О дополнительных мерах по стабилизации работы угольной отрасли
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 янваpя 1995 г. N 74. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 13 мая 1998 г. N 431 ~P980431.
В целях стабилизации работы угольной отрасли Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству экономики, Министерству промышленности и торговли Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан оказать содействие Карагандинскому металлургическому комбинату и Ермаковскому ферросплавному заводу в оформлении кредитов в коммерческих банках республики под залог производимой ими продукции в сумме 650 (шестисот пятидесяти) млн. тенге и 850 (восьмисот пятидесяти) млн. тенге соответственно для погашения ими задолженности за полученный уголь, потребленную электрическую и тепловую энергию.
2. Министерству финансов Республики Казахстан отсрочить до 1 января 1996 года погашение задолженности Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственного акционерного общества "Экибастузкомир" по платежам в бюджет, кредитам, полученным по внутриреспубликанскому межзачету и для выплаты заработной платы, а также процентам по ним за 1993-1994 годы (по состоянию на 10 мая 1994 года) в сумме 1569 (одного миллиарда пятисот шестидесяти девяти) млн.тенге и 1398 (одного миллиарда трехсот девяносто восьми) млн. тенге соответственно <*> .
Сноска. Действие пункта 2 продлено до 1 апреля 1996 г. - постановлением Правительства РК от 7 февраля 1996 г. N 168.
3. Принять предложение Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственного акционерного общества "Экибастузкомир" о погашении ранее отсроченных платежей в бюджет за период с мая по декабрь 1994 года соответственно в сумме 1540 (одного миллиарда пятисот сорока) и 1774 (одного миллиарда семисот семидесяти четырех) млн. тенге за счет поставки угля в государственный резерв.
Установить, что указанные выше суммы платежей в бюджет подлежат корректировке на суммы, полученные в результате пересчетов по платежам в бюджет по итогам деятельности за 1994 год и уплачиваемые в доход республиканского бюджета.
Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственному акционерному обществу "Экибастузкомир" совместно с соответствующими налоговыми органами составить акт сверки по платежам, подлежащим уплате в республиканский бюджет с учетом указанных пересчетов, и представить его в Министерство финансов Республики Казахстан к 20 апреля 1995 года.
Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственному акционерному обществу "Экибастузкомир" по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в трехдневный срок разработать и утвердить график поставки угля в государственный резерв в месячном разрезе с указанием его стоимости и количества.

Көмiр өнеркәсiбi саласының жұмысын тұрақтандыру жөнiндегi қосымша шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 24 қаңтар N 74. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998.05.13. N 431 қаулысымен. ~P980431
Көмiр өнеркәсiбi саласының жұмысын тұрақтандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп алынған көмiр, пайдаланған электр және жылу энергиясына байланысты берешектерiн өтеу үшiн Қарағанды металлургия комбинаты мен Ермак ферроқорытпа заводына өздерi өндiрген өнiмнiң кепiлдiгi бойынша республиканың коммерциялық банктерiнен тиiсiнше 650 (алты жүз елу) млн. теңге және 850 (сегiз жүз елу) млн. теңге сомасында кредит алуына жәрдем көрсетсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк қоғамның бюджет төлемдерi, республикаiшiлiк өзара есеп айырысулар бойынша және еңбекақы төлеу үшiн алған кредиттер бойынша, сондай-ақ 1993-1994 жылдар үшiн соларға есептелетiн проценттер бойынша (1994 жылдың 10 мамырындағы жай-күйi бойынша) тиiсiнше 1569 (бiр миллиард бес жүз алпыс тоғыз) млн. теңге және 1398 (бiр миллиард үш жүз тоқсан сегiз) млн. теңге сомасындағы берешектерiн өтеу мерзiмiн 1996 жылдың 1 сәуiрiне дейiн ұзартсын.<*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК нiң 1996.02.07.
N 168 қаулысымен.  P960168_
3. "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк қоғамның 1994 жылғы мамыр мен желтоқсан айларының арасындағы тиiсiнше 1540 (бiр миллиард бес жүз қырық) млн. теңге және 1774 (бiр миллиард жетi жүз жетпiс төрт) млн. теңге сомадағы бұдан бұрын төлеу мерзiмi ұзартылған бюджетке беретiн қарыздарын мемлекеттiк резервке көмiр беру есебiнен өтеу туралы ұсынысы қабылдансын.
Жоғарыда аталған бюджетке төлем сомалары 1994 жылғы қызметтiң қорытындылауы бойынша бюджетке төлем жөнiндегi қайта есептеудiң нәтижесiнен алынған және республикалық бюджеттiң табысына төленетiн сомаларға түзету енгiзуге жатады деп белгiленсiн.<*>
"Қарағанды көмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр " мемлекеттiк акционерлiк қоғамы тиiстi салық органдарымен бiрлесiп, қайта есептеудi ескере отырып, республикалық бюджетке төлеуге жататын төлемде бойынша салыстырып, тексеру актiн түзетiн болсын және оны 1995 жылғы 20 сәуiрге дейiн Қазақстан Республикасының Қажы министрлiгiне табыс етсiн.<*>
"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң келiсуi бойынша үш күн мерзiмде мемлекеттiк резервке бағасы мен мөлшерi көрсетiлiп айларға бөлiнген көмiр өткiзудiң кестесiн дайындап, бекiтсiн.

Установить, что поставка угля в счет погашения долга по платежам в бюджет за период с мая по декабрь 1994 года осуществляется с 1 июля 1995 года по 1 июля 1996 года <*> .
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 марта 1995 года N 343 .
4. Согласиться с предложением Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственного акционерного общества "Экибастузкомир" об обеспечении, в счет предоставления указанной льготы, в течение 1995 года завершения основных работ по закрытию производств на шахтах "Северная", "Майкудукская", "Дубовская" и "Степная" и поэтапной консервации производства на разрезе "Северный".
5. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами определить в срок до 1 февраля текущего года потребность республики в энергетических углях на 1995 год.
6. Принять к сведению обязательства Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и Государственного акционерного общества "Экибастузкомир" по обеспечению в 1995 году удовлетворения платежеспособного спроса на угольную продукцию в республике и снижению себестоимости добычи угля на 3-4 процента к уровню 1994 года в сопоставимых ценах с учетом изменения методологии.
7. Министерству энергетики и угольной промышленности, Министерству транспорта и коммуникаций, Министерству промышленности и торговли, Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике с участием других заинтересованных министерств и ведомств до 1 февраля т.г. разработать на 1995 год генеральное соглашение о совместных действиях по стабилизации цен и тарифов, а также сокращению взаимных неплатежей.
8. Во изменение пункта 1 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года N 306 "Об ответственности предприятий и организаций при несвоевременной оплате за перевозку грузов и другие виды услуг железнодорожного транспорта" P930306_ снизить с 1 января 1995 года для угледобывающих предприятий республики размер пени за несвоевременную оплату перевозок угля с двух до 0,5 процентов от суммы платежей за каждый просроченный день.
9. Установить, что пункты 2 и 3 настоящего постановления
вводятся в действие только после согласования с Министерством
финансов Республики Казахстан графика поставки угля в
государственный резерв.
Премьер-министр
Республики Казахстан

1994 жылдың мамыр мен желтоқсан айының арасындағы бюджетке төленетiн төлемдер бойынша қарызды өтеу есебiне көмiр беру 1995 жылдың 1 шiлдесiнен бастап 1996 жылдың 1 шiлдесiне дейiн жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Ескерту. 3-тармақ екiншi және үшiншi абзацтармен
толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.03.28. N 343
қаулысымен.
4. "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының көрсетiлген жеңiлдiк есебiнен "Северная", "Майқұдық", "Дубовская" және "Степная" шахталарының өндiрiсiн жабу жөнiндегi негiзгi жұмыстарды 1995 жылы аяқтауды және "Северная" кенiшi өндiрiсiн кезең-кезеңiмен тоқтатуды қамтамасыз ету туралы ұсынысы келiсiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi басқа мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп 1995 жылы республиканың энергетикалық көмiрге сұранысын биылғы жылдың 1 ақпанына дейiн анықтасын.
6. "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы мен "Екiбастұзкөмiр" мемлекеттiк акционерлiк қоғамның 1995 жылы республикадағы төлем қабiлетi бар тұтынушылардың көмiр өнiмiне деген сұранысын қанағаттандыратындығы және тәсiлдемелердiң өзгеруiн есепке алып, көмiр өндiрудiң өзiндiк құнын 1994 жылдың деңгейiнiң салыстырмалы бағалары бойынша 3-4 процентке төмендететiндiгi туралы мiндеттемелерi назарға алынсын.
7. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Өнеркәсiп және сауда министрлiгi, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетi басқа мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың қатысуымен үстiмiздегi жылдың 1 ақпанына дейiн баға мен тарифтердi тұрақтандыру, сондай-ақ өзара қарыздарды қысқарту бойынша бiрлескен iс-қимылдар туралы 1995 жылға арналған бас келiсiмдi әзiрлесiн.
8. "Темiр жол көлiгiмен жүктердi тасымалдағаны және басқа да көрсеткен қызмет түрлерi үшiн дер уақытында ақы төлемеуiне байланысты кәсiпорындар мен мекемелердiң жауапкершiлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 14 сәуiрдегi N 306 қаулысының 1-тармағын өзгерту мақсатында, 1995 жылдың 1 қаңтарынан бастап көмiр өндiретiн кәсiпорындарға көмiр тасымалдауға төлейтiн төлемдерiн уақытында төлемегендерi үшiн өсiмнiң мөлшерi әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн төлем сомасының екiден 0,5 процентiне дейiн төмендетiлсiн.
9. Осы қаулының 2 және 3-тармақтары мемлекеттiк резервке көмiр тапсырудың кестесi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлген соң ғана күшiне енедi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi