Об утверждении положения о Департаменте государственного архитектурно-строительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территории Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 июня 1994 г. N 708. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 января 1996 г. N 88 ~P960088.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.01.1996 № 88.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте государственного архитектурно-строительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 24 июня 1994 г. N 708
Положение
о Департаменте государственного архитектурно-строительного
контроля при Министерстве строительства, жилья и
застройки территорий Республики Казахстан
1. Департамент государственного архитектурно-строительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан (в дальнейшем - Департамент) является центральным исполнительным органом власти, автономно осуществляющим в пределах полномочий Министерства функции по контролю за качеством строительства, а также координацию деятельности органов системы государственного архитектурно-строительного контроля республики.
2. В состав Департамента входят его территориальные подразделения в областных центрах, городах Алматы и Ленинске. Департамент совместно с органами государственного архитектурно-строительного контроля городских и районных администраций составляет единую систему государственного архитектурно-строительного контроля.
Органы государственного архитектурно-строительного контроля осуществляют свою деятельность за счет средств, включаемых в сметы строек.
3. Департамент руководствуется в своей деятельности Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета республики, актами Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, настоящим Положением, а также приказами и инструкциями Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
4. Департамент в осуществлении своей профессиональной деятельности независим от субъектов архитектурно-градостроительной деятельности.
5. Департамент осуществляет контроль за качеством строительства в республике в соответствии с Порядком осуществления государственного архитектурно-строительного контроля, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 мая 1994 г. N 485.

Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу Министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының департаментi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 24 маусым N 708. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.01.24. N 88 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының Департаментi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 24 маусымдағы
N 708 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және
аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы
Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының Департаментi туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының Департаментi (бұдан әрi - Департамент) министрлiк өкiлеттiгi шегiнде құрылыс сапасын бақылау, сондай-ақ республиканың мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы жүйесi органдары қызметiн үйлестiру жөнiндегi мiндеттi дербес жүзеге асырушы өкiмет билiгiнiң орталық атқарушы органы болып табылады.
2. Департамент құрамында облыстар орталықтарындағы, Алматы мен Ленинск қалаларындағы оның аумақтық бөлiмшелерi кiредi. Департамент қалалық және аудандық әкiмшiлiктердiң мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының органдарымен бiрлесе отырып мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының бiрыңғай жүйесiн құрайды.
Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауының органдары өз қызметiн құрылыстар сметаларына енгiзiлген қаражат есебiнен жүзеге асырады.
3. Департамент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, осы Ереженi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң бұйрықтары мен нұсқаулықтарын басшылыққа алады.
4. Департамент өзiнiң кәсiби қызметiн жүзеге асыруда сәулет-қала құрылысы қызметiнiң субъектiлерiне тәуелдi емес.
5. Департамент Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 мамырдағы N 485 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асырудың Тәртiбiне сәйкес республикадағы құрылыс сапасына бақылауды жүзеге асырады.

6. Основными задачами Департамента являются:
осуществление выборочного контроля за качеством строительства, реконструкцией и капитальным ремонтом объектов, независимо от их ведомственной принадлежности, форм собственности и источников финансирования, включая иностранные инвестиции, а также за соблюдением правил приемки в эксплуатацию законченных строительством объектов жилищно-гражданского назначения;
проведение анализа фактического состояния качества строительной продукции в регионах и в целом по республике;
разработка методологической документации для осуществления деятельности органов системы государственного архитектурно-строительного контроля;
участие в подготовке проектов законодательных и нормативных актов в части архитектурно-градостроительного контроля;
подготовка и представление по результатам выборочных проверок сообщений о необходимости временного приостановления или аннулирования действия лицензий, сертификатов соответственно в органы лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности и сертификации строительных материалов и конструкций.
7. Департамент в соответствии с возложенными на него задачами:
проверяет наличие государственной лицензии на право осуществления архитектурно-градостроительной деятельности;
принимает в установленном порядке участие в работе комиссии по расследованию причин аварий и обрушений на строящихся и реконструируемых объектах;
оказывает методологическую помощь органам государственного архитектурно-строительного контроля городских и районных администраций;
разрабатывает и представляет на утверждение Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан проекты типовых положений об областных, Алматинском и Ленинском городских территориальных подразделениях Департамента и об органах государственного архитектурно-строительного контроля городских и районных администраций;
утверждает согласованные с главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций положения о территориальных подразделениях Департамента;
содействует организации обучения и проводит аттестацию инженерно-технических работников строительной отрасли по курсам "Антисейсмическое строительство" и "Геодезия в строительстве";
созывает конференции и совещания, ведет переписку с министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями и учреждениями по вопросам, входящим в его компетенцию;
осуществляет свою деятельность во взаимодействии с правоохранительными, финансовыми и другими контролирующими органами республики.
8. Для реализации возложенных на него полномочий и функций Департамент имеет право:
беспрепятственного посещения строящихся объектов, ознакомления с проектно-сметной, технологической и исполнительной технической документацией для выполнения возложенных на него задач;
получать от заказчиков и строительных организаций необходимые сведения, связанные с ходом строительно-монтажных работ, и отчетные данные по вводу в действие объектов и основных фондов;
проверять у инженерно-технических работников строительных организаций наличие лицензий на право осуществления архитектурно-градостроительной деятельности, а также свидетельств по курсам "Антисейсмическое строительство" и "Геодезия в строительстве";
проводить проверки эффективности работы собственных служб контроля строительно-монтажных организаций, технического надзора заказчиков и авторского надзора проектных организаций;
выдавать строительным организациям и заказчикам предписания об устранении выявленных нарушений действующих строительных норм и правил в установленные сроки;
приостанавливать строительство объектов и комплексов за грубые нарушения строительного законодательства и требований нормативных актов в области строительства и архитектуры;
запрещать применение на строящихся объектах материалов, изделий и конструкций, изготовленных с нарушениями требований государственных стандартов и технических условий, а также потерявших свои качественные характеристики в результате неправильного монтажа, хранения или транспортировки, и направлять по этому вопросу сообщения для принятия мер согласно установленному порядку в территориальные центры стандартизации и метрологии;
направлять сообщения в органы лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности и сертификации строительных материалов, изделий и конструкций о необходимости временного приостановления или аннулирования действия лицензий на право осуществления видов архитектурно-градостроительной деятельности, действия сертификата соответствия на продукцию и права пользования знаком соответствия за грубые нарушения строительного законодательства, требований нормативных актов и правил сертификации;
применять меры административного воздействия к должностным лицам, допустившим нарушения требований законодательных актов и государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, а также правил приемки в эксплуатацию законченных строительством объектов;
передавать в правоохранительные органы материалы для принятия мер в отношении должностных лиц, грубо нарушающих требования нормативных актов в строительстве.

6. Департаменттiң негiзгi мiндеттерi:
шетелдiк инвестицияларды қосқанда, ведомстволық бағыныстылығына, меншiк нысанына, қаржыландыру көзiне қарамастан, құрылыстың сапасына, объектiлердiң қайта жаңартылуы мен күрделi жөнделуiне, сондай-ақ құрылысы аяқталған азаматтық-тұрғын үй мақсатындағы объектiлердi пайдалануға қабылдау ережелерiнiң сақталуын iрiктеп бақылауды жүзеге асыру;
аймақтарда және тұтас алғанда республика бойынша құрылыс өнiмдерi сапасының нақты жайына талдау жүргiзу;
мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы жүйесi органдары қызметiн жүзеге асыруға арналған әдiснамалық құжаттамалар әзiрлеу;
сәулет-қала құрылысына қатысты заңдылық және нормативтiк актiлердiң жобаларын әзiрлеуге қатысу;
iрiктеп тексеру нәтижелерi бойынша лицензиялардың, сертификаттардың қолданылуын уақытша тоқтату немесе олардың күшiн жою қажеттiгi туралы хабарлар әзiрлеп, тиiсiнше сәулет-қала құрылысы қызметiн лицензиялау және құрылыс материалдары мен конструкцияларын сертификаттау органдарына беру.
7. Департамент өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асыру құқығына мемлекеттiк лицензияның болуын тексередi;
белгiленген тәртiппен салынып жатқан және қайта жаңартылып жатқан объектiлердегi авариялар мен қирау себептерiн тексеру жөнiндегi комиссиялардың жұмысына қатысады;
қалалық және аудандық әкiмшiлiктердiң мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау органдарына әдiснамалық көмек көрсетедi;
Департаменттiң облыстық, Алматы және Ленинск қалалық аумақтық бөлiмшелерi туралы және қалалық және аудандық әкiмшiлiктердiң мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы органдары туралы үлгi ережелерiнiң жобаларын әзiрлеп, оларды Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң бекiтуiне ұсынады;
облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен келiсiлген Департаменттiң аумақтық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
"Сейсмикаға қарсы құрылыс" және "Құрылыстағы геодезия" курстары бойынша құрылыс саласының инженер-техник қызметкерлерiнiң оқуын ұйымдастыруға және оларды аттестациялауға жәрдемдеседi;
конференциялар мен кеңестер шақырады, өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша министрлiктермен, ведомстволармен, кәсiпорындармен, ұйымдармен және мекемелермен жазбаша хабарласып отырады;
өз қызметiн республиканың құқық қорғау, қаржы және басқа да бақылаушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
8. Өзiне жүктелген өкiлеттiктер мен функцияларды жүзеге асыру үшiн Департаменттiң:
өзiне жүктелген мiндеттердi орындау үшiн салынып жатқан объектiлерде кедергiсiз болуына жобалау-сметалық, технологиялық және орындаушылық техникалық құжаттамалармен танысуға;
тапсырыс берушiлер мен құрылыс ұйымдарынан құрылыс-монтаж жұмыстарының барысына байланысты қажеттi мәлiметтердi және объектiлер мен негiзгi қорларды iске қосу жөнiндегi есептеу деректерiн алуға;
құрылыс ұйымдарының инженер-техник қызметкерлерiнде сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензиялардың, сондай-ақ "Сейсмиқаға қарсы құрылыс" және "Құрылыстағы геодезия" курстары бойынша куәлiктердiң болуын тексеруге;
құрылыс-монтаж ұйымдарының өз бақылауы қызметтерi, тапсырыс берушiлердiң техникалық қадағалауы және жобалау ұйымдарының авторлық қадағалау жұмысының тиiмдiлiгiне тексеру жүргiзуге;
қолданылып жүрген құрылыс нормалары мен ережелерiн бұзудың ашылған кемшiлiктерiн белгiленген мерзiмде жою туралы құрылыс ұйымдары мен тапсырыс жасаушыларға ұйғарымдама беруге;
құрылыс заңдарын және құрылыс пен сәулет саласындағы нормативтiк актiлер талаптарын өрескел бұзғаны үшiн объектiлер мен кешендер құрылысын тоқтатуға;
мемлекеттiк стандарттар мен техникалық шарттар талаптарын бұзу арқылы жасалған, сондай-ақ терiс монтаждау, сақтау немесе тасымалдау салдарынан өзiнiң сапалық қасиетiнен айрылған материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың салынып жатқан объектiлерде қолданылуына тыйым салуға және бұл мәселе жөнiндегi белгiленген тәртiппен шара қолдану үшiн стандарттау мен метрологияның аумақтық орталықтарына хабарлама жiберуге;
сәулет-қала құрылысы қызметiн лицензиялау және құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын сертификаттау органдарына құрылыс заңдарының, нормативтiк актiлер мен сертификаттау ережелерi талаптарының бұзылғаны үшiн сәулет-қала құрылысы қызметi түрлерiн жүзеге асыру құқығына берiлген лицензиялардың қолданылуын, өнiмге сәйкестiк сертификатының қолданылуын және сәйкестiк таңбасын пайдалану құқығын уақытша тоқтата тұрудың немесе күшiн жоюдың қажеттiгi туралы хабарлама жiберуге;
сәулет-қала құрылысы саласындағы заң актiлерi мен мемлекеттiк нормативтерiн, сондай-ақ құрылысы аяқталған объектiлердi қабылдау ережелерiн бұзуға жол берген лауазымды адамдарға әкiмшiлiк жолымен ықпал жасау шараларын қолдануға;
құрылыстағы нормативтiк актiлер талаптарын өрескел бұзушы лауазымды адамдар жөнiнде шаралар қолдану үшiн материалдарды құқық қорғау органдарына тапсыруға құқығы бар.

9. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, а начальники областных, Алматинской и Ленинской городских территориальных подразделений - начальником Департамента по согласованию с главами администраций соответствующих областей и городов.
10. Заместители начальника Департамента назначаются на должности и освобождаются от должностей Министром строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан по представлению начальника Департамента.
11. Начальник Департамента:
планирует и организует работу Департамента и несет персональную ответственность за его деятельность по выполнению задач и функций, установленных настоящим Положением;
распределяет обязанности между своими заместителями и структурными подразделениями Департамента;
издает приказы и распоряжения, обязательные для исполнения всеми подразделениями Департамента;
утверждает структуру, смету расходов и штатное расписание Департамента;
решает вопросы поощрения и наказания работников Департамента, оказания им материальной помощи;
представляет интересы Департамента в органах государственного управления, местных исполнительных органах, организациях по вопросам, относящимся к его компетенции;
в соответствии в действующим законодательством распоряжается имуществом, финансовыми средствами и выдает доверенности, в том числе с правом передоверия, открывает в банках расчетные и другие счета, обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины;
рассматривает и утверждает отчеты о деятельности территориальных подразделений.
12. Должностные лица и граждане, виновные в незаконном вмешательстве в деятельность Департамента, связанную с осуществлением архитектурно-строительного контроля, несут ответственность, установленную законодательством.
Подача жалоб и исковых заявлений не приостанавливает исполнение предписаний, выданных представителями Департамента.
13. Департамент является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.

9. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қызметке тағайындап, қызметiнен босатады, ал облыстық, Алматы және Ленинск қалалық аумақтық бөлiмшелерiнiң бастықтарын - тиiстi облыстар мен қалалар әкiмдерiмен келiсу бойынша Департамент бастығы қызметке тағайындап, қызметiнен босатады.
10. Департамент бастығының орынбасарларын Департамент бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрi қызметке тағайындап, қызметiнен босатады.
11. Департамент бастығы:
Департамент жұмысын жоспарлап, ұйымдастырады және осы Ережеде белгiленген мiндеттер мен функцияларды орындау жөнiндегi оның қызметiне дербес жауап бередi;
өз орынбасарлары мен Департаменттiң құрылымдық бөлiмшелерi арасындағы мiндеттердi бөлiп бередi;
Департаменттiң барлық бөлiмшелерiнiң орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар мен өкiмдер шығарады;
Департаменттiң құрылымын, шығыстар сметасы мен штаттық кестесiн бекiтедi;
Департамент қызметкерлерiн мадақтау мен жазалау, оларға материалдық көмек беру мәселелерiн шешедi;
оның құзыретiне жататын мәселелер бойынша мемлекеттiк басқару органдарында, жергiлiктi атқару органдарында, ұйымдарда Департаменттiң мүддесiн бiлдiредi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес мүлiкке, қаржы қаражатына иелiк етедi, сенiмхат, соның iшiнде қайтара сену құқығын бередi, банкiлерде есеп айырысу және басқа да шоттар ашады, қаржы тәртiбiнiң сақталуын қамтамасыз етедi;
аумақтық бөлiмшелердiң қызметi туралы есептердi қарап, бекiтедi.
12. Сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыруға байланысты Департаменттiң қызметiне заңсыз араласқан лауазымды адамдар мен азаматтар заң бойынша жауап бередi.
Шағымдар мен өтiнiштер жасау Департамент өкiлдерi берген ұйғарымдардың орындалуын тоқтата алмайды.
13. Департамент заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.