Вопросы реорганизации Государственной акционерной компании "Береке"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 марта 1995 г. N 350
В соответствии с Программой действий Правительства по углублению реформ и выходу из экономического кризиса и в целях развития конкуренции на рынке мясомолочной продукции и других важнейших видов продовольствия Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом:
отозвать у Государственной акционерной компании "Береке" права владения, пользования и управления государственным имуществом и государственными пакетами акций, входивших в компанию акционерных обществ;
передать вновь создаваемой акционерной компании "Береке" с участием государства право управления государственными пакетами акций в размере 31 процента уставного фонда акционерных обществ, образованных на базе Алматинского (N 2), Акмолинского, Жамбылского, Жана-Озенского, Жезказганского, Карагандинского, Кзыл-Ординского, Кокшетауского, Павлодарского, Семипалатинского, Талдыкорганского, Уральского, Усть-Каменогорского, Шымкентского распределительных холодильников. Реализацию оставшейся части государственных пакетов акций указанных акционерных обществ, а также государственных пакетов акций других акционерных обществ, ранее входивших в Государственную акционерную компанию "Береке", произвести в соответствии с действующим законодательством;
определить правопреемство имущественных прав и обязательств Государственной акционерной компании "Береке";
в месячный срок решить вопрос об оперативном управлении акционерных обществ, выведенных из состава Государственной акционерной компании "Береке".
2. Возложить на акционерную компанию "Береке" с участием государства и акционерные общества, образованные на базе распределительных холодильников, на договорных условиях (независимо от распределения государственных пакетов акций):
хранение государственных резервов мяса, мясных консервов, масла животного и других продовольственных товаров соответствующей номенклатуры в объемах, определенных Правительством Республики Казахстан;
первоочередную реализацию животноводческой продукции военным и специальным потребителям в соответствии с их заявками и состоянием ресурсов.
3. Установить, что:
ресурсы мясных, молочных и других животноводческих продуктов для обеспечения населения, в том числе дотационных регионов, формируются в порядке свободных закупок торговыми предприятиями у товаропроизводителей и сбытовых организаций;

"Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын қайта ұйымдастыру мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 28 наурыздағы N 350
Реформаны тереңдету мен экономикалық дағдарыстан шығу жөнiндегi Үкiметтiң iс-қимылы Бағдарламасына сәйкес және ет-сүт өнiмдерiнiң, басқа да аса маңызды азық-түлiк түрлерiнiң нарығында бәсекелестiктi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитет:
"Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясынан компанияға енетiн акционерлiк қоғамдарының мемлекеттiк мүлiктi және мемлекеттiк акция пакетiн иелену, пайдалану әрi басқару құқын қайтарып алсын;
мемлекеттiң қатысуымен жаңадан құрылған "Береке" акционерлiк компаниясына Алматыдағы (N 2), Ақмоладағы, Жамбылдағы, Жаңаөзендегi, Жезқазғандағы, Қарағандыдағы, Қызылордадағы, Көкшетаудағы, Павлодардағы, Семейдегi, Талдықорғандағы, Оралдағы, Өскемендегi, Шымкенттегi бөлгiш тоңазытқыштардың негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдардың Жарғылық қорының 31 процентi мөлшерiндегi мемлекеттiк акция пакетiн басқару құқы берiлсiн. Аталған акционерлiк қоғамдардың мемлекеттiк акция пакеттерiнiң, сондай-ақ бұрын "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына енген басқа да акционерлiк қоғамдардың мемлекеттiк акция пакеттерiнiң қалған бөлiгiн өткiзу қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүргiзiледi;
"Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының мүлiктiк құқықтары мен мiндеттемелерiнiң құқықтық мұрагерлiгiн айқындасын;
"Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының құрамынан шығарылған акционерлiк қоғамдарды жедел басқару туралы мәселенi бiр ай мерзiмде шешетiн болсын.
2. Мемлекеттiң қатысуындағы "Береке" акционерлiк қоғамына және бөлгiш тоңазытқыштардың негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдарға шарт жағдайымен (мемлекеттiк акция пакеттерiнiң бөлiнуiне қарамастан):
еттiң, ет консервiлерiнiң, тоң майдың, тиiстi номенклатурадағы және басқа азық-түлiк тауарларының Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған көлемдегi мемлекеттiк резервiн сақтау;
мал өнiмдерiн әскери және арнаулы тұтынушыларға олардың өтiнiшi мен ресурстарының жай-күйiне сәйкес бiрiншi кезекте өткiзу жүктелсiн.
3. Былай деп белгiленсiн:
халықты, соның iшiнде дотациядағы аймақтарды қамтамасыз етуге арналған ет, сүт және басқа мал өнiмдерiнiң ресурстары сауда кәсiпорындарының тауар өндiрушiлерден және өткiзушi ұйымдардан еркiн сатып алу тәртiбiмен қалыптастырылады;

правопреемниками Государственной акционерной компании "Береке" по возврату централизованных (директивных) и иностранных товарных кредитов являются акционерная компания "Береке" с участием государства, акционерные общества, образованные на базе распределительных холодильников, а также акционерные общества, ранее входившие в состав Государственной акционерной компании "Береке", которые несут полную ответственность по своевременному обеспечению их возврата согласно приложениям 1 и 2.
4. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с коммерческими банками провести переоформление ранее выданных иностранных товарных кредитов Государственной акционерной компании "Береке" и акционерным обществам, входившим в ее состав, в соответствии с требованиями постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 февраля 1995 г. N 139 P950139_ "О мерах по упорядочению работы по привлечению иностранных кредитов в Республику Казахстан".
5. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 августа 1993 г. N 746 "О создании Государственной акционерной компании "Береке" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 34, ст. 391).
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 марта 1995 г. N 350
Задолженность по оплате за товары,
полученные по иностранным товарным кредитам
----------------------------------------------------------------------
Наименование          !Алем Банк !Туранбанк  !
акционерного          !Казахстан !(за детское!  Срок возврата
общества             !(за сухое !питание)   !
!молоко) в !в тыс.     !
!тыс. дол. !дол. США   !
! США      !           !
----------------------------------------------------------------------
1              !    2     !    3      !           4
----------------------------------------------------------------------
Акмолинское АО                       142,9       12 июля 1995 года
"Казмясомолрыбпромторг"
Актюбинское АО "Береке"              238,1       22 мая 1995 года
Восточно-Казахстанское               119,1       15 марта 1995 года
АО "Береке"
Жамбылское АО "Жомарт"               142,9       3 апреля 1995 года
Жезказганское АО "Улан"   316,7      95,3        11 марта 1995 года
Карагандинское                       47,6        11 марта 1995 года
АО "Береке"
47,6        15 марта 1995 года
190,5       15 мая 1995 года
Итого по АО "Береке"                 285,7
Кустанайское АО "Кайсар"             190,5       28 июля 1995 года
Мангистауское АО "Бирлик"            119,1       3 апреля 1995 года
Павлодарское АО "Дамир"              95,3        11 марта 1995 года
23,8        15 марта 1995 года

"Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының орталықтандырылған (директивтi) және шетел тауар кредиттерiн қайтару жөнiндегi құқықтық мұрагерлерi мемлекеттiң қатысуындағы "Береке" акционерлiк компаниясы, бөлгiш тоңазытқыштар негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдар, сондай-ақ бұрын "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының құрамына енген акционерлiк қоғамдар болып табылады, бұлар 1 және 2 қосымшаға сәйкес олардың уақтылы қайтарылуын қамтамасыз ету жөнiндегi жауапкершiлiктi түгелдей мойнына алады.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi коммерциялық банктермен бiрлесiп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасына шетел кредиттерiн тарту жөнiндегi жұмысты ретке келтiру жөнiндегi шаралар туралы" 1995 жылғы 8 ақпандағы N 139 қаулысының талаптарына сәйкес "Береке" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына және оның құрамына енген акционерлiк қоғамдарға бұрын берiлген шет елдiң тауар кредиттерiне қайта
ресiмдеу жүргiзiлсiн.
5. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Береке"
мемлекеттiк акционерлiк компаниясын құру туралы" 1993 жылғы
30 тамыздағы N 746 қаулысының (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ-ы, 1993 ж.,N 34, 391-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 28 наурыздағы
N 350 қаулысына
N 1 қосымша
Шетелдiк тауар кредитi бойынша алынған
тауарлар үшiн төлем жөнiндегi берешек
--------------------------------------------------------------------
Акционерлiк қоғамның атауы     |Әлем   | Тұранбанк |
|Банк   |(балалар   |Қайтару мерзiмi
|Қазақс.|тағамы үшiн|
|(құрғақ|АҚШ-тың мың|
|сүт үшiн долларымен|
|АҚШ-тың|           |
|доллары.           |
|  мен  |           |
-------------------------------------------------------------------
_____________1___________________|___2___|______3_____|______________
Ақмоланың "Қазетсүтбалықөнеркәсiп.          142,9      1995 жылғы
сауда" АҚ                                              12 шiлде
Ақтөбедегi "Береке" АҚ                      238,1      1995 жылғы
22 мамыр
Шығыс Қазақстандағы "Береке" АҚ             119,1      1995 жылғы
15 наурыз
Жамбылдағы "Жомарт" АҚ                      142,9      1995 жылғы
3 сәуiр
Жезқазғандағы "Ұлан" АҚ            316,7    95,3       1995 жылғы
11 наурыз
Қарағандыдағы "Береке" АҚ                   47,6       1995 жылғы
11 наурыз
47,6       1995 жылғы
15 наурыз
190,5      1995 жылғы
15 мамыр
"Береке" АҚ бойынша жиыны                   285,7
Қостанайдағы "Қайсар" АҚ                    190,5      1995 жылғы
28 шiлде
Маңғыстаудағы "Бiрлiк" АҚ                   119,1      1995 жылғы
3 сәуiр
Павлодардағы "Дамир" АҚ                     95,3       1995 жылғы
11 наурыз
23,8       1995 жылғы
15 наурыз

Итого по АО "Дамир"                  119,1
Северо-Казахстанское                 142,9       13 июня 1995 года
АО "Азат"
Семипалатинское АО "Азат"            119,1       1 мая 1995 года
Талдыкорганское                      43,6        1 мая 1995 года
АО "Дархан"
Тургайское АО "Мереке"               142,9       31 мая 1995 года
Южно-Казахстанское                   71,4        3 апреля 1995 года
АО "Муграж"
71,5        18 апреля 1995 года
Итого по АО "Муграж"                 142,9
Экибастузское АО "Дана"              119,1       18 апреля 1995 года
Государственная акционерная
компания "Береке            1790,2               12 сентября 1994 года
Итого                 2106,9   2163,2
Приложение 2
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 марта 1995 г. N 350
Задолженность в оплате по централизованным
(директивным) кредитам на 1 марта 1995 года
----------------------------------------------------------------------
Наименование акционерного !Всего в !В том числе !
общества            !млн.    !процент за  ! Срок возврата
!тенге   !кредит      !
----------------------------------------------------------------------
Алматинское АО "Береке"     76,3      76,3         25 февраля 1995 года
Алматинское АО "Комек"      93,8      39,4         25 февраля 1995 года
Балхашское АО "Береке"      44,3      20,1         25 февраля 1995 года
Восточно-Казахстанское      5,0       5,0          25 февраля 1995 года
АО "Береке"
Жезказганское АО "Улан"     16,2      16,2         25 февраля 1995 года
Карагандинское
АО "Береке"                 117,5     61,0         25 февраля 1995 года
Кзыл-Ординское
АО "Береке"                 14,0      14,0         25 февраля 1995 года
Мангистауское
АО "Бирлик"                 35,5      17,8         25 февраля 1995 года
Семипалатинское
АО "Азат"                   35,5      17,8         25 февраля 1995 года
Южно-Казахстанское
АО "Муграж"                 4,4       4,4          25 февраля 1995 года
Государственная
акционерная компания
"Береке"                    20,8      10,8         20 декабря 1994 года
Итого                   463,3      282,8

"Дамир" АҚ бойынша жиыны                    119,1
Солтүстiк Қазақстандағы "Азат" АҚ           142,9      1995 жылғы
13 маусым
Семейдегi "Азат" АҚ                         119,1      1995 жылғы
1 мамыр
Талдықорғандағы "Дархан" АҚ                 43,6       1995 жылғы
1 мамыр
Торғайдағы "Мереке" АҚ                      142,9      1995 жылғы
31 мамыр
Оңтүстiк Қазақстандағы "Мұғраж" АҚ          71,4       1995 жылғы
3 сәуiр
"Мұғраж" АҚ бойынша жиыны                   142,9
Екiбастұздағы "Дана" АҚ                     119,1      1995 жылғы
18 сәуiр
"Береке" мемлекеттiк акционерлiк    1790,2             1994 жылғы
компаниясы                                             12 қыркүйек
Жиыны                       2106,9  2163,2
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 28 наурыздағы N 350 қаулысына N 2 қосымша
Орталықтандырылған (директивтi) кредиттер бойынша
1995 жылғы 1 наурыздағы төлем берешегi
-------------------------------------------------------------------
Акционерлiк қоғамның атауы  | Барлығы | Соның  |
| миллион | iшiнде | Қайтару мерзiмi
| теңгемен| кредит |
|         |  үшiн  |
|         | процент|
-------------------------------------------------------------------
Алматының "Береке" АҚ             76,3      76,3    1995 жылғы
25 ақпан
Алматыдағы "Көмек" АҚ             93,8      39,4    1995 жылғы
25 ақпан
Балқаштағы "Береке" АҚ            44,3      20,1    1995 жылғы
25 ақпан
Шығыс Қазақстандағы "Береке" АҚ   5,0       5,0     1995 жылғы
25 ақпан
Жезқазғандағы "Ұлан" АҚ           16,2      16,2    1995 жылғы
25 ақпан
Қарағандыдағы "Береке" АҚ         117,5     61,0    1995 жылғы
25 ақпан
Қызылордадағы "Береке"АҚ          14,0      14,0    1995 жылғы
25 ақпан
Маңғыстаудағы  "Бiрлiк" АҚ        35,5      17,8    1995 жылғы
25 ақпан
Семейдегi "Азат" АҚ               25,5      17,8    1995 жылғы
25 ақпан
Оңтүстiк Қазақстандағы            4,4       4,4     1995 жылғы
"Мұғраж" АҚ                                         25 ақпан
"Береке" мемлекеттiк акционерлiк  20,8      10,8    1994 жылғы
компаниясы                                          20 желтоқсан
Жиыны                      463,3     282,8