О ставках авторского вознаграждения за публичное исполнение произведений литературы и искусства, за создание произведений декоративно-прикладного искусства и использование их в промышленности
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1995 г. N 142. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 октября 2004 года N 1083 (P041083)
В целях дальнейшего совершенствования гонорарной политики, упорядочения выплат авторского вознаграждения за публичное исполнение произведений литературы и искусства, за выполнение заказов на создание произведений для публичного исполнения или за право первого публичного исполнения неопубликованных произведений, за создание произведений декоративно-прикладного искусства и использование их в промышленности Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить ставки авторского вознаграждения за публичное исполнение драматических, музыкально-драматических, музыкальных произведений, переводы указанных произведений с одного языка на другой, а также за концертные, цирковые, танцевальные программы и за использование видеофильмов, музыкальных и литературных произведений, записанных на видео- и магнитную ленту, грампластинку, видеокассеты и лазерные диски, согласно приложению 1.
2. Установить ставки авторского вознаграждения за создание произведений декоративно-прикладного искусства и нормы предельного тиража при использовании их в промышленности согласно приложению 2.
3. Установить, что авторам произведений декоративно-прикладного искусства, созданных в порядке выполнения служебного задания, авторское вознаграждение за их создание не выплачивается.
4. За использование в промышленности произведений декоративно-прикладного искусства авторское вознаграждение выплачивается:
художникам-авторам, не состоящим на постоянной работе на предприятиях или в организациях, осуществляющих выпуск этих изделий, в следующих размерах:
за первый тираж - 50 процентов, за второй - 30 процентов, за третий - 20 процентов, за последующие тиражи - по 10 процентов от суммы вознаграждения, установленной за создание произведения;
художникам-авторам, состоящим на постоянной штатной работе, в обязанности которых по должности входит создание образцов, вознаграждение выплачивается начиная со второго тиража в следующих размерах:
за второй тираж - 15 процентов, за третий - 10 процентов, за последующие тиражи - по 5 процентов от суммы вознаграждения, установленной за создание соответствующего произведения.
5. Утвердить Инструкцию о порядке применения ставок авторского вознаграждения за публичное исполнение произведений литературы и искусства (прилагается).

Әдебиет пен өнер шығармаларын көпшiлiк алдында орындағаны, сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағаны және оның өнеркәсiпте пайдаланылғаны үшiн авторлық сыйақы ставкалары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 9 ақпандағы N 142. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.20. N 1083 қаулысымен.
Қаламақы саясатын жетiлдiре түсу, әдебиет пен өнер шығармаларын көпшiлiк алдында орындағаны ондай шығармаларды тапсырысқа байланысты бiтiргенi немесе бұрын жарияланбаған шығармаларды көпшiлiк алдында тұңғыш орындау құқы үшiн, сәндiк-қонданбалы өнер туындыларын жасағаны және олардың өнеркәсiпте пайдаланылғаны үшiн авторлық сыйақы төлеудi ретке келтiру мақсатымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Көпшiлiк алдында орындалған драмалық, музыкалық-драмалық, музыкалық шығармалар, осы шығармаларды бiр тiлден екiншi тiлге аударғаны үшiн, сондай-ақ концерттiк, цирктiк, би бағдарламаларын, бейне және магнит таспаларына, күйтабақтарға, бейнетаспаларға, лазерлiк табақшаларға жазылған бейнефильмдердi, музыкалық және әдеби туындыларды пайдаланғаны үшiн 1 қосымшаға сәйкес, авторлық сыйақы ставкасы белгiленсiн.
2. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағаны үшiн төленетiн авторлық сыйақы ставкасы және оларды өнеркәсiпте пайдаланған кездегi шектi таралым нормасы 2 қосымшаға сәйкес белгiленсiн.
3. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын қызметтiк тапсырманы орындау ретiнде жасаған авторларға бұл туындыларды жасағаны үшiн авторлық сыйақы төленбейдi деп белгiленсiн.
4. Сәндiк-қолданбалы өнер туындылары өнеркәсiпте пайдаланылғаны үшiн авторлық сыйақы:
осы бұйымдарды шығаратын кәсiпорындарда немесе ұйымдарда тұрақты жұмыс iстемейтiн суретшi-авторларға туынды жасауға белгiленген сыйақы сомасынан мынадай мөлшерде:
бiрiншi таралым үшiн - 50 процент, екiншiсi үшiн - 30 процент, үшiншiсi үшiн - 20 процент, келесi таралымдарға - 10 процент төленедi.
Штаттағы тұрақты жұмыс iстейтiн, лауазымы бойынша мiндетiне үлгiлер жасау кiретiн суретшi авторларға осы бұйымдардың өнеркәсiпте орындалғаны үшiн белгiленген сыйақы сомасынан мынадай мөлшерде:
екiншi таралым үшiн - 15 процент, үшiншiсi үшiн - 10 процент, келесi таралымдар үшiн - 5 процент төленедi.
5. Әдебиет пен өнер шығармаларын көпшiлiк алдында орындағаны үшiн авторлық сыйақы ставкасын қолдану тәртiбi туралы нұсқау бекiтiлсiн.

6. Утвердить Инструкцию о порядке выплаты авторского вознаграждения за создание произведений декоративно-прикладного искусства и использование их в промышленности (прилагается).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 9 февраля 1995 г. N 142
СТАВКИ
авторского вознаграждения за
публичное исполнение драматических,
музыкально-драматических, музыкальных
произведений, переводов указанных произведений
с одного языка на другой, а также концертных, цирковых,
танцевальных программ и за использование видеофильмов, музыкальных
и литературных произведений, записанных на видео- и магнитную ленту
--------------------------------------------------------------------
!Размер авторского вознаграждения,
!начисляемого театрально-
!зрелищными предприятиями,
!другими предприятиями,
Вид произведений           !учреждениями, организациями, за
!публичное исполнение одного
!произведения или программы
!(в процентах от сумм валового
!сбора, поступающих от продажи
!билетов, от сумм гарантированной
!оплаты по договору)
!--------------------------------
! многоактные    ! одноактные
! произведения   ! произведения
--------------------------------------------------------------------
1                   !         2      !        3
--------------------------------------------------------------------
Оригинальные драматические
произведения
1. Пьеса, написанная автором Республики
Казахстан
в прозе                                  10             4
в стихах                                 12             6
2. Пьеса зарубежного автора
в прозе                                   6             2
в стихах                                  8             2,5
3. Пьеса для детей, в том числе для
кукольных театров, написанная автором
Республики Казахстан
в прозе                                  11             4,5
в стихах                                 13             6,5
4. Пьеса зарубежного автора для детей, в том
числе для кукольных театров
в прозе                                   8             2,5
в стихах                                 10             3
Инсценировки
5. Инсценировка произведений, не охраняемых
авторским правом:
а) пьеса-инсценировка, осуществленная драматургом
Республики Казахстан
автору инсценировки                       5             3
б) пьеса-инсценировка, осуществленная
зарубежным автором
автору инсценировки                       2             1,5
6. Инсценировка произведений, охраняемых
авторским правом:
а) пьеса-инсценировка, осуществленная
драматургом Республики Казахстан          8             4,5
из них:

6. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағаны және олардың өнеркәсiпте пайдаланылғаны үшiн авторлық сыйақы төлеу тәртiбi туралы нұсқау бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 ақпандағы
N 142 қаулысына
N 1  Қосымша
Драмалық, музыкалық және музыкалық-драмалық туындылардың, осы көрсетiлген туындылардың бiр тiлден екiншi тiлге аудармаларының, сондай-ақ концерт, цирк, би бағдарламаларының көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн және бейнелiк магниттiк таспаға жазылған бейнефильмдердi, музыкалық және әдеби туындыларды пайдаланғандық үшiн авторлық сыйақының
СТАВКАЛАРЫ
--------------------------------------------------------------------
|Бiр туындының немесе бағдарла.
|маның көпшiлiк алдында орындал.
|ғаны үшiн театр, ойын-сауық
|кәсiпорындарымен басқа да кәсiп.
Туындының түрi               |орындар, мекемелер, ұйымдар
|есептейтiн авторлық сыйақы мөл.
|шерi - билеттердi сатудан
|алынған жалпы түсiм сомасынан,
|кепiлдi шартпен төленген
|сомадан процент есебiмен
--------------------------------
|  көп актiлi   |  бiр актiлi
|    туындылар  |  туындылар
-------------------------------------------------------------------
1                  |        2      |       3
-------------------------------------------------------------------
Қолтума драмалық туындылар
1. Қазақстан Республикасының авторы
қара сөзбен                           10              4
өлеңмен                               12              6
2. Шетелдiк автордың пьесасы
қара сөзбен                            6              2
өлеңмен                                8              2,5
3. Қазақстан Республикасының авторы
балалар үшiн, соның iшiнде қуыршақ
театрлары үшiн жазған пьеса
қара сөзбен                           11              4,5
өлеңмен                               13              6,5
4. Шетелдiк автордың балалар үшiн,соның
iшiнде қуыршақ театрлары үшiн жазған
пьесасы
қара сөзбен                            8              2,5
өлеңмен                               10              3
Инсценировкалар
5. Авторлық хұқығы қорғалмайтын
туындыларды инсценировкалау
а)Қазақстан Республикасының драматургi
жасаған пьеса-инсценировка                5               3
ә)шетелдiк автор жасаған пьеса-инсцени.
ровканың авторына                         2               1,5
6. Авторлық хұқығы қорғалатын туындыларды
инсценировкалау
а)Қазақстан Республикасының драматургi
жасаған пьеса-инсценировка                8               4,5
одан:

автору произведения                       3             1,5
автору инсценировки                       5             3
б) пьеса-инсценировка, осуществленная
зарубежным автором                        4             3
из них:
автору произведения                       2             1,5
автору инсценировки                       2             1,5
Примечание: Если при инсценировании используется перевод, охраняемый авторским правом, переводчику авторское вознаграждение за публичное исполнение инсценировки начисляется в размере 1 процента от сбора за многоактные и 0,5 процента за одноактные произведения, независимо от гонорара, начисляемого автору произведения и инсценировщику.
Переводные драматические произведения
7. Перевод пьес, не охраняемых авторским правом:
а) перевод пьесы, осуществленный автором
Республики Казахстан (переводчику)
в прозе                                   3,5           1,5
в стихах                                  4             2
б) перевод пьесы, осуществленный зарубежным
автором (переводчику)
в прозе                                   3,5           1,5
в стихах                                  4             2
8. Перевод пьесы, охраняемый авторским правом:
а) перевод пьесы, осуществленный автором
Республики Казахстан
в прозе                                   5,5           2,5
из них:
автору произведения                       2             1
переводчику                               3,5           1,5
в стихах                                  6,5           3,5
из них:
автору произведения                       2,5           1,25
переводчику                               4             2,25
б) перевод пьесы, осуществленный зарубежным
автором
в прозе                                   5             2
из них:
автору произведения                       2,5           1
переводчику                               2,5           1
в стихах                                  6             2,5
из них:
автору произведения                       3             1,25
переводчику                               3             1,25
Примечание: Если перевод пьесы на язык какого-либо народа Республики Казахстан осуществлен не с оригинала, а с другого промежуточного перевода, автору промежуточного перевода вознаграждение выплачивается в размере 1 процента от сбора за многоактные и 0,5 процента за одноактные произведения, независимо от гонорара, начисляемого автору произведения и переводчику.
Музыкально-драматические произведения
9. Опера, исполняемая на языке оригинала     19,5          8
из них:
композитору                               12            4,5

туындының авторына                        3               1,5
инсценировканың авторына                  5               3
ә)шетелдiк автор жасаған пьеса-инсцени.
ровка
одан:
туындының авторына                        2               1,5
инценировка авторына                      2               1,5
Ескерту: Егер инсценировка жасалғанда авторлық хұқығы қорғалатын аударма қолданылса, аудармашыға авторлық сыйақы туындының авторы мен инсценировкалаушыға есептелген қаламақыдан бөлек, көпшiлiк алдында орындалған көп актiлi инсценировка үшiн жиналған ақшадан 1 процент, ал бiр актiлi туындыға 0,5 процент мөлшерiнде есептеледi.
Аударылған драмалық туындылар
7. Авторлық хұқығы қозғалмайтын пьесаны
аудару
а)Қазақстан Республикасының авторы
жасаған пьесаны аудару (аудармашыға)
қара сөзбен                           3,5              1,5
өлеңмен                                4               2
ә)шетелдiк автор жасаған пьесаны
аудару (аудармашыға)
қара сөзбен                           3,5              1,5
өлеңмен                               4                2
8. Авторлық хұқығы қорғалатын пьесаны
аудару
а)Қазақстан Республикасының авторы
жасаған пьесаны аудару
қара сөзбен                           5,5              2,5
одан:
туындының авторына                    2                1
аудармашыға                           3,5              1,5
өлеңмен                               6,5              3,5
одан:
туындының авторына                    2,5              1,25
аудармашыға                           4                2,25
ә)шетелдiк автор жасаған пьесаны аудару
қара сөзбен                           5                2
одан:
туындының авторына                    2,5              1
аудармашыға                           2,5              1
өлеңмен                               6                2,5
одан:
туындының авторына                    3                1,25
аудармашыға                           3                1,25
Ескерту: Егер пьеса Қазақстан Республикасы халықтарының бiрiнiң тiлiне қолтумадан емес, басқа, аралық аудармадан аударылса, аралық аударманың авторына сыйақы - туындының авторы мен аудармашыға есептелген қаламақыдан бөлек - көп актiлi туынды үшiн жиналған ақшаға 1 процент, ал бiр актiлiге - 0,5 процент мөлшерiнде  есептеледi.
Музыкалық - драмалық туындылар
9. Қолтума тiлiнде орындалған опера          19,5             8
одан:
композиторға                            12               4,5

автору либретто                            6            2,5
хореографу                                1,5           1
10. Опера при переводе либретто с одного языка
народов Республики Казахстан на другой или
с иностранного языка                     19,5          8,5
из них:
композитору                              12            4,5
автору либретто                           3            1,5
переводчику либретто                      3            1,5
хореографу                               1,5           1
11. Балет                                    15            7
из них:
хореографу                               4             2
композитору                              9             4
автору либретто                          2             1
12. Оперетта, музыкальная комедия,
исполняемая на языке оригинала           10            4
из них:
хореографу                               1             0,5
композитору                              4,5           1,75
автору либретто                          4,5           1,75
13. Оперетта, музыкальная комедия, мюзикл
при переводе либретто с одного из
языков народов Республики Казахстан
или с иностранного языка                 10            4,5
из них:
хореографу                               1             0,5
композитору                              4,5           1,75
автору либретто                          2             1
переводчику либретто                     2,5           1,25
14. Музыка, сопровождающая драматическое
произведение                             1,5           0,5
Концертные, эстрадные, цирковые
и танцевальные программы
15. Концерт из симфонических, вокально-
симфонических, камерных произведений и
произведений для народных инструментов,
хореографический концерт                 7 (за всю программу)
16. Концерт, в том числе эстрадные и другие,
айтысы и терме                           3 (за всю программу)
17. Цирковая программа                       3 (за всю программу)
18. Оригинальная музыка, специально написанная
для цирка                                0,5 (за всю программу
независимо от начислений
по пункту 17 настоящего
приложения)
19. За исполнение в цирковой программе       0,5 (за каждое
пантомимы, феерии, балета, занимающих    отделение независимо от
не менее одного самостоятельного         начислений по пункту 17
отделения                                настоящего приложения)
20. За исполнение в цирковой программе       0,25 (за каждое
сюжетного аттракциона, занимающего       отделение независимо от
не менее одного самостоятельного         начислений по пункту 17
отделения                                настоящего приложения)

либретто авторына                       6                2,5
хореографқа                             1,5              1
10. Либреттосы Қазақстан Республикасы
халықтарының бiр тiлiнен басқа тiлге
немесе шет тiлден аударылған опера       19,5             8,5
одан:
композиторға                         12               4,5
либретто авторына                    3                1,5
либретто аудармашысына               3                1,5
хореографқа                          1,5              1
11. Балет                                    15               7
одан:
хореографқа                            4                2
композиторға                           9                4
либретто авторына                      2                1
12. Қолтума тiлiнде орындалған оперетта,
музыкалық комедия                        10               4
одан:
хореографқа                            1                0,5
композиторға                           4,5              1,75
либретто авторына                      4,5              1,75
13. Либреттосы Қазақстан Республикасы
халықтарының бiр тiлiнен басқа
тiлдерге аударылған оперетта,
музыкалық комедия, мюзикл                10               4,5
одан:
хореографқа                           1                0,5
композиторға                          4,5              1,75
либретто авторына                     2                1
либретто аудармашысына                2,5              1,25
14. Драмалық туындыларды сүйемелдейтiн
музыка                                   1,5              0,5
Концерттiк, эстрадалық, цирктiк
және би бағдарламалары
15. Симфониялық, вокальдық-симфониялық,      7 (бүкiл бағдарламаға)
камералық туындылардан және ұлт
аспаптарына арналған туындылардан
концерт, хореографиялық концерт
16. Концерттер, соның iшiнде эстрадалық
және басқалары, айтыстар мен термелер    3 (бүкiл бағдарламаға)
17. Цирктiк бағдарлама                       3 (бүкiл бағдарламаға)
18. Циркке арнайы жазылған қолтума музыка    0,5 (осы қосымшаның
17-тармағы бойынша
есептелетiнiне қарамастан,
бүкiл бағдарламаға)
19. Цирктiк бағдарламада кем дегенде         0,5(осы қосымшаның
жеке тұратын пантомима, феерия           17-тармағы бойынша
балет орындалғаны үшiн                есептелетiнiне қарамастан,
әрбiр бөлiмi үшiн)
20. Цирктiк бағдарламада кем дегенде         0,25 (осы қосымшаға
жеке бiр бөлiмнен тұратын сюжеттiк       17-тармағы бойынша
аттракцион орындалғаны үшiн          есептелетiнiне қарамастан,
әрбiр бөлімi үшiн)

21. За исполнение оригинальной музыки,       0,25 (за каждое
специально написанной для сопровождения  отделение независимо
цирковой пантомимы, феерии, балета,      от начислений по
сюжетного аттракциона, занимающих        пунктам 17,18,19
не менее одного самостоятельного         настоящего приложения)
отделения
22. За исполнение музыкальных произведений   1,5 (с сумм заработной
в кинотеатрах, кафе, ресторанах, казино, платы исполнителей при
а также на танцевальных площадках и      бесплатном входе)
дискотеках (указанные 1,5 процента
отчислений относятся на издержки предприятия)
23. За исполнение музыкальных произведений   3 (при платном входе и
в кинотеатрах, кафе, ресторанах, казино, с сумм гарантированной
а также на танцевальных площадках и      оплаты по договору)
дискотеках, в том числе в механической
и других видах записей
24. Музыкальное сопровождение спортивных     0,5 (за всю программу)
соревнований и показательных выступлений,
исполняемых на массовых аренах (стадионы,
дворцы спорта, ипподромы и т.п.), ярмарок
25. За музыку, сопровождающую спектакль      0,5 (от суммы валового
кукол-марионеток (без литературного      сбора)
текста) и выступления артистов
оригинальных жанров (иллюзионистов,
психоэкспериментаторов, экстрасенсов и т.п.)
26. Эстрадное представление со сквозным      4 (за всю программу)
сюжетом, в том числе исполняемое на
массовых аренах.
Примечание: 1. Отнесение произведений к жанру эстрадного представления со сквозным сюжетом производится Министерством культуры Республики Казахстан.
2. Выплата авторского вознаграждения за оперетты и музыкальные комедии, исполняемые драматическими театрами, производится по ставкам, установленным для оперетт и музыкальных комедий, исполняемых музыкально-драматическими театрами.
27. За публичный показ видеофильмов (аудио-  8<*>(от суммы валового
визуальных произведений, записанных на   сбора)
видеопленку)
28. За тиражирование литературных и          3<**>(от суммы валового
музыкальных произведений на магнитную    дохода)
ленту, видеокассету, лазерный диск, за
изготовление копий звуко- и видеозаписей,
в том числе по индивидуальным заказам, а
также за выдачу напрокат таких записей
Сноска. Размер вознаграждения установлен для авторов и обладателей смежных прав произведений отечественного производства, для зарубежных авторов и обладателей смежных прав имеет временный характер.
Утверждена
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 9 февраля 1995 г. N 142
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке применения ставок
авторского вознаграждения за публичное
исполнение произведений литературы и искусства
I. Порядок применения ставок
авторского вознаграждения за
публичное исполнение произведений

21. Кем дегенде жеке бiр бөлiмнен            0.25 (осы қосымшаның
тұратын пантомима, феерия, балет,         17-18-19-тармақтары
сюжеттi аттракционды сүйемелдеу          бойынша есептелетiнiне
үшiн арнайы жазылған қолтума            қарамастан, әрбiр бөлiмi
музыканың орындалғаны үшiн               үшiн)
22. Музыкалық туындылардың кинотеатр.       1,5 (тегiн кiргенде
ларда, кафелерде, ресторандарда,        орындаушылардың жалақысы
казиноларда, сондай-ақ би                сомасынан)
алаңдарында және дискотекаларда
орындалғаны үшiн (көрсетiлген 1,5
проценттiк аударым кәсiпорынның
шығындарына жатқызылады)
23. Музыкалық туындылардың кинотеатрларда,   3 (ақылы кiру кезiнде
кафелерде, ресторандарда, казиноларда,   және шарт бойынша
сондай-ақ би алаңдарында және            кепiлдiк төлемiнiң
дискотекаларда, соның iшiнде             сомасынан)
механикалық және басқа да жазба
түрлерiнде орындалғаны үшiн
24. Көпшiлiк ареналарында (стадиондар,      0,5 (бүкiл бағдарламаға)
спорт сарайлары, ипподромдар тағы
с.с), жүргiзiлетiн спорттық жарыстар,
көрнектi байқаулар мен жәрмеңкелердi
музыкамен сүйемелдеу
25. Қуыршақ-марионеткалар спектаклiн         0,5 (жалпы түсiм
(әдеби текстсiз және қолтума жанр        сомасынан)
артистерiнiң орындауын (иллюзио.
нонистердiң, психоэкспериментшi.
лердiң, экстрасенстердiң тағы с.с)
сүйемелдеген музыкасы үшiн
26. Желiсi түгел сюжеттiк эстрадалық        4(бүкiл бағдарламаға)
ойын-сауықтар, көпшiлiк ареналарында
орындалатындарды қоса
Ескерту. 1. Туындыны желiсi түгел эстрадалық қойылым жанрына жатқызу Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiнiң құзырында.
2. Оперетталар мен музыкалық комедиялардың драмалық театрларда орындалғаны үшiн авторлық сыйақы музыкалық-драмалық театрларда орындалатын оперетталар мен музыкалық комедияларға белгiленген мөлшер бойынша төленедi.
27. Көпшiлiк алдында көрсетiлген          8*(жалпы түсiм
бейнефильмдер(бейнетаспаға жазып     сомасын)
алынған аудиовизуалдық туындылар
үшiн)
28. Әдеби және музыкалық туындыларды      3**(жалпы кiрiс
магниттiк таспа, бейнекассета,        сомасынан)
лазерлiк диск арқылы көбейткенi үшiн,
дыбыс пен бейнежазба көшiрмелерiн,
соның iшiнде жеке тапсырыстар
бойынша, сондай-ақ осындай
көшiрмелердi жалға бергенi үшiн
*** - сыйақы мөлшерi отандық туынды авторлары мен сабақтас хұқық иелерi үшiн белгiленген, шетелдiк авторлар мен сабақтас хұқық иелерi үшiн уақытша сипатқа ие.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 ақпандағы
N 142 қаулысымен
Бекiтiлген
Әдебиет және өнер туындыларының көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы мөлшерiн қолданудың тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
I. Туындыны көпшiлiк алдында орындағаны үшiн авторлық сыйақы мөлшерiн қолданудың тәртiбi

1. Авторское вознаграждение по ставкам, предусмотренным приложением 1 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1995 г. N 142, начисляется за публичное исполнение драматических, музыкально-драматических, музыкальных произведений, концертных, цирковых, танцевальных программ на территории Республики Казахстан.
При расчетах за публичное исполнение, проводившееся на территории других государств, авторское вознаграждение начисляется по ставкам, действующим на этой территории в соответствии с договорами между Государственным агентством Республики Казахстан по авторским и смежным правам и аналогичными агентствами тех государств.
2. Авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений начисляется по полной ставке, указанной в приложении 1 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1995 г. N 142, как в тех случаях, когда вся сумма начисленного вознаграждения подлежит выплате авторам, так и в тех случаях, когда часть вознаграждения выплате не подлежит (например, концертная, эстрадная или цирковая программа состоит из произведений, охраняемых и неохраняемых авторским правом; пьеса, написанная соавторами как одно неразрывное целое и права одного из соавторов не охраняются авторским правом за истечением установленного законом срока и т.п.).
3. Авторское вознаграждение начисляется по ставкам, указанным в приложении 1 к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1995 г. N 142, также за все музыкальные концерты, состоящие целиком из произведений, не охраняемых авторским правом.
4. Начисленные суммы авторского вознаграждения, не подлежащие выплате авторам за произведения, не охраняемые авторским правом, и за произведения, объявленные достоянием государства (кроме музыкальных произведений, исполняемых в концертах), и за произведения, авторское право на которые выкуплено государством, передаются в доход республиканского бюджета.
В случае невозможности установления принадлежности начисленных сумм вознаграждения конкретным авторам, такие суммы передаются в соответствующие фонды Республики Казахстан в зависимости от вида произведения.
5. За концерты, целиком состоящие из произведений, объявленных достоянием государства, а также из произведений, авторское право на которые выкуплено государством, авторское вознаграждение не начисляется.
Отчисления с таких концертов в соответствующие фонды творческих союзов производятся согласно постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 октября 1992 г. N 843 "О Литературном, Журналистском, Музыкальном, Художественном и Архитектурном фондах Республики Казахстан" P920843_ с суммы валового сбора или суммы, полученной по договору за спектакль или концерт. Авторское вознаграждение не начисляется за публичное исполнение не охраняемых авторским правом драматических и музыкально-драматических произведений, авторское право на которые выкуплено государством.
Не начисляется авторское вознаграждение также за драматические произведения (пьесы), объявленные достоянием государства.

1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 9 ақпандағы N 142 қаулысының 1 қосымшасында қарастырылған мөлшер бойынша, авторлық сыйақы драмалық, музыкалық, музыкалық-драмалық туындылардың, концерт, цирк және би бағдарламаларының Қазақстан Республикасы аумағында көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн есептелiнедi.
Басқа мемлекеттердiң аумағында көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн есеп айырысқан кезде, авторлық сыйақы Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi мен сол мемлекеттердiң авторлық хұқық агенттiктерiмен жасалған шарттарға сәйкес, осы аумақтарда қолданылып жүрген мөлшерлер бойынша есептеледi.
2. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы авторларға төленуге тиiстi реттерде де, сыйақының бiр бөлiгi төленуге жатпайтын реттерде де (мәселен концерт, эстрада немесе цирк бағдарламасы авторлық хұқық бойынша қорғалатын және қорғалмайтын туындылардан құралғанда, авторлар бiрiгiп жазған бiртұтас бөлiнбес дүние ретiндегi пьеса авторларының бiрiнiң хұқығы қорғалып, екiншiсiнiкi заңда белгiленген мерзiмi өткендiктен қорғалмаған жағдайда, т.с.с.) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 9 ақпандағы N 142 қаулысының 1-қосымшасында көрсетiлген толық ставка бойынша есептеледi.
3. Сондай-ақ авторлық хұқықпен қорғалмайтын туындылардан тұратын барлық музыкалық концерттер үшiн де авторлық сыйақы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 9 ақпандағы N 142 қаулысының 1 қосымшасында көрсетiлген ставкалар бойынша есептеледi.
4. Авторлық хұқықпен қорғалмайтын туындылар мен мемлекет иелiгi болып жарияланған туындыларға авторлық сыйақының авторларға төлеуге жатпайтын (тек концерттерде орындалатын музыкалық туындылардан басқа) және авторлық хұқығын мемлекет сатып алған туындылар үшiн есептелген сомалар республика бюджетiнiң кiрiсiне берiледi.
Есептелген авторлық сыйақыынң иесiн табу мүмкiн болмаған жағдайда, ол сома туындының түрiне қарай, Қазақстан Республикасының тиiстi қорларына аударылады.
5. Түгелдей мемлекет игiлiгi болып жарияланған туындылардан, сондай-ақ авторлық хұқығын мемлекет сатып алған туындылардан жасалған концерттер үшiн авторлық сыйақы есептелiнбейдi.
Мұндай концерттерден шығармашылық одақтардың тиiстi қорлары есебiне аудару, жалпы түсiм сомасынан немесе спектакль не концерт үшiн шарт бойынша алынған сомадан Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының Әдебиет, Журналистика, Музыка, Сурет және Сәулет қорлары туралы" 1992 жылғы 8 қазандағы N 843 қаулысына сәйкес жүргiзiледi.
Авторлық хұқығын мемлекет сатып алған драматургиялық және музыкалық-драматургиялық туындыларды, сонымен қатар авторлық хұқықпен қорғалмайтын драматургиялық және музыкалық-драматургиялық туындыларды (пьеса, опера, оперетта, балеттердi) көпшiлiк алдында орындағандығы үшiн сыйақы есептелiнбейдi.
Мемлекет игiлiгi деп жарияланған драматургиялық туындылар (пьеса) үшiн де авторлық сыйақы есептелiнбейдi.

6. За музыку оперы, балета или оперетты авторское вознаграждение начисляется независимо от того, охраняется это произведение или нет, а за либретто авторское вознаграждение начисляется только в том случае, если оно охраняется авторским правом.
7. При начислении авторского вознаграждения к числу произведений, не охраняемых авторским правом, следует относить:
а) произведения народного творчества, авторы которых неизвестны;
б) произведения умерших авторов, если наследников нет или они утратили авторское право за истечением установленного законом срока;
в) произведения, принадлежащие гражданам иностранных государств, за исключением случаев, когда эти произведения впервые были опубликованы на территории Республики Казахстан или охраняются в соответствии с международными соглашениями, в которых участвует Республика Казахстан.
8. Авторское вознаграждение за концертные, эстрадные и цирковые программы начисляется независимо от того, звучат ли произведения в исполнении артистов или в механической записи на танцевальных площадках при бесплатном входе (подпункт "в" пункта 30 настоящей Инструкции).
9. Многоактными драматическими и музыкально-драматическими произведениями признаются произведения, имеющие, как правило, не менее двух актов. Произведение, не имеющее обозначения числа актов, может быть признано многоактными по заключению Министерства культуры Республики Казахстан.
10. Произведение признается написанным в стихах, если не менее половины произносимого со сцены текста изложено в стихотворной форме (рифмованным, белым или свободным стихом).
11. Количество актов в произведении и объем стихотворного текста определяются по экземпляру, удостоверяющему, что произведение разрешено к публичному исполнению.
12. Если спектакль включает несколько одноактных произведений, вознаграждение начисляется за каждое произведение в отдельности по установленной для него ставке.
Если спектакль включает одноактное и многоактное произведения, вознаграждение за одноактное произведение начисляется по установленной для него ставке, а за многоактное - исходя из двух третей ставки, предусмотренной для соответствующих многоактных произведений.
Если одноактное произведение исполняется в концертной программе, вознаграждение за это произведение начисляется по установленной для него ставке и, кроме того, начисляется ставка, предусмотренная за концертную программу.
Если спектакль включает два многоактных произведения, вознаграждение за каждое произведение начисляется исходя из двух третей ставки, предусмотренной для соответствующих многоактных произведений.
Если многоактное произведение исполняется с концертной программой, то вознаграждение за многоактное произведение начисляется исходя из двух третей ставки, предусмотренной для соответствующих произведений, и дополнительно начисляется ставка, предусмотренная за соответствующую концертную программу.
13. Специальные ставки авторского вознаграждения за пьесы для детей, в том числе для кукольных театров, применяются к указанным пьесам независимо от места исполнения.

6. Операның, балеттiң немесе опереттаның музыкасы авторлық хұқықпен қорғалатынына немесе қорғалмайтынына қарамастан, бұл туындыға авторлық сыйақы есептеледi, ал либреттосына тек авторлық хұқықпен қорғалатын жағдайда ғана авторлық сыйақы есептеледi.
7. Авторлық сыйақыны есептеген кезде авторлық хұқығы қорғалмайтын туындылардың қатарына мынадар жатқызылуға тиiс:
а) халық шығармашылығының авторы белгiсiз туындылары;
ә) мұрагерлерi жоқ немесе заңмен белгiленген мерзiмi бiткендiктен авторлық хұқығы күшiн жойған марқұм авторлардың туындылары;
б) шет мемлекеттер азаматтарының алғаш Қазақстан Республикасы аумағында жарияланған немесе Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық келiсiмдерге сәйкес қорғалатын шығармалардан басқа туындылары.
8. Концерт, эстрада және цирк бағдарламалары үшiн авторлық сыйақы, ол музыка би алаңдарында механикалық жазба түрiнде ойналғанына, яки артистер орындағанына әрi онда кiру тегiн болғанына қарамастан есептеледi (осы Нұсқаулықтың 30-тармағының "б" тармақшасы).
9. Әдетте, кемi екi актiлi туындылар көп актiлi драмалық және музыкалық-драмалық туындылар болып саналады. Актiсiнiң саны көрсетiлмеген туынды Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң тұжырымы бойынша көп актiлi деп танылуы мүмкiн.
10. Егер сахнадан айтылатын текстiң кемiнде жартысы өлең түрiнде (ұйқаспен, ақ немесе еркiн өлеңмен) болса, туынды өлеңмен жазылған деп танылады.
11. Туындыдағы актiнiң саны мен өлең тексiнiң көлемi туындының көпшiлiк алдында орындалуына рұқсат етiлгенiн куәландыратын данасы бойынша анықталады.
12. Егер спектакльге бiрнеше бiр актiлi туындылар енгiзiлсе, сыйақы әрбiр туынды үшiн соған белгiленген ставка бойынша жеке-жеке есептеледi.
Егер спектакльге бiр актiлi және көп актiлi туындылар енгiзiлсе, сыйақы бiр актiлi туынды үшiн - соған белгiленген ставка бойынша, ал көп актiлi туынды үшiн сондай туындыларға арнап көзделген ставканың үштен екiсi негiзiнде есептеледi.
Егер бiр актiлi туынды концерт бағдарламасында орындалса, бұл туынды үшiн сыйақы соған белгiленген ставка бойынша және тиiстi концерт бағдарламасы үшiн көзделген ставка қоса есептеледi.
Егер спектакльге екi көп актiлi туынды енгiзiлсе, сыйақы әр туынды үшiн тиiстi көп актiлi туындыларға көзделген ставканың үштен екiсi негiзiнде есептеледi.
Егер көп актiлi туынды концерт бағдарламасында орындалса, бұл туынды үшiн сыйақыға белгiленген ставканың үштен екiсi негiзге алынып есептеледi және тиiстi концерт бағдарламасы үшiн көзделген мөлшер қоса есептеледi.
13.Балаларға арналған пьесалар, соның iшiнде қуыршақ театрлары үшiн авторлық сыйақының арнаулы мөлшерлерi аталған пьесалардың қай жерде орындалғанына қарамастан қолданылады.

14. Специальные ставки авторского вознаграждения за произведения, написанные драматургами Республики Казахстан, применяются в том случае, когда произведение исполняется в оригинале, независимо от того, на каком языке - в подлиннике или переводе оно впервые опубликовано.
15. К пьесам-инсценировкам относятся также пьесы, написанные по мотивам других произведений, в том числе произведений народного творчества.
Пьесы для детей, написанные по мотивам народных сказок, приравниваются к оригинальным произведениям.
Пьесы для детей, написанные по мотивам литературных сказок, не охраняемых авторским правом, приравниваются к оригинальным произведениям лишь по заключению Министерства культуры Республики Казахстан.
Пьесы, написанные по мотивам собственных произведений, приравниваются к оригинальным, если инсценировка сделана без соавторов.
16. Ставки авторского вознаграждения, предусмотренные подпунктами "а" пунктов 5 и 6 приложения 1, за пьесы-инсценировки, написанные драматургом Республики Казахстан, применяются во всех случаях, независимо от того, на каком языке написано инсценированное произведение.
17. Если произведение создано автором на двух или нескольких языках без оговорки о том, какой текст является оригинальным, а какой переводным, оно признается оригинальным на каждом из этих языков.
18. При публичном исполнении произведений малых форм установленная для переводчика сумма гонорара распределяется поровну между автором промежуточного и автором окончательного перевода.
19. За перевод пьесы-инсценировки, охраняемый авторским правом, авторское вознаграждение начисляется по ставкам, установленным для переводов оригинальных произведений. Сумма вознаграждения, начисленная автору переведенного произведения, делится в таких случаях между автором инсценированного произведения и автором инсценировки в том же соотношении, в каком делится между ними вознаграждение за инсценировку при исполнении ее в оригинале.
Если инсценированное произведение не охраняется авторским правом, доля гонорара автора инсценированного произведения определяется так, как если бы произведение охранялось, и сумма вознаграждения, составляющая эту долю, передается в доход республиканского бюджета.
20. Ставки авторского вознаграждения, предусмотренные пунктами 9-13 приложения 1 к настоящему постановлению за исполнение музыкально-драматических произведений, применяются также в случаях, когда произведение ставится в концертном исполнении.
21. Если либретто оперы, балета, оперетты написано на основе другого литературного произведения, охраняемого авторским правом, автору этого произведения выплачивается вознаграждение в размере: - за исполнение оперы или балета - 1/4 части и оперетты - 1/3 части ставки вознаграждения, установленной для автора либретто. Если произведение, на основе которого написано либретто, не охраняется авторским правом, доля вознаграждения, которая причиталась бы автору этого произведения, передается в доход республиканского бюджета.

14. Қазақстан Республикасының драматургтерi жазған туындылар үшiн авторлық сыйақының арнаулы ставкалары оның бiрiншi рет түпнұсқада немесе аудармада қай тiлде жарияланғанына қарамастан, туынды қолтума күйiнде орындалған жағдайда қолданылады.
15. Пьеса-инсценировкаларға бөгде туындылардың, соның iшiнде халық шығармашылығы туындыларының желiсi бойынша жазылған пьесалар да жатады.
Халық ертегiлерiнiң сарыны бойынша балаларға арнап жазылған пьесалар қолтума туындыларға теңестiрiледi.
Авторлық хұқықпен қорғалмайтын әдеби ертегiлер желiсi бойынша балаларға арнап жазылған пьесалар тек Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң қорытындысы бойынша ғана қолтума туындыларға теңестiрiледi.
Өз туындыларының желiсi бойынша жазылған пьесалар, егер инсценировка қосар авторсыз жасалса, қолтума туындыларға теңестiрiледi.
16. Қазақстан Республикасының драматургi жазған пьеса-инсценировка үшiн, 1-қосымшаның 5 және 6 тармақтарының "а" тармақшаларында көзделген авторлық сыйақының мөлшерлерi, инсценировкаланған туындының қай тiлде жазылғанына қарамастан, барлық жағдайда қолданылады.
17. Егер автор туындыны екi немесе бiрнеше тiлде жазып, қай текстiнiң қолтума, ал қайсысының аударма екенiн ескертпесе, онда ол осы тiлдердiң әрқайсысында қолтума болып танылады.
18. Шағын көлемдi шығарма көпшiлiк алдында орындалған кезде аудармашы үшiн белгiленген қаламақы сомасы аралық аудармашы мен соңғы аудармашының екеуiне тепе-тең бөлiнедi.
19. Авторлық хұқығы қорғалатын инсценировка-пьесаның аудармасы үшiн авторлық сыйақы қолтума туындылардың аудармасына арнап белгiленген мөлшер бойынша есептеледi. Мұндай реттерде аударылған туындының авторына есептелген сыйақының сомасы инсценировкаланған туындының авторы мен инсценировка авторына әлгi инсценировка қолтума күйiнде орындалғанда оларға сыйақы қалай төленетiн болса, солай бөлiнедi.
Егер инсценировкаланған туынды авторлық хұқықпен қорғалмайтын болса, инсценировкаланған туынды авторының қаламақысының үлесi қорғалатын туындыда анықталады және сыйақының осы бөлiгiн құрайтын сомасы республика бюджетiне аударылады.
20. Музыкалық-драмалық туындылардың орындалғаны үшiн осы қаулының 1 қосымшасының 9-13 тармақтарында көзделген авторлық сыйақының мөлшерi, сондай-ақ олар концерт түрiнде орындалған реттерде де қолданылады.
21. Егер операның, балеттiң немесе опереттаның либреттосы авторлық хұқығы қорғалатын басқа әдеби туындының негiзiнде жазылса, бұл туындының авторына сыйақы мынадай мөлшерде төленедi:
операның немесе балеттiң орындалғаны үшiн либретто авторына белгiленген сыйақы мөлшерiнiң 1/4 бөлiгi және опереттаның орындалғаны үшiн - 1/3 бөлiгi. Егер либреттоға негiз болған туынды авторлық хұқықпен қорғалмайтын болса, сыйақының бұл туынды авторына тиесiлi үлесi республикалық бюджетке берiледi.

22. Варианты либретто и новые подтекстовки оперетт, музыкальных комедий и мюзиклов с музыкой иностранных композиторов приравниваются к переводам (пункт 13 приложения 1 к настоящему постановлению).
23. Вознаграждение за музыку к драматическим спектаклям начисляется в размере 1,5 процента за многоактные и 0,5 процента за одноактные произведения, независимо от количества музыкальных номеров, а также от того, звучит ли музыка в исполнении артистов или в механической записи.
24. Если в концертной программе наряду с эстрадными произведениями исполняется хотя бы одно крупное симфоническое произведение (симфония, оратория, кантата, симфоническая поэма, увертюра, инструментальный концерт с оркестром и т.п.) либо камерное произведение крупной формы (трио, квартет, квинтет, соната), либо многоактные произведения для народных инструментов, либо хореографический концерт, авторское вознаграждение за такую концертную программу начисляется в размере 7 процентов от суммы валового сбора от продажи билетов (как за концерт из симфонических, вокально-симфонических и камерных произведений).
Во всех остальных случаях исполнения сборной концертной программы, в которую входят симфонические, вокально-симфонические и камерные произведения малых форм, так и другие (литературные, эстрадные и прочие) произведения, авторское вознаграждение начисляется в размере 3-х процентов от суммы валового сбора.
В таких же размерах выплачивается вознаграждение за платные концерты, литературные вечера, тематические вечера, вечера молодежи и т.д., исполняемые силами художественной самодеятельности.
25. Новогодние елочные представления, в том числе специально написанные для цирка, приравниваются к эстрадным концертам.
Если в программу новогоднего елочного представления включается драматическое или музыкально-драматическое произведение, авторское вознаграждение за такое произведение начисляется по ставкам, установленным приложением 1 к настоящему постановлению для драматических и музыкально-драматических произведений и с соблюдением правил, изложенных в пункте 12 настоящей Инструкции.
Если в стоимость билетов на новогодние елочные представления включается стоимость подарков, то при начислении вознаграждения от суммы валового сбора за проданные билеты стоимость подарков исключается из суммы валового сбора.
26. За программу, состоящую из концерта и танцев, при единой входной плате авторское вознаграждение начисляется как за эстрадный концерт в размере 3-х процентов от суммы валового сбора.
27. Авторское вознаграждение по ставке, установленной пунктом 24 приложения 1 к настоящему постановлению, начисляется за музыкальное сопровождение спортивных соревнований и показательных выступлений, исполняемых на массовых аренах (стадионах, дворцах спорта, ипподромах и т.п.), ярмарках. Если на массовой арене исполняются эстрадные, цирковые представления и концерты, драматическое или музыкально-драматическое произведение, авторское вознаграждение за них начисляется по ставкам, установленным приложением 1 к настоящему постановлению для концертов, драматических и музыкально-драматических произведений, а также цирковых представлений.
Примечание. Массовыми аренами считаются стадионы, дворцы спорта, ипподромы, закрытые и открытые площадки с числом мест более 3000. Площадки, не имеющие определенного числа мест для зрителей (парк и т.п.), приравниваются к массовой арене, если фактически продано на данное представление или программу более 3000 входных билетов.
В случаях проведения ярмарок без продажи билетов авторское вознаграждение начисляется от суммы гарантированной оплаты за участие юридических лиц и сумм отчислений от совершенных сделок.
II. Порядок начисления и взимания авторского
вознаграждения за публичное исполнение произведений

22. Музыкасын шет ел композиторлары жазған либреттолардың варианттары мен оперетталардың музыкалық комедиялар мен мюзиклдердiң жаңа текстемелерi аударламаларға теңестiрiледi (осы қаулыға 1 қосымшаның 13-тармағы).
23. Драмалық спектакльдерге жазылған музыка үшiн төленетiн сыйақы ондағы музыкалық нөмiрлердiң санына, сондай-ақ ол музыканы артистердiң орындағанына немесе оның механикалық жазба түрiнде пайдаланылғанына қарамастан, көп актiлi спектакльдерге 1,5 процент, ал бiр актiлi туындыларға 0,5 процент мөлшерiнде есептеледi.
24. Егер концерт бағдарламасында эстрадалық туындылармен қатар бiр ғана iрi симфониялық (симфония, оратория, кантата, симфониялық поэма, увертюра, оркестр орындайтын аспаптық концерт және с.с.) не iрi көлемдi камералық туынды (трио, квартет, квинтет, соната) немесе халық аспаптарына арналған көп актiлi туындылар немесе хореографиялық концерт бағдарламасы орындалғанның өзiнде авторлық сыйақы сатылған билеттерден түскен жалпы соманың 7 процентi мөлшерiнде есептеледi.
Құрамына симфониялық, вокальдық-симфониялық және шағын көлемдi камералық туындылар, басқа да (әдеби, эстрадалық және басқа) туындылар енетiн құрама концерт бағдарламасы орындалған жағдайлардың бәрiнде авторлық сыйақы жалпы түсiм сомасының 3 процентi мөлшерiнде есептеледi.
Көркемөнерпаздардың күшiмен орындалатын ақылы концерттерге, әдеби және тақырыптық кештерге, жастар кештерiне, тағы с.с. осы мөлшерде сыйақы төленедi.
25. Жаңа жылдық шырша ойын-сауығы, оның iшiнде циркке арналып жазылғандары да эстрада концерттерiнiң қатарына жатқызылады.
Егер жаңа жылдық шырша ойын-сауығы бағдарламасына драмалық немесе музыкалық-драмалық туынды енгiзiлсе, мұндай туынды үшiн авторлық сыйақы осы қаулының 1 қосымшасында драмалық және музыкалық-драмалық туындылар үшiн көзделген мөлшер бойынша және осы Нұсқаулықтың 12-тармағында баяндалған ережелердi сақтай отырып есептеледi.
Егер Жаңа жылдық шырша ойын-сауығына арналған билеттердiң құнына сыйлықтардың құны енгiзiлсе, сыйақыны есептеген кезде билеттердi сатудан түскен жалпы сомадан сыйлықтардың құны шығарылып тасталады.
26. Кiру ақысы бiрдей болған жағдайда концерт пен биден құралған бағдарлама үшiн авторлық сыйақы, эстрада концертiндегiдей - түскен жалпы соманың 3 процентi мөлшерiнде есептеледi.
27. Көпшiлiк ареналарында (стадиондар, спорт сарайлары, имподромдар, тағы с.с.) өткiзiлетiн спорттық жарыстар мен шебер өнерпаздар өнерiн және жәрмеңкелердi сүйемелдеген музыка үшiн авторлық сыйақы осы қаулының 1 қосымшасының 24-тармағында белгiленген мөлшер бойынша есептеледi. Егер көпшiлiк аренасында эстрадалық, цирк ойын-сауығы мен концерттер, драмалық немесе музыкалық-драмалық туынды орындалса, ол үшiн авторлық сыйақы осы қаулының 1 қосымшасындағы концерттерге, драмалық және музыкалық-драмалық туындыларға, сондай-ақ цирктiк қойылымдарға белгiленген мөлшер бойынша есептеледi.
Ескерту. Көпшiлiк ареналары деп - стадиондар, спорт сарайлары, ипподромдар, 3000-нан астам орны бар ашық және жабық алаңшалар саналады. Көрерменге арналған орын саны белгiсiз алаңшалар (парк және т.б.) егер онда өткен ойынға яки бағдарламаға 3000-нан астам билет сатылған болса, көпшiлiк аренасына теңестiрiледi.
Билет сатпай жәрмеңке өткiзген жағдайда, авторлық сыйақы заңды ұйымдардың қатысқаны үшiн төленген мiндеттi ақысы мен сол жәрмеңкеде жасалған келiсiмнен түскен сомадан аударылады.
II. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақыны есептеу мен өндiрiп алу тәртiбi

28. Плательщиками авторского вознаграждения за публичное исполнение произведений являются организации, осуществляющие их публичное исполнение: театры, концертные и цирковые объединения и коллективы, филармонии, концертно-эстрадные бюро, цирки, клубы, дома и дворцы культуры, дома офицеров, кафе, санатории, столовые, рестораны, казино, парки, стадионы, дома отдыха, любительские самодеятельные театры, колхозы, совхозы, молодежные организации, места для проведения дискотек, спортобщества, библиотеки, опытные станции, пожарные общества, потребительские общества, кооперативные и общественные организации и предприятия, предприятия пассажирского транспорта, исполнители, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью, леспромхозы и т.д., независимо от того, исполняется ли программа зрелищного мероприятия профессиональными силами или силами художественной самодеятельности.
Уплата авторского вознаграждения обязательна для всех государственных, коммерческих, акционерных, арендных, профсоюзных, кооперативных, частных и общественных предприятий, организаций и учреждений, независимо от названия и форм собственности, и вознаграждение взыскивается за всякого рода спектакли, концерты, литературные, музыкальные, музыкально-вокальные, хореографические зрелища, эстрадную и цирковую программы, а также за все иные виды публичного исполнения и показ в коммерческих целях видеофильмов, тиражирование на магнитную ленту или видеокассету, лазерный диск литературных и музыкальных произведений.
29. Авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений начисляется во всех случаях, как при платном, так и при бесплатном для зрителей входе, за исключением случаев:
а) когда публичное исполнение осуществляется бесплатно для зрителей и без выплаты какого-бы то ни было вознаграждения исполнителям или коллективу исполнителей;
б) когда публичное исполнение произведений осуществляется отдельными штатными работниками клубов, домов и дворцов культуры и т.п. (баянистами, затейниками и др.) при бесплатном входе.
30. Авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений начисляется в размерах, установленных в процентах:
а) от суммы валового сбора в тех случаях, когда выручка, полученная от продажи билетов, поступает в кассу плательщика;
б) от суммы гарантированной оплаты в тех случаях, когда плательщик проводит выступления на площадке другой организации (заказчика), заключив с заказчиком договор о гарантированной оплате выступлений артистов. Сумма гарантированной оплаты по договору в таких случаях приравнивается к сумме валового сбора;

28. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы төлеушiлер қатарына - ойын-сауық бағдарламасының кәсiби өнер иелерiнiң немесе көркемөнерпаздардың күшiмен атқарылуына қарамастан, олардың көпшiлiк алдында орындалуын жүзеге асыратын мынадай ұйымдар жатады: театрлар, концерт және цирк бiрлестiктерi мен ұжымдары, филармониялар, концерт-эстрада бюролары, цирктер, клубтар, мәдениет үйлерi мен сарайлары, офицерлер үйлерi, кафелер, санаторийлер, асханалар, думанханалар, казинолар, парктер, стадиондар, демалыс үйлерi, әуесқой көркемөнерпаздар театрлары, колхоздар, совхоздар, жастар ұйымдары, дискотека өткiзуге арналған орындар, спорт қоғамдары, кiтапханалар, тәжiрибе стансалары, өрт сөндiру қоғамдары, тұтыну қоғамдары, кооперативтiк және қоғамдық ұйымдар мен кәсiпорындар, жолаушы таситын көлiк кәсiпорындары, жеке iс-қызметпен айналысуды атқаратындар, орман өнеркәсiбi шаруашылықтары, тағы с.с.
Авторлық сыйақы төлеуге барлық мемлекеттiк, коммерциялық, акционерлiк, жалгерлiк, кәсiподақтық, кооперативтiк, жеке меншiктiк және қоғамдық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер атауы мен меншiк түрiне қарамай мiндеттi, әрi ол бүкiл спектакльдер, концерттер, әдебиеттiк, музыкалық, музыкалық-драмалық, вокалдық, хореографиялық ойын-сауықтар, эстрада және цирктiк бағдарламалар үшiн, сондай-ақ көпшiлiк алдында орындаудың барлық басқа да түрлерi және коммерциялық мақсатпен көрсетiлген бейнефильмдер, магниттiк таспаға немесе бейнетаспаларға жазылған шығармалардың әдеби және музыка туындыларының лазер табағына көбейтiлгенi үшiн өндiртiп алынады.
29. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы оның ақылы яки тегiн өткiзiлгенiне қарамастан, барлық жағдайда есептеледi, ал мына реттерде төленбейдi:
а) көпшiлiк алдында орындау көрермендер үшiн тегiн әрi орындаушыларға немесе орындаушылар ұжымына ешқандай сыйақы төленбей жүзеге асырылғанда;
ә) халық тегiн кiрiп әрi туындыларды көпшiлiк алдында клубтардың, мәдениет үйлерi мен сарайларының, т.с.с. штаттағы жекелеген қызметкерлерi (баяншылар, сауықшылар және басқалар) орындағанда.
30. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы процент есебiмен белгiленген мынадай мөлшерде есептеледi:
а) жалпы түсiм сомасынан - билеттердi сатудан алынған ақша сыйақы төлеушiнiң кассасына түскен реттерде;
ә) кепiлдi төлем сомасынан - сыйақы төлеушi артистердiң ойын-сауығы үшiн кепiлдi төлем тапсырыс берушiмен шарт жасаса отырып, ойын-сауықты басқа ұйымның (тапсырыс берушiнiң) алаңында көрсеткен реттерде. Мұндай жағдайда шарт бойынша кепiлдi төлемнiң сомасы жалпы түсiм сомасына теңестiрiледi;

в) от суммы вознаграждения (заработной платы), начисленной исполнителям (1,5 процента), в тех случаях, когда плательщик не взимает с посетителей платы за вход и не получает гарантированной оплаты по договору.
Эти отчисления относятся на издержки указанных предприятий.
Примечание. При исчислении суммы гарантированной оплаты за спектакль или концерт по договору с заказчиком (владельцем площадки) организация, от которой выступает коллектив, помимо непосредственной стоимости выступления и связанных с ним расходов, обязана учитывать также авторское вознаграждение и отчисления в Литературный, Музыкальный и другие фонды Республики Казахстан.
31. Частные предприниматели, которые имеют разрешение (патент) на право тиражирования литературных и музыкальных произведений на видеокассету, магнитную ленту или лазерный диск и выдают на прокат такие записи, выплачивают через Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам авторское вознаграждение в размере 3 процентов суммы, из которой установлена такса оплаты за патент.
32. Все профессиональные театры, самостоятельные исполнительские коллективы, не входящие в систему концертных организаций, и стационарные цирки уплачивают авторское вознаграждение за публичное исполнение спектаклей, концертов и и представлений своего репертуара как на стационарах, так и на площадках, принадлежащих другим организациям, в централизованном порядке, по месту нахождения своих баз, за исключением случаев, когда передвижные и кукольные театры, исполнительские коллективы выступают по договорам с местными филармониями и концертно-эстрадными бюро, организующими выступления (в этом случае вознаграждение уплачивается филармониями и концертно-эстрадными бюро, организующими выступления).
33. Филармонии, концертно-эстрадные бюро, кооперативы уплачивают авторское вознаграждение в централизованном порядке, по месту нахождения, за публичное исполнение силами своих солистов, коллективов и бригад, а также передвижных и кукольных театров, передвижных цирков, концертных и цирковых групп, солистов, бригад и ансамблей, находящихся в ведении других организаций, но выступающих по договорам с филармонией или концертно-эстрадным бюро. Если коллектив или бригада филармонии (концертно-эстрадного бюро) выступает по договору с другой филармонией (концертно-эстрадным бюро), плательщиком авторского вознаграждения является та концертная организация, по договору с которой проводятся выступления.
34. Клубы, дома и дворцы культуры, дома офицеров, парки, сады и т.п. уплачивают авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений, осуществляемое на их площадках силами собственных профессиональных исполнительских коллективов, исполнительских коллективов воинских частей и исполнителей, приглашаемых по трудовым соглашениям.
Если в клубе, дворце и доме культуры и т.п. публичное исполнение произведений осуществляется силами самодеятельных коллективов или приглашенных профессиональных исполнительских коллективов (кроме театров, самостоятельных исполнительских коллективов стационарных цирков, а также бригад филармоний и концертно-эстрадных бюро), авторское вознаграждение уплачивается клубом, дворцом или домом культуры и т.п. в случаях, когда сбор от продажи билетов поступает в его кассу. При бесплатном для зрителей входе авторское вознаграждение уплачивается организацией, которой принадлежит исполнительский коллектив, с суммы гарантированной оплаты, полученной ею по договору с владельца площадки.

б) орындаушыларға есептелген сыйақының (жалақының) сомасынан (1,5 процент) сыйақы төлеушi көрермендерден кiру ақысын төлеттiрмейтiн реттерде. Бұл аударымдар аталған кәсiпорындардың шығындарына жатқызылады.
Ескерту. Ойын көрсететiн ұжым атынан әрекет жасайтын ұйым тапсырыс берушiмен (алаң иесiмен) жасасқан шарт бойынша спектакль немесе концерт үшiн кепiлдi төлемнiң сомасын есептеген кезде, көрсетiлетiн ойын-сауықтың тiкелей құнымен және соған байланысты шығындармен қатар, авторлық сыйақы мен Әдебиет және Музыка қорларына, Қазақстан Республикасының басқа қорларына жасалатын аударымдарды да ескеруге мiндеттi.
31. Әдеби және музыкалық туындыларды бейнетаспаға, магнит таспасына немесе табағына жазып көбейтуге рұқсаты (патентi) бар және мұндай жазбаларды жалға беретiн жеке кәсiпкерлер Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi арқылы патент ақысының таксасы белгiленген сомадан 3 процент мөлшерiнде авторлық сыйақы төлейдi.
32. Барлық кәсiби театрлар, концерттiк ұйымдардың жүйесiне енбейтiн дербес орындаушы ұжымдар және тұрақты цирктер өз репертуарындағы спектакльдердiң, концерттер мен ойын-сауықтардың тұрақты орындардағы сияқты басқа ұйымдарға қарасты алаңдарда да көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн, авторлық сыйақыны, көшпелi театрлар мен қуыршақ театрлары, орындаушы ұжымдар жергiлiктi филармониямен және концерт-эстрада бюроларымен шарт жасасу арқылы ойын-сауық көрсететiнiнен басқа реттерде (мұндай жағдайда сыйақыны ойын-сауық көрсетудi ұйымдастырушы филармониялар мен концерт-эстрада бюролары төлейдi), өздерiнiң базалары тұрған жерде орталықтандырылған тәртiппен төлейдi.
33. Филармониялар мен концерт-эстрада бюролары, кооперативтер өз солистерiнiң, ұжымдарының және бригадаларының күшiмен сондай-ақ басқа ұйымдардың қарамағындағы, бiрақ филармониямен немесе концерт-эстрада бюросымен жасасқан шарттар бойынша өнер көрсететiн көшпелi театрлар мен қуыршақ театрларының, көшпелi цирктердiң, концерт және цирк топтарының,солистердiң, бригадалар мен ансамбльдердiң күшiмен туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақыны өзiнiң тұрған жерiнде орталықтандырылған тәртiппен төлейдi. Егер филармонияның (концерт-эстрада бюросының) ұжымы немесе бригадасы басқа филармониямен (концерт-эстрада бюросымен) жасасқан шарт бойынша ойын көрсетсе, шартқа орай ойын-сауық көрсетушi концерт ұйымы авторлық сыйақыны төлеушi болып табылады.
34. Клубтар, мәдениет үйлерi мен сарайлар, офицерлер үйлерi, парктер, бақтар және с.с. өз алаңдарында өздерiнiң орындаушы кәсiби ұжымдарының, әскери бөлiмдердiң орындаушы ұжымдарының және еңбек келiсiмдерi бойынша шақырылған орындаушылардың күшiмен көпшiлiк алдында орындалған туындылар үшiн авторлық сыйақы төлейдi.
Егер клубта, мәдениет үйiнде немесе сарайында және с.с. туындылар көркемөнерпаздар ұжымдарының немесе шақырылған кәсiби орындаушы ұжымдардың (театрлардан, дербес орындаушы ұжымдардан, тұрақты цирктерден, сондай-ақ филармониялар мен концерт-эстрада бюроларының бригадаларынан басқа) күшiмен орындалса, авторлық сыйақыны билет сатудан алынған ақша өз кассасына келiп түсетiн ретте клуб, мәдениет үйi немесе сарайы және с.с. төлейдi. Көрермендер тегiн кiргенде авторлық сыйақының қарамағында орындаушы ұжым тұратын ұйым жасасқан шарт бойынша өзi алған кепiлдi ақының сомасынан төлейдi.

35. Передвижные цирки уплачивают авторское вознаграждение самостоятельно по месту выступления, кроме случаев выступления по договору с филармонией или концертно-эстрадным бюро.
36. Авторское вознаграждение за театрализованные, эстрадные, цирковые представления и концерты, проводимые на массовых аренах, уплачивается организацией, в кассу которой поступает сумма валового сбора от продажи билетов.
37. Авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений на площадках без взимания отдельной платы за вход на эту площадку (фойе театров до и после спектакля или в антрактах, фойе кинотеатров, кафе, рестораны, открытые площадки в парках, садах и на стадионах и т.п.) начисляется либо от суммы вознаграждения исполнителей, если вознаграждение выплачивается исполнителям непосредственно администрацией площадки, либо от суммы договора между администрацией площадки и организацией, предоставившей исполнителей. В последнем случае авторское вознаграждение уплачивает организация, предоставившая исполнительский коллектив.
38. Все плательщики авторского вознаграждения обязаны вести точный учет исполнившихся произведений и представлять уполномоченным Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам по первому их требованию сведения по установленной форме о названиях фактически исполнявшихся произведений, фамилиях, инициалах их авторов (в том числе авторов музыки, текста и перевода), а также о суммах сбора (при платном входе), суммах гарантированной оплаты по договорам и суммах вознаграждения (заработной платы), начисленных исполнителем (при бесплатном входе), должны представить для просмотра все документы, связанные с расчетами по авторскому вознаграждению и отчислениям в Музыкальный и Литературный и другие фонды Республики Казахстан. Руководители зрелищных предприятий должны обеспечить также право свободного и бесплатного входа в зрительный зал и на площадки во время генеральных репетиций и публичного исполнения произведений представителю Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам с предоставлением места.
За своевременность представления сведений, их правильность и полноту несут ответственность руководители организации-плательщика, а также руководители и администраторы разъездных исполнительских коллективов.
39. На руководителей зрелищных предприятий возлагается ответственность строго следить, чтобы на афишах и в программах были точно указаны названия произведений, фамилии, инициалы авторов текста, музыки, перевода, количество актов как по выступлениям своих постоянных групп, так и по гастрольным и бригадным выступлениям на своих площадках.

35. Филармониямен немесе концерт-эстрада бюросымен жасасқан шарттар бойынша ойын көрсеткеннен басқа реттерде көшпелi цирктер авторлық сыйақыны ойын көрсеткен жерде өздiгiнше төлейдi.
36. Көпшiлiк ареналарында өткiзiлетiн театрландырылған, эстрадалық, цирк ойын-сауықтары мен концерттер үшiн авторлық сыйақыны билет сатудан алынған ақша кассасына түскен ұйым төлейдi.
37. Кiргенi үшiн жеке ақы төлеттiрiлмейтiн алаңдарда (спектакльге дейiн немесе одан кейiн немесе үзiлiстер кезiнде театрлардың фойесiнде, кинотеатрлардың фойесiнде, кафелер мен думанханаларда, парктегi, бақтар мен стадиондардағы және с.с. ашық алаңдарда) көпшiлiк алдында орындалған туындылар үшiн авторлық сыйақы, егер оны алаң әкiмшiлiгi тiкелей орындаушыларға төлейтiн болса, орындаушыларға төленетiн сыйақы сомасынан, немесе алаң әкiмшiлiгi мен орындаушыларды берген ұйым арасында жасалған шартта көрсетiлген сомадан есептеледi. Соңғы ретте авторлық сыйақыны орындаушы ұжымды берген ұйым төлейдi.
38. Авторлық сыйақыны төлеушiлердiң бәрi орындалған туындылардың дәл есебiн жүргiзуге және нақты орындалған туындылардың атауы, олардың авторларының (соның iшiнде музыканың, текс пен аударма авторларының) фамилиялары мен аты-жөнi туралы, сондай-ақ алымның сомасы (ақы алып кiргiзгенде), жасасқан шарттар бойынша кепiлдi төлем сомалары және орындаушыларға есептелген (тегiн кiргiзгенде) сыйақы (жалақы) сомасы туралы мәлiметтердi белгiленген нысан бойынша Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнiң уәкiлдерiне олардың iлкi талап етуi бойынша ұсынуға мiндеттi. Авторлық сыйақы бойынша есеп айырысуға және Әдебиет, Музыка қорларына жасалған аударымдарға байланысты барлық құжаттарды қарап шығу үшiн табыс етуге тиiс. Ойын-сауық көрсететiн кәсiпорындардың басшылары Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi агенттiгiнiң өкiлiне орын бере отырып, соңғы даярлық жүрiп жатқан және туынды көпшiлiк алдында орындалып жатқан кезде көрермендер залы мен алаңға еркiн әрi кiру хұқығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
Мәлiметтердi кезiнде табыс етуге, олардың дұрыстығы мен толымдылығы үшiн төлеушi ұйымның басшысы, сондай-ақ көшпелi орындаушы ұжымдардың басшылары мен әкiмдерi жауап бередi.
39. Жарнамалар мен бағдарламаларда туындылардың атауы, текст, аударма, музыка авторларының фамилиясы, аты-жөнi және актiлер саны өздерiнiң тұрақты топтары орындағанда ғана емес, сонымен қатар бұлардың алаңдарында гастрольдiк және бригадалық орындаушылар ойын-сауық көрсеткен кезде де дәл көрсетiлуiн қатаң қадағалау жауапкершiлiгi ойын-сауық кәсiпорындарының басшыларына жүктеледi.

40. Плательщик обязан представлять уполномоченному Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам (КазГААСП) для проверки расчет подлежащих уплате сумм авторского вознаграждения, после чего окончательно оформленные расчетные листы в трех экземплярах подписываются руководителями организации-плательщика и скрепляются печатью плательщика. Один экземпляр расчетного листа остается у плательщика, два экземпляра выдаются уполномоченному КазГААСП. В тех случаях, когда сведения об исполнявшихся в концертной и другой сборной программе произведениях и их авторах представляются в рапортичке (программе исполнения), она подписывается лицом, ответственным за исполняемую программу, скрепляется печатью плательщика и выдается уполномоченному КазГААСП не позднее, чем расчетные листы.
41. Плательщик обязан в 10-дневный срок со времени подписания им расчетного листа перечислить указанные там суммы авторского вознаграждения на текущий счет Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам. Если театрально-зрелищное предприятие, кооператив или любая другая организация не представляет уполномоченному КазГААСП вместе с расчетным листом зарегистрированную в установленном порядке концертную программу, программу дискотеки, список фильмов с указанием доходов по каждому из них или программу записи на магнитную ленту, грампластинку, видеокассету, лазерный диск, то за использование произведений авторов авторское вознаграждение и отчисления в фонды творческих союзов производятся от суммы валового сбора в следующих размерах (в процентах):
за концерт (любой) - 14, за видеофильмы - 16, за запись произведений на магнитную ленту, грампластинку, видеокассету и т.п. - 12.
Это правило относится и к гастролирующим коллективам по договору с филармонией, кооперативами, частными предприятиями или другой организацией. Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам перечисляет эти суммы (за минусом комиссионных отчислений) в доход республиканского бюджета.
III. Порядок выплаты
авторам авторского вознаграждения
за публичное исполнение произведений
42. Авторское вознаграждение за публичное исполнение произведений выплачивается через Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам.
43. Авторское вознаграждение выплачивается за публичное исполнение только тех произведений, которые разрешены к исполнению в установленном порядке и зарегистрированы авторами.
44. Распределение между авторами вознаграждения за концертные, цирковые и прочие программы, за звукозаписи и видеозаписи, состоящие из нескольких произведений разных авторов, осуществляется в установленном порядке Государственным агентством Республики Казахстан по авторским и смежным правам.

40. Төлеушiлер авторлық сыйақының төленуге тиiс сомаларының есеп-қисабын ҚазМАСХА уәкiлiнiң тексеруiне табыс етуге мiндеттi, бұдан кейiн үш данадан бiржола ресiмделген есеп айырысу парақтарына төлеушi ұйымның басшылары қолдарын қойып, мөрлерiмен куәландырады. Есеп айырысу парағының бiр данасы төлеушiде қалады, екi данасы ҚазМАСХА-ның уәкiлiне берiледi. Концерт және басқадай құрама бағдарламада орындалған туындылар мен олардың авторлары туралы мәлiметтер шағын рапорт (орындау бағдарламасы) түрiнде табыс етiлген реттерде, оған орындалатын бағдарлама үшiн жауапты адам қол қойып, төлеушiнiң мөрi басылады да, ҚазМАСХА уәкiлiне есеп айырысу парағынан кешiктiрмей бередi.
41. Төлеушi өзi есеп айырысу қағазына қол қойған уақыттан бастап он күн мерзiм iшiнде онда көрсетiлген авторлық сыйақының сомасын Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтары жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнiң ағымдағы есепшотына аударуға мiндеттi. Егер ойын-сауық кәсiпорны, кооператив немесе кез-келген басқа ұйым ҚазМАСХА-ның уәкiлiне есеп айырысу парағымен бiрге белгiленген тәртiп бойынша тiркелген концерт бағдарламасын, дискотека бағдарламасын, әрқайсысының кiрiсiн жеке-жеке көрсетiлген фильмдер тiзiмiн яки магнит таспасына, күйтабақшаға, бейнетаспаға, лазер табақшасына жазылған бағдарламаларды бермесе, онда авторлар туындыларын пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақы және шығармашылық одақтардың қорына аударымдар мынадай мөлшерде жасалады (процент есебiмен):
концерт (кезкелген) үшiн                       14
бейнефильмдер үшiн                             16
туындылардың магнит таспасына,
күйтабақшаға бейнебаспаға жазылғаны үшiн       12
Бұл тәртiп филармониямен, кооперативпен, жеке меншiк  кәсiпорынмен немесе басқа ұйыммен шарт жасасқан гастрольдiк ұжымдарға да қатысты, Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi (ҚазМАСХА) бұл сомаларды (комиссиялық аударымдарды шығарып тастап) республика бюджетiнiң табысына аударады.
III. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторларға авторлық сыйақы төлеудiң тәртiбi
42. Туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi арқылы төленедi.
43. Авторлық сыйақы белгiленген тәртiп бойынша орындалуға рұқсат етiлген және авторлары тiркелген туындылардың ғана көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн төленедi.
44. Әртүрлi авторлардың бiрнеше туындыларынан жасалған концерт, цирк және басқа бағдарламалар, үнжазба мен бейнежазба үшiн сыйақыны авторларға бөлiп беруi Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi белгiлеген тәртiп бойынша асырады.

45. Если не охраняемое авторским правом драматическое или музыкально-драматическое произведение (кроме произведений народного творчества), произведение, объявленное достоянием государства, также произведение, авторское право на которое выкуплено государством, кем-либо переработано (переделано, дополнено), авторское вознаграждение за исполнение такого переработанного произведения автору переработки выплачивается лишь при наличии специального разрешения Министерства культуры Республики Казахстан на переработку произведения и в размере, определяемом этим Министерством.
46. За публичное исполнение произведений, созданных в соавторстве, авторское вознаграждение распределяется между соавторами по их соглашению.
При отсутствии такого соглашения вознаграждение распределяется между авторами при исполнении произведений, состоящих из самостоятельных частей (опера, балет, оперетта) в порядке, установленном приложением 1 к настоящему постановлению, а при исполнении произведений, образующих неразрывное целое (пьеса, либретто, музыка оперы и другие), - поровну, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
47. Между авторами инсценированного произведения и инсценировщиком соглашение об ином распределении долей вознаграждения, чем установлено приложением 1 к настоящему Постановлению (но в пределах нормы, установленной за инсценировку в целом), возможно только в сторону увеличения доли инсценировщика в тех случаях, когда инсценировщик при создании драматического произведения значительно отошел от инсценируемого произведения.
Между автором переводимого произведения и переводчиком возможно соглашение об ином распределении авторского вознаграждения, чем установлено приложением 1 к настоящему постановлению, но в пределах, установленных за весь перевод.
48. Должностным лицам (директор, режиссер, заведующий музыкальной частью, руководитель ансамбля и т.п.), от которых зависит режиссерская постановочная работа или составление репертуара в театре, цирке, концертной организации или исполнительском коллективе, авторское вознаграждение за исполнение их собственных, а равно написанных ими в соавторстве произведений в той организации, где находятся на службе, выплачивается лишь в том случае, если на это исполнение было получено предварительно письменное разрешение вышестоящих органов.
49. Вознаграждение, подлежащее передаче в соответствии с настоящей Инструкцией (пункты 4, 19, 21) в доход республиканского бюджета, перечисляется согласно действующему в Республике Казахстан законодательству.
IV. Выплата авторского вознаграждения за публичное
исполнение произведений творческими коллективами
Республики Казахстан в период зарубежных гастролей

45. Егер авторлық хұқықпен қорғалмайтын драмалық немесе музыкалық туындыны (халық шығармашылығы туындыларынан басқасын), мемлекет игiлiгi деп жарияланған туындыны, сондай-ақ авторлық хұқығын мемлекет сатып алған туындыны басқа бiреу қайта өңдесе (қайта жөндесе, толықтырса), қайта өңделген мұндай туындының орындалғаны үшiн авторлық сыйақы, қайта өңдеген авторға Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң туындыны қайта өңдеуге арнайы рұқсаты болғанда ғана және осы Министрлiк белгiлейтiн мөлшерде төленедi.
46. Қосар авторлары жасаған туындылардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторлық сыйақы ол авторларға өздерiнiң келiсiмi бойынша бөлiп берiледi.
Мұндай келiсiм болмаған жағдайда дербес бөлiмдерден құралған туындылар (опера, балет, оперетта) орындалғанда, авторларға сыйақы осы қаулының 1 қосымшасында белгiленген тәртiппен, ал бөлiнбейтiн тұтас шығарма (пьеса, либретто, операның музыкасы және басқалар) орындалғанда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында басқаша белгiленбесе, тепе-тең бөлiнiп төленедi.
47. Инсценировкаланған туындының авторы мен инсценировканы жасаушының арасында сыйақының үлесiн осы қаулының 1 қосымшасында белгiленгендегiге қарағанда басқаша (бiрақ тұтас алғанда инсценировка үшiн белгiленген норманың шегiнде) бөлу туралы келiсiм инсценировкалаушы драмалық туындыны жасау кезiнде инсценировкаланатын туындыдан едәуiр алшақтап кеткен ретте ғана оның үлесiн көбейту үшiн жасалуы мүмкiн.
Аударылатын туындының авторы мен аудармашының арасында авторлық сыйақының осы қаулының 1 қосымшасында белгiленгендегiден өзгеше бөлiсу туралы келiсiм жасалуы мүмкiн, бiрақ ол жағдайда сыйақы бүкiл аудармаға белгiленген шамадан аспауға тиiс.
48. Театрдағы, цирктегi, концерт ұйымындағы немесе орындаушы ұжымдағы режиссерлiк-қойымдылық жұмысты немесе репертуар құрауды шешетiн лауазымды адамдарға (директор, режиссер, музыка бөлiмiнiң меңгерушiсi, ансамбль жетекшiсi және с.с.) олардың өздерiнiң, сондай-ақ қосар автор болып бiрлесiп жазылған туындылары өздерi қызмет iстейтiн ұйымдарда орындалғаны үшiн авторлық сыйақы жоғары тұрған органдардың бұл орындауға алдын ала жазбаша рұқсат алынған ретте ғана төленедi.
49. Осы Нұсқаулық (4, 19,21-тармақтары) бойынша республика бюджетiнiң кiрiсiне берiлуге тиiстi сыйақы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес аударылады.
IV. Қазақстан Республикасы шығармашылық ұжымдарының шетелдiк гастрольдер кезiнде көпшiлiк алдында орындаған туындылары үшiн авторлық сыйақы төлеу

50. Все договоры о гастролях в зарубежные страны творческих коллективов, подведомственных Министерству культуры Республики Казахстан, заключаются Министерством культуры Республики Казахстан или непосредственно учреждениями культуры и регистрируются в Министерстве культуры и утверждаются соответствующим заместителем Министра.
В договоре обязательно должны содержаться условия выплаты гонорара авторам произведений, включенных в программу гастролей, вид валюты и порядок выплаты.
51. Руководитель театра, филармонии или другого учреждения культуры за месяц до командирования коллектива на гастроли в зарубежные страны обязан представить в Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам программу (репертуар) в двух экземплярах, заверенную подписью заместителя Министра культуры Республики Казахстан и печатью, а также график выступлений в каждой стране (дата, город).
52. Неопубликованные музыкальные, музыкально-драматические и хореографические произведения могут быть включены в программы зарубежных гастролей только после их закупки у авторов на основе письменного договора о праве первого публичного исполнения.
Если же в программу включены и исполнены в процессе гастролей произведения, не закупленные у авторов, предприятие, учреждение, включившее такие произведения в репертуар, обязано выплатить автору вознаграждение в размере, установленном действующим законодательством в валюте соответствующей страны.
53. Автор имеет право заключать самостоятельные прямые договоры с иностранными театрами, издательствами и т.д. на постановку или издание своих произведений. В этом случае он получает вознаграждение в порядке, установленном действующим законодательством. #
V. Порядок применения ставок авторского
вознаграждения за выполнение заказов на создание
драматических, музыкальных, музыкально-драматических
и литературных произведений
54. Авторское вознаграждение выплачивается по договорам на создание драматических, музыкальных, музыкально-драматических и литературных произведений для публичного их исполнения, а также по договорам о первом публичном исполнении (постановке) неопубликованных драматических, музыкальных, музыкально-драматических и литературных произведений, заключенным в Республике Казахстан.
55. Ставка авторского вознаграждения устанавливается по договору с автором в зависимости от идейно-художественной ценности произведения, его объема и сложности работы. Применение ставок не зависит от подчиненности организации, заключающей договор с автором.
56. Наличие договора на создание произведения для публичного исполнения не препятствует автору заключить издательский договор на это произведение после того, как оно будет закончено, и получить вознаграждение за издание по установленным ставкам.
Наличие издательского договора на произведение не препятствует автору заключить договор о публичном исполнении этого произведения с выплатой авторского вознаграждения, если произведение закончено, но еще не опубликовано. Однако при заключении такого договора автор обязан письменно известить другую сторону о наличии у него письменного договора с издательством и о дате сдачи в издательство законченной рукописи. Если автор не сделал этого извещения и книга вышла в свет до того, как истек установленный законом либо договором срок на его постановку, организация, заключившая с автором договор о публичном исполнении произведения, вправе требовать от автора возврата полученных им сумм авторского вознаграждения.

50. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң қарамағындағы шығармашылық ұжымдарының шет елдерге гастролi жайындағы барлық шарттарды Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi немесе тiкелей мәдениет мекемелерi жасайды және Мәдениет министрлiгiнде тiркелiп, министрдiң тиiстi орынбасары бекiтедi.
Шартта гастрольдiң бағдарламасына енгiзiлген туындылардың авторларына төленетiн қаламақының шарты, валютаның түрi және төлеу тәртiбi мiндеттi түрде көрсетiлуге тиiс.
51. Театр, филармония немесе басқа мәдениет мекемесiнiң бастығы ұжымды шет елге гастрольге iссапарға жiберерден бiр ай бұрын Қазақстан Республикасы Мәдениет министрi орынбасарының қолы қойылып, мөрi басылған екi дана бағдарламаны (репертуарды), сондай-ақ әр елде өтетiн ойын-сауық графигiн (күнi, қаласы) Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiне табыс етуге мiндеттi.
52. Жарияланбаған музыкалық, музыкалық-драмалық және хореографиялық туындыларды шетелдiк гастрольдiң бағдарламасына енгiзуден бұрын оларды көпшiлiк алдында тұңғыш рет орындалу хұқығы туралы жазбаша түрдегi шарт негiзiнде сатып алу керек.
Егер гастроль барысында бағдарламаға авторлардан сатып алынбаған туындылар енгiзiлiп орындалса, мұндай туындыларды репертуарға енгiзген кәсiпорын, мекеме қолданылып жүрген заңдарда белгiленген мөлшерде авторға тиiстi елдiң валютасымен сыйақы төлеуге мiндеттi.
53. Автор өз шығармаларын сахнаға қойдыруға немесе басып шығаруға шет ел театрларымен, баспаларымен және с.с. өз бетiнше тiкелей шарт жасасуға хұқықты. Мұндай жағдайда автор сыйақыны қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен алады.
V. Драмалық, музыкалық, музыкалық-драмалық және әдеби туындыларды жасауға арналған тапсырысты орындағаны үшiн авторлық сыйақы ставкасын қолдану тәртiбi
54. Авторлық сыйақы драмалық, музыкалық, музыкалық-драмалық және әдеби туындыларды көпшiлiк алдында орындау үшiн жасалған шарттар бойынша, сондай-ақ жарияланбаған драмалық, музыкалық, музыкалық-драмалық және әдеби туындыларды көпшiлiк алдында тұңғыш рет орындау (қою) туралы Қазақстан Республикасында жасалған шарттар бойынша төленедi.
55. Авторлық сыйақының ставкасы туындының идеялық-көркемдiк құндылығына, оның көлемi мен жұмыстың күрделiлiгiне қарай, автормен жасасқан шарт бойынша белгiленедi. Ставканы қолдану автормен шарт жасасатын ұйымның кiмге бағынатынына байланысты емес.
56. Туындыны көпшiлiк алдында орындау үшiн жасалған шарттың болуы бұл шығарма жазылып болған соң, автордың оны баспаға тапсырып, шарт жасасуына және басылып шыққаннан кейiн белгiленген ставка бойынша қаламақы алуына кедергi келтiрмейдi.
Туындыға арналған баспа шартының болуы, егер туынды аяқталып, бiрақ әлi жарияланбаған болса, онда авторлық сыйақы төлей отырып, бұл туындыны көпшiлiк алдында орындау туралы автордың шарт жасасуына кедергi келтiрмейдi. Алайда мұндай шарт жасасқан кезде автор өзiнiң баспамен жасасқан жазбаша шартының бар екенi және аяқталған қолжазбаны баспаға тапсырған мерзiмi туралы екiншi жаққа жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi. Егер автор мұндай мәлiмдеме жасамаса және оны қою жөнiнде заңмен немесе шартпен белгiленген мерзiм өткенге дейiн кiтап жарыққа шығып кетсе, онда туындыны көпшiлiк алдында орындау туралы автормен шарт жасасқан ұйым автор алған авторлық сыйақы сомаларының қайтарылуын одан талап етуге хұқықты.

57. Не допускается выплата авторского вознаграждения по договору о переделке опубликованного произведения применительно к требованиям данного театра. По такому договору театр может лишь выдать автору аванс в счет будущих процентных отчислений, но в пределах вознаграждения за 5 спектаклей, исчисленного по среднегодовому плановому сбору театра за спектакль. Если театр откажется от постановки, этот аванс сохраняется за автором. Аванс в счет процентных отчислений может быть выдан автору в указанном выше порядке также по договору о постановке не изданного, но уже оплаченного единовременно произведения в том случае, когда театр желает закрепить за собой право первой постановки этого произведения в данном городе.
58. В случае коренной переработки автором своего опубликованного произведения допускается повторная выплата автору до 75 процентов авторского вознаграждения по заключению соответственно Союза композиторов Республики Казахстан, Союза писателей Республики Казахстан с обязательным утверждением этого заключения Министерством культуры Республики Казахстан.
59. В случае необходимости переработки опубликованных произведений, написанных для эстрады и цирка на актуальные политические темы, авторам может выплачиваться по договорам вознаграждение в пределах до 50 процентов соответствующих ставок авторского вознаграждения.
60. Ставки авторского вознаграждения за произведения для эстрады и цирка подлежат применению с учетом следующего:
а) куплеты объемом в 6 и более строк оплачиваются как два четверостишия, независимо от объема куплетов;
б) ставки, предусмотренные за короткий диалог (интермедию), применяются к интермедиям, имеющим характер связки или вступления к номеру, а также к интермедиям, написанным на местные темы;
в) ставки, предусмотренные за отдельную репризу, применяются к репризам, написанным для клоунов, коверных и конферансье.
61. Учреждения и организации, заключившие с автором договор о публичном исполнении неопубликованного произведения (постановочный договор) и выплатившие автору вознаграждение, вправе передать принятое ими произведение для широкого публичного исполнения подведомственным организациям, исполнять его по радио и телевидению, а также направить его в Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам для размножения и распространения без выплаты автору какого-либо дополнительного вознаграждения за право постановки. Вознаграждение автору за публичное исполнение таких произведений сохраняется.
62. Размножение Государственным агентством Республики Казахстан по авторским и смежным правам неизданных драматических и эстрадных произведений на правах рукописи, с согласия их авторов, с целью снабжения театров репертуарными новинками не рассматривается как выпуск этих произведений в свет, предусмотренный законодательством Республики Казахстан.
Организация, первой осуществившая постановку произведения, размноженного Государственным агентством Республики Казахстан по авторским и смежным правам, обязана выплатить вознаграждение авторам этих произведений, если они не были ранее оплачены авторским вознаграждением.

57. Жарияланбаған туындыны қайта жөндеу туралы белгiлi бiр театрдың талабына сәйкес жасасқан шарт бойынша авторлық сыйақы төлеуге жол берiлмейдi. Театр мұндай шарт бойынша болашақ проценттiк аударым есебiне, театрдың спектакльден алатын орташа жылдық түсiмi бойынша есептеп, 5 спектакль үшiн төлейтiн сыйақы мөлшерiнде авторға несие ғана бере алады. Егер театр спектакльдi қоюдан бас тартса, бұл несиенi автор қайтармайды. Сондай-ақ басылып шықпаған, бiрақ бiржолғы сыйақы төленген туындыны театр сол қалада бiрiншi рет қою хұқын өзiнен тән етiп бекiткiсi келген ретте, сол туындыны қою туралы шарт жасасып, проценттiк аударым есебiне авторға жоғарыда аталған тәртiппен несие беруге болады.
58. Автор өзiнiң жарияланған туындысының түбегейлi қайта өңдеген ретте авторға тиiсiнше Қазақстан Республикасы Композиторлар одағының, Қазақстан Республикасы Жазушылар одағының қорытындысы бойынша және осы қорытындыны Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң мiндеттi түрде бекiтуiмен авторлық сыйақының 75 процентiне дейiнiн қайталап төлеуге жол берiледi.
59. Көкейкестi саяси тақырыптарға арнап эстрада мен цирк үшiн жазылып жарияланған туындыларды қайта өңдеу қажет болған ретте шарт бойынша авторлық сыйақының тиiстi ставкасының 50 процентiне дейiн төлеуге болады.
60. Эстрада мен циркке арналған туындылар үшiн авторлық сыйақы ставкаларын қолданғанда мыналар есепке алынуға тиiс:
а) көлемi 6 жол одан көп шумақтарға, шумақтың көлемiне қарамастан, төрт жолдық екi шумақ ретiнде төленедi;
ә) қысқа диалог (интермедия) үшiн көзделген ставкалар нөмiрдi байланыстырушы немесе оған кiрiспелiк сипаты интермедияларға, сондай-ақ жергiлiктi тақырыптарға арнап жазылған интермедияларға қолданылады;
б) жекелеген реприз үшiн көзделген ставкалар клоундарға, сайқымазақтар мен конферансьелерге арнап жазылған реприздерге қолданылады.
61. Жарияланбаған туындыны көпшiлiк алдында орындау (қойылымдылық) туралы автормен шарт жасасқан және авторға сыйақы төлеген мекеме немесе ұйым өздерi қабылдап алған туындыны көпшiлiк алдында кеңiнен орындау үшiн өз қарамағындағы ұйымдарға беруге, оны радио мен телевизия арқылы орындатуға, сондай-ақ қою хұқығы үшiн авторға нендей бiр қосымша сыйақы төлеместен, оны көбейту және тарату үшiн Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiне жiберуге хұқықты. Мұндай шығармалардың көпшiлiк алдында орындалғаны үшiн авторға берiлетiн сыйақы сақталады.
62. Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi театрларды репертуар жаңалықтарымен жабдықтау мақсатында авторлармен келiсе отырып, драмалық және эстрадалық туындыларды қолжазба түрiнде көбейтуi, олардың жарыққа шығарылуы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ретiнде қаралмайды.
Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi көбейткен туындыны қоюды бiрiншi болып жүзеге асырған ұйым, егер бұл туындыға бұрын авторлық сыйақы төленбеген болса, оның авторына сыйақы төлеуге мiндеттi.

63. Авторы драматических, музыкальных, музыкально-драматических и литературных произведений имеют право заключать договор на их создание по заказу только с одним учреждением (организацией) и получать авторское вознаграждение за данное произведение только один раз в одном учреждении (организации).
64. Авторское вознаграждение за выполнение заказов на создание произведений выплачивается наследникам авторов в установленном порядке через Государственное агентство Республики Казахстан по авторским и смежным правам.
65. С должностными лицами, от которых зависит режиссерско-постановочная работа или составление репертуара в данном театре, цирке, концертной организации или исполнительском коллективе, договоры, предусматривающие выплату авторского вознаграждения, могут заключаться лишь со специального каждый раз разрешения вышестоящей организации.
Приложение 2
к постановлению Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 9 февраля 1995 г. N 142
СТАВКИ
авторского вознаграждения за создание
произведений декоративно-прикладного искусства
--------------------------------------------------------------------
!   Норма      !  Ставки
Вид изделия                !  предельного ! авторского
!     тиража   !вознаграждения
!   (в штуках) !(в процентах
!              ! к минимальной
!              !  зарплате)
--------------------------------------------------------------------
1                    !      2       !      3
--------------------------------------------------------------------
Изделия из керамики
Настольная скульптура (фигуры людей,
анималистическая скульптура)                  500            160
Декоративные панно                            500            240
Декоративные вазы: кувшины, кашпо            1000            140
люда, тарелки, кружки, кесе, пиалы, легены  1000             80
Чайные и столовые сервизы, наборы для вина и
другие наборы в комплекте                     500            230
Изделия из дерева
Настольная скульптура (фигуры людей,
анималистическая скульптура)
однофигурная                             200             90
многофигурная                            100            130
Декоративные блюда, тарелки, вазы, шкатулки
с резьбой                                     200            160
Декоративные панно                            200            240
Бочонки, баклажки, кубельцы, шкатулки,
сундучки                                      300             90
Ложки, кружки, солонки                        500             70
Бижутерия (кулоны, брошки, браслеты, запонки,
пуговицы)                                     300             60

63. Драмалық, музыкалық, музыкалық-драмалық және әдеби туындылардың авторлары тапсырмамен туынды жасау үшiн тек бiр ғана мекемемен (ұйыммен) шарт жасасуға және сол туындысы үшiн авторлық сыйақыны да бiр-ақ рет бiр мекемеден алуға хұқығы бар.
64. Туындыларды жасауға арналған тапсырыстың орындалғаны үшiн авторлық сыйақы авторлардың мұрагерлерiне Қазақстан Республикасының авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi арқылы белгiленген тәртiп бойынша төленедi.
65. Белгiлi бiр театрдағы, цирктегi, концерт ұйымындағы немесе орындаушы ұйымдағы қоюшы-режиссерлiк жұмысты немесе репертуар белгiлеудi шешетiн лауазымды адамдармен авторлық сыйақы төлеу көзделетiн шарттарды әрбiр жоғары тұрған ұйымның арнаулы рұқсатымен ғана жасауға болады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 ақпандағы
N 142 қаулысына
2 Қосымша
Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағаны үшiн төленетiн авторлық сыйақы
Ставкалары
-------------------------------------------------------------------
|Шектi тара. |Авторлық сый.
|лым нормасы |ақы ставкасы
Бұйымдардың түрлерi             |  (дана)    |(ең төменгi
|            |жалақыға шақ.-
|            |қандағы про.-
|            |центпен)
--------------------------------------------------------------------
1                              2              3
-------------------------------------------------------------------
Қыш бұйымдар
Үстелге қойылатын мүсiн (адамдардың
тұлғалары, хайуанаттардың мүсiндерi)         500           160
Сәндiк паннолар                              500           240
Сәндiк сауыттар, құмыралар, кашполар        1000           140
Табақтар,тәрелкелер,кеселер,пиалалар,
легендер                                    1000            80
Шәй және ас ыдыстары, шараптық және
басқа да ыдыстардың жиынтықтары              500           230
Ағаш бұйымдар
Үстелге қойылатын мүсiн (адамдардың
тұлғалары, хайуанаттардың мүсiндерi)
жеке мүсiндер                             200            90
топтама мүсiндер                          100           130
Сәндiк табақтар,тәрелкелер, сауыттар,
оюлы қобдишалар                              200           160
Сәндiк паннолар                              200           240
Кiшкене күбiлер,баклажкалар,кубельцалар
қобдишалар, сандықшалар                      300            90
Қасықтар, тұз сауыттары                      500            70
Әшекейлiк бұйымдар (алқа, түйреуiш,
бiлезiк, iлмектер, түймелер)                 300            60

Дудки, трубки, трости, свирели, ручки         500             60
Кебеже, сундук, бесик, тахта, стол и стулья    50            450
Камча, комплект конской сбруи, кумысные
наборы: ожау, шара, тостаганы, сут-кесе,
касык, октау, шыракдан, табак, уршык, нан
тактай, дастархан                             100            160
Примечание: Норма предельного тиража при механизированном изготовлении изделия увеличивается на 50 процентов.
Изделия, инкрустированные соломкой
Шкатулки, сундучки                            200            120
Декоративные тарелки                          300             60
Декоративные панно                            300            150
Карандаши, пеналы                             500             50
Изделия из металла
а) филигранные изделия
Брошки, ожерелья                              100             50
Серьги, кольца, пуговицы                      200             30
Браслеты, пряжки, медальоны, кулоны           300             60
Алка, бойтумар, шашбау, шекелик               100             60
Цепочки                                       500             50
Цепочки-браслеты                              300             40
б) штампованные изделия
Брошки, пряжки для ремней, серьги, кольца,
заколки, запонки                             3000             80
Ожерелья, браслеты                           2000            110
Пуговицы                                    15000             60
Настольные лампы, люстры                     1000            170
Подсвечники, бра                             1000             80
Коробки, табакерки, кружки                   3000             60
Бокалы, кубки, вазы, чайники, кумганы,
подносы; тематические, декоративные, чеканные
панно                                         100            140
Портсигары, пудреницы, лоточки для пирожных  5000            100
Ложки, ножи, вилки                          10000            140
Курительные, письменные, косметические и
другие наборы                                3000            130
Комплекты ювелирных изделий                  3000            130
Медали, плакетки
портретные                              5000            460
прочие                                 15000            290
Значки, жетоны, эмблемы
портретные                              5000            110
прочие                                 15000             90
Настольная скульптура
фигура человека                           50            250
анималистическая                         100            140
Декоративные панно
с фигурами людей                         100            110

Сыбызғылар,түтiктер,қолтаяқтар,тұтқалар      500            60
Кебежелер,сандықтар,бесiктер,тақталар,
үстелдер мен ойыншықтар                       50           450
Қамшылар, аттың әбзелдерi,қымыз ыдыстар,
ожаулар,шаралар,тостағандар, сүт кеселерi,
оқтаулар, қасықтар,шырағдандар, табақтар,
ұршықтар, нан тақтайлар, дастархандар        100           160
Ескерту. Бұйымдарды механикалық жолмен жасағанда таралым нормасы 50 проценттен артады.
Сабанмен безендiрiлген бұйымдар
Сандықшалар, қабдишалар                      200           120
Сәндiк тәрелкелер                            300            60
Сәндiк паннолар                              300           150
Қарындаштар, қаламсауыттар                   500            50
Металдан жасалған бұйымдар
а) нәзiк әшекейлi бұйымдар
Түйреуiштер, алқалар                         100            50
Сырғалар, сақиналар, түймелер                200            30
Бiлезiктер, тоғалар,медальондар,алқалар      300            60
Бойтұмарлар,шашбаулар, шекелiктер            100            60
Шынжырлар                                    500            50
Бiлезiк-шынжырлар                            300            40
б) қалыппен дайындалған бұйымдар
Түйреуiштер,белдiктiң тоғалары, сырғалар,
сақиналар, шаш түйреуiштер, iлмектер         3000           80
Алқалар, бiлезiктер                          2000          110
Түймелер                                    15000           60
Үстел шамдары, шамдалдар                     1000          170
Шырағдандар, қабырғалық шамдар               1000           80
Қораптар, шақшалар, шiлтерлер                3000           60
Бокалдар, кубоктар, құмыралар, шәйнектер,
құмғандар,жайпақ табақтар, нақышталған
паннолар                                      100          140
Темекi сауыттар, опа сауыттар, самса
табақтар                                     5000          100
Қасықтар, пышақтар, шанышқылар              10000          140
Темекiлiк, жазулық, косметикалық және
басқа да бұйымдар жиынтығы                   3000          130
Зергерлiк бұйымдар жиынтығы                  3000          130
Медальдар, портреттiк плакаттар              5000          460
Тағы басқа бұйымдар                         15000          290
Портреттiк белгiшелер, жетондар, эмблемалар  5000          110
Тағы басқалар                               15000           90
Үстелге қойылатын мүсiн, адам тұлғасы          50          250
Хайуанаттар мүсiнi                            100          140
Сәндiк паннолар:
адам бейнелi                                100           110

анималистическое                         200             90
орнаментальное                           300             70
Изделия, плетеные из лозы, соломы,
камыша, льноволокна и других материалов
Сумки дамские, корзинки, кошельки, хлебницы,
фруктовницы, конфетницы                       300             50
Бра, люстры, светильники, газетницы, подносы,
лотки, подставки                              300             40
Декоративные панно (салфетки, шторы, дорожки,
коврики)                                      500             70
Шкатулки                                      300             50
Куклы, фигурки животных                       200             50
Верхняя одежда с традиционным орнаментом
(халаты, чапаны, камзолы, платья),             50            130
Саукеле, колпаки, борик, тымак, тюбетейки     100            130
Ручное ткачество
Сетчатые скатерти и гардины                   100             40
Мужской, женский свитер с узором
средней сложности                        100             40
со сложным узором                         50             50
Узорчатые перчатки, шарфы, шапочки, чулки,
платки                                        100             30
Комплект для взрослых или детей               200             50
Блузка, ажурная блузка                        100             40
Женский жакет со сложным узором                50             50
Салфетки, жабо, воротнички                    200             20
Декоративные панно                            200             60
Скатерти, покрывала и декоративные ткани
вытканные на станках с жаккардовыми машинами,
имеющими до 400 крючков                      3000            250
вытканные на станках с жаккардовыми машинами,
имеющими более 400 крючков                   2000            430
Салфетки, дорожки, наволочки, рушники,платки,
шарфы, косынки, сумки и другие изделия       5000             40
Пояса, галстуки, закладки                   10000             30
Ворсовые ковры ручного ткачества
орнаментальные                           500            140
тематические композиции                  300            430
Жаккардовые и аксмистерские ковры
орнаментальные                          1000            250
тематической композиции                  500            430
Декоративная ткань для портьер, штор,
покрывал с ткацким рисунком                  5000 м           60
Изделия из стекла, хрусталя и фарфора
Вазы для цветов, фруктов, печенья, конфет,
бокалы, фужеры, рюмки, стаканы, графины, кувшины,
салатницы и другие изделия из бесцветного и

хайуанат бейнелi                            200            90
әшекейлi                                    300            70
Шыбықтан, сабаннан, қамыстан, зығыр талшығынан
және басқа да заттардан тоқылған бұйымдар
Әйел қалташалары, кәрзеңкелер, әмияндар, нан
салғыштар, жемiс салғыштар, кәмпит салғыштар  300            50
Қабырға шамдары, шамдалдар, шырағдандар,
газет салғыштар, жайпақ ыдыстар, тартпалар,
тұғырықтар                                    300            40
Сәндiк паннолар (майлықтар, перделер,
төсенiштер, кiлемшелер)                       500            70
Қобдишалар                                    300            50
Қуыршақтар, мал мүсiншелерi                   200            50
Оюланған ұлттық сыртқы киiмдер (желеңдер,
шапандар, камзолдар, көйлектер)                50           130
сәукелелер, қалпақтар, бөрiктер, тымақтар,
тақиялар                                      100           130
Қолмен тоқылған бұйымдар
Торлы дастархандар мен перде iлгiштер         100            40
Өрнектелген еркек және әйел тоқымалары:
орташа күрделi                             100            40
күрделi өрнектi                             50            50
Әшекейленген биялайлар,бөкебайлар,бөрiктер,
шұлықтар, орамалдар                           100            30
Үлкендерге немесе балаларға арналған
киiмдердiң жиынтығы                           200            50
Блузкалар,селдiр блузкалар                    100            40
Әйелдердiң күрделi өрнектi жакетi              50            50
Майлықтар, желбiреуiктер, жағалар             200            20
Сәндiк паннолар                               200            60
400-ге дейiн инесi бар жаккард машиналы
станокта тоқылған сәндi маталар,
дастархандар, жапқыштар, төсенiштер          3000           250
400-ден астам инесi бар жаккард машиналы
станокта тоқылған бұйымдар                   2000           430
Майлықтар, төсенiштер,жастық тыстары,
сүлгiлер, орамалдар, бөкебайлар, жаулықтар,
сөмкелер және басқа бұйымдар                 5000            40
Белдiктер, галстуктар, белгi баулар         10000            30
Қолдан тоқылған, оюланған түктi кiлемдер      500           140
тақырыпқа құралғаны                           300           430
Жаккардтық және акмистерлiк оюланған
кiлемдер                                     1000           250
тақырыпқа құралғаны                           500           430
Тоқыма суреттi перделiк, жапқыштық
сәндi маталар                               5000 м           60
Шыныдан, хрустальдан және фарфордан жасалған бұйымдар
Түссiз және түрлi-түстi шыныдан жасалған
гүл, жемiс, печенье,кәмпит вазалары,
бокалдар, фужерлер,рюмкалар,стакандар,
графиндер,құмыралар, салат ыдыстары және

цветного стекла                              5000             70
Вазы для цветов, фруктов, печенья, конфет,
бокалы, фужеры, рюмки, стаканы, флаконы для
духов, графины, кувшины, салатницы и другие
изделия из хрусталя и накладного стекла      2000             90
Выдувная скульптура из стекла или хрусталя    300             90
Чайники, кофейники, сливочники, чашки, вазы,
пепельницы, и другие бытовые изделия из
фарфора                                      5000             90
Скульптура из фарфора                        1000            230
Изделия из пластмассы
Посуда, футляры, приборы                    10000             90
Декоративные блюда, вазы, тарелки            5000            140
Мелкая галантерея                           10000             60
Настольная скульптура
анималистическая                        3000            250
бюсты, фигуры людей                     1000            500
Изделия из кожи, меха и ее заменителей
Национальные головные уборы и обувь в сувенирном
исполнении                                    100             90
Записные книжки, блокноты, футляры, кошельки 1000             60
Альбомы, бювары, сумки, папки, шкатулки       300            120
Детские игрушки
Механические игрушки                          500            250
Электротехнические игрушки                    500            260
Музыкальные игрушки                           500            180
Конструкторы, головоломки, мозаики           1000            230
Наборы кукольной мебели, посуды, инструмента,
песочные наборы                              3000            210
Куклы                                        1000            170
Погремушки, фигурки животных, сказочных и
литературных героев фантастических существ  10000             90
Каталки                                      5000            130
Елочные игрушки                              5000             40
Игрушечные бильярды, кегли, "бабки", кольцебросы
и другие спортивные наборы                   1000             90
Настольно-печатные игры                       500             90
Изделия из кости, рога
Настольная скульптура (фигуры людей,
анималистическая скльптура)
однофигурная                             300             90
многофигурная                            300            130

басқа да бұйымдар                           5000             70
Хрустальдан және қаптама шыныдан жасалған
гүл,жемiс, печенье,конфет вазалары,
бокалдар, фужерлер, рюмкалар, иiс майдың
шишалары, графиндер, құмыралар, салат
ыдыстары және басқа да бұйымдар             2000             90
Үрленген шыныдан немесе хрустальдан
жасалған мүсiндер                            300             90
Фарфордан жасалған құмандар, кофе
құмандары, кiлегей сауыттары, кеселер,
вазалар, күл сауыттар және басқа да
тұрмыс бұйымдары                           5000              90
Фарфор мүсiндер                            1000             230
Пластмассадан жасалған бұйымдар
Ыдыс-аяқтар, құтылар, аспаптар            10000              90
Сәндi табақтар, вазалар, тәрелкелер        5000             140
Ұсақ-түйек галантерея                     10000              60
Үстелге қойылатын мүсiндер:
хайуанаттар                             3000             250
бюстiлер, адам тұлғалары                1000             500
Былғарыдан, терiден және оның орнына қолданылар
заттардан жасалған бұйымдар
Жәдiгерлiк ұлттық бас киiмдер мен аяқ
киiмдер                                     100              90
Қойын дәптерлер, блокноттар, қаптамалар,
әмияндар                                   1000              60
Альбомдар, бюварлар, қалталар, папкалар,
қобдишалар                                  300             120
Балалардың ойыншықтары
Механикалық ойыншықтар                      500             250
Электроникалық ойыншықтар                   500             260
Музыкалық ойыншықтар                        500             180
Конструкторлар,ойлан-тап ойындары,
мозаикалар                                 1000             230
Қуыршақ мебельдерiнiң,ыдыс-аяқтарының,
құрал-саймандардың, құм ойыншықтардың
жиынтықтары                                3000             210
Қуыршақтар                                 1000             170
Сылдырлақтар, жануарлардың, ертегiлiк
және әдеби қаhармандардың, фантастикалық
жәндiктердiң тұлғалары                     10000             90
Қоларбашалар                                5000            130
Шырша ойыншықтары                           5000             40
Ойыншық бильярдтар, кегельдер, топай
ойындары, шығыршық тастағыштар және
басқа да спорттық жиынтықтар                1000             90
Үстел үстiлiк баспалық ойындар               500             90
Сүйек пен мүйiзден жасалған бұйымдар
Үстел үстiлiк мүсiн (адам тұлғалары,
хайуанат мүсiнi)
жеке тұлғалар                              300             90
топтама тұлғалар                           300            130
Бижутериялар (алқалар, түйреуiштер,

Бижутерия (кулоны, брошки, запонки, пуговицы) 300             50
Трубки, стаканчики, пепельницы, письменные
принадлежности, ножи для бумаги и другие     2000             80
Изделия из камня
Пепельницы, шкатулки, вазы, письменные
приборы и другие сувенирные изделия          1000             50
Настольная анималистическая скульптура, панно
и ювелирные украшения                        1000             90
Примечание: Перечень наименований произведений декоративно-прикладного искусства в настоящем приложении не является исчерпывающим. Произведения, не указанные в перечне, оцениваются художественным советом в каждом конкретном случае с аналогичными видами произведений. Основным критерием для определения размера авторского вознаграждения является идейно-художественное достояние произведения. В настоящем приложении фиксируются минимальные гонорары за создание произведений декоративно-прикладного искусства. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1992 г. N 262 "О порядке определения размеров авторского вознаграждения за выполнение творческих видов работ" P920262_ конкретная величина авторского вознаграждения определяется в авторском договоре и максимальными размерами не ограничивается. #
Утверждена
постановлением Кабинета
Министров Республики Казахстан
от 9 февраля 1995 г. N 142
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке выплаты авторского вознаграждения
за создание произведений декоративно-прикладного
искусства и использование их в промышленности
1. Настоящей Инструкцией устанавливаются порядок и условия выплаты авторского вознаграждения за создание и использование (тиражирование) в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства.
2. К произведениям декоративно-прикладного искусства относятся оригинальные, творчески самостоятельные художественные изделия, имеющие практическое назначение в общественном и частном быту и художественно обработанные утилитарные предметы (различная утварь, мебель, ткани, одежда, ювелирные изделия, керамика, хрусталь, фарфор, стекло, ковры, всякого рода украшения, игрушки и т.д.).
Тиражированием произведений декоративно-прикладного искусства является их массовый или серийный промышленный выпуск.
3. Создание и использование (тиражирование) в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства производится на основании договора, заключенного между автором-художником и объединением, предприятием и организацией, независимо от формы собственности, осуществляющими использование (тиражирование) в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства. Вышеизложенный договор не заключается, если автор-художник (штатный художник) состоит в трудовых отношениях с объединением, предприятием, организацией, осуществляющими использование (тиражирование) образцов произведений декоративно-прикладного искусства, и в его служебные обязанности входит создание таких образцов.

iлмектер, түймелер)                          300             50
Мүштiктер, стакандар, күл сауыттары,
жазу құралдары, қағаз қиятын пышақтар
және басқалар                               2000             80
Тастан жасалған бұйымдар
Күл сауыттар, қобдишалар, құмыралар, жазу
аспаптары және басқа да жәдiгерлiк
бұйымдар                                    1000             50
Үстел үстiлiк хайуанат мүсiндерi,
паннолар және әшекейлер                     1000             90
Ескерту. Бұл қосымшадағы тiзбеде сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының түрлерi толық қамтылмаған. Тiзбеде көрсетiлмеген бұйымдарды көркемдiк кеңес әрбiр нақты жағдайда тектес шығармаларға орай бағалайды. Авторлық сыйақы мөлшерiн белгiлеуге негiзгi өлшем ретiнде өнер туындысының идеялық кемдiк құны алынады. Осы қосымшада сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағандығы үшiн төленер қаламақының мөлшерi белгiленген. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Шығармашылық жұмыс түрлерiн орындағандығы үшiн авторлық сыйақы мөлшерiн белгiлеудiң тәртiбi туралы 1992 ж. 19 наурыздағы N 262 қаулысына сәйкес авторлық сыйлықтың нақты шамасы авторлық шартта көрсетiледi және ең жоғарғы мөлшерi шектелмейдi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 ақпандағы
N 142 қаулысымен
Бекiтiлген
Сәндiк-қолданбалы өнер туындылары үлгiлерiн жасағаны және оларды өнеркәсiпте пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақы ставкаларын қолдау тәртiбi туралы
Нұсқаулық
1. Бұл Нұсқаулықта сәндiк-қолданбалы өнер туындылары үлгiлерiн жасағаны және олардың өнеркәсiпте пайдаланғаны үшiн авторлық сыйақы төлеудiң тәртiбi мен шарттары белгiленедi.
2. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларына мыналар жатады: қоғамдық және жеке тұрмыстық қолданыс мәнi бар, қолтума, шығармашылық жағынан дара жасалынған көркем бұйымдар мен көркем өңдеуден өткен кәделiк заттар (түрлi үй мүлiктерi, жиhаз, мата, киiм, зергерлiк бұйымдар, қыш, хрусталь, фарфор, шыны, кiлем, әртүрлi әшекейлер, ойыншықтар және т.б.). Сәндiк қолданбалы өнер бұйымдарын өнеркәсiпте жаппай және қайталап шығару оларды көбейту болып табылады.
3. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн жасау және оны өнеркәсiпте пайдалану (көбейту) суретшi-автор мен сол сәндiк-қолданбалы өнер бұйымдары үлгiлерiн (меншiк нысандарына қарамастан өнеркәсiпте пайдаланатын (көбейтетiн) бiрлестiк, кәсiпорын мен ұйым арасында жасалатын шарт негiзiнде жүзеге асырады. Егер суретшi автор (штаттағы суретшi) сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн пайдаланатын (көбейтетiн) бiрлестiкпен, кәсiпорынмен, ұйыммен еңбек қатынастарында тұратын болса және мұндай үлгiлердi жасау оның қызметтiк мiндетiне енетiн болса, онда жоғарыда айтылған шарт жасалмайды.

4. Начисление авторского вознаграждения за тиражирование в промышленности произведений декоративно-прикладного искусства производится в соответствии с нормами, установленными настоящим постановлением при наличии факта тиражирования, на основании паспорта на произведение декоративно-прикладного искусства.
5. Выполнение образцов произведений декоративно-прикладного искусства для тиражирования в промышленности осуществляется:
штатными художниками предприятий и организаций, в служебные обязанности которых входит создание новых образцов произведений декоративно-прикладного искусства;
нештатными художниками - по договорам, заключенным ими с предприятиями (организациями).
В случае создания образцов работником предприятия, в служебные обязанности которого это не входит - он рассматривается как нештатный художник.
6. Авторское вознаграждение за создание образца произведения декоративно-прикладного искусства по договору с предприятием выплачивается вне зависимости от последующего его тиражирования.
7. Авторское вознаграждение за использование (тиражирование) в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства выплачивается предприятиями (организациями), осуществляющими тиражирование, штатным и нештатным художникам вне зависимости от формы получаемой ими заработной платы и премий.
8. Паспорт (прилагается к Инструкции) оформляется на каждое произведение декоративно-прикладного искусства, которое принято к тиражированию предприятиями, одобренное и оцененное художественным советом, правомочным рассматривать и утверждать образцы изделий декоративно-прикладного искусства.
9. Паспорт оформляет предприятие, осуществляющее тиражирование.
10. К паспорту должна быть прикреплена фотография произведения размером 13х18 см. В отдельных случаях вместо фотографии произведения к паспорту могут быть прикреплены рисунки или фрагменты произведений в натуре.
11. Паспорт составляется в 4-х экземплярах: один - для предприятия, второй - для Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам (КазГААСП), третий - для художественного совета, четвертый экземпляр остается у автора.
В случае создания произведений в соавторстве штатного и нештатного художников вознаграждение за тираж выплачивается в порядке, установленном для нештатных художников.
12. Соглашение о распределении гонорара между соавторами может быть зафиксировано непосредственно в паспорте.
При необходимости внесения в паспорт каких-либо изменений они оговариваются письменно между автором и предприятием и удостоверяются подписями и печатью в установленном порядке.
К паспорту, в необходимых случаях, приобщаются также справки предприятий о том, что произведение, указанное в паспорте, не зарегистрировано как промышленный образец.
Если образцы, признанные произведениями декоративно-прикладного искусства, зарегистрированы как промышленные образцы в порядке, установленном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан, паспорт на них не оформляется и вознаграждение за их тиражирование не производится.

4. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын өнеркәсiпте көбейту үшiн авторлық сыйақы олар iс жүзiнде көбейтiлген жағдайда осы қаулыда белгiленген нормаларға сәйкес сәндiк-қолданбалы өнер туындысының паспорты негiзiнде есептеледi.
5. Өнеркәсiпте көбейтуге арналған сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн:
сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын шығару қызметтiк мiндетiне жататын кәсiпорындар мен ұйымдардың штатындағы суретшiлер;
штатта жоқ суретшiлер - олардың кәсiпорындарымен (ұйымдарымен) жасасқан шарттары бойынша жүзеге асырады.
Өзiнiң қызметтiк мiндетiне сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiсiн жасау кiрмейтiн кәсiпорын қызметкерi оларды жасаған жағдайда, ол штаттан тыс суретшi ретiнде қаралады.
6. Кәсiпорынмен арадағы шарт бойынша сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын жасағаны үшiн авторлық сыйақы олардың келешекте көбейтiлетiн-көбейтiлмейтiнiне қарамастан төленедi.
7. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерi өнеркәсiпте пайдаланылғаны (көбейтiлгенi) үшiн авторлық сыйақы осы үлгiлердi көбейтетiн кәсiпорындар (ұйымдар) штаттағы және штаттан тыс суретшiлерге олардың алатын жалақысы мен сыйлығының түрiне қарамастан төлейдi.
8. Кәсiпорындар көбейтуге қабылдап алынған сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын қарап, бекiтуге өкiлеттiгi бар көркемдiк кеңес мақұлдаған және бағасын берген әрбiр сәндiк-қолданбалы өнер туындысына паспорт толтырылады (ол Нұсқаулыққа қоса берiлiп отыр).
9. Паспортты сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн көбейтетiн кәсiпорын ресiмдейдi.
10. Паспортқа туындының көлемi 13-18 см суретi тiркелуi тиiс. Жекелеген реттерде туындының суретi орнына оның қолдан салынған суретi немесе оның өзiнiң фрагментi тiркелуi мүмкiн.
11. Паспортты 4 дана етiп жасайды: бiреуi - кәсiпорынға, екiншiсi - Қазақстан Республикасының Авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiне (ҚазМАСХА), үшiншiсi- көркемдiк кеңестiң хатшысына берiледi, төртiншiсi - автордың өзiнде қалады. Туындыны штаттағы және штаттан тыс авторлар бiрлесiп жасаған жағдайда, оның көбейтiлгенi үшiн сыйақы штаттан тыс суретшiлерге арналған тәртiп бойынша берiледi.
12. Қосар авторлардың қаламақыны өзара бөлiсуi туралы келiсiм тiкелей паспортта көрсетiлуi мүмкiн.
Паспортқа белгiлi бiр өзгерiс енгiзiлуi қажет болған жағдайда, оларды автормен кәсiпорын өзара жазба түрде ескертiледi де, белгiлi тәртiппен қол қойылып, мөрмен куәландырылады.
Сонымен бiрге паспортқа, егер қажет болса, паспортта көрсетiлген туындының өнеркәсiптiк үлгi ретiнде тiркелмегендiгi туралы кәсiпорынның анықтамалары қосақталады.
Егер сәндiк-қолданбалы өнер туындылары болып танылған үлгiлер Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысында белгiленген тәртiппен өнеркәсiптiк үлгi ретiнде тiркелген болса, оларға паспорт толтырылмайды және олардың көбейгенi үшiн сыйақы төленбейдi.

13. В том случае, если художественный совет не признает образец новым, творчески самостоятельным произведением декоративно-прикладного искусства, но разрешит тиражирование в промышленности, паспорт на этот образец не оформляется и выплата авторского вознаграждения за его тиражирование не производится.
14. В случае возникновения споров по решениям художественных советов оценка образцов произведений декоративно-прикладного искусства осуществляется экспертно-художественной комиссией при Союзе художников Республики Казахстан с участием представителей заинтересованных министерств, ведомств и организаций.
15. Выпуск произведения тиражом выше норм, указанных в Приложении 2 к данному постановлению, оплачивается как один или несколько повторных тиражей. При выпуске произведения тиражом менее установленных норм (неполным тиражом) вознаграждение выплачивается как за полный тираж.
16. Авторское вознаграждение за тиражирование в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства выплачивается авторам за счет себестоимости изделий. Затраты на авторское вознаграждение включаются в калькуляцию стоимости изделий.
17. Автор образца произведения декоративно-прикладного искусства, получивший основное авторское вознаграждение от одного объединения, предприятия, организации, не имеет права уступать использование (тиражирование) этого образца другому объединению, предприятию, организации до исчерпания первым объединением, предприятием, организацией установленного предельного количества продукции, за исключением случаев, когда первое объединение, предприятие, организация в течение 12 месяцев со дня принятия образца произведения к производству не приступило к исполнению (тиражированию) образца.
18. Предприятия, выпускающие изделия декоративно-прикладного искусства, обязаны представлять сведения о выпуске изделий в установленном порядке в КазГААСП.
КазГААСП учитывает тиражи и производит выплату авторского вознаграждения за тиражирование в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства, вне зависимости от формы собственности и ведомственной подчиненности предприятий, осуществляющих тиражирование.
Авторское вознаграждение начисляется ежеквартально за фактическое количество изделий, выпущенное в отчетном периоде, по сведениям, представляемым предприятиями Государственному агентству Республики Казахстан по авторским и смежным правам до 20 числа следующего месяца.
19. Если образец произведения декоративно-прикладного искусства, принятый к производству на одном предприятии, тиражируется затем и другими предприятиями, то они обязаны определить размер авторского вознаграждения художнику за очередные тиражи, с учетом основного авторского вознаграждения за первый тираж.
Суммирование неполных тиражей по двум разным предприятиям не допускается, за исключением тех случаев, когда одно предприятие передает образец для тиражирования другому предприятию, прекратив полностью тиражирование этого образца.

13. Көркемдiк кеңес сәндiк-қолданбалы өнер туындысының үлгiсiн шығармашылық соны туынды деп танымағанымен, оны өнеркәсiпте көбейтуге рұқсат берген болса, оған паспорт толтырылмайды және оның көбейтiлгенi үшiн авторлық сыйақы төленбейдi.
14. Көркемдiк кеңестiң шешiмi жөнiнде талас-пiкiр туған жағдайда, сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн бағалауды - Қазақстан Республикасы Суретшiлерi одағының көркемдiк-сарап комиссиясы мүдделi министрлiктердiң, мекемелер мен ұйымдардың өкiлдерiн қатыстыра отырып, жүзеге асырады.
15. Осы қаулыдағы 2 қосымшада көрсетiлген шамадан артық шығарылған туындыларға ақы бiр немесе бiрнеше қайталап көбейтiлген ретiнде төленедi. Туындының көбейтiлуi белгiленген шамадан көбейтiлуi кем болған жағдайда (толық көбейтiлмеуi) сыйақы толық көбейтiлгендегiдей ретпен төленедi.
16. Сәндiк-қолданбалы өнер туындылары үлгiлерiн өнеркәсiпте көбейтуге арналған авторлық сыйақы авторларға бұйымның өзiндiк құны есебiнен төленедi. Авторлық сыйақыға кеткен шығын бұйым құнының есебiне кiредi.
17. Негiзгi авторлық сыйақыны бiр бiрлестiктен, кәсiпорыннан, ұйымнан алған сәндiк-қолданбалы өнер туындысы үлгiсi авторының осы үлгiнi пайдалануға (көбейтуге) ол алғашқы бiрлестiк, кәсiпорын, ұйымдар өнiмнiң белгiленген мөлшерiн шығарып бiтiргенше, егер алғашқы бiрлестiк, кәсiпорын, ұйымдар өнер туындысының үлгiсiн өндiрiске қабылдап алған күннен бастап 12 ай бойы пайдалануға (көбейтуге) кiрiспеген жағдайда, өзге мекемеге беруiне хұқығы жоқ.
18. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларын шығаратын кәсiпорындар бұйымдарды шығарғандығы жөнiнде ҚазМАСХА-ға белгiленген тәртiппен мәлiмет беруге мiндеттi.
ҚазМАСХА көбейтiлу жайын ескере отырып, көбейтудi жүзеге асырып жатқан кәсiпорынның меншiктiк нысаны мен қай мекемеге бағынатынына қарамастан, сәндiк-қолданбалы өнер туындысы үлгiлерiнiң өнеркәсiпте көбейтiлгендiгi үшiн авторлық сыйақы төлеудi жүзеге асырады.
Авторлық сыйақы кәсiпорындардың Қазақстан Республикасының Авторлық және сабақтас хұқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiне тапсыратын мәлiметтерi бойынша, есептi кезең iшiнде шығарылған бұйымның нақты мөлшерi үшiн, тоқсан сайын, келесi айдың 20-сына дейiн есептелiнедi.
19. Егер бiр кәсiпорында көбейтiлуге қабылданған сәндiк-қолданбалы өнер туындысының үлгiсi кейiн басқа бiр кәсiпорындарда көбейтiлсе, онда олар суретшiге кезектi көбейту үшiн тиесiлi авторлық сыйақы мөлшерiн алғашқы көбейтуге төленген негiзгi авторлық сыйақыны ескере отырып анықтауға мiндеттi.
Бiр кәсiпорын бұл үлгiнi көбейтудi толық тоқтатып, үлгiнi көбейтудi басқа бiр кәсiпорынға тапсырған кезден басқа жағдайларда әртүрлi екi кәсiпорында шығарылған кемшiн таралымдарды қосып есептеуге жол берiлмейдi.

20. Суммы начисленного дополнительного авторского вознаграждения за использование (тиражирование) в промышленности образцов произведений декоративно-прикладного искусства в 10-дневный срок после подписания ведомости должны быть перечислены объединением, предприятием, организацией Государственному агентству Республики Казахстан по авторским и смежным правам.
21. Образец, созданный штатным художником, является собственностью предприятия, нештатным - собственностью автора и подлежит возврату ему по истечении надобности.
Автор образца изделия декоративно-прикладного искусства имеет право на получение одного тиражного образца с оплатой его по производственной себестоимости, за исключением изделий из  драгоценных металлов или с драгоценными камнями, а также из дорогостоящих мехов.
ПАСПОРТ
на произведение декоративно-прикладного искусства
Фамилия, имя и отчество художника-автора (соавторов) образца
произведения________________________________________________________
штатный или нештатный художник_________________________________
Адрес художника-автора_________________________________________
____________________________________________________________________
Вид произведения и его условное название____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Норма тиража________________________________________________________
Размер вознаграждения за создание произведения______________________
____________________________________________________________________
Директор предприятия              Художник-автор
______________________________    __________________________________
подпись                           подпись
Печать
Наименование художественного совета и его заключение___________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Протокол N__________от "_____"___________________199_____г.
Наименование предприятия, которому выдан паспорт_______________
____________________________________________________________________
Адрес предприятия___________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение: фото с оригинала
Председатель художественного Совета              подпись
Секретарь                                        подпись
Печать
Дата выдачи паспорта:
Паспорт составлен в 4-х экземплярах:
1 - для предприятия
1 - для КазГААСП
1 - для художественного совета
1 - для автора
Место для наклейки фото с оригинала

20. Сәндiк-қолданбалы өнер туындыларының үлгiлерiн өнеркәсiпте пайдаланғаны (көбейткенi) үшiн есептелiнген қосымша авторлық сыйақылар бiрлестiк, кәсiпорын, ұйым төлем тiзiмiне қол қойылғаннан кейiнгi 10 күн мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы авторлық және сабақтас құқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi есебiне аударуы тиiс.
21. Штаттағы суретшi жасаған үлгi - кәсiпорынның, ал штаттан тыс суретшiнiкi - автордың меншiгi болып табылады және ол пайдаланылып болған соң иесiне қайтарылады.
Сәндiк-қолданбалы өнер туындысы үлгiсiнiң авторы, егер ол үлгi қымбат металдан жасалынбаса яки оған асыл тастар орнатылмаса, сондай-ақ қымбатты мехтардан әзiрленбесе, көбейтiлген үлгiнiң бiреуiн өндiрiстiң өзiндiк құнымен сатып алуға құқығы бар.
Сәндiк-қолданбалы өнер туындысының
ПАСПОРТЫ
Туынды үлгiсiнiң суретшi-авторының (қосар автордың)
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты-------------------------------------
Штаттағы немесе штаттан тыс суретшi------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Суретшi автордың адресi:-----------------------------------------
Туындының түрi және оның шартты атауы----------------------------
-----------------------------------------------------------------
Көбейту нормасы--------------------------------------------------
Туындының үлгiсiн жасағаны үшiн берiлетiн сыйақының мөлшерi
Кәсiпорын бастығы                         Суретшi автор
-----------------------                  ------------------------
(Қолы)                                      (Қолы)
Мөр
Көркемдiк кеңестiң аты мен оның тұжырымы-------------------------
-----------------------------------------------------------------
Протокол N-------"  " ----------------------- 199  ж.
Паспорт берiлген кәсiпорынның аты--------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Кәсiпорынның адресi:---------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Қосымша: қолтуманың суретi                          (қолы)
Көркемдiк кеңестiң төрағасы                         (қолы)
Хатшысы:
Мөр
Паспорттың берiлген күнi:
Паспорт 4 дана болып құрастырылған
1 - кәсiпорын үшiн
2 - ҚазМАСХА үшiн
3 - көркемдiк кеңес үшiн
4 - автор үшiн

размером 13х18 см (по качеству
фотография должна четко представлять
все детали произведения)

13Х18 см мөлшерiндегi қолтума суреттi (фотосурет
сапасы жағынан анық болуы керек)
желiмдейтiн орын