О совершенствовании системы обеспечения нефтепродуктами потребителей Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1995 г. N 248. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2008 года N 406.
Сноска. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 марта 1995 г. N 248 утратило силу постановлением Правительства РК от 04.05.2008  N 406 .
В соответствии с Программой действий Правительства по углублению реформ и выходу из экономического кризиса, в целях совершенствования системы обеспечения нефтепродуктами потребителей, демонополизации, развития конкуренции и углубления процесса приватизации Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
отозвать государственные пакеты акций территориальных акционерных обществ "Мунай онимдери" из владения, пользования и управления Государственной акционерной компании "Мунай онимдери";
провести акционирование нефтебаз (терминалов), с выделением их из состава территориальных акционерных обществ "Мунай онимдери";
совместно с главами областных и Алматинской городской администраций и Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан с целью развития конкуренции определить по одной-две автозаправочные станции, которые акционируются вместе с соответствующими нефтебазами, остальные автозаправочные станции исключить из уставного фонда территориальных акционерных обществ "Мунай онимдери" и реализовать в соответствии с действующим законодательством;
по согласованию с Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан государственный пакет акций, приходящийся на имущество нефтебаз (терминалов) по одной в каждой области, передать до момента его реализации во владение, пользование и управление нефтегазодобывающим предприятиям;
долю государственного пакета акций, приходящуюся на имущество филиалов по наливу нефтепродуктов Государственной акционерной компании "Мунай онимдери" в гг.Атырау, Павлодар и Шымкент, передать во владение, пользование и управление соответствующим нефтеперерабатывающим заводам;
государственный пакет акций, приходящийся на имущество, оставшееся после реорганизации Государственной акционерной компании "Мунай онимдери", передать до момента его реализации во владение, пользование и управление акционерному обществу, образуемому на базе имущества, находившегося на балансе центрального аппарата Государственной акционерной компании "Мунай онимдери" и ее филиалов: Чильбастауской нефтебазы, отраслевого хозрасчетного центра "Мунайнорматив" и оптово-посреднической фирмы "Жомарт". Передать данному акционерному обществу на правах владения и пользования здание реорганизованной Государственной акционерной компании "Мунай онимдери" в г.Алматы;
реализовать оставшиеся государственные пакеты акций вновь созданных акционерных обществ в соответствии с действующим законодательством.

Қазақстан Республикасының Тұтынушыларын мұнай өнiмдерiмен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 наурыздағы N 248 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 мамырдағы N 406 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.04  N 406  Қаулысымен.
Үкiметтiң реформаларды тереңдету және экономикалық дағдарыстан шығу жөнiндегi iс-қимыл бағдарламасына сәйкес, тұтынушыларды мұнай өнiмдерiмен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру, бәсекелестiктi монополиясыздандыру, дамыту және процестi тереңдету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
"Мұнай өнiмдерi" аумақтық акционерлiк қоғамының мемлекеттiк акциялар пакетiн "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының иеленуiнен, пайдалануынан және басқаруынан қайтарып алсын;
мұнай базаларын (терминалдар), "Мұнай өнiмдерi" аумақтық акционерлiк қоғамының құрамынан бөле отырып, акциялайтын болсын;
облыс және Алматы қаласының әкiмдерiмен және Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп, бәсекелестiктi дамыту мақсатында, мұнай тиiстi базалармен бiрге акцияланатын бiр-екi автомай құю станцияларын анықтасын, қалған автомай құю станциялары "Мұнай өнiмдерi" аумақтық акционерлiк қоғамының Жарғылық қорынан шығарылсын және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес сататын болсын;
Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен келiсiм бойынша, әрбiр облыста бiрден мұнай базаларынан (терминалдар) келетiн мемлекеттiк акциялар пакетiн, оларды сатып жiберу сәтiне дейiн мұнай-газ өндiретiн кәсiпорындардың иеленуiне, пайдалануына және басқаруына беретiн болсын;
Атырау, Павлодар және Шымкент қалаларындағы "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының мұнай өнiмдерiн құю жөнiндегi филиалдарының мүлкiне жататын мемлекеттiк акциялар пакетiнiң бiр бөлiгiн тиiстi мұнай-газ өңдейтiн зауыттардың иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берсiн;
"Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын қайта ұйымдастырғаннан кейiн қалған мүлiктерге тиесiлi мемлекеттiк акциялар пакетi оны сатып жiберу сәтiне дейiн "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының орталық аппаратының және оның филиалдары: Шiлбастау мұнай базасы, "Мұнайнорматив" салалық шаруашылық есептегi орталық, "Жомарт" көтерме-делдалдық фирмасы балансында болған мүлiктер негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамының иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берсiн. Осы акционерлiк қоғамға қайта құрылған "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының Алматы қаласындағы үйiн иеленуге және пайдалануға құқық берiлсiн;
жаңадан құрылған акционерлiк қоғамның қалған мемлекеттiк акциялар пакетiн қолданылып жүрген заңға сәйкес сататын болсын.

2. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан передать государственные предприятия нефтепродуктопроводного транспорта "Кустанайнефтетранс" и "Петропавловскнефтетранс" в состав производственного объединения "Магистральные нефтепроводы Казахстана и Средней Азии", а государственное предприятие нефтепродуктопроводного транспорта "Уральскнефтетранс" - во владение, пользование и управление Государственной холдинговой компании "Казакгаз"<*>.
Установить, что вышеназванные предприятия оказывают услуги по транспортировке нефтепродуктов любому хозяйствующему субъекту по тарифам, утверждаемым Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
Сноска. Абзац первый - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 августа 1995 г. N 1168.
3. Возложить на глав областных, Алматинской и Ленинской городских администраций ответственность за обеспечение нефтепродуктами государственных нужд, бюджетных организаций, а также совместно с Комитетом по материальным резервам при Кабинете Министров Республики Казахстан за создание государственных резервов на нефтебазах.
4. Министерству нефтяной и газовой промышленности и Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок определить правопреемников долгов Государственной акционерной компании "Мунай онимдери", в том числе ответственных за возмещение кредита и процентов по нему, предоставленного Российской Федерацией.
5. Признать утратившими силу постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 августа 1993 г. N 734 "Об образовании Государственной акционерной компании "Мунай онимдери" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 33, ст.382) и от 4 сентября 1993 г. N 816 "О Наблюдательном совете Государственной акционерной компании "Мунай онимдери".
Премьер-министр
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп "Қустанайнефтетранс" және "Петропаловскнефтетранс" мемлекеттiк мұнай өнiмдерiн тасымалдау құбырлары кәсiпорындары "Қазақстан және Орта Азия арналы мұнай құбырлары" өндiрiстiк бiрлестiгi құрамына, ал "Уральскнефтетранс" мемлекеттiк мұнай өнiмдерiн тасымалдау құбырлары кәсiпорнын "Қазақгаз" мемлекеттiк холдинг компаниясының иелiгiне, пайдалануына және басқаруына берсiн.
Ескерту. 2-тармақтың бiрiншi абзацы жаңа редакцияда - ҚРМК-iнiң 23.08.1995 ж. N 1168 қаулысымен.
Жоғарыда аталған кәсiпорындар кез келген шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге мұнай өнiмдерiн тасымалдау жөнiнде көлiкпен қызмет көрсеткенi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитет бекiткен тариф бойынша белгiленедi.
3. Мемлекет мұқтажын, бюджеттiк ұйымдарды мұнай өнiмдерiмен қамтамасыз ету және де Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Материалдық резервтер жөнiндегi комитетпен бiрлесе отырып, мұнай базаларында мемлекеттiк резервтi құру жауапкершiлiгi облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне жүктелсiн.
4. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi мен Қаржы министрлiгi "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы қарызының құқықтық иеленушiлерiнiң, сонымен бiрге Россия Федерациясы берген кредит пен оның проценттерiн өтеуiне жауаптыларды үш ай мерзiм iшiнде анықтасын.
5. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын құру туралы" 1993 жылғы 26 тамыздағы N 734 (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 33, 382-бап) және "Мұнай өнiмдерi" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының бақылау кеңесi туралы" 1993 жылғы 4 қыркүйектегi N 816 қаулыларының күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi