О развитии фьючерсных контрактов при купле-продаже сельскохозяйственной продукции
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 апреля 1994 года N 321. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях защиты производителя сельскохозяйственной продукции от инфляционных процессов, снижения влияния диспаритета цен на экономические показатели в аграрном секторе, а также рационального использования внутренних финансовых и материально-технических ресурсов предприятиями всех форм собственности Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственным акционерным компаниям "Астык", "Тагам", "Береке", Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт" перейти в 1994 году на фьючерсные контракты при купле-продаже сельскохозяйственной продукции.
Рекомендовать другим организациям, независимо от форм собственности, использовать аналогичный порядок заключения контрактов.
Сельскохозяйственный товаропроизводитель, заключивший фьючерсный контракт и получивший в установленные договором сроки денежные и материально-технические ресурсы, обязан рассчитаться с покупателем произведенной им будущей продукцией в номенклатуре и объемах, оговоренных контрактом.
При невыполнении своих обязательств по поставке продукции продавец отвечает перед покупателем своим имуществом в установленном порядке.
2. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, государственными акционерными компаниями "Астык", "Тагам", "Береке" с учетом особенностей других формирований и хозяйствующих структур всех форм собственности в месячный срок определить и утвердить порядок проведения фьючерсных сделок при купле-продаже сельскохозяйственной продукции.
3. Установить базовые закупочные цены на зерновые, масличные культуры и сахарную свеклу, применяемые при закупке заготовительными организациями фьючерсных контрактов, согласно приложению.
4. Государственным акционерным компаниям "Астык", "Тагам" обеспечить перерасчет ранее заключенных фьючерсных контрактов на закупку зерна, масличных культур и сахарной свеклы в 1994 году между товаропроизводителями и заготовительными организациями по новым базовым ценам.
Министерству финансов Республики Казахстан выделить для этих целей необходимые бюджетные средства.
5. Главам местных администраций совместно с Международной казахстанской агропромышленной биржей:
регулярно проводить торговые аукционы и ярмарки для налаживания взаимовыгодных сделок между сельскохозяйственными товаропроизводителями, снабженческо-заготовительными, коммерческими и другими хозяйствующими структурами на основе фьючерсных контрактов;
содействовать в создании акционерных обществ, совместных и частных предприятий по закупкам и реализации сельскохозяйственной продукции у крестьянских (фермерских) хозяйств и личных подворий, а также в обеспечении их материально-техническими ресурсами.

АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫ ӨНIМДЕРIН САТЫП АЛУ ЖӘНЕ САТУ КЕЗIНДЕ ФЬЮЧЕРЛIК КОНТРАКТЫЛАРДЫ ДАМЫТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 4 сәуiр 1994 ж. N 321. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлердi инфляциялық процестерден қорғау, аграрлық сектордағы экономикалық көрсеткiштерге баға тепе-теңдiгi бұзылуының ықпал етуiн азайту, сондай-ақ меншiктiң барлық нысандарындағы кәсiпорындардың iшкi қаржы және материалдық-техникалық ресурстарды тиiмдi пайдалануы мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, "Астық", "Тағам", "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниялары, "Казконтракт" Республикалық контракт корпорациясы 1994 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу және сату кезiнде фьючерлiк контрактыларға көшетiн болсын.
Меншiк нысандарына қарамастан басқа ұйымдарға контрактылар жасасудың осындай тәртiбiн пайдалану ұсынылсын.
Фьючерлiк контракт жасасқан және шартта белгiленген мерзiмде ақша, материалдық-техникалық ресурстар алған ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлер сатып алушылармен контрактыда көрсетiлген номенклатурада және көлемде болашақта өндiрiлетiн өнiммен есеп айырысуға мiндеттi.
Сатушы өнiмдердi беру жөнiндегi өз мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда сатып алушының алдында белгiленген тәртiппен өз мүлкiмен жауап бередi.
2. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, "Астық", "Тағам", "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компанияларымен бiрлесiп меншiктiң барлық нысандарындағы басқа құрамалар мен иелiк етушi құрылымдар ерекшелiгiн ескере отырып бiр ай мерзiм iшiнде ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу-сату барысында фьючерлiк мәмiлелердi өткiзу тәртiбiн белгiлеп, бекiтетiн болсын.
3. Дайындау ұйымдары сатып алу кезiнде фьючерлiк контрактылар қолданылатын дәндi, майлы дақылдар мен қант қызылшасының базалық сатып алу бағасы қосымшаға сәйкес белгiленсiн.
4. "Астық", "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк компаниялары тауар өндiрушiлер мен дайындау ұйымдары арасында 1994 жылы дәндi, майлы дақылдар мен қант қызылшасын сатып алуға бұрын жасасылған фьючерлiк контрактыларды жаңа базалық баға бойынша қайта есептейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы мақсаттар үшiн қажеттi бюджеттiк қаражат бөлсiн.
5. Жергiлiктi әкiмдер Қазақстан халықаралық агроөнеркәсiптiк биржасымен бiрлесе отырып:
фьючерлiк контрактылар негiзiнде ауыл шаруашылық тауарын өндiрушiлер, жабдықтау-дайындау, коммерциялық және басқа шаруашылық жүргiзушi құрылымдар арасындағы өзара тиiмдi мәмiлелердi жолға қою үшiн сауда аукциондары мен жәрмеңкелерiн тұрақты түрде өткiзсiн;
шаруа (фермерлiк) қожалықтары мен жеке аулалардан ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу мен сату, сондай-ақ оларды материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз ету жөнiндегi акционерлiк қоғамдар, бiрлескен және жекеменшiк кәсiпорындар құруға жәрдемдессiн.

6. Разрешить государственным акционерным компаниям "Астык" и "Тагам" вести закупку зерна для государственных нужд и на другие цели через коммерческие структуры на общих основаниях.
7. Просить Национальный банк Республики Казахстан выделенные бюджетные средства по фьючерсным контрактам не засчитывать в погашение дебитового сальдо просроченной задолженности и других претензий к корреспондентскому счету банков, обслуживающих сельских товаропроизводителей. Колхозам, совхозам, другим сельскохозяйственным предприятиям всех форм собственности, крестьянским (фермерским) хозяйствам обеспечить целевое использование полученных средств на проведение весенне-полевых работ.
8. Главам областных и районных администраций всячески способствовать развитию фьючерсных контрактов при купле-продаже сельскохозяйственной продукции, не препятствовать в вопросах первоочередности расчетов по ним.
9. Признать утратившим силу приложение N 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1994 г. N 48 "О закупках и поставках сельскохозяйственной продукции для государственных нужд в 1994 году".
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 4 апреля 1994 года N 321
БАЗОВЫЕ ЗАКУПОЧНЫЕ ЦЕНЫ НА ЗЕРНОВЫЕ, МАСЛИЧНЫЕ
КУЛЬТУРЫ И САХАРНУЮ СВЕКЛУ (БЕЗ НДС)
______________________________________________________
Наименование культур    !  Тенге за тонну
------------------------------------------------------
-------------------1-----------------2----------------
Пшеница твердая
I класса                            1400
П класса                            1200
Ш класса                            1100
IV класса (крупяная)                 800
V класса                             600
Пшеница мягкая
высшего класса                      1600
I класса                            1400
П класса                            1200
Ш класса                            1100
IV класса                            800
V класса                             600
Рис-зерно
высшего класса                       1800
I класса                             1700
П класса                             1400
Ш класса                             1200
Просо
I класса                             1200
П класса                             1000
Ш класса                              900
Ячмень
I класса                             1100
П класса                              800
ячмень пивоваренный                  1200
Овес
I класса                             1100
П класса                              800
Ш класса                              700
IV класса                             600
Рожь
группа А (I, II, III класса)         1100
группа Б (IV класса)                  700
Гречиха
I класса                             1900
П класса                             1800
Ш класса                             1500
Кукуруза
I класса                             2500
П класса                             2300
Ш класса                             1900
Горох
I класса                             1200
П класса                             1100
Ш класса                              900
Подсолнечник                              3100
Рапс
I класса                             3100
П класса                             2500
Соя                                       4100
Сахарная свекла                            700

6. "Астық" және "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк компанияларына жалпы негiзде мемлекет мұқтажы және басқа да мақсаттар үшiн коммерциялық құрылымдар арқылы астық дайындауға рұқсат етiлсiн.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне фьючерлiк контрактылар бойынша бөлiнген бюджет қаражатын ауыл тауар өндiрушiлерiне қызмет көрсететiн банктердiң мерзiмi өткен қарыздарының қарыз айырмашылығын және корреспонденттiк шоттарға деген басқа да талаптарын өтеуге есептемеуге өтiнiш жасалсын. Меншiктiң барлық нысандарындағы кеңшарлар, ұжымшарлар, басқа да ауыл шаруашылық кәсiпорындары, шаруа (фермерлiк) қожалықтары алған қаражаттарын көктемгi дала жұмыстарын өткiзуге мақсатты түрде пайдалануды қамтамасыз етсiн.
8. Облыстардың және аудандардың әкiмдерi ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу-сату барысында фьючерлiк контрактыларды дамытуға барынша жәрдемдессiн, олар бойынша бiрiншi кезекте есеп айырысу мәселесiне кедергi жасамасын.
9. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет мұқтажы үшiн 1994 жылы ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу және
беру туралы" 1994 жылғы 10 қаңтардағы N 48 қаулысына N 3 қосымшаның күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 4 сәуiрдегi
N 321 қаулысына
Қосымша
Дәндi, майлы дақылдар мен қант қызылшасының
базалық сатып алу бағасы (қосымша құнға салықсыз)
--------------------------------------------------------------------
Дақылдар атауы                      !   Әр тоннаға теңгемен
--------------------------------------------------------------------                  1                         !           2
--------------------------------------------------------------------
Қатты бидай
I класты                                              1400
II класты                                             1200
III класты                                            1100
IV класты (жармалық)                                   800
V класты                                               600
Жұмсақ бидай
жоғары класты                                         1600
I класты                                              1400
II класты                                             1200
III класты                                            1100
IV класты                                              800
V класты                                               600
Күрiш - астық
жоғары класты                                         1800
I класты                                              1700
II класты                                             1400
III класты                                            1200
Тары
I класты                                              1200
II класты                                             1000
III класты                                             900
Арпа
I класты                                              1100
II класты                                              800
Сыра қайнататын арпа                                  1200
Сұлы
I класты                                              1100
II класты                                              800
III класты                                             700
IV класты                                              600
Қара бидай
А тобы (I, II, III класс)                             1100
Б тобы (IV класс)                                      700
Қарақұмық
I класты                                              1900
II класты                                             1800
III класты                                            1500
Жүгерi
I класты                                              2500
II класты                                             2300
III класты                                            1900
Бұршақ
I класты                                              1200
II класты                                             1100
III класты                                             900
Күнбағыс                                                   3100
Рапс
I класты                                              3100
II класты                                             2500
Соя                                                        4100
Қант қызылшасы                                              700