Об образовании Республиканского центра по консультациям неплатежеспособных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1995 г. N 1685. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 7 февраля 1996 г. N 169 ~P960169
В целях осуществления реорганизационных процедур и процедур по ликвидации в отношении государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций который находится у государства, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать специальное государственное учреждение - Республиканский центр по консультациям неплатежеспособных предприятий (далее - Центр).
2. Возложить на Центр:
проведение эффективной консультационной помощи неплатежеспособным предприятиям в оценке их жизнеспособности и подготовке комплексных планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации;
утверждение, до подачи в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан, планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий, переданных на обслуживание в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан;
координацию работы зарубежных и отечественных консультантов в оказании помощи неплатежеспособным предприятиям при разработке планов организационной, технической и финансовой реконструкции;
организацию работы по созданию рабочих групп с участием представителей министерств, государственных комитетов, центральных и местных исполнительных органов, иностранных и отечественных экспертов для разработки планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий;
разработку рекомендаций по формам и направлениям реорганизационных процедур неплатежеспособных предприятий;
содействие в создании рынка консультационных услуг в республике по вопросам финансово-экономического оздоровления, реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий.
3. Утвердить прилагаемое Положение о Республиканском центре по консультациям неплатежеспособных предприятий.
4. Центру и государственному Реабилитационному банку Республики Казахстан внести на утверждение Правительства Республики Казахстан Положение о порядке подготовки и утверждения планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий, переданных на обслуживание в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан.

Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация беру жөнiндегi республикалық орталық құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1995 жылғы 7 желтоқсан N 1685. Күшi жойылды - ҚР Үкiметiнiң 1996.02.07. N 169 қаулысымен.
Акцияларының бақылау пакетi мемлекеттiң қолында қалған мемлекеттiк кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдарға қатысты қайта ұйымдастыру процедураларын және тарату жөнiндегi процедураларын және тарату жөнiндегi процедураларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Арнайы мемлекеттiк мекеме - Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация беру жөнiндегi республикалық орталық (бұдан әрi - Орталық) құрылсын.
2. Орталыққа мыналар жүктелсiн:
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындардың өмiршеңдiгiн бағалау және қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату жөнiндегi процедуралардың кешендi жоспарларын дайындауда оларға тиiмдi консультациялық көмек көрсетудi жүргiзу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң қызмет көрсетуiне берiлген төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату жөнiндегi процедуралардың жоспарларын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiне бергенге дейiн бекiту;
ұйымдастыру, техникалық және қаржылық қайта жаңғырту жоспарларын әзiрлеу кезiнде төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға көмек көрсетуде шетелдiк және отандық консультанттардың жұмысын үйлестiру;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта құру процедуралары мен тарату жөнiндегi процедуралардың жоспарларын әзiрлеу үшiн министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар өкiлдерiнiң, шетелдiк және отандық сарапшылардың қатысуымен жұмыс топтарын құру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру процедураларының нысандары мен бағыттары жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыру, қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату жөнiндегi процедуралар мәселелерi бойынша республикада консультациялық қызметтер рыногын құруға көмек көрсету.
3. Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация беру жөнiндегi республикалық орталық туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
4. Орталық пен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң қызмет көрсетуiне берiлген төлем қабілетi жоқ кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату жөнiндегi процедуралардың жоспарларын әзiрлеу және бекiту туралы Ереженi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтуiне енгiзсiн.

5. Установить предельную численность работников Центра в количестве 15 единиц и лимит на один служебный легковой автомобиль.
6. Утвердить структуру Центра согласно приложению.
7. Министерству финансов Республики Казахстан выделить необходимые ассигнования на содержание Центра за счет средств республиканского бюджета для органов государственного управления.
8. Приравнять должность директора Центра по условиям медицинского и бытового обеспечения, транспортного обслуживания к должности заместителя министра Республики Казахстан.
9. Включить Центр в перечень учреждений, обеспечиваемых Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу информационными материалами для выполнения возложенных на него функций.
10. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в первоочередном порядке обеспечить Центр правительственными каналами связи, а также в необходимом количестве международной факсимильной, телексной, телефонной связью.
11. Комитету валютно-финансового контроля при Министерстве финансов Республики Казахстан представлять Центру по его запросам имеющуюся информацию по результатам проверок неплатежеспособных предприятий.
12. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, министерствам, государственным комитетам, центральным и местным исполнительным органам, в ведении которых находятся неплатежеспособные предприятия, оказывать Центру содействие в осуществлении возложенных на него задач и функций.
13. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом решить вопрос о размещении Центра.
14. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1429 "О создании Департамента по консультациям неплатежеспособных предприятий";
постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 1995 г. N 1529 "О Сарсембаеве Н.А.".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1995 г. N 1685
Положение
о Республиканском центре по консультациям
неплатежеспособных предприятий
1. Республиканский центр по консультациям неплатежеспособных предприятий Республики Казахстан (далее - Центр) является специальным государственным учреждением, созданным для оказания неплатежеспособным предприятиям консультационной помощи в оценке их жизнеспособности, разработке планов реорганизации и ликвидации предприятий. Центр при проведении этой работы активно использует консультационную помощь зарубежных и отечественных консультантов.
Центр осуществляет свои функции под организационным руководством Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.

5. Орталық қызметкерлерiнiң шектi саны 15 адам болып және бiр қызмет жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
6. Орталықтың құрылымы қосымшаға сәйкес белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республикалық бюджеттiң мемлекеттiк басқару орындарына арналған қаржысы есебiнен Орталықты ұстауға қажеттi қаражат бөлсiн.
8. Орталықтың директорының лауазымы медициналық және тұрмыстық, көлiктiк, қамтамасыз ету жағдайы бойынша Қазақстан Республикасы министрi орынбасарының лауазымына теңестiрiлсiн.
9. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Орталықты өзiне жүктелген функцияларды орындауы үшiн, ақпарат материалдарымен қамтамасыз ететiн мекемелердiң тiзбесiне енгiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Орталықты үкiмет байланыс арналарымен, сондай-ақ халықаралық факсимиле, телекс, телефон байланысымен қажеттi мөлшерде бiрiншi кезекте қамтамасыз етсiн.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жанындағы Валюта-қаржы бақылау комитетi оның сұрау салуы бойынша Орталыққа төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды тексерiстердiң нәтижелерi жөнiндегi қолда бар ақпаратты беретiн болсын.
12. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, қарамағында төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындары бар министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар Орталыққа өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды жүзеге асыруына көмек көрсетсiн.
13. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Орталықты орналастыру туралы мәселенi
шешсiн.
14. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация беру жөнiндегi
департамент құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995
жылғы 1 қарашадағы N 1429 қаулысы;
"Н.А.Сәрсембаев туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995
жылғы 14 қарашадағы N 1529 қаулысы.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы 7 желтоқсандағы N 1685 қаулысымен БЕКIТIЛГЕН
Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация
беру жөнiндегi республикалық орталық туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасының төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарына консультация беру жөнiндегi республикалық орталық (бұдан әрi - Орталық) төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға олардың төлем қабiлетiне баға беру, кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру мен тарату жоспарын әзiрлеуге консультациялық көмек көрсету үшiн құрылған арнайы мемлекеттiк мекеме болып табылады. Орталық осы жұмысты жүргiзген кезде шетелдiк және отандық консультанттардың консультациялық көмегiн белсендi түрде пайдаланады.
Орталық өз функциясын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң басшылығымен жүзеге асырады.

2. Центр в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства и распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, международными договорами и соглашениями, нормативными актами Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, а также настоящим Положением.
3. Центр является юридическим лицом, имеет печать, штампы и другие фирменные атрибуты юридического лица.
Центр имеет текущий счет в одном из учреждений банков.
4. Местонахождение Центра - город Алматы.
5. Основными функциями Центра являются:
проведение эффективной консультационной помощи неплатежеспособным предприятиям в оценке их жизнеспособности и подготовке комплексных планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации;
утверждение, до подачи в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан, планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий, переданных на обслуживание в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан;
координация работы зарубежных и отечественных консультантов в оказании помощи неплатежеспособным предприятиям при разработке планов организационной, технической и финансовой реконструкции;
организация работы по созданию рабочих групп с участием представителей министерств, государственных комитетов, центральных и местных исполнительных органов, иностранных и отечественных экспертов для разработки планов реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий;
разработка рекомендаций по формам и направлениям реорганизационных процедур неплатежеспособных предприятий;
содействие в создании рынка консультационных услуг в республике по вопросам финансово-экономического оздоровления, реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий;
изучение и обобщение зарубежной и отечественной практики применения законодательства о банкротстве и совершенствование на ее основе методологии осуществления реорганизационных процедур и процедур по ликвидации неплатежеспособных предприятий.
6. Для выполнения своих основных функций Центр имеет право:
получать от Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Агентства по реорганизации предприятий и, при необходимости, от других министерств и государственных комитетов, центральных и местных исполнительных органов информацию (основные финансово-экономические показатели, бухгалтерские балансы предприятий, данные по задолженности и другие аналитические материалы и документы) о неплатежеспособных предприятиях;
устанавливать порядок организации рабочих групп и их состав, беспрепятственно посещать предприятия, переданные в государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан, и во взаимодействии с их руководством разрабатывать для них комплексные планы реорганизационных процедур и процедур по ликвидации;
планировать свою деятельность, самостоятельно определять структуру и штатное расписание в пределах выделенной численности и фонда оплаты труда.

2. Орталық өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтарын, Үкiметтiң қаулыларын және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, халықаралық келiсiмдер мен шарттарды, басқа да заң және нормативтiк актiлерiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң шешiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Орталық заңды тұлға болып табылады, мөрi, бұрыштамасы және заңды тұлғаның басқа да фирмалық белгiлерi бар.
Орталықтың банк мекемелерiнiң бiрiнде ағымдағы есепшоты болады.
4. Орталықтың мекен-жайы - Алматы қаласы.
5. Орталықтың негiзгi функциялары мыналар болып табылады:
төлем қабiлетi жоқ мемлекеттiк кәсiпорындарға олардың өмiршеңдiк қабiлетiн бағалау және қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедуралары жөнiндегi кешендi жоспарларын әзiлеуде тиiмдi консультациялық көмек көрсетудi жүргiзу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiнiң қызмет көрсетуiне берiлген төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедуралары жөнiндегi жоспарларды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкiне бергенге дейiн бекiту;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға ұйымдастыру, техникалық және қаржы жоспарларын әзiрлеу кезiнде шетелдiк және отандық консультанттардың жұмысын үйлестiру;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедураларын әзiрлеу үшiн министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттердiң, орталық және жергiлiктi атқару органдары өкiлдерiнiң, шетелдiк және отандық сарапшылардың қатысуымен жұмыс топтарын құру жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындардың қайта ұйымдастыру процедураларының нысандары мен бағыттары жөнiнде ұсынымдар әзiрлеу;
қаржы-экономикалық сауықтыру, төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындардың қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедуралары жөнiндегi мәселелер бойынша республикада консалтинг рыногiн құруға көмек көрсету;
банкроттық туралы заңдарды қолданудың шетелдiк және отандық тәжірибесiн зерделеу мен қорыту және оның негiзiнде төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедураларын жүзеге асырудың әдiстемелерiн жетiлдiру.
6. Өзiнiң негiзгi функцияларын орындау үшiн Орталықтың:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнен, Кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiктен және қажет болған жағдайда басқа да министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттерден, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындар туралы (негiзгi қаржы-экономикалық көрсеткiштер, кәсiпорындардың бухгалтерлiк баланстары, берешектерi жөнiндегi мәлiметтер және басқа талдау материалдары мен құжаттар) ақпарат алуға;
жұмыс топтарын ұйымдастыру тәртiбi мен олардың құрамын белгiлеуге, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк медетшi банкiне берiлген кәсiпорындарға еркiн баруға және олардың басшыларымен өзара iс-қимыл жасап, олар үшiн қайта ұйымдастыру процедуралары мен тарату процедуралары жөнiндегi кешендi жоспарларын әзiрлеуге;
өз қызметiн жоспарлауға, құрылымы мен штаттық кестесiн еңбекақы қорының және бөлiнген адам санының шегiнде дербес белгiлеуге құқығы бар.

7. Источниками финансирования Центра являются средства из республиканского бюджета Республики Казахстан.
8. Руководство Центром возлагается на директора Центра. Директор Центра назначается Правительством Республики Казахстан.
9. Реорганизация и ликвидация Центра производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1995 г. N 1685
Структура
Республиканского центра по консультациям
неплатежеспособных предприятий
Директор
Заместитель директора - руководитель консультативного
отдела по реконструкции
Консультативный отдел по реконструкции предприятий:
Группа по стратегии предприятий
Группа по финансам предприятий
Группа по социальным активам и использованию рабочей силы
Группа по экологии
Группа по юридической экспертизе
Административно-хозяйственный сектор:
Бухгалтерия
Хозяйственная служба

7. Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiнiң қаржысы Орталықты қаржыландыру көздерi болып табылады.
8. Орталықты басқару Орталық басшысына жүктеледi. Орталық басшысын Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайды.
9. Орталықты қайта ұйымдастыру мен тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiп бойынша жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1995 жылғы 7 желтоқсандағы N 1685 қаулысына ҚОСЫМША
Төлем қабiлетi жоқ кәсiпорындарға консультация
беру жөнiндегi республикалық орталықтың
ҚҰРЫЛЫМЫ
Директор
Директордың орынбасары - қайта жаңғырту жөнiндегi
консультациялық бөлiмiнiң басшысы
Кәсiпорындарды қайта жаңғырту жөнiндегi консультациялық бөлiм:
Кәсiпорындардың стратегиясы жөнiндегi топ
Кәсiпорындардың қаржысы жөнiндегi топ
Әлеуметтiк қаражат және жұмыс күшiн пайдалану жөнiндегi топ
Экология жөнiндегi топ
Заң сараптамасы жөнiндегi топ
Әкiмшiлiк-шаруашылық секторы:
Бухгалтерия
Шаруашылық қызметi