Об утверждении Порядка государственного учета животных и ведения Государственного кадастра животного мира на территории Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 августа 1995 г. N 1153. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 января 2005 г. N 1 (P050001)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 21 октября 1993 г. N 2463 "О порядке введения в действие Закона Республики Казахстан Z933300_ "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемый Порядок государственного учета животных и ведения Государственного кадастра животного мира.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 21 августа 1995 г. N 1153
ПОРЯДОК
государственного учета животных и ведения
Государственного кадастра животного мира
1. Для обеспечения охраны и рационального использования животного мира на территории Республики Казахстан проводить государственный учет животных и вести Государственный кадастр животного мира, содержащий совокупность сведений о географическом распространении животных, об их состоянии и численности, характеристике местообитаний, хозяйственном использовании и другие данные.
2. Обобщение данных государственного учета животных и Государственного кадастра животного мира по всем ведомствам, а также осуществление государственного контроля за ведением государственного учета и Государственного кадастра животного мира возложить на специально уполномоченные органы государственного управления животным миром.
Ведение и издание книги генетического фонда животного мира Республики Казахстан возложить на Министерство экологии и биоресурсов и Национальную академию наук Республики Казахстан с участием заинтересованных министерств и ведомств.
3. Ведение государственного учета животных и его использование, а также Государственного кадастра животного мира и всю документацию по ним, обобщение, хранение возложить:
по диким животным, отнесенным к объектам охоты, - на Главное управление по охране животного мира Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан по угодьям общего пользования, на предприятия, учреждения и организации, ведущие охотничье хозяйство по закрепленным за ними угодьями;
по рыбам, промысловым беспозвоночным и промысловым морским млекопитающим - на Главное управление по охране рыбных запасов и контролю за природопользованием на рыбохозяйственных водоемах Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан;
по насекомым - вредителям растений (кроме насекомых вредителей леса) и насекомым, полезным для сельскохозяйственных культур, - на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
по насекомым - вредителям леса и насекомым, полезным для леса, - на Комитет лесного хозяйства Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, а также ведущие лесное хозяйство предприятия, учреждения и организации других министерств и ведомств;
по животным, занесенным в Красную книгу, - на Министерство экологии и биоресурсов и Национальную академию наук Республики Казахстан с участием заинтересованных организаций и ведомств;
по всем животным особоохраняемых природных территорий - на министерства, ведомства и организации, в подчинении которых они находятся;
по животным, обитающим в районах природных очаговых инфекций и представляющих опасность для здоровья человека, - на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының аумағында жануарларға мемлекеттiк санақ және жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жыллғы 21 тамыз N 1153. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.01.05. N 1 қаулысымен.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, ұдайы өсiру және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 21 қазандағы N 2463 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Жануарларға мемлекеттiк санақ және жануарлар дүниесiнiң Мемлекеттiк кадастрын жүргiзудiң қоса берiлiп отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 21 тамыздағы
N 1153 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Жануарларға мемлекеттiк санақ және жануарлар
дүниесiнiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзу
ТӘРТIБI
1. Қазақстан Республикасының аумағында жануарлар дүниесiн қорғау мен ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету үшiн жануарлардың географиялық таралуын, олардың тiршiлiгi мен саны, мекендейтiн жерлерi, оларды шаруашылыққа пайдалану жөнiндегi мәлiметтердi және басқа деректердi жинақтайтын жануарларға мемлекеттiк санақ жұмысы және жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк кадастры жүргiзiледi.
2. Барлық ведомстволар бойынша жануарларға жүргiзiлген мемлекеттiк санақ және жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк кадастры туралы деректердi қорыту, сондай-ақ жануарларға мемлекеттiк санақ пен жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзуге мемлекеттiк бақылау жасау жануарлар дүниесiн мемлекеттiк басқаруға арнайы уәкiлеттi органдарға жүктеледi.
Қазақстан Республикасы жануарлар дүниесiнiң генетикалық қоры кiтабын жүргiзу және басып шығару мүдделi министрлiктер мен ведомстволардың қатысуымен Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi мен Ұлттық ғылым академиясына жүктеледi.
3. Жануарларға мемлекеттiк санақ жүргiзу және оларды пайдалану, сондай-ақ жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк кадастрын және соған байланысты барлық құжаттарды жүргiзу, қорыту, сақтау мына ұйымдарға:
аңшылық объектiлерi болып саналатын жабайы жануарлар бойынша - жалпы пайдаланудағы алаптарда Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi Бас басқармасына және өздерiне бекiтiлiп берiлген алаптарда аңшылық шаруашылығын жүргiзетiн кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға;
Балық кәсiпшiлiкпен ауланатын омыртқасыздар мен кәсiпшiлiк теңiз сүт қоректiлерi бойынша - Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Балық шаруашылығы су тоғандарындағы балық қорларын қорғау және табиғат пайдалануға бақылау жасау жөнiндегi Бас басқармасына;
насекомдар - өсiмдiк зиянкестерi (орман зиянкестерi насекомдарынан басқа) және ауыл шаруашылығы дақылдары үшiн пайдалы насекомдар бойынша - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне;
насекомдар - орман зиянкестерi және орман үшiн пайдалы насекомдар бойынша - Қазақстан Республикасының - Орман шаруашылығы комитетiне, сондай-ақ басқа да министрлiктер мен ведомстволардың орман шаруашылығын жүргiзетiн кәсiпорындарына, мекемелерiне және ұйымдарына;
Қызыл кiтапқа енгiзiлген жануарлар бойынша - мүдделi ұйымдар мен ведомстволардың қатысуымен Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiне және Ұлттық ғылым академиясына;
айрықша қорғалатын табиғи аумақтардың барлық жануарлары бойынша - өз қарамағында осындай жануарлар бар министрлiктерге, ведомстволарға және ұйымдарға;
инфекцияның табиғи ошақтары бар және адамның денсаулығына қауiптi аудандарда мекендейтiн жануарлар бойынша - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiне жүктеледi.

4. Ответственность за достоверность данных документаций государственного учета животных и их использования и Государственного кадастра животного мира несут руководители предприятий, учреждений, организаций, министерств, государственных комитетов и ведомств, ведущих эту документацию.
5. Государственный учет и ведение Государственного кадастра осуществлять по единым методикам, разрабатываемым Главным управлением по охране животного мира и Главным управлением по охране рыбных запасов и контролю за природопользованием на рыбохозяйственных водоемах Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, Комитетом лесного хозяйства Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, Министерством здравоохранения Республики Казахстан, Национальной академии наук Республики Казахстан и утверждаемым Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
6. Правила ведения государственного учета животных и их использования и Государственного кадастра животного мира, а также определение списка (перечня) видов (групп видов) животных, подлежащих государственному учету и включению в Государственный кадастр, разрабатываются Главным управлением по охране животного мира и Главным управлением по охране рыбных запасов и контролю за природопользованием на рыбохозяйственных водоемах Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, Национальной академией наук Республики Казахстан, Комитетом лесного хозяйства Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан, Казпотребсоюзом, Министерством здравоохранения Республики Казахстан и утверждаются Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан.
Правила ведения государственного учета животных и их использования и Государственного кадастра животного мира обеспечивают получение данных:
о распространении, численности и использовании диких животных (млекопитающих, птиц, пресмыкающихся, земноводных, рыб, а также моллюсков, насекомых и других животных), обитающих в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве, постоянно или временно населяющих территорию республики.
Эти данные должны периодически уточняться в целях контроля за количественными и качественными изменениями состояния животного мира в целом по территории республики, областей и отдельных регионов.
Государственный кадастр животного мира включает данные государственного учета животных и их использования по количественным и качественным показателям, другие сведения, необходимые для обеспечения охраны животного мира, планирования, размещения и специализации охотничьего и рыбного хозяйства, других отраслей, осуществления иных мероприятий, связанных с использованием животного мира, оценки ресурсов и прогноза, состояния животного мира, организации проведения мероприятий по регулированию численности отдельных видов животного мира.

4. Жануарларға мемлекеттiк санақ құжаттамаларының және оларды пайдалану, жануарлар дүниесiнiң Мемлекеттiк кадастры туралы деректердiң дұрыстығы үшiн жауапкершiлiк осы құжаттамаларды жүргiзушi кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың басшыларына жүктеледi.
5. Мемлекеттiк санақ және мемлекеттiк кадастрды жүргiзу Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi Бас басқарма және Балық шаруашылығы су тоғандарындағы балық қорларын қорғау және табиғат пайдалануға бақылау жасау жөнiндегi Бас басқарма, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Орман шаруашылығы комитетi, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы әзiрлеген және Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi бекiткен бiрыңғай әдiстеме бойынша жүзеге асырылсын.
6. Жануарларға мемлекеттiк санақ жүргiзу, оларды пайдалану және жануарлар дүниесiнiң Мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережелерiн, сондай-ақ мемлекеттiк санаққа жататын және мемлекеттiк кадастрге қосылатын жануарлар түрлерiнiң (түрлер топтарының) тiзiмiн (тiзбесiн) Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi Бас басқармасы және Балық шаруашылығы су тоғандарындағы балық қорларын қорғау және табиғат пайдалануға бақылау жасау жөнiндегi Бас басқармасы, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы, Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Орман шаруашылығы комитетi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Тұтынушылар одағы, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi бекiтедi.
Жануарларға мемлекеттiк санақ жүргiзу, оларды пайдалану және жануарлар дүниесiнiң Мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережелерi мынадай:
Республика аумағында тұрақты және уақытша тұрақтанған, табиғи жағдайда құрлықта, суда, атмосферада және топырақта тiршiлiк ететiн жабайы жануарлардың (сүтқоректiлердiң, құстардың, бауырымен жорғалаушылардың, қосмекендiлердiң, балықтардың, сондай-ақ моллюскалардың, насекомдардың және басқа да жануарлардың) таралуы, сан мөлшерi және пайдаланылуы туралы;
Бұл мәлiметтер жалпы республика, облыстар және жекелеген аудандар аумағы бойынша жануарлар дүниесiнiң тiршiлiгiндегi сандық және сапалық өзгерiстердi бақылау мақсатымен ауық-ауық анықталып тұруы тиiс.
Жануарлар дүниесiнiң Мемлекеттiк кадастрында жануарларға жүргiзiлген мемлекеттiк санақ, сандық және сапалық көрсеткiштер бойынша оларды пайдалану мәлiметтерi, сонымен бiрге жануарлар дүниесiн қорғауды, арнаулы кәсiптiк аңшылық, балық шаруашылықтарын және басқа да салаларды жоспарлауды, орналастыруды және мамандандыруды қамтамасыз етуге қажеттi басқа да мәлiметтердi, жануарлар дүниесiн пайдалануға, олардың қорларын анықтау мен болжауға байланысты басқа да шараларды жүзеге асыру, жануарлардың жекелеген түрлерiнiң санын реттеу шараларын ұйымдастыру деректерi көрсетiледi.

7. Ведение государственного учета животных и их использования и Государственного кадастра осуществляется за счет собственных средств соответствующих министерств и ведомств, использующих ресурсы животного мира.

7. Жануарларға мемлекеттiк санақ жүргiзу, оларды пайдалану және Мемлекеттiк кадастрды жүргiзу, жануарлар дүниесi ресурсын пайдаланатын тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың өз қаржыларымен жүзеге асырылады.