О дальнейшем развитии рынка жилья
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 г. N 1281
В целях выполнения задач, определенных Указом Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 г. N 1344 U931344_  "О новой жилищной политике" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 35, ст. 405), создания дополнительных условий для формирования полноценного рынка жилья и ускорения ввода в эксплуатацию не завершенных строительством жилых домов Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Главам областных и Алматинской городской администраций, министерствам, ведомствам, предприятиям и организациям, имеющим на своем балансе находящееся в государственной собственности не завершенное строительством жилье со степенью готовности 50 и более процентов, сооружение которого осуществлялось за счет государственных источников, передать его в уставный фонд Государственного банка жилищного строительства Республики Казахстан (далее - Жилстройбанк).
2. Жилстройбанку до 20 процентов объемов переданного в уставный фонд недостроенного жилья завершить строительство за счет собственных средств и возвратить первоначальному заказчику в виде готовых квартир для дальнейшего распределения их среди очередников.
Установить, что завершение строительства оставшегося объема недостроенного жилья, переданного в уставный фонд Жилстройбанка, осуществляется за счет средств населения, размещенных на жилищных ссудо-сберегательных счетах этого банка.
Возмещение расходов, ранее затраченных на строительство данного жилья, осуществляется за счет средств населения с предоставлением Жилстройбанком гражданам рассрочки платежей сроком до 10 лет под процентов годовых.
3. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан, главам областных и Алматинской городской администраций возложить функции заказчика по завершению строительства переданных Жилстройбанку жилых домов на государственные компании коммерческих застройщиков.
4. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом по согласованию с республиканскими органами исполнительной власти - заказчиками строек принять решение о передаче или продаже не завершенных строительством жилых домов государственной собственности со степенью готовности менее 50 процентов, сооружение которых осуществлялось за счет государственных источников, для реализации их на инвестиционных и коммерческих конкурсах а также на аукционах. Реализацию этих объектов, переданных для продажи, осуществляет Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации.
Средства, полученные от продажи данных незавершенных объектов, за вычетом понесенных затрат на проведение торгов, направляются Жилстройбанку на пополнение кредитных ресурсов для строительства жилья, предназначенного очередникам, в счет 20 процентов средств от приватизации государственного имущества, ежегодно предусматриваемых республиканским бюджетом для реализации новой жилищной политики.<*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 3 сентября 1996 г. N 1082 P961082_  .

Тұрғын үй нарығын одан әрi дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 1995 жылғы 25 қыркүйек N 1281. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Президентiнiң "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" 1993 жылғы 6 қыркүйектегi  N 1344  жарлығымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 35, 405-бап) белгiленген мiндеттердi орындау, тұрғын үйдiң толық құнды нарқын қалыптастыру үшiн қосымша жағдайлар жасау және құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлердi пайдалануға берудi тездету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi мемлекеттiк меншiктегi өз баланстарында мемлекеттiк көздер есебiнен салынып жатқан, дайындық деңгейi 50 және одан көп процент, құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлерi бар министрлiктер, ведомстволар, кәсiпорындар және ұйымдар оны Қазақстан Республикасының Тұрғын үй құрылысы мемлекеттiк банкiнiң (бұдан әрi - Тұрғынүйқұрылысбанкi) жарғылық қорына берсiн.
2. Тұрғынүйқұрылысбанкi жарғылық қорға берiлген салынып бiтпеген тұрғын үйлер көлемiнiң 20 процентке дейiнгiсiнiң құрылысын өз қаражаты есебiнен аяқтасын және оларды кезекте тұрғандарға бөлiп беру үшiн дайын пәтерлер түрiнде алғашқы тапсырыс берушiге қайтарсын.
Тұрғынүйқұрылысбанкiнiң жарғылық қорына берiлген салынып бiтпеген үйлердiң қалған көлемiнiң құрылысын аяқтау осы банкiнiң тұрғын үй несие-жинақ шоттарына салынған халықтың қаражаты есебiнен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Осы тұрғын үйдiң құрылысына бұрын жұмсалған шығындардың орны Тұрғынүйқұрылысбанкiнiң азаматтарға төлем ақыны 5 процент жылдық өсiммен 10 жылға дейiн мерзiмде бөлiп-бөлiп төлеуiне мүмкiндiк беруi арқылы халықтың қаражаты есебiнен толтырылады.
3. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi Тұрғынүйқұрылысбанкiне берiлген тұрғын үйлердiң құрылысын аяқтау жөнiндегi тапсырыс берушiнiң мiндетiн коммерциялық үй салушылардың мемлекеттiк компанияларына жүктесiн.
4. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi атқару өкiметiнiң республикалық органдарының - құрылыстардың тапсырыс берушiлерiнiң келiсiмi бойынша мемлекеттiк көздер есебiнен салынып жатқан, дайындық деңгейi 50 проценттен төмен мемлекет меншiгiндегi құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлердi инвестициялық және коммерциялық конкурстарда, сондай-ақ аукциондарда өткiзу үшiн беру немесе сату туралы шешiм қабылдасын. Сату үшiн берiлген бұл объектiлердi өткiзудi Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жүзеге асырады.<*>
Осынау аяқталмаған объектiлердi сатудан алынған қаражат саудаластықтар өткiзуге жұмсаған шығындар шегерiлiп, жаңа тұрғын үй саясатын жүзеге асыру үшiн жыл сайын республикалық бюджетте ескерiлетiн мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн 20 процент қаражат есебiне кезекте тұрғандарға арналған тұрғын үй құрылысы үшiн несие қорларын толықтыруға Тұрғынүйқұрылысбанкiне жiберiледi.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1996.07.03.  N 18-I  Заңымен, ҚР Үкіметінiң 1996.09.03. N  1082  қаулысымен.

5. Главам областных и Алматинской городской администраций в месячный срок подготовить и передать Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом полный перечень начатых и не завершенных строительством жилых объектов, финансирование которых осуществлялось ранее за счет государственных ассигнований, с указанием степени готовности, объемов вложенных и недостающих для завершения строительства средств.
6. Министерству строительства, жилья и стройки территорий Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации и Жилстройбанку в месячный срок утвердить положения о порядке передачи для завершения и продажи не завершенных строительством жилых домов, а также привлечения средств населения на жилищные ссудо-сберегательные счета Жилстройбанка для завершения строительства недостроенных жилых домов.
7. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан предоставлять Жилстройбанку среднесрочные кредитные ресурсы для развития рынка жилья под залог недвижимого имущества.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации, Жилстройбанку совместно с Министерством социальной защиты населения, Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в 2-месячный срок подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по дальнейшему использованию имеющихся у населения остатков жилищных купонов.
9. Контроль и координацию за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан

5. Облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерi бiр ай мерзiм iшiнде бұрын мемлекеттiк қаржы есебiнен қаржыландырып келген құрылысы басталған және аяқталмаған тұрғын үй объектiлерiнiң дайындық деңгейiн, құрылысты аяқтау үшiн жұмсалған және жетiспейтiн қаражаттың көлемiн көрсете отырып, толық тiзбесiн әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне беретiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Тұрғынүйқұрылысбанкi бiр ай мерзiм iшiнде құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлердiң құрылысын аяқтау және сатуға беру, сондай-ақ салынып бiтпеген тұрғын үйлердiң құрылысын аяқтау үшiн халықтың қаражатын Тұрғынүйқұрылысбанкiнiң тұрғын үй несие-жинақ шотына тарту тәртiбi туралы ереженi бекiтсiн.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тұрғын үй нарығын дамыту үшiн Тұрғынүйқұрылысбанкiне жылжымайтын мүлiк кепiлдiгiмен орта мерзiмдi кредит ресурсын беру ұсынсын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Тұрғынүйқұрылысбанкi Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен, Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен және басқа да мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп 2 ай мерзiмде халықтың қолында қалған тұрғын үй купондарын одан әрi пайдалану жөнiнде ұсыныс әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
9. Осы қаулының орындалуын бақылау және үйлестiру Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiне жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi