О государственной поддержке специализированных овцеводческих хозяйств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1995 г. N 246
Кабинет Министров Республики Казахстан отмечает, что в период перехода экономики на рыночные отношения в крайне тяжелом финансово-экономическом и социальном положении оказались специализированные овцеводческие хозяйства, особенно расположенные в отдаленных районах пустынной, полупустынной и горной зон республики. В этих хозяйствах поголовье овец сократилось на 40-50 процентов к уровню 1990 года, убыточность составляет более 50 процентов. Снизился жизненный уровень работников, занятых в овцеводстве, допускаются значительные перебои в выдаче заработной платы, слабо решаются социально-бытовые вопросы животноводов.
Учитывая исключительную важность дальнейшего развития овцеводства и в целях создания необходимых условий для вывода специализированных овцеводческих хозяйств из создавшегося сложного финансово-экономического положения, предотвращения спада и дальнейшего постепенного наращивания производства и реализации продукции за счет повышения продуктивности овец, улучшения жизненного уровня тружеников этой отрасли Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Республиканскому межведомственному совету Государственного фонда финансовой поддержки сельского хозяйства предусмотреть выделение на 1995 год ассигнований и определить порядок их направления специализированным овцеводческим хозяйствам для частичной компенсации расходов по оплате нефтепродуктов и электроэнергии.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с главами областных администраций обеспечить до конца 1995 года передачу учреждений здравоохранения, образования и культуры, находящихся на балансе специализированных овцеводческих хозяйств в собственность административно-территориальных единиц в соответствии с действующим законодательством.
3. Главам областных администраций совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, Государственной холдинговой компанией "Легпром", Государственной акционерной компанией "Рунокаракуль" и Государственной холдинговой компанией "Казагрореммаш-холдинг" изыскать необходимые средства для проектирования, строительства в 1995-1996 и последующих годах 30-ти межхозяйственных и межрайонных предприятий по переработке и изготовлению товаров народного потребления из грубой шерсти (современные настенные и напольные изделия в виде ковролана, шерстяные одеяла, валяная обувь, кошмы и т.д.) с использованием зарубежной технологии в соответствии с Программой по стабилизации овцеводства в Республике Казахстан на 1994-2000 годы в условиях рыночных отношений, одобренной Советом агропромышленного комплекса при Кабинете Министров Республики Казахстан (протокол N 1 от 10 марта 1994 г.).
Для этой цели рекомендуется привлекать средства промышленных предприятий, коммерческих структур и иностранных инвесторов.

Мамандандырылған қой өсiрушi шаруашылықтарды мемлекеттiк қолдау туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 13 наурыздағы N 246
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, әсiресе, республиканың шалғайдағы шөлейт, жартылай шөлейт және таулы аудандарда орналасқан мамандандырылған қой өсiрушi шаруашылықтардың экономиканың нарықтық қатынастарға көшу кезеңiнде өте қиын қаржы-экономикалық және әлеуметтiк жағдайда қалып отырғандығын атап өтедi. Бұл шаруашылықтарда қой басы 1990 жылғы деңгеймен салыстырғанда 40-50 процентке қысқарды, залалдылығы 50 проценттен астам болып отыр. Қой шаруашылығында еңбек қызметкерлердiң өмiр сүру деңгейi төмендедi, еңбекақы беруде де айтарлықтай iркiлiстерге жол берiлдi, малшылардың әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелерi нашар шешiлуде.
Қой шаруашылығын одан әрi дамытудың ерекше маңыздылығын ескере отырып және мамандандырылған қой өсiрушi шаруашылықтарды қалыптасқан күрделi қаржы-экономикалық жағдайдан шығару үшiн қажеттi шарттар жасау, өндiрiстiң құлдырауын тоқтату және оны бiртiндеп ұлғайту, қой өнiмдiлiгiн арттыру есебiнен өнiмдi сату, осы сала еңбеккерлерiнiң өмiр сүру деңгейiн жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау жөнiндегi мемлекеттiк қордың Республикалық ведомствоаралық кеңесi мұнай өнiмдерi мен электр энергиясына төлем жасау жөнiндегi шығындардың iшiнара орнын толтыру үшiн 1995 жылғы арналған қаржы бөлудi көздесiн және оны мамандандырылған қой өсiрушi шаруашылықтарға жiберу тәртiбiн белгiлесiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi облыстардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып, 1995 жылдың соңына дейiн мамандандырылған қой өсiрушi шаруашылықтардың балансындағы денсаулық сақтау, бiлiм мен мәдениет мекемелерiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк меншiгiне берудi қамтамасыз етсiн.
3. Облыстардың әкiмдерi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, "Жеңiл өнеркәсiп" мемлекеттiк холдинг компаниясымен, "Руноқаракөл" мемлекеттiк акционерлiк компаниясымен және "Қазагрожөнмаш-холдинг" мемлекеттiк холдингтiк компаниясымен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Агроөнеркәсiптiк кешен кеңесi мақұлданған (1994 жылғы 10 наурыздағы N 1 хаттама) Қазақстан Республикасында нарықтық қатынастар жағдайында қой шаруашылығын тұрақтандырудың 1994-2000 жылдарға арналған Бағдарламасына сәйкес, шет ел технологияларын пайдалана отырып, қылшық жүндi ұқсату және одан халық тұтынатын тауарлар дайындау (ковролан түрiндегi осы заманғы қабырғаға iлетiн және еденге төсейтiн бұйымдар, жүн жамылғысы, пима аяқ киiмi, киiз және басқалар) жөнiнде 1995-1996 және одан кейiнгi жылдары 30 шаруашылықаралық, ауданаралық кәсiпорындарды жоспарлау, салу үшiн қажеттi қаржы iздестiрсiн.
Бұл мақсаттар үшiн өнеркәсiп орындарының, коммерциялық құрылымдар мен шет ел инвесторларының қаржысын тарту ұсынылады.

4. Государственной холдинговой компании "Казагрореммаш-холдинг" и Государственной акционерной компании "Кен дала" совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и Казахской академией сельскохозяйственных наук:
разработать и изготовить в течение 1995-1998 годов новые конструкции машин и оборудования, в том числе малой энергоемкости с применением нетрадиционных источников энергии (воды, ветра, солнца, биоэнергии), а также живой тяги;
осуществить систему мероприятий по созданию агросервиса в овцеводстве в условиях рыночных отношений.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан и Государственному Банку развития Казахстана совместно с другими заинтересованными министерствами, ведомствами и компаниями республики решить вопросы кредитования мероприятий, указанных в пунктах 3 и 4 настоящего постановления.
6. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан и Казахской академии сельскохозяйственных наук совместно с главами областных и районных администраций осуществлять комплекс мероприятий, направленных на переспециализацию овцеводческих хозяйств на основе пересмотра породного районирования, осветления шерсти грубошерстных овец, использования австралийских мериносов, оптимизации овцепоголовья в сочетании в табунным коневодством, верблюдоводством и мясным скотоводством, а также повышения уровня ведения селекционно-племенной работы в соответствии с разработанной республиканскими органами Программой по стабилизации овцеводства в Казахстане в условиях рыночных отношений.
7. Главам областных администраций и Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу и его местными органами в целях выхода из кризиса и стабилизации экономики
специализированных овцеводческих хозяйств завершить до конца 1995
года работу по их реформированию, акционированию и приватизации с
участием перерабатывающих и промышленных предприятий, коммерческих и
частных структур.
Премьер-министр
Республики Казахстан

4. "Қазагрожөнмаш-холдинг" және "Кең дала" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясымен бiрлесе отырып:
1995-1998 жылдар iшiнде машиналар мен жабдықтардың жаңа, оның iшiнде энергия көздерiнiң дәстүрлi емес түрлерiн (су, жел, күн, биоэнергия), сондай-ақ арба сүйрейтiн малдарды пайдалана отырып, аз энергиялы конструкторларын әзiрлеп, жасап шығарсын;
нарықтық қатынастар жағдайында қой шаруашылығында агроқызмет жасау жөнiндегi шараларды жүзеге асырсын.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкi республиканың басқа мүдделi министрлiктерiмен, ведомстволарымен және компанияларымен бiрлесе отырып, осы қаулының 3 және 4 тармақтарында көрсетiлген шараларды кредиттеу мәселелерiн шешетiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясы облыстар мен аудандардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып, тұқымдық аудандастыруды, қылшық жүндi қой жүнiн жаңғыртуды қайта қарау негiзiнде қой өсiрушi шаруашылықтарды қайта мамандандыруға, австралия мериностарын пайдалануға, жылқы шаруашылығы, түйе шаруашылығы және ет беретiн мал шаруашылығы табындарымен ұштастыра отырып, қой басын оңтайландыруға, сондай-ақ нарықтық қатынастар жағдайында Қазақстанда қой шаруашылығын тұрақтандыру жөнiнде республикалық органдар дайындаған Бағдарламаға сәйкес, селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргiзу деңгейiн арттыруға бағытталған шаралар кешенiн жүзеге асырсын.
7. Облыстардың әкiмдерi мен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және оның жергiлiктi органдарымен бiрлесе отырып, дағдарыстан шығу және мамандандырылған
қой өсiрушi шаруашылықтардың экономикасын тұрақтандыру мақсатында
ұқсатушы және өнеркәсiп органдарының, коммерциялық, жекеменшiк
құрылымдардың қатысуымен оларды реформалау, акционерлендiру және
жекешелендiру жөнiндегi жұмыстарды 1995 жылдың соңына дейiн
аяқтайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi