О порядке организации Государственной противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Кабинета Министpов Республики Казахстан от 22 апpеля 1994 г. N 430. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 июня 2005 г. N 662.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2005 № 662.
Сноска. Название постановления в редакции постановлений Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ ; от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ . В названии и тексте заменены слова - постановлениями Правительства РК от 18 декабря 1997 г. N 1788 P971788_ ; от 27 апреля 1999 г. N 481 Р990481_ .
Во исполнение Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", а также в целях поддержания высокого уровня пожарной безопасности Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что государственный пожарный надзор и пожаротушение в населенных пунктах и на объектах республики возлагаются на Департамент Государственной противопожарной службы и его подразделения. <*>
Сноска. Абзац первый пункта 1 - в новой редакции согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1996 года N 1345. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .
2. Утвердить:
Положение о государственном пожарном надзоре в Республике Казахстан;
Перечень министерств и ведомств Республики Казахстан, пожарная охрана которых не передается в ведение Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, согласно приложению N 1;
График поэтапного преобразования профессиональной Государственной противопожарной службы в военизированную Государственную противопожарную службу согласно приложению 2. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ ; от 27 апреля 1999 г. N 481 P990481_ .
3. Установить, что начальник Департамента Государственной противопожарной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям является по должности одновременно Главным государственным инспектором Республики Казахстан по пожарному надзору, а его заместители - заместителями Главного государственного инспектора Республики Казахстан по пожарному надзору.
Начальники структурных управлений, отделов Департамента Государственной противопожарной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, их заместители являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами Республики Казахстан по пожарному надзору.
Начальники управлений, отделов пожарной охраны города Алматы, областей и города Ленинска, их заместители, начальники отделов и отделений государственного пожарного надзора территориальных органов, начальники отделов и отделений, являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами соответствующих регионов (областей, городов и территорий) по пожарному надзору.
Начальники других органов государственного пожарного надзора, их заместители, инспектора государственного пожарного надзора , а также главные специалисты, старшие инженеры, старшие инспектора, инженеры и инспектора всех органов государственного пожарного надзора, обеспечивающие надзор за состоянием пожарной безопасности, являются по должности государственными инспекторами по пожарному надзору. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР ЖӨНIНДЕГI АГЕНТТIГIНIҢ МЕМЛЕКЕТТIК ӨРТКЕ ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТIН ҰЙЫМДАСТЫРУДЫҢ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 22 сәуiрдегі N 430 ҚАУЛЫСЫ. Күші жойылды - Қазақстан Республиксы Үкіметінің 2005.06.30. N 662 қаулысымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республиксы Үкіметінің 2005.06.30. N 662  қаулысымен .
Ескерту. Атауында сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143   қаулысымен
Ескерту. Атауындағы және мәтiнiндегi сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң 1997.12.18. N 1788   қаулысымен .
Ескерту. Атауы жаңа редакцияда - ҚР Үкiметiнiң 1999.04.27. N 481   қаулысымен
"Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшiн, сондай-ақ өрт қауiпсiздiгiн жоғары деңгейде сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Республиканың елдi мекендерi мен объектiлерiнде мемлекеттiк өрт қадағалау мен өрт сөндiру Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметiнiң департаментi мен олардың бөлiмшелерiне жүктелетiн болып белгiленсiн.<*>
<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасында Мемлекеттiк өрт қадағалау туралы Ереже:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiктiң қарамағына берiлмейтiн Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметтерiнiң тiзiмi N 1 қосымшаға сәйкес;<*>
Мемлекеттiк өртке қарсы кәсiбилендiрiлген қызметтi Мемлекеттiк әскерилендiрiлген өртке қарсы қызмет етiп кезең-кезеңмен қайта ұйымдастыру кестесi 2 қосымшаға сәйкес.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтағы сөздер ауыстырылды - ҚР Үкiметiнiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚР Үкiметiнiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгердi - ҚР Үкiметiнiң 1999.04.27. N 481  қаулысымен .
3. Мемлекеттiк өрттен қорғау департаментi бастығы лауазымы бойынша әрi өрт қадағалау жөнiндегi Қазақстан Республикасының бас мемлекеттiк инспекторы, ал оның орынбасарлары - өрт қадағалау жөнiндегi Қазақстан Республикасы бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары болып табылады.<*>
Мемлекеттiк өрттен қорғау департаментi құрылымдық басқармаларының, бөлiмдерiнiң бастықтары, олардың орынбасарлары лауазымдары бойынша әрi өрт қадағалау жөнiндегi Қазақстан Республикасының аға мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.<*>
Алматы қалалық, облыстар мен Ленинск қалалық Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi басқармаларының, бөлiмдерiнiң бастықтары, олардың орынбасарлары, аумақтық органдардың мемлекеттiк өрт қадағалау бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнiң бастықтары, лауазымдары бойынша әрi тиiстi аймақтардың (облыстардың, қалалар мен аумақтардың) өрт қадағалау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.<*>
Басқа мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының бастықтары, олардың орынбасарлары, мемлекеттiк өрт қадағалау инспекторлары, сондай-ақ өрт қауiпсiздiгiнiң жай-күйiн қадағалауды қамтамасыз ететiн барлық мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының бас мамандары, аға инженерлерi, аға инспекторлары, инженерлерi мен инспекторлары лауазымдары бойынша өрт қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар болып табылады деп белгiленсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .

4. Определить, что изменение численности военизированной пожарной охраны по отдельным городам, поселкам и районным центрам утверждается Комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям по представлению акимов областей и городов республиканского значения, согласованному с Министерством финансов Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункте 4 заменены слова - постановлениями Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ ; от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .
5. Установить, что расходы на содержание военизированной пожарной охраны, строительство зданий пожарных депо, приобретение пожарной техники, оборудования и имущества производятся:
- по военизированной пожарной охране в городах, поселках и районных центрах - за счет местного бюджета;<*>
- по военизированной пожарной охране на промышленных предприятиях и других объектах хозяйствования, независимо от форм собственности, - за счет средств, получаемых по договорам, заключенным с соответствующими предприятиями, организациями и учреждениями.
Сноска. В абзаце втором заменены слова - постановлением Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ .
Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .
6. Предоставить право Комитету Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям:
создавать подразделения военизированной пожарной охраны на промышленных предприятиях и других объектах за счет средств, получаемых по договорам от соответствующих предприятий, организаций и учреждений;
увеличивать численность республиканского, областных, городских управлений, отделов пожарной охраны, органов государственного пожарного надзора, учебных, научных заведений и подразделений за счет средств, выделяемых на содержание военизированной пожарной охраны, но не более чем на 6 процентов от этой численности;
перераспределять в случае необходимости численность военизированной пожарной охраны между городами в пределах установленных лимитов;
разрабатывать и утверждать типовые штаты подразделений пожарной охраны. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143.
7. Департаменту управления государственным имуществом и активами Министерства финансов Республики Казахстан, акимам областей и города Алматы разработать порядок безвозмездной передачи служебных зданий, пожарных депо, пожарной техники, автотранспорта, имущества, инвентаря и других материальных ценностей военизированной, профессиональной и ведомственной пожарной охраны, находящихся за пределами территории предприятий, организаций и учреждений, на баланс Департамента Государственной противопожарной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в случае их упразднения. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .

4. Жекелеген қалалар, поселкелер мен аудан орталықтары бойынша әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiнiң санын өзгертудi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар әкiмдерiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетi бекiтетiн болып белгiленсiн.<*><*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
5. Әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiн ұстауға, өрт сөндiру депосының жайларын салуға, өрт сөндiру техникасын, жабдықтары мен мүлкiн сатып алуға арналған шығындар:<*><*>
- қалалардағы, поселкелер мен аудан орталықтарындағы әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерi бойынша жергiлiктi бюджет есебiнен;<*>
- меншiк нысандарына қарамастан өнеркәсiп кәсiпорындары мен басқа да шаруашылық объектiлерiндегi әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерi бойынша тиiстi кәсiпорындармен, ұйымдар және мекемелермен жасалған шарттар бойынша алынатын қаражат есебiнен жұмсалатын болып белгiленсiн.<*>
<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгертiлдi және 2-бөлiгi алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
6. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетiне:<*>
- өнеркәсiптiк кәсiпорындар мен басқа да объектiлерде әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiн тиiстi кәсiпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден шарттар бойынша алынатын қаржы есебiнен құру;
- республикалық, облыстық, қалалық Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi басқармаларының, бөлiмдерiнiң, мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының, оқу, ғылым орындары мен бөлiмшелерiнiң санын әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiн ұстауға бөлiнетiн қаражат есебiнен, бiрақ осы санның 6 процентiнен аспайтындай мөлшерде көбейту;
- қажет болған жағдайда қалалар арасында әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiнiң санын белгiленген лимит шегiнде қайта бөлу;
Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiнiң типтiк штаттарын әзiрлеу және бекiту құқы берiлсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақта сөздер ауыстырылды - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк пен активтердi басқару департаментi, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер таратылған жағдайда олардың аумағынан тысқары жерлердегi әскерилендiрiлген, кәсiби және ведомстволық Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi бөлiмшелерiнiң қызмет жайларын, өрт сөндiру техникасын, автокөлiгiн, мүлкiн, мүкәммалы мен басқа да материалдық құндылықтарын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетiнiң Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет департаментiнiң балансын тегiн өткiзу тәртiбiн әзiрлесiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармақта "өрттен қорғау" деген сөздер ауыстырылды - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .

8. Акимам областей, городов Астаны и Алматы:
при застройке и реконструкции городских и сельских поселений, а также промышленных узлов обеспечивать опережающее строительство зданий пожарных депо в соответствии с нормативными радиусами обслуживания за счет средств местных бюджетов и долевого участия предприятий;
создать в каждом населенном пункте, промышленном, сельскохозяйственном и ином объекте, независимо от форм собственности, боеспособные противопожарные формирования (дружины, команды, отделения, звенья), обеспечив их за счет собственных средств пожарными депо, пожарной техникой и оборудованием согласно нормативам. <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ ; от 27 апреля 1999 г. N 481 Р990481_ .
9. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению N 3.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 430
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном пожарном надзоре
в Республике Казахстан
1. Государственный пожарный надзор в Республике Казахстан осуществляется в целях поддержания в республике высокого уровня пожарной безопасности городов, других населенных пунктов и объектов хозяйствования, независимо от форм собственности.
2. Органами государственного пожарного надзора в Республике Казахстан являются: Департамент Государственной противопожарной службы, управления, отделы пожарной охраны города Алматы, областей, отделы, отделения и инспекции государственного пожарного надзора, отряды и части военизированной пожарной охраны городов, поселков, районных центров. <*>
Сноска. В пункте 2 заменены слова - постановлениями Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ ; от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .
3. В своей деятельности органы и должностные лица, обеспечивающие государственный пожарный надзор, руководствуются законами Республики Казахстан и иными решениями Верховного Совета Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, решениями и распоряжениями местных представительных и исполнительных органов, актами Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Начальника Департамента Государственной противопожарной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и другими утвержденными в соответствии с действующим законодательством нормативными актами. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .

8. Облыстардың, Астана және Алматы қаласының әкiмдерi:<*>
- қалалық және ауылдық мекендердi, сондай-ақ өнеркәсiптiк тораптарды салу мен қайта жаңартуда қызмет көрсетудiң нормативтiк радиусына сәйкес өрт сөндiру деполарының жайларын жергiлiктi бюджеттер қаражаты мен кәсiпорындардың үлестi қатысуы есебiнен күнiлгерi салуды қамтамасыз етсiн;
- әрбiр елдi мекенде, меншiк нысандарына қарамастан өнеркәсiптiк, ауыл шаруашылық және өзге де объектiлерде iске сақадай сай өртке қарсы құрамаларды (жасақтарды, командаларды, бөлiмшелердi, топтарды) нормативтерге сәйкес өрт сөндiру деполарымен, өрт сөндiру техникасымен және құрал-жабдықтарымен олардың өз қаражаты есебiнен қамтамасыз ете отырып құратын болсын.
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 8-тармақ сөзбен толықтырылды - ҚР Үкiметiнiң 1999.04.27. N 481 қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi N 3 қосымшаға сәйкес жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 22 сәуiрдегi
N 430 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк өрт қадағалау туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк өрт қадағалау республика қалаларында, басқа да елдi мекендерде және меншiк нысандарына қарамастан шаруашылық объектiлерiнде өрт қауiпсiздiгiн жоғары деңгейде ұстау мақсатында жүргiзiледi.
2. Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi департаментi, Алматы қалалық облыстық Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi басқармалары, бөлiмдерi, мемлекеттiк өрт қадағалау бөлiмдерi, бөлiмшелерi мен инспекциялары, қалалардың, поселкелердiң, аудан орталықтарының, әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi отрядтары мен бөлiмдерi, бөлiмшелерi Қазақстан Республикасында мемлекеттiк өрт қадағалау органдары болып табылады.<*><*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143 қаулысымен.
3. Мемлекеттiк өрт қадағалауды қамтамасыз ететiн органдар мен лауазымды адамдар өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң өзге де шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының шешiмдерi мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметi департаментi бастығының актiлерiн және басқа да қолданылып жүрген заңдарға сәйкес бекiтiлген нормативтiк актiлердi басшылыққа алады.<*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .

4. Основной задачей органов государственного пожарного надзора является обеспечение надзора за состоянием пожарной безопасности в населенных пунктах, на объектах хозяйствования, независимо от форм собственности.
5. Органы Государственного пожарного надзора обязаны:
осуществлять надзор за состоянием противопожарной безопасности;
производить проверки по делам о пожарах;
осуществлять производство по делам об административных правонарушениях.
6. Органы государственного пожарного надзора в соответствии с возложенными на них обязанностями имеют право:
осуществлять в министерствах, ведомствах, на предприятиях, в учреждениях и организациях, независимо от их принадлежности и форм собственности, контроль исполнения актов органов государственной власти и управления по вопросам пожарной безопасности, проводить в присутствии представителей администрации проверку выполнения противопожарных требований, стандартов, норм и правил;
направлять руководителям предприятий, учреждений, организаций, другим должностным лицам и гражданам предписания об устранении выявленных нарушений и проведении мероприятий по предупреждению пожаров;
назначать обязательные для проведения за счет министерств, ведомств, предприятий, организаций, учреждений, независимо от форм собственности, экспертизы для установления причин пожаров, а также контрольные испытания оборудования, изделий, веществ, материалов для определения степени их пожароопасности;
контролировать готовность противопожарных подразделений населенных пунктов и объектов, независимо от их ведомственной принадлежности, к борьбе с пожарами;
осуществлять контроль за исполнением проектными и строительными организациями всех форм собственности противопожарных требований, предусмотренных стандартами, нормами и правилами, при проектировании, строительстве и реконструкции предприятий, зданий, сооружений;
участвовать в работе комиссий по выбору земельных участков и приемке в эксплуатацию зданий, предприятий и сооружений;
согласовывать проекты стандартов, нормы и правила, устанавливающие требования пожарной безопасности, а также проектные решения на строительство объектов, на которые отсутствуют нормы и правила;
привлекать в чрезвычайных ситуациях силы и средства противопожарных и аварийно-спасательных служб, транспортные и другие материально-технические средства, независимо от их ведомственной принадлежности;
в случае необходимости отдавать распоряжения на эвакуацию людей, материальных ценностей из опасной зоны, приостанавливать работу цехов и объектов на период проведения спасательных работ и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
поощрять граждан, отличившихся в тушении пожаров, спасении людей и имущества;
вносить в государственные органы, общественные объединения, должностным лицам, частным владельцам обязательные для исполнения представления и предписания о мерах по устранению обстоятельств, способствующих возникновению пожаров, нарушений правил пожарной безопасности, а в случае их непринятия привлекать виновных к предусмотренной законом ответственности;
получать от должностных лиц и других работников предприятий, учреждений и организаций, независимо от подчиненности и форм собственности, а также лиц, занятых предпринимательской деятельностью, сведения и документы, характеризующие состояние пожарной безопасности объектов;
составлять протоколы и рассматривать дела о нарушениях правил пожарной безопасности, за которые законодательством предусмотрена административная ответственность;
разрабатывать и согласовывать нормативные акты, регулирующие вопросы пожарной безопасности;
осуществлять государственный учет всех пожаров (последствий от них), происшедших на территории Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 6 дополнен новыми абзацами - постановлением Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ .

4. Мемлекеттiк  өрт қадағалау органдарының негiзгi мiндетi елдi мекендерде, меншiк нысанына қарамастан шаруашылық объектiлерiнде өрт қауiпсiздiгiнiң жай-күйiн қадағалауды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Мемлекеттiк өрт қадағалау органдары:
өрт қауiпсiздiгiн қадағалауды жүзеге асыруға;
өрт туралы iстер бойынша тексерулер жүргiзуге;
әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер жүргiзудi жүзеге асыруға мiндеттi.
6. Мемлекеттiк өрт қадағалау органдары өздерiне жүктелген мiндеттерге сәйкес;
министрлiктерде, ведомстволарда, қарастылығына және меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда өрт қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдары актiлерiнiң орындалуына бақылау жасауды, әкiмшiлiк өкiлдерiнiң қатысуымен өртке қарсы талаптардың, стандарттардың, нормалар мен ережелердiң орындалуын тексерудi жүзеге асыруға;
кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың басшыларына, басқа да лауазымды адамдар мен азаматтарға анықталған ереже бұзушылықтарды жою және өрттiң алдын алу жөнiндегi шаралар өткiзу туралы ұйғарымдар жiберуге;
министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң есебiнен өрт себептерiн айқындау үшiн өткiзiлуге мiндеттi сараптамалар, сондай-ақ құрал-жабдықтарды, бұйымдарды, заттарды, материалдарды олардың өрт туғызу қаупiнiң дәрежесiн анықтау үшiн бақылау сынақтарын тағайындауға;
ведомстволық қарастылығына қарамастан елдi мекендер мен объектiлердiң өрт сөндiру бөлiмшелерiнiң өртпен күресуге әзiрлiгiн бақылауға;
меншiктiң барлық нысандарындағы жобалау және құрылыс ұйымдарының кәсiпорындарды, үй-жайларды, ғимараттарды жобалау, салу және қайта жаңарту кезiнде стандарттарда, нормалар мен ережелерде көзделген өртке қарсы талаптарды орындауына бақылауды жүзеге асыруға;
жер учаскелерiн таңдау және үй-жайларды, кәсiпорындар мен ғимараттарды пайдалануға қабылдап алу жөнiндегi комиссияның жұмысына қатысуға;
өрт қауiпсiздiгi талаптарын белгiлейтiн стандарттар, нормалар мен ережелер жобаларын, сондай-ақ нормалар мен ережелер белгiленбеген объектiлердi салуға арналған жобалық шешiмдердi келiсуге;
төтенше жағдайларда өрт сөндiру және апаттан құтқару қызметтерiнiң күштерi мен құралдарын, ведомстволық қарастылығына қарамастан көлiк және басқа да материалдық-техникалық құралдарды жұмылдыруды;
қажет болған жағдайда адамдарды, материалдық құндылықтарды қауiптi аймақтан көшiрiп әкетуге өкiм беруге, құтқару жұмыстарын жүргiзу және төтенше жағдайларды жою кезеңiне цехтар мен объектiлердiң жұмысын тоқтата тұруға;
өрт сөндiруге, адамдар мен мүлiктi құтқаруда ерекше көзге түскен азаматтарды ынталандыруға;
мемлекеттiк органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге, лауазымды адамдарға, жеке меншiк иелерiне өрттiң шығуына мүмкiндiк беретiн жағдайларды, өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзуды болдырмау жөнiндегi шаралар туралы орындалуға мiндеттi ұсыныстар мен ұйғарымдар енгiзуге, ал олар қабылданбаған жағдайда айыптыларды заңда көзделген жауапкершiлiкке тартуға;
бағыныстылығы мен меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың лауазымды адамдары мен басқа да қызметкерлерiнен, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын адамдардан объектiлердегi өрт қауiпсiздiгiнiң жай-күйiн сипаттайтын мәлiметтер мен құжаттар алуға;
заңдарда әкiмшiлiк жауапкершiлiк көзделген өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзғаны туралы хаттамалар жасап, iстер қарауға құқылы;
өрт қауiпсiздiгi мәселелерiн реттейтiн нормативтiк актiлердi жасау және келiсу;
Қазақстан Республикасының аумағында болған барлық өрттердi (олардан келген зардаптарды) мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асыру.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа абзацтармен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен ..

7. Предписания органов государственного пожарного надзора предлагаются в письменном виде и являются обязательными для должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, независимо от ведомственной принадлежности и форм собственности, а также для граждан. Должностные лица и граждане, получившие предписания и не согласные с ним, имеют право в 10-дневный срок со дня вручения предписания обжаловать его в вышестоящий орган государственного пожарного надзора.
8. При нарушении правил пожарной безопасности на предприятии, в учреждении, организации, независимо от форм собственности, создающем непосредственную угрозу возникновения пожара, а также при невыполнении предусмотренных проектом или нормами проектирования противопожарных требований при строительстве, реконструкции, расширении или техническом перевооружении объекта, предприятия, учреждения, сооружения, здания Главный государственный инспектор Республики Казахстан по пожарному надзору и его заместители, старшие государственные инспектора Республики Казахстан по пожарному надзору, старшие государственные инспектора по пожарному надзору областей, городов и территорий вправе приостанавливать частично или полностью работу предприятия, отдельного производства, производственного участка, агрегата, запретить эксплуатацию здания, сооружения, а государственные инспектора по пожарному надзору - запретить эксплуатацию отдельного помещения, приостановить работу производственного участка или агрегата, электрической сети, прибора отопления и ведение пожароопасных работ, если это не влечет за собой прекращение функционирования предприятия (отдельного производства) в целом.
Постановление о приостановлении работы предприятия, производственного участка, агрегата или запрещения эксплуатации здания, сооружения, помещения вручается руководителю объекта и действует до устранения нарушений, явившихся основанием для принятия такого решения.
Руководитель предприятия, учреждения, организации вправе обжаловать постановление о приостановлении работы предприятия, производственного участка, агрегата, запрещении эксплуатации здания, сооружения или помещения в вышестоящих органах государственного пожарного надзора в 5-дневный срок со дня вручения постановления или в суде. Подача жалобы не приостанавливает исполнение постановления.
Постановление о приостановлении работы предприятия, производственного участка, агрегата, запрещении эксплуатации здания, сооружения или помещения может быть отменено или изменено органом, должностным лицом, принявшим такое решение, вышестоящим по отношению к нему органом государственного пожарного надзора или судом.

7. Мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының ұйғарымдары жазбаша түрде берiледi және ведомстволық қарастылығы мен меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың лауазымды адамдары, сондай-ақ азаматтар үшiн орындауға мiндеттi болып табылады. Ұйғарым алған және онымен келiспейтiн лауазымды адамдар мен азаматтар ұйғарым тапсырылған күннен бастап 10 күндiк мерзiмде жоғары тұрған мемлекеттiк өрт қадағалау органына шағым беруге құқылы.
8. Меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорында, мекемеде, ұйымда тiкелей өрт шығу қаупiн туғызатын өрт қауiпсiздiгi ережелерiн бұзғанда, сондай-ақ объектiлердi, кәсiпорындарды, мекемелердi, ғимараттарды, үй-жайларды салу, қайта жаңарту, кеңейту немесе техникалық қайта жабдықтау кезiнде жобада немесе жобалау нормаларында көзделген өртке қарсы талаптар орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының өрт қадағалау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы мен оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасының өрт қадағалау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары, облыстардың, қалалардың және аумақтардың өрт қадағалау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары кәсiпорынның, жеке өндiрiстiң, өндiрiс учаскесiнiң, агрегаттың жұмысын iшiнара немесе толық тоқтатуға, үйдi, құрылысты пайдалануға тыйым салуға, ал өрт қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар - кәсiпорынның (жеке өндiрiстiң) жұмыс iстеуiнiң тұтастай тоқтатылуына әкелiп соқпайтын болса, жекелеген жайларды пайдалануға тыйым салуға, өндiрiс учаскесiнiң немесе агрегаттың, электр торабының, жылыту құралының жұмысын және өрт шығу қаупi бар жұмыстардың жүргiзiлуiн тоқтатуға құқылы.
Кәсiпорынның, өндiрiс учаскесiнiң, агрегаттың жұмысын тоқтатуға немесе үйдi, ғимаратты, жайларды пайдалануға тыйым салу туралы қаулы объектiнiң басшысына берiледi және осындай шешiм қабылдауға негiз болған ереже бұзушылықтар жойылғанға дейiн күшiнде болады.
Кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның басшысы кәсiпорынның, өндiрiс учаскесiнiң, агрегаттың жұмысын тоқтату, үйдi, ғимаратты немесе жайды пайдалануға тыйым салу туралы қаулы жөнiнде ол берiлген күннен бастап 5 күндiк мерзiмде жоғары тұрған мемлекеттiк өрт қадағалау органдарына немесе сотқа шағымдануға құқылы. Шағымның берiлуi қаулының орындалуын тоқтатпайды.
Кәсiпорынның, өндiрiс учаскесiнiң, агрегаттың жұмысын тоқтату, үйдi, ғимаратты немесе жайды пайдалануға тыйым салу туралы қаулыны, осы шешiмдi қабылдаған орган, лауазымды адам, оған қатысты жоғары тұрған мемлекеттiк өрт қадағалау органы немесе сот жоюы немесе өзгертуi мүмкiн.

9. Указания и распоряжения вышестоящих должностных лиц государственного пожарного надзора обязательны для исполнения нижестоящими должностными лицами государственного пожарного надзора.
10. Государственный пожарный надзор на объектах Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии Республики Казахстан, авиационного, железнодорожного, морского и речного транспорта регламентируется соглашениями между Комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и соответствующими министерствами и ведомствами Республики Казахстан.
Контроль за выполнением правил пожарной безопасности в подземных сооружениях шахт, рудников, копей, на воздушном, морском, речном и автомотоэлектротранспорте, а также на территориях лесов, степей и тугайных массивов осуществляется соответствующими министерствами и ведомствами. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143.
11. Председатель Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям издает в необходимых случаях совместно с руководителями других министерств и ведомств приказы и инструкции по применению настоящего Положения с учетом особенностей объектов хозяйствования. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143 P971143_ .
12. Возложение на органы государственного пожарного надзора предусмотренных настоящим Положением функций не освобождает руководителей министерств, ведомств, предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности, глав администраций от обязанностей систематически контролировать выполнение установленных требований по вопросам обеспечения пожарной безопасности населенных пунктов, объектов и не снимает с руководителей предприятий, учреждений и организаций персональной ответственности за пожарную безопасность вверенных им объектов.
13. Объекты, в зависимости от их значимости и степени пожарной опасности, подразделяются на I, II, III и IV группы. Перечни этих объектов определяются органами государственного пожарного надзора.
Объекты, относящиеся к IV группе, подлежат ежегодной паспортизации органами государственного пожарного надзора. Положение о паспортизации разрабатывается и утверждается Министерством внутренних дел Республики Казахстан. <*>
Сноска. Положение дополнено пунктом 13 - постановлением Правительства РК от 1 ноября 1996 г. N 1345 P961345_ .
Пункт 13 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 1997 г. N 505. P970505_
ПРИЛОЖЕНИЕ N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 430
Перечень министерств и ведомств Республики Казахстан, противопожарная служба которых не передается в ведение Департамента Государственной противопожарной службы Комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 22 июля 1997 г. N 1143.
Министерство обороны Республики Казахстан Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан Комитет национальной безопасности Республики Казахстан Предприятия авиационного и железнодорожного транспорта
ПРИЛОЖЕНИЕ N 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 430
График
поэтапного преобразования профессиональной
Государственной противопожарной службы в
военизированную Государственную противопожарную службу <*>
Сноска. Приложение N 2 - в редакции постановления Правительства РК от
14 января 1998 г. N 10 P980010_ .
____________________________________________________________________________
Наименование населенных пунктов
____________________________________________________________________________
Год преобразования
____________________________________________________________________________

9. Мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының жоғары тұрған лауазымды адамдарының нұсқаулары мен өкiмдерiн мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының төменгi лауазымды адамдары орындауға мiндеттi.
10. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Республикалық Ұланының, әуе, темiр жол, теңiз және су көлiктерiнiң объектiлерiнде мемлекеттiк өрт қадағалау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетi мен Қазақстан Республикасының тиiстi министрлiктерi мен ведомстволары арасындағы келiсiмдермен белгiленедi.<*>
Шахталардың, рудниктердiң, кенiштердiң жер асты құрылыстарында, әуе, теңiз, су және автомотоэлектр көлiктерiнде, сондай-ақ орман, дала аумақтары мен тоғайлы алаптарда өрт қауiпсiздiгi ережелерiнiң орындалуына тиiстi министрлiктер мен ведомстволар бақылау жасайды.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143 қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетiнiң төрағасы қажет болған жағдайларда өзге министрлiктер мен ведомстволардың басшыларымен бiрлесiп шаруашылық объектiлерiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, осы Ереженi қолдану жөнiнде бұйрықтар мен нұсқамалар шығарады.<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
12. Осы Ережеде көзделген мiндеттердiң мемлекеттiк өрт қадағалау органдарына жүктелуi министрлiктердiң, ведомстволардың, меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшыларын, әкiмдердi елдi мекендердiң, объектiлердiң өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi белгiленген талаптардың орындалуына жүйелi түрде бақылау жасау мiндеттерiнен босатпайды және кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдар басшыларының өз қарамағындағы объектiлердiң өрт қауiпсiздiгi үшiн дербес жауапкершiлiгiн шегермейдi.
13. Объектiлер, олардың өрт қауiптiлiгiнiң маңыздылығы мен дәрежесiне қарай I, II, III және IV топтарға бөлiнедi. Мұндай объектiлердiң тiзбесiн мемлекеттiк өрт қадағалау органдары айқындайды.
IV топқа қатысты объектiлер мемлекеттiк өрт қадағалау органдарының жыл сайын паспорттау жүргiзуiне жатады.<*> Паспорттау жүргiзу туралы Ереженi Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi жасайды және бекiтедi.<*>
ЕСКЕРТУ. Ереже 13-тармақпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.11.01. N 1345  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 13-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.04.08. N 505 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 22 сәуiрдегi
N 430 қаулысына
N 1 қосымша
Өртке қарсы қызметтi Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетiнiң қарауына берiлмейтiн Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының<*>
Тiзбесi
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi<*>
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi <*>
Әуе және темiр жол көлiктерi кәсiпорындары
Ескерту. Қосымша өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 22 сәуiрдегi
N 430 қаулысына
2-қосымша<*>
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1998.01.14. N 10 қаулысымен.
Кәсiби Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiн әскерилендiрiлген Мемлекеттiк өртке қарсы қызмет етiп кезең-кезеңмен қайта құрудың КЕСТЕСI
___________________________________________________________________
Елдi мекендердiң атауы
___________________________________________________________________
Қайта құру жылы
___________________________________________________________________

1997 ! 1998 ! 1999 ! 2000 !
__________________!__________________!__________________!__________________!
_________1________!__________2_______!_________3________!________4_________!
Акмолинская область
с. Балкашино г. Державинск г. Акколь с. Краснознаменское
с. Жаксы с. Кургальджино г. Ерейментау пос. Промышленный
пос. Вишневка пос. Шортанды с. Астраханка
г. Атбасар
г. Есиль
г. Макинск
Актюбинская область
пос. Батамшинский пос. Хромтау пос. Карабутак а. Хобда
с. Каргалинское г. Алга пос. Мартук с. Уил
г. Кандыагаш г. Эмба г. Темир с. Акраб
с. Иргиз г. Челкар пос. Бокетколь пос. Шубаркуду
пос. Байганин
город Алматы
пос. Алатау
Алматинская область
с. Чилик пос. Сарысзек с. Акший с. Кеген
пос. Карабулак г. Жаркент с. Баканас с. Нарынкол
пос. Кировский пос. Лепсы а. Кабанбай
пос. Джансугурово с. Капал
г. Сарканд с. Кугалы
г. Текели г. Учарал
г. Уштобе
Атырауская область
пос. Кульсары пос. Индерборский пос. Макат пос. Миялы
пос. Махамбет пос. Балыкши
Восточно-Казахстанская область
пос. Шульбинск пос. Жезкент с. Георгиевка с. Кокпекты
с. Караул с. Новая Шульба пос. Бакырчик с. Аксуат
с. Бородулиха с. Большая г. Шар с. Маканчи
Владимировка
г. Аягоз
Жамбылская область
с. Асса а. Сарыкемер с. Акколь пос. Луговое
а. Бауржан а. Толе би с. Байкадам с. Фурмановка
Момыш-Улы г. Каратау а. Кулан с. Георгиевка
г. Шу с. Мерке
Западно-Казахстанская область
а. Чапаево с. Переметное с. Федоровка с. Казталовка
а. Жымпиты с. Каменка с. Джаныбек
с. Чингирлау с. Каратобе
а. Сайхин
а. Джангала
Карагандинская область
г. Каражал пос. Атасу пос. Агадырь с. Улытау
с. Аксу-Аюлы с. Актогай пос. Шашубай
Кызылординская область
г. Казалинск г. Аральск пос. Джалагаш пос. Чиили
пос. Новоказалинск пос. Жанакорган
пос. Теренозек
Костанайская область
пос. Боровской пос. Урицкий с. Карасу с. Ленинское
пос. Комсомолец пос. Федоровка пос. Качар пос. Тобол
пос. Кушмурун пос. Аманкарагай с. Орджоникидзе пос. Троебратский
с. Убаганское с. Докучаевка с. Октябрьское с. Торгай
с. Камышное пос. Затобольск с. Семиозерное
г. Аркалык г. Житикора с. Тарановское
с. Амангельды с. Жалдама
Павлодарская область
пос. Аксу пос. Шидерты с. Железинка пос. Майкаин
пос. Калкаман с. Баянаул с. Коктюбе пос. Торткудук
с. Актогай с. Иртышок с. Лебяжье с. Успенка
с. Качиры пос. Ленинский
Северо-Казахстанская область
с. Бишкуль с. Возвышенка с. Тимирязево с. Корнеевка
с. Пресновка с. Благовещенка с. Явленка с. Соколовка
пос. Заозерный с. Арыкбалык с. Чистополье с. Чкалово
пос. Саумалколь с. Келлеровка с. Рузаевка с. Ленинградское
с. Зеренда г. Булаево с. Валиханово
г. Тайынша пос. Смирново
г. Мамлютка пос. Кишкенеколь
г. Сергеевка пос. Новоишимский
г. Степняк пос. Талшик
пос. Боровое
Южно-Казахстанская область
а. Турара с. Темирлановка пос. Асыката с. Шаульдер
Рыскулова г. Чардара пос. Ильич с. Байдибек
с. Кок-Саяк с. Абай пос. Мырзакент с. Шулак-Курган
а. Казгурт г. Арысь г. Ленгер г. Жетысай
г. Сарыагаш с. Аксу
ПРИЛОЖЕНИЕ N 3
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 430
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1997       |      1998      |      1999      |       2000
___________________________________________________________________
1        |        2       |        3       |        4
___________________________________________________________________
Ақмола облысы
Балкашин с.     Державин қ.     Ақкөл қ.        Краснознаменск с.
Жақсы с.        Қорғалжын с.    Ерейментау қ.   Промышленный
пос.
Вишневка пос.   Шортанды пос.   Астраханка с.
Атбасар қ.
Макин қ.
Есiл қ.
Ақтөбе облысы
Батамашин пос.  Хромтау пос.    Қарабұтақ пос.  Кобда а.
Қарғалы с.      Алға қ.         Мәртөк пос.     Ойыл с.
Қандыағаш қ.    Ембi қ.         Темiр қ.        Ақраб с.
Ырғыз с.        Шалқар қ.       Бөгеткөл пос.   Шұбарқұдық пос.
Байғани пос.
Алматы қаласы
Алатау пос.
Алматы облысы
Шелек с.        Сарыөзек пос.   Ақши с.         Кеген с.
Қарабұлақ пос.  Жәркент қ.      Бақанас с.      Нарынқол с.
Киров пос.                      Лепсi пос.      Қабанбай а.
Жансүгiров пос. Қапал с.
Сарқант қ.      Қоғалы с.
Текелi қ.       Үшарал қ.
Үштөбе қ.
Атырау облысы
Құлсары пос.    Индербор пос.   Мақат пос.      Миялы с.
Махамбет пос.   Балықшы пос.
Шығыс Қазақстан облысы
Шульбинск пос.  Жезкент пос.    Георгиев с.     Көкпектi с.
Қарауыл с.      Жаңа шульба с.  Бақыршық пос.   Ақсуат с.
Бородулиха с.   Большая         Шар қ.          Мақаншы с.
Владимировка с.                 Үржар с.
Аягөз қ.
Жамбыл облысы
Ассы с.         Сарыкемер а.    Ақкөл с.        Луговое пос.
Бауыржан        Төлеби а.       Байқадам с.     Фурмановка с.
Момышұлы а.     Қаратау қ.      Құлан а.        Георгиев с.
Шу қ.           Мерке с.
Батыс Қазақстан облысы
Чапаев а.       Переметное с.   Федеровка с.   Казталовка с.
Жымпиты а.      Каменка с.     Жәнiбек с.
Шыңғырлау с.   Қаратөбе с.
Сайхин а.
Жаңғала а.
Қарағанды облысы
Қаражал қ.      Атасу пос.     Ағадыр пос.     Үлытау с.
Ақсу-Аюлы с.   Ақтоғай с.      Шашубай пос.
Қызылорда облысы
Қазалы қ.       Арал қ.        Жалағаш пос.    Шиелi пос.
Жаңа Қазалы пос.               Жаңақорған пос.
Тереңөзек пос.
Қостанай облысы
Боровской пос.  Уруцкий пос.   Қарасу с.       Ленинское с.
Комсомолец пос. Федоров пос.   Қашар пос.      Тобыл пос.
Құсмұрын пос.   Аманқарағай    Орджоникидзе с. Троебратский пос.
Обаған с.       пос.           Октябрс с.      Торғай с.
Докучаев с.    Затобол пос.    Семиозерное с.
Камышное с.    Жiтiқара қ.     Таран с.
Арқалық қ.                     Жалдама с.
Амангелдi с.
Павлодар облысы
Ақсу пос.       Шiдертi пос.   Железинка с.    Майқайың пос.
Қалқаман пос.   Баянауыл с.    Көктөбе с.      Төртқұдық пос.
Ақтоғай с.      Ертiс с.       Лебяжье с.      Успенка с.
Качир с.        Ленинск пос.
Солтүстiк Қазақстан облысы
Бескөл с.       Возвышенка с.  Тимирязев с.    Корнеев с.
Преснов с.      Благовещенка с.Явленка с.      Соколов с.
Заозерный пос.  Арықбалық с.   Чистополье      Чкалов с.
Саумалкөл пос.  Келлеровка с.  Рузаев с.       Ленинград с.
Зерендi с.                     Булаев қ.       Уәлиханов с.
Тайынша қ.      Смирнов пос.
Мамлютка қ.     Кiшкенекөл пос.
Сергеевка қ.    Новоишимск пос.
Степняк қ.      Талшық пос.
Боровое пос.
Оңтүстiк Қазақстан облысы
Тұрар           Темiрлан с.    Асықата пос.    Шәуiлдiр с.
Рысқұлов а.     Шардара қ.     Ильич пос.      Бәйдiбек с.
Көксаяқ с.      Абай с.        Мырзакент пос.  Шолаққорған с.
Қазығұрт а.     Арыс қ.        Леңгiр қ.       Жетiсай қ.
Сарыағаш қ.     Ақсу с.
ЕСКЕРТУ. Қосымша өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.22. N 1143  қаулысымен .
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 22 сәуiрдегi
N 430 қаулысына
N 3 қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшiн жойған кейбiр шешiмдерiнiң Тiзбесi

1. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 сентября 1953 г. N 728 "Об утверждении временных правил пожарной безопасности в архивохранилищах".
2. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 5 сентября 1977 г. N 429 "О реализации постановления Совета Министров СССР от 15 июля 1977 г. N 654 " О мерах по повышению пожарной безопасности в населенных пунктах и на объектах народного хозяйства".
3. Постановление ЦК Компартии Казахстана и Совета Министров Казахской ССР от 8 июля 1981 г. N 310 "Об усилении противопожарной защиты объектов народного хозяйства и населенных пунктов республики".
4. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 7 июля 1983 г. N 283 "Об объединении решений Правительства республики по вопросам обеспечения пожарной безопасности городов, других населенных пунктов и объектов народного хозяйства Казахской ССР" (СП КазССР, 1983 г., N 15, ст. 55).
5. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 29 мая 1987 г. N 264 "О дополнительных мерах по усилению противопожарной защиты объектов народного хозяйства и населенных пунктов республики" (СП Каз ССР, 1987 г., N 17. ст. 65).
6. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 октября 1988 г. N 489 "О реализации постановления Совета Министров СССР от 29 августа 1988 г. N 1058 "О мерах по дальнейшему укреплению пожарной безопасности в стране".
7. Постановление Совета Министров Казахской ССР от 2 февраля 1990 г. N 41 "О межведомственном Совете по пожарной безопасности при Министерстве внутренних дел Казахской ССР".
Приложение 4
к постановлению Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 года № 430 <*>
Сноска. Постановление дополнено приложением 4 - постановлением Правительства РК от 22 мая 1999 г. N 616 P990616_ . Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 февраля 2004 г. N 239 .

1. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1953 жылғы 26 қыркүйектегi "Архив сақтау орындарындағы өрт қауiпсiздiгiнiң уақытша ережелерiн бекiту туралы" N 728 қаулысы.
2. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1977 жылғы 5 қыркүйектегi "СССР Министрлер Советiнiң 1977 жылғы 15 шiлдедегi "Елдi мекендер мен халық шаруашылығы объектiлерiнде өрт қауiпсiздiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы" N 654 қаулысын жүзеге асыру туралы" N 429 қаулысы.
3. Қазақстан Компартиясының Орталық Комитетi мен Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1981 жылғы 8 шiлдедегi "Республика халық шаруашылығы объектiлерi мен елдi мекендерiн өрттен қорғауды күшейту туралы" N 310 қаулысы.
4. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1983 жылғы 7 шiлдедегi "Республика Үкiметiнiң Қазақ ССР-i қалаларының, басқа елдi мекендерi мен халық шаруашылығы объектiлерiнiң өрт хауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi шешiмдерiн бiрiктiру туралы" N 283 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1983 ж., N 15, 55-бап).
5. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1987 жылғы 29 мамырдағы "Республика халық шаруашылығы объектiлерi мен елдi мекендерiн өрттен қорғауды күшейту жөнiндегi қосымша шаралар туралы" N 264 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1987 ж., N 17, 65-бап).
6. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1988 жылғы 26 қазандағы "СССР Министрлер Советiнiң 1988 жылғы 29 тамыздағы "Елiмiзде өрт қауiпсiздiгiн одан өрт нығайту жөнiндегi шаралар туралы" N 1058 қаулысын жүзеге асыру туралы" N 489 қаулысы.
7. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1990 жылғы 2 ақпандағы "Қазақ ССР Iшкi iстер министрлiгi жанындағы өрт қауiпсiздiгi жөнiндегi ведомствоаралық Совет туралы" N 41 қаулысы.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетінің
1994 жылғы 22 сәуірдегі
N 430 қаулысына 4-қосымша <*>
ЕСКЕРТУ. Қаулы жаңа 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 1999.05.22. N 616  қаулысымен .
ЕСКЕРТУ. 4-қосымша күшін жойды - ҚР Үкіметінің 2004.02.27. N 239  қаулысымен .