О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 9 января 1995 г. N 2013 "О мерах по упорядочению и развитию валютного рынка Республики Казахстан на 1995 год"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 февраля 1995 г. N 145 . (Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 марта 2002 г. N 331 ~P020331 )
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 9 января 1995 г. N 2013 "О мерах по упорядочению и развитию валютного рынка Республики Казахстан на 1995 год" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый перечень транспортных предприятий и организаций, которым предоставлено право розничной торговли (выполнение работ, оказание услуг) за наличную иностранную валюту.
2. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан рассмотреть и выдать лицензии на розничную торговлю (выполнение работ, оказание услуг) за наличную иностранную валюту в транзитных зонах аэропортов, морских портов, на железнодорожном, автомобильном и воздушном транспорте предприятиям и организациям согласно прилагаемому перечню. [ 05_04_02 ]
3. Пункт 2 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 ноября 1991 г. N 670 P910670_ "Об организации на территории республики розничной торговли и оказании услуг за иностранную валюту" изложить в следующей редакции:
"2. Разрешить предприятиям и организациям согласно утверждаемому Правительством Республики Казахстан перечню осуществлять розничную торговлю (выполнение работ, оказание услуг) за наличную иностранную валюту в транзитных зонах аэропортов, морских портов, на железнодорожном, автомобильном и воздушном транспорте в соответствии с лицензиями Национального Банка Республики Казахстан.
Предприятия и организации, имеющие лицензии Национального Банка Республики Казахстан на осуществление розничной торговли (выполнение работ, оказание услуг) за иностранную валюту, обязаны принимать в уплату наряду с иностранной валютой национальную валюту - тенге.
Выручка от розничной торговли (выполнение работ, оказание услуг) за иностранную валюту приравнивается к экспортной выручке, и к ней применяются соответствующие меры регулирования внешнеэкономической деятельности".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 февраля 1995 г. N 145
Перечень
предприятий и организаций, которым
предоставлено право реализации товаров
(работ, услуг) за наличную иностранную валюту
в транзитных зонах аэропортов, морских портов, на
железнодорожном, автомобильном и воздушном транспорте

"Қазақстан Республикасының валюта нарығын ретке келтiру мен дамыту жөнiнде 1995 жылға арналған шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 9 қаңтардағы N 2013 Жарлығын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 10 ақпан N 145. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.03.19. N 331 қаулысымен. ~P020331
"Қазақстан Республикасының валюта нарығын ретке келтiру мен дамыту жөнiнде 1995 жылға арналған шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 9 қаңтардағы N 2013 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қолдағы шетел валютасына бөлшек сауда жасауға құқық берiлген көлiк кәсiпорындары мен ұйымдарының ұсынылып отырған тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне әуежайдың, теңiз айлақтарының транзиттiк аймақтарында, темiр жол, автомобиль және әуе көлiктерiнде кәсiпорындар мен ұйымдардың ұсынылып отырған тiзбеге сәйкес қолдағы шетел валютасына бөлшек сауда жасауын (жұмыс атқару, қызмет көрсету) қарап, оған лицензия беруге ұсыным жасалсын.
3. "Республика территориясында шетел валютасына бөлшек сауданы және қызмет көрсетудi ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 5 қарашадағы N 670 қаулысының 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәсiпорындар мен ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбеге орай, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң лицензиясына сәйкес әуежайдың, теңiз айлақтарының транзиттiк айлақтарында, темiр жол, автомобиль және әуе көлiктерiнде ұсынылып отырған тiзбеге сәйкес қолдағы шетел валютасына кәсiпорындар мен ұйымдардың бөлшек сауда жасауына (жұмыс атқаруға, қызмет көрсетуге) рұқсат етiлсiн.
Шетел валютасына бөлшек сауда жасауға (жұмыс атқаруға,қызмет көрсетуге) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиясы бар кәсiпорындар мен ұйымдар төлем үшiн шетел валютасымен бiрге ұлттық валюта - теңгенi де қабылдауға мiндеттi.
Шетел валютасына жасалған бөлшек саудадан (жұмыс атқарудан, қызмет көрсетуден) түскен ақша экспорт ақшасына теңестiрiледi және оған сыртқы экономикалық қызметтi тиiсiнше реттеу шаралары қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 ақпандағы N 145 Қаулысымен БЕКIТIЛГЕН
БЕКIТIЛГЕН
Әуежайдың, теңiз айлақтарының транзиттiк аймақтарында,
темiржол, автомобиль және әуе көлiктерiнде қолдағы шетел
валютасына тауарлар сатуға (жұмыс атқаруға, қызмет
көрсетуге) құқық берiлген кәсiпорындар мен ұйымдар
ТIЗБЕСI

1. Управления Алматинской, Западно-Казахстанской, Целинной железных дорог с их отделениями и предприятиями, а также Петропавловское отделение Южно-Уральской железной дороги: <*> [ 09_02_02 ]
за перевозку пассажиров, багажа и грузобагажа в международных поездах (вагонах) в пути следования по территории других государств;
за торговое обслуживание в вагонах-ресторанах и оказание необходимых услуг пассажирам, при взыскании штрафа за нарушение правил проезда пассажиров в поездах и вагонах железных дорог Республики Казахстан при их следовании по территории других государств.
Сноска. В абзац первый внесены изменения - постановлением КМ РК от 28 апреля 1995 г. N 577.
2. Авиапредприятия НААК "Казахстан ауе жолы", авиакомпании "Саяхат", "Азамат", "Центрально-азиатская туристическая корпорация" и "Аэросервис", участвующие в перевозках пассажиров, багажа и грузобагажа в международных сообщениях, выполняющие работы и оказывающие услуги в транзитных зонах аэропортов за: <*> [ 09_04_02 ]
аэропортное, коммерческое, техническое и аэронавигационное обслуживание самолетов иностранных авиакомпаний, выполняющих разовые, чартерные рейсы;
продажу товаров, сувениров и услуг, взимание штрафов с пассажиров за нарушение правил перевозки на борту самолетов авиакомпаний, выполняющих международные рейсы;
торговое обслуживание, продажу авиаперевозок в транзитных зонах аэровокзалов.
Предоставить магазину беспошлинной торговли СП "Duty Free Kazakstan" право на торговое обслуживание в тех же зонах <*> .
Сноска. Пункт 2 дополнен абзацем пятым - постановлением КМ РК от 1 августа 1995 г. N 1059; в абзац первый внесены изменения постановлением КМ РК от 17 октября 1995 г. N 1335 P951335_ .
3. Предприятия автомобильного транспорта, осуществляющие перевозки пассажиров и багажа в международных сообщениях в пути следования по территории других государств. [ 09_05_02 ]
4. Акционерные общества "Верхнеиртышское пароходство",
"Павлодарский речной порт", "Илиречфлот", "Восточно-Казахстанское
пароходство", оказывающие платные услуги на судах и осуществляющие
перевозки грузов, пассажиров и багажа в международном сообщении в
пути следования по территории других государств. [
09_03_02
]
5. Министерство иностранных дел Республики Казахстан:
за оказываемые консульские услуги в транзитных зонах
аэропортов
<*>
.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 5 - постановлением КМ РК
от 28 апреля 1995 г. N 577.

1. Алматы, Батыс Қазақстан, Тың темiр жол басқармалары олардың бөлiмшелерiмен және кәсiпорындарымен сондай-ақ Оңтүстiк Орал темiр жолының Петропавл бөлiмшесi: <*>
халықаралық поездарда (вагондарда) жолаушыларды, жүктер мен тиелген жүктердi басқа мемлекет аумағымен жүрiп өтетiн салынған жолмен тасығаны үшiн;
басқа мемлекеттер аумағымен жүрiп өтетiн жолдарда жүргенде вагон-думанханаларда сауда қызметiн және Қазақстан Республикасы темiр жол поездары мен вагондарында жолаушылардың жүру тәртiбiн бұзғаны үшiн айып алу кезiнде жолаушыларға қажеттi қызмет көрсеткенi үшiн;
Ескерту. 1-тармақтың бiрiншi абзацына толықтыру енгiзiлдi -
ҚРМК-нiң 1995.04.28. N 577 қаулысымен.
2. Халықаралық қатынас жолдарында жолаушылар, жүк және тиелген жүктi тасымалдауға, әуежайлардың транзит аймақтарында жұмыс атқаруға және қызмет көрсетуге қатысатын "Қазақстан әуе жолы" авиация компаниясының Ұлттық агенттiгi авиакәсiпорындары, "Саяхат", "Азамат" орталық Азия туристiк корпорациясы және "Аэросервис" авиакомпаниялары: <*>
бiр жолғы, чартерлiк рейстер орындайтын шетел авиакомпанияларының ұшақтарына әуежайлық, коммерциялық, техникалық және аэронавигациялық қызмет үшiн;
тауарлар, кәдесыйлар сату және халықаралық рейстердi орындаушы авиакомпаниялар ұшақтарының бортында тасымал ережесiн бұзғаны үшiн, жолаушылардан айып алу қызметiн көрсеткенi үшiн;
аэровокзалдардың транзиттiк аймақтарында сауда қызметiн көрсету, авиатасымалды сату үшiн.
"DUTY Free Kazakstan" бiрлескен кәсiпорнының бажсыз сауда жасайтын дүкенiне осы аймақтарда сауда қызметiн көрсету құқығы берiлсiн. <*>
Ескерту. 2-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.08.01.
N 1059 қаулысымен.
Ескерту. 2-шi тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.10.17.
N 1335 қаулысымен.
3. Басқа мемлекеттер аумағы бойынша өтетiн халықаралық
қатынас жолдарында жолаушылар мен жүк тасымалын жүзеге асыратын
автомобиль көлiгi кәсiпорындары.
4. Кемелерде ақылы қызмет көрсететiн және басқа мемлекеттер
аумағымен жүрiп өтетiн халықаралық қатынас жолдарында ауыр жүк,
жолаушылар, жүк тасымалын жүзеге асыратын "Жоғарыертiс кеме
қатынасы", "Павлодар өзен порты", "Iлеөзенфлоты", "Шығыс Қазақстан
кеме қатынасы" акционерлiк қоғамдары.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
аэропорттардың транзит аймақтарында көрсетiлетiн консулдық
қызметi үшiн.
<*>
Ескерту. Тiзбе 5-тармақпен толықтырылды - ҚРМК-нiң 1995.04.28.
N 577 қаулысымен.