Об увековечении памяти академика Национальной академии наук Республики Казахстан Ш.Е.Есенова
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 1 июня 1995 г. N 767
В целях увековечения памяти видного ученого-геолога, лауреата Ленинской премии и Государственной премии Республики Казахстан, академика Национальной академии наук Республики Казахстан Шахмардана Есеновича Есенова Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Присвоить имя Ш.Е.Есенова Актаускому политехническому институту и впредь именовать его - Актауский политехнический институт имени Ш..Е.Есенова.
2. Рекомендовать главе Алматинской городской администрации рассмотреть вопросы о присвоении, в установленном законом порядке, имени Ш.Е.Есенова одной из улиц г.Алматы, а также об установлении мемориальной доски на здании Института геологических наук имени К.И.Сатпаева за счет средств Национальной академии наук Республики Казахстан.
3. Согласиться с предложением Национальной академии наук Республики Казахстан об учреждении одной ежегодной премии имени Ш.Е.Есенова в области наук о Земле для молодых ученых Национальной академии наук Республики Казахстан.
4. Согласиться с предложением главы Жезказганской областной администрации об учреждении стипендии имени Ш.Е.Есенова студентам Жезказганского горно-технологического института, а также об установлении мемориальных досок на доме и здании, где жил и работал Ш.Е.Есенов.
Премьер-министр
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигi Ш.Е.Есеновты мәңгi есте қалдыру туралы
Қазақстан Республикасы Минстрлер Кабинетiнiң қаулысы 1995 жылғы 1 маусым N 767
Көрнектi геолог ғалым, Лениндiк сыйлықтың және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академигi Шахмардан Есенұлы Есеновты мәңгi есте қалдыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Ақтау политехникалық институтына Ш.Е.Есеновтың есiмi берiлiп, бұдан былай ол Ш.Е.Есенов атындағы Ақтау политехникалық институты деп аталсын.
2. Алматы қаласының әкiмiне заңда белгiленген тәртiппен Алматы қаласының бiр көшесiне Ш.Е.Есеновтың есiмiн беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының қаржысы есебiнен Қ.И.Сәтбаев атындағы Геология ғылымдары институтының үйiне мемориалдық тақта орнату мәселелерiн қарау ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының жас ғалымдары үшiн Жер туралы ғылымдар саласында жыл сайын берiлiп тұратын Ш.Е.Есенов атындағы бiр сыйлық тағайындау туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының ұсынысы мақұлдансын.
4. Жезқазған таукен-технологиялық институтының студенттерiне Ш.Е.Есенов атындағы стипендия тағайындау, сондай-ақ Ш.Е.Есенов тұрған және жұмыс iстеген үйлерге мемориалдық тақталар орнату туралы Жезқазған облысы әкiмiнiң ұсынысы мақұлдансын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрi