 1224.
4. Утратил силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 ноября 1994 г. N 1224.
5. Применять с 1 апреля 1994 г. договорные цены на сжиженный газ для коммунально-бытовых нужд и сухой отбензиненный газ, вырабатываемый газо- и нефтеперерабатывающими предприятиями республики, формируемые с предельным уровнем рентабельности в размере 25 процентов к себестоимости.
6. У.с. - пост. КМ РК от 12 декабря 1994 г. N 1399.
7. Предоставить право главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций с 1 апреля 1994 г.:
(абзац второй у.с. - пост. КМ РК от 12 декабря 1994 г. N 1399.)
регулировать тарифы на перевозки пассажиров и багажа городским транспортом общего пользования;
регулировать тарифы на услуги низкоразрядных бань, а также центрального отопления и горячего водоснабжения для населения.
8. Комитету цен при Министерстве экономики Республики Казахстан совместно с Государственной электроэнергетической компанией "Казахстанэнерго" установить с 1 апреля 1994 г. тарифы на электрическую и тепловую энергию с учетом вводимых цен на уголь, газ природный, дизельное топливо, мазут и тарифов на покупную электроэнергию.
Разрешить Комитету цен при Министерстве экономики Республики Казахстан и Государственной электроэнергетической компании "Казахстанэнерго" уточнять тарифы на электрическую и тепловую энергию в зависимости от изменения цен на топливо и импортируемую электрическую энергию.
9. Продлить срок действия абзаца второго пункта 1 и пункта 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 января 1992 г. N 120 "О тарифах на электрическую и тепловую энергию на 1992 год" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 6, ст. 98) на 1994 год.

ЭНЕРГИЯ РЕСУРСТАРЫНА БАҒАНЫ ЫРЫҚТАНДЫРУ ЖӘНЕ КЕЙБIР ҚЫЗМЕТ ТҮРЛЕРIНIҢ ТАРИФТЕРIН РЕТТЕУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ 1994 жылғы 23 наурыздағы N 288 ҚАУЛЫСЫ. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 наурыздағы N 258 қаулысымен.
Республиканың отын-энергетика кешенiнiң кәсiпорындары мен бiрлестiктерiнiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және халық шаруашылығында энергия ресурстарының пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
(1-тармақ).
(2-тармақ).
Ескерту. 1 және 2 тармақтардың күшi жойылған - ҚРМК-нiң 1994 ж. 15 желтоқсандағы N 1416 қаулысымен .
(3-4-тармақтары).
Ескерту. 3,4 тармақтардың күшi жойылған - ҚРМК-нің 1994.11.04. N 1224 қаулысымен .
5. 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап коммуналдық-тұрмыстық қажеттерге арналған сұйытылған газ бен республиканың газ және мұнай өңдейтiн кәсiпорындары шығаратын бензиннен тазартылған газға келiсiмдi баға қолданылсын.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.03.05. N 280 қаулысымен.
(6-тармақ).
Ескерту. 6-тармақтың  күшi жойылған - КРМК-нiң 1994 ж. 12 желтоқсан N 1399 қаулысымен .
7. 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне:
(2-абзац).
көпшiлiк пайдаланатын қала көлiгiмен жолаушылар мен жүк тасымалдау тарифтерiн реттеп отыру;
төмен разрядты моншалардың, қызметiнiң тарифтерiн реттеп отыру құқықтары берiлсiн.
Ескерту. 7-тармақтың екiншi абзацы күшiн жойған - КРМК-нiң 1994 ж. 12 желтоқсан N 1399 қаулысымен .
7-тармақтың 4-абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.03.05. N 280 қаулысымен .
8. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Баға комитетi "Қазақстанэнерго" Мемлекеттiк электр-энергетика компаниясымен бiрлесiп 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап көмiрге, табиғи газға, дизель отынына, мазутқа енгiзiлетiн бағаны және сатып алынатын электр энергиясының тарифтерiн есепке ала отырып, электр және жылу энергиясының тарифтерiн белгiлесiн.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Баға комитетi мен "Қазақстанэнерго" Мемлекеттiк электр-энергетика компаниясына отын мен импортқа шығарылатын электр энергиясы бағасының өзгеруiне қарай электр және жылу энергиясының тарифтерiн нақтылауға рұқсат етiлсiн.
9. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "1992 жылға электр және жылу энергиясының тарифтерi туралы" 1992 жылғы 18 қаңтардағы N 120 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 6, 98-бап) 1-шi және 2-шi тармақтарының екiншi абзацының қолданылу мерзiмi 1994 жылға ұзартылсын.

10. В целях повышения эффективности использования электрической энергии поручить Министерству экономики совместно с Министерством энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан определить месячные лимиты электропотребления для населения, оплачиваемые по основному тарифу, а также удельные нормы расхода электроэнергии на выпуск единицы продукции для промышленных потребителей с установленной мощностью 200 МВ.А и выше, при соблюдении которых оплата электроэнергии производится по льготному тарифу.
При превышении установленных лимитов электропотребления плата за пользование электроэнергией взимается по повышенному тарифу, утвержденному Комитетом цен при Министерстве экономики Республики Казахстан совместно с Государственной электроэнергетической компанией "Казахстанэнерго".
11. Предоставить право Комитету цен при Министерстве экономики Республики Казахстан совместно с Министерством транспорта Республики Казахстан регулировать тарифы на перевозки грузов, пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом по всем видам сообщений (кроме местного и пригородного).
12. Утвердить с 1 апреля 1994 г. новые оптовые цены и тарифы, а также предельные коэффициенты повышения к действующим тарифам, установленным в соответствии с пунктом 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 ноября 1993 г. N 1121 "О чрезвычайных мерах по ограничению роста цен в условиях введения национальной валюты", согласно приложениям N 1 и 2 к настоящему постановлению.
13. Осуществить на предприятиях, в организациях и других хозяйствующих субъектах (кроме отраслей сельского хозяйства) переоценку остатков по состоянию:
на 25 марта 1994 г. - нефти путем умножения на коэффициент 3,5, нефтепродуктов - по ценам, определенным Государственной акционерной компанией "Мунай онIмдерI" по согласованию с Комитетом цен при Министерстве экономики Республики Казахстан;
на 1 апреля - угля путем дооценки до уровня цен, указанных в приложении N 1 к настоящему постановлению, и газа - умножением на коэффициент 3,5.
Сумму дооценки направить на пополнение собственных оборотных средств.
14. Министерству финансов совместно с Министерством труда и Министерством социальной защиты населения Республики Казахстан рассмотреть вопрос и до 10 апреля 1994 г. внести в Кабинет Министров республики предложения об организации адресной социальной защиты малоимущих слоев населения в связи с либерализацией цен на энергоносители.
15. Главам Карагандинской областной и Экибастузской городской администраций по согласованию с производственными объединениями "Карагандауголь" и "Экибастузуголь" рассмотреть вопрос о передаче с 1 января 1995 г. объектов социальной сферы указанных объединений на баланс глав указанных администраций и определить возможные источники их финансирования в установленном порядке.

10. Электр энергиясының пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен бiрлесiп негiзгi тариф бойынша төленетiн тұрғындардың электр тұтынуының айлық лимитiн анықтау, сол сияқты 200 МВА және одан жоғары қуаты бар, оны сақтап жұмыс iстегенде электр энергиясына жеңiлдiктi тарифпен ақы төленетiн тұтынушылардың бiр өлшем өнiм өндiруге жұмсайтын кесiмдi шығынын анықтау тапсырылсын.
Электр тұтынудың белгiленген лимитi асып кеткен жағдайда электр энергиясын тұтыну үшiн Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң жанындағы Баға комитетi "Қазақстанэнерго" Мемлекеттiк электр-энергетика компаниясымен бiрлесiп жоғарылатқан тариф бойынша төлем алынады.
11. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Баға комитетiне Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгiмен бiрлесiп қатынастың барлық түрлерi бойынша (жергiлiктi және қала маңындағыдан басқа) жүктi, жолаушыларды, багаж бен жүк багажын темiр жол көлiгiмен тасымалдау тарифтерiн реттеп отыру құқығы берiлсiн.
12. 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап "Ұлттық валютаны енгiзу жағдайында бағаның өсуiн шектеу жөнiндегi төтенше шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 12 қарашадағы N 1121 қаулысының 1-тармағына сәйкес осы қаулының N 1 және N 2 қосымшаларына орай белгiленген жаңа көтерме бағалар мен тарифтер, сондай-ақ қолданылып жүрген тарифтерге ең жоғары шектегi коэффициенттер бекiтiлсiн.
13. Кәсiпорындарда, ұйымдарда және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерде (ауыл шаруашылығы салаларынан басқа) мына жағдайлар бойынша:
1994 жылғы 25 наурызға - мұнайды 3,5 коэффициентке көбейту арқылы "Мұнай өнiмдерi" Мемлекеттiк акционерлiк компаниясы Баға комитетiмен келiсiп анықтаған баға бойынша мұнай өнiмдерiн;
1 сәуiрге - көмiрдi осы қаулыға N 1 қосымшада көрсетiлген баға деңгейiне дейiн және газды 3,5 коэффициентке көбейту арқылы қалдықты қайта бағалау жүзеге асырылсын.
Қосылған бағаның сомасы меншiктi айналым құралдарын толықтыруға бағытталсын.
14. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Еңбек министрлiгiмен және Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен бiрлесiп энергия көздерiнiң бағаларын ырықтандыруға байланысты халықтың жоқ-жiтiк тобын бәсiрелi түрде әлеуметтiк қорғауды ұйымдастыру туралы мәселе қарап, 1994 жылғы 10 сәуiрге дейiн республиканың Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзетiн болсын.
15. Қарағанды облысының және Екiбастұз қаласының әкiмдерi "Қарағандыкөмiр" және "Екiбастұзкөмiр" өндiрiстiк бiрлестiктерiмен келiсiм бойынша 1995 жылғы 1 қаңтардан бастап, аталған бiрлестiктердiң әлеуметтiк сала объектiлерiн аталған әкiмдердiң балансына беру туралы мәселе қарап, белгiленген тәртiппен оларды қаржыландырудың ықтимал көздерiн анықтасын.

16. Признать утратившим силу в постановлении Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 ноября 1993 г. N 1121 "О чрезвычайных мерах по ограничению роста цен в условиях введения национальной валюты" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 43, ст. 522):
абзац шестой и абзацы двадцать пятый - двадцать девятый с 25 марта 1994 г., абзацы первый - пятый и седьмой - двадцать четвертый с 1 апреля 1994 г. приложения N 1 "Предельные размеры регулируемых цен (тарифов) и коэффициентов пересчета для действующих цен и тарифов на отдельные виды услуг производственно-технического назначения";
абзацы двадцать шестой - тридцать девятый, сорок первый - пятьдесят первый с 1 апреля 1994 г. приложения N 2 "Предельные размеры регулируемых цен (тарифов) и коэффициентов пересчета действующих цен и тарифов на отдельные виды потребительских товаров и услуг, оказываемых населению".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 марта 1994 г. N 288
Размеры
регулируемых цен и коэффициентов пересчета действующих
тарифов на отдельные виды услуг
производственно-технического назначения
Сноска. Приложение N 1 утратило силу в части цен на уголь - постановлением от 5 мая 1994 г. N 482.
в тенге (без НДС)
Уголь (средняя цена за 1 тонну):
карагандинский                           129
экибастузский                            28
Основные услуги связи в среднем (в том
числе повременная плата за местные
телефонные разговоры сверх 15 минут в
сутки)                                     коэффициент 3
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 марта 1994 г. N 288
Предельные размеры
регулируемых тарифов (коэффициентов повышения)
на основные виды услуг, оказываемых населению)
Предельные тарифы и коэффициенты
повышения к действующим тарифам
(с налогом на добавленную стоимость)
Минимальный рекомендуемый размер
квартплаты и эксплуатационных расходов
в приватизированном жилом фонде за
1 кв. м общей площади в месяц                  20 тиын
Услуги водопровода и канализации               2
Электрическая энергия (за 1 квт. ч.),
отпускаемая на коммунально-бытовые
нужды для населения, проживающего:
в сельских населенных пунктах              24 тиын
в городских населенных пунктах
(кроме домов, оборудованных
стационарными электроплитами и
электронагревательными установками)        28 тиын
в городских населенных пунктах (в домах,
оборудованных стационарными
электроплитами и электронагревательными
установками)                               24 тиын

16. "Ұлттық валютаны енгiзу жағдайында бағаның өсуiн шектеу жөнiндегi төтенше шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 12 қарашадағы N 1121 қаулысындағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 43, 522-бап):
"Өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы қызметтердiң жекелеген түрлерiнiң қолданылып жүрген бағалары мен тарифтерiн қайта есептеудiң реттемелi бағалары (тарифтерi) мен коэффициенттерiнiң шектi мөлшерлерi" N 1 қосымшадағы алтыншы, жиырма бесiншi - жиырма тоғызыншы абзацтар 1994 жылғы 25 наурыздан бастап және бiрiншi - бесiншi, жетiншi - жиырма төртiншi абзацтар 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап;
"Тұтыну тауарлары мен халыққа қызмет көрсетудiң жекелеген түрлерiне қазiргi қолданылып жүрген бағалар мен тарифтердi қайта есептеудiң реттемелi бағалары (тарифтерi) коэффициенттерiнiң шектi көлемi" N 2 қосымшадағы жиырма алтыншы - отыз тоғызыншы, қырық бiрiншi - елу бiрiншi абзацтар 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап күшiн жойды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 23 наурыздағы
N 288 қаулысына
N 1 қосымша
Өндірістік-техникалық мақсаттағы қызметтердің жекелеген түрлерінің қолданылып жүрген бағалары мен тарифтерін қайта есептеудің реттемелі бағалары (тарифтер) мен коэффициенттерінің
Шекті мөлшерлері
Ескерту. N 1 қосымшаның көмiрдiң бағасына қатысты бөлiгiнiң күшi жойылды - ҚРМК-нiң 5.05.1994 ж. N 482 қаулысымен .
теңге (қосылған құнға
салынатын салықсыз)
Көмір (1 тонна үшін орташа баға):
Қарағанды көмірі                             129
Екібастұз көмірі                             28
Байланыс бойынша көрсетілетін негізгі
қызметтер - орташа есеппен (оның ішінде
жергілікті телефонмен 15 минуттен артық
сөйлескені үшін уақытпен ақы төлеу)          коэффициент 3
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 23 наурыздағы
N 288 қаулысына
N 2 қосымша
Халыққа көрсетiлген қызметтiң негiзгi түрлерiнiң реттемелi тарифтерiнiң (өсiру коэффициенттерiнiң)
ШЕКТI МӨЛШЕРI
Қолданылып жүрген тарифтердi
өсiрудiң ең жоғары тарифтерi
мен коэффициенттерi (қосылған
құнға салынған салықпен бiрге)
Жекешелендiрiлген тұрғын үй қорындағы
жалпы алаңның 1 шаршы метрi үшiн бiр
айда төленетiн пәтерақы мен пайдалану
шығындарының ұсынылатын ең аз мөлшерi                      20 тиын
Су құбырлары мен канализация үшiн                           2
Халықтың коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждықтары
үшiн босатылатын электр энергиясы:
селолық елдi мекендерде                                  24 тиын
қалалық елдi мекендерде (тұрақты
электр плиталары және электрмен жылыту
кондырғылары бар үйлерден басқалары)                     28 тиын
қалалық елдi мекендерде (тұрақты электр
плиталары мен электр қондырғылары бар
үйлер үшiн)                                              24 тиын
Байланыс бойынша көрсетiлген негiзгi қызметтер

Основные услуги связи в среднем                2,5
(в том числе повременная плата за
местные телефонные разговоры сверх
15 минут в сутки)

орташа есеппен                                             2,5
(оның iшiнде жергiлiктi телефонмен 15
минуттен артық сөйлескенi үшiн уақытпен ақы
төлеу)