Об утверждении Положения о республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 июня 1995 г. N 900. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 марта 1999 г. N 251 ~P990251.
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 26 июля 1966 г. N 514 "Об утверждении Положения о Государственной хлебной инспекции Министерства хлебопродуктов и комбикормовой промышленности Казахской ССР".
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 июня 1995 г. N 900
Положение
о республиканской хлебной
инспекции при Министерстве
сельского хозяйства Республики Казахстан
1. Республиканская хлебная инспекция при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Инспекция) образована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 апреля 1995 г. N 562 P950562_ "О создании республиканской хлебной инспекции при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан" и является самостоятельным структурным подразделением при Министерстве сельского хозяйства.
2. Инспекция в своей деятельности руководствуется законодательными актами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Верховного Совета Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, приказами и распоряжениями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. В состав Инспекции входят центральная республиканская лаборатория, областные управления с лабораториями и хлебоинспекционными пунктами.
4. Инспекция является юридическим лицом, имеет счета в учреждениях банка, печать установленного образца со своим наименованием на казахском и русском языках.
5. Структура и штатное расписание Инспекции утверждаются Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Инспекция работает в контакте с органами Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан и его аккредитованными испытательными подразделениями, инспекционными службами других министерств и ведомств Республики Казахстан и соответствующими зарубежными службами, контролирующими качество зерна и зернопродуктов, семян бобовых, масличных культур и трав.

Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы республикалық астық инспекциясы жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 30 маусымдағы N 900. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 1999.03.17. N 251 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Республикалық астық инспекциясы жөнiндегi қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақ КСР Астық өнiмдерi және құрамажем өнеркәсiбi  министрлiгiнiң Мемлекеттiк астық инспекциясы жөнiндегi Ереженi
бекiту туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң 1966 жылғы 26 маусымдағы N 514 қаулысы күшiн жойған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 30 маусымдағы
N 900 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы
министрлiгi жанындағы Республикалық астық
инспекциясы туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы Республикалық астық инспекциясы (бұдан әрi - Инспекция) "Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанынан Республикалық астық инспекциясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 25 сәуiрдегi N 562 қаулысына сәйкес құрылған және Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанындағы дербес құрылымдық бөлiмше болып табылады.
2. Инспекция өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдық актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң бұйрықтары мен өкiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Инспекция құрамына республикалық орталық лаборатория, лабораторияларымен және астық инспекциясы пункттерiмен қоса облыстық басқармалары кiредi.
4. Инспекция заңды ұйым болып табылады, банк мекемелерiнде шоты, қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған белгiленген үлгiдегi мөрi болады.
5. Инспекцияның құрылымы мен штаттық кестесiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi бекiтедi.
6. Инспекция Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитет органдарымен және оның тiркелген сынақ бөлiмшелерiмен, астық пен астық өнiмдерiнiң, бұршақты, майлы дақылдар мен шөптер тұқымдарының сапасына бақылау жасайтын Қазақстан Республикасының басқа да министрлiктерi мен ведомстволарының инспекциялық қызметтерiмен және тиiстi шет ел қызметтерiмен байланыста жұмыс iстейдi.

7. Инспекция при обслуживании государственных и региональных ресурсов сельскохозяйственной продукции, а также по заявкам производителей и заказчиков этой продукции, независимо от форм собственности, территориальной и ведомственной принадлежности:
осуществляет контроль за правильностью определения качества, веса при купле-продаже зерна, зернопродуктов, семян масличных, бобовых культур и трав сельскими товаропроизводителями и другими организациями, соблюдением государственных стандартов на зерно и зернопродукты и методами оценки их качества при торгово-закупочных операциях, хранении и переработке;
проводит постоянный и всесторонний контроль за технологическими процессами, создающими угрозу безопасности и загрязнения окружающей среды;
инспектирует качество зерна, семян масличных и бобовых культур, трав, муки, крупы, комбикормов, отгружаемых за пределы страны, по другим назначениям внутри республики и поступающих соответствующих товаров по импорту;
осуществляет совместно с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан в установленном законодательством о сертификации порядке аккредитацию подведомственных сертификационных органов, центров для выдачи ими сертификатов качества и соответствия на сельскохозяйственную продукцию в пределах своей компетенции;
изучает качество зерна нового урожая, составляет его товарно-технологические характеристики, подготавливает соответствующие рекомендации производителям зерна, государственным и другим заказчикам о возможностях рынка зерна;
разрабатывает и утверждает инструкции и другие нормативные акты, правила инспектирования, регламентирующие порядок работы государственных хлебных инспекторов, формы документации о качестве зерна и продуктов его переработки и устанавливает правила их оформления;
контролирует состояние материально-технической базы товаропроизводителей зерна, хлебоприемных организаций на соответствие требованиям по качественной приемке, хранению, обработке, переработке и отгрузке зерна, семян масличных и бобовых культур, трав, муки, крупы, комбикормов;
осуществляет на хлебоприемных, мукомольных, крупяных, комбикормовых организациях контроль за соблюдением установленных правил ведения технологических процессов по выработке продукции;
дает заключения при разногласиях между производителями, продавцами и покупателями, перерабатывающими, торгующими и другими организациями по вопросам качества зерна и продуктов его переработки;
контролирует правильность количественно-качественного учета и сохранности зерна, семян масличных и бобовых культур, трав, муки, крупы, комбикормов в хлебоприемных и зерноперерабатывающих организациях;
рассматривает акты зачистки, утвержденные ее областными управлениями в установленном порядке, убыли в весе зернопродуктов, семян трав и комбикормов, проводит уценку партий зерна и другой продукции, потерявших качество в процессе хранения;
участвует в разработке и внедрении новых видов продукции, прогрессивных технологий, передовых методов анализа, нормативно-технической документации в пределах своей компетенции;
вносит предложения по совершенствованию стандартов, технических условий, других нормативных актов по качеству зерна и зернопродуктов, правил ведения и организации технологических процессов в хлебоприемных и зерноперерабатывающих организациях;
оказывает методическую и практическую помощь в организации работы производственно-технологических лабораторий товаропроизводителей, приемных и перерабатывающих организаций в части соблюдения ими технологических режимов производства и стандартов, проведения анализов, оформления документации о качестве зерна и зернопродуктов;
организует проведение совещаний, семинаров, конференций, смотров, выставок, а также мероприятий по повышению квалификации работников аграрного сектора республики в вопросах качества зерна и зернопродуктов. Участвует в мероприятиях, связанных с качеством и санитарией, проводимых Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан, Министерством здравоохранения, другими министерствами и ведомствами Республики Казахстан, в пределах своей компетенции.
Сноска. В абзацах пятом и шестнадцатом исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .

7. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң мемлекеттiк және аймақтық ресурстарына, сондай-ақ меншiк нысанына, аумақтық, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан осы өнiмдердi өндiрушiлер мен тапсырысшылардың өтiнiмдерi бойынша оларға қызмет көрсету барысында инспекция:
сауда-сатып алу операциялары, сақтау және ұқсату барысында астық, астық өнiмдерiне мемлекеттiк стандартты және олардың сапасын бағалау әдiстемесiн сақтай отырып ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер мен басқа да ұйымдардың астықты, астық өнiмдерiн, майлы, бұршақты дақылдар мен шөптердiң тұқымдарын сатып алу-сату кезiнде олардың сапасын, салмағын анықтаудың дұрыстығына бақылауды жүзеге асырады;
айналадағы ортаның хауiпсiздiгi мен ластануына қауiп туғызатын технологиялық процестерге тұрақты және жан-жақты бақылау жүргiзедi;
елден тысқары жерлерге, республика iшiнде басқа бағыттарға жөнелтiлетiн астықтың, майлы және бұршақты дақылдардың, шөптер тұқымдарының, ұнның, жарманың, құрамажемнiң және импорт бойынша түсетiн тиiстi тауарлардың сапасын инспекциялайды;
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетпен бiрлесе отырып сертификаттау туралы заңда белгiленген тәртiппен өздерiне бағынысты сертификациялық органдардың, орталықтардың өз құзыры шегiнде ауыл шаруашылығы өнiмдерi сапасына, сәйкестiлiгiне сертификаттар беру үшiн оларды тiркеудi жүзеге асырады;<*>
жаңа егiн астығының сапасын зерттейдi, оның тауарлық-технологиялық сипаттамасын жасайды, астық өндiрушiлердiң, мемлекеттiк және басқа тапсырыс берушiлердiң астық рыногының мүмкiндiктерi жөнiндегi тиiстi ұсыныстарын әзiрлейдi;
мемлекеттiк астық инспекторларының жұмыс тәртiбiн реттейтiн нұсқауларды және басқа нормативтiк актiлердi, инспекциялау ережелерiн, астықтың сапасы мен оның ұқсатылған өнiмдерi жөнiндегi құжаттамалар нысандарын әзiрлеп, бекiтедi және оларды хаттау ережесiн белгiлейдi;
астықты, майлы және бұршақты дақылдар, шөптердiң тұқымдарын, ұнды, жарманы, құрамажемдi сапалы түрде қабылдау, сақтау, өңдеу, ұқсату және жөнелту жөнiндегi талаптарға сәйкес астық тауарын өндiрушiлерiнiң, астық қабылдау ұйымдарының материалдық техникалық базасының жағдайын қадағалайды;
астық қабылдау, ұн тарту, жарма, құрамажем ұйымдарында өнiмдер шығару жөнiндегi технологиялық процестердi жүргiзудiң белгiленген ережелерiнiң сақталуына бақылау жасауды жүзеге асырады;
астық пен оның ұқсатылған өнiмдерi сапасының мәселелерi бойынша өндiрушiлер, сатушылар мен сатып алушылар, ұқсатушы, сатушы және басқа ұйымдар арасында алауыздық туған кезде қорытындылар бередi;
астық қабылдау, астық ұқсату ұйымдарындағы астықтың, майлы және бұршақты дақылдар, шөптердiң тұқымдарының, ұнның, жарманың, құрамажемнiң сапалық-сандық есебi мен сақталуының дұрыстығына бақылау жасайды;
белгiленген тәртiппен оның облыстық басқармалары бекiткен тазарту, астық өнiмдерiнiң, шөптер тұқымдары мен құрамажем салмағындағы кему актiлерiн қарайды, сақтау процесiнде сапасын жоғалтқан астық және басқа өнiмдер тобын арзандатуды жүргiзедi;
өз құзыры шегiнде өнiмдердiң жаңа түрлерiн, прогрестi технологияны, талдаудың, нормативтi-техникалық құжаттамалардың озық әдiстерiн әзiрлеу мен енгiзуге қатысады;
астық пен астық өнiмдерiнiң сапасы, астық қабылдау және астық ұқсату ұйымдарында технологиялық процестердi жүргiзу мен ұйымдастыру ережелерi бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, басқа да нормативтiк актiлердi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
тауар өндiрушiлердiң, қабылдау және ұқсату ұйымдары өндiрiстiк-технологиялық лабораторияларының олардың өндiрiстiң технологиялық режимi мен стандарттарды сақтау, талдау жүргiзу және астық пен астық өнiмдерiнiң сапасы жөнiндегi құжаттамаларды хаттау бөлiгiнде жұмысын ұйымдастыруға әдiстемелiк және практикалық көмек көрсетедi;
кеңестер, семинарлар, конференциялар, байқаулар, көрмелер, сондай-ақ астық пен астық өнiмдерi сапасының мәселелерi бойынша республика аграрлық секторы қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде шаралар өткiзудi ұйымдастырады. Өз құзыры шегiнде Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетi, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, басқа да министрлiктер мен ведомстволар өткiзетiн сапа мен санитарияға байланысты шараларға қатысады.<*>
ЕСКЕРТУ. 7-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N 1031 қаулысымен

8. Инспекция имеет право:
посещать и проверять беспрепятственно места приемки, обработки, хранения, переработки, отгрузки и реализации зерна, семян масличных и бобовых культур, трав, муки, крупы и комбикормов в организациях, не зависимо от форм собственности, работающих с продукцией государственных и региональных ресурсов, а также отбирать и направлять при этом пробы на анализ для установления качества;
получать от хлебоприемных и перерабатывающих организаций, независимо от форм собственности, необходимые материалы и объяснения по вопросам качества зерна, зернопродуктов, семян масличных, бобовых культур, трав, подготовки технической базы к приемке, размещению, хранению, переработке и реализации продукции государственных и региональных ресурсов;
давать руководителям организаций обязательные к исполнению предписания об устранении нарушений установленных правил ведения технологических процессов, правил приемки, хранения, обработки, переработки, отгрузки, транспортировки и определения качества зерна, зернопродуктов, семян масличных, бобовых культур и трав государственных и региональных ресурсов. Информировать о выявленных нарушениях санитарно-эпидемиологические службы;
проводить по заявкам экспертизу отгружаемых зерна и другой продукции, совместно с покупателями и продавцами отбирать средние пробы и проводить соответствующие анализы. Опечатанные пробы хранятся один месяц со дня отгрузки;
проверять по заявкам продавцов и покупателей при торгово-закупочных операциях пригодность подаваемых под погрузку вагонов, судов, автомобилей для перевозки зерна, семян масличных и бобовых культур, трав, муки, крупы, комбикормов и запрещать их отгрузку в непригодных для этих целей транспортных средствах и таре;
запрещать размещение зерна, зернопродуктов, семян масличных, бобовых культур и трав, закладываемые в государственные и региональные ресурсы, в непригодные емкости, а также отгрузку этой продукции, не отвечающей установленным нормам качества, кондициям и целевому назначению;
вносить предложения об ответственности юридических лиц за нарушение требований стандартов и технических условий в соответствии с Законом Республики Казахстан Z936000_ "О стандартизации и сертификации";
рассматривать материалы проверок и выдавать товаропроизводителям, хлебоприемным и перерабатывающим организациям, независимо от форм собственности, соответствующие предписания, обязательные для исполнения, по зерну и зернопродуктам, семянам масличных, бобовых культур, трав государственных и региональных ресурсов.

8. Инспекцияның мыналарға:
меншiк нысанына қарамастан, мемлекеттiк және аймақтық ресурстардың өнiмдерiмен жұмыс iстейтiн ұйымдардағы астық, майлы, бұршақты дақылдар, шөптердiң тұқымдарын, ұн, жарма мен құрамажем қабылдау, өңдеу, сақтау, ұқсату, жөнелту және сату орындарына кедергiсiз кiруге және тексеруге, сондай-ақ бұл орайда олардың сапасын анықтауға талдау жасау үшiн сынақ жүргiзе алуға және жiберуге;
меншiк нысанына қарамастан, астық қабылдау және астық ұқсату ұйымдарынан астықтың, астық өнiмдерiнiң, майлы, бұршақты дақылдардың, шөптер тұқымдарының сапасы, олардың техникалық базасын мемлекеттiк және аймақтық ресурстар өнiмдерiн қабылдауға, орналастыруға, сақтауға, ұқсату мен сатуға әзiрлеу мәселелерi бойынша қажеттi материалдар мен түсiнiктер алуға;
ұйымдардың басшыларына технологиялық процестердi жүргiзудiң белгiленген ережелерiн, мемлекеттiк және аймақтық ресурстар астығын, астық өнiмдерiн, майлы, бұршақты дақылдардың, шөптердiң тұқымдарын қабылдау, сақтау, өңдеу, ұқсату, жөнелту, тасымалдау мен сапасын анықтау ережелерiн бұзуды жою жөнiнде орнатуға мiндеттi бұйрықтар беруге құқылы. Пайда болған ереже бұзушылық туралы санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердi хабардар етуге;
өтiнiмдер бойынша сатып алушылармен және сатушылармен бiрлесе отырып жөнелтiлетiн астық және басқа өнiмдердiң орташа сынағын алуды жүргiзуге және тиiстi талдаулар жүргiзуге құқылы. Тексерiлiп, бекiтiлген сынақтар жөнелтiлген күннен бастап бiр ай сақталады;
сату-сатып алу операциялары барысында сатушылар мен сатып алушылар өтiнiмдерi бойынша астықты, майлы және бұршақты дақылдардың, шөптердiң тұқымдарын, ұнды, жарманы, құрамажемдi тасымалдау үшiн жүк тиеуге берiлетiн вагондардың, кемелердiң, автомобильдердiң жарамдылығын тексеруге және бұл мақсаттарға жарамсыз көлiк құралдарына және ыдыстарына оларды тиеп, жөнелтуге тыйым салуға;
мемлекеттiк және аймақтық ресурстарға жинақталатын астықты, астық өнiмдерiн, майлы, бұршақты дақылдардың, шөптердiң тұқымдарын жарамсыз ыдыстарға салуға, сондай-ақ сапа, кондиция мен нақты мақсаттың белгiленген нормасына сәйкес келмейтiн осы өнiмдердi жөнелтуге тыйым салуға;
"Стандарттау және сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес стандарттар мен техникалық шарттар талаптарын бұзғаны үшiн заңды тұлғалардың жауапкершiлiгi жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
мемлекеттiк және аймақтық ресурстар астығы, астық өнiмдерi, майлы, бұршақты дақылдардың, шөптердiң тұқымдары жөнiндегi тексеру материалдарын қарауға және меншiк нысанына қарамастан, тауар өндiрушiлерге, астық қабылдау, астық ұқсату ұйымдарына орындауға тиiстi бұйрықтар беруге құқылы.

9. Заключения Инспекции о качестве закупаемых и продаваемых зерна, семян масличных, бобовых культур и трав, вырабатываемых муки, крупы и комбикормов, а также при экспортно-импортных операциях являются окончательными для всех организаций, независимо от
ведомственной подчиненности и форм собственности.
10. (Действие пункта 10 отменено - Указом Президента РК от
27 апреля 1998 г. N 3928
U983928_
)
11. Инспекция несет ответственность за несоответствие качества
товара выданному ею сертификату.
12. Инспекцию возглавляет начальник, назначаемый Министром
сельского хозяйства Республики Казахстан.
Начальник Инспекции несет персональную ответственность за
выполнение возложенных на нее задач и функций.

9. Инспекцияның сатып алынатын және сатылатын астықтың, майлы, бұршақты дақылдардың, шөптердiң, өндiрiлетiн ұнның, жарма мен құрамажемнiң сапасы жөнiндегi, сондай-ақ экспорт-импорт операциялары кезiндегi, қорытындысы ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, барлық ұйымдар үшiн түпкiлiктi болып табылады.
10.<*>
ЕСКЕРТУ. 10-тармақтың күшi жойылды - ҚР Президентiнiң 1998.04.27. N 3928 жарлығымен
11. Инспекция өзi берген сертификатқа тауар сапасының сәйкес келмегенi үшiн жауапты болады.
12. Инспекцияны Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi бекiтетiн бастық басқарады.
Инспекция бастығына өзiне жүктелген мiндеттер мен қызметтердi орындамағаны үшiн дербес жауапкершiлiк жүктеледi.