Об утверждении Правил финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете на 1995 год
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 февраля 1995 г. N 174
В целях обеспечения своевременного финансирования расходов на
заработную плату, питание, стипендию, медикаменты и другие
неотложные нужды организаций и учреждений, состоящих на
республиканском бюджете, Кабинет Министров Республики Казахстан
постановляет:
Утвердить с 1 марта 1995 года Правила финансирования расходов,
предусмотренных в республиканском бюджете на 1995 год (прилагаются).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 февраля 1995 г. N 174
Правила
финансирования расходов, предусмотренных
в республиканском бюджете на 1995 год
Министерство финансов Республики Казахстан составляет годовую с поквартальным распределением роспись доходов и расходов республиканского бюджета, которая утверждается Министром финансов в двухнедельный срок после утверждения бюджета Верховным Советом Республики Казахстан. При внесении изменений Верховным Советом Республики Казахстан в республиканский бюджет уточняется роспись доходов и расходов бюджета. Роспись доходов и расходов предоставляется Казначейству Министерства финансов Республики Казахстан для обеспечения финансирования мероприятий, предусмотренных в объемах утвержденного бюджета. Финансирование производится в пределах имеющихся финансовых ресурсов в республиканском бюджете.
Открытие средств главным распорядителям кредитов производится
через каждые пять дней или по другим срокам, согласованным с
Национальным Банком Республики Казахстан.
Для покрытия расходов организаций, предприятий и учреждений в
процессе исполнения бюджета устанавливается следующий порядок
финансирования по трем укрупненным группам расходов:
1) неотложные нужды;
2) текущие расходы;
3) капитальные расходы.
По первой группе финансирование производится в первоочередном
порядке следующих статей расходов:
а) - заработная плата с начислениями;
- стипендии;
- пенсии;
- расходы по финансированию мероприятий, посвященных
150-летию Абая;
- расходы по финансированию мероприятий, посвященных
50-летию Победы в Великой Отечественной войне;
б) - питание;
- медикаменты;
По второй группе производится финансирование расходов по статьям:
- хозяйственные расходы;
- командировки и служебные разъезды;
- приобретение оборудования и инвентаря, мягкого инвентаря и
обмундирования.
По третьей группе расходов финансируются затраты: - капремонт
зданий и сооружений; - расходы на капвложения; - прочие
расходы.
При наличии ресурсов республиканского бюджета Главное управление Казначейства производит в первую очередь финансирование первой группы расходов (подпункты "а" и "б").

1995 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығыстарды қаржыландыру Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 20 ақпан N 174
Республикалық бюджетте тұратын ұйымдар мен мекемелердiң жалақыға, тамақтануға, стипендияға, дәрi-дәрмекке және басқа да қауырт мұқтаждарына арналған шығыстарды дер кезiнде қаржыландыруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi
1995 жылға арналған республикалық бюджетте көзделген шығыстарды қаржыландыру Ережесi/қоса берiлiп отыр/ 1995жылғы 1 наурыздан бастап бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 ж. 20 ақпандағы
N 174 қаулысымен
бекiтiлген
1995 жылға арналған республикалық бюджетте
көзделген шығыстарды қаржыландыру
ЕРЕЖЕСI
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының тоқсандарға бөлiнген жылдық мөлшерiн жасап, оны Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi бекiткен соң екi апта мерзiмi iшiнде Қаржы министрi бекiтедi. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi республикалық бюджетке өзгерiстер енгiзген жағдайда бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының мөлшерi нақтыландырылады. Кiрiстер мен шығыстардың мөлшерi бекiтiлген бюджет көлемiнде көзделген шараларды қаржыландыруды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылығына берiледi. Қаржыландыру республикалық бюджетте бар қаржы ресурстарының шегiнде жүргiзiледi.
Кредиттердiң бас бөлушiлерiне қаражат әрбiр бес күн сайын
немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiлген басқа да
мерзiмде босатылады.
Бюджеттi орындау процесiнде ұйымдардың, кәсiпорындар мен
мекемелердiң шығыстарын жабу үшiн шығыстардың iрiлендiрiлген
үш тобы бойынша қаржыландырудың төмендегiдей тәртiбi белгiленедi:
1/ қауырт мұқтаждар;
2/ ағымдағы шығыстар;
3/ күрделi шығыстар.
Бiрiншi тобы бойынша бiрiншi кезекте шығыстардың мынадай
баптары:
а/ - қосымшаларымен жалақы;
- стипендиялар;
- зейнетақылар;
- Абайдың 150 жылдығына арналған шараларды қаржыландыру
жөнiндегi шығыстар;
- Ұлы Отан соғысындағы Жеңiстiң 50 жылдығына арналған
шараларды қаржыландыру жөнiндегi шығыстар;
б/ - тамақтандыру;
- дәрi-дәрмек шығыстары қаржыландырылады.
Екiншi тобы бойынша мынадай шығыстар:
- шаруашылық шығыстары;
- iссапарлар мен қызмет бабындағы сапарлар;
- жабдық пен мүкәммал, жұмсақ мүкәммал мен киiм-кешек сатып
алу шығыстары қаржыландырылады.
Шығыстардың үшiншi тобы бойынша мынадай шығындар:
- үйлер мен ғимараттарды күрделi жөндеу;
- күрделi қаржы шығыстары;
- өзге де шығыстар қаржыландырылады.
Республикалық бюджетте ресурстар болған жағдайда, Қазынашылықтың Бас басқармасы бiрiншi кезекте бiрiншi топтың /"а"және "б"тармақшалары/ шығыстарын қаржыландырылады.

В первую пятидневку осуществляется финансирование расходов на пенсии военнослужащим в размере не более 35 процентов от распределяемой суммы. Расходы на питание в социально-культурных учреждениях финансируются в размере не более 15 процентов распределяемой суммы. В эту же дату производится финансирование расходов на медикаменты (25 процентов). Оставшаяся сумма направляется на финансирование мероприятий, посвященных 150-летию Абая и 50-летию Победы в Великой Отечественной войне (5 процентов), и на внешнеэкономическую деятельность (20 процентов).
Во вторую и пятую пятидневки производится финансирование расходов на зарплату и начисление на нее бюджетных организаций и учреждений (90 процентов). Расходы на стипендии производятся равными долями во вторую и третью пятидневки, но не более 10 процентов распределяемой суммы.
В третью пятидневку финансируются расходы в размере не более 40 процентов суммы, подлежащей к распределению на закуп зерна, покрытие задолженности по возмещению разницы в ценах на хлеб и хлебобулочные изделия, хлопок. Не более 30 процентов - на покрытие хозяйственных и других расходов бюджетных учреждений. Оставшаяся сумма (20 процентов) направляется на операционные и прочие затраты республиканского бюджета.
В четвертую пятидневку производится финансирование расходов на питание военнослужащих (50 процентов) из фондов целевого финансирования, субвенции, по обслуживанию государственного долга (40 процентов). При этом в четвертую пятидневку предоставление кредитов по фондам целевого финансирования производится в размере не более 50 процентов от поступивших сумм в фонды, но не более сумм, предусмотренных по расходам республиканского бюджета, в том числе не более 30 процентов направляется в Фонд преобразования экономики и Дорожный фонд, Фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы Республики Казахстан - не более 10 процентов и 10 процентов по остальным фондам.
В шестую пятидневку производится финансирование расходов по фондам целевого финансирования, субвенциям и госдолгу (75 процентов). Расходы на внешнеэкономическую деятельность производятся в первую пятидневку - 20 процентов, четвертую - 10 процентов и шестую - 10 процентов. Оставшиеся суммы, предполагаемые к финансированию, направляются на выплату льгот различным слоям населения в размере не более 10 процентов в пятую и шестую пятидневки.
Установить, что до 10 процентов от суммы поступления каждой пятидневки может быть направлено на финансирование непредвиденных расходов.
В случае возникновения непредвиденных обстоятельств, требующих безотлагательного финансирования расходов республиканского бюджета, Министр финансов Республики Казахстан имеет право вносить изменения в порядок распределения средств, подлежащих к финансированию.

Бiрiншi бескүндiкте бөлiнген соманың 35 процентiнен аспайтын мөлшерде әскери қызметшiлер зейнетақысына арналған шығыстарды қаржыландыру жүзеге асырылады әлеуметтiк-мәдени мекемелерiнде тамақтануға арналған шығыстар бөлiнген соманың 15 процентiнен аспайтын мөлшерде қаржыландырылады. Осы кезге дәрi-дәрмекке арналған /25 процент/ шығыстар да қаржыландырылады. Қалған сома Абайдың 150 жылдығына және Жеңiстiң 50 жылдығына /5 процент/ арналған шараларды және сыртқы экономикалық қызметтi /20 процент/ қаржыландыруға жұмсалады.
Екiншi және бесiншi бескүндiктерде бюджеттiк ұйымдар мен мекемелердiң жалақы мен оған қосымшаларға арналған шығыстары /90 процент/ қаржыландырылады. Стипендияға арналған шығыстар екiншi және үшiншi бескүндiктерде тең бөлiкте, бiрақ бөлiнген соманың 10 процентiнен аспайтын мөлшерде жүргiзiледi.
Үшiншi бескүндiкте бөлiнуге жататын соманың 40 процентiнен аспайтын мөлшерде астық сатып алуға, нан және нан-тоқаш өнiмдерi, мақта бағасындағы айырмашылықтың орнын толтыру жөнiндегi берешектi өтеуге арналған шығыстар қаржыландырылады. Соманың кемiнде 30 процентi бюджеттiк мекемелердiң шаруашылық және басқа шығыстарын өтеуге жұмсалады. Қалған сомасы /20 процентi/ республикалық бюджеттiң операциялық және өзге де шығындарына бағытталады.
Төртiншi бескүндiкте нысаналы қаржыландыру қорынан әскери қызметшiлердi тамақтандыруға /50 процентi/, субвенцияларға арналған, мемлекеттiк борышты қамту жөнiндегi шығыстар /40 процентi/ қаржыландырылады. Бұл ретте төртiншi бескүндiкте нысаналы қаржыландыру қоры бойынша кредит беру қорға түскен соманың 50 процентiнен аспайтын мөлшерде, бiрақ республикалық бюджеттiң шығыстары бойынша көзделген сомадан аспайтын мөлшерде жүргiзiледi, соның iшiнде 30 проценттен аспайтын сомасы Экономиканы жаңғырту қоры мен Жол қорына, 10 проценттен аспайтыны Қазақстан Республикасының Жер қойнауын және минералдық шикiзат базасын ұлғайту қорына және 10 процентi басқа қорларға жiберiледi.
Алтыншы бескүндiкте нысаналы қаржыландыру қоры, субвенциялар мен мемлекеттiк борыш жөнiндегi /75 процент/ шығыстар қаржыландырылады. Сыртқы экономикалық қызметке арналған шығындар алғашқы бескүндiкте 20 процент, төртiншiсiнде - 10 процент және алтыншысында 10 процент көлемiнде жүргiзiледi. Қаржыландыруға көзделген қалған сома бесiншi және алтыншы бескүндiктерде 10 процентiнен аспайтын мөлшерден халықтың әртүрлi топтарына жеңiлдiктер төлеуге жұмсалады.
Әрбiр бескүндiк сайын түсетiн соманың 10 процентiне дейiнгi күтпеген шығындарды қаржыландыруға бағытталуы мүмкiн деп белгiленсiн.
Республикалық бюджеттiң шығыстарын кезек күттiрмей қаржыландыруды талап ететiн күтiлмеген жағдайлар бола қалғанда Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң қаржыландыруға жатқызылатын қаражат бөлудiң тәртiбiне өзгерiстер енгiзуге құқы бар.